ankink beloond voor werklust ^st-olympische depressie Athene Internationals zijn in vorm en ogen nog steeds gretig Blom had zijn ontvangst voor geen goud willen missen (verwinning (lijsters in LA Quick-Step wint rit in Duitsland 15 Ook Jong PSV in de fout Amstel Cup krijgt andere naam KNVB in beroep tegen uitspraak Gelijkspel in de Ashes Toekomst van Turks dorpje Akfirat gered door komst Formule 1 OS ANGELES - Kim Clijsters «ft het Los Angeles Open ge- onnen. De Belgische tennis- lerversloeg in de finale Danie- Hantuchova uit Slowakije ei 6-4 6-1. Ie22-jarige Clijsters won in de Kleset een keer de opslag van sartegenstander. De Slowaak- emoest de tweede set winnen, lat leidde tot geforceerd spel, aarin ze een reeks fouten pro- iceerde. lei was de vijfde toernooi- erwinning dit jaar van de Igische. Het was tevens de fóde keer dat ze het toernooi an Los Angeles op haar naam heef. ANP/RTR Rens Blom werd door vele provinciegenoten opgewacht op Schiphol. van onze sportredactie SCHIPHOL - „Woh, ongelooflijk. Echt niet normaal!" Wereldkampioen pols stokhoogspringen Rens Blom was haast sprakeloos bij zijn terugkeer in Neder land. Hij kwam nauwelijks boven de drumband uit die samen met enkele hon derden mensen Blom verwelkomde op Schiphol. De Atletiek Vereniging Unitas uit Sit- tard is supertrots op haar lid. Blom won vrijdag na een sprong over 5,80 meter het goud op de wereldkampioenschappen at letiek in Helsinki. „Stokkie World Cham pion!" en „Rens Proficiat! Sittard!", stond met grote oranje en gouden letters op de spandoeken. In oranje windjacks waren vele Limbur gers naar Schiphol gekomen om Blom daar te feliciteren, want op een warm ont haal in zijn woonplaats moet hij nog even wachten. De polsstokhoogspringer moest gistermiddag na de ontvangst op de luchthaven meteen doorrijden naar het noorden van Duitsland voor een wed strijd. „We gaan nog op een later moment feest vieren, nu nog even niet want Rens moet alweer naar het volgende toernooi", al dus sportwethouder F. Wagemans van de gemeente Sittard-Geleen. De gemeente wil als eerbetoon aan haar inwoner een polsstokhoogspringgala organiseren. Blom kon het zelf nog niet helemaal be- foto Maartje Blijdenstein/GPD vatten. „Ze zijn hier gek geworden. Ik wist wel dat ik iets had losgemaakt, maar dit overtreft alles." Met een grote glimlach onderging de 32-jarige Limburger alle lofbetuigingen van NOCNSF, de atletiekbond, de ge meente Sittard-Geleen, de provincie Lim burg en zijn sponsors. Rust heeft de pols stokhoogspringer nog niet gehad. Blom: „Ik heb nog nauwelijks geslapen, maar ik had dit natuurlijk voor geen goud wil len missen." ANP !(j LADEN - Bram Tankink heeft lieren een beloning gekregen ï0r zijn werklust. De Tukker, ■ji éde laatste tijd veel werk ver ebtte voor zijn ploeggenoten Quick-Step, eiste in de eer etappe van de Ronde van island zelf de hoofdrol op. iPlauen pakte de 26-jarige ren de eerste grote profzege in iuiclercarrière. Dit is ongelofelijk, echt gewel- 4 ig. Hier moet ik nog even van jiomen", jubelde Tankink. Dil is het mooiste wat ik ooit rTiiya van der Kooy „Plots was hij weg en kreeg ik twee anderen naast mij. Ik heb goed gedoseerd, hield me rustig en was vooral verrast dat ik zo sterk zat. Ik hou van dit weer, die regen deed me niets." Vijftien kilometer voor de streep had Tankink ondanks de zware omstandigheden nog vol doende over. Hij reed weg bij Ei- sel en Cobo en liet zich ondanks zijn val niet meer achterhalen. Naast zijn ritzege wachtte hem als beloning ook de leiderstrui en de leidende positie in het bergklassement. Manager Patrick Lefevere was zeer verheugd na het succes van Tankink. „Eindelijk komt het er uit. Tankink nam het in zijn eer ste jaren in onze ploeg niet zo