VVD laakt regelzucht provincie PZC Mysterieuze bloedingsziekte rukt op Gemeente werkt samen met Tholen bij rekenkamerfunctie Zwemmers klagen over grote scholen kwallen Veerse Meer d. SCHELDESTRfiRT Ioud van voorschriften maakt uitvoering plannen volgens fractie onmogelijk Asselbergs wil zo snel mogelijk weer aan de slag agenda Rechter twijfelt over strafmaat Paardenkastanje Wel schuldig, maar geen straf Inbraak in Ovezande Grootste containerschip passeert Derde ouders vindt zorg gehandicapte ondermaats Phaedra dinsdag 16 augustus 2005 sll fMarcel Modde jrIKZEE - Burgemeester iselbergs hervat naar ver achting over een maand 'gelei- Jjik' zijn werkzaamheden. Vol- js gemeentesecretaris J. de x heeft nader onderzoek uitge ven dat de burgemeester aan .beterende hand is. Er is dus geen enkele reden een waarnemer aan te stellen, aldus de secretaris. Volgens De Vos kunnen de loco-burgemeesters A. Croné en R. van der Wekken de extra taken in toerbeurt goed aan. „Het is ook in een bestuur lijk betrekkelijk rustige periode waarin dit gebeurt, dus is die vervanging goed te doen." Wettelijk staat niet voorgeschre ven dat een burgemeester bij langdurige afwezigheid (tijde lijk) moet worden vervangen, al dus een woordvoerster van het kabinet van de Commissaris van de Koningin in Middelburg. „Of dat gebeurt, hangt heel erg van de situatie af. En dan nog moet een gemeente er in eerste instan tie zelf om vragen. Dat speelt hier niet."Asselbergs zit inmid dels drie maanden thuis. Hij werd in juni opgenomen in het ziekenhuis voor een maagopera tie. Aanvankelijk was de ver wachting dat zijn herstel zes we ken zou vergen. Uit patholo gisch onderzoek bleek echter dat het om kwaadaardige tumor ging, van een vrij zeldzame soort, zo heeft de burgemeester in een brief aan zijn relaties la ten weten. Uitzaaiingen werden niet gevonden. Hij hoopt volgen de maand voldoende te zijn aan gesterkt om het werk voorzich tig te hervatten. yirPiet Kleemans CHABEND1JKE - Als de pro- wil dat recreatieondeme- H5 zelf stappen nemen om toe- gne en recreatie uit het dal te liJjen. dan moeten zij daar d de ruimte voor krijgen. Dat Hoogt het Schouwen-Duive- sdse WD-raadslid H. Coo- as. Coomans laakt de regel- Kht van de provincie. recreatieondernemer, neenteraadslid en WD-lijst- tkker voor de gemeenteraads- Kiehngen van volgend jaar, ;seert met zijn betoog op uit- van gedeputeerde M. Ie liet onlangs in een interview de PZC weten dat zij niet plan is zelf met een delta- i voor het toerisme te ko es. Als de ondernemers het tij Jlen keren, zullen ze zelf met urnen moeten komen, vindt toy. zich een gerechtvaardigde ss, vindt Coomans. Mits de ovincie de ondernemers daar ruimte voor geeft. Coomans: sdememers moeten de kans om in redelijke termijn inkostbare initiatieven tot uit- jenng te kunnen brengen, cht a negen jaar om nieuwe of ibeterplannen tot uitvoering brengen, is geen uitzonde voorbeeld van hoe regelge- initiatieven kan frustreren oemt Coomans de Regiovisie bouwen-West. )ieregiovisie is tien jaar gele- begonnen op Schou- icn-Duiveland met 47 enthou- aste ondernemers die miljoe- n wilden investeren in kwali- tsverbetering. Slechts een STREEKACTIVITEITEN URGH-HAAMSTEDE - Slot Haamste- i, 19.00 uur: Diavoorstelling over Slot aamstede; ERIKZEE - Centrumvan Zierikzee: Ma- ïeme Dag. