[166 wil af van vast stemlokaal JK hertrouwd gebied oogt plots ïeel anders vanaf het water KORTING Uitgebrand pand Krabbendijke wordt snel gesloopt GRATIS UV-ZONNEGLAZEN TILROE OPTIEK Zeehond in Vlissingen gered Rechter twijfelt over strafmaat Auto rolt in de sloot ]oesenaar moet overal stem kunnen uitbrengen Dieet Met de hoogaars naar Sail Nieuwe functie voor afgeschreven kanons editie Bevelanden-Tholen ALLE MERKEN EN SOORTEN GLAZEN - BRILCOLLECTIE 2005/2006 ZONNEBRIL OP STERKTE VANAF 40,00 MET INFORMEER NAAR DE MOGELIJKHEDEN EN VOORWAARDEN WALSTRAAT 81 VLISSINGEN 0118-412370 VOOR ALLE AANBIEDINGEN KIJK OP WWW.TILROE.NL (Advertentie) OP DE COMPLETE BRIL (MONTUUR EN GLAZEN) J# 0113-315649 Bpctie@pzc.nl Js31<4460 AA Goes Kfffien-Zoeiand: 0113-315520; «Vlaanderen: 0114-372770; J,10204662500. 116 augustus 2005 Athene zit in post-olympische depressie VLISSINGEN - Het zeehondje dat zondag in de Vlissing- se jachthaven aan de Nieuwendijk was gesignaleerd, is gisteren rond het middaguur gered door Vlissingse strand- wachten. Hij werd 's ochtends vroeg door agenten opge merkt bij de Nollepier. Later zagen enkele boulevardbe woners dat het jonge dier voor het Badstrand in Vlissin gen zwom. Het zeehondje was verzwakt. J. van de Hiele van de Eerste Hulp bij Zeezoogdieren heeft het zeehond je, dat circa 12 kilo weegt, overgebracht naar het zeehon dencentrum Pieterburen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Doorewaard Boekhout veroordeelde gisteren een 35-ja rige inwoner van Axel voor huiselijk geweld tot zestig uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. De vre de was binnen het Axelse gezin inmiddels weer getekend. De politierechter zei geneigd te zijn om daar rekening mee te houden, maar aan de andere kant meende hij dat geweld achter de voordeur te allen tijde moet worden be straft. De relatie stond onder druk en escaleerde op 21 ja nuari dit jaar. De man sloeg zijn vrouw en bedreigde haar met de dood. Officier van justitie A. Flik weert eiste zestig uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevangenis straf. „U bent volledig door het lint gegaan. U zegt dat u sinds die tijd geen problemen meer heeft, maar ik maak me daar zorgen over", verzekerde de officier. Hij achtte reclasseringscontact van belang. Die suggestie werd door de politierechter overgenomen. ZOUTELANDE - Op de Westkapelseweg in Zoutelande is gistermorgen rond vijf uur een auto achteruit de sloot in gerold. Eén van de de twee inzittenden had per onge luk de auto van de handrem gehaald. De 22-jarige eige naar van de auto verklaarde dat ze lagen te slapen. Advertentie 4,ank Balkenende 5ES - Goesenaren moeten tij- üdegeineenteraadsverkiezin- np 6 maart volgend jaar zelf gien kiezen in welk stemlo- ,1 zij hun stem uitbrengen. [Goese DC6-fractie verwacht ihierdoor meer mensen gaan suncn. fractie stelt de Goese raad aenkort voor om mee te doen ihet project Stemmen in een Üekeung Stemlokaal (SWS). {•minister Pechtold van Be- (jrljjke Vernieuwing hoopt termeer met een grotere keu- niheid voor de kiezer de itussen politiek en burger iffkleinen. hg jaar zijn tijdens de verkie zen voor het Europese Parle- ai experimenten uitgevoerd ie gemeenten Assen, Deven- ;Heerlen en Nieuwegein. Kie- B konden zelf bepalen in ik stemlokaal ze de stem uit- ichten. Ze kregen een stem- in plaats van een oproep- iri_ Normaal gesproken rat de kiezer via zijn oproep- iit naar het dichtstbijzijnde mlokaal gedirigeerd en is hij ipiicht daar te stemmen. De azevrijheid beviel de burgers a de proefgemeenten goed. t opkomstpercentage steeg lendien met tien procent. Goese D66-fractie wil, als de [ook brood ziet in Pechtolds iject, zelfs een mobiel stem- üoor in de strijd werpen, ie zou je bijvoorbeeld bij het kstation kunnen neerzetten, ii ligt centraal in de stad, zo tpassanten even snel kunnen an stemmen", zegt fractie- orzitter R. de Koster. „In feite ng je met dit project het stem bureau naar de mensen toe en dat leidt, blijkt uit de proeven, tot een hogere opkomst." De Koster propageert daarnaast gespreide gemeenteraadsverkie zingen, dus stemmen op verschil lende dagen. Dat heeft het voor deel dat de landelijke politiek de gemeenteraadsverkiezingen minder makkelijk kan domine ren. „Op die manier sneeuwen lokale onderwerpen niet on der." Volgens De Koster moeten ge meenten alle zeilen bijzetten om burgers bij hun beleid te betrek ken. Als de publieke tribune van de raadszaal een