In de ban van hartgespan PZC De Schotsman heeft zelfs een eigen surfstrand Me gaon nog even langs de zêê Nieuwe raadkaart dinsdag 16 augustus 2005 De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zee land' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse natuurgebie den: onverwachte vondsten en bij zondere gedragingen passeren we kelijks de révue. En natuurlijk ook de successen en mislukkin gen in het beheer. Leonurus cardiaca of hartgespan. de plek nog een nieuwkomer ver schijnt: een varen; ook een plant die zich door de wind ver plaatst. Het gaat niet om de klas sieke varen met veerspletige bla den, maar om de addertong. Ad dertong heeft zijn naam te dan ken aan de langgerekte vorm van een soort aar, waar de spo- renkapsels zich op ontwikkelen. Men kan zich daarbij de tong van een adder voorstellen, die zich uit de bladschede ontwik kelt. De bladschede zelf is een blad, dat nog het meeste lijkt op een spinazieblaadje. Zo direct niet een grote bezienswaardig heid. Toch hebben onze voorou ders, misschien wel vanwege zijn bijzondere groeiplaatsom standigheden, er iets heel an ders in gezien, namelijk de speer waarmee Christus in zijn zijde is gestoken. Daarom wordt de plant ook Lancea Christie ge noemd. Met enige welwillende fantasie is dat een prachtige be naming voor dat eenvoudige plantje, wat onveranderd groeit temidden van de meest bijzonde re planten. Steevast horen daar een aantal orchideeën bij in bij zondere milieutypen. In een moe rasje bij Hoofdplaat is zo'n plek. Daar groeit addertong sa men met vleeskleurige orchis en sturmia. De laatste is een heel klein zacht geelgroen orchidee tje. Lipbloemig Een heel andere nieuwe planten- vondst betreft hartgespan in het natuurontwikkelingsgebied van de Oranjepolder in het Oranje- zongebied bij Vrouwenpolder. Hartgespan is een hoog op groeiende lipbloemige plant, waarvan de kelkrandjes hakig zijn omgebogen. De versprei ding van de zaadjes vindt plaats door zoogdieren. In het Oranje- bospoldergebied zullen onge twijfeld de damherten een bij drage leveren. Hartgespan is om onbegrijpelijke redenen in de vergetelheid geraakt. Als oor sprong van de plant wordt Azië genoemd. Zeker is dat niet. Van wege de kalmerende werking van de plant, net als valeriaan, is de plant onder andere ge kweekt in kloostertuinen. Van- daaruit is de plant in siertuinen maar ook in het wild terecht ge komen. Tegenwoordig is hartgespan ui terst zeldzaam. Waarom de plant zo heet, wordt de toeschou wer duidelijk bij het zien van de bladen. Zij worden als harten foto Het Zeeuwse Landschap naar alle zijden uitgestrekt. De wetenschappelijke naam doet er nog een schepje bovenop. Leonu rus cardiaca klinkt het heel def tig. Cardiaca wijst op de hart vormige bladen en leonurus op de staart van een leeuw. En wie ooit goed heeft gekeken naar de staart van een mannetjesleeuw, ziet de kwasten, die speels om de plant zijn gegroepeerd. Veel toekomst zal Leonurus Cardia ca in het gebied niet hebben. De toekomstige milieuomstandighe den met beweiding in het gebied zijn er niet naar. Het beste is, dat de plant weer in onze tuinen als sierplant gekweekt wordt en steeds weer opnieuw kan verwil deren. De kalmerende invloed van de plant kan dan onmiddel lijk gaan werken. Wijlen Victor van Westhof, een bekende Nederlands botanicus, schreef de volgend dichtregels: Zij heeft mij weerloos in haar ban. Bestaan kan ik niet zonder haar. Zij is een steels lokkend gevaar: Hartgespan. Ron