Kwallen vergallen zwemplezier Goes gaat verkeersstromen na PZC Mysterieuze bloedingsziekte rukt op PZC Verdwijnen super geeft geen omzetverlies Thoolse winkels nazomer festival.nl de SCHELDESTRfifiT 11 Water van Oosterschelde verbetert kwaliteit Veerse Meer Roofvogels op iollenstrand Orgel- en luitconcert ommelmarkt agenda Wel schuldig, geen straf Kamikazepiloot moet leren Inbraak in Ovezande Begraafplaats mogelijk monument Laatste fase van fietspad Kattendijke di 30 aug t/m zon sept 2005 Phaedra dinsdag 16 augustus 2005 nJDELBURG - Bij Rijkswa- „liauijn de afgelopen u-eken ,1,1, meldingen binnengeko- over grote kwallenpopula- i, in het Veerse Meer. Er „rd! over scholen witte kwal- van circa vijf bij vijf meter „roken. Ook stevige paarse USSINGEN Op het Nolle- jand in Vlissingen wordt don- dag een roofvogelshow ge iden. De valkenvlucht begint c 14,00 uur en duurt tot 17.00 z: Het is een gezamenlijk ini- jjyef van strandvereniging de olie, strandhuisjesverhuur van van den Nieuwenhuijzen, randpaviljoen Panta Rhei en •gemeente Vlissingen. HAAMSTEDE - Dick Sander- 0) en zijn dochter Anneke ianderman uit Rijssen geven rijdag 19 augustus een orgel- d fluitconcert in de Grote Kerk iHaarastede. spelen onder meer 'Sonata jfvanA. Corelli, 'The Lord is shepherd' van J. Rutter, 'Pro- sional' van W. Mathias en Husica de Pasqua' van de con- itgever zelf. Dick Sanderman jeft veelvuldig concert in bin- a-en buitenland. Ook schreef ijdiverse koraalbundels. nneke werd finalist tijdens de ilenlenjacht van de Stichting ongMuzikaaltalent Twente. 00RTVLIET - De gereformeer- ontmoetingskerk in Poort- iiet houdt zaterdag haar jaar- jkse grote rommelmarkt op het rf aan de Stoofstx-aat 7. De markt duurt van 13.00 tot 16.00 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholeim nspark 28 I Postbus31 «60 AA GOES Tel: 0113-315670 fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) 'ngrid Huibers Miekevan der Jagt Freek Janssen "obPaardekam Koen de Vries (sport) harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 «60 AA goes Tet (01131315500 (0113)315669 b-mail: redactie@pzc.nl 'nternet jww.pzc.nl Email: web@pzc.nl kwallen met tentakels van an derhalve meter lengte zouden het zwemplezier vergallen. De komst van de kwallen wordt veroorzaakt door de opening vo rig jaar van de verversingssluis Katse Heule, waardoor water van de Oosterschelde het Veerse Meer binnenkomt. Afgelopen week heeft Rijkswa terstaat een aantal kwallen van ongeveer 25 bij 25 centimeter ge signaleerd en gefotografeerd. Rijkswaterstaat is vooral geïnte- resseei'd in informatie over de nog grotere soorten. De wa terkwaliteit van het Veerse meer is verbeterd door de Katse Heule. Op veel plekken kan de bodem gezien worden en de de geur van het water is verbeterd. Afscheidingen Zwemmei's zwemmen liever in helder dan in troebel water. „Maar de vraag is al gesteld of we geen kwalvrij zwemgedeelte aan kunnen leggen in het Veerse Meer. Dat kunnen we niet reali seren, want kwallen storen zich niet aan afscheidingen." Bij de jachthavens de Oostwate ring en de Arne aan het Veerse meer was gisteren het aantal kwallen te verwaarlozen. De ei genaar van restaurant De Meer koet bij Wolphaartsdijk heeft klanten recentelijk niet horen klagen over kwallen. Bij de Meerkoet leeft het idee dat er in het begin van de zomervakantie meer kwallen waren dan in de laatste weken. „En dat waren de kleinere kwallen, waar de kinderen gewoon mee konden spelen", zegt een personeelslid. Daemen merkt op dat veel kwal- lensoorten huidirritaties kun nen veroorzaken. „Kwallen kun nen dan wel aantonen dat de kwaliteit van water weer goed is, het