graadme ter is voor de interesse van de burgers, dan is het droefheid troef in Goes. Zorgen maakt hij zich ook over de afspiegeling van de bevolking in de gemeen teraad. De Goesenaren worden hoofdzakelijk door raadsleden vertegenwoordigd die in het on derwijs werken of gepensio neerd zijn, niet in de laatste plaats doordat nieuwe raadsle den moeilijk te vinden zijn. Jon ge kiezers herkennen zich ech ter nauwelijks in het gemeente bestuur. Een oplossing heeft De Koster ook niet direct. „Maar er moet wel iets gebeuren." door Rob Paardekam KRABBENDIJKE - Bewoners van de Doelstraat in Krabbendijke moeten nog heel even tegen het in mei uitgebrande bedrijfsgebouw aankijken. Volgens pro jectontwikkelaar BVR uit Roosendaal wordt het pand binnen enkele weken ge sloopt. Het bedrijfsgebouw, dat al ruim een jaar leeg staat, brandde op 17 mei bijna com pleet uit. Er was sprake van brandstich ting en er werd al snel met beschuldigen de vinger gewezen in de richting van de jongeren die vaak in het gebouw bivak keerden. Projectontwikkelaar BVR - eigenaar van het gebouw - liet daags na de brand we ten dat ze het pand het liefst al eerder had willen slopen, maar dat er nog geen sloopvergunning was. Die werd kort daarop wel verleend, maar het uitgebran de gebouw staat er - drie maanden na da to - nog steeds. Volgens T. Dane van BVR heeft dat met allerlei factoren te maken.' Ten eerste is het volgens hem niet gemak kelijk om een sloper te vinden die snel tijd kan vrijmaken voor een dergelijke klus, en dan kwam ook de bouwvak er nog tussen. „Verder moesten we onder zoeken of er asbest in het gebouw zat", al dus Dane. „Dat bleek gelukkig niet het geval, dus niets houdt de sloop nog te gen. Ik verwacht dat we er binnen enkele weken mee beginnen." De ontwikkelaar wil na de sloop zo snel mogelijk starten met de bouw van tien Volgens projectontwikkelaar BVR uit Roosendaal wordt het bedrijfsgebouw aan de Doelstraat in Krabbendijke binnen enkele we ken gesloopt. foto Willem Mieras eengezinswoningen en twee twee-on- der-één- kapwoningen. Tot nu toe is nog geen enkele woning verkocht, maar er is ook nog weinig bekendheid aan gegeven. „Het moet allemaal nog op gang komen", aldus Dane. „De advertenties liggen klaar om geplaatst te worden. Dat zal op korte termijn gebeuren." Volgens de ontwikkelaar begint de bouw pas als een aanzienlijk deel van de hui zen is verkocht. „Ongeveer zestig pro cent moet aan de man zijn gebracht", zegt hij. „Dat is gangbaar in de bouwwe reld. Ik heb er vertrouwen in dat we de woningen snel verkopen." U zoe kt Onze lezers zoeken zorgtalen tl uw vacature! A L. 77% van de mensen die werk zoeken in de zorgsector zoekt een nieuwe baan tussen de personeelsadvertenties in de PZC. JobTrack.nl, de banensite van de PZC en alle andere Wegener dagbladen, is de best bekeken vacaturesite van Nederland. De meest krachtige combinatie in personeelswerving: de PZC en JobTrack.nl Ook voor personeelswerving in de zorgsector. het alfabet van Zeeland WGGGNGR dagbladen zeeuwse almanak De Zierilczeese had eens even flink uitgepakt met het eten. Allerlei lekkere en luxe hapjes waren ingeslagen. Een frisse salade, een carpac cio van ossenhaas, stokbrood met kruidenboter en een glaasje rosé stonden klaar op de netjes gedekte tafel. Het stel zou net gaan eten, toen een van de buurmeisjes haar hoofd om de hoek van de tuin deuren stak. Ze bekeek de luxe gerechten op de tafel eens kritisch. „Zijn jullie op dieet of zo?" Zes weken lang verschijnt deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen schrijft de redactie over een ander thema. Daarnaast laat de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. Vvee dagen geleden vertrok L de hoogaars Alcyon naar iilin Amsterdam. De tijd op H water brengt onbekende ge- ?elens met zich mee. De hele iglijkt hetzelfde, terwijl de lÈtochzo afwisselend is. Te- loslrijdig? Op het land mis- fa.Op het water gelden an- re wetten. fteen na het vertrek in Veere Ipthet al: een aanval van slalgie. Tot mijn verbazing feeen bijna vergeten basis- loolkamp van een jaar of vijf- beleden door me heen. Onze aapplek bevond zich toen een kilometer buiten Veerè, nderand van het Veerse In mijn herinnering was rindat gebiecl niets anders Mat kamphuis, en verder al- Mos en water. Een paar mi- M na het vertrek van onze Dot herken ik aan de rand van Unieer het onderkomen van Het is bijna een teleurstel- pointe constateren dat het demaal niet zo