\clit doden is realistische ramp Holen als decor oor sprookje iver deze tijd Onbekend schilderij Kimpe boven water Werkstraf vader en zoon voor wietteelt Poging verkrachting Grijpskerke in Opsporing Verzocht 13 ft Hulpverlening ;unst Snel herstel verzakte riolering Vernielingen aan auto's Dieven nemen parkeermeter mee Weer in de fout in proeftijd dinsdag 16 augustus 2005 ^nrFmile Calon •ij het opzetten van de hulpverle ning bij rampen gaan de Zeeuwse jutoriteiten niet meer uit van het it denkbare. Ze kiezen voor een rea- jsch, geloofwaardig scenario, zo Ijiituit de Eindrapportage Itampen- bestriiding Westerschelderegio. Er uordt dus geen rekening gehouden iet een enorme en bijna allesverwoes- jdide ontploffing na een aanvaring tussen een ammoniaktanker en een (pg.tanker ter hoogte van Dow-Bene- [iLt Wel met een botsing in dichte list tussen fiks wat auto's met daar- lijacht doden en 25 zwaargewonden. t Westerscheldebekken is, na Rijn- ■i £0nd. het tweede risicogebied van Ne- aland. Al jarenlang wordt gespro- en over wat nodig is om bij een cala- iteit zo goed als mogelijk op te kun- treden. Daarbij werd vanuit het Zeeuwse vooral gekeken naar Den jaag Vooral omdat veel bestuurders Jenden dat het Rijk maar met geld Een zwaar verkeersongeval op de A16 bij Breda in november 1990, waarbij acht doden vielen, is een scenario dat terug komt in de Eindrapportage Rampenbestrijding Westerschelde. foto ANP/Koen Suyk er de brug moest komen om ervoor zorgen dat de hulpdiensten goed n uitgerust. Den Haag kaatste dat ooit verzoeken in de regel als een ge oefend tennisspeler terug en wees de Zeeuwen op de eigen verantwoorde- fieid. een einde te maken aan dat vruch- heen en weer zenden van brie- en en standpunten is nu nagegaan itderisico's zijn. In overleg is beslo ten niet uit te gaan van het ergst denk bare, omdat dat niet erg realistisch is. Daarbij wordt ook gewezen naar Schiphol. De nationale luchthaven pater in de opzet van de rampendien sten niet vanuit dat een groot passa- iersvliegtuig neerstort op een termi- alZo'n ramp is dermate ondenkbeel- lig dat dit scenario niet maatgevend s volgens cte samenstellers van het rapport over de Westerscheldebek ken niet erg redelijk om er vanuit te gaan dat alle risico's gedekt zijn. De kans dat bijvoorbeeld een volgeladen Boeing 747 neerstort op het bedrijfs terrein van Total is immers niet echt aannemelijk. De Zeeuwse bestuurders gaan dan ook uit van 'redelijkerwijs te verwachten ongevallen'. Het gaat dan om ongevallen die zich qua omvang minimaal eenmaal per jaar voordoen in de Westerse wereld. Een ontploffing van een gastanker op de rede van Vlissingen valt daar niet onder. Wel waarschuwen de samen stellers van het rapport dat daarmee niet kan worden uitgesloten dat een dergelijke ramp zich zal voordoen: - Het is volgens hen wel veel realisti scher om uit te gaan van een calami teit als die met de Pelican I. Op 20 juli 2003 liep dat schip, na een aanvaring met de Maersk Bahrein, vast in het Nauw van Bath. Daarbij -kwamen olie en giftige chemicaliën vrij. Het duur de vervolgens ruim een week voordat de Pelican uit de vaargeul van de Wes terschelde was getrokken. Wanneer toch een 'niet-realistisch' on geval plaatsvindt, dan wordt volgens het rapport gerekend op de veerkracht en flexibiliteit van de hulpverleners om het zoveel mogelijk te beheersen. Harrisburg In de nieuwe benadering wordt voor de Westerscheldetunnel uitgegaan van een calamiteit waarbij een brand in de tunnel ontstaat die na vijftien minu ten nog te bestrijden is. Bij het vast stellen vah dat scenario is gekeken 'naar ongevallen die zich de laatste zes jaar voorgedaan hebben in tunnels in Oostenrijk, Nederland