Vrijheid natuurbeheer bepleit PZC Eenderde van ouders vindt zorg gehandicapte ondermaats Natuurverenigingen vertellen over dieren en plantengroei Dingemanse i/d Ploeg b. - Goes Agrarisch West vindt dat boeren zelf aanleg moeten bepalen Gezinsfietstocht Grootste ter wereld passeert Zeeland Wethouder Tholen op hei matje geroepen voor niet ingrijpen bij preek Boomkikker belicht in 't Zwin Bezwaren Clingenaar tegen metaalbedrijf Fietsdriedaagse Vogelwaarde Valkenshow op Nollestrand Rommelmarkt voor Lesotho DIPLOTOP SUPER HYDRO BiplataP Maatwerk in: GEEF U OP VOOR DE CURSUS REANIMATIE en/of AEi dinsdag 16 augustus 2005 door Frank van Cooten OOSTBURG - Boeren in West- Zeeuws-VIaanderen moeten zelf de mogelijkheid krijgen om nieu we natuur aan te leggen. Dat vindt voorzitter R. de Koeijer van belangenvereniging Agra risch West. Hij heeft de belangstelling on der boeren nog niet gepeild, maar volgens hem is er veel inte resse. Hij baseert dat op een soortgelijk project. Het gaat om agrarisch natuurbeheer, waar boeren zelf kleine stukjes na tuur op hun land beheren. „De belangstelling voor agra risch natuurbeheer is groot maar er kleven ook nadelen aan. Het gaat vaak om onrendabele en kleine stukjes land en de ver goeding staat in geen verhou ding tot de kosten die de boer moet maken." De Koeijer ziet grote voordelen voor zijn sector bij het zelf aan leggen van natuur. Boeren De Zeeuws-Vlaamse kust moet worden versterkt. Tegelijkertijd wordt nieuwe natuur aange legd. Het Rijk moet honderden hectares grond aankopen van boeren om dat voor elkaar te krijgen. „Als het Rijk grond moet aanko pen, worden de prijzen opged reven. Als dat geld rechtstreeks naar de boeren gaat, is dat economisch gezien veel beter. De boer blijft eigenaar van de grond, maar legt zelf de beoog de natuur aan. Dat biedt grote voordelen. Zowel voor de boer KOEWACHT - De Wiveko (win keliersvereniging Koewacht) houdt zondag 28 augustus de ze ventiende gezinsfietstocht. De route bedraagt ongeveer dertig kilometer en omdat het een ver- rassingsparcours is, wordt het traject niet vooraf bekend ge maakt. Inschrijven kan bij dorpshuis De Vlasschaard vanaf 13.30 uur. als voor het Rijk. De natuur doelen worden immers ge haald." Volgens de voorzitter van Agra risch West kan de vergoeding voor de boeren uit het budget komen dat het Rijk nodig heeft om grond aan te kopen voor de aanleg van nieuwe natuur. Vol gens De Koeijer betekent de ver goeding voor het zelf aanleggen ook een belangrijk stuk inko menscompensatie. „De kosten in de landbouw zijn de laatste tien tot vijftien jaar enorm geste gen terwijl het inkomen is ge daald. Zo zijn de grondprijzen sterk gestegen." Zo staat bijvoorbeeld de bieten sector onder druk. Als Neder land bij een liberalisering van de markt straks wordt bedolven onder buitenlands suiker kan dat het einde betekenen van veel Zeeuwse bietenboeren. „Daarom is inkomenscompensa tie hard nodig", zegt De Koe ijer. TERNEUZEN - Met een vertraging van enkele dagen is het voorlopig grootste con tainerschip ter wereld, de MSC Pamela, gistermiddag over de Westerschelde geva ren. Het 337 meter lange en 45,6 meter brede gevaarte trok veel bekijks dankzij mededelingen op de radio, via Omroep Zeeland. Volgeladen was het ruim drie voetbalvelden lange, in Zuid-Korea gebouwde schip zeker niet. Het kon gemakkelijk bij laagwater de Westerschelde afzakken met een diepgang van 11,6 meter. De MSC Pamela die uit Le Havre kwam, vertrekt van avond om acht uur weer uit Antwerpen, al weet je dat nooit zeker in de scheep vaart. Het credo 'just in time' (precies