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Doorewaard Boekhout veroordeelde gisteren een 35-ja- rige inwoner van Axel voor huiselijk geweld tot zestig uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. De vrede was binnen het gezin inmiddels weer getekend De politierechter zei geneigd te zijn om daar rekening mee te houden, maar aan de andere kant meende hij dat geweld achter de voordeur altijd moet worden bestraft. De relatie stond onder druk en escaleerde op 21 januari dit jaar. De man sloeg zijn vrouw en bedreigde haar met de dood. Officier van justitie A. Flikweert eiste zestig uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevangenis straf. „U bent volledig door het lint gegaan. U zegt dat u sinds die tijd geen problemen meer heeft, maar ik maak me daar zorgen over", verzekerde de officier. Hij achtte reclasseringscontact van belang. Die suggestie werd dooi de politierechter overgenomen. (Advertentie) 15 jaar hét jazzfestival met uitzicht op zee langs de Walcherse kust 13 t/m 18 september «wH.jazzbythesea.nl Bezorgklachten; 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 «00 AB ZIERIKZEE ■Tel: 0111-454647 "Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Kleemans Ali Pankow Esoie Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 F«: (0113)315669 S-mail: redactie@pzc.nl internet «ww.pzc.nl P-mail: web@pzc.nl gaat Phaedra. Een koningin is jarenlang verlaten door haar man en wanhopig verliefd op haar jonge stiefzoon Hippolytus. Die wijst haar avances af en als koning Theseus terugkomt, beschuldigt zij uit wraak de onschuldige knaap van verkrachting. De vader vervloekt zijn zoon die op een gewelddadige manier aan zijn einde komt. Hugo Claus maakte een eigenzinnige bewerking van deze klassieke tragedie. Phaedra wordt uitgevoerd op de trappen van de Nieuwe Kerk in het hart van Zierikzee. Met live muziek. vraag de gratis brochure aan bestel nu uw kaarten nazomerfestival.nl 0900 33 000 33 (0,45 p/g) theater op locatie^B Zeeland Nazomer Festival maakt theater voor bijzondere locaties in Zeeland. Dit jaar brengt het festival, naast Phaedra, de toneelklassieker Tasso bij Kasteel Ter Hooge in Middelburg, het dans-, muziek-, film- en videospektakel The Ferryman op de Scheldewerf in Vlissingen en het historische theaterstuk Ons Koninkrijk in dorpshuizen in heel Zeeland. Aangetaste paardenkastanje op de gemeentelijke begraafplaats in Wissenkerke, Noord-Beveland. door Harmen van der Werf WISSENKERKE - Onder paardenkas- tanjes heerst een mysterieuze ziekte. Overal in Nederland grijpt die om zich heen, ook in Zeeland. Op Noord-Beve land is meer dan de helft van de gemeen telijke kastanjes aangetast. In andere Zeeuwse gemeenten waarvan gegevens bekend zijn, is zeker één op de vijf bo men geïnfecteerd. De mysterieuze ziekte is voor zover be kend in Nederland voor het eerst in 2002 opgedoken in Noord- en Zuid-Hol land en Friesland. In een razendsnel tempo heeft die zich verspreid. Onder deskundigen, gemeenten en bomenleve- ranciers bestaat er veel onrust over, want de oorzaak van de ziekte laat zich nog steeds raden. Na de iep en mei doorn dreigt weer kaalslag onder een beeldbepalende boom. M. Dingemanse, medewerker groenvoor zieningen bij de gemeente Noord- Beveland, heeft de ziekte zien toeslaan. De eerste symptomen laten zich niet miskennen. Op de bast komen roestvlek ken. Onder die vlekken gaan de paar- denkastanjes rotten. Er komt op den duur bruin vocht uit. De bomen 'bloe den' en verliezen stukken bast als de ziekte verder gaat. Sapstromen wordt een halt toegeroepen. Noord-Beveland is in Zeeland de zwaarst getroffen gemeente, althans ver houdingsgewijs, zo is gebleken uit een landelijk onderzoek. Van de zeventig ge meentelijke paardenkastanjes zijn er