ziekte velt kastanjes Vreugde en vernedering bij het poorten PZC TOP pleit voor collectieve zorgverzekering o. SCHELDESTRRfiT Klachten over stank door riooloverstort zll Phaedra Panna Knock-out toernooitje Verbist uit Vogelwaarde failliet Wel schuldig, geen straf Brusselse dronken achter het stuur Kamikazepiloot moet leren agenda men op Noord-Beveland zwaarst getroffen D66 Terneuzen enthousiast over willekeurige stemlokalen oordstraat iert kermis dinsdag 16 augustus 2005 Onmogelijke liefde, daarover gaat Phaedra. Een koningin is jarenlang verlaten door haar man en wanhopig verliefd op haar jonge stiefzoon Hippoiytus. Die wijst haar avances af en als koning Theseus terugkomt, beschuldigt zij uit wraak de onschuldige knaap van verkrachting. De vader vervloekt zijn zoon die op een gewelddadige manier aan zijn einde komt. Hugo Claus maakte een eigenzinnige bewerking van deze klassieke tragedie. Phaedra wordt uitgevoerd op de trappen van de Nieuwe Kerk in het hart van Zierikzee. Met live muziek. vraag de gratis brochure aan bestel nu uw kaarten nazomerfestival.nl 0900 33 000 33 <0,45 p/g) theater op locatie^M Zeeland Nazomer Festival maakt theater voor bijzondere locaties in Zeeland. Dit jaar brengt het festival, naast Phaedra, de toneelklassieker Tasso bij Kasteel Ter Hooge in Middelburg, het dans-, muziek-, film- en videospektakel The Ferryman op de Scheldewerf in Vlissingen en het historische theaterstuk Ons Koninkrijk in dorpshuizen in heel Zeeland. foto Peter Nicolai De 10-jarige John (rechts) is Alpay (8) te door Gino van den Broecke TERNEUZEN - Schaarbewegingen, bal letje achter het standbeen, hakjes en ui teraard de 'panna'. Al deze bewegingen werden door de jeugdige voetballertjes uitgevoerd in de mobiele Panna-kooi tij dens het Terneuzense Panna Knock-out toernooitje in de wijk Oudelandse Hoe ve. Panna is een één tegen één voetbalwed strijdje dat gespeeld wordt in een soort kooi met boardings. Wie binnen drie mi nuten de meeste doelpunten scoort, heeft gewonnen. De wedstrijd is meteen afgelopen als het lukt de bal door de be nen van de tegenstander te spelen (pan na) en in balbezit te blijven. Panna knock-out is een vorm van straatvoet bal die steeds meer aan populariteit wint en vooral in de grote steden veel wordt gespeeld. Gisteravond stond er een mobiele Pan na-kooi opgesteld op het pleintje naast de speelkooi in de wijk Oudelandse Hoe ve. Vijfentwintig jeugdige straatvoetbal lers in de leeftijd van vijf tot en met vijf tien streden in verschillende poules om de eerste plaats. De 10-jarige Kevin Demesmaecker won zijn eerste partijtje in de kooi met veel overmacht. Met 14-2 veegde hij binnen drie minuten zijn tegenstander van het veldje, waar de overige jeugd fel meele vend de spelers stond aan te moedigen. Een panna zat er voor Kevin echter niet in. De eerste panna van de avond kwam op naam van de 13-jarige Arek Nicolaic- zek. De speler van Temeuzen Cl 'poort- te' zijn tegenstander en de wedstrijd was direct voorbij. Zijn teamgenoot bij de Cl, Kenny Maurien (14) volgde zijn voorbeeld en maakte met een panna ook een einde aan zijn partij. Op dat mo ment keek Kenny tegen een 5-3 achter stand aan. „Ik moest dus wel die panna maken. Ik had niet veel tijd meer en an ders had ik zeker verloren. Het is boven dien wel geweldig om met een balletje door de benen je tegenstander te verne deren hoor, die schaamt zich dan en dat is toch mooi." De wedstrijdjes volgen elkaar in rap tempo op en het publiek geniet of van de kunsten in de kleine kooi of gaan zelf een balletje trappen op de grote voetbalkooi die een tiental meters verderop ligt. Als de 10-jarige John de ronde kooi in stapt geniet het jeugdige publiek met volle teugen. De multiculturele groep toeschouwers moedigt aan