Verzekeraars beloven makkelijker overstap Eerste uitzendavond van Talpa trekt ruim miljoen tv-kijkers IC Amsterdamse brug maakt plaats voor Sail MILJOEN Waterrekening tegen steunfraude 'ersatel: gratis oetbal eenmalig Rouvoet signaleert missers in beleid ontwikkelingshulp Grote brand bij recyclingbedrijf nog SUPER JACKPOT Zomerloterij Vier doden in zeecontainer Vrouw omgekomen bij brand Veel buitenlandse euromunten Krant: Bod KPN op 02 strandt Opnieuw Iraniërs in hongerstaking aatschappijen maken afspraken ziektekosten ianspreekpunt ;evluchte tbs'ers MSTERDAM - Versatel gaat jnader inzien niet nog meer li- oetbalwedstrijden gratis uit- inden op internet. Vrijdaga- md was AZ-Sparta wel gratis zien, bevestigde een woord- lerster zaterdag. et blijft bij een eenmalige uit- pding, omdat de gratis regis- afie tegen de gemaakte afspra- siis. „We hebben een contract lor betaal-tv", verklaarde de gsvrouw. „Daarom kunnen die wedstrijden niet gratis nbieden." r blijven twee opties over. Of interesseerden moeten beta- voor het bekijken van voet- ilduels via internet of de be kende website wordt uit de Uitgehaald. onderneming biedt al het ere- nsievoetbal live aan via een die internetverbinding DSL 2+). Ongeveer 20.000 lensen hebben die tot nu toe be- lar slechts de helft was |jd aangesloten. Het bedrijf Inu alles op alles om iedereen oor het eind van de maand aan pi ten. ANP van onze redactie binnenland De demontage van de Jan Schaeferbrug, zaterdag in het oostelijk havengebied in Amsterdam. te redden. Ook Rouvoet nam daarvan afstand. „Ik schrik er een beetje van als mensen zeg de Wereld lopen onnodig veel gen dat ontwikkelingshulp geen foto Rick Nederstigt/ANP LIEMPDE - Landen in de Der- door Eric Wendel AMSTERDAM - De ruim 200 meter lange Jan Schaeferbrug in het oostelijk havengebied in Amsterdam is zaterdag uit el kaar gehaald. Voor het eerst sinds de brug in 2001 het Java-eiland met de vas te wal verbond, zijn twee delen uit de brug gelicht. De twee openingen zijn nodig om grote en historische zeilsche pen door te laten voor Sail, het nautisch evenement dat woens dag begint. De architecten hadden de op dracht gekregen de brug demon tabel te maken. Eens in de vijf jaar moet de brug twee delen missen voor de maritieme mani festatie. Architectenbureau Ven hoeven CS en bergingsbedrijf BTS hadden de hele zaterdag uitgetrokken voor de preci- sie-operatie. Het demonteren liep niet hele maal volgens plan. Vastgeroeste bouten en onvoorziene kabels waarmee de brugdelen vastza ten, zorgden voor vertraging. Op een ponton onder de brug stonden vier palen om elk brug- deel omhoog te duwen en eruit te lichten. De ponton was ge vuld met duizend ton water. Door water weg te pompen, dreef de ponton omhoog en werd door de steunen het brug- deel opgetild. De twee brugde len zullen bijna twee weken op een Amsterdamse scheepswerf liggen en na Sail weer worden teruggezet. De brug over het IJ is volgens ar chitect Ton Venhoeven speciaal voor Sail ontworpen. „We zijn twee jaar bezig geweest met het ontwerp." ANP van onze redactie binnenland HILVERSUM - Het openings programma van de nieuwe tele visiezender Talpa is zaterdaga vond door 1.053.000 mensen be keken. Dat blijkt uit gisteren ge publiceerde cijfers van de Stich ting Kijkonderzoek. In het programma lieten presen tatoren Beau van Erven Dorens en Linda de Mol zien wat er zo al op tv komt bij het tv-station van John de Mol. De aansluiten de concertregistratie van Marco Borsato trok 971.000 kijkers. Daarna was het de beurt aan de samenvattingen van het eredivi sievoetbal. Voor het eerst waren die niet bij NOS Studio Sport, maar bij Talpa te zien. Naar dit door Wilfred Genee gepresen teerde 'De Wedstrijden' keken 1.117.000 mensen. Talpa sloot de avond af met 'Aruba Beach Footvolley', waarvoor 183.000 mensen opbleven. Talpa is erg tevreden over de score. „Dit had ik in mi'jn stout ste dromen niet verwacht", liet John de Mol gisteren via zijn woordvoerder weten. Volgens de zegsman tonen de cijfers aan dat Nederlanders de weg naar Talpa weten te vinden. „Wij