veertig ziek, oftewel 57 procent. In abso lute aantallen gaat Middelburg overi gens ruimschoots aan kop. De gemeente heeft 1009 paardenkastanjes; 253 zijn er aangetast. Nog niet veel bomen hebben het loodje gelegd. T. Smits, werkzaam bij groen- beheer in Goes, weet dat er één paar denkastanje in Goes is gekapt vanwege de bloedingsziekte. Dat is gebeurd bij een particulier in 's-Heer Arendskerke. Van de gemeente is nog geen kastanje gekapt, maar Smits houdt zijn hart vast. „Het zou toch eeuwig zonde zijn, als wij monumentale paardenkastanjes langs de vesten zouden moeten wegha len. Die zijn zo gezichtsbepalend." Bacterie Voorlopig niets aan doen, gewoon laten staan en zo weinig mogelijk aan zieke bomen rommelen, wordt geadviseerd. Ondertussen wordt naarstig naar de ooi'zaak van de bloedingsziekte, gezocht. Minister Veerman van Land bouw heeft er 275.000 euro voor uit getrokken. De belangrijkste ontdekking is tot nu toe dat er in zieke paardenkastanjes een foto Willem Mieras bacterie is gevonden die in gezonde exemplaren niet voorkomt. „Dé vraag is of deze bacterie de hoofd veroorzaker van de ziekte is", aldus F. van Kuik, projectleider bij Praktijk onderzoek Plant en Omgeving (PPO) van de Wageningse universiteit. „Het kan ook zo zijn dat die bacterie van vochtige plekken houdt, de plekken op zieke kastanjes." Volgende maand loopt het onderzoek ten einde. Van Kuik verwacht dan geen oplossingen voor het probleem te kun nen presenteren. Nog zoveel is onduide lijk. Volgens Van Kuik is een vervolgon derzoek op Europees niveau noodzake lijk. In Nederland lijkt de ziekte het zwaarst toe te slaan, maar ook landen als Duitsland, België, Italië, Spanje en Groot-Brittannië hebben ermee te kam pen. De eerste ziektemeldingen kwa men ook niet uit Nederland, maar in 2001 uit noord-Frankrijk en Brussel. Nieuwe aanplant wordt voorlopig ontra den. Jonge paardenkastanjes worden heel snel ziek. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat samenwerken met de gemeente Tholen bij de opzet van een rekenkamerfunctie. Aanvanke lijk werd ook met Veere overleg gevoerd over samenwerking, maar deze gemeente geeft de voorkeur aan instelling van een eigen rekenkamerfunctie. De rekenkamerfunctie of -com missie dient zich te manifeste ren als een waakhond en dient onderzoek te doen naar de (maatschappelijke) effecten van het gemeentelijk beleid. Ook worden de doelmatigheid, rechtmatigheid en doeltreffend heid onderzocht van het gemeen telijk beheer en de gemeentelij ke organisatie. Tevens wordt het functioneren van de gesubsidieerde instellin gen op deze wijze tegen het licht gehouden. Alle gemeenten in Nederland moeten op last van de rijksover heid uiterlijk 1 januari 2006 een rekenkamer of rekenkamercom missie instellen. Het college van B en W van Schouwen-Duiveland heeft in middels een uitgewerkt voorstel gereed op het gebied van vorm, budget en profiel van de leden voor de rekenkamer. „We gaan uit van drie externe leden, de voorzitter daaronder begrepen", zegt raadsgriffier T. van Oostenbrugge. De betref fende personen moeten beschik ken over specialistische kennis waaraan de nodige eisen gesteld mogen worden. Derhalve wordt uitgegaan van een presentiegeld per vergadering van tweemaal het bedrag dat leden van andere commissies ontvangen, en drie maal dit bedrag voor de voorzit ter. Zowel Schouwen-Duiveland als Tholen zal volgens de voorgestel de opzet 1,20 euro per inwoner beschikbaar stellen voor de re kenkamerfunctie Gezien dit vrij beperkte budget en de relatief geringe