en klapt na weer een sleepbeweging. „Sleep 'm, sleep 'm en dan die panna", roepen een paar jonge knapen achter een van de doeltjes hun maatje toe. Prompt voegt hij de daad bij het woord en maakt met een mooie panna een eind aan de onge lijke strijd. „Om je tegenstander te laten 'zoeken' is gewoon helemaal 'chili'. Het is gewoon erg leuk om te doen en we spelen dan ook veel hier op het pleintje", zegt de handige dribbelaar als hij triomfante lijk uit de kooi stapt. Na twee uur voetballen zijn de win naars bekend en krijgen ze uit handen van organisator en jongerenwerker sport van de Gemeente Temeuzen Mar co Vaal allemaal een bal overhandigd. Dylan Demesmaecker (6 jaar), Arek Nicolaiczek (13), Mesut Ersahin (13) en John Constancia (10) gingen allemaal met een gloednieuwe Umbro-bal huis waarts. Ook woensdag 17 augustus wordt vanaf 15.00 uur nog gevoetbald in Biervliet en donderdag 18 augustus vanaf 19.00 uur op het parkeerterrein bij de voetbalvel den in Zaamslag. In Hoek wordt vrijdag 19 augustus van af 12.00 uur panna knock-out gespeeld bij de speelkooi, die dan meteen offici eel wordt geopend. Zaterdag 19 augustus wordt gespeeld vanaf 19.00 uur op het speelplein in de Beneluxstraat in Sas van Gent. ORDSTRAAT - De buurt- kp Noordstraat bij Walsoor- i viert van vrijdag 19 tot en «zondag 21 augustus kermis. activiteiten beperken zich tiaiéRue du Nord dat onder uitpakt met een schieting, pag, mossel festijn en bol- Vrijdagmiddag wordt de nnis ingeluid met een kaart- dstrijd. De kaarten worden taf 14.00 uur geschud. Zater- £i\ond kunnen liefhebbers 19,00 uur in Rue du Nord schuiven voor een mossel- sltijd. Hierna wordt de ker- iverder ingevuld met een bol- èinjd. üdagmiddag wordt om 14.30 rdeboog nog gespannen voor lafsluitende schieting op de cn.de wip. üöorgklachten: 800-0231231 opmaandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; öterdags tot 12.00 uur REDACTIE SEUWS-VLAANDEREN WlemAlexanderlaan 45 festbus 145 *30 AC TERNEUZEN fel: 0115-645769 fax:0115-645742 E-mail; redtern pzc.nl few Hoonhorst (chef) '"outBareman '«pond de Frel few van Stee ffósBakker (sport) Neloo 16 Postbus 62 ^AB HULST (0114)372776 [*10114)372771 '-'Wil, redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer SNTRALE redactie Sationspark 28 festbus31 5^ AA GOES 5*10113)315500 (0113)315669 l$l; redactie@pzc.nl Vernet H^w.pzc.nl T^il: web® pzc.nl - Bewoners van joninginnelaan, de Prinsess ul cn de Nassaustraat in willen dat er zo snel tlijk iets wordt gedaan aan die de buurt al langer week ondervindt. uatergang tussen de rotonde .je Willem de Zwijgerlaan bel tunneltje onder de Churchilllaan veroorzaakt een rioollucht. „Het is niet leuk meer. Welis waar regent het de laatste we ken heel vaak, maar het is ook vakantie. Dan wil je toch wel eens buiten zitten. En dat kan dus niet", zegt Q. Verlinde uit de Koninginnelaan. De stank in de buurt is niet iets van vandaag of gisteren. In het verleden hingen er regelmatig onwelriekende geuren, omdat de watergang als riooloverstort in gebruik was. „Later zou die functie min of meer zijn verval len. Althans, dat is wat mij ooit is verteld. De laatste jaren was er inderdaad veel minder stank, maar de laatste tijd is het weer bar en boos", aldus M. de Pooter uit de Nassaustraat. Volgens gemeentewoordvoer ster Y. Wanders is de watergang nog steeds in gebruik als riool overstort, maar wordt die nog sporadisch als zodanig ge bruikt. De stank is bij de ge meente bekend. „Wij vermoe den dat dit komt door slib dat in het water ligt. Normaal gespro ken moet die overlast na een nieuwe regenbui over zijn. Tot dusver is dat niet aan de orde", verklaart Wanders. De gemeente gaat verder zoeken naar de oorzaak van de geur- overlast. Moeilijkheid hierbij is echter dat de