VVD laakt regelzucht provincie !PZC PZC Mysterieuze bloedingsziekte rukt op Thoolse predikant noemt Groot deel democratie duivelse vondst 0l?tevreden nazomer festival.nl ouders over zorg 11 foud van voorschriften maakt uitvoering plannen volgens fractie onmogelijk iegraafplaats Ivordt mogelijk ten monument Groentebedrijf 'erbist vraagt aillisement aan d< scheldestrrrt Rechter twijfelt over strafmaat Rijbewijs inleveren Kamikazepiloot krijgt werkstraf Inbraak in Ovezande Boomkikkers staan centraal in Retranchement di 30 aug t/m zo 11 sept 2005 Phaedra agenda dinsdag 16 augustus 2005 IgPietKleemans (IHRENDIJKE - Als de pro- Lie evil dat recreatieonderne- jjers zelf stappen nemen om toe risme en recreatie uit het dal te pekken, dan moeten zij daar f| de ruimte voor krijgen. Dat jioogt het Schouwen-Duive- ySe VVD-raadslid H. Coom- Coomans laakt de regel- ichtvan de provincie. ZANDDIJK - De gemeente Veere laat onderzoeken of de be- «raafplaats in Zanddijk het paard is om beschermd te wor- k Dat gebeurt op verzoek van gemeenteraadsfractie van PrdA/GroenLinks. ie vroeg in een commissiever gadering in maart aandacht oor de begraafplaats, in het bij- ionder voor het onderhoud van le grafstenen. Er zouden oude, sjzondere grafstenen staan. VdA/GroenLinks vroeg zich af die beschermd kunnen wor- zodat ze niet verdwijnen. dagelijks gemeentebestuur an Veere heeft besloten om een ek uit te laten voeren ar de geschiedenis van de be- aafplaats. Ook moet daaruit hoe gaaf en hoe bijzon- rdie is. iet onderzoek vindt volgend larplaats. Dit jaar kan de ge- ieente geen objecten meer voor den voor de monumentensta- js. Bovendien kan de gemeente dan financieel rekening houden teen mogelijke monumenten- te, lis de begraafplaats in Zand- lijk een monument wordt, heeft olgen voor het onder- ouddat daar door de gemeente aoet worden uitgevoerd, merkt en woordvoerster van de ge- oeente op. Ook zou het gevol- ffl kunnen hebben voor de ma- eer waarop mensen daar in de oekomst begraven worden. OGELWAARDE - Witlof- en ortelenverwerkingsbedrijf Ver- llist Agri Impex bv in Vogel- Kaarde is failliet. Bij dit bedrijf Kerken twintig mensen, liet bedrijf maakt wortelen en otlof 'klaar' voor de supermark- te Verbist werkt noodgewon- jffl al een jaar of vier onder de osiprijs. „Geen enkel bedrijf fcoudt dit vol", zegt curator van Boven. Volgens de cura tor is het faillissement van Ver- listeen gevoelige klap voor Vo lwaarde. De supermarktoor- is volgens Van Boven een an de redenen voor het faillisse- De directeur van het be kijf had gisteren geen gelegen- bi te reageren op het failisse- ïent. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren 'Buitenruststraat 18 Postbus 8070 «30 EB MIDDELBURG lel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk koen de Vries (sport) centrale redactie 'ationspark 28 a goes bi: (0113)315500 /ax: (0113)315669 redactie@pzc.nl 'nternet Www.pzc.nl l E-maï|: web@pzc.nl Coomans, recreatieondernemer, gemeenteraadslid en WD-lijst- trekker voor de gemeenteraads verkiezingen van volgend jaar, reageert met zijn betoog op uit latingen van gedeputeerde M. le Roy. Die liet onlangs in een interview met de PZC weten dat zij niet van plan is zelf met een delta plan voor het toerisme te ko men. Als de ondernemers het tij willen keren zullen ze zelf met plannen moeten komen, vindt Le Roy. Op zich een gerechtvaardigde wens, vindt Coomans. Mits de provincie de ondernemers daar de ruimte voor geeft. Coomans: „Ondernemers moeten de kans krijgen om in redelijke termijn hun kostbare initiatieven tot uit voering te kunnen brengen. Acht a negen jaar om nieuwe of verbeterplannen tot uitvoering