en Italië. Bij de realistische benadering van een industriële calamiteit wordt uitge gaan van een ongeval waarbij gevaar lijke stoffen vrijkomen. Op het terrein van het bewuste bedrijf vallen volgens dat scenario enkele doden of zwaarge wonden. Buiten de poort van de onder neming krijgen enkele tientallen om wonenden last van ademhalingsproble men. Een realistisch scenario voor de kern centrales in Borssele en Doel is vol gens het rapport niet vast te stellen omdat na Harrisburg (1979) en Tsjer- nobyl (1986) zich in de Westerse we reld geen ernstige ongevallen met nu cleaire centrales hebben voorgedaan. Desalniettemin wordt in de plannen rekening gehouden met een ongeval waarbij een beperkte hoeveelheid ra dioactief materiaal vrijkomt. Een zo ne van vijf kilometer moet vervolgens tijdelijk ontruimd worden. En in een straal van twintig kilometer moeten mensen tijdelijk schuilen. Als het gaat om zogenoemde nucleaire B-objecten zoals de Covra-opslag- loods, de medische laboratoria en de nucleaire transporten, wordt uitge gaan van een uitslaande brand. Daar bij komt volgens het nieuwe scenario een deel van de radioactieve inhoud in de omgeving terecht. Een andere moge lijkheid is een ongeval tijdens het ver voer waarbij een deel van de radioac tieve stoffen vrijkomt en/of er straling optreedt. Ten aanzien van het transport over wa ter wordt rekening gehouden met een aanvaring tussen twee zeeschepen waarna er brand uitbreekt. Daarbij ko men gevaarlijke stoffen vrij en kun nen inwoners op de wal hinder onder vinden. Ook wordt het milieu be dreigd. Ten slotte is er gekeken naar het trans port over land. Als een mogelijke cala miteit wordt teruggegrepen op het on geval met een lpg-tankwagen op de A2 bij Eindhoven (14 juli 2003). Het scheelde destijds maar weinig of de in houd van die tank was ontploft. Ook wordt verwezen naar het ongeval met een chloortrein op 6 januari dit jaar in de Verenigde Staten. In South-Carolina botste toen een goede rentrein op een stilstaande trein. Bij dat ongeval kwamen door chloorver giftiging negen mensen om. Ook wer den er 220 in het ziekenhuis opgeno men. Een tweede scenario voor een ongeval op de weg is een zware botsing in dicht mist zoals in het najaar van 1990 op de A16 bij Breda gebeurde. Als zo iets vergelijkbaars plaats vindt hou den de Zeeuwse bestuurders rekening met maar liefst acht doden en 25 zwaargewonden. In het rapport wordt opgemerkt dat er een fiks beroep op de brandweer wordt gedaan bij industriële ongeval len en calamiteiten in de tunnel. Er zal een zwaar beroep op de geneeskun dige hulp worden gedaan bij een 'ket tingbotsing in de mist'. Als de dienst daarop in kan spelen is ze ook toege rust voor alle andere ongevallen. De politie zal volgens het rapport in veel gevallen te weinig mensen be schikbaar hebben om adequaat in te kunnen spelen op een calamiteit. Dat is volgens de samenstellers echter geen typisch Zeeuws probleem maar een landelijk. De gemeenten ten slotte moet vooral in actie komen in het geval van evacua tie, opvang en verzorging na het ont snappen van gevaarlijke stoffen. Dat kan bij alle scenario's plaatsvinden. IDELBURG - De Seismolen iet Bolwerk in Middelburg is fenavond het middelpunt de voorstelling LUW, waar- pagnie Barrevoet deze oer door het land reist. [Rolf Bosboom met als vaste m Judith Oost en Martin de j,maakt sinds 1998 voorna- k locatieprojecten en rei lde festivalvoorstellingen. Tij- Oerol 2003 op Terschel- de thuisbasis van Compag- iBarrevoet, werd LUW voor eerst opgevoerd bij een zelf- ouwde molen. bestond al het voornemen de voorstelling door het m te gaan reizen. De tijd was kort om dat destijds voor el- f te