Brouwer Met enige regelmaat worden in natuurge bieden in Zeeland nieuwe plantensoorten gevonden. Helemaal nieuw zijn ze dik wijls niet. Ooit kwamen ze eerder in Zeeland voor of er zijn op afgelegen plekjes nog groeiplaatsen bekend. Over het algemeen zijn plan ten die in de natuur groeien goed onderzocht. Vaak is het kleinste detail van de plant bekend. Het gaat daar bij niet alleen om de uiterlij ke verschijningsvorm. Standplaats, bodem, water huishouding, micro- en ma- croklimaatsfactoren zijn ook bepalende omstandighe den. Het is begrijpelijk dat nieuw verschenen planten op plaatsen waar ze niet eer der stonden of weer op nieuw zijn verschenen de nieuwsgierigheid prikkelen. Het is bekend, dat de val leien in de duinen door ont watering enigszins uitdrogen. Verschillende planten zijn daar door uit die duingebieden ver dwenen. Rondbladig winter groen is er daar één van. De bloemen van deze plant zijn enigszins te vergelijken met de belletjes van de lelietjes der da len. Het was dan ook een verrassing een nieuwe groeiplaats van rond bladig wintergroen te ontdek ken in de oevergebieden van de Slikken van de Heen in het Krammer-Volkerak. De plant is wat betreft standplaatskeuze bijzonder kritisch. Er moet wor den voldaan aan de aanwezig heid yan ruwe afbraak van dood takkenmateriaal van voorname lijk wilgen. Verder is rijzing en daling van bodemwater nodig. Rondbladig wintergroen is meer jarig en in de eerste jaren van de groei is het voor de plant moge lijk om alleen op de humeuze bo venlaag van het takkenmateri aal te leven. Dat wordt saprofy- tisch genoemd. Het is verheugend op de Slikken van de Heen, een natuurgebied dat na het wegvallen van eb en vloed in 1987 volop in ontwikke ling is, dit rondbladig winter groen aan te treffen. Een goed beheer met een matige bewei- dingsdruk zou deze planten soort verder kunnen bevorde ren. Andere daar groeiende plan tensoorten wijzen erop, dat de plant een reële mogelijkheid heeft zich definitief te vestigen. Veel planten leven namelijk in eikaars gezelschap. In de nabij heid van rondbladig winter groen is vaak de orchidee moe- raswespenorchis te vinden. Bei de planten hebben zaadkenmer- ken met elkaar gemeen. Ze zijn stoflicht en wegen slechts enke le microgrammen. Ze kunnen ge makkelijk door de wind ver spreid worden. De verbazing stijgt als op dezelf Kiek, zegt één van de man nen die op het bankje zit, die gaon nog 'n kêêr gaon zwem men. En hij wijst op een groepje jongelui. Ze staan aan de voet van de zeedijk en doen hun bo venkleding uit. Het is maandag avond, aan de Westerschelde bij Hoofdplaat. D' ööfplaote, zeg gen de mensen of nog beter ge zegd: ze noemen eigenlijk niet graag hun woonplaats. Ze zeg gen gewoon: Me kommen van 't durp. Net zoals de mensen van Westdorpe zeggen: Wij zijn van 't polderken. De groep in zwemkleding ploe tert en baggert naar het afgaand water. Drie jongens en twee meisjes. Dat ei je mee die joenge gasten ee, hoor ik weer dezelfde man op het bankje zeggen. Die kieken glad nii uut. En hij trekt een gezicht alsof hij wil zeggen: Wie gaot dao noe toch gaon zwemmenHij kijkt naar het groepje dat met moeite vorde ring maakt om bij het water te komen. Nee, gevaarlijk is het daar niet, maar toch. Nog stom mer is het daar straks uit het wa ter te komen. Dan moe je j'n ei- hen mee klakkers schööne mao- ken, zegt hij lachend op m'n vraag hoe je dan die blubber van je benen moet krijgen. Tot ver over hun enkels zakken ze in de zuigende