is nooit prettig om tussen kwallen door te moeten zwem men. Schrale troost is misschien dat kwallen niet oud worden. Ze gaan ongeveer een seizoen mee. Het worden er dus niet elk jaar meer." Rijkswaterstaat, die verantwoor delijk is voor de waterkwaliteit van het Veerse Meer, heeft zich jarenlang afgevraagd hoe ze het water gezonder kon maken. In STREEKACTIVITEITEN OP ZOOM - Sint Gertrudis- ikopdegrote Markt, 13.00-16.00 uur: eklimming Peperbus; lonumenten, Stadhuis, Synagoge, ge ingenpoort en de Sint Gertrudiskerk, 3.C0-16.30 geopend ter bezichtiging; GOES - SGB museumterrein, 11.00 uur iKOOuur: Vertrek Stoomtrein; mbschtscentrum van de Hollandsche teve, 13.00-16.30 uur: Demonstratie i ambachten; sger des Heils, Leliestraat 24, ró-1200 uur en 13.00-15.00 uur: Ver- oop kleding en meubelen tbv maat- schappelijke dienstverlening; &otekerk, 13.30 uur: Carillonbespeling korSioerdïamminga; W Singelstraat, 14.00 en 15.00 uur: stadswandeling door het histo- xh centrum van Goes; svelidatiecentrum De Lindenhof, L15-17.45 uur: bewegen voor Astma oCODP-patiënten; KAPELLE - De Vroone, 09.15 uur: Yo- a; 13.30 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Wel- itewerk; ERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 Jt'Biljarten; Bliixhaven, M.p.s. Adriana, 13.30- iCOuur: Rondvaart Oosterschelde. Aangetaste paardenkastanje op de gemeentelijke begraafplaats in Wissenkerke, Noord-Beveland. door Harmen van der Werf WISSENKERKE - Onder paardenkas- tanjes heerst een mysterieuze ziekte. Overal in Nederland grijpt die om zich heen, ook in Zeeland. Op Noord-Beve land is meer dan de helft van de gemeen telijke kastanjes aangetast. In andere Zeeuwse gemeenten waarvan gegevens bekend zijn, is zeker één op de vijf bo men geïnfecteerd. De mysterieuze ziekte is voorzover be kend in Nederland voor het eerst in 2002 opgedoken in Noord- en Zuid-Hol land en Friesland. In een razendsnel tempo heeft die zich verspreid. Onder deskundigen, gemeenten en bomenleve- ranciers bestaat er veel onrust over, want de oorzaak van de ziekte laat zich nog steeds raden. Na de iep en mei doorn dreigt weer kaalslag onder een beeldbepalende boom. M. Dingemanse, medewerker groenvoor zieningen bij de gemeente Noord- Beveland, heeft de ziekte zien toeslaan. De eerste symptomen laten zich niet miskennen. Op de bast komen roestvlek ken. Onder die vlekken gaan de paar- denkastanjes rotten. Er komt op den duur bruin vocht uit. De bomen 'bloe den' en verliezen stukken bast als de ziekte verdergaat. Sapstromen wordt een halt toegeroepen. Nooi'd-Beveland is in Zeeland de zwaarst getroffen gemeente, althans ver houdingsgewijs, zo is gebleken uit een landelijk onderzoek. Van de zeventig ge meentelijke paardenkastanjes zijn ex- veertig ziek, oftewel 57 procent. In abso lute aantallen gaat Middelburg overi gens ruimschoots aan kop. De gemeente heeft 1009 paardenkastanjes; 253 zijn er aangetast. Nog niet veel bomen hebben het loodje gelegd. T. Smits, werkzaam bij groen- beheer in Goes, weet dat er één paar denkastanje in Goes is gekapt vanwege de bloedingsziekte. Dat is gebeurd bij een particulier in 's-Heer Arendskerke. Van de gemeente is nog geen kastanje gekapt, maar Smits houdt zijn hart vast. „Het zou toch eeuwig zonde zijn, als wij monixmentale paardenkastanjes langs de vesten zouden moeten wegha len. Die zijn zo gezichtsbepalend." Bacterie Voox'lopig niets aan doen, gewoon laten staan en zo weinig mogelijk aan zieke bomen rommelen, wordt geadviseerd. Ondertussen wordt naarstig naar de oorzaak van de bloedingsziekte gezocht. Minister Veerman van Land bouw heeft er 275.000 euro voor uit- getrokken. De