krijgen, zodat het twee beperkt bleef tot oeringen bij de molens van Kn en Eenrum in de provin- Groningen. landelijke tournee is er dit alsnog gekomen. „Dat heeft behoorlijke voorbereiding lrgd", zegt Judith Oost. „We een brief gestuurd aan van ongeveer ehonderd korenmolens in land. Daar hebben er tussen Mig en vijftig op gerea- Dié molens hebben we al lemaal bezocht om te kijken wat de mogelijkheden waren, bij voorbeeld of het een speelbare locatie is en of er voldoende ruimte is voor publiek." Uiteindelijk zijn er 23 molens overgebleven, verspreid over het hele land. In vijf weken tijd worden die allemaal aangedaan met overal, behalve in Sant poort, één voorstelling. Van avond is molen Korenlust in Stellendam aan de beurt. Mor genavond volgt de enige opvoe ring in Zeeland. Sprookje LUW wordt omschreven als een 'vrolijke, poëtische voorstelling' en 'een (sur)realistisch sprookje over de gekte van de moderne tijd'. Het verhaal gaat over een molenaar die het lot in eigen hand wil nemen en probeert wind te maken en te bewaren. Hij doet er alles aan om de wie ken van zijn molen te laten draaien en verliest daarmee zijn grip op de realiteit. „De molen is het centrum van het decor", aldus Judith Oost. „Daar spelen we in en omheen en we maken gebruik van de stelling, de raampjes en deuren. Doordat elke molen anders is, is elke voorstelling compleet ver schillend. Dat maakt het voor ons ook boeiend." De Seismolen op het Bolwerk in Middelburg is morgenavond het middelpunt van de voorstelling LUW, waarmee Compagnie Barrevoet deze zomer door het land reist. foto Lex de Meester 'LUW is fysiek locatietheater, hét handelsmerk van Compag nie Barrevoet. De voorstelling wordt bepaald door beweging, beelden, muziek, het gebruik van de omgeving. - Van tekst is nauwelijks sprake. „We gebrui ken tekst vooral als muzikaal element. Er is geen verstaan baar woord bij. Het is alleen wat gebrabbel." „Dat komt ook goed uit, want we zijn een internationaal gezel schap, met behalve Martin en ik een Siciliaanse, een Poolse, een Australiër en twee Italiaanse technici." De vijf spelers leer den elkaar kennen tijdens lessen in Dresden en spelen sindsdien, in wisselende combinaties, gere geld samen. De ambient techno-muziek in LUW is speciaal voor de voor stelling gemaakt door Paul Cupi do. Hij deed dat op basis van op names van draaiende molens. Compagnie Barrevoet is nu bijna halverwege haar tournee, waarbij zij vooral allerlei kleine plaatsen aandoet, met schilder achtige namen zoals Witmar- sum, Roderwolde, Lintelo, Beeg- den, Wergea en Marrum. „Het publiek is steeds heel enthou siast", zegt Oost. „Het zijn plaat sen waar vaak geen theater is. Mensen vinden het leuk dat er wat gebeurt en dat ze de molen eens van dichtbij kunnen zien." Voorstelling: 'LUW', door Compag nie Barrevoet, looensdag 17 augus tus bij de Seismolen in Middel burg. Aanvang: 21.30 uur. Toe gang gratis. S.°P Zoutelande, het onlangs ontdekte schilderij van Rei- 1,11(1 Kimpe, door Rolf Bosboom DOMBURG - Galerie Het Noor derlicht in Domburg heeft een tot dusverre onbekend schilde rij van de Vlaamse kunstenaar Reimond Kimpe (1885-1970) ver worven. Het werk is vanaf deze week te zien in de galerie. Het ontdekte werk is getiteld Gezicht op Zoutelande. Jan Hui- bers van Het Noorderlicht is er bij toeval op gestuit. Het doek is ruim vijftig jaar in familiebezit geweest, nadat Kim pe het aan de vader van de laat ste eigenaars had gegeven. Het komt weinig voor dat een schil derij zo lang onopgemerkt kan blijven. Reimond Kimpe bezocht vanaf zijn jeugd regelmatig Neder land, onder meer Walcheren om te schilderen. In 1920 vestigde hij zich definitief in Middel burg, waar hij zich