te brengen zijn geen uitzonde ring." Frustratie Als voorbeeld van hoe regelge ving initiatieven kan frustreren noemt Coomans de Regiovisie Schouwen-West. „Die regiovisie is tien jaar geleden begonnen op Schouwen-Duiveland met 47 en thousiaste ondernemers die mil joenen wilden investeren in kwa liteitsverbetering. Slechts een handvol heeft 10 jaar later kans gezien met veel geduld en ener gie ook daadwerkelijk de plan nen te realiseren. Ik hou mijn hart vast voor de ontwikkeling van onder meer het gebiedsplan West-Zeeuws-Vlaanderen en de gebiedsvisie voor het Veerse Meer. Laat dit geen papieren vi sies blijven, maar ook tot realis tische, praktisch uitvoerbare plannen komen. Coomans benadrukt dat het hoog tijd is de hand aan de ploeg te slaan. Een goede prijs- kwaliteitsverhouding is nodig om te kunnen concurreren met het veelal goedkopere bui tenland. „Wanneer we niet meer van hetzelfde willen, zullen nieuwe initiatieven soepeler en sneller moeten worden beoor deeld en een kans worden gege ven. Theetuinen Nu lopen, stelt Coomans, plan nen te vaak vast op regels. „Een woud aan regelgeving maakt het nu niet mogelijk ook maar iets economisch verantwoord te realiseren", aldus Coomans. Met het schrijven van dikke no ta's ben je er niet, stelt hij. „Met theetuinen kunen agrariërs hun investeringen niet terugverdie nen." Coomans bepleit versoepeling van regels en stroomlijning van procedures. „Niet bij nieuwe initiatieven aangeven, na hele lange periodes, dat iets niet kan maar aangeven hoe het even tueel wel zou kunnen. Dat zou een goede maatregel zijn om het investeringsklimaat in onze mooie provincie te bevorderen." Aangetaste paardenkastanje op de gemeentelijke begraafplaats in Wissenkerke, Noord-Beveland. door Harmen van der Werf WISSENKERKE - Onder paardenkas- tanjes heerst een mysterieuze ziekte. Overal in Nederland grijpt die om zich heen, ook in Zeeland. Op Noord-Beve land is meer dan de helft van de gemeen telijke kastanjes aangetast. In andere Zeeuwse gemeenten waarvan gegevens bekend zijn, is zeker één op de vijf bo men geïnfecteerd. De mysterieuze ziekte is voorzover be kend in Nederland voor het eerst in 2002 opgedoken in Noord- en Zuid-Hol land en Friesland. In een razendsnel tempo heeft die zich verspreid. Onder deskundigen, gemeenten en bomenleve- ranciers bestaat er veel onrust over, want de oorzaak van de ziekte laat zich nog steeds raden. Na de iep en mei doorn dreigt weer kaalslag onder een beeldbepalende boom. M. Dingemanse, medewerker groenvoor zieningen bij de gemeente Noord- Beveland, heeft de ziekte zien toeslaan. De eerste symptomen laten zich niet miskennen. Op de bast komen roestvlek ken. Onder die vlekken gaan de paar- denkastanjes rotten. Er komt op den duur bruin vocht uit. De bomen 'bloe den' en verliezen stukken bast als de ziekte verdergaat. Sapstromen wordt een halt toegeroepen. Noord-Beveland is in Zeeland de zwaarst getroffen gemeente, althans ver houdingsgewijs, zo is gebleken uit een landelijk onderzoek. Van de zeventig ge meentelijke paardenkastanjes zijn er veertig ziek, oftewel 57 procent. In abso lute aantallen gaat Middelburg overi gens ruimschoots aan kop. De gemeente heeft 1009 paardenkastanjes.; 253 zijn er aangetast. Nog niet veel bomen hebben het loodje gelegd. T. Smits, werkzaam bij groen- beheer in Goes, weet dat er één paar denkastanje in Goes is gekapt vanwege de bloedingsziekte. Dat is gebeurd bij een particulier in 's-Heer Arendskerke. Van de gemeente is nog geen kastanje gekapt, maar Smits houdt zijn hart vast. „Het zou toch eeuwig zonde zijn, als wij monumentale paardenkastanjes langs de vesten zouden moeten