)ok Vlaanderen ontpoldert Veel belangstelling hagelkanon PZC Beste wipschutters even in Graauw ZC Tweede kermis Kloosterzande op sterven na dood 'luwe Sigmaplan voor Zeeschelde 1 1 rtal gesnapt (ruim tachtig en xtc op zak oêffcSv* s Auto loopt vast op het strand Vernielingen aan auto's Sterke drank gestolen Dronken bromfietser bekeurd Aanrijding bij rechtsaf slaan Vrije doorgang hulpdienst bepleit agenda maandag 15 augustus 2005 Pjniis Antonisse Net als langs de Wester se worden komende jaren |(|e Vlaamse Zeeschelde ^ringen uitgevoerd. Het het deel tussen de grens en Gent. De beregeling heeft dat vast- jnhct vernieuwde Sigma- ioor de Zeeschelde. plan bevat maatregelen overstro- van jnsico's en verbetering van uur. Die komen neer op leg van overstromingsge- deels door ontpolderen plaatselijke dijkverhogin- imaie kosten worden tot leraamd op bijna 880 mil- Daarin zit ook geld voor de land- luziekfestival loese Sas ruk bezocht HHELMINADORP iGoese Sas muziekfesti- heeft gisteren honder- ibezoekers getrokken. i de middag traden di- se bands op in twee uit kluiten gewassen party- iten tegenover café Het ffi Vissertje. Allemaal ikleinschalig, maar dat bij het kleine ca- tje Het terras puilde be- uit en ook op stonden tientallen insen de optredens te Behouwen. Het Goese muziekfestival werd arde tweede keer gehou- «orgklachten: 00-0231231 •maandag t/m vrijdag ge rende de openingstijden; Wags tot 12.00 uur pDACTIE Seuwsvlaaimderen |ülem Alexanderlaan 45 lus 145 iacterneuzen 10115-645769 W115-645742 wwl: redtern@pzc.nl |néHoonhorst (chef) PBareman pond de Frel pé van Stee pBakker (sport) Pdeloo 16 Wbus.62 ^AB HULST 1(0114)372776 (0114)372771 N: redhulst@pzc.nl Na van Doorsselaer JNTRALE redactie 28 aa goes (0113)315500 (0113)315669 Nil: re NTERNET pwvpzc.nl Nil; web@pzc.nl bouw op te vangen en voor plat telandsrecreatie. De eerste versie van het Sigma plan werd in 1977 vastgesteld, als het Vlaamse antwoord op overstromingen in het Schelde- bekken in 1953 en 1976. Het is nooit helemaal uitgevoerd. Afge lopen jaren is gewerkt aan een herziening vgn het plam Met meer aandacht voor behoud en versterking van de natuur, in combinatie met vergroten van de veiligheid. Dat vloeit weer voort uit de door Nederland en Vlaanderen gezamenlijk vastgestelde Lange Termijnvisie voor het Schelde- bekken (richting 2030) en de vo rig jaar gepresenteerde Ontwik- kelingsschets 2010, met daarin een derde verdieping van de Westerschelde. In het kader van die schets moet in Zeeland langs de rivier circa 600 hectare nieu we natuur aangelegd worden. Daarin zit onder meer het ont polderen van de Hedwigepolder in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. De Vlaamse regering neemt dit pro ject mee als onderdeel van het herziene Sigmaplan. Het gaat dan om de Hedwigepolder en een deel van de Vlaamse Pro- sperpolder, totaal bijna 460 hec tare. In het herziene Sigmaplan zijn maatregelen voor de korte ter mijn (gereed in 2010) en langere termijn (omstreeks 2030 klaar) opgenomen. Het verzwaren van dijken spreekt voor zich. Daar naast zijn er twee manieren om de rivier meer ruimte te geven. Een gecontroleerd overstro mingsgebied (gog), dat alleen bij extreem hoge waterstanden in loopt en een gecontroleerd gere duceerd getijgebied (ggg), waar in een gedempt getij wordt toe gelaten. In het laatste geval is sprake van ontpoldering. De projecten die op korte ter