Verzekeraars bang voor onrust PZC Feith begint vol goede moed aan Atjeh-missie Minister Bot: onafhankelijkheid Indonesië ruimhartig aanvaarden PZC Demonstraties zijn lakmoesproef voor stabiliteit in China Zieken kunnen volgend jaar makkelijk van zorgverzekeraar wisselen 16 augustus 1955 te gast dinsdag 16 augustus 2005 door Sylvia Marmelstein Zieken en gehandicapten kunnen volgend jaar zonder problemen overstappen naar een andere zorgverze keraar. Ze worden door de meeste maatschappijen geaccepteerd, ook als ze bovenop het basispakket een ruime aanvullende dekking willen. Karin de Vries (36) uit Sliedrecht is vol ledig hersteld na een hersenbloeding drie jaar geleden. Toch werd ze begin dit jaar door vier zorgverzekeraars ge weigerd voor het pakket dat ze wilde hebben. En Jurgen Jacobs uit Den Bosch lukte het ook niet om te wisselen van verzekeraar. Hoewel bij hem geen ziekte is vastgesteld, bezocht hij het af gelopen jaar vijf keer de internist en vulde dat ook in op het aanvraagformu lier. „Dat vertrouwde de verzekeraar niet." Mensen met ziektes en kwalen lopen vaak tegen problemen aan als ze van verzekeraar willen veranderen of een wat uitgebreidere zorgverzekering wil len afsluiten, zo bleek onlangs uit een peiling van de Nederlandse Patiënten en Consumenten Federatie (NPCF). Of ze moeten een torenhoge premie be talen voor het pakket dat ze wensen, of ze worden simpelweg geweigerd. De verzekeraar is bang dat de klant hem in de toekomst te veel geld gaat kosten. Maar er is goed nieuws voor mensen als De Vries en Jacobs: volgend jaar kun nen ze bij bijna alle zorgverzekeraars wél terecht voor een ruime aanvullende dekking. De maatschappijen hebben be sloten iedereen te accepteren die zich aanmeldt, dus zonder te kijken of de nieuwe klant gezond of chronisch ziek is. Nu al is in de wet geregeld dat zorg verzekeraars niemand mogen weigeren voor het basispakket dat iedereen moet afsluiten. Dat pakket dekt de meest noodzakelijke zorg zoals opname in een ziekenhuis en bezoek aan de huis arts. Wie een uitgebreidere dekking wil voor bijvoorbeeld tandarts of alterna tieve geneeswijzen, moet zich extra ver zekeren. Voor deze aanvullende pakket ten mogen verzekeraars echter wel se lecteren op gezondheidsrisico's. De zorgverzekeraars die zijn aangeslo ten bij de brancheorganisatie Zorgver zekeraars Nederland (ZN) hebben on langs vrijwillig besloten iedereen te ac cepteren voor de aanvullende verzeke ringen. Addertje onder het gras is dat deze centrale afspraak alleen geldt Zieken en gehandicapten kunnen volgend jaar zonder problemen overstappen naar een andere zorgverzekeraar. Ze worden door de meeste maatschappijen geaccepteerd, ook als ze bovenop het basispakket een ruime aanvullende dekking willen. foto Harmen de Jong/GPD voor mensen die hun oude verzekeraar in het nieuwe stelsel trouw blijven. Uit een rondgang langs het merendeel van de verzekeraars (Agis, Achmea, Menzis, De Friesland, VGZ, Delta Llo yd, Ohra, CZ en DSW) blijkt dat de meeste maatschappijen echter ook men sen die van buiten komen, zonder voor waarden accepteren voor de aanvullen de verzekeringen. „Zieken en gehandi capten die nu bij een andere maatschap pij zitten, zijn dus ook welkom bij ons", zegt Rieke Celebi van Agis (1,7 miljoen verzekerden). Er zijn verschillende redenen voor de soepelheid. Volgens ZN willen de verze keraars hiermee zorgen voor een rusti ge overgang naar het nieuwe stelsel. „Er is zoveel onrust onder de mensen. Ze zijn bang dat ze meer premie moe ten betalen en dat ze nergens terecht kunnen. Hiermee kunnen ze een deel van de onderzekerheid wegnemen", zegt een woordvoerder. En: „Het is een enorm gedoe om van iedereen die zich aanmeldt te achterhalen wat voor risi co's ze meebrengen", aldus C. Oomen, voorzitter van de raad van bestuur van DSW (50.000 verzekerden). Premiestijging