op tijd) dat normaal in de containerscheep vaart heilig is, geldt niet voor de eerste reis van het vlaggenschip van de in Genève gevestigde Italiaanse rederij Mediterranean Shipping Company. foto Ronald den Dekker Hij pleit voor natuur dat vrij eenvoudig weer om te toveren is tot een weiland. „Als de boer de grond weer nodig heeft voor zijn bedrijfsactiviteiten moet de natuur weer te veranderen zijn." door Harmen van der Werf SCHERPENISSE - 'Het is mijn diepste overtuiging dat de demo cratie een uitvinding van de dui vel is', sprak Nederlands her vormd predikant J. Lohuis on langs bij zijn afscheid in Scher- penisse. De bij de kerkdienst aanwezige Thoolse wethouder W. van Kempen (CDA) bleef zit ten en zei er ook achteraf niets van. PvdA Tholen en de plaatse lijke partij ABT vinden dat Van Kempen de democratie had moe ten verdedigen. Zij willen uitleg van de wethouder. De Eendrachtbode, het lokale weekblad op Tholen, was bij het afscheid van Lohuis tweeëneen- halve week geleden en citeerde uit zijn preek. Volgens Lohuis 'moeten wij immers door God ge regeerd worden'. Hij hoopte dat er 'weer iemand opstaat als Wil lem van Oranje die de democra tie gaat verjagen, zodat er een theocratie komt en God alleen verheerlijkt worde'. Beschaafd Wat Lohuis heeft gezegd, kan niet, oordelen de raadsleden M. van der Linde (PvdA) en C. van der Horst (ABT). „Demo cratie is de basis van het politie ke bestel in alle beschaafde lan den", aldus Van der Linde. „Voor het.behoud of het terug winnen van de democratie heb ben mensen hun leven gegeven." Wethouder Van Kempen had volgens de PvdA'er de opmerkin gen van de dominee niet zomaar voor kennisgeving mogen aanne men. „Tijdens een kerkdienst heb je niet de mogelijkheid iets terug te zeggen", liet Van Kempen gis teren in een eerste reactie we ten. Ook na afloop heeft hij Lo huis niet aangesproken, gaf hij aan. Het college van B en W komt vandaag bijeen en praat dan over de zaak. „Ik had er wel iets van gezegd, als ik Van Kempen was", aldus CDA-fractievoorzitter J. Bout, partijgenoot van Van Kempen. P. van Belzen (ChristenUnie) had dit niet gedaan. „Hij was te gast. De verantwoordelijkheid ligt bij de kerkenraad.' van de kerkenraad geren. Ook Lohuis die is huisd naar Harskampll luwe, weigert een t 'vanwege slechte enir met de pers'. De hervond meente in Scheipenisseba tot de orthodoxe gerefor» bond. Zij is in t een aantal t gegaan in de vorig jaarg^ de fusiekerk, de Prot^ Kerk in Nederland. RETRANCHEMENT - N# boomkikker er voor zorji de nieuwe rondweg bij hj burg op twee plaatsen i aangepast, vestigt het bedn diertje nu alle aandacht op met de tentoonstelling voor de boomkikker. \nk kerscentrum 't Zwin in chement. Met de tentoonstelling ïL Ministerie voor Landbca tuur en Voedselkwaliteit menwerking (LNV) me; ting Landschapsbeheer Za en Natuur Zo een breed bliek voorlichten over heli ragdgroene beestje, dalai merkt door zijn 'blaffende'! roep. De boomkikker werd tijd met uitsterven bei Door intensief landgebna land- en tuinbouw, draae landinrichting, grondvem en verstedelijking kr^ beestje het steeds moeiliji stond het voortbestaan n laatste boomkikkers inde! lux op de tocht. Dankzij 1» mingsmaatregelen gaat lx wat beter. Zo wordt in w met milieuorganisaties de we rondweg in Aardenbuig zien van een tien meter) tussenberm. Zo hoeft hetd niet in één keer de compla baan over te steken. De voorlichtingsexposits Zwin is tot maandag 12 se; ber te bezoeken. door Emile Calon GOES - Eén op de drie ouders van kinderen met een verstande lijke handicap vindt de zorg die in een instelling aan