Hele Gazastrook gaat op slot Nieuw Iraans kabinet vol haviken PZC Luchtvervuiling wordt minder in Maleisië British Airways vliegt weer bijna normaal ing! Nieuwe president Kirgizië belooft aanpak corruptie lussen gedood in Tsjetsjenië Operatie Broederhand vandaag van start De mooiste baarden in de Alpen Strafverminderingen in Indonesië Juwelenroof tijdens tienerfeest Anti-Imperialistisch Tribunaal Psychotherapie via e-mail Veroordelingen Darfoer-hof Bomaanslagen in Londen zouden losstaan van elkaar Telecomgigant in Canada gaat kinderen traceren Edmund Stoiber lijkt bang om naar ex-DDR te gaan maandag 15 augustus 2005 BISJKEK - De nieuwe presi- jtot van Kirgizië, Koermanbek {akijev, ziet bestrijding van cor- mptie in het land als zijn voor- minste taak. Hij zei dat giste- „j in een rede ter gelegenheid wnzijn inauguratie. kwam aan de macht na volksopstand, eind maart, „..ge maand behaalde hij bij presidentsverkiezing bijna jfloroeent van de stemmen, ïe zullen het systeem van cor ruptie in ons land uitroeien en economie van de duistere glien ontdoen. We hebben de ré wereld laten zien dat we in staat zijn de democratie te ver jagen", aldus het staatshoofd (Mi) voor een gehoor van 10.000 janhangers. jjjsijev krijgt steeds meer kri tiek omdat hij tot nu toe geen nu zijn eerdere beloften heeft jjargemaakt. Kirgizië is erg Er is geen economische poei en buitenlandse investeer- jersblijven weg. laldjev zegde toe dat er binnen driejaar zichtbare verbeterin- jr. zijn. De vraag is echter of pburgers zo lang willen wach- Kn. Veel zal afhangen van een te benoemen kabinet on to leiding van premier Koelov. faamemers menen dat het duo lakijev-Koelov alleen kan sla gen als zij gemeenschappelijk ptrekken, bereid zijn compro missen te sluiten en de wensen van hun wederzijdse achterban ten zullen negeren ten behoeve lanhet nationale belang. GPD MOSKOU - Door een aanslag njn in Tsjetsjenië vijf Russische militairen omgekomen. Een militair raakte ernstig ge- Ook een Tsjetsjeense op standeling kwam om. Volgens een woordvoerder van het Russi- che leger reden de militairen 's achts in Oeroes-Martan in een inderlaag toen zij een plaatse- ijke functionaris te hulp wilden komen wiens huis kort daarvoor aangevallen. Dat meldde de- televisiezender NTV ANP/AFP/DPA Priester VS stapt op na seks met getrouwde vrouw EW YORK - Een vooraan staande priester in het aartsbis- om New York, die beschuldigd tas van seks met een getrouwde vrouw, stapt op. Dit heeft het Amerikaanse tv-station CNN za terdag gemeld. lonseigneur Eugene Clark staat bekend staat om zijn felle irotesten tegen de 'van seks loordrenkte' Amerikaanse sa menleving en zijn scherpe ver oordeling van de 'campagne van liberaal Amerika tegen het celi- at'. Maar nu is hij zelf betrapt een relatie met zijn secreta- se, zo onthulde de krant New York Daily News woensdag. Clark bekent geen schuld, maar stapt op als rector van de St. Pa- irick's Cathedral 'in het belang ran het aartsbisdom', aldus een door de kerk uitgegeven verkla- ring. Het aartsbisdom New York is een onderzoek begonnen naar de affaire, die aan het licht «erd gebracht door de man van :fde van de priester, Phi- li? DeFilippo. Hij had een detec tive in de arm genomen omdat Li] zijn 46-jarige vrouw Laura verdacht van een buitenechtelij ke relatie. Dat leverde videobeel- i op waaruit bleek dat Laura de 79-jarige mgr. Clark in ra motel verbleven. ANP door Ad Bloemendaal TEL AVIV - De hele Gazastrook is vanaf vandaag verboden ge bied voor Israëlische burgers. Om twaalf uur afgelopen nacht zou met een korte plechtigheid de doorlaatpost bij Kissufim op slot gaan. Kissufim geeft toe gang tot de nederzetting Gush Katif, die vanaf woensdag zal worden ontruimd. Uit protest stak