De droom van te dikke vrouwen Bioritme valt te regelen PZC PZC Onder hypnose bij de kinderarl Verdriet van het plotseling verlies Operatieve ingreep als oplossing voor dik zijn is en blijft riskante onderneming Het vrouwenlijf van jong tot oud gebundeld 15 augustus 1955 maandag 15 augustus 2005 door Lindy Jense Tientallen kilo's hoopte Yvon ne de Gooijert uit Den Bosch te verliezen door een inge wikkelde operatie in een Bel gisch ziekenhuis. Zo'n 140 kilo woog ze toen ze onder het mes ging. Een paar maanden latei- overleed ze aan de complicaties. Yvonne de Gooijert uit Den Bosch was een meter vijfenzes tig. En in oktober vorig jaar woog ze zo'n 140 kilo. Ze zat in een rolstoel omdat ze naast haar overgewicht ook nog een spier ziekte had die fibromyalgie wordt genoemd: een omstreden diagnose voor allerhande ernsti ge pijn- en vermoeidheidsklach ten. Ze werd bijgestaan door een hulphond. Yvonne wilde niet meer dik zijn. Diëten hadden haar nog nooit langdurig geholpen. Daarom koos ze voor een operatie, en via internet stuitte ze op een inge wikkelde operatie die zowel haar maag zou verkleinen als haar darmkanaal verkorten. Dankzij deze Duodenale Switch (DS) zou ze minder kunnen eten en het voedsel zou ook nog eens sneller haar lichaam verlaten. Vijftig kilo kwijtraken is geen uitzondering dankzij deze proce dure, die in de jaren negentig in Amerika is ontwikkeld. Ze wilde zich. in het Belgische Dendermonde laten opereren omdat daar chirurg dr. Jacques Himpens werkt, die al meer dan 500 van dergelijke operaties heeft uitgevoerd. Ze kreeg toe stemming van ziekenfonds VGZ en vorig jaar oktober onderging ze de operatie. Nachtmerrie Het werd een nachtmerrie. Vijf maanden na de operatie stierf Yvonne na een gevecht tegen complicaties. Hoe kon het zo misgaan? De nabestaanden blij ven in verbijstering achter. Peter van Eggelen (54) was de man van Yvonne. Ze scheidden, maar ze hielden nauw contact. In zijn Bossche flatje haalt Peter een foto van een stralende en goedverzorgde vrouw tevoor schijn. Vorige zomer kwam Yvonne ineens aangezet met het plan om zich in België te laten opereren. De arts bij wie ze te rechtkwam, dr. Jacques Him pens, zag geen obstakel. Samen met het team van de obesitaskli- niek in Dendermonde besloot de arts tot de DS-operatie waarbij de maag wordt verkleind en het darmkanaal bekort. De operatie wordt in Nederland nauwelijks uitgevoerd. In oktober vorig jaar onderging Yvonne de operatie, maar ze moest al snel weer onder het mes toen bleek dat er een nietje was losgeschoten van de eerdere maagverkleining. Himpens: „Ze kreeg een drain en een voedings sonde zodat de voeding direct naar de dunne darm kon gaan. Dan zou de maag beter kunnen helen. Zo is ze terug naar Neder land gegaan. Vervolgens kreeg ze hoge koorts. Ze is in het Jeroen Bosch Ziekenhuis in Den Bosch terechtgekomen. Ze is ver volgens teruggekomen naar Den dermonde en toen bleek dat ze een speekselkierontsteking had." De arts wijst er wel na- De twee auteurs van boek Vrouw en Lijf, Joke Oldersma (r) en Jannie Kroes. door Anita Pepping foto Wolter Kobus/GPD Zelf raakten ze steeds meer gefascineerd door de werking van het vrouwenlijf. Na het schrijven van boeken over bevallin gen, baby's en zwangerschappen vonden Jannie Kroes (43) en Joke Oldersma (43) het tijd voor een boek over het vrouwen lichaam: Vrouw en lijf. „Het is een boek voor vrouwen, hun moe ders en hun dochters", zeggen ze trots. „Het vrouwenlijf loopt als een rode lijn door het boek en over elke leeftijdsfase is iets te vin den." Het boek beschrijft de lichamelijke (on)ge- makken van het vrouwenlijf in drie fases. „Gelukkig is het geen kwalenboek gewor den. Door de ervaringsfragmenten van vrou wen is het leesbaar en heel herkenbaar. Wij geven geen medische adviezen, maar wel tips over hoe je met sommige klachten kunt omgaan." De schrijfsters ontdekten dat er voldoende