hun kind wordt gegeven, onvoldoende. Deze conclusie trekt de Federa tie van Ouderverenigingen (FvO) op grond van de resulta ten van de zogenoemde Meld- maand bezuinigingen. De orga nisatie kreeg ook een aantal klachten uit Zeeland. Ouders en andere familieleden van mensen met een verstande lijke beperking klagen steeds va ker bij hun belangenvereniging over de gevolgen van de bezuini gingen in de zorg, aldus de FvO. Om de voornaamste problemen in kaart te brengen, werd een meidactie gehouden, die een door Jan van Ommen DEN HAAG - Staatsraad R. Cle- ton van de Raad van State zat gisteren een beetje in zijn maag met de afwezigheid van Clinge naar F. Bogaert bij de zaak die hij zelf heeft aangespannen. Bogaert heeft bezwaar gemaakt tegen het nieuwe bestemmings plan Clinge van de gemeente Hulst, maar hij liet gisteren ver stek gaan bij de rechtszitting in Den Haag. In het plan krijgt onder meer het metaalbedrijf J. van der Wal- le aan de Kapelledreef een me- taalbedrijfbestemming. Daar door kan het bedrijf beter uit de voeten. Buurman Bogaert ziet dat echter niet zitten. Volgens de gemeentewoordvoer der van Hulst heeft Bogaert vooral problemen met de vracht wagens van Van der Walle op de smalle Kapelledreef en de over last vanuit de loodsen van het bedrijf. De dreef kent éénrich- tingverkeer en Bogaert vreest het dorp niet meer in te komen als een bij Van der Walle laden de of lossende vrachtwagen de dreef blokkeert. Staatsraad Cleton leek echter niet van plan om het plan om die reden buiten werking te stel len. Later dit jaar of begin vol gend jaar zal de Raad van State in de bodemzaak dieper op de bezwaren van Bogaert ingaan. „Misschien is Bogaert dan wel aanwezig om zijn bezwaren toe te lichten", zei de staatsraad. Uitspraak volgt over enkele we ken. kleine vierhonderd bruikbare reacties opleverde. Van de ouders geeft 31 procent de zorg aan hun kind een onvol doende. Bij eenzelfde onderzoek van de FvO, een jaar eerder gaf niet meer dan 17 procent aan de zorg voor hun kind onder de maat te vinden. Volgens I. Rie- mens van patiëntenorganisatie Klaverblad Zeeland is een alge mene klacht dat de recreatie af neemt. Door bezuinigingen is daar geen tijd meer voor. Ook de gezamenlijke uitjes sneuve len veelal, wat leidt tot vereenza ming. Van de ouders die een vragen lijst invulden, stelde 85 procent dat de gehandicaptenzorg in het vorige kalenderjaar verschraald is, zo blijkt uit een analyse. Tege lijk moeten steeds meer ouders een hogere eigen bijdrage beta len. Veel klachten zijn er ook over de onduidelijkheden bij de indicatie. VOGELWAARDE - Fietsliefheb- bers kunnen vanaf vandaag in Vogelwaarde opstappen voor een vierdaags fietsfestijn. De deelnemers vertrekken dage lijks tussen 18.30 en 20.00 uur vanaf café 't Karrewiel. Zij kun nen kiezen voor een tochtje van' 15 of 25 kilometer. Volgens de FvO bevestigen de re sultaten van het eigen onder zoek het eerder deze maand ge publiceerde rapport over de ge handicaptenzorg van de Ar beidsinspectie. Daaruit bleek dat het in zes van de tien instel lingen slecht gesteld is met de ar beidsomstandigheden van het personeel. VLISSINGEN - Op het Nolle strand in Vlissingen wordt don derdag een roofvogelshow ge houden. De valkenvlucht begint om 14.00 uur en duurt tot 17.00 uur. Het is een gezamenlijk ini tiatief van strandvereniging de Nolle, strandhuisjesverhuur van L. van den Nieuwenhuijzen, strandpaviljoen Panta Rhei en de gemeente Vlissingen. TERNEUZEN - De werkgroep Dorcas Temeuzen houdt zater dag 27 augustus een rommel markt in het oude pand van De Mul aan de Vlooswijkstraat