mijn aangepakt moeten worden, bestaan uit: Kalkense Meersen, 606 hectare wetland (pias-dras natuurgebied); Wijmeers, ontpol deren (28 hectare) en gog (158 hectare); Bergenmeersen, 41 hec tare ontpolderen; Paardeweide, 85 hectare wetland omvormen tot gog; Paardebroek, 28 hectare wetland; Vlassenbroeksepolder, 102 hectare ggg en 137 hectare gog in te richten als wetland; Grote Wal, Kleine Wal, Zwijn, 149 hectare wetland als gog; de Bunt, 67 hectare deels ontpolde ren en deels ggg; potpolder Lil- lo, afgraven 17 hectare slik en schor. Daar komt de Hedwige- en Prosperpolder bij. Ook voor de langere termijn, na 2010, heeft de Vlaamse regering al een aantal projecten vastge steld, vooral ontpolderingen: Groot Schoor Hamme, Oud broekpolder, Uiterdijk, Groot Schoor Bornem, Stort van Hing- ene. E-Vier jongeren uit Ber- Zooni zijn in de nacht lerdag op zondag rond lier aangehouden wegens ran harddrugs. was eerder die avond selkom in een horecagele- in de gemeente Veere, ;n medewerker zag dat an hen een zakje pillen Bi) stelde de politie op de jigens reden weg, maar a even later door de poli- htferhaald en tot stoppen rad. Ze probeerden onge- ;je pillen uit de auto ien, maar dat werd opge- rdachten zijn allen af kom men op Zoom en va- in leeftijd van zestien tot ten jaar. Het zakje dat uit was gegooid bevatte, jedelijk, xtc-pillen. In to- jn er ruim tachtig pillen ag genomen. ïdachten zitten nog vast. R Een deelnemer aan het EK Handboogschieten in opperste concentratie. door Gino van den Broecke GRAAUW - De beste wipschutters van Europa togen afgelopen weekeinde ge wapend met pijl en boog naar Graauw getogen voor individuele en landenwed- strijden op de staande wip in het kader van het Europees kampioenschap hand boogschieten. Het was het hele weekeinde een gezelli ge drukte op sportpark De Boomwai, waar in totaal 355 deelnemers tijdens het EK op de staande wip met elkaar de strijd aanbonden, met als doel de Euro pese titel. De kampioenschappen voor jeugd (op zaterdag) en volwassen (gisteren) wer den georganiseerd door Schuttersmaat- schappij De Friezen uit Graauw. Maar het kampioenschap mag dan Euro pees heten, het aantal nationaliteiten was zeer beperkt. Schieten op de staan de wip wordt alleen beoefend in Zee land en bij één club in het Brabantse Gilze-Rijen, in België en het noorden van Frankrijk. Het doel bij de individuele wedstrijd is de hoofdvogel naar beneden schieten, die zich op een hoogte van zo'n 26 me ter bevindt. Aan deze wedstrijd nemen bij de jeugd veertig en bij de volwasse nen 72 wipschutters deel. De junioren krijgen ieder vijf pogingen om de roodwitblauwe hoofdvogel eraf te schieten. De Belgische Jeroen de Schrijver mag zich na een barrage met Patrick de Jon ge voor een jaartje Europees Kampioen noemen. Hij schoot zichzelf bij zijn derde poging tot Kampioen. Bij de senioren won gis- termiddag Kenny Heirwegh de titel. Vo rig jaar werd hij nog kampioen bij de foto Wim Kooyman jeugd en hij prolongeerde nu zijn Euro pese titel bij de senioren, door in vijf schoten twee keer raak te schieten. Tijdens de landenwedstrijd was het zaak om de gehele wip met een totale waarde van vijftig punten, leeg te schie ten in 240 beurten. Elk team telde 24 schutters die elk tien pijlen de lucht in vuurden. Zaterdag behaalde de Belgische equipe met 46 punten de titel bij de jeugd. Frankrijk wordt tweede en Nederland derde. Bij de