afgelegen ligt Wal die tijd gedacht heb. pens het eerste deel van de pstnjden gevoelens van twij- Pherkenning om voorrang. PI, omdat ik me niet kan Rellen dat ik in Zeeland Ms dit de streek die ik zo edken?Het ziet er totaal an- 05Maar, na goed kijken, &°°k de herkenning: ja, het 1 inderdaad de Bevelandse DIP)ns, de campings, de sluis- ®enindeZandkreekdam. Ze .'enalleen zo anders vanuit [Perspectief. De roep van maat Bon- ponderbreekt mijn gedach- 10°m Ze heeft een lunch i ingemaakt. Omdat we ge- jjj® doorvaren, eten we in ploe- |Mren Zeeland uit, de wateren op. De ^erwegen W01"den smaller, de zich met fabrie- Kanonnen: goedkope meerpalen. foto Dirk-Jan Gjeltema Ze kwamen een paar jaren geleden even in het nieuws. De gietijzeren meerpalen langs het Kanaal door Walcheren. Een aantal moest verdwijnen voor de bouw van kantoren in het Middelburgse stationsge bied. Zonde om ze zomaar op de schroothoop te gooien. Want het zijn bepaald geen doorsnee-meerpalen die ruim 130 jaar geleden de bodem in ge dreven werden. Uit zuinigheid met vlijt kregen oude, afgeschre ven kanonnen een nieuwe be stemming. Ze lagen toch maar te verinteresten op de Rijksmari newerf in Amsterdam. De kanonnen werden vervaar digd in Luik tussen 1812 en 1824. Ze waren van het type voorlader. Halverwege de negen tiende eeuw kwam moderner wa pentuig op de markt, van het type achterlader. Daar was sneller mee te schieten. De voor laders belandden in het maga zijn. Om het economisch zwaar kwak kelende Zeeland wat uit het slop te halen, werden in de twee de helft van de negentiende eeuw een spoorlijn en kanalen aangelegd. Het kanaal door Wal cheren ontstond tussen 1866 en 1873. Waarschijnlijk een slimme inge nieur van waterstaat kwam op het idee om de afgeschreven ka nonnen (om in marinetermen te blijven: kanons) als meerpalen te gebruiken. De 2,75 meter lan ge zwaargewichten - tussen 1500 en 2000 kilo - leken daar toe uitstekend geschikt en het was aanzienlijk goedkoper en onderhoudsvriendelijker dan nieuwe houten meerpalen. Het gros zit er nog altijd. Als er kanons verwijderd worden is er altijd belangstelling voor: leuk als ornament. Rinus Antonisse ken. Pittoreske haventjes ma ken plaats voor grotere, voor de beroepsvaart. Althans: je wéét dat het landschap verandert, om dat je het vergelijkt met dat van eerderop de dag. Maar de trip gaat zo langzaam, dat je het niet ziet gebeuren. Het begrip tijd is vaag geworden. Hoewel, soms wel. Want aange komen bij sluizen of bruggen verandert het karakter van de trip steeds een ogenblik. De be manning schiet overeind, wordt opeens opvallend actief. Het schip moet namelijk aanleggen aan een steiger of tegen een paal, wachtend op groen licht. De term tijd maakt opeens weer zijn opwachting. Want sommige sluizen en bruggen gaan op vas te momenten open. „Verderop ligt bij Gouda een spoorbrug", vertelt schipper Theo. „Die gaat maar drie keer per etmaal open. Als je daar niet op tijd bent, lig je een halve dag te wachten." Zelfs deze onderbrekingen wor den op een gegeven moment ge woon: ze zijn eigenlijk ook alle maal hetzelfde. Vervelen doet de reis echter geen moment. Daarvoor is het landschap te af wisselend, is er te veel te zien. Om een uur of vijf komt de ge mengde geur van gehaktballen en de gasbrander uit de kajuit. Terwijl we eten, wachten we op het draaien van een brug bij Zwijndrecht. Daarom zitten we dit keer met zijn allen om de ta fel; ploegendienst is overbodig. Hoewel: degenen die net hebben gekookt, hoeven niet af te was sen. Enkele uren later leggen we aan in een jachthaven bij Rotter dam. In de kajuit drinken we een borrel. Dan zoekt iedereen -zijn bed op. Het water tegen de boeg komt eerst op me over als een vervelend gebonk. Al snel, half in slaap, lijkt het te veran deren in het geluid van de mo tor, zoals ik dat de hele dag heb gehoord. Samen met de lichte deining van het schip geeft het me hetzelfde, rustige gevoel als overdag. Mijn hoofd voelt licht, de tijd is weer verdwenen. Om half negen de volgende mor gen varen we alweer door het ha vengebied rond Rotterdam. Daarna langs dure huizen in Ca- pelle aan den IJssel, en dwars door Alphen aan de Rijn. Het lijkt wel gisteren. En morgen zal ook wel zo zijn. Een lang zaam passerend landschap. Steeds hetzelfde, en toch zo af wisselend. Martijn de Koning Wie geen dienst heeft aan dek, kan in de kajuit even wat eten of drinken. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23