Aantal asielzoekers ireer iets toegenomen Jonge Turken en Marokkanen blijven het liefst in Nederland Ontspoorde trein kan Sail 2005 parten spelen Justitie eist zes jaar en tbs tegen misbruiker baby ïfoanisaties roepen hongerstakers op actie te stoppen Mohammed B. sport en lucht, maar in z'n eentje I isi Straten van Amsterdam bezaaid met zakken vuilnis Muziekhuizen in Rotterdam Chinchilla-opvang slaat alarm Antidranktraining studenten Leerlingen eisen examen Turks NRC komt met ochtendkrant Kamermeerderheid wil compensatie voor paalrot y dinsdag 16 augustus 2005 „jpprfidactie binnenland I0UBURG - Het aantal men- dat in Nederland asiel aan sis opnieuw iets toegeno- l'n het afgelopen halfjaar 5290 asielverzoeken inge- iB,Dat zijn er 340 meer dan de tweede helft van vorig toen het aantal asielverzoe- voor het eerst sinds jaren •toenam. bleek gisteren uit cijfers ropese gelden ior landbouw orden openbaar Ji HAAG - Hetministerie „Landbouw zal in september inbaar maken welke Nedd ie bedrijven Europese land- nvsubsidies ontvangen. Dat tijde gisteren coördinator du Pont van de Evert Ver dichting (EVS), die zich it voor internationale solida- ten de gegevens over de klein- ontvangers zullen wegens fecy niet gepubliceerd wor th een ambtelijk gesprek is openbaar maken van de in- natie toegezegd, aldus Du it. De Nederlandse bestedin- van de Europese landbouw- Iden zijn nu nog geheim. De hting, die gelieerd is aan de JA, wil dat openbaar wordt arde betrokken som geld van totaal 1,36 miljard euro per naar toe gaat. In andere lid ten, waaronder Groot-Brit- inië, hebben organisaties die mheid ook al geëist en verkre- De Europees landbouwmil- len staan flink ter discussie, scheidene lidstaten, waaron- huidig EU-voorzitter wt-Brittannië, willen bezui- [en op deze post. ANP autochtoon rinkt meer an allochtoon STERDAM - Autochtone olieren drinken meer dan allochtone klasgenoten, lar roken minder. it blijkt uit de TKMST Mom- het gisteren gepubli- rde landelijke onderzoek on- havo- en vwo-scholieren a 15 tot en met 18 jaar. Bijna ekwart (73 procent) van de rokeren zegt wel eens te drin- Het aantal allochtonen dat eens alcohol drinkt is met procent een stuk lager dan 'aantal autochtonen, hen drinkt 75 procent wel ANP van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het aantal asielzoekers dat naar Nederland komt, daalde tussen 2000 en 2004 fors. In 2000 vroegen nog 43.570 mensen asiel aan, vorig jaar waren dat er volgens het CBS 9780. De twee Iraanse uitgeprocedeer de asielzoekers die hun honger staking nog altijd voorzetten, moeten hun actie staken. Daar toe riepen vluchtelingenhulpor ganisaties Prime, Vluchtelingen- cordon Fryslan en Werkgroep Vluchtelingen Vrij (WW) giste ren op. „Het probleem staat duidelijk op de kaart", aldus woordvoer der H. Alderkamp van de WW. Volgens de WW zetten de twee Iraniërs die in het asielzoe kerscentrum in Leusden verblij ven, hun actie nog altijd voort. Azita Aslami en Mohammad Mehdi Neshat hebben nog niet gereageerd op de oproep van de organisaties. Vertrouwensarts C. van Ree meldde vrijdag dat slechts een van de vijf Iraan se hongerstakers nog altijd geen voedsel tot zich nam. Vol gens de vluchtelingenhulporgani saties gaat het echter om twee mensen. De hulporganisaties wil len niet dat de Iraniërs blijvend lichamelijk letsel oplopen of hun actie met de dood moeten beko pen. „Het is aan ons en anderen om jullie fakkel over te nemen", aldus de hulporganisaties. Nieuwe actie In het vertrekcentrum in Ter Apel zijn dit weekeinde drie Ira niërs een nieuwe hongeractie be gonnen. Dat bevestigde het Cen traal Orgaan opvang Asielzoe kers (COA). Ook zij verzetten zich tegen de in hun ogen ondui delijke regels die justitie han teert bij het voorbereiden van de terugkeer naar het land van herkomst. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De moordenaar van cineast Theo van Gogh, Mo hammed B.heeft in de gevange nis recht op sport, recreatie en frisse lucht, maar hij mag daar bij geen contact hebben met an dere gedetineerden. Dat heeft een woordvoerder van het minis terie van Justitie gisteren ge- Of B. ook post mag ontvangen en versturen, kon hij niet zeg gen, omdat het departement niet ingaat op individuele om standigheden van gedetineer den. B. wordt nog altijd strikt gescheiden gehouden van mede gevangenen, schrijft minister Donner van Justitie in ant woord op schriftelijke vragen van Tweede-Kamerlid Wilders (Groep Wilders). Die had opheldering gevraagd over de pogingen van B. om tijdens zijn verblijf in het Pie- ter Baan Centrum (PBC), de observatiekliniek van justitie in Utrecht, medegedetineerden te beïnvloeden met zijn idee- en. Wilders en ook de LPF willen dat B. volledig geïso leerd van andere gevangenen zijn straf uitzit om te voorko men dat hij radicale teksten blijft verspreiden of anderen voor de jihad, de gewapende strijd tegen de ongelovigen, kan rekruteren. De Amsterdammer van Marok kaanse afkomst werd eind juli door de rechtbank in Amster dam tot een levenslange ge vangenisstraf veroordeeld voor onder meer de moord op Van Gogh. Een team van deskun digen bekijkt elke zes weken of het individueel regime, waar bij B. wordt afgezonderd van de andere gedetineerden, van kracht moet blijven of dat B. moet worden overgeplaatst naar een andere penitentiaire inrich ting. ANP De ontspoorde trein bij het treinstation Amsterdam Centraal. van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het is nog onze ker of het nautische evenement Sail, dat morgen begint, hinder zal ondervinden van de intercity die gisteren ontspoorde. Het treinverkeer van en naar Am sterdam Centraal Station raak te door het ongeval ernstig ont regeld. (Advertentie) Het grootste assortiment Sigaren in de Benelux tabak speciaalzaak «en everse Open alle dagen van 08.00 - 12.00 u en van 12.30 - 18.00 uur. Zaterdag tot 17.00 uur. Zondag is on: Uw sigaren adviseurs BEN MAWILLA Westkade 97 - Sas van Gent - tel. 0115-451706 E-mail: tabakspeciaalzaak.everse@wxs.nl Specialist in longfillers. Wij beschikken over een klimaatkamer van 16 m2 De intercity Maastricht-Haar lem liep even na negen uur uit de rails. De paar honderd passa giers bleven ongedeerd. De hele ochtend stokte het treinverkeer, maar rond het middaguur gin gen de eerste treinen weer rij den. De ochtendspits op het spoor bij Amsterdam heeft van daag in elk geval nog veel last van het ongeluk. De Nederlandse Spoorwegen doen er alles aan om te zorgen dat voor morgen zoveel moge lijk treinen weer rijden. Of dat ook lukt, moet nog blijken. De ontspoorde intercity heeft flin ke schade veroorzaakt. ProRail verwacht dat het enkele dagen duurt voordat de bovenleiding weer is hersteld. De spoorbe- heerder kan nog niet inschatten hoe groot de problemen voor Sail zijn. Dat evenement trekt naar verwachting 2,5 miljoen be zoekers naar de hoofdstad, van wie velen met het openbaar ver voer komen. Aangezien Sail zich op het IJ pal achter het sta tion afspeelt, doen de NS altijd goede zaken. Het gebruik van het luchtruim boven Amsterdam is beperkt tij dens Sail, het zeilspektakel dat morgen begint. Voor alle vluch ten in het luchtruim boven het Sail-gebied moet twee uur voor aanvang een