volwassenen schoot de Belgische ploeg de hele wip het snelste leeg en ging gisteren met de titel huiswaarts. Nederland eindigde tweede en Frank rijk behaalde de derde plek. door Ronald Verstraten ST. KRUIS - Aan de anders zo stille Buitendijk in St. Kruis heerste afgelopen zaterdag een ongewone drukte. Heel wat men sen kwamen een kijkje nemen bij de demonstratie van een 'schokgolfgenerator', oftewel an- ti-hagelkanon in de boomgaard van Eugène Paridaen. Toen vorig jaar 95 procent van zijn oogst verloren ging door ha gel, krabde fruitteler Paridaen zich eens nadrukkelijk achter de oren. „Vroeger kon je dat dan nog wel kwijt, maar tegenwoor dig mag er niets meer aan man keren", legt hij uit. Dus zat hij met een omzetverlies van zowat 50.000 euro. Veel mogelijkheden om een dergelijke rampspoed in de toekomst te voorkomen, had hij niet. Hooguit was het plaat sen van anti-hagelnet een alter natief, Maar dat is niet alleen on handig en arbeidsintensief, maar ook tamelijk on-praktisch in een boomgaard vam enkele hectares groot. Ruim dertig jaar geleden, in 1972 om precies te zijn, heeft een Franse fruitteler er echter iets op gevonden: een apparaat dat door middel van schokgol ven de vorming van hagel tij dens een onweersbui voorkomt. Niet helemaal nieuw dus - er staan er wereldwijd nu zo'n 500 van - maar toch had Paridaen zaterdag de Zeeuwsvlaamse pri meur. Collega's uit de agrari sche en met name fruitteeltsec tor, wilden dat wel eens van dichtbij bekijken. Ze kregen uit leg van een vertegenwoordiger van het bedrijf Agrodin uit Montfort, met de alleszins toe passelijke naam H. van den Boogaard. Hij vertelde dat er al enkele yan deze anti-hagelka- nonnnen in Nederland staan, maar dat België met zo'n tien tot vijftien apparaten een stukje voorloopt. Het apparaat brengt met acety- leengas een ontploffing tot stand in een naderende onweers bui. Het proces waarbij in die bui hagelstenen worden ge vormd, wordt daarbij ruw ver stoord, zodat ze uiteindelijk als gewone regen op aarde vallen. Ruw verstoord wordt wellicht ook de onmiddellijke omgeving. Op een afstand van 50 meter is het geluid zo'n 100 decibel sterk. Op enkele honderden me ters is dat echter alweer geredu ceerd tot 35 decibel. Aangezien nen hebben. De buren van Pari boomgaarden veelal geïsoleerd daen reageerden zaterdag alvast liggen, zijn er normaliter weinig tamelijk laconiek op de vraag of omwonenden die er last van kun- het kanon hun nachtrust niet X VV**. - Heel wat mensen kwamen een kijkje nemen bij de demonstratie van een 'schokgolfgenerator', oftewel anti-hagelkanon in de boomgaard van Eugène Paridaen. (tweede van rechts) foto Wim Kooyman zou verstoren: „Hij knalt alleen bij onweer en dan ben je toch al wakker." Desondanks wordt nog gewerkt aan manieren om het geluid te verminderen, onder andere door isolatie van de container waar op het apparaat is geplaatst. De schokgolfgenerator mag voorlopig een jaar op proef wor den gebruikt en heeft voor die periode een tijdelijke hinderwet vergunning van de gemeente Sluis. Paridaen heeft het apparaat al sinds 1 juli staan en heeft het af gelopen vrijdag al gebruikt. Hij is ervan overtuigd dat het werkt. „Er staat er al jaren een bij een fruitteler in Krabbendijke en die heeft sindsdien geen hagel meer gehad." Europees gezien wordt er echter nog gezocht naar 'harde bewijzen'. Onafhan kelijk landbouwdeskundige, de Belg Luc