Relschoppers eerder aangepakt Irak neemt week extra de tijd voor afronden van grondwet Minister Bots woorden over spijt vallen goed Middeninkomens profiteren niet van lastenverlichting 'echter vindt dat politie alleen al bij dreiging mag ingrijpen chttien doden ij veldslag i gevangenis iiiatemala 8N71IÓSSHssssso» Allochtone jeugd wil blijven Acht doden is een Zeeuwse ramp Tankink krijgt zijn beloning Onderzoek naar Helios Airways A\ Glashandel V MELIESTE Oudste Nederlandse man uit Axel (107) overleden fool ZOl 3tlgenoordwestelijke wind. iOlemperatuur rond 21 graden. isdi tnir IK jaargang no. 192 j(lag 16 augustus 2005 nummer 1,25 -j,, 5 x adverteerders voordeel van onze redactie binnenland CULEMBORG - „De algemene lastenverlaging die het kabinet vorige week heeft aangekon digd, is een vorm van netto-ni vellering. Vooral voor de mid deninkomens gaan allerlei las tenstijgingen namelijk gewoon door." Dat zeg voorzitter J. Teu- wen van de vakbond De Unie. Hij reageert op uitlatingen van premier Balkenende en minister Zalm (Financiën) afgelopen vrij dag na het kabinetsberaad. Bei den stelden vóór 2006 verbete ring voor van alle koopkracht plaatjes. „Wij gaan de minnetjes wegwerken", aldus Balkenende. Teuwen wijst echter op de finan ciële problemen die de middenin komens treffen en die daarmee niet verdwijnen. Hij doelt op de duurdere kinderopvang, een ho gere tweede schijf in de inkom stenbelasting en een forse pre miestijging in de ziektekosten. „Door al deze maatregelen heb ben de groepen met een mo- daal-plus inkomen (30.000 - 60.000 euro bruto per jaar - red.) de afgelopen jaren hun netto besteedbaar inkomen fors zien dalen." Teuwen spreekt van 'netto-nivel leringsmechanismen', waaraan in 2006 een einde zou moeten ko men. „Zo'n trendbreuk zou deze kabinetsploeg sieren", zegt hij. Volgens De Unie omvatten de middeninkomens in Nederland een groep van bijna drie miljoen huishoudens, van wie ongeveer een miljoen 65-plussers met aan vullend pensioen. „Zij leveren al sinds 2002 koopkracht in. Het gaat om tussen vier en vijf pro cent per jaar. Lagere inkomens zijn er in dezelfde periode tus sen 0,5 en 1,5 procent op achter uit gegaan", zegt Teuwen. GPD internet: www.pzc.nl Kunstenares fotografeert paalhoofden ■Oredactie binnenland IITERDAM - Groepen pn die alleen nog maar tijjcn de openbare orde te gloren, mogen al worden gepakt op basis van de Al- meen Plaatselijke Veror- oing (APV). Dat heeft de jtonrechter in Rotterdam eren besloten. Uit dat beraad kwam een creatie ve oplossing. Volgens het samen scholingsverbod mag de politie een groep mensen oppakken als minstens een persoon kwade be doelingen heeft of zich dreigend gedraagt. In dit geval leidde dat ertoe dat een groep voor de poli tie bekende raddraaiers nauwlet tend in de gaten werd gehouden en werd opgepakt toen de situa tie uit de hand dreigde te lopen. „Het klopt dat zij niets hebben gedaan. Maar enkel het feit dat zij zich in een groep bevonden en dat hun gedrag mogelijk aan leiding gaf tot wanordelijkhe den, is genoeg voor het overtre den van het verbod op samen scholing", stelde de officier. De zaak tegen drie van de man nen werd aangehouden. Advo caat F. van Ardenne wilde getui gen horen om te achterhalen of de politie van te voren van plan was deze mannen op te pakken. Volgens de advocaat is het drie tal opgepakt omdat zij voldeden aan de kenmerken die de politie hanteert voor zogeheten hit and run-groepen. Die groepen wak keren rellen aan, waarna ze zich snel uit de voeten maken. Volgens Van Ardenne waren de ze arrestaties niet verricht als de mannen niet voldeden aan de kenmerken van de politie. De rechter wilde niet op deze stel ling ingaan, omdat 'we het al leen over de tenlastelegging heb ben'. De zaak zal pas volgend jaar voortgezet wórden, als de gevraagde getuigen zijn ver hoord. Drie anderen werden door de rechter vrijgesproken. De mannen waren niet meteen opgepakt en hun betrokkenheid bij de groep was in het dossier niet nauw genoeg vastgelegd. Een 33-jarige man uit Heinen- oord kreeg een boete van 90 eu ro. Van hem stond volgens de rechtbank vast dat hij zich in de groep bevond ten tijde van de dreigende gebeurtenissen. ANP f igroep mag volgens de rech- «orden aangehouden als een M neer personen zorgen voor dreigend