in Terneuzen. De opbrengst is be stemd voor scholen in Lesotho, waar veel weeskinderen onder wijs krijgen. De rommelmarkt is van negen tot twee uur. door Raymond de Frel NIEUVVVLIET - Verschillende natuurorganisaties richten zich deze week met excursies op die ren en planten in de Zeeuws-Vlaamse polders en bos sen. Zo staan vanavond vanaf half tien vleermuizen en uilen cen traal tijdens een nachtexcursie van Staatsbosbeheer door het bos van Erasmus in Nieuwvliet. Startpunt is de parkeerplaats bij de Knokkert aan de Knok- kertweg. In de Canisvliet bij Westdorpe wordt morgen vanaf half tien een soortgelijke excur sie gehouden. Het beginpunt is dan bezoekerscentrum De Baeckermat. Woensdagavond wandelt een gids van Het Zeeuwse Land- schap vanaf half zeven met geïn teresseerden door het Verdron ken Land van Saeftinghe. De start is bij bezoekerscentrum Saeftinghe aan de Emmaweg in Nieuw-Namen. Diezelfde avond wordt om half acht de Verdron ken Zwarte Polder in Nieuw vliet aangedaan. Deze excursie begint bij het parkeerterrein te genover frituur 't Gemaal aan de Zeedijk in Nieuwvliet-Bad. Het Zeeuwse Landschap heeft op donderdag een excursie door natuurgebied 't Zwin op het pro gramma staan. Belangstellen den worden 's ochtends om tien uur verwacht bij het bezoekers centrum aan de G. van Hoekest- raat in Retranchement. Jeugd werkgroep Het Stekkertje richt zich zaterdagochtend op uilen en andere roofvogels. Dat doen ze om tien uur in de Schaapskooi in Emmadorp. Van tevoren aanmelden (via 0115-617113) is vereist. Verza melen kan ook om negen uur in Groothandel in verf, wandbekleding en aanverwante artikelen Dingemanse v/d Ploeg bv heeft als gespecialiseerde verfgroothandel een eigen team van deskundigen met verftechnische en bouwkundige kennis alsmede tientallen jaren ervaring. Als onafhankelijke groothandel ajn wij niet gebonden 'aan één fabrikant, maar wij vertegenwoordigen een 70-tal fabrikanten. Onze onafhankelijke positie stelt ons in staaf een produktengamma te leveren dat zo divers is. dat wij voor vrijwel elke ondergrond de juiste vertproduklen hebben. Uit onze enorme voorraad van +/- 20.000 professionele verfprodukten leveren wij aan schilders, winkels, aannemers, stichtingen. Instellingen, landbouw en tal van andere bedrijven. Één produkl uit onze uitgebreide reeks speciale coatings is de. KLEURLOZE BESCHERMING VAN POREUZE BUrTENMUREN TEGEN REGENDOORSLAG BESCHERMT TEVENS POREUZE SERSTENEN TEGEN VULAANHECHUNG, MOS EN ALG worden vele hydrofobeermiddelen verkocht die siliconen of parafïne bevatten en die na toepassing nooit meer overgeschilderd kunnen worden omdat muurverven met hechten op siliconen en parafïne Sommige andere soorten hydrofobeermiddelen laten een witte waas achter of geven een bont effect. Met de toepassing van Diplotop super Hydro heeft u vermelde problemen niet. Diplotop super Hydro beval geen siliconen of parafïne maar heeft een dusdanige somenstelling dat een optimale bescherming wordt verkregen en later indien gewenst altijd met muurverf overgeschilderd kan worden. De bijzondere kenmerken van Diplotop super Hydro zijn o.a.: - kleurloos, helder, oorspronkelijk aanzicht van de muur blijft behouden - kan altijd worden overgeschilderd zonder onthechting - ademend, micro poreus - regenwater parelt van de muur - toepasbaar op poreuze bakstenen en andere poreue ondergronden - ook toepasbaar op poreuze siersteen (o.a. witte breuksteen) - zeer makkelijk aan te brengen, o.a. met rugspuit die ook voor de tuin wordt gebruikt - optimale werking voor vele jaren - moet verzadigd worden aangebracht