lectuur bestond over deelgebied jes, maar een overzicht van het vrouwenlijf van de eerste menstruatie tot en met de over gang bestond nog niet. GPD Vrouw en lijf wordt uitgegeven door Unie boek en is verkrijgbaar in de boekhandel voor 14,99 euro. drukkelijk op dat Yvonne niet alleen in Dendermonde, maar ook in twee andere ziekenhui zen is geopereerd. „In andere centra is ze verprutst", stelt de Belgische arts. De voedingsson de bleek niet meer bruikbaar, maar Himpens wilde dat Yvon ne zo snel mogelijk weer zou kunnen eten. Hij verwees haar naar een gespecialiseerd zieken huis in Brussel waar een buisje tussen de slokdarm en de maag werd geplaatst. Yvonne kwam, het was inmid dels januari geworden, terug in Dendermonde. Ze kon alleen via een slangetje worden gevoed. Maar inmiddels was de maag wel hersteld, constateerde dok ter Himpens, goed genoeg voor een reconstructiepoging. Maar, zo zegt de dokter achteraf, bij de operatie is 'blijkbaar een klein letseltje gebeurd aan de twaalfvingerige darm.' Het re sultaat: gal in de maag, een buik- vliesontsteking en weer een ope ratie. De laatste weken van haar verblijf in Dendermonde lag Yvonne, verzwakt en depressief, op de intensive care. Ze kreeg ook nog eens een leververgifti ging van de antidepressiva die dr. Himpens voorschreef. Op 9 maart gaf Yvonne de strijd op. Een week later is ze gecre meerd. Er waren 120 familiele den, vrienden en lotgenoten. Gevaarlijk Hoe gevaarlijk is een DS-opera tie eigenlijk? Arianne van Oirschot (38) uit Tilburg is een maand na Yvonne in Dender monde geopereerd. Ze woog voor de operatie 160 kilo; inmid dels is ze er zestig kwijt. Arian ne is ervan overtuigd dat ze een einde heeft gemaakt aan haar le venslange worsteling met haar overgewicht. „Ik was twaalf toen ik voor het eerst naar een diëtiste werd ge stuurd. Toen woog ik 73 kilo. De diëtiste zei: je moet minder eten en meer bewegen, dan komt het goed. Maar het komt niet door een gebrek aan wilskracht. Het is een conditie van je lichaam die ervoor zorgt dat je meer eet dan je kunt gebruiken." GPD door Marieke van Schie Haar man is plotseling ge storven, zo maar in bed. ,,Ik lag naast hem en schrok wakker van een vreemd ge luid", vertelt Mies, „het had iets weg van snurken. Hij lag in een verkramping, ik kon al niets meer doen. Hij gleed zo maar van me weg, de nacht in. Letterlijk en figuurlijk." Mies zit in de tuin, in de scha duw van de boom waar ze met haar man Sjaak zo graag zat. Ik ben op condoleancebe- zoek. Sjaak was een grote sportie ve man, die nooit ziek leek te zijn. Hij had een eigen zaak, een kleine supermarkt, maai de tijden waren zwaar. Grote winkelketens hadden zich re cent in de omgeving geves tigd. maar hij was er hele maal tegenaan gegaan, want hij hield van zijn werk. De buurtwinkelier werd door de omwonenden op handen ge dragen, al liep de omzet lang zaam maar zeker terug. Ik liep wel eens even binnen als ik in de buurt was. Gezel lig buurten. „Was hij de laatste tijd an ders?", vraag ik Mies. „Ach teraf gezien, was hij wel ver moeider. Normaal kon hij nauwelijks stil zitten, maar nu zakte hij voor de tv en bleef hij het liefst de hele avond hangen. Hij sportte ook twee maal per week, en was juist die zondag weer gaan lopen. Hij kwam thuis, en vertelde veel pijn in zijn rug te hebben. Daardoor moest hij een aantal keren stoppen onderweg. We dach ten dat het was van het sjou wen van zware kratten." „We hadden de zaak die week net anders ingedeeld, wat overzichtelijker. Zelf dacht hij dat het de volgende dag wat beter zou gaan, ik heb hem nog ingesmeerd met warme spierzalf, de klachten leken wat weg te zakken. We hebben samen nog even ge praat, en toen ben ik in slaap gevallen. Tot ik wakker werd. En toen was ik te laat. Heb ik iets over het hoofd ge zien? Hoe kom ik er achter wat hij heeft gemankeerd?" Naast het verdriet over het plotselinge verlies van