Heggen kleden Walcheren aan De lammetjes zeggen de boerderij vaarwel Zeeuwen zijn verzot op komijnekaas 21 Gebied wordt weer groener dinsdag 16 augustus 2005 Kaasboerderij De Stolpe, Nieu- werkerk. foto's Marijke Folkertsma ter te verwerken melk. In de be reidingsruimte wordt behalve kaas ook melk, karnemelk, vla en boter gemaakt en bewaard. „Hopjes-, chocolade-, vanille- en frambozenvla", somt De Reus op. Het eigen aanbod wordt uitgebreid met jam van boerderij De Stelle uit Ouwer- kerk en mosterd van de Zierik- zeese mosterdmakerij d'Hooge Molen. Zelf levert De Reus, op bestelling, bovendien nog vlees pakketten van hun in natuurge bied rondlopende runderen. Onder al dat lekkers geldt de knoflookkaas, met name bij Duitsers, als favoriet. Zeeuwen zijn verzot op komijnekaas. On der de klanten die De Stolpe op Schouwen-Duiveland heeft, zijn er veel die bij wijze van 'vast loopje' langskomen. Dat wordt meteen bewezen door Cobie Dekker uit Nieuw-Haamstede, waarmee De Reus het laatste nieuws over de boerenzwaluws op het erf uitwisselt. Wekelijks stopt ze bij De Stolpe voor haar stukje kaas, onderweg van haar huis naar de golfbaan in Bruinis- se. Waarbij ze er altijd voor zorgt goed op tijd te zijn, knip oogt ze steels. „Want mevrouw De Reus die kan zo lekker klet sen." Esme Soesman Kaasboerderij De Stolpe aan de Stolpweg 9 in Nieuwerkerk is geopend van maandag tot en met zaterdag tussen 8.30 en 17.30 uur. Kaasproeverij wordt iedere donderdag en zaterdag gehouden vanaf 14.00 uur. Dit is de eerste aflevering van een korte serie over boodschap pen doen bij de boer. Knoflookkaas is een absolu te topper. Maar ook voor de altijd vriendelijke ontvangst komt menig klant terug. Lang voor het woord plattelandsver nieuwing ingeburgerd raakte, zetten Rien en Nelly de Reus uit Nieuwerkerk de staldeuren van hun kaasboerderij De Stolpe al wagenwijd open. En zo ontwik kelde het gemengd bedrijf aan de Stolpweg zich in veertig jaar tijd tot zuivel- (en vlees)boerde- rij waar dagelijks - behalve zon dag - verse waar over de toon bank gaat. Dat alleen al is een aantrekke lijk punt, bevestigt Rien de Reus. „Ik sta nu vla te draaien van melk die vanmorgen nog in de koe zat." Koeien die passan ten in de wei kunnen zien lopen, terwijl hen ondertussen dankzij openstaande deuren een blik in de koeienstal wordt gegund. „Het lijkt arrogant en zo bedoel ik het niet, maar ik heb altijd ge zegd: je moet je bedrijf openstel len. Tijd nemen voor mensen, in vesteren in mensen. Dat krijg je ooit ook terug." Nou kost het het echtpaar - dat samen met zoon André een maat schap vormt - totaal geen moei te om hun erf voor iedereen open te stellen. Wandelaars die de staatsbosbeheerroute hebben gelopen die op het erf begint, krijgen steevast een glaasje kar nemelk toegeschoven. Mensen die meer over het bedrijf willen weten, worden met een video band en een vriendelijk woord richting bezoekerskamer gediri geerd. Niets zo leuk ook als een praatje maken met bezoekers, bewijzen Rien en Nelly de Reus. „Ik vind mensen gewoon boei end", verklaart Rien zijn nog al tijd voortdurende enthousiasme voor De Stolpe. Na veertig jaar is hij nog altijd niet afgestompt. Vier decennia geleden begon het echtpaar De Reus een gemengd bedrijf, maar om het hoofd - met een gezin van vijf kinderen - boven water te kunnen hou den, werd de boerderij verder ontwikkeld. Eenentwintig jaar geleden kwam het kaasmaken erbij, aanvankelijk nog klein schalig. Nu lokt picknickbank met para sol mensen uitnodigend richting boerderij winkel. Op zolder lig gen schappen vol kazen te rij pen. Alle soorten blanke kazen en tien verschillende kruidenka zen, in groot dan wel klein mo del, maken deel uit van het as sortiment. Iedere dag leveren de vijfentwintig melkkoeien van De Reus vijf- tot zeshonderd li- Rien en Nelly de Reus. Bij W.olphaartsdijk zijn enkele jaren geleden al heggen aangeplant. foto's Willem Mieras In onvervalste streektaal heet het D'Aegen: Het plan van stichtingen Het Zeeuwse Landschap en Landschapsbeheer Zeeland om het noordelijk deel van Walcheren weer te 'vergroe- nen'. Dat gebeurt door het afsluiten van contracten met grondeigenaren, vooral boeren, voor het aanplanten en onderhouden van land schapselementen. Door terugkeer van heggen, geriefhoutbosjes en poelen kan Walcheren de oude bena ming Tuin van Zeeland