belangrijkste ontdekking is tot nu toe dat er in zieke paardenkastanjes een foto Willem Mieras bacterie is gevonden die in gezonde exemplaren niet voorkomt. „Dé vraag is of deze bacterie de hoofd veroorzaker van de ziekte is" aldus F. van Kuik, projectleider bij Praktijk onderzoek Plant en Omgeving (PPO) van de Wageningse universiteit. „Het kan ook zo zijn dat die bacterie van vochtige plekken houdt, de plekken op zieke kastanjes." Volgende maand loopt het onderzoek ten einde. Van Kuik verwacht dan geen oplossingen voor het probleem te kun nen px-esenteren. Nog zoveel is onduide lijk. Volgens Van Kuik is een vervolgon derzoek op Europees niveau noodzake lijk. In Nederland lijkt de ziekte het zwaarst toe te slaan, maar ook landen als Duitsland, België, Italië, Spanje en Groot-Brittannië hebben ermee te kam pen. De eerste ziektemeldingen kwa men ook niet uit Nederland, maar in 2001 uit noord-Frankrijk en Brussel. Nieuwe aanplant wordt voorlopig ontra den. Jonge paardenkastanjes worden heel snel ziek. door Frank Balkenende GOES - Goes en de provincie Zeeland laten deze zomer uitge breid onderzoek doen naar de verkeersbewegingen aan de noordkant van de stad. Dat ge beurt vooral met het oog op de aanleg van twee toekomstige woongebieden: het havenindus trieterrein en de wijk Mannee. Door de ontwikkeling van Man nee (360 woningen) en het ha venindustrieterrein (1500-2000 woningen, naar schatting 3750 bewonex-s) wordt het op termijn veel drukker op Ringbaan-Oost en Ringbaan-West. In het Ge meentelijk Verkeers- en Vervoersplan (GWP) wordt daarom al nagedacht over alter natieven: een nieuwe, bredere brug, een twee ringbrug of een viaduct. Daarbij moet de (nieu we) ontsluiting van het havenin dustrieterrein worden meegeno men. Er moet hoe dan ook iets gebeixren, omdat de huidige ring brug zijn langste tijd heeft ge had. De ringbrug is vooral tijdens de zomermaanden een obstakel, als pleziervaarders de Goese stads- haven bezoeken of verlaten. De Ringbaan-West heeft samen met de Piet Heinstx-aat de hoog ste verkeerintensiteit van alle Goese wegen: 1200 verkeersbe- wegingen per uur. Als daar nog eens twee forse wijken bijko men, waar een flink aantal auto bezitters woont, dan leidt dat in de spits onherroepelijk tot op stoppingen. Daarnaast worden .wijken als de Nooi'dhoek, het Goese Meer en de binnenstad moeilijk bereikbaar. Om de verkeersstromen op de ring en richting de wijken en dorpen in de omgeving in kaart te brengen, laten Goes en provin cie momenteel het bureau Groen Licht telbngen verrich ten. Het bureau zet daarvoor va kantiewerkers (meestal studen ten) in. door Maartje Huijben THOLEN - Het verdwijnen van de supermarkt uit het cen trum van Tholen heeft volgens A. Molenaar, voorzitter van Onderneinixxgsvereniging Tho len, geen invloed gehad op de omzet van de overige midden stand. Wel levert het klagende toeristen op. Eind vorig jaar verhuisde de enige in het centrum gevestig de supermax-kt C1000 naar een tijdelijk pand aan de Postweg. Deze winkel zorgde voor be hoorlijk wat aanloop van klan ten, ook voor de andere onder nemers. Toch valt het gemis volgens Molenaar mee. „Ik heb een aantal ondernemers gesproken en niemand van hen klaagt. Qua omzet hebben we er geen last van. Wel had den de bakkers in het begin wat pijn." Toch valt het op dat de laatste tijd enkele ondernemers stop pen met hun zaak. Meubelwin kel Laban Living houdt uitver koop en ook slagerij Poot stopt ermee. „Elke winkel die weggaat is jammer, maar de doorstroming zit er goed in. Ik zie het niet somber in. In het pand van de slager komt een kapper. Voor de winkel van Laban heb ik goede hoop. Als ik kijk