vliegplan zijn inge diend bij Luchtverkeersleiding Nederland (LVNL). Dat heeft LVNL gisteren bekendgemaakt. Geen ballonnen Zonder voorafgaande toestem ming mag er niet gevlogen wor den. Het vliegverkeer moet in de ze gebieden ook de voorgeschre ven routes aanhouden en alle aanwijzingen van de verkeerslei ding opvolgen. Ballonvaarten boven het evenement zijn niet foto Vincent Jannink/ANP toegestaan.LVNL heeft de vlieg hoogte voor kleinere vliegtuigen en reclamevliegtuigen verhoogd tot respectievelijk vier- en vijf honderd meter. Normaal geldt een minimumvlieghoogte van ruim driehonderd meter. De ver keersleiding verwacht dat er veel kleinere vliegtuigen op het evenement afkomen. Dat was bij voorgaande edities van Sail ook het geval, aldus een woord voerster. „De regels moeten zor gen voor een ordelijk verloop van het luchtverkeer om de ope rationele veiligheid te waarbor gen." ANP van onze redactie binnenland VOORBURG - De meeste Turk se en Marokkaanse jongeren die in Nederland wonen, willen hier blijven. Een op de tien Turken tussen de 18 en 27 jaar zou te rug willen naar het herkomst land en ziet daar ook mogelijk heden voor. Slechts een op de twintig jonge Marokkanen is van plan zich in Marokko te ves tigen. Circa tweederde van de Turkse en driekwart van de Marokkaan se jongeren wil of denkt die stap niet te nemen, zo bleek gisteren uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). Een op de zes jongeren heeft nog niet nagedacht over de vraag of ze van plan zijn te emi greren. De jongeren die voorgoed in ons land willen blijven, hebben daar diverse redenen voor. Bijna de helft van hen zegt dat het hier goed bevalt. Ook noemen ze vaak werk en familie en zeggen ze geen toekomst in het her komstland te zien. Eenderde van de Marokkaanse en eenvijfde van de Turkse jon geren wil in Nederland blijven, omdat ze geen binding hebben met hun herkomstland. De cul tuur daar zegt hen weinig, aldus het CBS. Aan het onderzoek na men bijna duizend Turken en Marokkanen deel die in Neder land zijn geboren (tweede gene ratie) of die voor hun zesde naar ons land zijn gekomen (eerste ge neratie). Toename Uit de jongste cijfers blijkt ver der dat het aantal Turken en Ma rokkanen dat vanuit ons land emigreert, toeneemt. Bijna drie- l-S Mu rocrH- ppo/7 /JU kUA/ "7E- H£T 2EG6EA/. HAD JE NOu WAT MET J7IE N|T~A INP5 van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Amsterdam se reinigingsdiensten staken sinds de nacht van zondag op maandag. In grote delen van de stad weigeren de vuilnismannen uit onvrede over de CAO-onder- handelingen het vuilnis op te ha len, vegen ze niet en 'worden geen prullenbakken geleegd. Gistermiddag waren de drukste straten en pleinen in de binnen stad al bezaaid met vuilniszak ken en afval en puilden de vuil nisbakken uit. De gemeente Am sterdam heeft iedereen opgeroe- pen deze week geen vuilniszak ken aan de straat te zetten, maar lang niet iedereen gaf daar gisteren gehoor aan. Een woordvoerster van de GGD in Amsterdam verklaarde dat de staking geen problemen zal ople veren voor de volksgezondheid. Niet alle vuilnismannen staken. In de stadsdelen Oud-West en Slotervaart gaat de afvalinzame ling gewoon door. In het laatst genoemde stadsdeel legt de reini gingsdienst morgen het werk neer. „Ongeveer 95 procent van de mensen doet mee aan de sta king", aldus Abvakabo FNV- re giobestuurder R. Comelisse. De medewerkers van de reini gingsdiensten willen met de sta king een doorbraak forceren in het vastgelopen CAO-overleg voor gemeenteambtenaren. De meesten waren van plan tot en met zondag niet te werken, maar