haalden zaterdag een marktaan deel van 18,2 procent en daar mee waren we marktleider. Ter vergelijking: de nummer twee was Nederland 2 en die scoorde 10,4 procent. Het is dus begrijpe lijk dat er hier een juichstem ming heerst", aldus de Tal pa-woordvoerder. Talpa gaat bij de cijfers uit van de voor hen belangrijke doel groep van 20- tot 4 9-jarigen. De dienst Kijk- en Luisteronder zoek (KLO) van Publieke Om roep gaat traditioneel uit van kijkcijfers van alle leeftijden (zes jaar en ouder). Als de cijfers op die manier worden gelezen haalde Talpa een marktaandeel van 14,8 procent tegenover Ne derland 2 13,8 procent. In vergelijking met andere star tende zenders op vrijdagen en zaterdagen leverde Talpa zater dag een redelijk goede prestatie, aldus een KLO-woordvoerder gisteren. „Veronica scoorde bij zijn start 20 procent, RTL5 des tijds 10 procent." Studio Sport trok zaterdaga vond een gemiddeld aantal kij kers van 800.000 door atletiek, wielrennen en Engels voetbal uit te zenden. Met eredivisievoet bal behaalde de NOS-sportru- briek een jaar geleden op zater dag gemiddeld 1,6 miljoen kij kers. Tros De Tros heeft plannen om met John de Mol te gaan praten over diens plan een familiezender op te zetten. Dat zei de directeur van de Tros Julius Minnaar za terdag in het programma Media zaken van BNR Nieuwsradio. Talpa-oprichter De Mol kondig de vrijdag aan met nog een nieu we zender te willen komen. Minnaar voegde er wel aan toe dat de Tros binnen de publieke omroep wil blijven. De omroep wil wel de commerciële activitei ten buiten het bestel uitbouwen, aldus Minnaar.De TROS lonkte al eerder naar de commercie. Vo rig jaar voerde 'de grootste fami lie van Nederland' gesprekken met de Vlaamse zender VTM, SBS en De Mol om gezamenlijk een commerciële tv-zender op te richten. ANP hulp mis doordat het beleid voor ontwikkelingssamenwer king inefficiënt is georgani seerd. De wil om echt iets aan het armoedeprobleem te doen, is onvoldoende, vindt Christen- Unie-leider André Rouvoet. Met name aan het gesubsidieerd dumpen van Nederlandse pro ducten als melkpoeder en rund vlees op de Afrikaanse markt moet wat Rouvoet betreft zo snel mogelijk een einde komen. „Veel landen laten hun eigen be langen zwaarder wegen dan de belangen van het ontwikkelings werk", stelde de voorzitter van de ChristenUnie-fractie in de Tweede Kamer zaterdag in het Noord-Brabantse Liempde tij dens de slotdag van het Flevofes- tival. Rouvoet was daar op uitnodi ging van de hulporganisaties Kerkinactie en ICCO, hoofds ponsors van het christelijke fes tival. Afstemming tussen economie en ontwikkelingswerk ontbreekt in veel gevallen, zei Rouvoet. Daar door kan het gebeuren dat melk poeder uit hét Westen met ex portsubsidies naar Kenia wordt gebracht, met als gevolg dat de lokale bevolking met melk blijft zitten. „Dat botst dus", aldus Rouvoet. „In zulk beleid zit enorm veel inconsistentie." Volgens Rouvoet is het een wijd verbreid misverstand dat vrije wereldhandel het toverwoord is om een einde te maken aan de armoede in de wereld. „Juist de arme landen hebben niet de ca paciteit om toe te treden tot de wereldmarkt." Bezoekers van het Flevofestival keerden zich zaterdag massaal tegen de stelling dat arme lan den zichzelf maar moeten zien zin heeft. Dat is te gemakkelijk. In het verleden is er wel te vaak geld gegeven voor het goede ge voel. We moeten daarom kei hard werken aan nieuwe vor men van ontwikkelingssamen werking. Dat is ook onderdeel van de integriteit van het chris telijk geloof. Je kunt niet zo maar zeggen: we kappen met die hulp." GPD BRUNSSUM - Bij recyclingbe drijf Sorteer Zuidoost in Bruns- sum is gisteren een grote brand uitgebroken. Het vuur ontstond in een berg afval, meldde de alarmcentrale in Maastricht. Aanvankelijk leek het vuur bin nen anderhalf uur onder contro le. Er werd toen melding ge maakt van een palletbrand. Maar gistermiddag laaiden de vlammen weer op, mogelijk als gevolg van broei. Daarop ver dubbelde de brandweer de in zet. Boven de brandhaard hingen dikke rookwolken, die tot ver in de