wegha len. Die zijn zo gezichtsbepalend." Bacterie Voorlopig niets aan doen, gewoon laten staan en zo weinig mogelijk aan zieke bomen rommelen, wordt geadviseerd. Ondertussen wordt naarstig naar de oorzaak van de bloedingsziekte gezocht. Minister Veerman van Land bouw heeft er 275.000 euro voor uit getrokken. De belangrijkste ontdekking is tot nu toe dat er in zieke paardenkastanjes een foto Willem Mieras bacterie is gevonden die in gezonde exemplaren niet voorkomt. „Dé vraag is of deze bacterie de hoofd veroorzaker van de ziekte is", aldus F. van Kuik, projectleider bij Praktijk onderzoek Plant en Omgeving (PPO) van de Wageningse universiteit. „Het kan ook zo zijn dat die bacterie van vochtige plekken houdt, de plekken op zieke kastanjes." Volgende maand loopt het onderzoek ten einde. Van Kuik verwacht dan geen oplossingen voor het probleem te kun nen presenteren. Nog zoveel is onduide lijk. Volgens Van Kuik is een vervolgon derzoek op Europees niveau noodzake lijk. In Nederland lijkt de ziekte het zwaarst toe te slaan, maar ook landen als Duitsland, België, Italië, Spanje en Groot-Brittannië hebben ermee te kam pen. De eerste ziektemeldingen kwa men ook niet uit Nederland, maar in 2001 uit noord-Frankrijk en Brussel. Nieuwe aanplant wordt voorlopig ontra den. Jonge paardenkastanjes worden heel snel ziek. door Harmen van der Werf SCHERPENISSE - 'Het is mijn diepste overtuiging dat de demo cratie een uitvinding van de dui vel is', sprak Nederlands her vormd predikant J. Lohuis on langs bij zijn afscheid in Scher- penisse. De bij de kerkdienst aanwezige Thoolse wethouder W. van Kempen (CDA) bleef zit ten en zei er ook achteraf niets van. PvdA Tholen en de plaatse lijke partij ABT vinden dat Van Kempen de democratie had moe ten verdedigen. Zij willen uitleg van de wethouder. De Eendrachtbode, het lokale weekblad op Tholen, was bij het afscheid van Lohuis tweeëneen- halve week geleden en citeerde uit zijn preek. Volgens Lohuis 'moeten wij immers door God ge regeerd worden'. Hij hoopte dat er 'weer iemand opstaat als Wil lem van Oranje die de democra tie gaat verjagen, zodat er een theocratie komt en God alleen verheerlijkt worde'. Wat Lohuis heeft gezegd, kan niet, oordelen de raadsleden M. van der Linde (PvdA) en C. van der Horst (ABT). „Demo cratie is de basis van het politie ke bestel in alle beschaafde lan den", aldus Van der Linde. „Voor het behoud of het terug winnen van de democratie heb ben mensen hun leven gegeven." Wethouder Van Kempen had volgens de PvdA'er de opmerkin gen van de dominee niet zomaar voor kennisgeving mogen aanne men. Mogelijkheid „Tijdens een kerkdienst heb je niet de mogelijkheid iets terug te zeggen", liet Van Kempen gis teren in een eerste reactie we ten. Ook na afloop heeft hij Lo huis niet aangesproken, gaf hij aan. Het college van B en W komt vandaag bijeen en praat dan over de zaak. „Ik had er wel iets van gezegd, als ik Van Kempen was", aldus CDA-fractievoorzitter J. Bout, partijgenoot van Van Kempen. P. van Belzen (ChristenUnie) had dit niet gedaan. „Hij was te gast. De verantwoordelijkheid ligt bij de kerkenraad." Toelichting S. Quist van de kerkenraad wil niet reageren. Ook Lohuis die is verhuisd naar Harskamp op de Veluwe, weigert een toelichting 'vanwege slechte ervaringen met de pers'. De hervormde ge meente in Scherpenisse behoort tot de orthodoxe gereformeerde bond. Zij is in tegenstelling tot een aantal bondsgemeenten mee gegaan in de vorig jaar gevorm de füsiekerk, de Protestantse Kerk in Nederland. door Emile Calon GOES - Eén op de drie ouders van kinderen met een verstande lijke handicap vindt de zorg die in een instelling