weersomstandighe den zich niet laten sturen en het daardoor lastig is om tijdig poolshoogte te nemen. Ook is on bekend of de stank verband houdt met de vele neerslag die de afgelopen weken is gevallen. Wanders: „Zodra de oorzaak be kend is, volgen er maatregelen die de overlast voorgoed moeten verhelpen." VOGELWAARDE - Witlof- en wortelen verwerkingsbe drijf Verbist Agri Impex bv in Vogelwaarde is failliet. Bij dit bedrijf werken twintig mensen. Het bedrijf maakt wortelen en witlof 'klaar' voor de supermarkten. Verbist werkt noodgewongen al een jaar of vier onder de kost prijs. „Geen enkel bedrijf houdt dit vol", zegt curator S van Boven. Volgens de curator is het faillissement van Verbist een gevoelige klap voor Vogelwaarde. Het bedrijf zorgde immers voor een belangrijk stuk werkgelegenheid voor het dorp. De supermarktoorlog is volgens Van Boven een van de redenen voor het faillissement. „Een groot aan tal bedrijven houdt dit vol door personeel zwart uit te be talen. Verbist heeft dat nooit gedaan. Wellicht is hij te net jes geweest." De directeur van het bedrijf had gisteren geen gelegenheid te reageren op het failissement. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Doorewaard Boekhout liet gisteren de rol van het slachtoffer van een mishandeling duidelijk meewegen in de strafzaak tegen een 43-jarige inwoner van Axel. De i verdachte werd schuldig bevonden aan de mishandeling, maar kreeg geen straf opgelegd. Centraal in het incident stond een arbeidsconflict. De Axelaar voelde zich mis bruikt door zijn werkgever, die zijn afspraken niet zou zijn nagekomen over arbeidsvoorwaarden en werktijden Toen de man zich ziek meldde, leidde dat tot zijn ontslag Toen hij zijn baas op 1 april in Terneuzen zag rijden, volg de de Axelaar hem naar zijn huis. In de woning kwam het tot een confrontatie. „Hij sloeg eerst tegen mijn oor. Ik heb hem teruggeslagen", zei de verdachte. De man ontken- i de zijn (ex-)werkgever bedreigd te hebben met brand stichting. Volgens officier van justitie A. Flikweert was er sprake geweest van een overspannen situatie. Hij eiste zes tig uur werkstraf. Raadsman J. Burlet meende dat zijn cliënt was misbruikt door de werkgever. Het slachtoffer had bij de politierechter ook de indruk gewekt niet 'zui- i ver' te werk te zijn gegaan. BRESKENS - Bij een alcoholcontrole op de Langeweg in Breskens is gisternacht rond twaalf uur het rijbewijs inge nomen van een 56-jarige automobiliste uit Brussel. Uit een blaastest bleek dat ze met bijna viermaal de toegesta ne hoeveelheid alcohol op achter het stuur zat. Hierop werd haar rijbewijs ingevorderd. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Doorewaard Boekhout heeft gisteren een 20-jarige in- j woner van Dinteloord voor een dollemansrit op conform i de eis veroordeeld tot 40 uur werkstraf, 22 uur leerstraf sociale vaardigheidstraining en twee weken voorwaarde lijke gevangenisstraf. De man was in een gestolen auto op de vlucht voor de politie. Hij raasde 12 januari dit jaar met 160 kilometer per uur over de wegen van Noord-Beve land, waar 80 is toegestaan. Uiteindelijk wist de politie na het opwerpen van een barricade de kamikazepiloot in Zierikzee tot stilstand te dwingen. De politierechter ver plichtte de verdachte 1500 euro schadevergoeding te beta len aan de eigenaar van de auto. TERNEUZEN - De raadsfractie van D66 wil dat de gemeente Temeuzen meedoet aan het pro ject 'Stemmen in een willekeu rig stemlokaal (sws)' bij de ge meenteraadsverkiezingen op 7 maart 2006. Net als minister (en partijge noot) Pechtold van Binnenland se Zaken verwacht de partij dat het minder plaatsafhankelijk maken van de stemlocatie de po litiek dichterbij de burger brengt. Daarom doet D66 in Temeuzen een initiatiefvoorstel