daar een kolonist zijn huis en pakhuis in brand. Onder de codenaam 'Operatie Broederhand' gaan vandaag en morgen politiemensen en solda ten er van deur tot deur om de kolonisten aan te moedigen ui terlijk morgenavond te vertrek ken. Veel gezinnen hebben de ne derzettingen al verlaten. De ver wachting is dat de troepen die woensdag met de gedwongen evacuatie beginnen, ongeveer de helft van de huizen leeg zullen vinden. De grootste weerstand wordt verwacht van rechtse acti visten van buiten, die de afgelo pen weken kans hebben gezien in Gush Katif te infiltreren. Luitenant-generaal Dan Halutz, de Israëlische stafchef, schat het aantal militanten dat illegaal in Gush Katif verblijft op 5000. Hij noemde dat aantal in een. laatste briefing voor de comman danten die de evacuatie moeten uitvoeren. Halutz zei begrip te hebben voor de pijn van de kolonisten die uit hun huizen worden ver dreven. Hij gaf toe dat de nu snel naderende terugtrekking ook in het leger tot tweespalt heeft geleid. Harde fase De wat Halutz omschreef als 'harde fase' van de evacua tie-operatie begint woensdag. Het leger maakt niet tevoren be kend welke van de 21 nederzet tingen het eerst worden ont ruimd. Hoog op de lijst staat Kfar Darom, waar nog niemand is vertrokken en waar veel acti visten hun tenten hebben opge slagen. Andere nederzettingen met een hoog risico op gewelds uitbarstingen zijn Netzarim, At- zmona, Shirat Hay am en Kfar Yam. Ook bij de ontruiming van Neveh Dekalim, de grootste ne derzetting, wordt op weerstand gerekend. In de meeste andere nederzettingen zijn veel kolonis ten al vertrokken. De Israëlische politie rekent op een aanzienlijke toename van het aantal misdaden omdat het grootste deel van het korps wordt ingezet bij de ontruiming soperatie. Duizenden agenten gaan naar Gush Katif, terwijl anderen de wegen in de buurt van de Gazastrook open moeten houden voor militair verkeer. Kolonistenleiders hebben aange kondigd dat hun aanhang voor chaos zal zorgen op de wegen, in een laatste poging de evacuatie te dwarsbomen. De kolonisten van Gush Katif hebben besloten dat de duizen den activisten zullen uitzwer men naar alle nederzettingen om post te vatten bij de toe gangshekken. GPD ROKAN HILIR - Een Indonesisch meisje huilt terwijl ze op evacuatie wacht uit haar huis, dat is omringd door rook afkomstig van veenbranden in Rokan Hilir in de pro vincie Riau op Sumatra. Buurland Maleisië heeft zaterdag de noodtoestand opgehe ven, die wegens de luchtvervuiling in twee provincies bij de hoofdstad Kuala Lumpur was ingesteld. Een draaiende wind heeft de verstikkende rooksluiers weggeblazen. Die bedreigen nu echter onder meer het vakantie-eiland Penang. Het dikke rookgor dijn, afkomstig van talrijke branden in het naburige Indonesië, verstoren het leven op het Maleisische schiereiland al dagen. De luchtvervuiling is de afgelopen acht jaar niet zo ernstig. Goed nieuws was er zaterdagochtend voor inwoners van Kuala Lum pur. Zij zagen voor het eerst in een week weer blauwe lucht. Na negen dagen waren alle wolkenkrabbers van de metropool weer duidelijk te onderscheiden. foto Beawiharta/RTR van onze redactie buitenland TEHERAN - De Iraanse ultra conservatieve president Mahmoud Ahmadinejad heeft gisteren zijn kabinet gepresen teerd. De ministersploeg bestaat uit een groot aantal hardliners, over wie het Iraanse parlement binnen een week zijn vertrou wen moet uitspreken. Ahmadinejads opvolger als bur gemeester van Teheran, Ali Sae- edlou, wordt de minister van Olie en de conservatieve parle mentariër Manouchehr Mottaki krijgt het ministerie van Buiten landse Zaken onder zijn hoede. Mottaki was eerder ambassa deur in Japan en Turkije en is een sterke voorstander van het Iraanse nucleaire programma. Ook de ministeries van Binnen landse Zaken en Veiligheids diensten zijn in handen van hardliners. lijnonze redactie buitenland LONDEN - Ongeveer 85 pro cent van de vluchten van British Airways (BA) verliep het afgelo pen weekeinde weer normaal na ne chaos door een wilde staking fa vrijdagavond eindigde. Het zal echter nog tot morgen duren voordat alle vluchten weer op tie lange afstandsvluchten 1 80 procent weer volgens vluchtplan. Dit heeft de !