omgeving waren te zien. De brand ontstond in een grote sta pel ongesorteerd afval, en dreig de door de aanwakkerende wind over te slaan naar een berg afvalhout van buurbedrijf Bo wie. De tachtig brandweerlie den stelden met acht autospui ten alles in het werk om dit te voorkomen, aldus de woordvoer der van de alarmcentrale. De brandweer kreeg hulp van de naburige Awacs-basis van de Navo in het Duitse Geilenkir- chen, dat twee bluswagens ter beschikking stelt. ANP (Advertentie) De laatste Staatsloten. Koop ze nu! John de Mol brengt in Hilversum een toast uit op de lancering van zijn nieuwe zender Talpa. Ter gelegenheid van die lancering waren zaterdag veel van de Talpa-medewerkers bijeen om een feestje te vieren. foto Sander Stoepker/ANP Trekking 16 augustus van onze redactie binnenland GRONINGEN - Het waterver bruik van mensen in het noor den van het land met een uit kering wordt binnenkort ge controleerd om fraude op te sporen. Zeer laag waterver bruik is vaak een aanwijzing dat mensen niet werkelijk wo nen op het adres waar zij hun uitkering ontvangen. Deze nieuwe koppeling van gegevens volgt op de koppe ling van uitkeringen met de kentekenregistratie van de Rijksdienst voor het Wegver keer, die in Groningen werd ontwikkeld. Die koppeling is in de meeste gemeenten in het noorden toegepast. Daarbij liepen tientallen men sen tegen de lamp die on danks een uitkering een dure auto hadden, of zelfs meerde re kentekens op hun naam. Daardoor hadden zij vaak meer vermogen dan de Wet Werk en Bijstand (WBB) toe staat, maar het was ook een aanwijzing voor zwart werk en andere verzwegen inkom sten waardoor uitkeringen ge heel of gedeeltelijk werden stopgezet. De winst voor de noordelijke gemeenten be droeg honderdduizenden eu ro's. Inmiddels wordt deze koppeling in bijna het hele land uitgevoerd of voorbe reid. De koppeling van uitkerings gegevens aan de waterreke ning is al gedaan in Overijs sel. Alle klanten die minder dan tien kubieke meter drink- water verbruikten, werden ge koppeld aan de administratie van de gemeentelijke sociale diensten en andere uitkerings instanties. Het leverde in to taal ruim 1,1 miljoen euro op aan onrechtmatige uitkerin gen. Van 21 mensen werd de uitkering stopgezet. GPD maandag 15 augustus 2005 ROTTERDAM - De politie heeft vrijdagmiddag de leven loze lichamen van vier mannen aangetroffen in een contai ner die werd gelost bij een bedrijf aan de Waalhaven in Rotterdam. Een politiewoordvoerder zei zaterdag dat de slachtoffers vermoedelijk verstekelingen waren. „Ze had den eten, drinken en gereedschappen bij zich. Waarschijn lijk hebben ze zich in Casablanca toegang verschaft tot de container", aldus de woordvoerder. De laadkist werd verscheept naar Spanje. De politie ver moedt dat de mannen wilden blijven. „De container bleef in Spanje enkele dagen staan, waarbij de hoge tempera tuur de mannen waarschijnlijk fataal is geworden", aldus de politie. ANP ALKEMADE - Een brand in zorgcentrum Jacobus in Oude Wetering (gemeente Alkemade) heeft zaterdaga vond een 86-jarige vrouw het leven gekost. Het vuur brak even voor negen uur uit in de aanleunwo ning van het slachtoffer op de derde etage van het com plex. Nadat de brand was geblust, vond de brandweer het stoffelijk overschot. De brand ging gepaard met een flinke rookontwikkeling. Ongeveer vijftig bewoners van aangrenzende woningen in het zorgcentrum werden geëvacueerd en ondergebracht in een ander deel van het complex. ANP AMSTERDAM - Meer dan de helft van de euromunten in Nederland is buitenlands. Dat geldt niet voor de munten met de laagste waarden, van de stuivers is 73 procent nog van eigen bodem. Van de munten van 1 euro is nog maar 21 procent van bin nenlandse afkomst, van de 2-euro-munten is ongeveer 23 procent nog 'autochtoon'. Dat blijkt uit de maandelijke peilingen door de vrijwilligers van het eurodiffusiepro- ject. De gegevens zijn gisteren bekendgemaakt. ANP LONDEN - KPN en Deutsche Telekom zijn van plan ge weest om samen een bod van 14 miljard pond (circa 20,4 miljard euro) uit te brengen op het