Het ruime acceptatiebeleid zorgt niet voor een grote stijging van de premies, verwachten de zorgverzekeraars. „De risico's spreiden zich vanzelf. Iedere maatschappij krijgt zowel gezonde als minder gezonde klanten als ze de deu ren wijd openzetten", vertelt Oomen. Bovendien kunnen verzekeraars de risi co's spreiden door aanvullende pakket ten aan te bieden waar verschillende vormen van zorg in zitten. In het pak ket met alternatieve geneeswijzen is dan bijvoorbeeld ook plastische chirur gie opgenomen. De premie is gebaseerd op alle vormen van zorg uit het pakket. De meeste mensen gebruiken slechts een klein deel. Sommige verzekeraars stellen eisen aan het ruime aceptatiebeleid. De Fries land (395.000 verzekerden) eist dat nieuwe klanten die een aanvulling wil len zowel hun basispakket als hun aan vullende pakket bij deze maatschappij afsluiten. De Friesland is weer soepeler op het gebied van tandartsaanvulling. Hiervoor wordt iedereen zonder meer geaccepteerd. Bij de meeste andere ver zekeraars wordt voor het meest uitge breide tandartspakket een risicoselec tie toegepast. „Anders komen mensen alleen bij ons om hun hele gebit te la ten verbouwen. Dat is wel erg duur", zegt de woordvoeder van VGZ. Nederland heeft nu tien miljoen men sen met een ziekenfondsverzekering en zes miljoen particulier verzekerden. Vanaf volgend jaar is er geen verschil meer tusen ziekenfonds en particulier. Iedereen moet dan een verzekering af sluiten die lijkt op het huidige basispak ket van de ziekenfondsverzekering. Dat pakket gaat ongeveer 1100 euro per persoon per jaar kosten. Kinderen tot 18 jaar hoeven niet te betalen. Verwacht wordt dat weinig Nederlan ders van verzekeraar zullen wisselen. Begin dit jaar zijn 132.000 (1,3 procent) ziekenfondsverzekerden overgestapt. Ouderen stappen zelden over. GPD door Erwin Tuil Zolang demonstraties in China de goedkeuring van de autoriteiten hebben is er weinig aan de hand. Maar vorig jaar waren er 74.000 protesten zonder toestem ming, bijna 30 procent meer dan in 2003. En de onrust neemt toe. De puinhopen die overal in China liggen als gevolg van een ingrijpende herinrich ting, veroorzaken forse pro blemen. Terwijl projectont wikkelaars hele wijken plat gooien voor lucratieve projec ten, maken de mensen die met onteigening te maken krijgen zich steeds bozer om dat over hun rug goudgeld wordt verdiend door ontwik kelaars en lokale autoritei ten. Die woede baart de top van de Communistische Partij gro te zorgen. De zorgen worden niet minder door het fors toe genomen aantal protesten dat in 2004 plaatsvond: 74.000, waaraan meer dan drieënhalf miljoen mensen meededen. Komt hierdoor de stabiliteit van de harmonieuze samenle ving, waar president Hu Jin- tao en' premier Wen Jiabao het over hebben, niet in ge vaar? Minister voor Openbare Vei ligheid Zhou Yangkang waar schuwde vorige maand op een besloten bijeenkomst dat de protesten steeds moeilijker in de hand te houden zijn, om dat ze via mobiele telefoons en internet georganiseerd worden. Pensioenen De meeste demonstranten gaan de straat op omdat ze zich onrechtvaardig behan deld voelen door de Staat. Soms richt het ongenoegen zich rechtstreeks tegen de overheid, zoals de demonstra tie voor hogere pensioenen van 1500 gepensioneerde óS eieren van het Volksbe# dingsleger in april. Inden vincie Hubei raakten-er^ duizenden mensen onla» slaags met de politie, die honden op een groept honderd betogers had afe stuurd. De demonstrant wilden een petitie aanbied? tegen de administratieve fe indeling van hun district,di vooral voordelen leeft de bestuurders, niet voorc inwoners. Maar meestal komen mersg in het geweer tegen project ontwikkelaars die geen of 3 weinig compensatie betaler Dat geldt niet alleen voortij ne plannen, ook overgnj projecten die in het kadernj de Olympische Spelen tój den