karakter van de tp. De politie moet bij drei- jmeteen overgaan tot atres ia, Als dit later gebeurt, tlde betrokkenheid bij de ^gedocumenteerd zijn. a mannen verschenen giste er de rechtbank, omdat zij Koninginnedag 2004 zijn op- aitvoor samenscholen in het ilium van Rotterdam. Vol- justitie gedroeg de groep innen zich imponerend en luid- Stjg, Toen een persoon in die. epriep Vanavond wordt het Een', besloot de politie de gehe- joep op te pakken. i onfrontatie Me en justitie stoorden zich langer aan het feit dat rel it oppers pas opgepakt moch- K worden nadat er iets aan de ud was. „Waarom moet er al- 8 leerst een confrontatie zijn", if eg officier S. Verhoek zich tij- as de zitting af. „Met die lag in ons achterhoofd hebben nog eens goed gekeken naar huidige wetgeving. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 12 en 13; Sport: 15 en 17; Buitengebied: 19, 20, 21 en 22 SCUINTLA - Minstens 18 le- n van rivaliserende bendes Twee veteranen leggen een krans bij het Indisch Monument tijdens de herdenking van de capitulatie van Japan, gisteren zestig jaar geleden. Koningin Beatrix en premier Balkenende legden ook een krans bij het monument. foto Robin Utrecht/ANP i IpostlbankreteningnummBT. O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik gesf daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer Ik heb de laatste tes maanden geen proefabonnement g*a Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 19,95). 2 per kwartaal met automatische incasso 58.00) O per jaar met automatische incasso 222,50). i Kijk op wivw.pic.nl/abonneren, bel grabs j 0800 - 0231231 of stuur deze bon naar i P2C. afdeling lezersservice i Antwoordnummer 713. 4400 WB Goes het alfabet van Zeeland De meeste Turkse en Marokkaanse jongeren die in Neder land wonen, willen hier blijven. Een op de tien Turken tussen de 18 en 27 jaar zou terug willen naar het herkomstland. Slechts een op de twintig jon ge Marokkanen wil zich in Marokko vestigen. Niet langer oefenen de WI||psrW Zeeuwse hulpverleners voor de allergrootste rampen met tientallen, honderden slacht- offers. Geen ontploffende kerncentrale of brandende tankers. Een realistische ramp in Zee- land telt acht ^j8§S! slachtoffers. Bram Tankink, wielrenner bij Quick Step, heeft gisteren zijn eerste profzege geboekt. Hij won gisteren de eerste etappe van de Ronde van Duitsland. Zijn overwinning wordt gezien als zijn beloning voor het goede knech- tenwerk dat hij de afgelopen maanden heeft gedaan. „Dit is het mooiste wat ik ooit heb mee gemaakt", zei Tan kink, die ook nog de lei derstrui JK! kreeg. (Advertentie) De Grieks-Cyprioti sche justitie is be gonnen aan een voor onderzoek naar de vliegtuigmaatschap pij Helios Airways- van de zondag ver onge lukte Boeing. van onze redactie binnenland n gedood en 55 gewond bij in veldslag in een gevangenis Guatemala. Dat meldden oog- ituigen gisteravond. eregering deelde mee dat veel fangenen zijn gedood door Sndgranaten. laderden politiemensen en mi- lairen, gewapend met geweren traangasgranaten, hebben Ka slag moeten leveren om de introle over de gevangenis te astellen. GPD/RTR Advertentie IDGLAZÊN DEUREN j Vakkundige montage! faoom geopend ma t/m vr 7.30-17.30 uur Noneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 j DEN HAAG - Nederland aan vaardt 17 augustus 1945 'moreel en politiek' als de dag van de proclamatie van de republiek In donesië, de vroegere kolonie Ne- derlands-Indië. Dat zei minister Bot van Buitenlandse Zaken gis teren in Den Haag bij de herden king van de capitulatie van Ja pan. Bot kreeg van vele kanten waardering voor zijn uitlatin gen. Zowel vanuit de Tweede Kamer, als uit kringen van In disch Nederland, voormalige mi litaire Indiëgangers en historici is er met instemming op gerea geerd. Indonesische rebellen onder lei ding van de latere president Su- karno en Hatta riepen in 1945, twee dagen na de capitulatie van Japan, de onafhankelijk heid uit. Het destijds ontstane machtsvacuüm in Neder- lands-Indië maakte de procla matie door Sukarno en Hatta mogelijk. Veel Nederlanders za ten nog in de Jappenkampen. Nederland droeg de souvereini- teit echter pas over op 27 decem ber 1949, na onder meer de om streden politionele acties. Bot zal morgen in Jakarta aanwezig zijn bij de herdenking