naar de afgelopen tien jaar dan is de middenstand ei genlijk alleen maar verbeterd. We hebben goede voorzienin gen, die hadden we toen ik hier kwam veel minder." Toch hoopt hij dat er snel een super terug in het centrum komt. „Wij hopen als onderne mers dat de gemeente samen met de supei*markten snel pro beert de locatie Slachtveld te bewerkstelligen. Je moet win kels concentreren. Dat is de ideaalste situatie." mei 2004 werd daarom een verversingssluis aangelegd tus sen Noord- en Zuid-Beveland en Walcheren. Het zuurstof- arme water van het Veerse Meer wordt vanaf dat moment ver verst met water uit de Oos terschelde. De komst van de kwallen is niet als een verrassing gekomen voor Rijkswaterstaat. „Dit is een overgangsjaar voor het xxieuwe Veerse Meer. We moeten afwach ten en opletten hoe de organis men zich onder deze nieuwe om standigheden ontwikkelen." MIDDELBURG - De Middelbux-gse politierechter B. Doorewaard Boekhout liet gistei-en de rol van het slachtoffer van een mishandeling duidelijk meewegen in de strafzaak tegen een 43-jarige inwoner van Axel. De verdachte werd schuldig bevonden aan de mishandeling, maar kreeg geen straf opgelegd. Centraal in het incident stond een arbeidsconflict. De Axelaar voelde zich mis bruikt door zijn werkgever, die zijn afspraken niet zou zijn nagekomen over arbeidsvoorwaai'den en wei'ktijden. Toen de man zich ziek meldde, leidde dat tot zijn ontslag. Toen hij zijn baas op 1 april in Terneuzen zag rijden, volg de de Axelaar hem naar zijn huis. In de woning kwam het tot een confrontatie. „Hij sloeg eerst tegen mijn oor. Ik heb hem teruggeslagen", zei de verdachte. De man ontken de zijn (ex-)werkgever bedreigd te hebben met brand stichting. Volgens officier van justitie A. Flikweert was er sprake geweest van een overspannen situatie. Hij eiste zes tig uur werkstraf. Raadsman J. Burlet meende dat zijn cliënt was misbirxikt door de werkgever. Het slachtoffer had bij de politierechter ook de indruk gewekt niet 'zui ver' te werk te zijn gegaan. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Doox-ewaard Boekhout heeft gisteren een 20-jarige in woner van Dinteloord voor een dollemansrit op conform de eis veroordeeld tot 40 uur werkstraf, 22 uur leerstraf sociale vaardigheidstraining en twee weken vooi'waarde- lijke gevangenissti'af. De man was in een gestolen auto op de vlucht voor de politie. Hij raasde 12 januari dit jaar met 160 kilometer per uur over de wegen van Noord-Beve land, waar 80 is toegestaan. Uiteindelijk wist de politie na het opwerpen van een barricade de kamikazepiloot in Zierikzee tot stilstand te dwingen. De politierechter ver plichtte de verdachte 1500 euro schadevergoeding te beta len aan de eigenaar van de auto. OVEZANDE - Onbekenden hebben afgelopen weekend in gebroken in een woning aan de Mr. Dr. Messtraat in Ove zande. Uit het huis werd computerapparatuur, gereed schap en een aantal gsm's en cd's gestolen. ZANDDIJK - De gemeente Veere laat onderzoeken of de begraafplaats in Zanddijk het waard is om beschermd te worden. Dat gebeurt op verzoek van de gemeentei'aads- fractie van PvdA/GroenLinks. Die vroeg in een commis sie verga dering, in maart aandacht voor de begraafplaats, in het bijzonder voor het onderhoud van de grafstenen Er zouden oude, bijzondere gx-afstenen staan. PvdA/ GroenLinks vroeg zich af of die beschermd kunnen wor den, zodat ze niet verdwijnen. Het dagelijks gemeentebe stuur van Veere heeft besloten om een onderzoek uit te la ten voeren naar de geschiedenis van de begraafplaats. Ook moet daarriit blijken hoe gaaf en hoe bijzonder die is. Het ondei-zoek vindt volgend jaar plaats. Als de