haai man, speelt nu mee, dat Mies wil weten wat er gebeurd is, om vrede te krijgen met de si tuatie. Er is de mogelijkheid dat de patholoog bij een ob ductie bekijkt wat de oor zaak van zijn plotseling over lijden is geweest. Na enige aarzeling stemt ze toe. „Kan ik hem wel gewoon begra ven? En hoe ziet hij er dan uit, als ik hem weer terug zie?" Bij een lijkschouwing ope reert de patholoog de dode patiënt, en neemt weefsel weg, al naar gelang de vraag van de aanvragend arts. In dit geval kijkt hij naar hart en bloedvaten, eventueel de lever en de alvleesklier, en de hersenen. Daarna worden de snijwonden gehecht, en kan de familie nog afscheid nemen, als ze dat wil. Dat vindt ze goed. Bij de ob ductie blijkt hij een recent achterwandinfarct in het hart te hebben. De kransslag aderen van het hart waren ook bijna dicht! En dat bij een man zonder klachten. Ik ga weer langs om het rapport met haar te bespreken. Sjaak blijkt al een paar maan den geklaagd te hebben over rugpijn. Vorig jaar had hij nog meegedaan met de vier daagse, altijd gesport, nooit gerookt. „Het is toch onge looflijk, dat dit dan ge beurt?" Maar toch: de uitslag van het rapport biedt naast de machteloosheid en het ver driet ook de mogelijkheid in Sjaaks dood te berusten, in het besef dat zijn overlijden niet te voorkomen was ge weest. Tenzij hij zelf had in gezien, dat hij eerder aan de bel had moeten trekken. Mariek van Schie is huisarts door Henk Hellema Een reis naar Mexico en het werk in ploegendienst leve ren hetzelfde ongemak op: jet lag. Het lichaam heeft tijd no dig om zich aan te passen aan een nieuw ritme van dag en nacht. Dat gebeurt niet in één stap maar in twee, zo blijkt uit Leids onderzoek. In onze biolo gische klok zit een rem op een al te snelle overgang naar een nieuw ritme. Mogelijk kan die rem worden beïnvloed, zodat de aanpassing sneller verloopt. U heeft zich er al een tijdje op verheugd. Drie weken vakantie in Mexico. Altijd vervelend om die eerste dagen zo moe te zijn, moeilijk in slaap te komen en weinig trek in eten te hebben. Na de terugreis doet zich hetzelf de voor. De oorzaak van die lam lendigheid is de te snelle over gang naar een heel andei-e tijdzo ne. Aangezien de zon in Mexico zo'n zeven uur later opkomt, is onze inwendige klok van slag. Die klok is belangrijk: ons lichaam is ingesteld op een regel matig ritme van dag en nacht. De klok stuurt spijsvertering, re gelt wanneer we het meest alert zijn en of het tijd is om te gaan slapen. De inwendige klok rea geert op licht. Netvlies Via speciale cellen in het net vlies van onze ogen worden de lichtsignalen doorgegeven naar een heel klein hersengebiedje, iets boven de kruising van de oogzenuwen. Met een plotselinge overgang naar een nieuwe tijdzone en daarmee naar een nieuw dag- nacht-ritme, heeft ons lichaam moeite. De klok is van slag. Maar uiteindelijk past de klok, en daarmee het lichaam, zich na een aantal dagen aan. Hoe gaat dat eigenlijk in zijn werk? Hoe gaat het oude ritme over in het nieuwe vakantie-rit me? „Dat blijkt in twee stappen te gebeuren," zegt dr. Joke Meijer, verbonden aan het Labo ratorium voor Neurofysiologie van het Leids Universitair Me disch Centrum. „In elk geval bij ratten en zeer waarschijnlijk ook bij mensen. We zijn daar achtergekomen door in het laboratoiïum een vlucht naar Mexico na te boot sen. We deden in een rattenkooi het licht gewoon zes uur later Een meisje van 3 jaar slaapt in de vertrekhal op de grond naast de bagage van haar moeder. Na een lange vliegreis heeft het lichaam tijd nodig om zich aan te passen aan een nieuw ritme van dag en nacht. foto Phil Nijhuis/GPD aan dan normaal. Dan zijn ook ratten aardig van slag." We ma ten de elektrische activiteit aan de onder- en bovenkant van de klok. „Normaal vind je één elektri sche piek aan de onderkant waar de lichtsignalen binnenko men, en één aan de bovenkant. Maar