nauw met zijn beroepsernst. Hij wist dat dit zijn laatste seizoen zou worden als er geen beter schap kwam. Maar die is er de voorbije maanden ruimschoots gekomen. Al sinds het begin van het jaar is Bram een gewaardeer de en hardwerkende helper bin nen de ploeg. Nu wordt hij zelf eindelijk een keer beloond." ANP/Belga van onze sportredactie KATWIJK - Met een tevreden glimlach volgde Marco van Bas ten gisteren de eerste voorberei dingen van het Nederlands voet balelftal op de laatste vier duels in de WK-kwalificatiereeks met Armenië, Andorra, Tsjechië en Macedonië als tegenstanders. Daags na de oefeninterland van morgen tegen Duitsland is het precies een jaar geleden dat hij als bondscoach in Zweden debu teerde. Op die zomerse avond in Stockholm had hij ongetwijfeld blind willen tekenen voor de re sultaten die zijn formatie inmid dels heeft geboekt. Oranje heeft sinds de aanstel ling van Van Basten nog steeds geen enkele nederlaag geleden. Elf interlands leverden acht overwinningen en drie gelijke spelen op. Het Nederlands elftal heeft nog steeds een goed uit zicht op deelname aan het wereldkampioenschap volgend jaar zomer in Duitsland en de supporters hebben de drastisch vernieuwde formatie weer in de armen gesloten. Ook op weg naar de oefeninter land tegen de Duitsers in de Rot terdamse Kuip heeft Van Basten de beschikking over een gretige groep. Meegenomen voor de bondscoach is dat zo vroeg in het seizoen veel spelers in goede vorm steken. Makaay wordt dankzij vijf treffers in twee com petitieduels in Duitsland weer in één adem met Gerd Muller ge noemd. Ook de van Ajax naar Hamburger SV overgestapte Van der Vaart hoort nu al bij de sterren van de Bundesliga. Na een jaar van blessureleed en weinig doelpunten twijfelt in Manchester alweer niemand meer aan de kwaliteiten van de weer scorende Van Nistelrooij. Kuijt doet bij Feyenoord nog steeds denken aan de topschut ter van het vorige seizoen en Robben weet weer hoe het is om blessurevrij te zijn. Van Basten lijkt zijn keuze voor de basisformatie al te hebben ge maakt. Robben, Van Nistelrooij en Kuijt vormen de driemans aanval, Cocu, Maduro en Land zaat beginnen op het midden veld. Doelman Van der Sar krijgt hulp van Boulahrouz en Kromkamp, Opdam en De Cler, vorig seizoen nog alle drie spe lend bij AZ. ANP ide laatste kilometers dreigde it nog even mis te gaan. Vlak iaat Tankink was weggereden jj zijn medevluchters - de Oos- nrijker Bernhard Eisel en de I enjaard Juan Cobo - ging hij i het natte wegdek van het aatselijke circuit onderuit. Hij )a razendsnel weer op zijn klimmen en wist daarna voorsprong nog verder te oroten. „Toen ik viel heb ik it wel gevloekt, maar de adre- linehield me op de been." ankink debuteerde in juli in in vijfde prof jaar op het hoog- niveau voor Quick-Step in Ronde van Frankrijk. In de werd hij lange tijd gehin- ard door bronchitis en dacht eer dan eens aan afstappen, hield toch vol. Eenmaal her- ekl liet hij zich echter meteen nvoren zien. Hij wist zijn goe- vorm vast te houden en maak- indruk in de HEW Classic in jnburg door in de kopgroep d werk te verzetten voor zijn aliaanse ploeggenoten Paolini nPozzato, die Quick-Step uit- ndelijk de winst bezorgden, de openingsrit van de Ronde 3d Duitsland bleek dat Tan- ink nog altijd in uitstekende Kin verkeert. In de striemende tgen ging hij aanvankelijk met eter Weening op avontuur. dinsdag 16 augustus 2005 'c Griekse hoofdstad had geen plannen voor na de Spelen oor Karolos Grohmann IHENE - Toen vorig jaar de Jmpische Spelen eindelijk te- ugkeerden naar hun geboorte- tond was Griekenland in exta- f. Maar dc herinneringen aan rat IOC-voorzitter Jacques Rog- destijds de Droomspelen Karnde, zijn niet zo fantastisch. loof d sc h u cl