volledig op de schilderkunst concentreerde. Kimpe werd sterk beïnvloed door het expressionisme. Vanaf de jaren vijftig ging zijn voor keur steeds meer uit naar lijnen en vlakken. Door dit kubisti sche spel werd zijn werk wat ab stracter. Het schilderij dat nu boven wa ter is gekomen is nog duidelijk van voor die periode. Het is een stemmige en kleurrijke impres sie van de dorpshuisjes met de karakteristieke oranje pannen dakken in Zoutelande, met de kerktoren in het midden, de wit te molen in de verte en het nog lege achterland. Doordat Kimpe het vanaf een verhoging in het landschap schilderde, is ook de zee nog zichtbaar. Kerk De aanwinst is in Plet Noorder licht te bekijken. De Domburgse galerie, gevestigd in de vroegere gereformeerde kerk in de Noord straat, viert dit jaar haar tienja rig bestaan met een grote ten toonstelling rond het werk van Jan Toorop in de Rabobank aan de Markt. Deze expositie loopt nog tot en met 2 oktober Zomersalon In zijn eigen pand is tot en met 18 september de jaarlijkse zo mersalon te bezoeken. Deze om vat in totaal zo'n 150 kunstwer ken met, behalve andere schilde rijen van Kimpe, werk van on der anderen Mies Elout-Drab- be, Jan Heyse, Maurice en Sarika Góth, Willem Johannes Schütz en Willem Vaarzon Mo rel. De galerie is dagelijks, behalve op maandag, geopend van 13.00 tot 17.00 uur. BRUINISSE - Een deel van de riolering in de Prinses Ma- rijkestraat in Bruinisse dient zo snel mogelijk te worden vervangen. Het riool is op een bepaald gedeelte ernstig verzakt en beschadigd. Volgens het dagelijks gemeentebestuur moet dat op korte termijn gebeuren, gelet op de risico's van ernstige verzak kingen in het straatwerk en verkeersgevaarlijke situaties als gevolg daarvan. Ook is er een verhoogd risico op verstopping doordat de bestaande buizen niet geheel meer aansluiten en er veel zand en grondwater in het riool komt. B en W stellen de gemeenteraad voor in de vergadering van donderdag 25 augustus de benodigde financiën hier voor beschikbaar te stellen. ZIERIKZEE- Op verschillende plaatsen in Renesse en Zie- rikzee zijn in de nacht van zondag op maandag vernielin gen aangericht aan auto's. Aan de Rampweg en Lagezoom in Renesse werden de ach terruiten van twee wagens vernield. In de Volkerakstraat in Zierikzee waren drie auto's het doelwit van krassende vandalen. Hoeveel de totale scha de bedraagt is niet bekend DISHOEK - Dieven hebben zondagnacht in Koudekerke een complete parkeermeter meegenomen. Bij een andere parkeermeter op de Verlengde Dishoekse- weg is geprobeerd het geld eruit te halen, maar dat is mis lukt. Een nacht eerder hadden dieven het gemunt op een par keerautomaat op het Oranjeplein in Veere. Hoe groot de schade is door de vernielingen en de diefstal van de parkeermeters, is niet bekend. MIDDELBURG - Een 24-jarige inwoner van Vlissingen zat nog in zijn proeftijd toen hij zich begin dit jaar schul dig maakte aan vernielingen. De Vlissinger realiseerde zich gisteren in Middelburg hoe stom hij was geweest door in een dronken bui de spiegel van een auto af te schoppen. Hij maakte die dag, 29 janua ri in Vlissingen, deel uit van een groep jongeren die zich tebuiten ging aan vernieling en baldadigheid. Zo werd er na een avondje stappen tegen fietsen getrapt en met fiet sen gesmeten. Politierechter B. Doorewaard Boekhout wilde niet zo ver gaan Om de man opnieuw naar de gevangenis te sturen. Hij beperkte zich tot het opleggen van een taakstraf van zestig uur en hij koos ervoor de proeftijd van vier maan den gevangenisstraf met een jaar te verlengen. Officier van justitie A. Flikweert eiste 300 uur werkstraf en de verlenging van de proeftijd van vier maanden gevan genisstraf met een jaar. „Dit geeft zoveel ergernis. Het draagt zeker niet bij tot het veiligheidsgevoel van de bur ger", verzekerde hij. Raadsman H. Dunsbergen zag de vernielingen als een inci dent. De strafpleiter voerde aan dat zijn cliënt is afge kickt van zijn verslaving aan harddrugs. De officier beraadt zich erover om tegen de uitspraak in hoger beroep te gaan bij het gerechtshof in Den Haag. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 56-jarige Arnemuidenaar is gisteren in Middelburg voor hennepteelt veroordeeld tot 180 uur werk straf. Politierechter B. Doore- waard Boekhout vond ook bewe zen dat de man stroom van Del ta had gestolen. Hij moet 2500 euro aan Delta betalen. Een 37-jarige inwoner van Kou dekerke, zoon van de 56-jarige, kreeg wegens medeplichtigheid aan de wietplantage 100 uur werkstraf opgelegd. De zoon was de huurder van een loods aan het Verholen Vliet in Vlissin gen, waar de politie 25 januari dit jaar een inval deed. Daar werden 67 kilo wiet, ongeveer 417 hennepplanten, aangetrof fen. De vader had zich door schulden genoodzaakt gezien om een hennepkwekerij op te starten. „Ik heb dit niet uit weel de gedaan", zei hij. Officier van justitie A. Flik weert zag de zoon als medeple ger, omdat hij had meegeholpen bij de verzorging van de plan ten. Daarnaast zou de jongste verdachte als huurder van de loods op de hoogte zijn geweest van de hennepteelt. Flikweert eiste tegen vader en zoon, res pectievelijk 240 'uur werkstraf plus een maand voorwaardelij ke gevangenisstraf en 150 uur werkstraf. Wanhoopsdaad Raadsman A. -Bals vroeg de werkstraf voor zijn 56-jarige cliënt te beperken. „Het is een wanhoopsdaad geweest." Straf- pleitster C. Kouijzer vond dat de zoon hooguit medeplichtig heid kon worden verweten. Zij pleitte voor een lagere werk straf. De politierechter nam het verweer van de raadsvrouw over én ging onder de eis van de officier zitten. Ook de vader kreeg een mildere straf. door Maurits Sep GRIJPSKERKE - De politie roept de hulp van het publiek in bij het oplossen van een poging tot verkrachting in Grijpskerke. De zaak komt vanavond aan bod in het tv-programma Opspo ring Verzocht. Een 17-jarig meisje uit de ge meente Veere fietste in de nacht woensdag 20 op donderdag 21 juli over de Loodholseweg in Grijpskerke. Zij was rond 02.00 uur op weg naar huis, toen zij vlakbij de begraafplaats van Grijpskerke door een man van haar fiets de struiken werd inge trokken. Omdat zij zich fel ver zette, sloeg de man op de vlucht. Hij ging ervandoor in een zilver grijze Audi A4. Hij verdween richting Grijpskerke. De politie heeft volgens een woordvoerder de afgelopen weken een aantal tips gekregen en beschikt ook over een goede getuige. Zij heeft echter meer informatie nodig om de dader te kunnen vinden. Omdat de poging tot verkrach ting in de zomer plaatsvond, schakelt de politie de hulp in van Opsporing Verzocht. Zij hoopt dat vakantiegangers die op 20 en 21 juli op Walcheren waren en mogelijk iets gezien hebben of bruikbare informatie kunnen verschaffen, zich via het landelijke tv-programma alsnog melden. Opsporing Verzocht wordt van avond uitgezonden op Neder land 2. Het programma begint om 20.20 uur. De uitzending wordt morgenmiddag herhaald op Nederland 1 om 15.15 uur. Het programma maakt met in gang van vandaag gebruik van een nieuw telefoonnummer dat kijkers kunnen bellen met tips of reacties. Het is een gratis tele foonnummer: 0800 - 6070. Bel lers krijgen contact met de cen trale van het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) in Drie bergen en worden dan doorver- vonden met het korps dat een misdrijf onderzoekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13