Brusschaat, zaterdag ook aanwezig, vertelde dat ge probeerd wordt om de werking aan te tonen door middel van sattelietfoto's. Het bereik van een schokgolfgenerator loopt van 500 meter tot maximaal 6 ki lometer. Het apparaat kost 45.000 euro. WESTKAPELLE - Op het strand in Westkapelle heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag rond half één een vakan tieganger met zijn auto vastgezeten. De automobilist dacht via het strand een rondje Walche ren te kunnen rijden. Hij zakte bij opkomend water tot aan de bodemplaat in het zand weg. De man verklaarde dat hij in zijn woonplaats ook altijd over het strand reed. Met behulp van een politiejeep werd de auto uit het zand getrokken. De man kreeg daarvoor de rekening gepresen teerd en een boete voor het rijden over het strand. MIDDELBURG - Op de Nieuwe Vlissingseweg in Middel burg zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag aan veel au to's vernielingen aangebracht. Van zo'n zeven auto's zijn spiegels afgetrapt. WESTKAPELLE - Uit een bedrijf aan de Grindweg in Westkapelle is in de nacht van zaterdag op zondag een fles sterke drank gestolen met een waarde van enkele tien tallen euro's. Voor deze diefstal is, even na tweeën 's nachts, een acht tienjarige jongen uit de gemeente Veere aangehouden. Hij bekende de diefstal en betaalde een boete van 130 euro. (Die was hem opgelegd na overleg met de officier van jus titie) VLISSINGEN - Een 35-jarige bromfietser uit Vlissingen is in de nacht van vrijdag op zaterdag om 2.30 uur op de Dortsmanstraat betrapt voor het rijden onder invloed van alcohol. Hij had drie keer de toegestane hoeveelheid alco hol gedronken. Hij kreeg een proces-verbaal en een rijver bod van negen uur. VLISSINGEN - Bij een aanrijding zaterdagmiddag rond 13.00 uur op de Scheldestraat in Vlissingen is een acht tienjarige Vlissingen die op een snorfiets reed, aangere den door een automobilist die rechtsaf sloeg. De snorfietser hield er een pijnlijke borst aan over. De au tomobilist, een 26-jarige Middelburger, zag de snorfietser over het hoofd. Auto en snorfiets raakten licht bescha digd. VLISSINGEN - De Lokale Partij Vlissingen (LPV) denkt dat het slecht gesteld is met de bereikbaarheid van het Vlissingse winkelgebied voor hulpdiensten. Zij stellen voor om in het midden van de straten een vrije doorgang te creëren van 3.50 meter breed en 4.00 meter hoog, waardoor ambulances en brandweerauto's altijd vrij baan hebben. Ook stelt de partij vragen aan het colle ge van B en W over de brandveiligheid in de Sint Jacobs- passage. „Als de overkapping tot onveilige, brandgevaar lijke situaties leidt, dan moet de overkapping desnoods worden afgebroken", stelt de LPV. door Edy de Witte KLOOSTERZANDE - Ker misexploitant J. Janssen uit Maastricht weet het zeker. Met zijn 'Prijzenpaleis' komt hij vol gend jaar niet meer naar de tweede kermis in Kloosterzan de. Dit weekeinde kreeg Janssen amper bezoekers aan zijn kraam. Zijn twee collega's wa ren zeker niet beter af. Janssen: „Mijn ritje vanuit Maastricht kost me al 42 euro re tour aan tolgeld voor de Wester- scheldetunnel. Dan heb ik het nog niet over de dieselolie die steeds duurder wordt. Ik ver dien hier echt geen cent. Er moet geld bij. Maar ja, ik wilde nog een keertje afzakken naar Zeeuws-Vlaand eren. Als ik dit vooraf had geweten." De tweede kermis in Klooster zande, die vanaf afgelopen zater dag tot en met