uitgevoerd, heerst onge noegen. Bij gebrek aan een gewi| oor van hun eigen regerri hebben demonstranten t& langs ook bij buitenlandse^ bassades, waaronder de ft derlandse, geprotesteerd. Straf De partijkrant People's Dé schreef eind juli dat den® straties die erop gericht rij om sociale onrechtvaardig den als gevolg van hervont, gen te corrigeren, 1 moeten worden in over» stemming met de wet'. Ene van de rechters van h perste Volksgerechtshof in li king zei vorige week dat Cs nezen met klachten over gening en compensatie naar de rechtbank Het zou de stabiliteit vans- land in gevaar brengen. Volgens He Weifang, hoop raar rechten van de gerenos meerde Universiteit van ij king, ondermijnt dit verba de bescherming van p lier eigendom. Hij denkt de nieuwe maatregelen jus meer protesten zullen uitloi ken. GPD door Kees Bos De Nederlandse EU-topdiplo- maat Pieter Feith begon gis teren vol goede moed als leider van de nieuwe EU-vredesmissie in Atjeh. De 60-jarige Feith krijgt er de leiding over uilein delijk 200 a 250 man. Die hel pen de rebellen in Atjeh te ont wapenen en zien toe op de terug trekking van het Indonesische leger. Een vredesakkoord hier over is gisteren in Helsinki on dertekend. De twee partijen voerden ruim 35 jaar een bloedi ge strijd. Feith beseft dat het mis kan gaan. Een eerder vredesakkoord werd flagrant geschonden. „Na tuurlijk, het is geen raketweten schap waarin je alles kunt bere kenen. Het blijft psychologie en mensenwerk. Er kunnen dingen misgaan. Dat weet ik. Als het misgaat, kan men mij niet be schuldigen naïef te zijn. Maar dit akkoord is het beste wat je kunt krijgen." De ontwapening moet op zich zelf niet moeilijk zijn, verwacht te Feith vlak voor zijn vertrek naar Indonesië. „We hebben af gesproken hoeveel wapens moe ten worden ingeleverd, al mag ik die getallen nu niet bekend maken. Na vier maanden moet 25 procent van de wapens zijn ingeleverd, dan gaat het Indone sische leger verder met de terug trekking." Feith is een grijzende, vlot for mulerende onderhandelaar met 7%**; De Nederlandse diplomaat Pie ter Feith. veel ervaring. Hij werd onder meer door de Navo ingezet als adviseur in Bosnië en later als onderhandelaar in Macedonië, waar hij Albanese opstandelin gen ervan overtuigde de wapens neer te leggen. Voorheen, werkte Feith lang voor Nederland als di plomaat op diverse plaatsen. Enkele jaren geleden stapte hij over naar de nieuwe EU-afde- ling voor veiligheid en defensie, een afdeling die zich steeds in tensiever bemoeit met de wereld- wede. „De EU is gegroeid van operaties op de Balkan en wat kleine missies in Afrika naar de ze eerste stappen in Azië. Ik had bij mijn komst in mijn wildste dromen niet bedacht dat de EU ooit voet zou zetten in Azië." De missie in Atjeh is echter nog niet openlijk besproken door de ministers van EU-landen. Maar volgens Feith gebeurt dat wel vaker. Hij verwacht dat de lid staten 2 september instemmen via een schriftelijke procedure. Vertrouwen De missie begint feitelijk 15 sep tember. „Dat is niet perfect, in derdaad. Maar de eerste groep die de boel gaat opzetten is al onderweg. Die zal helpen om het vertrouwen te winnen. De hele operatie is erg zorgvuldig voorbereid. Als EU worden we hier steeds beter in." Op papier is het een civiele mis sie, maar de medewerkers moe ten wel wapens ontmantelen. Dat lijkt tegenstrijdig. Feith: „De medewerkers zullen ge kleed zijn in burgerkleding. We willen nadrukkelijk niet als mili taire macht optreden. Maar het is wel zo dat pakweg 70 procent van de manschappen een militai re achtergrond heeft, dat wel." De meeste EU-landen leveren manschappen. Nederland levert tien tot twaalf waarnemers. „De lidstaten leveren elk ongeveer vijf tot tien mensen. Een paar uitzonderingen daargelaten, maar daar zeg ik niets over. Ik vind het een prachtig resultaat. We zijn bij deze