IC jonnen niet populair bij VVV PZC 50% Vertrouwd gebied oogt plots ïeel anders vanaf het water Timmeren en zagen tijdens de speelweek r L KORTING 15 name eigen irischeques minimaal Rechter twijfelt over strafmaat Zeehondje gered Auto rolt in de sloot GRATIS UV-ZONNEGLAZEN TILROE OPTIEK zeeuwse almanak Dieet Met de hoogaars naar Sail Amsterdam Nieuwe functie voor afgeschreven kanons p 0113-315649 Sactie@pzc.nl 31 4460 AA Goes «olie-exploitatie: ZmMidden-Zeeland: 0113-315520; Slaanderen. 0114-372770; 020-4562500. «dag 16 augustus 2005 Athene zit in post-olympische depressie editie Zeeuws-Vlaanderen foila Saman qDe Zeeuws-Vlaamse ijntoren nemen nauvve- de eigen irischeques in. Ze jwel massaal uitgegeven, «orden amper als betaal- iD de eigen verkooppun- ia»eboden. zo'n zeldzaamheid knten een aankoop in een iisntoor afrekenen met een ikbon. dat het kantoor in beweert geen irischeques nemen als wettig betaal- Üantdie onlangs streekpro- ier waarde van 24 euro jischeques wilde afreke- eg van de baliemede- te horen dat ze „al een niet worden geaccep- omwille van de „admini- tve' rompslomp". Volgens bewerkster zouden de ss ook in Temeuzen ge worden. maar navraag grotere Zeeuws-Vlaamse rkantoren wijst uit dat de aeoues wel degelijk worden somen, al is het een zeld- Md dat ze worden aange- de opening van het [■santoor in Breskens is het eds een woordvoerster zelfs voorgekomen dat klanten afrekenen met een bon lokrn een VW-kantoor ge- is, Volgens een collega iet. om een ratio van vijf tal of meer verkochte bon- op één ingeleverd exem- jïns C. Fijnaut, die direc- N. van der Ploeg van VW iws-Vlaanderen tijdens va le vervangt, is het niet zo Hulst als enige van de Zeeuws-Vlaamse VW's niet de irischeque als betaalmiddel in neemt. Dat een klant in Hulst alsnog de portemonnee moest trekken omdat de geschenkbon nen resoluut werden geweigerd, verbaasde haar zeer. Zij kwam later terug met de uit leg dat de medewerkster in Hulst een fout heeft gemaakt en dat ook Hulst irischeques accep teert. Klanten die gedupeerd zijn, krijgen hun geld terug en mogen de bonnen alsnog inleve ren. De irischeque was voorheen, tot 2002, de VW Geschenkbon en is de populairste cadeaubon van Nederland. Per jaar worden meer dan zes miljoen cheques verkocht. De cheques worden geaccep teerd bij meer dan 30.000 zaken, waaronder ruim vijftig landelij ke winkelketens en attractiepar ken. Bij de VW, waar de cheques worden uitgegeven, kunnen onder andere fiets- en wandelroutes, brochures, platte gronden en streekproducten worden betaald met de bonnen. In Hulst bestaat het assortiment onder andere uit wijn uit Absda- le, bier uit Hulst, koekjes uit Breskens, kruidenazijn van 't Siepje, appelsap uit Waterland kerkje en natuurlijk de plakkeri ge Zeeuwse roomboterbabbe- laar in blikjes in allerlei soorten en maten. door Edy de Witte ZUIDDORPE - De speelweek in Zuiddorpe bestaat vijf jaar. Ter gelegenheid van dit feestelijke lustrum leeft de plaatselijke jeugd zich de laatste week van de zomervakantie uit met het thema 'feest'. En de leut zat er gistermiddag al meteen goed in. Er waren zo'n 95 deelnemertjes op het sportveldje achter de basis school. Voorzien van hamers en spijkers timmerden ze hutten in elkaar. Daarna werd de kwast ter hand genomen om de crea ties van een leuk kleurtje te voorzien. Ruim 25 vrijwilligers staken een helpend hand toe. Dewi (4) tim merde een bloem op een uit pa letten vervaardigde feesttaart. Als jongste broekie vindt zij het 'hartstikke leuk' dat zij ook mag meedoen. De andere kinderen bouwden vooral discohutten. Gymzaal De activiteiten in Zuiddorpe du ren tot en met donderdag. Bij slecht weer wordt het grootste gedeelte van het programma af gewerkt in de gymzaal bij het sportveldje. De organisatie is in handen van acht enthousiaste moeders die ondersteuning krij gen van een groep begeleiders in de leeftijd van 16 tot 21 jaar. „Verder dragen ook vaders en moeders vrijwillig him steentje bij terwijl hun kroost met spel en creatieve opdrachten aan de slag gaat", zegt Marlies Roos van het speelweekteam. Vandaag staat de speelweek in het teken van het maken van kostuums en decors. Morgen is er een spelletjesmiddag. Donder dag gaan de kinderen op pad voor de boodschappenspeur- tocht. Verder komt een speciale gast. Na dit vermaak schuiven de deelnemers aan tafel voor een barbecue en verzorgen zij ook een muziek - en dansvoor stelling. Ter afsluiting volgt er een verbranding van de hutten. Vanzelfsprekend houdt de plaat selijke brandweer dan een-oogje in het zeil;,. De kindervakantieweken wor den gehouden in de gemeenten Terneuzen en Sluis. Vorige week waren de kinderen uit Hulst al aan de beurt. Meer in- formatie is te vinden op www.terneuzen.nl of via de Stichting Welzijn West Zeeuws-Vlaanderen in Oost burg. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Doorewaard Boekhout veroordeelde gisteren een 35-ja- rige inwoner van Axel voor huiselijk geweld tot zestig uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. De vre de binnen het Axelse gezin was inmiddels weer getekend. De politierechter zei geneigd te zijn om daar rekening mee te houden, maar aan de andere kant meende hij dat geweld achter de voordeur te allen tijde moet worden be straft. De relatie stond onder druk en escaleerde op 21 ja nuari dit jaar. De man sloeg zijn vrouw en bedreigde haar met de dood. Officier van justitie A. Flikweert eiste zestig uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevangenis straf. „U bent volledig door het lint gegaan. U zegt dat u sinds die tijd geen problemen meer heeft, maar ik maak me daar zorgen over", verzekerde de officier. Hij achtte reclasseringscontact van belang. Die suggestie werd door de politierechter overgenomen. VLISSINGEN - Het zeehondje dat zondag in de Vlissing- se jachthaven aan de Nieuwendijk was gesignaleerd, is gisteren rond het middaguur gered door Vlissingse strand- wachten. Hij werd 's ochtends vroeg door agenten opge merkt bij de Nollepier. Later zagen enkele boulevardbe woners dat het jonge dier voor het Badstrand in Vlissin- gen zwom. Het zeehondje was verzwakt. J. van de Hiele van de Eerste Hulp bij Zeezoogdieren heeft het zeehond je, dat circa 12 kilo weegt, overgebracht naar het zeehon dencentrum Pieterburen. ZOUTELANDE - Op de Westkapelseweg in Zoutelande is gistermorgen rond vijf uur een auto achteruit dé sloot in gerold. Eén van de de twee inzittenden had per onge luk de auto van de handrem gehaald. De 22-jarige eige naar van de auto verklaarde dat ze in de auto lagen te sla pen. De auto is uit de sloot getakeld. (Advertentie) U zoekt Onze lezers zoeken zorgtalent? uw vacature! P«s°°ee-S'- 77% van de mensen die werk zoeken in de zorgsector zoekt een nieuwe baan tussen de personeelsadvertenties in de PZC. JobTrack.nl, de banensite van de PZC en alle andere Wegener dagbladen, is de best bekeken vacaturesite van Nederland. De meest krachtige combinatie in personeelswerving: de PZC en JobTrack.nl Ook voor personeelswerving in de zorgsector. Te\- het alfabet van Zeeland WGGGNGR dagbladen (Advertentie) OP DE COMPLETE BRIL (MONTUUR EN GLAZEN) ALLE MERKEN EN SOORTEN GLAZEN - BRILCOLLECTIE 2005/2006 ZONNEBRIL OP STERKTE VANAF 40,00 MET INFORMEER NAAR DE MOGELIJKHEDEN EN VOORWAARDEN WALSTRAAT 81 VLISSINGEN 0118-412370 VOOR ALLE AANBIEDINGEN KIJK OP WWW.TILROE.NL De Zierikzeese had eens even flink uitgepakt met het eten. Allerlei lekkere en luxe hapjes waren ingeslagen.. Een frisse salade, een carpac cio van ossenhaas, stokbrood met kruidenboter en een glaasje rosé stonden klaar op de netjes gedekte tafel. Het stel zou net gaan eten, toen een van de buurmeisjes haar hoofd om de hoek van de tuin deuren stak. Ze bekeek de luxe gerechten op de tafel eens kritisch. „Zijn jullie op dieet of zo?" De 5-jarige Liselotte schildert een van de hutten die de kinderen in Zuiddorpe tijdens de speelweek hebben gebouwd. foto Peter Nicolai Zes weken lang verschijnt deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen schrijft de redactie over een ander thema. Daarnaast laat de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. [Vee dagen geleden vertrok [de hoogaars Alcyon naar linAmsterdam. De tijd op Iwater brengt onbekende ge- tas met zich mee. De hele Blijkt hetzelfde, terwijl de itoch zo afwisselend is. Te- Krijdig? Op het land mis- ta.0p het water gelden an- ttwetten. fenna het vertrek in Veere pul'net al: een aanval van ölgie. Tot mijn verbazing Is een bijna vergeten basis kamp van een jaar of vijf- ceeleden door me heen. Onze ©plek bevond zich toen een t'Elometer buiten Veere, rand van het Veerse j© In mijn herinnering was haat gebied niets anders s&tkamphuis, en verder al toos en water. Een paar mi 's na het vertrek van onze Rherken ik aan de rand van 'meer het onderkomen van -Het is bijna een teleurstel- I® 'e constateren dat het ®nal niet zo afgelegen