op een droge ondergrond en bij droog weer, verbruik is afhankelijk van de zuiging van de r ondergrond; 1 It. voor 2 tot 8 m2. Verpakking; 15 en 20 It. v<SM nNiet poreueze ondergronden en glas beschermen tegen spatten. Heeft u als opdrachtgever of bedrijf één of meerdere objecten waar u Diplotop super Hydro wilt toepassen, vraag dan naar onze lechnische afdeling. Onze adviseurs inspecteren en adviseren geheel kostenloos. Livingstoneweg 5c, 4462 GL Goes, tel. 0113 - 223730, fax 0113 - 213575 Bij de Zeelandhallen JUPER hydro de Bellamystraat in Temeuzen. Staatsbosbeheer houdt een dag later een excursie door het Gat van Pinte bij Spui. Dit gebied is net ingericht en met een brug verbonden aan het Eiland van De Meijer. De wandeling duurt van tien tot twaalf uur en begint bij de molen van Spui. De zomerexcursiewerkgroep van 't Duumpje heeft voor maan dagavond een twintig kilometer lange fietstocht uitgestippeld rond Groede. De route begint om zeven uur bij de hervormde kerk in Groede. Diezelfde avond houdt De Stelt- kluut een fietstocht door de Her togin Hedwigepolder. Vooraf aanmelden bij Marian Lange- veld (0115-648432) is noodzake lijk. Startpunt is de vogelkijk- hut van het Zeeuwse Landschap bij Saeftinghe. ORTHOPEDISCHE (5)c) schoentechnici U H P. Vandeperre U V J. Wentzler *ERKEND DOOR ALLE ZIEKENFONDSEN*1 Orthopedische schoenen Steunzolen en levering van Semi orthopedische schoenen Alleen op afspraak ook dienst aan huis Tel ./Fax 0114-313425 R.I.Z.I.V. Nr. 1-6-10733-76-133 Tel. 0114-312573 (Nederland) Tel.; 00-32.3.3542660 Fax: 00-32.3.3542661 (België) STEENSTRAAT 18 4561 AS HULST (Z-VL) NEDERLAND EXECUTIEVERKOOP Op woensdag 17 augustus 2005 om 11.00 uur in de voormiddag zullen aan de/het Spuikompark 17 te Philippine ten laste van R. Snijders in het openbaar worden verkocht meubi laire en andere goederen, waaronder: sierhaard (wit), Sony kleurentelevi sie, Akai audioinstallatie. Bosch witgoed, zonne bank, Compaq Presario pc en toebehoren. De verkoop geschiedt bij opbod en tegen contante betaling. Het is mogelijk dat de ver koop niet doorgaat. U kunt hierover vanaf heden tele fonisch contact opnemen met onderstaand telefoon nummer. PVU Gerechtsdeurwaarders Hof van den Houte 91 4873 AX Etten-Leur (076-5036776) Als u morgen getuige bent van een hartstilstc wilt u dan hulpeloos toeschouwer zijn of geoefend I hulpverlener? Reanimatie is levensreddend, maar kan niet uiter boekje geleerd worden. Geef u op voor een prak cursus die gemiddeld zo'n 4 tot 6 uur duurt. Toelatingseisen zijn er niet. Leren defibrilleren met de AED Reanimeren in combinatie met de AED maakt de overlevingskans van een slachtoffer groter. De AETr shockbox is een belangrijk apparaat dat de harta& registreert, gesproken opdrachten geeft en opeens ge en betrouwbare manier een stroomstoot kan gw ledereen in het bezit van een geldig reanimatiediplof kan leren defibrilleren In een cursus van circa 3 uur Reanimatie en AED zijn voor iedereen belangnjk, maar vooral voor familieleden van hartpatiënten, ba weer, politie, portiers, sporttrainers, winkelpersoneel mensen van het openbaar vervoer etc. Meer weten over een reanimatie en/of AED cus* in Zeeuws Vlaanderen? Neem contact op met dhr. T. de Witte, telefoon 0115 451040. e-mail tdewitte@zeelandnet.nl Voor andere plaatsen neem contact op met hel Bureau Reanimatie van de Nederlandse Hartstick telefoon 0900 0400 020 (lokaal tarief). reanimatie@hartstichting.nl V. NederlandseV!/ Hartstichting vrienden van de harts t i c n 11 Lees de PZC, krant voor Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 42