'ZC van visserij zorgelijk roekomst Voor die reis naar Amsterdam moest ik gewoon vakantie nemen Op de Visserijfeesten loop je nooit alleen Zeeuws-Vlaamse minicampings hebben weinig te klagen Sombere rede in Breskens Vechtpartij blijkt aanrijding Gewonden bij aanrijding Duizenden euro's weg uit woning zeeuwse almanak Afvalscheiding Met de hoogaars naar Sail Amsterdam Amerikaanse Nederlander begon met hardzeildag Redactie: ^pzc.m 0113-315649 ostbus 31 Mtentie-exploitatie: i MiHrlpn-7ppl (jord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; allws-Vlaanderen: 0114-372770; Jtjonaal: 020-4562500. paandag 15 augustus 2005 editie Zeeuws-Vlaanderen te Ronald Verstraten ÏRESKENS - De situatie waar- jde visserijsector zich bevindt, in alle kanten zorgelijk. De lijn in Breskens en de plaat- ïlijke visserij worden in hun lortbestaan bedreigd. „Het jet niet veel erger worden, de zijn in zicht", zei voor lier J. de Bliek van Visserijver- aiging Ons Belang zaterdag. e: enige positieve aan zijn srwegend sombere rede, was Écht dat hij eerst van plan as geweest om te zeggen dat grenzen zijn bereikt. Maar twas in het geheel van slech- gen hooguit een nuance, c sprak zoals gebruike- kbij de opening van de Visse- feesten. Allesbehalve feeste- was echter zijn schets van (economisch en maatschappe- tij, dat de visserij bepaald et meezit. Zo noemde hij de ootschalige projecten in en i de Noordzee (windturbine- rken, vergroting van de Maas- akte), die voor de visserij al- o maar nadelig lijken uit te kken. Want ze gaan, net als 'verdieping van de Wester- lelde, ten koste van visgron- o, De Bliek noemde de wind- rbines 'prestigeobjecten' die indenvol geld kosten, „maar nor de visserij is geen regeling getroffen." Geërgerd merkte hij op dat hetzelfde geldt voor de Westerschelde, waar de verdie ping weL wordt gecompenseerd met natuur, maar de visserij geen vergoeding krijgt. De zwar tepiet ging in zijn betoog dan ook meermalen in de richting van de 'machtige milieuorgani satie' die volgens hem 'overmoe dig geworden door successen' zouden vinden, dat de visserij helemaal moet verdwijnen. Hij daagde hen dan ook uit om hard te maken dat de terugloop van vissoorten de schuld is van de (boomkor-)visserij. Volgens hem zijn daar veel verschillende oor zaken voor, waaronder terug loop van voedselrijkdom en toe voer van fosfaten. „Milieuorga nisaties zouden zich beter rich ten op onderzoek in plaats van steeds de visserij de schuld te ge ven", voegde De Bliek eraan toe. Naast de lagere vangsten, heeft de visserij ook nog eens te maken met de hogere olieprij zen, die de sector extra onder druk zet. Sanering van de sec tor, zoals de overheid wil, is daarop volgens De Bliek geen goed antwoord. „Er moet wel voldoende draagkracht blijven om visserijorganisaties, vismij nen en visserij onderwijs op de been te houden. Als de sector verder krimpt, komt alles in ge vaar.". door Ronald Verstraten BRESKENS - Met tienduizen den kwamen ze afgelopen weekeinde weer naar Bres kens. De jaarlijkse Visserijfees ten zijn immers een algemeen aanvaard excuus - en zonder meer een goede reden - om ner gens anders heen te gaan. En ook al gaat het de visserijsec tor niet voor de wind, gefeest werd er. „Om 11.15 uur ...varen... met de Festijn", verwaait de schal lende boodschap uit een luid spreker. Die zal nog vele malen weerklinken. Met andere tij den erbij, uiteraard. Of andere evenementen en namen aan kondigend, waarmee je met ge mak enkele velletjes A4 kunt vullen. Het is nog niet erg druk, maar daar komt al gauw verande ring in, wanneer mensen terug komen van de grote rommel markt, waar ze tot wederzijds genoegen de gebruikte spullen van een ander hebben gekocht. Slenteren gaat over in schuife len en de ogen glijden langs de talloze kramen, op zoek naar nieuw. Een T-shirt bijvoor beeld, dat tegelijk bedrukt en toch vrolijk kan zijn. Te koop bij Neel en Guus van Hecke, die voor