den d loopt Manos eftheriadis, inwoner van de 'riekse hoofdstad, door de j >uin- 'peu voor het Panathinaiko kdion, waar ook de eerste Spe- 11 in 1896 werden gehouden. Nalatenschap van de duurste ■elen ooit is bedroevend Deze troep ligt hier al een vertelt hij. „Toen de Spe- 31 waren afgelopen, werd de "'Swing rond het stadion ver- ïten' 'n puinhoop achtergela- 35 Ik vond het destijds.gewel- dat de Olympische Spelen Kr in Athene werden gehou- Maar nu denk ik dat ze leer kwaad dan goed hebben Noorzaakt en dat onze levens Niet beter op zijn geworden. Ietis triest." Onkruid jjbouw van de sportaccommo- a'es kostte miljarden. Er zijn «gelopen jaar enkele klein te modeshows gehouden 'een autoshow, maar de mees- '«nenzalen zitten sinds de ^en °P slot- Zigeuners kam- ren bij de taekwondo-zaal en ace and Friendship-hal waar werd gevolleybald. De voetpaden die voor de Spelen werden aangelegd, liggen vol vuilnis. De Schinias-roeibaan, één van de besten in zijn soort, is overgroeid met algen en de oevers staan vol onkruid. De bo dem van het zwembad is bedekt met mos. Het hoofdgebouw, dat het grootste deel van het jaar was gesloten, is onlangs openge steld voor het publiek vanwege het eenjarig bestaan. Het ziet er bedroevend uit, De regering erkent dat zij heeft nagelaten plannen te maken voor na de Spelen, omdat men al zoveel tijd en moeite had alles op tijd klaar te hebben voor de Spelen zelf. Het hielp ook niet dat vijf maanden voor de Spelen de regering wisselde van de so cialisten naar conservatieven. Maar nu heeft de regering einde lijk een wet ingediend voor de toekomst van het stadion. Het plan is eenvoudig. Om een gedeelte van de kosten terug te verdienen, zullen de velden en gebouwen worden verhuurd aan privé-ondernemingen. Een deel van de hippische accommodatie wordt omgebouwd tot golfbaan en er komt een luxe hotel. De wildwaterbanen worden ver bouwd tot waterspeelpark en het zeilcentrum wordt een luxue- ze jachthaven. Op de meeste an dere locaties worden restau rants en cafés gebouwd. Critici zeggen dat al deze zaken niets aan de stad bijdragen en dat de levenskwaliteit van de Veel olympische sportaccommodaties in Athene liggen er verlaten en verwaarloosd bij. foto EPA Atheense burgers er niet door wordt verhoogd. Wat in de aan loop naar de Spelen nog dé slo gan was. „Het wordt verhuurd aan privé-ondernemingen. De burgers hebben er geen enkele baat bij, behalve dat ze er als klant hun geld mogen verbras sen", zegt een voormalig lid van het organisatiecomité. Ook de doorgang van de stad tot de zee, één van de belangrijkste doelen destijds, is niet gerealiseerd. De nieuwe promenade die van Pi- reaeus via het olympisch terrein naar de kust loopt, is gesloten. Internationale bedrijven kun nen er op inschrijven. „Door te late planning is er veel mis ge gaan. We hebben veel dure loca ties aangelegd en uiteindelijk is er maar vijftien dagen gebruik van gemaakt", zegt minister van Cultuur Fani Petralia. Ook de plannen om het niveau van sport in Griekenland op een hoger plan te tillen, is faliekant mislukt. Sinds de Spelen klagen Griekse sportfederaties over een gebrek aan fondsen. Sommige Griekse medaillewinnaars wach ten nog steeds op de bonus die ze van de staat zouden krijgen. Anderen moesten afgelopen jaar zelf maar voor de financiering van hun reis zorgen om te kun nen deelnemen aan EK's en an dere internationale wedstrijden. „Onze atleten moeten in het post-olympische Griekenland onder de meest armzalige om standigheden trainen", zegt Di- ZEIST - Ook voor Jong PSV dreigt verbanning uit het toernooi om de Amstel Cup. De Eindhovense ploeg blijkt vorige week in de bekerwedstrijd tegen SHO (1-0) een spe ler te hebben opgesteld die niet speelgerechtigd was: Lindsay Wilson. Hij was vorig seizoen verhuurd aan Hel mond Sport. Na het duel met SHO bleek dat zijn over schrijving naar PSV nog niet formeel was afgerond. Daar door was hij nog niet speelgerechtigd. Heracles Almelo en De Graafschap overkwam hetzelfde. Die stelden een speler op die vanwege een rode kaart nog geschorst was. De drie clubs krijgen deze week officieel van de KNVB te horen dat ze uit het nationale bekertoer nooi zijn gezet, als het onderzoek van de openbaar aankla ger betaald voetbal is afgerond. ANP ZEIST - Het toernooi om de Amstel Cup bestaat met in gang van vandaag niet meer. Het nationale bekertoernooi gaat verder onder de nieuwe naam Gatorade Cup. Aanleiding van de naamswijziging is het feit dat Amstel met ingang van het nieuwe voetbalseizoen 2005-06 spon sor is van de Eredivisie. Om verwarring voor de consu ment te voorkomen, heeft het biermerk besloten om de KNVB-beker af te stoten. De KNVB is onlangs een samenwerking met Gatorade aangegaan. Daarmee is de sportdrankenfirma de vaste le verancier geworden van het Nederlands elftal. Om die sa menwerking kracht bij te zetten, besloot Gatorade tevens de naam te verbinden aan het bekertoernooi. ANP ZEIST - Het gedoe rond de verboden competitiewedstrijd Ajax-ADO Den Haag houdt aan. De KNVB is gisteren in beroep gegaan tegen de uitspraak in kort geding van de rechtbank in Amsterdam. De voetbalbond vindt het prin cipieel onjuist dat een rechter een datum voor een voetbal wedstrijd prikt. De voorzieningenrechter in Amsterdam stelde vrijdag het duel tussen Ajax en ADO Den Haag vast op 7 januari in de ArenA. De KNVB wilde de eerste competitiewedstrijd van beide clubs afgelopen zondag op neutraal terrein en zonder publiek laten spelen, nadat het duel tot twee keer toe door het Amsterdamse gemeentebestuur was verbo den. De twee eredivisieclubs en de beide supportersvereni gingen vochten deze beslissing met succes bij de recht bank aan. ANP DEN HAAG/MANCHESTER - Het Engels cricketteam moest gisteren genoegen nemen met een gelijkspel in de Ashes, de veelbewogen tweestrijd met Australië die elke twee jaar wordt gehouden. Onder aanvoering van Ricky Ponting sleepten de Australiërs een gelijkspel uit het vuur in de derde wedstrijd uit een serie van vijf. Door de draw bleef de stand 1-1. De vierde ontmoeting be gint volgende week donderdag in Nottingham. De laatste keer dat Engeland de Ashes won, was in 1987. Sindsdien was Australië telkens veel te sterk, wat leidde tot voor spelbare series. Nu Engeland voor het eerst in lange tijd weer een topteam heeft, is de opwinding groot. De start van het Premiership afgelopen weekeinde viel er bij in het niet. GPD mitris Diathesopopulos, voorzit ter van de zwemfederatie. „In de winter moeten ze in buitenba den trainen, omdat ze voor de binnenbaden in het stadion moe ten betalen. Toen de Spelen wa ren afgelopen, begonnen voor ons de problemen." Toch is er ten minste één succes geboekt: op het gebied van de be veiliging. Er werd een recordbe drag van een miljard euro geïn vesteerd in de beveiliging van de Spelen en die investering betaalde zich uit. Griekenland verkoopt zijn kennis nu door aan de organisatoren van grote sportevenementen als het WK voetbal in Duitsland van 2006, de Olympische Spelen in Peking van 2008 en de Aziatische Spe len in Qatar volgend jaar. Toerisme Hoewel het toerisme in Athene sinds verleden jaar met zeven procent is toegenomen, twijfe len velen of dit allemaal te dan ken is aan de Spelen. Medewer kers in de toerismebranche zeg gen dat de dure, groots opgezet te reclamecampagnes plus het feit dat toeristen in Turkije zich zox-gen maken over hun veilig heid, veel toeristen uit het buur land hebben weggekaapt. Voor Peking 2008, Londen 2012 