°°rdvoei'ster van BA, Pam ton, bekend gemaakt, de staking van ongeveer 1000 BA-werknemers op vlieg- "°d Heathrow bij Londen, dsbasis van BA, moesten toeer dan 700 vluchten ge- worden. Daardoor wer- zon 100.0000 reizigers ge troffen. Gisteren konden 10.000 van hen nog steeds niet volgens plan vanuit Londen vertrekken. Getroffen reizigers werd aange boden op een andere dag te vlie gen, met andere maatschappijen te reizen of ze konden hun geld terugkrijgen. De staking begon nadat de Texas Pacific Group, eigenaar van Gate Gourmet - een cate- ringtsbedrijf voor BA-vliegtui gen - 667 werknemers ontsloeg na een wilde staking. Die brak uit nadat Gate Gourmet aankon digde mensen te gaan ontslaan in het kader van een herstructu rering. Gisteren onderhandelde de vak bond TGWU met het bedrijf over de operatie. Naar verluidt zou Gate Gourmet een deel van de ontslagen werknemers weer in dienst willen nemen. GPD Op de eerste komt Mostafa Pour- mohammadi, de ex-onderminis ter van Inlichtingendiensten. De vermeende tegenstander van persvrijheid Gholamhossein Mo- hseni-Ejei krijgt de post Inlich tingendiensten. Deze geestelijke wordt belast met de interne vei ligheid. In de regering is geen vrouw op genomen. Veel van de genomi neerden ontbreekt het aan erva ring. Mohammed Rahmati is de enige uit het kabinet van oud-president Khatami die zijn functie houdt op het ministerie van Wegen en Transport. Bush De islamitische republiek waar schuwde de Amerikaanse presi dent Bush dat hij een vergissing begaat wanneer hij Iran met ge weld wil bestraffen voor het kernprogramma. „Bush moet weten dat onze militaire capaci teiten veel groter zijn dan die van de Verenigde Staten'-', zei een woordvoerder van het Iraan se ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren. De Duitse bondskanselier Schroder heeft zaterdag op zijn beurt felle kritiek geuit op Bush omdat die een eventuele militai re aanval op Iran niet wil uitslui ten. Dreigen met geweld is niet acceptabel, aldus Schroder. Hij was een van de felste Europese critici van de oorlog tegen Irak. In een vrijdag uitgezonden inter view met de Israëlische televisie zei Bush dat 'alle opties' wat be treft Iran op tafel liggen. „Het gebruik van geweld is de laatste optie voor elke president. U weet dat we in het recente verle den geweld hebben gebruikt om ons land veilig te stellen", zei (Advertentie) hij in een duidelijke verwijzing naar Irak. Schroder zei zaterdag tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Hannover dat gesprekken de eni ge optie zijn. „Laten we de mili taire qptie van tafel halen. We hebben gezien dat het niet werkt", aldus de bondskanse lier. De Iraanse parlementaire ener giecommissie heeft gewaar schuwd dat het olie kan gebrui ken als politiek wapen tegen mo gelijke sancties. Het islamitsche land zou daarmee kunnen reage ren op internationale strafmaat regelen wegens het kernpro gramma van het land, meldde het Iraanse persbureau Mehr za terdag. ANP/AFP/DPA/RTR versluis willeboer 0118-629056 MIDDELBURG van onze redactie buitenland TORONTO - Canada's grootste telecommunicatiebedrijf heeft een systeem geïntroduceerd waarmee ouders via het internet kunnen nagaan waar hun kinde ren zijn. Het is 'Seek Find' (zoek en vind) genoemd en is op gezet door