operatie ge groeid van een gezonde dosis sceptisme naar een groeiend be sef dat het een goede kans van slagen heeft." ANP pagina 5 oorlog in Atjeh beëindigd Nederland beseft dat de onafhan kelijkheid van de Republiek In donesië al op 17 augustus 1945 begon en aanvaardt dit zestig jaar na dato in politieke en mo rele zin. Dit betekent dat Neder land spijt betuigt over de pijnlij ke en gewelddadige scheiding der wegen. Pas achteraf is te zien dat het proces langer heeft geduurd en met meer militair ge weld gepaard is gegaan dan no dig ivas. door Bernard Bot Met de capitulatie van Ja pan, precies zestig jaar ge leden, kwam een einde aan de Japanse bezetting van Neder- lands-Indië, een bezetting die zovelen van ons leed had berok kend. Na de capitulatie ont stond een machtsvacuüm dat slechts geleidelijk kon worden opgevuld door de Britten. Tij dens deze 'Bersiap-periode' ver loren vele duizenden onschuldi ge Nederlands-Indische en Indo nesische burgers het leven. Voor grote delen van de Neder lands-Indische gemeenschap spreken wij dus over vele jaren van fysiek en psychisch leed. Zelf kijk ik - als kind van Indië - met gemengde gevoelens terug op mijn kamptijd in Tjideng. Als kind word je misschien iets minder snel geraakt door het leed om je heen, maar je wordt ook sneller volwassen. Een klei ne anekdote. Ik moest meewer ken in een tuintje in het kamp. Groot was mijn teleurstelling toen op een ochtend alle zo goed als rijpe tomaten waren verdwe nen. Ik verdacht mijn buurjon gen en besloot tot retaliatie. Al leen, bij hem waren de tomaten nog groen. Ik heb ze toch veror berd en heb dat moeten berou wen. Ik voelde ik me doodziek en moest mijn moeder opbiech ten wat ik had gedaan. 'Jongen', zei ze 'zo komt boontje altijd om zijn loontje'. Historische kennis is een voorwaarde voor een hel dere blik op de toekomst. Dat geldt zeker voor de relatie tus sen Nederland en Indonesië. Ze ker in een tijd waarin wij in Ne derland bruggen willen slaan tussen de diverse etnische en ge loofsgemeenschappen. In de con text van deze herdenking bete kent dat wij duiven toegeven dat ook na invoering van de zo- Minister Ben Bot: „Pas achteraf is te zien dat de scheiding tussen Indonesië en Nederland langer heeft geduurd en met meer militair geweld gepaard is gegaan dan nodig was geweest." foto Robert Vos/ANP geheten ethische politiek de be langen van de Indonesische be volking op zijn best op de twee de plaats kwamen. Werken aan een gemeenschappe lijke toekomst. Dat moet niet al leen binnen onze samenleving het adagium zijn, maar ook in de relatie tussen Nederland en Indonesië. De uitdagingen die wij gezamenlijk ter hand moe ten nemen zijn legio, zoals de strijd tegen intolerantie, extre misme en terrorisme. Indonesië is belangrijk, een drijvende kracht achter regionale samen werking in Zuid-Oost Azië. In donesië herbergt als seculiere staat meer moslims dan welk land ook ter wereld en is tevens hoeder van eeuwenoude, boed dhistische, hindoeïstische en christelijke tradities. Als zoda nig heeft Indonesië recht van spreken in de dialoog der cultu ren. Om de relatie tussen Indone sië en Nederland te intensiveren is het behulpzaam oud zeer weg te nemen. Daarom zal ik als ver tegenwoordiger van ons land en van de generatie die de pijn van de scheiding heeft ondervonden nog vandaag het vliegtuig ne men en op 17 augustus ons land vertegenwoordigen bij de her denking van de op 17 augustus 1945 uitgeroepen onafhankelijk heid. Ik zal het Indonesische volk uitleggen dat mijn aanwe zigheid mag worden gezien als een politieke en morele aanvaar ding van die datum. Waar het om gaat is dat wij de Indone siërs eindelijk klare wijn schen ken. Veteranen Al decennialang zijn Nederland se vertegenwoordigers op 17 au gustus aanwezig bij vieringen van de Indonesische onafhanke lijkheid. Ik zal met steun