en het IOC is de boodschap helder. „Plannen, plannen en plannen. Maak een plan voor na de Spe len", adviseert Petralia. „Laat geen dag liggen, er is nooit vol doende tijd." GPD/RTR door Fidan Ekiz ISTANBOEL - Istanboel is nog maar enkele dagen verwij derd van het oordovend ge luid van racewagens aan de oevers van de Bosporus. Daar mee neemt de belangstelling bij de Turken nu pas licht toe voor de eerste Grand Prix in hun land. In Turkije, toch vooral een voetballand, is het enthousias me voor de Formule 1 gema tigd. De grootste vreugde leeft bij de inwoners van het dorp Akfirat. Ze zijn apetrots dat de Formule 1-race in hun woonplaats wordt gehouden. En blij. Omdat de GP hun le ven voor altijd heeft veran derd: „Het is alsof we de staatsloterij hebben gewon nen." In zeventien maanden tijd ver anderde Akfirat, een dorp met 14.000 inwoners waar de meeste mensen van de .vee teelt leven, in een kleine stad met een racebaan. Op het groene uitgestrekte land van Akfirat ligt nu een 5,3 kilome ter lang circuit, dat 121 mil joen euro heeft gekost. De baan, aan de Aziatische kant van het in tweeën opgedeelde Istanboel, is ontworpen door de Duitser Herman Tilke. Er wordt, in tegenstelling tot op de meeste circuits, linksom ge reden. Bovendien zullen de coureurs bergopwaarts en bergafwaarts rijden op het cir cuit. „Dat circuit heeft onze toe komst gered", oordelen de in woners van Akfirat. Sinds be kend werd dat Turkije zijn ei gen GP kreeg, werd de grond in Akfirat tien keer meer waard. Aannemers staan in de rij om de meest luxe villa's te bouwen. Het dorp is ver lost van stoffige wandelpa den, die in anderhalf jaar zijn omgetoverd in grote asfalt wegen. Na jaren beschikt het dorp ook over water- en gasleiding. „Akfirat was een nobody", vertelt burgemeester Hilmi Yildiz. „In onze kleine stad zijn al enkele luxe villa's ge bouwd. Grote bedrijven heb ben al laten weten graag te willen investeren in Akfirat. Over een jaar hebben we ein delijk ons eerste hotel." Het ontbreken van hotels be zorgt de burgemeester kop zorgen. Voor de GP wordt Istanboel immers overspoeld met veertigduizend buitenlan ders. De meeste hotels in het centrum van Istanboel zijn al maanden volgeboekt. Yildiz had graag gezien dat de toeris ten dichter bij het parkoers konden verblijven. „We heb ben er wel voor gezorgd dat de bezoekers vanaf het vlieg veld en hun hotel in het cen trum probleemloos bij het cir cuit kunnen komen. Er zijn extra wegen aangelegd en on ze wegen zijn met 35 meter verbreed." Alles is in kannen en kruiken volgens de burgemeester. Maar een week voordat de mo toren brullen, wordt aan enke le meters van het traject en de rood-blauwe tribunes nog druk gewerkt. Eén van de we gen die van de autosnelweg naar het parkoers leidt, is nog niet af. Het gaat om een stuk van 2 kilometer. „Geen pro bleem, dat komt in orde", zegt Yildiz. Vijf kilo stof „Dat is zo typisch Turks. Te gen de klok racen om iets af te krijgen voor het racen be gint", zegt Nazim Özkan la chend. De andere mannen in het theehuisje van Akfirat la chen mee. Over de GP zelf is Özkan enthousiast. „Dit is erg belangrijk voor de Turkse republiek", zegt hij trots. Zijn vriend Mustafa Karakus vindt dat overdreven. „Je doet alsof we een oorlog heb ben gewonnen." Karakus vindt het een eer dat de Formule 1-race in Istanbul wordt gehouden, maar ziet de Grand Prix toch vooral als op steker voor Akfirat. „Sinds de wegen zijn gemaakt, kan ik hier zitten zonder vijf kilo stof in te ademen." Hij wil een kijkje nemen bij de race, maar niet vanaf de tribunes. „De tickets kosten 300 euro, niemand hier heeft dat geld. Wij gaan op een heuvel staan vanaf waar we kunnen kij ken." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15