omvang van de twee gemeenten wordt gedacht aan inkoop bij een ande re organisatie voor de secreta riaatsfunctie en de onderzoeks capaciteit. Het college denkt daarbij con creet aan inkoop bij de samen werkende gemeenten in Weste lijk Noord-Brabant. Onderwerpskeuze De rekenkamercommissie krijgt veel vrijheid bij de keus van on derzoeksonderwerpen. Ook de raad kan de commissie te allen tijde een verzoek doen een be paald onderwerp te onderzoe ken, maar de commissie hoeft dat niet per se te honoreren. Ook B en W ofwel burgers kun nen de commissie op het spoor zetten voor bepaalde onderwer pen. Het ontwerpvoorstel wordt don derdag 25 augustus behandeld in de gemeenteraadsvergade ring. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Bij Rijkswa terstaat zijn de afgelopen weken enkele meldingen binnenge komen over grote kwallenpo- pulaties in het Veerse Meer. Er wordt over scholen witte kwallen van circa vijf bij vijf meter gesproken. Ook stevige paarse kwallen met tentakels van anderhalve meter lengte zouden het zwemplezier vergal len. De komst van de kwallen wordt veroorzaakt door de opening vo rig jaar van de verversingssluis Katse Heule, waardoor water van de Oosterschelde het Veerse Meer binnenkomt. „We hopen dat het aantal kwallen niet te erg zal toenemen", zegt E. Dae- men van Rijkswaterstaat. Hij heeft zelf nog geen grote kwal- lenscholen kunnen ontdekken. De waterkwaliteit van het Veer se meer is verbeterd door de Kat se Heule. Op veel plekken kan de bodem gezien worden en is de geur van het water verbe terd. Zwemmers zwemmen liever in helder dan in troebel water. „Maar de vraag is al gesteld of we geen kwalvrij zwemgedeelte kunnen aanleggen in het Veerse Meer. Dat kunnen we echter niet realiseren, want kwallen storen zich niet aan afscheidin gen." GOES - Eén op de drie ouders van kinderen met een verstande lijke handicap vindt de zorg die in een instelling aan hun kind wordt gegeven, onvoldoende. Deze conclusie trekt de Federa tie van Ouderverenigingen (FvO) op grond van de resulta ten van de zogenoemde Meld- maand bezuinigingen. De orga nisatie kreeg ook een aantal klachten uit Zeeland. Ouders en andere familieleden van mensen met een verstande lijke beperking klagen steeds va ker bij hun belangenvereniging over de gevolgen van de bezuini gingen in de zorg, aldus de FvO. Om de voornaamste problemen in kaart te brengen, werd een meidactie gehouden, die een kleine vierhonderd bruikbare reacties opleverde. Van de ouders geeft 31 procent de zorg aan hun kind een onvol doende. Bij eenzelfde onderzoek van de FvO een jaar eerder gaf niet meer dan 17 procent aan de zorg voor hun kind onder de maat te vinden. Volgens I. Rie- mens van patiëntenorganisatie Klaverblad Zeeland is een alge mene klacht dat de recreatie af neemt. Door bezuinigingen is daar geen tijd meer voor. Ook de gezamenlijke uitjes sneuve len veelal, wat leidt tot vereenza ming. Van de ouders die een vragen lijst invulden, stelde 85 procent dat de gehandicaptenzorg in het vorige kalenderjaar verschraald is, zo blijkt uit een analyse. Tege lijk moeten steeds meer ouders een hogere eigen bijdrage beta len. Veel klachten zijn er ook over de onduidelijkheden bij de indicatie. Volgens de FvO bevestigen de re sultaten van het eigen onder zoek het eerder deze maand ge publiceerde rapport over de ge handicaptenzorg van de Ar beidsinspectie. Daaruit bleek dat het in zes van de tien instel lingen slecht gesteld is met de ar beidsomstandigheden van het personeel. (Advertentie) handvol heeft tien jaar