Britse mobieletelecom- bedrijf 02. Het bod ging niet door, omdat het Nederland se concern en zijn Duitse branchegenoot het uiteindelijk niet eens konden worden over het gezamenlijk bod, aldus The Sunday Times. Een woordvoerder van KPN gaf gisteren geen commen taar. Ook Deutsche Telekom wilde niet reageren. ANP TER APEL - Drie Iraniërs in het vertrekcentrum in Ter Apel zijn in hongerstaking gegaan. De vluchtelingen kwa men daartoe nadat ze vrijdagmiddag op het gemeentehuis van Vlagtwedde over hun situatie hadden gesproken. Daarop besloten ze, uit protest tegen het asielbeleid van de Nederlandse regering, in hongerstaking te gaan. De actie van de vluchtelingen is, zo zeggen ze, niet geïn spireerd op het protest van eerdere hongerstakers. De hon gerstaking wordt ingegeven door de angst terug te wor den gestuurd naar Iran. GPD Marmelstein 0 HAAG - Zieken, ouderen jgehandicapten kunnen vanaf tend jaar makkelijker wisse- g van zorgverzekeraar. De jeste maatschappijen weige- n niemand voor de aanvullen- verzekeringen. jt blijkt uit een rondgang jigs het merendeel van alle «verzekeraars (Agis, Ach- INHEM - De Europese Orga stic ter bescherming van de Echtspositie van Gedetineer- >n (E0RG) gaat een vertrou- enspersoon aanstellen voor ge- Dchte tbs'ers. [ei is de bedoeling dat een ortvluchtige tbs'er wordt ge- yjseerd uit zichzelf terug te ren naar de inrichting. Dit eft de EORG zaterdag laten eten. eEORG denkt aan iemand die ychiatrisch is geschoold, al leen woordvoerder. De orga- satie hoopt uiterlijk 1 septem- ïiemand te hebben gevonden. »E9RG hoopt zo te voorko en dat een voortvluchtige tbs' delicten pleegt of zich door stitle in het nauw gedreven jelt Het tonen van foto's en rspreiden van opsporingsbe- rhten kan er volgens de EORG 8 leiden dat een ontvluchte ber 'door het lint gaat'. vertrouwenspersoon is er or de tbs'er en zal geen enkele 1 spelen in het opsporings tra- jt, benadrukt de EORG. Er mt een speciaal telefoonnum- ir waarop de vertrouwensper- fin te bereiken is. De EORG il nog overleggen met justitie te verzekeren dat de gesprek- 1 vertrouwelijk zijn. ANP mea, Menzis, De Friesland, VGZ, Delta Lloyd, Ohra, CZ en DSW). Het is nieuw dat overstappers op zo'n grote schaal zonder risi co-selectie worden toegelaten bij een andere maatschappij. Bij de ondervraagde zorgverzeke raars zijn nu in totaal bijna 11 miljoen Nederlanders verzekerd (ziekenfonds en particulier). Uit onderzoek van toezichthouder CTZ blijkt dat op dit moment tweederde van de zorgverzeke raars wel selecteert op risico's. De zorgverzekeraars hebben on langs centraal (via de brancheor ganisatie) afgesproken om geen risicoselectie toe te passen. Dat geldt echter alleen voor cliënten die hun huidige maatschappij volgend jaar trouw blijven. Als mensen extra aanvullingen wil len, wordt bij het vaststellen van de premie niet gekeken of ie mand ziek is en de afgelopen ja ren veel kosten heeft gemaakt. Die afspraak gaat de meeste zorgverzekeraars echter niet ver genoeg. Met de verdere versoepe ling van het toelatingsbeleid ho pen ze de slag om te concurren tie te winnen. Volgend jaar gaat het nieuwe zorgstelsel in en wordt het nog belangrijker om veel klanten binnen te halen. Het verschil tus sen ziekenfonds en particuliere verzekeringen vervalt. Iedereen moet een basispakket afsluiten dat de meest noodzakelijke zorg- kosten dekt. In de wet is gere geld dat zorgverzekeraars voor het basispakket niemand mogen weigeren. Bovenop dat pakket kunnen mensen zich aanvullend verzekeren voor bijvoorbeeld tandarts, plastische chirurgie en alternatieve geneeswijzen. Voor die pakketten mogen de verzeke raars van het kabinet wel selec teren op risico. Verschillen Maatschappijen die nu vrijwil lig besluiten om een soepel ac- ceptatiebelid te voeren gaan daar wel heel verschillend mee om. Sommigen selecteren alleen voor de meest uitgebreide tand- a'rtsverzekering. Anderen eisen dat de klant zowel het basispak ket als de aanvullende verzeke ring bij dezelfde maatschappij afsluit. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3