F Meubelboulevard raakt snel vol Voor die reis naar Amsterdam moest ik gewoon vakantie nemen T elefooncirkel geeft ouderen veilig gevoel Regels nekken makers streekdrankjes Woonwinkels in Mortiere kunnen in december open Auto loopt vast op het strand Sterke drank gestolen Dronken bromfietser bekeurd Aanrijding bij rechtsaf slaan Vrije doorgang hulpdienst bepleit zeeuwse almanak Afvalscheiding Amerikaanse Nederlander begon met hardzeildag lei %j Jfe Met de hoogaars naar Sail Amsterdam 1^011^15649 1redactie@Pzc-nl iuJS31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie. Sen Midden-Zeeland: 0113-315520; Cs-Vlaanderen: 0114-372770; Enaal: 020-4562500. maandag 15 augustus 2005 editie Walcheren WESTKAPELLE - Op het strand in Westkapelle heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag rond half één een vakan tieganger met zijn auto vastgezeten. De automobilist dacht via het strand een rondje Walcheren te kunnen rij den. Hij zakte bij opkomend water tot aan de bodemplaat in het zand weg. De man verklaarde dat hij in zijn woon plaats ook altijd over het strand reed. Met behulp van een politiejeep werd de auto uit het zand getrokken. De man kreeg daarvoor de rekening gepresenteerd en een boete voor het rijden over het strand. WESTKAPELLE - Uit een bedrijf aan de Grindweg in Westkapelle is in de nacht van zaterdag op zóndag een fles sterke drank gestolen met een waarde van enkele tien tallen euro's. Voor deze diefstal is, even na tweeën 's nachts, een achttienjarige jongen uit de gemeente Veere aangehouden. Hij kreeg een boete van 130 euro. VLISSINGEN - Een 35-jarige bromfietser uit Vlissingen is in de nacht van vrijdag op zaterdag om 2.30 uur op de Dortsmanstraat betrapt voor het rijden onder invloed van alcohol. Hij had drie keer te veel gedronken. Hij kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van negen uur. VLISSINGEN - Bij een aanrijding zaterdagmiddag rond 13.00 uur op de Scheldestraat in Vlissingen is een acht tienjarige Vlissingen die op een snorfiets reed, aangere den door een automobilist die rechtsaf sloeg, De snorfiet ser hield er een pijnlijke borst aan over. De automobilist, een 26-jarige Middelburger, zag de snorfietser over het hoofd. Auto en snorfiets raakten licht beschadigd. VLISSINGEN - De Lokale Partij Vlissingen (LPV) denkt dat het slecht gesteld is met de bereikbaarheid van het Vlissingse winkelgebied voor hulpdiensten. Zij stellen voor om in het midden van de straten een vrije doorgang te creëren van 3.50 meter breed en 4.00 meter hoog, waar door ambulances en brandweerauto's altijd vrij baan heb ben. Ook stelt de partij vragen aan het college van B en W over de brandveiligheid in de Sint Jacobspassage. „Als de over kapping tot onveilige, brandgevaarlijke situaties leidt, dan moet de overkapping desnoods worden afgebroken", stelt de LPV. Zes iveken lang verschijnt deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen schrijft de redactie over een ander thema. Daarnaast laat de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. door Jannes Goedbloed MIDDELBURG - Stichting Wel zijn Middelburg begint eind au gustus met een nieuwe telefoon cirkel in de Magistraatvvijk in Middelburg. Zo'n cirkel bestaat uit vier of vijf mensen die elkaar elke ochtend even bellen om een praatje te maken en om te horen of alles goed gaat. „In Middelburg zitten veel oude re mensen alleen thuis", zegt Nel Vogel, ouderenadviseur van Stichting Welzijn Middelburg. „Dat merkte ik bij mijn huisbe zoeken. Zij voelen zich regelma tig bang en eenzaam. In sommi ge gevallen hadden ze al een week niemand gesproken. Daar door bleef iemand soms na het overlijden dagenlang onopge merkt in zijn of haar huisje lig gen. Daarom heb ik in Middel burg de telefooncirkel inge voerd." Om half negen 's ochtends be gint een vrijwilliger met bellen. Deze belt de eerste deelnemer aan de cirkel, die belt de volgen de en die belt ook weer iemand, tot de laatste deelnemer, zo'n tien minuten later, weer de vrij williger opbelt. Een cirkel be staat meestal uit vier a vijf per sonen. Als er een probleem is, of er niet wordt opgenomen, gaat de vrijwilliger poolshoogte ne men bij de woning. Er