van het uitroepen van de republiek en is daarmee de hoogste Nederland se vertegenwoordiger bij deze gelegenheid ooit, al waren er al tijd wel vertegenwoordigers van de ambassade bij de plechtig heid. Bots reis houdt echter geen verdere erkenning van de datum in. De republiek erken nen heeft Nederland in'1949 ge daan en dat kun je geen twee keer doen, aldus de bewinds man in het NOS-joumaal. Hij zal in Jakarta wel zijn spijt uiten over de gebeurtenissen tus sen 1945 en 1949, al zitten excu ses voor het Nederlands hande len er niet in. Applaus De toespraak van de bewinds man in het Nederlands Congres Centrum werd door de Indische Nederlanders bij de herdenking van de Japanse capitulatie met luid applaus verwelkomd. Briga de-generaal R. Boekholt, jaren lang de spreekbuis bij uitstek van Indisch Nederland, reageer de enthousiast. „Geweldig. Ein delijk iemand van gezag, die ook zelf alles in de Archipel heeft meegemaakt, die duidelijk zegt waar het om gaat: Het gaat niet om erkenning, maar om aan vaarding. Nederland heeft de da tum van 17 augustus altijd aan vaard, we zijn op die dag altijd op de receptie geweest." ANP pagina 4 onafhankelijkheid ruimhartig aanvaarden pagina 5 weer excuses Koizumi door Harald Doornbos BEIROET - Het Iraakse parle ment heeft gisteravond de onder handelaars over een nieuwe grondwet een week extra de tijd gegeven. Dat gebeurde twintig minuten voordat het tijdstip waarop de concepttekst klaar moest zijn, was verstreken. Het uitstel kreeg de benodigde drie kwart meerderheid. Deze noodoplossing is gekozen omdat het gisteravond niet lukte om een volledige grondwetstekst op tijd te presenteren. De sjiiti- sche, soennitische en Koerdische onderhandelaars bereikten wel overeenstemming over de mees te punten. Maar twee belangrij ke zaken zijn nog niet geregeld: federalisme en vrouwenrechten. De soennieten weigeren akkoord te gaan met een federaal Irak, terwijl de sjiieten en Koerden dit juist wel willen. Over de vrou wenrechten bestaat minder dui delijkheid. Naar verluidt zouden de sjiiti- sche afgevaardigden regels uit de islam in de grondwet willen hebben. Hierdoor zou het bij voorbeeld bij wet verplicht wor den voor vrouwen om een sluier te dragen. Gematigde soennie ten en Koerden zijn daar op te gen. Nog onduidelijk is of de ge deeltelijke grondwet nu toch aan het parlement zal worden voorgelegd. Dat zou dit concept kunnen aannemen of aanpassen. Doordat sjiieten en Koerden over een meerderheid beschik ken, zouden zij kunnen beslui ten om hak alsnog een federale status te geven. In dat geval krij gen sjiieten en Koerden verre gaande autonomie. GPD door Raymond de Frel AXEL - De oudste man van Ne derland, de 107-jarige Ko de La- voir uit Axel, is gisterochtend om tien over negen overleden. De laatste week ging de gezond heid van De Lavoir, die iets meer dan twintig jaar in het Axelse verzorgingscentrum De Vurssche woonde, zichtbaar ach teruit. De Lavoir stond de laatste jaren niet alleen vanwege zijn leeftijd vaak in het middelpunt, ook zijn liefde voor sigaren maakte hem tot een karakteristieke man. In maart van dit jaar mocht hij in het Middelburgse verzorgingshuis 't Gasthuis een rokerscafé openen. In 2002 open de hij het nieuwe onderkomen van De Vurssche. De Lavoir werd in Ossenisse ge boren op 14 januari 1898. Sinds 22 juli vorig jaar was hij de oudste man van Nederland. Een 105-jarige inwoner van Haar lem is nu de oudste Nederlandse man. De gemeente Haarlem houdt de naam van de nieuwe re cordhouder geheim. De eeuwe- ling wenst anoniem te blijven. Ko de Lavoir was bekend om zijn hoge leeftijd en zijn sigaren. foto Wim Kooyman Onze dagbladen zijn met ruim 600.000 lezers al dé regionale media bij uitstek. Maar in de maanden juli en augustus adverteert u ook nog eens extra voordelig. In deze periode brengen wij u de 'zomeractie'. Deze actie brengt verkoeling in uw advertentiebudget, want als u binnen 5 werkdagen uw 2e advertentie plaatst, profiteert u van spectaculaire kortingen. Öm zoveel mogelijk aan uw advertentiewensen tegemoet te komen, bieden we 5 verschillende voordeelopties; u kiest de optie die voor u het meeste interessant is. 50% korting 2x zo groot Gratis full-color Als IM'er In groter gebied

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1