Bell Canada. Het systeem werkt met plaatsbe palingssatellieten (GPS) en mo biele telefoons. Aan de hand van het signaal van een mobiel tje kan de locatie ervan worden bepaald. Met computers wordt die plaats op een landkaart ge zet die via het internet is te raad plegen. Ouders kunnen daarmee zien waar hun kinderen zijn, of in ieder geval waar hun mobiel tje is. Ook kan worden geconsta- JAKARTA - De radicale moslimgeestelijke Abu Bakar Bashir en de zoon van de voormalige Indonesische presi dent Suharto krijgen vermindering van hun gevangenis straf. De twee horen bij de 53.000 Indonesisch gedetineer den die gedeeltelijke gratie ontvangen ter gelegenheid van de zestigste verjaardag van de onafhankelijkheid van het land. Dat meldde de krant The Jakarta Post zaterdag. Bashir is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 30 maanden wegens aanzetten tot de bomaanslagen op Bali in 2002. Daardoor kwamen 202 mensen om het leven. Tommy Suharto is veroordeeld tot een celstraf wegens moord op een rechter. ANP LIVERPOOL - Een Britse tiener die tijdens de vakantie van zijn ouders thuis een driedaags feest gaf, heeft dat ernstig moeten bezuren. Ongenode gasten doorzochten het huis in Tuebrook en namen voor 80.000 pond (121.000 euro) aan juwelen mee. Volgens de Britse media kwamen de tien overvallers op het feestgedruis af. Ze sloten de 16-jarige zoon op en be dreigden zijn zes gasten met een mes. De overvallers na men twee kluizen mee. ANP CARACAS - Vice-president José Vicente Rangel van Ve nezuela heeft zaterdag in Caracas een 'Anti-Imperialis tisch Tribunaal' geopend. Dat zal over twee dagen een symbolisch vonnis uitspreken over de Verenigde Staten en hun buitenlands beleid. De 'aanklager', de Amerikaanse advocate Eva Gollinger. zal getuigen oproepen uit Vietnam, Noord-Korea, Cuba. Mexico, Venezuela en Palestina. Het Tribunaal is onder deel van een wereldjeugdfestival, waaraan 17.000 jonge ren uit 150 landen meedoen. ANP/AFP NORRKÖPING - Psychotherapie via e-mail kan een suc cesvol en goedkoper alternatief zijn voor de klassieke vorm van 'live' gesprekken. Dat constateren Zweedse we tenschappers na een proef, aldus berichten in de Zweedse pers zaterdag. Psychologen en cliënten wisselden een langer mailbericht per week uit, en kortere mails telkens wanneer nodig. De patiënten vonden het gunstig dat zij niet op de wekelijkse behandeling moesten wachten en meteen een e-mail kon den schrijven, wanneer iets in ze opkwam, aldus de weten schappers van de universiteit van Norrköping. ANP/RTR KHARTOEM - Het speciale Darfoer-hof in Soedan dat ir juni met zijn werk is begonnen, heeft zaterdag een eerste veroordeling uitgesproken. Drie leden van het Soedanese regeringsleger kregen celstraffen opgelegd van vijf jaar aldus het officiële persbureau Suna. De regering in Khartoem heeft het hof opgericht in eer reactie op het besluit van de VN-Veiligheidsraad om hei Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag te vragen oor logsmisdaden in Darfoer te onderzoeken. De regering heeft gezegd de schuldigen zelf te straffen. ANP/AFP van onze redactie buitenland LONDEN - De aanslagen in Londen op 7 en 21 juli houden geen verband met elkaar. Uit de eerste resultaten van het onder zoek naar de aanslagen blijkt dat de verantwoordelijke terro ristische cellen los van elkaar opereerden. Dat meldde de Brit se krant The Independent zater dag op basis van een anonieme bron die betrokken is bij het on derzoek. Op 7 juli kwamen 52 mensen om door drie zelfmoordaanslagen in de Londense metro en een in een bus. Bij een tweede 'misluk te' serie aanslagen op 21 juli vie len geen doden. Er zit niet één brein van Al Qae- da noch van een andere organi satie achter de aanslagen, schrijft The