later kans gezien met veel geduld en energie ook daadwerkelijk de plannen te verwezenlijken. Ik hou mijn hart vast voor de ont wikkeling van onder meer het gebiedsplan West-Zeeuws- Vlaanderen en de gebiedsvisie voor het Veerse Meer. Laat dit geen papieren visies blijven, maar ook tot realistische, prak tisch uitvoerbare plannen ko men." Coomans benadrukt dat het hoog tijd is de hand aan de ploeg te slaan. Een goede prijs-kwaliteitsverhouding is no dig om te kunnen concurreren met het veelal goedkopere bui tenland. „Wanneer we niet meer van hetzelfde willen, zullen nieu we initiatieven soepeler en snel ler moeten worden beoordeeld en een kans worden gegeven." Nu lopen, stelt Coomans, plan nen te vaak vast op regels. „Een woud aan regelgeving maakt het nu niet mogelijk ook maar iets economisch verantwoord te realiseren", aldus Coomans. Coomans bepleit versoepeling van regels en stroomlijning van procedures. „Niet bij nieuwe ini tiatieven aangeven, na hele lan ge periodes, dat iets niet kan, maar aangeven hoe het even tueel wél zou kunnen. Dat zou een goede maatregel zijn om het investeringsklimaat in onze mooie provincie te bevorderen." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Doorewaard Boekhout liet gisteren de (kwalijke) rol van het slachtoffer van een mishandeling duidelijk mee wegen in de strafzaak tegen een 43-jarige inwoner van Axel. De verdachte werd schuldig bevonden aan de mis handeling, maar kreeg geen straf opgelegd. Centraal in het incident stond een arbeidsconflict. De Axelaar voelde zich misbruikt door zijn werkgever, die zijn afspraken niet zou zijn nagekomen over arbeidsvoor waarden en werktijden. Toen de man zich ziek meldde, leidde dat tot zijn ontslag. Toen hij zijn baas 1 april dit jaar in Temeuzen zag rijden, volgde hij die naar zijn huis. Daar kwam het tot een confrontatie. „Hij sloeg eerst te gen mijn oor. Ik heb teruggeslagen", zei de verdachte. Volgens officier van justitie A. Flikweert was er sprake ge weest van een overspannen situatie. De officier eiste zes tig uur werkstraf. Raadsman J. Burlet meende dat zijn cliënt was misbruikt door de werkgever. „Zo heeft hij een brief gekregen dat hij zelf ontslag zou hebben genomen. Dat is niet waar." Het slachtoffer had bij de politierech ter ook de indruk gewekt niet 'zuiver' te werk te zijn ge gaan. Dat was aanleiding om de Axelaar wel schuldig te achten, maar een bestraffing achterwege te laten. OVEZANDE - Onbekenden hebben afgelopen weekend in gebroken in een woning aan de Mr. Dr Messtraat in Ove zande. Uit het huis werd computerapparatuur, gereed schap en een aantal gsm's en cd's gestolen. TERNEUZEN - Met een vertraging van enkele dagen is het voorlopig grootste containerschip ter wereld, de MSC Pamela, gistermiddag over de Westerschelde gevaren. Het 337 meter lange en 45,6 meter brede gevaarte trok veel be kijks dankzij mededelingen op de radio, via Omroep Zee land. Volgeladen was het ruim drie voetbalvelden lange, in Zuid-Korea gebouwde schip zeker niet. Het kon gemak kelijk bij laagwater de Westerschelde afzakken met een diepgang van 11,6 meter. De MSC Pamela die uit Le Havre kwam, vertrekt vanavond om acht uur weer uit Antwerpen. Advertentie Onmogelijke liefde, daarover winkelen in Vlissingen en parkeren voor de deur? Zeeland Nazomer Festival wordt dit jaar voor de 5e maal in deze opzet georganiseerd. Door de Nationale Evenemer >n Prijzen 2005 is het Nazomerfestival uitgeroepen tot Beste Regio-evenement van Nederlandl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31