gistermiddag kwamen de ROTTERDAM - Musici die altijd ruzie hebben met de bu ren over het geluid van hun trompet, drumstel of ander in strument, kunnen vanaf half 2007 terecht in veertig wo ningen in de Rotterdamse wijk Hoogvliet. Die woningen krijgen een speciaal geïsoleerde muziekkamer, waar naar hartelust geblazen, gefloten en getrommeld kan worden zonder anderen te storen. Een woordvoerder van Steunpunt Wonen liet gisteren we ten op zoek te zijn naar veertig tot tachtig (semi-)profes- sionele musici die in Hoogvliet willen wonen. ANP MUSSELKANAAL - Het enige chinchilla-asiel in Neder land, Vida Nueva in het Groningse Musselkanaal, luidt de noodklok. Het opvangcentrum krijgt per maand meer dan honderd van deze Zuid-Amerikaanse knaagdiertjes uit Nederland en de buurlanden binnen. Daarvan kan maar een beperkt deel op tijd bij een nieuw baasje worden geplaatst, meld de beheerster E. Mulder gisteren. Vida Nueva herbergt nu meer dan 450 chinchilla's. ANP GRONINGEN - Ouderejaars die deze week aankomende studenten wegwijs maken in Groningen krijgen een anti dranktraining. Traditiegetrouw gaat de introductie ge paard met veel alcoholische drank, maar de ouderejaars moeten dit jaar aan het begin van de introductieweek een rondje fris bestellen voor hun groep. Dat liet voorzitter J. Vellenga van de Kommissie Eerste jaars Introductie (KEI) gisteren weten. „We willen van de groepsdruk af", verklaarde Vellenga. „Het moet duidelijk zijn dat als je geen drank wilt, je het ook niet hoeft te be stellen." ANP DEN HAAG - Twaalf leerlingen van de Scholengroep Den Haag Zuid-West hebben een kort geding tegen de schoolleiding aangespannen omdat zij eindexamen Turks willen doen. De leerlingen volgen het vak Turks al jaren en hen zou zijn toegezegd dat zij er examen in konden doen, zei gisteren hun advocate, N. Ibis. Het probleem speelt volgens Ibis sinds januari, toen de school duidelijk maakte geen Turkse en Arabische lessen meer te geven. Daardoor kunnen de leerlingen geen eind examen doen. Volgens de leerlingen komt de school daar mee terug op eerdere toezeggingen. ANP ROTTERDAM - NRC Handelsblad komt vanaf 6 februari met een ochtendkrant. De krant, met de naam nrc.next, zal naast de huidige middageditie bestaan. De doelgroep is hoger opgeleide mensen die door internet nauwelijks meer een betaalde krant lezen. NRC.next verschijnt al leen op werkdagen en kost in de losse verkoop één euro, zo liet NRC Handelsblad gisteren weten. De nieuwe krant, op tabloid formaat, positioneert zich als een 'serieuze en objectieve kwaliteitscompact'. Hoofdre dacteur Folkert Jensma hoopt voor nrc.next binnen drie jaar tussen de 50.000 en 75.000 lezers te vinden. ANP duizend Turken van de eerste ge neratie en bijna duizend Turken van de tweede generatie vertrok ken vorig jaar uit Nederland. Ve len gingen naar Turkije. In de ja ren negentig daalde de emigra tie naar Turkije nog. Sinds be gin deze eeuw is echter weer sprake van een stijging, vooral onder de eerste generatie. De emigratie van Marokkanen neemt de laatste jaren licht toe. Vorig jaar hebben 1600 Marok kanen van de eerste generatie en bijna duizend Marokkanen van de tweede generatie Neder land verlaten. ANP ROTTERDAM - Justitie heeft gisteren voor de rechtbank in Rotterdam zes jaar celstraf en tbs met dwangverpleging geëist tegen een 46-jarige man uit Krimpen aan den IJssel voor sek sueel misbruik van zijn dochter tje. De man begon volgens justi tie direct na de geboorte van het meisje met het misbruik. De man zou het kind negen jaar lang, tot december 2004, ernstig seksueel hebben misbruikt. Ook