aan hun kind wordt gegeven, onvoldoende. Deze conclusie trekt de Federa tie van Ouderverenigingen (FvO) op grond van de resulta ten van de zogenoemde Meld- maand bezuinigingen. De orga nisatie kreeg ook een aantal klachten uit de Zeeland. Ouders en andere familieleden van mensen met een verstande lijke beperking klagen steeds va ker bij hun belangenvereniging over de gevolgen van de bezuini gingen in de zorg, aldus de FvO. Om de voornaamste problemen (Advertentie) winkelen in Vlissingen en parkeren voor de deur? MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Doorewaard Boekhout veroordeelde gisteren een 35-ja- rige inwoner van Axel voor huiselijk geweld tot zestig uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. De vrede was binnen het Axelse gezin inmiddels weer ge tekend. De politierechter zei geneigd te zijn om daar reke ning mee te houden, maar aan de andere kant meende hij dat geweld achter de voordeur te allen tijde moet worden bestraft. De relatie stond onder druk en escaleerde op 21 januari dit jaar. De man sloeg zijn vrouw en bedreigde haar met de dood. Officier van justitie A. Flikweert eiste zestig uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevangenis straf. „U bent volledig door het lint gegaan, U zegt dat u sinds die tijd geen problemen meer heeft, maar ik maak me daar zorgen over", verzekerde de officier. Hij achtte reclasseringscontact van belang. Die suggestie werd door de politierechter overgenomen. BRESKENS - Bij een alcoholcontrole op de Langeweg in Breskens is maandag rond tien over twaalf 's nachts het rijbewijs ingenomen van een 56-jarige automobiliste uit Brussel (B). Uit een afgenomen blaastest bleek dat ze met bijna 4 maal de, toegestane hoeveelheid alcohol op achter het stuur zat. Hierop werd haar rijbewijs ingevorderd en ontving ze een dagvaarding. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Doorewaard Boekhout heeft gisteren een twintigjarige inwoner van Dinteloord voor een dollemansrit op de Zeeuwse wegen conform de eis veroordeeld tot veertig uur werkstraf, 22 uur leerstraf sociale vaardigheidstrai ning en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De man was in een gestolen auto op de vlucht voor de politie, en trapte daarbij het gaspedaal diep in. „U mag blij zijn dat u nog leeft. U had ook andere mensen dood kunnen rij den." Zo raasde hij 12 januari dit jaar met snelheden van 160 kilometer per uur over de wegen door Noord-Beve land, waar 80 is toegestaan. Uiteindelijk wist de politie na het opwerpen van een barricade de kamikazepiloot in Zierikzee tot stilstand te dwingen. De politierechter nam het de verdachte ook kwalijk dat hij reed zonder rijbe wijs. De zwijgzame man kwam gisteren met een vaag verhaal over verkeerde vrienden, van wie hij onder invloed zou staan. „Ik ben puur voor de gezelligheid meegegaan." De auto was in Kruiningen gestolen en gestript. Zo was er een dure stereo-installatie uit de auto gehaald. De Bra bander zei niets te hebben gedaan, maar wilde ook niet de namen van de (mogelijke) daders noemen. „Een kletsver- haal", oordeelde de officier van justitie. De politierechter verplichtte verdachte tot het betalen van 1500 euro scha devergoeding aan de gedupeerde eigenaar van de auto. OVEZANDE - Onbekenden hebben afgelopen weekend in gebroken in een woning aan de Mr. Dr. Messtraat in Ove zande. Uit het huis werd computerapparatuur, gereed schap en een aantal gsm's en cd's gestolen. RETRANCHEMENT - Nadat de boomkikker er voor zorgde dat de nieuwe rondweg bij Aarden burg op twee plaatsen wordt aangepast, vestigt het bedreigde diertje nu alle aandacht op zich met de tentoonstelling