is altijd een sleutelhouder bekend, zodat in geval van nood de vrijwilliger naar binnen kan. Dit komt ech ter niet zo vaak voor. Vogel: „Dat dient vooral voor het ge voel van veiligheid die het de deelnemers geeft. Bovendien be vordert het onderling sociaal contact." Vrijwilligster P. Janse uit de Griffioen weet daar alles van. „Ik doe dit nu anderhalf jaar met veel plezier en ik heb al he le hechte vriendschappen zien ontstaan door de telefooncirkel. Mensen nemen buiten de cirkel contact met elkaar op, komen bij elkaar op visite. Er zijn soms mensen die normaal letterlijk niemand spreken in een week. En als er dan iedere dag 's och tends iemand belt, dan heb je al gelijk een hele andere start van je dag." Onlangs zijn er ook twee nieuwe cirkels in het centrum geopend. In de Stromenwijk en de Griffi oen waren eerder al cirkels inge voerd. De telefooncirkel is oor spronkelijk ontstaan in de dun bevolkte streken van Noorwe gen. Het Rode Kruis organiseerde daar dat mensen elkaar dage lijks even opbelden om te infor meren of alles in orde was. Toen die Vlissinger zijn grijze container wilde binnenhalen, was de rolemmer verdwenen. Er zat niets anders op dan naar de politie te gaan en de vuilnisbak als vermist op te geven. Het bewijs van de aan gifte mocht hij bij de reini gingsdienst ruilen voor een nieuwe grijze bak. Drie weken later stond buur man Bert bij hen op de stoep. Om ze hun vermiste exem plaar te retourneren. Zijn va der, verontschuldigde Bert zich, had de kliko tijdens hun vakantie per ongeluk verwis seld. Bert vertrouwde het zijn vader niet meer toe, dus zou den de buren volgende week zijn volle container buiten wil len zetten, zo luidde het ver zoek, want ze gingen méér een weekje weg. Toen stonden er dus drie con tainers op de stoep. De oude, de nieuwe, en die van Bert. De reinigingsdienst maar weer gebeld, om er één te ko men halen. Er werd iemand gestuurd, beloofden ze. En in derdaad, de volgende morgen was de container van de bu ren weg. Met huisvuil en al. De gevelsteen is aan reatauratie toe. foto Dirk-Jan Gjeltema De steen in de gevel van huis De Houttuyn aan de Veerse Kaai is dringend aan res tauratie toe. De tekst is bijna niet meer te lezen. Met moeite kan ontcijferd worden dat het gaat om een hommage aan een vroegere bewoner, namelijk Hendrik Willem van Loon. Die naam klinkt bekend in de oren. Zeker bij degenen die zich interesseren voor het Zeeuwse maritieme erfgoed. Bladerend in het geheugen duikt de Hen drik van Loon Hardzeildag op. De editie 2005 speelde zich half juli op het Veerse Meer af. Gaat het om de man van de gedenk steen? Veere-vorser Jan de Voogd brengt uitkomst. Inderdaad, de zeilwedstrijd is genoemd naai de bewoner van De Houttliyn. Hij woonde er slechts kort, van 1927 tot 1932. Geboren in 1882 in Rotterdam, emigreerde hij in 1903 naar de VS. Daar ontwik kelde Van Loon zich tot journa list en succesvol schrijver. In 1927 belandde hij in Veere. Van wege het opkomende natio- naal-socialisme keerde Van Loon na enkele jaren weer te rug naar Amerika. Hij overleed er in 1944. Wonend aan de Kaai te Veere had Van Loon zicht op de haven en boten, in die tijd volop platbodems en vooral om mee te vissen. Volgens De Voogd, mede puttend uit per soonlijke herinneringen, was Van Loon een ondernemend type. Hij hield wel van leven in de brouwerij. Dat bracht hem ertoe in 1928 een grote zeilwed strijd te organiseren. Het initia tief werd in 1993 weer opge pakt door de Stichting Behoud Hoogaars. Van Loons korte ver blijf in Veere maakte genoeg in druk om een gevelsteen te plaat sen. Rinus Antonisse Niemand heeft meer plezier van zijn pensioen dan ik. Dal is onmogelijk." Schipper Theo Kloet weet het zeker: hij kelt het geweldig goed getrof fen, Samen met een schipper in ^leiding, drie maten en een ver slaggever van deze krant vaart bij op de hoogaars Alcyon de ko mende dagen over de Neder landse binnenwateren, op weg naar Sail in Amsterdam. De PZC doet deze week verslag ïandereis. Vandaag stellen we «vijf bemanningsleden aan u for. Schipper Theo is een ech- I» waterrat. Jkvaar al vijftig jaar", vertelt de 67-jarige inwoner van Sou burg. „Eerst op koopvaardij schepen, later