begi'aaf plaats in Zanddijk een monument wordt, heeft dat gevol gen voor het onderhoud dat daar door de gemeente moet worden uitgevoerd, merkt een woordvoerster op. Ook zou het gevolgen kunnen hebben voor de manier waarop men sen daar in de toekomst begraven woi'den. (Advertentie) Vorige week donderdag, vrijdag en zaterdag zaten die aan ver schillende wegen en kruispun ten om zowel aantallen als ken tekens te noteren. Aan de hand van de kentekens kan worden nagegaan of het bestemmings- of doorgaand verkeer betreft, of het Goesenaren of toeristen zijn en of het gaat om woon-werkver- keer of recreatief verkeer. Het onderzoek is verricht op ver schillende plaatsen langs Ring baan-West, maar (deels met het oog op sluipverkeer) ook in het Goese Meer, Wilhelminadorp, het kruispunt Langeweg/ Delta weg en 's-Heer Hendrikskinder en. Na de zomer, als het toeristen verkeer daalt, wordt het onder zoek voortgezet. De informatie vormt een bouwsteen voor later te nemen verkeersmaatregelen aan de noordkant van Goes. GOES - Het waterschap Zeeuw se Eilanden start deze week met de laatste fase van de aanleg van het fietspad tussen Katten dijke en Goes. Het gaat om het asfalteren van het stuk fietspad langs de Kattendijksedijk en het aanleggen van het laatste stukje pad langs de Krukweg. Bij na tuurgebied de Deessche Water gang wordt gelijktijdig een vo geluitkijkpunt aangelegd. Als de werkzaamheden zijn vol tooid, als alles goed gaat in okto ber, worden ook de 55 jonge lin den, die in maart werden wegge haald, teruggeplant. Het fiets pad is nog niet compleet. Het stopt ter hoogte van de golf baan, omdat de eigenaar en de exploitant daaiwan bezwaar hebben tegen de aanleg ex-van aan de nooi-dzijde van de Kat tendijksedijk. Reden is dat hij daar pal naast de golfbaan zou liggen en dat fietsers zouden kunnen worden geraakt. De gemeente en het waterschap praten over enkele weken ver der over een oplossing. Zo zou het autoverkeer in de toekomst omgeleid kunnen worden, zodat het stukje Kattendijksedijk waar geen fietspad langs ligt straks alleen voor fietsers is. Ook het doortrekken van het fietspad langs de golfbaan is nog steeds een optie, ook al is de Goese Golf daar tegen. (Advertentie) 15 jaar hét jazzfestival met uitzicht op zee langs de Walcherse kust 13 t/m 18 september www.jazzbythesea.nl Onmogelijke liefde, daarover gaat Phaedra. Een koningin is jarenlang verlaten door haar man en wanhopig verliefd op haar jonge stiefzoon Hippolytus. Die wijst haar avances af en ais koning Theseus terugkomt, beschuldigt zij uit wraak de onschuldige knaap van verkrachting. De vader vervloekt zijn zoon die op een gewelddadige manier aan zijn einde komt. Hugo Claus maakte een eigenzinnige bewerking van deze klassieke tragedie. Phaedra wordt uitgevoerd op de trappen van de Nieuwe Kerk in het hart van Zierikzee. Met live muziek, vraag de gratis brochure aan bestel nu uw kaarten nazomerfestival.nl 0900 33 000 33 (0,45 p/g) theater op locatie^B Zeeland Nazomer Festival maakt theater voor bijzondere locaties in Zeeland. Dit jaar brengt het festival, naast Phaedra, de toneelklassieker Tasso bij Kasteel Ter Hooge in Middelburg, het dans-, muziek film- en videospektakel The Ferryman op de Scheldewerf in Vlissingen en het historische theaterstuk Ons Koninkrijk in dorpshuizen in heel Zeeland. Advertentie winkelen in Vlissingen en parkeren voor de deur? Zeeland Nazomer Festival wordt dit jaar voor de 5e maal in deze opzet georganiseerd. Door de Nationale Evenementen Prijzen 2005 is het Nazomerfestival uitgeroepen tot Beste Regio-evenement van Nederland!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25