vandaag op de rol staat is op sterven na dood. De bevolking komt voor dit dorpsfeest de deur niet meer uit. C. de Kort van bar de Klaroen kan erover meepraten. Twee jaar na elkaar stond ze met een tapwagen op het kermisterrein aan het Marijkeplein. „Zo pro beerde ik de kermis wat leven in te blazen. Er komt echt geen mens meer op af. Ik heb het wel gehad met deze kermis." Op het Marijkeplein hebben voor het kermisfestijn nog maar drie exploitanten hun attractie uitgestald. Naast Janssen met zijn Prijzenpaleis proberen ook J. Schulte uit Clinge met een schietkraam en A. Bartling uit Amsterdam met een grijpkraam een boterham te verdienen. Bart ling doet deze kermis al vijf jaar aan. „In het begin kon ik mijn kostje nog redelijk verdienen. Toen was er ook wat meer ambi ance met onder meer nog een molen voor de allerjongste kin deren en een autoscooter voor de wat opgeschoten jeugd. Zo krijg je automatisch aanloop. Maar na het afhaken van de laat ste twee attracties kun je er wel een streep door zetten. Voor mij hoeft het ook niet meer." Taditioneel viert Kloosterzande twee keer per jaar kermis. Het eerste dorpsfeest met daaraan gekoppeld de Molenstraatfees ten in het eerste weekeinde van juli is al jaren een doorslaand succes. Bij de tweede editie zes weken later kun je in het dorp wel een kanon afschieten. Voor T. Schakelaar van de dorpsraad mag dit evenement zeker van de kalender geschrapt worden. Schakelaar: „Het is bovendien telkens ook vakantietijd en daar trekken de mensen natuurlijk liever de portemonnee voor open." De plaatselijke horeca speelt ook niet meer op de ker-. mis in. „Waarom zou je iets orga niseren als er toch geen kip op afkomt", weet I. Ferket van café de Kastanje uit ervaring. I. Boerdam van café De Reizen de Man houdt de deur nog op een kiertje. Vandaag houdf hij vanaf 14.30 uur een afsluitende kermisschieting op de liggende wip. „Als er net zo veel schut ters op afkomen als vorig jaar dan heb ik toch iets aan deze 1 kermis gehad", meldt Boerdam. Kermisexploitant J. Schulte uit Clinge neemt het wat lichter op. „Anders is er in de wijde omtrek voor ons niets te doen. Het is of thuisblijven of toch een kleinig heidje meepikken. Ik kan wel makkelijk praten omdat ik bij de deur woon. Gelukkig vraagt de gemeente Hulst voor deze kerkdorpen geen stageld anders was het zeker droog brood eten. Ik loop af en toe maar naar mijn collega's om de tijd te vullen." STREEKACTIVITEITEN AARDENBURG - Kaaiplein, 10.00 uur: Hobby - en crea-doemarkt; AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur; Kaarten, vrij biljarten; De Halle, 14.00 uur: Prijskaarten; CADZAND - BAD - Boulevard de Wie* lingen, 12.00 - 21.00 uur: Zomermarkt; 19.00 uur: Circus Renz; GROEDE - Slijkstraat, 11.00 uur: Was dag; HULST - VVV kantoor; 14.00 uur: Zo- merVestingWandeling; De Lieve, 13.0C£ uur: Kaarten en biljarten; KAPELLEBRUG Kapel van O. L Vrouw ter Eecken, 14.30 uur: Rozen kransgebed; KLOOSTERZANDE Café de Reizende - Man, 14.30 uur: Kermis schieting; NIEUW - NAMEN - De Kauter, 13.30 uur: KBO koersbal en handwerken; PERKPOLDER - Paviljoen de Perk, 19.00 uur: Fietstochten; SINT - KRUIS - N.H. kerk, 19.00 uurt Fietstocht in de grensstreek; TERNEUZEN - Sporthal 't Zwaantje! 13.00 uur: Koersbal en bowls; Speel-' kooi Oudelandse Hoeve, vanaf 19.00 uur: Panna knock-out voetbaltoernooi.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35