om deelna me aan het experiment voor de eerstvolgende raadsvergadering op 15 september veilig te stel len. Bij sws bepalen de kiezers zelf in welk stemlokaal zij hun stem in de gemeente uitbrengen. In plaats van een oproepkaart krijgen zij een stempas. Om frau de te voorkomen, wordt strikt de hand gehouden aan de legiti matieplicht. Experimenten met sws in Assen, Deventer, Heerlen en Nieuwe- gein tijdens de verkiezingen voor het Europees Parlement en het referendum over de Europe se grondwet leverden een hoge opkomst op. „Vandaar dat wij willen dat Terneuzen ook aan haakt. Vooral in onze gemeente, met een groot buitengebied, maak je het stemmen ook veel gemakkelijker", aldus D66-frac- tievoorzitter P. van Veen-de Rechter. (Advertentie) door Frank van Cooten TERNEUZEN - Inwoners van Zeeuws-Vlaanderen moeten de mogelijkheid krijgen zich collec tief te laten verzekeren om de kosten voor de nieuwe zorgver zekering per 1 januari 2006 enigszins binnen de perken te houden. Dit voorstel lanceert raadslid G. van Boom van poli tieke partij TOP. De gemeenten Temeuzen, Hulst en Sluis moeten hierin het voor touw nemen door inwoners een collectieve verzekering aan te bieden. „Al naar gelang de grootte van de te vormen collectiviteit, is mogelijk een korting van tien tot twaalf procent op de premie van de basisverzekering te ver wezenlijken, alsmede vijftien procent op de aanvullende verze keringen. Verder zou dan ook de provisie van de tussenpersonen, te weten twee tot tien procent, grotendeels aan de deelnemers, onze burgers, ten goede kunnen komen", aldus het raadslid. Volgens Van Boom kan iedere Zeeuws-Vlaming aanspraak ma ken op de collectiviteit, maar gaat deze vlieger vooral op voor die mensen die geen mogelijk heid hebben op een collectieve verzekering via bijvoorbeeld hun werk. „Het blijkt dat vooral ouderen en mensen zonder werk de dupe worden van de nieuwe basisver zekering. Deze mensen gaan fors meer betalen. Temeuzen, Hulst en Sluis moeten deze men sen een collectieve regeling aan bieden. Stuur ze een brief met een antwoordformulier dat ze zich voor de collectiviteit kun nen aanmelden. Hoe meer men sen er meedoen, hoe hoger de korting op de pi'emie." Van Boom heeft veel ervaring met collectieve verzekeringen. Hij was bij Dow gedurende twin tig jaar verantwoordelijk voor STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur, Kaarten, vrij biljarten; De Halle, 13.30 uur; Kaarten, biljarten, koersbal; Tref punt, 13.00 uur; Kaarten, biljarten, sjoe len; 14.00 uur: Engels; CADZAND Evenemtenterrein Schut tershof, 19.00 uur: Circus Renz; Neder lands Hervormde Kerk, 20.00 uur: Orgel concert Marcel van Westen: Bos van Erasmus, 21.30 uur: Vleermuisie; s excurCLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljar ten; Café de Landbouw, 14.00 uur: Kaar ten; GROEDE - Het Vlaemsch Erfgoed, 10.00 - 17.00 uur: Oude kinderspelen; Lutherse kerk, 10.00 - 17.00 uur; Werk van keramisten; HULST - De Lieve, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; Kerklaan, 19.00 uur: Crea tieve bijeenkomst; NIEUW - NAMEN Café St,Cecilia, 20.00 uur: Kaarten; NIEUWVLIET - Bos van Erasmus, 21.30 uur: Vleermuizen in het bos van Eras mus; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: Aerobic; SINT - JANSTEEN - De Warande, 13.00 uur: Biljarten; SLUIS Centrum, 17.00 uur: Avond markt met thema 'Back to the sixties'; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gymnastiek; 13.30 uur: Handwerken, soos en biljarten; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur; Biljarten; VOGELWAARDE - Café 't Karrewiel. 