blubber weg. Een paar meeuwen vliegen op. De andere vogels blijven ijverig zoeken, maar vinden niets. Toch geven ze de moed niet op. Ze moeten wel joengen, wan giste ren is die kokkelvisser iere ge wist mee z'n bóót. Die is over de plaote gevaoren. Al 'aontjes bin foetsie ee. Dien bóót zuugende 'n alve meter diepe ee in de grond. En dan bluuft 'r mao wei nig over mêêr voo de veugels. Spetters De jongens hebben intussen het water bereikt. Ze gooien zich op hun buik en de spetters vliegen alle kanten op. Tot aan hun knie ën staan ze nu in het water. Ze roepen naar de twee meisjes, maar die schieten geen meter op. Aangeschoten door de zottig heid van de jongens beginnen ze met modder naar mekaar te gooien. Da moe je noe zien, die stomme meisses, zégt één van de andere mannen, die zien d'r nog lekker uut ook. Het water zakt nog steeds. Een paar paaltjes steken nu nieuws gierig hun neusjes boven water. Een drietal visdiefjes dobbert er in de buurt. Dao zitten klakkers en mossels op en die moeten ze 'èn. In de verte varen een paar zeiljachtjes, verder is het rustig op het water. Die gaon dao niks vinnen, zegt een stem achter me. Het is Paul en hij wijst naar de meeuwen. Paul ken ik van vroeger van de boot. Hij woont al jaren op 't durp en is nu bezig zijn huisje te verbouwen. Nee, werken doet hij niet meer. Ik zit op pre-pen- soen, zegt hij en dat klinkt me se*. toch wel Vlaams in m'n oren. Maar dat komt omdat zijn laat ste baas eigenlijk een Belg was. Vandaar dat hij dat woord nog gebruikt. Iedere dag komt hij naar de zeedijk. Meestal 's avonds. Zo maar even om rustig van de zêê te genieten. Me gaon nog even langs de zêê, zeggen ze dan op 't durp. Dan bedoelen ze: We gaan nog eens even een wan delingetje maken langs de Wes terschelde. En dat doen er heel wat. Ook vrèmde, gaat Paul ver der. En hij knikt naar het buiten dijks bouwwerk: een prachtige houten promenade over het wa ter van de vaargeul. Vroeger was tie ööger, noe lóópt ie wel 's onder waoter. De meisjes hebben nu helemaal een modderbad genomen. Van het blondje is alleen de paarden staart nog goed te zien. Voor zichtig waggelend gaan ze naar de waterkant. De jongens staan ze al op te wachten. 't Is ielken aovund 't zelfdezegt Paul, mao toch ook weer wat an ders. En mijmerend kijkt hij naar de richting van Bresjes, waar hij dagelijks mee de boot over ging. Dan zegt hij: Me gaon morgen weer 'n schööne dag weer kriegen. De mannen op het bankje debatteren verder, over de dorpspolitiek, het strandje dat steeds kleiner wordt en de kokkelvisser die 's nachts de zaak komt leegzuigen. Dan maakt één van de mannen kle- rantie om naar huis te gaan. Ge dwee staan ook de anderen op. De zittieng van 't durp is geslo ten. Voor vandaag althans. De jeugd gaat spetterend en schreeuwend door, aan de water kant. En de meeuwen? Die zoe ken mistroostig verder. Oe is 't mogelijk ee, krijsen ze, gisteren waoren d'r nog zövee. De Westerschelde bij Hoofd plaat. foto Camile Schelstraete Rinus Willemsen De opgave van vorige week was een vrij jonge raad kaart. Dat kan moeilijk anders, want het gebied op de luchtfoto is pas ontstaan begin jaren zes tig van de vorige eeuw, na de vorming van het Veerse Meer. Daardoor kwamen in 1961 on der meer de Schotsman en Rui- terplaat droog te liggen. „Dit is momenteel het recreatie park RCN de Schotsman (Re- creatieCentraNederland) aan de Schotsmanweg, schrijft P. Eggebeen uit 's-Gravenpolder. „Een park met 38 geschakelde