heeft de man drie van zijn nicht jes misbruikt. Volgens justitie gebeurde dit tussen juli 1988 en eind december 1991. Daarnaast heeft de man verklaard mini maal vijftien andere meisjes on zedelijk betast te hebben, onder meer in het zwembad en op de camping. Volgens officier van justitie M. Meijer plande de verdachte het misbruik van tevoren. „Hij sloot vriendschappen met ouders, won hun vertrouwen en kwam op die manier in de nabij heid van hun dochters." Daar naast koos hij ook zijn slachtof fers uit. „Jonge, bange en weer loze meisjes", vatte de officier samen. Daarnaast koos hij volgens zijn eigen verklaring kinderen uit van wie hij dacht dat ze hun mond zouden houden. „Dan heeft u zich toch aardig vergist in uw nichtje", stelde recht bank-voorzitter C. Russell, refe rerend aan een nichtje dat na het eerste seksuele contact di rect haar ouders inlichtte. Na dat incident werd echter geen aangifte gedaan tegen de man. Die volgde pas in 2004. De 46-jarige is meermalen be handeld voor zijn pedofilie maar bleef desondanks door gaan met het misbruiken van jonge meisjes. Hij komt uit streng gereformeerde kring. Uit de kerkgemeenschap kwamen in 2004 de eerste signalen bij de politie binnen over het mis bruik. Ook de leiding van de ba sisschool in Krimpen aan den IJssel waar zijn 9-jarige dochter op zit, heeft in september 2004 aan de bel getrokken over het ge zin. Meijer vroeg de rechtbank de be handeling van de verdachte pas in te laten gaan nadat hij twee derde van zijn straf heeft uitge zeten, in plaats van eenderde zoals gebruikelijk is. Advocaat J. Spigt vond dat de rechtbank niet mee moest gaan met het voorstel van de officier. Uit spraak 29 augustus. ANP vakbonden FNV en CNV met de gemeente overeen dat vanaf van daag toch beperkt vuil word op gehaald. In de omgeving van de Dam en het Rokin gaan mede werkers van de reinigingsdienst toch dagelijks het afval inzame len en zullen ze een keer per dag de straten vegen. De gemeente Amsterdam ziet na deze afspra ken voorlopig af van het inhu ren van een particulier reini- gingsbedrijf. De gemeente voer de tot op het laatste moment overleg om een staking te voor komen, ook met het oog op het nautisch evenement Sail dat morgen begint. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Eigenaren van huizen met paalrot moeten van de overheid een financiële tege moetkoming krijgen. Dat vindt een ruime Kamermeerderheid. De regeringspartijen CDA en WD steunen een wetsvoorstel dat Kamerlid Boelhouwer van oppositiepartij PvdA gisteren aankondigde. Paalrot wordt veroorzaakt door een daling van de grondwater stand. Die kan het gevolg zijn van een beslissing van de over heid, zoals de bouw van een nieuwbouwwijk. „Een huiseige naar heeft er niets mee te ma ken, maar draait nu wel op voor alle kosten", zegt Boelhouwer. De PvdA'er wil regelen dat het Rijk, provincies, gemeentes en waterschappen gaan meebeta len aan het herstel van funderin gen als zij medeverantwoorde lijk zijn voor de schade. Ook hy potheekverstrekkers zouden een bijdrage kunnen leveren. Een deel van de kosten blijft voor re kening van de eigenaar. WD-Kamerlid Snijder kan zich in grote lijnen vinden in het plan. „Als mensen de dupe zijn van overheidsbeleid, dan kan ik me voorstellen dat de overheid hen compenseert." Haar CDA-collega Van Lith vindt ook dat gemeentes gedupeerden moeten bijspringen. Van Lith be twijfelt alleen of het zin heeft om landelijke regels op te stel len. „De problemen zijn overal anders, dus is ook overal een an dere oplossing nodig." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3