18.30 - 20.00 uur: Start Fietsvierdaagse over 15 en 25 kilometer. de collectieve regelingen. Van Boom vraagt Temeuzen te on derzoeken of alle burgers van de gemeente Terneuzen, in samen werking met andere gemeenten, samen een collectiviteit kunnen vormen om een aanzienlijke kor ting op de basisverzekering te bedingen. „Het college heeft de plicht het welzijn van onze burgers zoveel mogelijk te bevorderen. Vanuit deze verantwoordelijkheid past dit onderzoek." 15 jaar hét jazzfestival met uitzicht op zee langs de Walcherse kust 13 t/m 18 september www.jazzbythesea.nl (Advertentie) (Advertentie) jfefmen van der Werf - Onder paar- heerst een myste- Bf ziekte. Overal in Neder- |i grijpt die om zich heen, jij Zeeland. Op Noord-Beve meer dan de helft van de kastanjes aange- jt in andere Zeeuwse gemeen- gegevens bekend lis zeker één op de vijf bo- igeinfecteerd. Sfiterieuze ziekte is voorzo- (iekend in Nederland voor eerst in 2002 opgedoken in ld- en Zuid-Holland en eland. In een razendsnel po heeft die zich verspreid, [r deskundigen, gemeenten menleveranciers bestaat er onrust over, want de oor- Ivan de ziekte laat zich nog rfs raden. Na de iep en mei- m dreigt weer kaalslag on- r«nbeeldbepalende boom. ion Dingemanse, medewer- t groenvoorzieningen bij de ssnte Noord-Beveland, fnieziekte zien toeslaan. De symptomen laten zich jmiskennen. Op de bast ko- 1 roestvlekken. Onder die ton gaan de paardenkastan- irotten. Er komt op den duur pvocht uit. De bomen 'bloe ien verliezen stukken bast ■:e ziekte verdergaat. Sap- raen worden een halt toege- ord-Beveland is in Zeeland zwaarst getroffen gemeente, ians verhoudingsgewijs, zo is Eken uit een landelijk onder- Van de zeventig gemeente- paardenkastanjes zijn er veertig ziek, oftewel 57 procent. In absolute aantallen gaat Mid delburg overigens ruimschoots aan kop. De gemeente heeft 1009 paardenkastanjes; 253 zijn er aangetast. Nog niet veel bomen hebben het loodje gelegd. Toon Smits, werk zaam bij groenbeheer in Goes, weet dat er één paardenkastanje in Goes is gekapt vanwege de bloedingsziekte. Dat is gebeurd bij een particulier in 's-Heer A- rendskerke. Van de gemeente is nog geen kastanje gekapt, maar Smits houdt zijn hart vast. „Het zou toch eeuwig zonde zijn, als wij monumentale paardenkas tanjes langs de vesten zouden moeten weghalen. Die zijn zo ge zichtsbepalend." Voorlopig niets aan doen, ge woon laten staan en zo weinig mogelijk aan zieke bomen rom melen, wordt geadviseerd. On dertussen wordt naarstig naar de oorzaak van de bloedingsziek te gezocht. Minister Veerman van Landbouw heeft er 275.000 euro voor uitgetrokken. De be langrijkste ontdekking is tot nu toe dat er in zieke paardenkas tanjes een bacterie is gevonden die in gezonde exemplaren niet voorkomt. „Dé vraag is of deze bacterie de hoofdveroorzaker van de ziekte is", aldus Fons van Kuik, pro jectleider bij Praktijkonderzoek Plant en Omgeving (PPO) van de Wageningse universiteit. „Het kan ook zo zijn dat die bac terie van vochtige plekken houdt, de plekken op zieke kas tanjes." Volgende maand loopt het on derzoek ten einde. Van Kuik ver wacht dan geen oplossingen voor het probleem te kunnen presenteren. Nog zoveel is ondui delijk. Volgens Van Kuik is een vervolgonderzoek op Europees niveau noodzakelijk. In Neder land lijkt de ziekte het zwaarst toe te slaan, maar ook landen als Duitsland, België, Italië, Spanje en Groot-Brittannië heb ben ermee te kampen. De eerste ziektemeldingen kwamen ook niet uit Nederland, maar in 2001 uit noord-Frankrijk en Brussel. Nieuwe aanplant wordt voorlopig ontraden. Jonge paar denkastanjes worden heel snel ziek. winkelen in Vlissingen en paikeien voor de deur? Zeeland Nazomer Festival wordt dit jaar voor de 5e maal in deze opzet georganiseerd. Door de Nationale Evenementen Prijzen 2005 is het Nazomerfestival uitgeroepen tot Beste Regio-evenement van Nederland!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39