bungalows en 16 geschakelde appartementen (deze laatste staan nog niet op de foto). Het heeft sinds kort een openlucht zwembad. Verder zijn er een aantal zwerfhutten en een groot aantal kampeer/caravanplaat sen. Het heeft zelfs een eigen surfstrand." J.M. Zwemer uit Kamperland herinnert zich Ruud Mulder als directeur. „Hij woonde in het gebouw rechts tegen de cam ping, waar toen nog kampeer ders stonden. Later zijn daar tennisbanen aangelegd. Zelf heb ik tijdelijk gewoond in de laatste bungalow links boven. Tijdens de bouw van de bunga lows heb ik in de avonduren de open haardjes gemonteerd." Vanaf 1987 was Zwemer enkele jaren medewerker, met als hoofdtaken het bewaken van de terreinen en zorgen voor het plaatsen van kampeereenheden op de juiste plaats. „Na slui tingstijd van de receptie was ik een soort lopende en fietsende receptie over het totale cam pingterrein, voor een praatje, het aanhoren van een klacht of het reduceren van het geluid van radio's." Wandelingen Voor D. C. de Dreu uit Middel burg heeft het terrein een bij zondere betekenis. Tijdens be zoeken aan Zeeland verbleef de familie in een van de huisjes aan de bovenkant van de foto, meestal in het rustiger voor- of najaar. „De lange wandelingen rond het meer waren heel fijn. We hebben er zoveel Zeeuwse lucht opgesnoven dat we enkele jaren geleden besloten ons in Middelburg te vestigen. Terug naar onze wortels, want die lig gen hier." A. de Kam uit Middelburg schat dat de foto 25 jaar geleden geno men is. „De bebossing op de voorgrond is verdwenen. Daar achter liggen de kampwinkel en snackhoek. Loodrecht daarop de receptie en wasserette en dan de schuur en café Van Dale. Aan de zijde evenwijdig aan het Veerse Meer het restaurant. Achter de bossen links boven ligt de uitbreiding de Bosrand. Tussen de bungalows staan nu veel groen en aangepaste huis jes." Volgens deze inzender is de par keerplaats veranderd wegens de bouw van appartementen met uitzicht op het meer. „Toen kon hier gesurfd worden, wat nu ver plaatst is in de richting van de Veerse Gatdam. Rechts zijn in middels vier velden van 35 tot 40 stacaravans per veld." B. Noordhoek uit Kamperland merkt op dat de zomerwonin gen tussen 1979 en 1981 ge bouwd zijn door aannemer Pe ters uit Middelburg. „Ik was zelf leerling-loodgieter bij Wis se uit Kortgene en heb samen met collega Van de Vreugde het loodgieterswerk uitgevoerd. De woningen kwamen maar net op tijd gereed voordat de eerste gasten arriveerden." C. P. Fase uit Sint-Annaland en C. F. Stevense uit Middelburg wijzen erop dat de Schotsman niet alleen recreatiegebied is, maar ook waardevolle natuur herbergt, zowel planten als die ren. Vooral diverse soorten or chideeën doen het er heel goed. Stevense signaleert een tegen stelling tussen de 'oude' en 'jon ge' raadkaarten. „Met de oude kaarten is het zo dat er later veel verdween, hier komt steeds meer bij." Rinus Antonisse De waardebonnen gaan naar: A. Dirven, Terneuzen, I. de Jon ge, Poortvliet en R. Robben, Kamperland. Deze keer uit de collectie van Hans Lindenbergh een raadkaart die weinig te maken heeft met re creatie, integendeel. De vraag is: om welke plaats gaat het? Gegevens over de toestand toen en nu zijn, als gebruikelijk, welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 20 augustus worden gestuurd naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder goede oplossers worden drie waardebon nen verdeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 20