het eerst in Breskens staan. Begonnen met het H.V.A. (Hart Van Arnemuiden) passen ze zich moeiteloos aan hun-omgeving' aan. Vissersboot je op je borst?, geen probleem. Daar kan dan mooi nog 'Bres kens' onder, of 'Bresjes' als je dat liever wilt. Zo doen ze dat ook in Renessé, Domburg of Kamperland. En ze moeten het vooral hebben van de jeugd, die zich vast aan gesproken voelt door de tekst op de shirts die al klaar liggen: Op de Visserijfeesten in Breskens was het als vanouds dringen geblazen, ondanks de slechte vooruit zichten voor de sector. foto Wim Kooyman 'You'll never walk alone'. Dat sterkt misschien ook wel de eenzame man met het bierbuik je, wiens T-shirt desondanks gewag maakt van 'een godde lijk lichaam.' Een geurenpalet van gerookte paling, hamburgers, stroopwa fels en loempia's ontstijgt de menigte. Kwestie van kiezen, zoals de lekkerbekjes op het ten-as van Erasmus al hebben Mossel Met de attracties van Swing Rob en Jackpot Harry op de achtergrond, hopen de Vrien den van de Mossel intussen hun cultuur te behouden. Af komstig uit Yerseke en Bruinis- se willen ze die, althans figuur lijk, ook in Breskens uitzaaien. Steun is hard nodig, vindt Joh nny Dhooge. Want de sector moet volgens hem voortdurend opboksen tegen de milieubewe ging die bij richtlijnen en ver gunningen een 'zware stem in het kapittel heeft'. „Maar mos sel is ook een natuurproduct," neemt hij stelling. Sinds maart probeert de stichting actief vrienden te werven. „Daarmee willen we ons maatschappelijk draagvlak zichtbaar maken," vat Marien Padmos het doel sa men. Regelmatig betrekt de lucht, om even later weer even te schitteren. Lang zo warm niet als afgelopen jaren, breekt het weer met een traditie. Van tijd tot tijd laten de luidsprekers weten wat weerman Jos Broe- ke er van denkt. Tokkelbaan en Music Box trekken zich er voorlopig niets van aan. Straat-entertainment en vis hapjes nemen een aanloop naai- de optredens van bandjes in de cafés en het Groot volks bal in de vismijn. En dan moet het Artiestengala op zondag middag nog komen, met Ma rianne Weber Jan Keizer en Bonnie St. Clair. Het traditionele vuurwerk werd gisteravond vanwege de toenemende wind echter afge last. Van de tienduizenden be zoekers waren er nog maar een handjevol over. AXEL - Een dertigjarige en een 26-jarige Axelaar hebben in de nacht van zaterdag op zondag een vechtpartij in scè ne gezet om op die manier medische bijstand te krijgen na het veroorzaken van een ongeluk waarbij drank in het spel was. Even na één uur kreeg de politie een melding dat er twee mannen op de provinciale weg in Axel aan het vechten waren. Een getuige had een ambulance voor beide vech tersbazen gebeld. Toen de politie en de ambulance ter plekke kwamen, bleek dat de dertigjarige letsel had aan zijn oog, dat nader bekeken moest worden in het zieken huis. Beide mannen werden aangehouden voor het vech ten op de openbare weg en zijn overgebracht naar het poli tiebureau in Terneuzen. Hier bleek echter dat ze helemaal niet gevochten hadden, maar dat er mogelijk een eenzij dig ongeval had plaatsgevonden op de rotonde Drieschou- wen. De politie is meteen op onderzoek uitgegaan en trof inderdaad een personenauto die uit de bocht was gevlo gen. Deze is weggesleept door een takelbedrijf. Verder is uit verhoor gebleken dat de mannen het verhaal van het vechten maar hadden verzonnen, om medische bijstand te verkrijgen van een dokter. Uiteindelijk gaf de 26-jarige man toe dat hij het ongeval had veroorzaakt. Van hem is een blaastest afgenomen en hieruit bleek dat hij teveel had gedronken. Tegen hen wordt proces-verbaal opge maakt. De auto van de 26-jarige is total loss verklaard. AXEL - Een 39-jarige vrouw uit Axel is zaterdagavond om kwart voor twaalf gewondgeraakt bij een aanrijding op de Buitenweg in haar woonplaats. De vrouw fietste over de rotonde op de Buitenweg enj kreeg daar geen voor rang van een 36-jarige