bij het loodswe- zen En sinds ik een jaar of taalf geleden gepensioneerd «n,besteed ik mijn tijd met na- ■emet het varen op de hoogaar- tenvan onze stichting." Daar mee bedoelt hij de Stichting Be noud Hoogaars, die dit jaar vijf- Den jaar bestaat. De stichting heeft inmiddels to'ee hoogaarzen in de vaart en sdruk bezig met de restauratie •aneen derde schip: de Tholen -• Aanhet roer van de boot «ijgtTheo vooral hulp van jjenk deMuijnck uit Kortgene. j»j is schipper in opleiding. Of co-püot', zoals Theo hem ,We hebben bij de stich- ®gzo'n twaalf schippers", ver- pde 64-jarige Henk. „Maar Onaanzienlijk deel daarvan is «der dan 70 jaar. Vandaar dat hard nodig is dat er nieuwe mensen bereid zijn deze oplei- d^g te doen." Hij is al een aar- mgeind op weg. „Binnen een Nrmaanden hoop ik mijn pa- li "1® te hebben." Joop van ftel is één van de drie maten hoot. Al op jonge leeftijd hij kennis met hoogaar- t "™s h>nd woonde ik aan de ven 'n Tholen. Daar lagen tientallen van zulke schepen." De 63-jarige Joop woont inmid dels zo'n 40 jaar in Oosterhout, maar zijn liefde voor de oude vis sersboten is daarmee niet be koeld. „Zeker nu onze stichting de Tholen 49 aan het restaure ren is. Die is nog van mijn vroe gere buren geweest. Een heel bij zondere gewaarwording is dat." Zoals veel actieve leden begon Joop bij de stichting als dona teur. Een keer of zes per jaar vaart hij mee met één van de hoogaarzen van de stichting. Maar de reis naar Amsterdam noemt hij 'uniek'. „Ik moest ge woon een week vakantie nemen. Daar was geen twijfel over mo gelijk", vertelt Joop, die in het dagelijks leven televisie- en film camera's verkoopt. Ook Ton de Neeve begon zijn loopbaan bij de stichting als do nateur. Daadwerkelijk varen trok hem echter meer. „Dat zit in de familie", vertelt Ton, die 71 jaar geleden werd geboren in Den Helder. „Daar werkten mijn vader en broers bij de mari ne. Ook in vakanties voeren we veel." De familie De Neeve deed dan soms ook Zeeland aan. „Dat was in de tijd vóór de Deltawer ken. Er lagen toen nauwelijks nog dammen. De stroming in de zeearmen was toen dikwijls zo sterk, dat je met stroom tegen beter kon wachten tot het getij veranderde. Dat kun je je nu niet meer voorstellen", aldus Ton, wijzend op het rustige wa ter van het Veerse Meer. Ook in zijn latere leven behield de inwoner van Hoogerheide een innige band met het water; in zijn vrije tijd was hij jaren lang zeilleraar. Bonnie Joossen is de enige vrou welijke opvarende van de Al cyon. Ze is al jarenlang actief in de stichting. „Vanaf het aller eerste begin", vertelt de 63-jari- ge inwoonster van Tholen. Ze is onder meer lid van de redactie van Consent, het tijdschrift van Behoud Hoogaars. In tegenstelling tot de heren werd het waterleven Bonnie niet bepaald met de paplepel in gegoten. „Water werd bij ons thuis altijd als gevaarlijk be schouwd. Ik had er dan ook niets mee", aldus de 63-jarige inwoonster van Tholen. Dat ver anderde toen ze haar man leer de kennen. „Hij voer, dus werd ik ook het water opgesleurd. Dat ging trouwens niet meteen goed. Tijdens mijn eerste vaar tocht stuurde de schipper me het ruim in. Ik liep alleen maar in de weg." Martijn de Koning Vier van de vijf bemanningsleden van de Alcyon. Vlnr. Bonnie Joossen, Henk de Muijnck, Joop van Gor- sel en Theo Kloet. Ton de Neeve ontbreekt. foto Lex de Meester i wm* fh* m. 0DDELBURG - De ontwikke ling van de woonboulevard in ie Mortiere in Middelburg ver loopt voorspoedig. Het verzamel gebouw voor grotere woonwin kel, is voor meer dan de helft*ge rold. Rond Kerstmis moeten de linkels hun deuren openen. Een van de winkels die daar ko men. is Kwantum. Die is nu ge- aan de Buitenruststraat. Kwantum krijgt in de Mortiere i winkel van 2600 vierkante ■ter vloeroppervlak. Meubel- sak Poppeliers vestigt daar een nkel met dezelfde omvang, ■onderhandelingen met een se- ieuze derde gegadigde voor ieduizend vierkante meter jn nog niet afgerond, i projectontwikkelaar die de inkelruimtes bouwt en ver- rt, Prince Projectmanage- it uit Tilburg, is tevreden rde ontwikkeling in de Mor- ttre. „We zijn nu begonnen met bouw van een vleugel van x etages. Daar komt in to taal 14.500 