Independent. Vol gens de politie verhoogt dat de kans dat er meer groeperingen in Groot-Brittannië actief zijn zoals de cel die op 7 juli toe sloeg. „Het is aannemelijk dat er ande ren zijn, waar we niets vanaf we ten. In de afgelopen tien jaa] hebben we meerdere groeperin gen ontwricht die aanslager hadden kunnen plegen. Maai we kunnen ze niet allemaal te genhouden. Op zeker momen' zal een andere groep opstaar die aanslagen wil plegen", aldu! de anonieme bron. Eerder meldden Britse medn dat er volgens de politie een dui delijk verband is tussen de dode lijke aanslagen op 7 juli en d< mislukte van 21 juli. De gebruik te bommen zouden door dezelf de persoon zijn gemaakt. De Egyptische veiligheidsdien sten hebben drie mannen gear resteerd op verdenking van be trokkenheid bij de bomaansla gen in de badplaats Sharm e Sheikh. Door die bloedige aanslager kwamen zeker 64 mensen on het leven. De verdachten zouden de dri< zelfmoordenaars hebben gehol pen bij de voorbereidingen voo: de aanslagen. Volgens de Egypti sche krant Al Ahram zoeken d< veiligheidsdiensten naar noj twee betrokkenen. ANP/AFP BRAMBÜSCH - De drie koplopers in de strijd om de mooiste baard laten zich fotograferen tijdens de Alpenbaardbijeenkomst in Brambüsch bij de Zwitserse plaats Chur. Het zijn van links naar rechts de Zwitser Kurt Rohner, die zaterdag derde werd, zijn landgenoot Geni Schumacher, winnaar van de hoofdprijs en reservekampioen de Duister Gerhard Schmittbauer. foto Peter Klaunzer/EPA teerd wanneer een kind bijvoor beeld van school op weg is naar huis, als wordt afgesproken dat het mobieltje wordt ingescha keld bij het verlaten van de school. Voorwaarden zijn dat de locaties binnen het dekkingsge bied van de mobiele telefonie lig gen, dat de mobieltjes aanstaan, en dat geschikte toestelletjes worden gebruikt. ANP van onze redactie buitenland BERLIJN - CSU-leider en pre mier van Beieren Edmund Stoi ber heeft geen enkel optreden in de ex-DDR meer gepland tij dens de campagne voor de Bondsdagverkiezingen van 18 september. Dit schrijft Bild, de grootste Duitse krant, zaterdag na een rondvraag bij de CDU-partijafdelingen in de ex-DDR en bij de staatskansela- rij in München. Stoiber heeft zich grote woede op de hals gehaald met een op merking over 'gefrustreerde' kie zers in de ex-DDR die niet op nieuw zouden mogen bepalen wie er bondskanselier wordt in Duitsland. Na brede kritiek op deze uit spraak deed hij er nog een schep je bovenop: hij vergeleek de kie zers in de ex-DDR, waar de ex-communistiscHe Linkspar tij.PDS de sterkste lijkt te wor den, met 'kalveren die stemmen op hun slager'. Nu Stoiber geen campagneoptre dens in de ex-DDR meer heeft gepland, vraagt Bild zich op de voorpagina af of hij bang is voo de 'Ossi's'. CDU-leidster Angel. Merkel, de kanselierskandidati van CDU en CSU, heeft zich her haaldelijk van Stoiber gedistan tieerd, maar die blijft weigerei excuses aan te bieden. Zijn kri tiek was volgens hem slechts ge richt op het succes in de opinie peilingen van de Linkspartij ei op haar leiders, oud-SPD-leide Lafontaine en oud-PDS-leide Gysi. Merkel komt zelf uit de DDR ei leek tot kort geleden volgens di peilingen verzekerd als eersti Ossi en als eerste vrouw haar in trek te nemen in de Bondskanse larij. Zij vindt het optreden vai Stoiber 'weinig behulpzaam' ei meent dat vijftien jaar na de ver eniging van Duitsland de tegen stellingen niet op scherp moetei worden gezet. Bondskanselier Gerhart Schroder (SPD) heeft de opmer kingen van Stoiber afgedaan al 'smakeloosheid'. Vice-kanslie Joschka Fischer (De Groenen beschuldigt Stoiber ervan da hij de Berlijnse Muur weer wi opbouwen 'in de hoofden van d> mensen'. ANP/DP A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5