van het kabinet aan de mensen in In donesië duidelijk maken dat in Nederland het besef bestaat dat de onafhankelijkheid van de Re publiek Indonesië de facto al be gon op 17 augustus 1945 en dat wij dit feit in politieke en more le zin ruimhartig aanvaarden. Aanvaarding in morele zin bete kent ook dat ik mij zal aanslui ten bij eerdere spijtbetuigingen over de pijnlijke en gewelddadi ge scheiding der wegen van In donesië en Nederland. Bijna zes duizend Nederlandse militairen lieten in die strijd het leven, ve len verloren ledematen of wer den slachtoffer van psychische trauma's, waarvoor in Neder land maar weinig aandacht be stond. Pas achteraf is te zien dat de scheiding tussen Indonesië en Nederland langer heeft ge duurd en met meer militair ge weld gepaard is gegaan dan no dig was geweest. Dit is de bood schap die ik mee zal nemen naar Jakarta. Daarbij hoop ik vurig op het begrip en de steun van de Indische gemeenschap, de Mo lukse gemeenschap in Neder land en van de veteranen van de politionele acties. Immers, om ons gemeenschappelijke verle den levend te houden, hebben wij ook een gemeenschappelijke perspectief op de toekomst no dig. Samen werken aan een ge zonde en veilige toekomst van onze samenleving, en aan goede betrekkingen met Indonesië, zal ons helpen ook de meest pijnlij ke aspecten van ons verleden dragelijk te maken. Dr. Bernard Bot is minister van Buitenlandse Zaken. PERON - In Buenos Aires is een complot ontdekt tegen pre sident Peron en enkele militai re leiders. Naar verluidt zou den gewapende burgers ongere geldheden willen veroorzaken en aanvallen plegen op elektri sche centrales, telefooncentra les, radiostations en politiebu reaus. In de verwarring die zou ontstaan, moesten presi dent Peron, de minister van De fensie en enkele militaire lei ders uit de weg geruimd moe ten worden. KAMPEERBOERDERIJ Kamperen wordt steeds popu lairder. Bij kampeerboerderij De Dishoek, die nu vi bedrijf is, is het aantal tens gegroeid van 20 naar 1" staat op het terrein een aan luxe caravans. Slager, ba'a en groenteman leveren aan tent en om elf uur licht uit. Ook steeds meert, tenlandse gasten weten de ca ping te vinden. GOA - Tien tot twintig Ind zijn gedood bij een pc vijfduizend Indiërs om Gos: vreedzame wijze in te n®: De Indische Satiagraha-bs ging zit achter de poging oei le Portugeze bezittingen Voor-Indië terug te ki Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L, Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail. redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenrustslraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009_ E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc,nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel:. (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingslijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 10-0231231 per kwartaal: 58,00 €222.50 60,25 1» 226,50 Voor toezending per post geldt een E-m Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voortó einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31,4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1.75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uiige*' overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en vol?' de Regelen voor het Advertenliewefc; Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-conccrn.lx& aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruiktvof (abonnernenlen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dionste-^F ducten van de titels en de werkmaatschappijen v: de derden, Als u op deze informatie geen prijs sti zersservice. Postbus 31. 4460 AA Goes. rormeren over voor u relevame 011:10,.-- in Wegener of door ons zorgvuldig ilt dan kunt u dit schriftelijk melden liifr»- Behoort tot WGGGNGR Neurotoric KNF y

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4