wij vonden er aan beide kanten twee. Dat hadden we ab soluut niet verwacht." Fijn mesje De onderzoekers sneden vervol gens de hersenkern met een heel fijn mesje doormidden en maten opnieuw de elektrische activi teit aan onder- én bovenkant. „We maten nu in onder- en bo venkant één elektrische piek. Maar die waren niet aan elkaar gelijk. De piek aan de onder kant tikte in het nieuwe ritme, die aan de bovenkant in het oude. Met andere woorden: de onderkant past zich direct aan het nieuwe dagnacht-ritme aan, de bovenkant van waaruit signa len naar andere hersengebieden gaan, (nog) niet. Daardoor zit er een vertraging in de ritme-verandering. Beide zijn, bij ratten, pas na zes dagen weer gelijk. Dan tikt de hele klok volledig in het nieuwe rit me." Tegen die tijd voelen de Mexicogangers zich ook pas weer lekker. De jetlag is over. Ter voorkoming van een jetlag wordt wel een pilletje geslikt, Mela toni ne is een menseigen hormoon dat geproduceerd wordt in de pijnappelklier en het netvlies en in variërende hoe veelheden aan het bloed en het hersenvocht afgegeven. Het hormoon is van invloed op het waak-slaapritme en de vooi'tplanting. Voor mensen ont breekt overigens nog het keihar de bewijs voor de invloed op het een als het ander. Vooral in de Verenigde Staten wordt melatonine in grote hoe veelheden verkocht als middel tegen slaapstoornissen en bij jet lag. Door het slaapverwekkende pil letje op het juiste moment in te nemen kan een transatlantische reiziger zich -wordt althans aan genomen - sneller aan het veran derd dagnacht-ritme aanpassen. Meijer is niet zo'n voorstander van een pil. Haar voorkeur gaat uit naar wat natuurlijker vor men van aanpassing. „Een snelle overgang naar een nieuw ritme is natuurlijk niet al leen van belang voor mensen met een jetlag, maar meer nog voor mensen die in ploegen dienst werken. Bij hen moet de klok steeds opnieuw worden bij gesteld." Ploegenschema Aanpassingen aan een nieuw rit me ziet Meijer liever in een ploe genschema dat steeds later be gint en in veranderingen van lichtsterkte. „Ons onderzoek laat zien dat ratten zich veel sneller aanpassen na een 'labora- toriumvlucht naar Mexico' dan na een reis in omgekeerde rich ting. Verder is aangetoond dat ook voeding en sport het ritme van de klok sturen," Momenteel zijn de Leidse onder zoekers bezig met onderzoek naar de invloed daarvan op de biologische klok. „We willen weten in hoeverre de vertraging van de ritmeveran dering in de klok zelf door ge dragsveranderingen kan wor den beïnvloed." GPD door Helma van den Berg Met gesloten ogen luistert Martijn van acht in tran ce naar de rustige, lage stem van kinderarts Vlieger. Wat hij leukste vindt? Voetballen. Zijn linker been schiet voor een denkbeeldige trap om hoog. „Dan sta je nu op het voetbalveld," suggereert Vlie ger even kalm. „Voor elke prik denk je, ik sta nu aan de bal." Vlieger is in Nederland de eer ste en tot dusver enige kinder arts die in de Verenigde Sta ten een hypnose-opleiding heeft gevolgd. Met Eric Ver metten, psychiater in Utrecht en voorzitter van de Neder landse Vereniging voor Hyp nose, heeft ze een werkgroep kinderhypnose opgericht om de techniek onder collega's be kendheid te geven en ook in Nederland opleidingen op te zetten. „Hypnose is in de medische wereld nog onbekend", zegt Vlieger. „Mensen denken daarbij voor namelijk aan Rasta Rostelli. Maar deze behandelingen heb ben niets zwevends. Veel art sen gebruiken al afleidings tactieken om het kind op zijn gemak te stellen. Door het be wustzijn te vernauwen, het kind met hypnose in een lich te trance te brengen, heeft dat meer effect. Je gebruikt de kracht van de suggestie." Er komt geen wiebelend hor loge aan te pas. Simpel Vlieger gebruikt simpele me thodes. Ze laat het kind de handen vouwen, de wijsvin gers uitgestoken. Als de vin gertoppen elkaar vanzelf ra ken, praat Vlieger met lage, rustige