vierkante meter win- elruimte. We hebben zestig pro- it verhuurd", zegt P. van iensven. Er zijn nog meer nteresseerden, zoals een tapij- nwinkel, maar daar zijn nog contracten mee afgesloten, idangstelling voor de meu- Iboulevard kwam volgens m Griensven aarzelend op jng- Een paar jaar geleden, in Prince met de Mortiere be- n,was de woonmarkt behoor- i ingezakt. „Daarom hebben eerst de vleugel voor de uwmarkten ontwikkeld. Daar- isMediamarkt gekomen. Dat ras een trekker die goed hielp, n nu hebben we dan Kwantum en Poppeliers. De meubelboule vard is volwassen geworden. Dat merk je aan winkels die er nu graag bij willen, omdat ze bang zijn dat ze anders te laat komen." Voor het einde van het jaar zal het nieuwe verzamelgebouw voor grootschalige meubelzaken vol zijn, voorspelt Van Griens ven. Op 1 december wordt het opgeleverd. Rond Kerst kunnen de winkels open, maar hij houdt er rekening mee dat het januari wordt. Hierna gaat Prince verder met de bouw van winkelruimtes voor kleine winkels met exclu sieve woonaccessoires. Dat wor den zaken met een vloeropper vlak van zeshonderd tot maxi maal duizend vierkante meter. Daarna resteren kleine kavels die niet verhuurd maar ver kocht worden. Volgens Van Griensven zijn die bedoeld voor ondernemers die niet in een gro ter geheel willen zitten, maar een eigen gezicht willen laten zien. Het concept van 'een woonboule vard voor alles in en om het huis' is dan voltooid. In de Mor tiere zijn dan bouwmarkten, gro te en kleine meubelzaken en tuincentra vertegenwoordigd. Er komt ook een lunchroom. Mediamarkt is de eerstvolgende die de deuren opent. De winkel gaat op 13 september open. door Piet Kleemans BURGH - Ze snappen er niets van, G. Mol en C. Roskam uit Kerkwerve. Dertien jaar lang hebben ze hun ambachtelijk be reide alcoholhoudende eier- drank gewoon op markten en braderieën kunnen verkopen en nu ineens heeft de Voedsel en Warenautoriteit (VWA) daar een streep door gehaald. De Kerkwerfse advocaat-producen ten grepen de Burghse Dag aan om te protesteren tegen de in hun visie doorgeschoten regels. De regels zijn strikt en de con troles streng: verkoop van alco holhoudende producten vanuit een (markt)kraam is verboden. Je mag klanten je product laten zien, je mag hen er zelfs van la ten proeven, maar verkopen -is taboe. Tenzij de fles geopend is en de inhoud ter plaatse gecon sumeerd wordt. Doorgeschoten regelgeving, vin den Mol en Roskam. Regelge ving die voor. hen meedoen, aan streekpröductenmarkten of een stand bemannen op één van de vele zomerse braderieën vol strekt onaantrekkelijk maakt. Roskam: „Het begon als hobby, later werd het - mede dankzij streekproductmarkten - deels broodwinning en deels hobby maar als ze vasthouden aan de ze regels is het voor ons einde verhaal. Dit scheelt ons zo zes tig, zeventig procent aan om zet." Het Kerkwerfse duo maakte kort geleden, tijdens de Brouw- se Dag, kennis met de harde hand van de VWA. Het nieuwtje van de strenge controles en boe tes die hoog op kunnen lopen veroorzaakte heel wat onrust. Ook bij organisatoren van streekproductmarkten, zegt W. van den Akker van de Stichting Burghse Dag. Net als Roskam en Mol begrijpt Van den Akker simpelweg niet wat de VWA be zielt. Loco-burgemeester R. van der Wekken kan er ook met de pet niet bij. „Het komt er nu op neer dat mensen wel mogen proeven van de advocaat uit Kerkwerve of wijn uit Zeeland en dan met een slok op in de au to stappen, maar het geproefde product niet mogen kopen. Ik be grijp dit soort regels niet en ik zou veel liever zien dat de VWA haar prioriteiten elders legt. Bij voorbeeld bij het toezicht op de regel dat aan jongeren onder de zestien geen alcohol verkocht Loco-burgemeester R. van der Wekken kreeg het symbolisch 'laatste' protest tegen de strenge regels van de Voedsel en Warenautoriteit. mag worden." Advocaatmakers Roskam en Mol gingen zaterdag na afloop van de Burghse Dag niet met een goedgevulde beurs naar huis, maar wel met veel steunbe- flesje advocaat overhandigd, als foto Dirk-Jan Gjeltema tuigingen. Niet alleen van mede standhouders, vertelt Roskam, maar ook van bezoekers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 9