Aktie voor de boomkikker in bezoe kerscentrum 't Zwin in Retran chement. Met de tentoonstelling wil het Ministerie voor Landbouw, Na tuur en "Voedselkwaliteit in sa menwerking (LNV) met Stich ting Landschapsbeheer Zeeland en Natuur Zo een breed pu bliek voorlichten over het sma ragdgroene beestje, dat zich ken merkt door zijn 'blaffende' lok roep. De boomkikker werd in West-Zeeuws-Vlaanderen een tijd met uitsterven bedreigd. In 2001 stelde het Ministerie van LNV het Soortbescher- mingsplan Boomkikker vast. Dat plan voorziet in in het vei ligstellen, vergroten, versterken en verbinden van de bestaande leefgebieden. De voorlichtingsexpositie in 't Zwin is tot maandag 12 sep tember te bezoeken. (Advertentie) r, in kaart te brengen, werd een meidactie gehouden, die een kleine vierhonderd bruikbare reacties opgeleverd heeft. Van de ouders geeft 31 procent de zorg aan hun kind een onvol doende. Bij eenzelfde onderzoek van de FvO, een jaar eerder gaf niet meer dan 17 procent aan de zorg voor hun kind ondermaats te vinden. Volgens I. Riemens van patiëntenorganisatie Klaver blad is een algemene klacht dat de recreatieve afneemt. Door be zuinigingen is daar nu geen tijd meer voor. Ook de gezamenlijke uitjes sneuvelen veelal, wat leidt tot vereenzaming. Van de ouders die een vragen lijst invulden, stelde 85 procent dat de gehandicaptenzorg in het vorige kalenderjaar verschraald is. Tegelijk moeten steeds meer ouders een hogere eigen bijdra ge betalen. Volgens de FvO bevestigen de re sultaten van het eigen onder zoek het eerder deze maand ge publiceerde rapport van de Ar beidsinspectie. Daaruit bleek dat het in zes van de tien instel lingen slecht gesteld is met de ar beidsomstandigheden. STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG - De Zeeuwse Biblio theek, 10.00 -16.00 uur: taxatiedag Mun ten en Postzegelorganisatie; OOST-SOUBURG Palazzoli Huis, 10.0Ö -11.00 uur: Yoga; RITTHEM - Sportzaal Korfbalvereni ging Atlas, 19.30 - 20.30 uur: Gym en trimmen vanaf 50 jaar. VLISSINGEN - Welzijnscentrum A. Coortelaan, 13.30 -16.30 uur: Schaakso ciëteit schaakclub Vlissingen; Open Hof, 16.15 uur: Power yoga; Open Hof, 20.15 - 21.30 uur: Oerdansles- sen; WESTKAPELLE - Polderhuismuseum, 11.00-18.00 uur: Kinderfestijn; (Advertentie) Onmogelijke liefde, daarover gaat Phaedra. Een koningin is jarenlang verlaten door haar man en wanhopig verliefd op haar jonge stiefzoon Hippolytus. Die wijst haar avances af en als koning Theseus terugkomt, beschuldigt zij uit wraak de onschuldige knaap van verkrachting. De vader vervloekt zijn zoon die op een gewelddadige manier aan zijn einde komt. Hugo Claus maakte een eigenzinnige bewerking van deze klassieke tragedie. Phaedra wordt uitgevoerd op de trappen van de Nieuwe Kerk in het hart van Zierikzee. Met live muziek. vraag de gratis brochure aan bestel nu uw kaarten nazomerfestival.nl 0900 33 000 33 (0,45 p/g) theater op locatief Zeeland Nazomer Festival maakt theater voor bijzondere locaties in Zeeland. Dit jaar brengt het festival, naast Phaedra, de toneelklassieker Tasso bij Kasteel Ter Hooge in Middelburg, het dans-, muziek-, film- en videospektakel The Ferryman op de Scheldewerf in Vlissingen en het historische theaterstuk Ons Koninkrijk in dorpshuizen in heel Zeeland. 15 jaar hét jazzfestival met uitzicht op zee langs de Walcherse kust 13 t/m 18 september www.jazzbythesea.nl Zeeland Nazomer Festival wordt dit jaar voor de 5e maal in deze opzet georganiseerd. Door de Nationale Evenementen Prijzen 2005 is het Nazomerfestival uitgeroepen tot Beste Regio-evenement van Nederland!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11