ligt al die tijd gedacht heb. het eerste deel van de Vrijden gevoelens van twij- herkenning om voorrang. ■M omdat ik me niet kan bellen dat ik in Zeeland dsdit de streek die ik zo rtken? Het ziet er totaal an- Sui' Maar, na goed kijken, ?ook de herkenning: ja, het 'inderdaad de Bevelandse ^.decampings, de sluis- ^indeZandkreekdam. Ze halleen zo anders vanuit paspectief. J®!' De roep van maat Bon- verbreekt mijn gedach- «tom. Ze heeft een lunch Blaakt. Omdat we ge- ®doorvaren, eten we in ploe- jj»en Zeeland uit, de "■Hollandse wateren op. De •erwegen worden smaller, de ers vullen zich met fabrie- Kanonnen: goedkope meerpalen. foto Dirk-Jan Gjeltema Ze kwamen een paar jaren geleden even in het nieuws. De gietijzeren meerpalen langs het Kanaal door Walcheren. Een aantal moest verdwijnen voor de bouw van kantoren in het Middelburgse stationsge bied. Zonde om ze zomaar op de schroothoop te gooien. Want het zijn bepaald geen doorsnee-meerpalen die ruim 130 jaar geleden de bodem in ge dreven werden. Uit zuinigheid met vlijt kregen oude, afgeschre ven kanonnen een nieuwe be stemming. Ze lagen toch maar te verinteresten op de Rijksmari newerf in Amsterdam. De kanonnen werden vervaar digd in Luik tussen 1812 en 1824. Ze waren van het type voorlader. Halverwege de negen tiende eeuw kwam moderner wa pentuig op de markt, van het type achterlader. Daar was sneller mee te schieten. De voor laders belandden in het maga zijn. Om het economisch zwaar kwak kelende Zeeland wat uit het slop te halen, werden in de twee de helft van de negentiende eeuw een spoorlijn en kanalen aangelegd. Het kanaal door Wal cheren ontstond tussen 1866 en 1873. Waarschijnlijk een slimme inge nieur van waterstaat kwam op het idee om de afgeschreven ka nonnen (om in marinetermen te blijven: kanons) als meerpalen te gebruiken. De 2,75 meter lan ge zwaargewichten - tussen 1500 en 2000 kilo - leken daar toe uitstekend geschikt en het was aanzienlijk goedkoper en onderhoudsvriendelijker dan nieuwe houten meerpalen. Het gros zit er nog altijd. Als er kanons verwijderd worden is er altijd belangstelling voor: leuk als ornament. Rinus Antonisse ken. Pittoreske haventjes ma ken plaats voor grotere, voor de beroepsvaart. Althans: je wéét dat het landschap verandert, om dat je het vergelijkt met dat van eerder op de dag. Maar de trip gaat zo langzaam, dat je het niet ziet gebeuren. Het begrip tijd is vaag geworden. Hoewel, soms wel. Want aange komen bij sluizen of bruggen verandert het karakter van de trip steeds een ogenblik. De be manning schiet overeind, wordt opeens opvallend actief. Het schip moet namelijk aanleggen aan een steiger of tegen een paal, wachtend op groen licht. De term tijd maakt opeens weer zijn opwachting. Want sommige sluizen en bruggen gaan op vas te momenten open. „Verderop ligt bij Gouda een spoorbrug", vertelt schipper Theo. „Die gaat maar drie keer per etmaal open. Als je daar niet op tijd bent, lig je een halve dag te wachten." Zelfs deze onderbrekingen wor den op een gegeven moment ge woon: ze zijn eigenlijk ook alle maal hetzelfde. Vervelen doet de reis echter geen moment. Daarvoor is het landschap te af wisselend, is er te veel te zien. Om een uur of vijf komt de ge mengde geur van gehaktballen en de gasbrander uit de kajuit. Terwijl we eten, wachten we op het draaien van een brug bij Zwijndrecht. Daarom zitten we dit keer met zijn allen om de ta fel; ploegendienst is overbodig. Hoewel: degenen die net hebben gekookt, hoeven niet af te was sen. Enkele uren later leggen we aan in een jachthaven bij Rotter dam. In de kajuit drinken we een borrel. Dan zoekt iedereen zijn bed op. Het water tegen de boeg komt eerst op me over als een vervelend gebonk. Al snel, half in slaap, lijkt het te veran deren in het geluid van de mo tor, zoals ik dat de hele dag heb gehoord. Samen met de lichte deining van het schip geeft het me hetzelfde, rustige gevoel als overdag. Mijn hoofd voelt licht, de tijd is weer verdwenen. Om half negen de volgende mor gen varen we alweer door het ha vengebied rond Rotterdam. Daarna langs dure huizen in Ca- pelle aan den IJssel, en dwars door Alphen aan de Rijn. Het lijkt wel gisteren. En morgen zal ook wel zo zijn. Een lang zaam passerend landschap. Steeds hetzelfde, en toch zo af wisselend. Martijn de Koning Wie geen dienst heeft aan dek, kan in de kajuit even wat eten of drinken. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37