terug krijgen. Dat idee ligt ten grond slag aan het plan D'Aegen van Het Zeeuwse Landschap (HZL) en Landschapsbeheer Zeeland (SLZ). De voorbereidingen na men nogal wat tijd in beslag, maar komend najaar kan er echt geplant worden. Charlotte Poppe, boerendochter uit Poppendamme, is wat deftig heet projectmedewerker voor D'Aegen. Zelf ziet ze zich als be middelaar tussen de twee stich tingen en de beoogde deelne mers in het noordelijk deel van Walcheren. Door haar afkomst en agrarische opleiding weet ze wat er speelt in het boerenbe drijf. Vóór de inundatie (1944-1946) en de daarop gevolgde ingrijpen de herverkaveling, was het Wal- cherse landschap kleinschalig en onregelmatig verkaveld. Er stonden veel meidoornheggen, die samen met erfbeplantingen, geriefhoutbosjes en landgoed- bossen voor een karakteristiek, groen beeld zorgden. Vandaar de eretitel Tuin van Zeeland. Dit kenmerkende landschap is grotendeels verdwenen en dat zal ook nooit meer weerkeren, ook al omdat er recent nog eens een ruilverkaveling overheen ge gaan is. Met D'Aegen proberen Heggenrand bij 's-Heer Arendskerke. HZL en SLZ dan ook niet de his torie na te bootsen. „Met het her stel van kleine landschapsele menten willen we het huidige landschap opnieuw aankleden, met respect voor hoe het vroe ger was", zegt Poppe. Gekozen is voor de kleiplaat- gronden in het noorden, boven de lijn Domburg-Seroosker- ke-Veere. Als D'Aegen een suc ces is, kan het uitgebreid wor den richting Westkapelle en rond Middelburg en Vlissingen. Dat is echter toekomstmuziek. Het midden van het eiland, het Platte van Walcheren, blijft er buiten; dat was in het verleden ook zonder heggen. Poppe legt .uit dat zoveel moge lijk groepjes deelnemers ge vormd worden. „Dan heb je meer landschapselementen bij elkaar en is de invloed op het landschap duidelijker zicht baar. Dit najaar beginnen we met een aantal eerste groepen. Dan gaat het om ongeveer veer tig procent van wat we uiteinde lijk willen verwezenlijken." Landschapsbeheer Zeeland voert gesprekken met de acht tot negen deelnemers over con- tract en beplantingsplan. Poppe is blij dat de belangstelling om mee te doen van meet af aan goed was. „We zijn wel geïnte resseerd in meer deelnemers, vooral als ze in de buurt zitten van mensen die al meedoen." In drie jaar moeten er ongeveer honderd landschapselementen op particuliere gronden komen. Het gaat om ongeveer tien kilo meter heg, tien tot vijftien ge riefhoutbosjes en evenveel poe len. De nadruk ligt op de heg gen, waarvoor vijftien streekei gen soorten beschikbaar zijn, waaronder sleedoorn, meidoorn, koebraam, hondsroos, es en els. Meidoorns komen niet in de buurt van fruitboomgaarden, met het oog op overbrengen van bacterievuur. Deelname is niet vrijblijvend. Behalve het beschikbaar stellen van grond, verplicht de eigenaar zich ook voor het onderhoud te zorgen. Daar staat dan wel een jaarlijkse vergoeding tegenover. Een contract wordt voor acht jaar aangegaan, met een door loop naar 25 jaar. Poppe: „We hebben liever niet dat mensen meedoen als ze het geen 25 jaar willen volhouden." Eén van de redenen waarom de voorbereidingen langere tijd duurden, is het beschikbare geld. Voor de aanleg van de land schapselementen is ongeveer 300.000 euro nodig en vervol gens voor de vergoedingen nog eens ruim 600.000 euro. Daar voor wordt bij het nationale Groenfonds een landschaps fonds gevormd. Voor de formele en financiële zaken wordt de stichting D'Aegen opgericht. Sponsoring Er is steun van de gemeente Veere en Het Zeeuwse Land schap, die ieder 75.000 euro be schikbaar stelden. Ook de pro vincie kwam met dit bedrag over de brug. De rest van het geld moet uit sponsoring ko men; mogelijk komt er ook een regeling voor het adopteren van elementen door particulieren. Voor deelnemende boeren is het een prima voorbeeld van het ver lenen van 'groene diensten', een nevenactiviteit naast het gewo ne boerenbedrijf. Minister Veer man van Landbouw en Natuur propageert dat graag, maar heeft daar (nog) geen vergoe ding aan gekoppeld. Er moet trouwens van de Europese Unie goedkeuring voor de financiële onderbouwing van het plan ko men. Er mag namelijk geen spra ke zijn van 'staatssteun'. En wat gebeurt er na 25 jaar? Charlotte Poppe wil zover niet vooruit kijken. „Je weet niet hoe de situatie dan is. Een aan tal heggen zal