stem op het kind in. Om suggesties aan te reiken over pijnknopjes, over een ma gische handschoen die pijn wegneemt. Of over het hoofd dat 's avonds tegen de blaas moet zeggen dat hij 's nachts dicht moet blijven kind van bedplassen af teU pen. Vlieger: „Het mooie is dat^ deren de techniek ook g kunnen toepassen. Dat wij kunnen leren om zichzelf kunnen helpen. Zelf hunpi bleem in de hand te knjge Maar een wondermiddel hypnose niet. „Het helpt bij kinderen s meer dan bij volwassene^ minder gevoelig zijn voorhyj nose en suggesties. Ook ai, angst om de controle jj zichzelf te verliezen. het biedt ook bij kinds geen garantie voor sin Tien kinderen worden hypnose bijvoorbeeld weli hun pijn of van het bedpk sen afgeholpen. Maar deel niet." Effecten Onderzoek moet uitwijs wat daar de reden van is I de effecten van hypnose kinderen is. Zelf doet V!i^ nu, samen met het Acaj misch Medisch Centrum Amsterdam, onderzoek ta de resultaten van hy de behandeling van het pri kelbaar darmsyndroom kinderen. Vlieger: „Met onderzoekt sultaten kun je mensen tuigen. Kan hypnose mesi ziekenhuizen ingevoerd wj den. En dat is nodig, zeke: de kinderafdeling." Met minder pijn en atj naar de dokter. Van bedp'a sen afkomen. Dat kan metb hulp van hypnose. Vooral! kinderen heeft het effect B hebben veel meer magis denkvermogen dan volwas nen, zegt kinderarts Ara Vlieger van het St. Antoi Ziekenhuis in Nieuwegeia „Kinderen zien echt het kis je om de pijn lager te draai En dat werkt." Kinderarts Arine VI brui kt hypnose om van problemen af te help: „Met de kracht van de sugea tie." GPD VISSERIJFEESTEN - Het was een vochtige boel in Breskens afgelopen weekeinde, waar de Visserijfeesten werden gehou den. Duizenden belangstellen den waren in opgewekte stem ming naar het versierde dorp afgereisd. Al tijdens de op tocht van praalwagens werden de in zomerkleding gehulde be zoekers verrast door slagre gens en onweer, maar de onver droten verder spelende muziek vereniging wist de stemming er toch in te houden. SINTELBAAN - Zaterdag en zondag werden voor het eerst de Zeeuwse atletiekkampioen- schappen gehouden op een telbaan aan de Baskenbuij weg in Vlissingen. Ook hier gende het, waardoor de pre ties achterbleven bij de wachtingen. Marathonto Hans Luitwieler en Cysouw wisten desondi een knap staaltje klaar te len: beiden pakten zes titels BLIKSEM - Het slechte heeft her en der in het voor schade gezorgd. Op. lendst was een brand in olietank op het Shell-ten in Pernis. De bedrijfsbn weer had twee uur nodig het te doven. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A, J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17,00 uur acceptgiro 226,50 Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving per maand: 19,95 per kwartaal: 58,00 per jaar: €222.50 Voor toezending per post geldleen toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvoorte einde van de betaalperiode. PZC. t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: €1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6%BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders wordenurtgf overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV envoi de Regelen voor het Advertentiew®1 Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag; tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleïntjeifc Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties; Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend! Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: w c.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverii Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concem.' aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt* (abonnementen)administratieen om u te (laten) informeren over voor u relevante diens®1" ducton van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden 6? Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4