misschien ver dwijnen. We gaan ervan uit dat het project dan wel verder ge trokken kan worden." Op basis van vrijwilligheid kun nen deelnemers in het begin tus sen heg en sloot akkerranden in zaaien. De heg krijgt tijd om te groeien en er is al iets Ideurigs te zien. De Goese heggen die en kele jaren geleden in de buurt van Eindewege en Wolphaarts- dijk zijn aangeplant, tonen hoe mooi het kan worden. De kinderboerderij aan de Evertsenlaan in Ter- neuzen is een drukbe zochte plek. Even brood brengen voor de dieren, even eruit met de kinderen, even een ommetje maken. Ver standelijk gehandicap ten van de stichting Tra gel verzorgen de dieren en onderhouden de stal len. In deze rubriek wordt wekelijks bericht over het wel en wee op de Temeuzense kinder boerderij. De stroom toeschouwers was enorm. Twee pasgebo ren pauwenkuikens trokken de voorbije week veel belangstel lenden. Niet alleen omdat de diertjes er schattig uitzien, maar ook in de hoop dat ze nog niet waren doodgepikt door op de loer liggende eksters. Beheerder Jan moest de belang stellenden deels teleurstellen. Eén van de kuikens, die zich al meteen als de sterkste van de twee liet gelden, huppelt nog al tijd naast mevrouw De Pauw, maar zijn zwakkere broertje is in geen velden of wegen meer te bekennen. Jan: „Ik heb het kui kentje nog niet gevonden. Het kan zijn dat eksters het diertje hebben meegenomen, om het op een stil plekje rustig op te kun nen pikken." Een aantal konijnen en cavia's liep vorige week hetzelfde risi co. Nu Nederland massaal op zo mervakantie is, beleven name lijk niet alleen de dierenasiels hun jaarlijkse piek door de zo- merdump van huisdieren. Ook de kinderboerderij krijgt er op dit moment vrijwel dagelijks nieuwe kostgangers bij. „Maan dag hebben we acht jonge ko nijntjes geteld in de struiken. We hebben er vier kunnen van gen, de rest is spoorloos. Het valt zeker niet uit te sluiten dat de eksters met de andere dier tjes aan de haal gaan. En woens dag troffen we weer drie cavia's en een konijn aan. Weet je, die mensen maken ons daar echt niet blij mee." Veel konijnen- en caviabezitters dumpen hun dieren in de ge dachte dat de beheerders en cliënten op de kinderboerderij er wel goed voor zullen zorgen. In feite is dat misbruik maken van de dierenliefde van een an der, om zo min of meer verlost te raken van een schuldgevoel. Da's een lastig punt voor de be heerders. Zij proberen de ge dumpte diertjes wel op te van gen (die kunnen er immers ook niets aan doen dat ze op de kin derboerderij terechtkomen), maar ze moeten continu alert zijn op besmettelijke ziektes. foto Peter Nicolai Eén van de gedropte konijnen moest daarom vorige week al worden afgemaakt, om besmet ting van de andere knagers te voorkomen. Een pauwtje minder, acht knaagdieren erbij, het is een ko men en gaan van dieren. Zo heb ben zaterdag ook nog eens alle lammetjes de boerderij verlaten. „Ze zijn opgekocht door een handelaar, de man die als vrien dendienst altijd ezelhengsten be schikbaar stelt voor onze ezelin nen. Daarom hebben wij hem nu de lammetjes gegund. Tot vo rig jaar verkochten we de dieren per stuk aan particulieren, maar dat betekende een hoop gesleur. Mensen die een lammetje reser veerden, er twee maanden later om zouden komen en vervolgens opeens een ander dier wilden. En Turkse mensen, die een schaap wilden kopen voor een rituele slacht. Dat laatste resul teerde altijd in een dubbel ge voel, maar je moet ook realis tisch blijven: het gros van de rammen gaat uiteindelijk toch naar de slacht. De grote fokkers hebben namelijk altijd hun ei gen bloedlijnen." Het vertrek van de lammetjes betekent een verlichting voor de beheerders. Jan: „En we bespa ren zo geld, want die dieren moe ten toch veel krachtvoer heb ben. Bovendien worden de wei des nu ontlast. We hebben de lammetjes ook bewust een paar weken eerder weggedaan dan andere jaren. In september wil len we twee weides 'door zaaien', waardoor er nieuw, krachtig gras kan groeien. Nog los daarvan, het werd ook echt tijd dat de lammetjes weggin gen. We snappen dat we ze no dig hebben om de bezoekers te vermaken. Het is in de eerste maanden ook best leuk, maar nu zijn het 'gewone' schapen ge worden. De lol is er af-, al zal de boerderij best een tijdje 'leeg' aandoen." Raymond de Frel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21