plaatsgenoot die op een brommer reed. De bestuurder van de bromscooter reed tegen de vrouw aan, waardoor zij, en een achterop gezeten dochter tje van vijf, te val kwamen. De man op de scooter kwam ook ten val en hij is, met schaafwonden en kneuzingen, overgebracht naar het ziekenhuis. De vrouw en haar doch tertje hielden aan het ongeval alleen wat schaafwonden over. Van de bestuurder van de scooter is een blaastest afgeno men waaruit bleek dat hij teveel had gedronken. De man is niet in het bezit van een rijbewijs, noch van een brom fietscertificaat. Ook droeg hij geen helm. Tegen hem wordt proces-verbaal opgemaakt. TERNEUZEN - Uit een woning aan de Jan van Galen straat in Terneuzen is in de nacht van zaterdag op zondag een geldbedrag van enkele duizenden euro's weggeno men. Het is niet bekend hoe de dader(s) de woning zijn binnengekomen. door Ronald Verstraten TERNEUZEN - In tegenstelling tot de geluiden die in midden Zeeland te beluisteren zijn, kla gen de kleine campings in het Zeeuws-Vlaamse achterland niet of nauwelijks. Hun seizoen is tot nu toe matig tot goed ge weest. „Nu sommige scholen op het punt staan om weer te begin nen, kun je wel merken dat het minder wordt," zegt Marietje Noë van minicamping Klein Bra bant in Waterlandkerkje. „Maar voor de rest hebben we een pri ma zomer gehad. Het voorsei zoen was goed. Alleen in juni was er een dipje, tussen Hemel vaart en de zomervakantie. Ver der hebben we steeds vol ge staan." Haar relaas staat haaks op dat van Zuid-Bevelandse campinghouders. Een minicam ping in Lewedorp sprak van een financiële strop, een nieuwe camping in Rilland had vorige week zelfs geen enkele gast meer. De relatie tussen de bezet ting en de kwakkelende zomer is weliswaar gemakkelijk ge legd, maar voor de camping van Noë is het weer amper spelbre ker geweest. Sterker nog, ze heeft in de afgelopen maand nog verscheiden keren kampeer ders moeten doorsturen naar col lega's, omdat ze zelf vol zaten. „Er is alleen minder vantevoren gebeld. Mensen wachten toch het weer af." De eerste lege plek ken die nu ontstaan door het be gin van de scholen, zullen ech ter gauw weer gevuld zijn. „Dan komen de vutters", is Noë's erva ring. Ietsje minder tevreden klinkt Monique Magnus van mi nicamping Helenahoeve in Bier vliet. „Het seizoen kwam wat laat op gang. Tijdens de bouw vak stonden we wel vol. Maar nu beginnen er al lege plekken te komen." Magnus wijt dit aan het instabiele weer, maar blijft er tamelijk nuchter onder. „We hebben behalve de camping ook een akkerbouwbedrijf. Daar voor zit het weer ook wel eens te gen." Zij omschrijft het seizoen als 'matig'. Bij De Oude Haven in Hengst dijk is het volgens campinghoud ster Pleuni Verbrugge minder druk geweest dan in voorgaande jaren. „Minder tenten," zegt ze met verwijzing naar het weer. „Maar de caravans bleven ge woon doorlopen. En je hoorde ook niemand klagen. Eigenlijk mogen we helemaal niet moppe ren. Het was matig tot goed." Weliswaar zijn er op haar cam ping nu ook enkele lege plekken te zien. „Maar die staan binnen kort weer vol,'want de komende maand komen de Belgen." Toen die Vlissinger zijn grijze container wilde binnenhalen, was de rolemmer verdwenen. Er zat niets anders op dan naar de politie te gaan en de vuilnisbak als vermist op te geven. Het bewijs van de aan gifte mocht hij bij de reini gingsdienst ruilen voor een nieuwe grijze bak. Drie weken later stond buur man Bert bij hen op de stoep. Om ze hun vermiste exem plaar te retourneren. Zijn va der, verontschuldigde Bert zich, had de kliko tijdens hun vakantie per ongeluk verwis seld. Bert vertrouwde het zijn vader niet meer toe, dus zou- den de buren volgende week zijn volle container buiten wil- j len zetten, zo luidde het ver zoek, want ze gingen wéér I een weekje weg. Toen stonden er dus drie con tainers op de stoep. De oude, de nieuwe, en die van Bert. De reinigingsdienst maar weer gebeld, om er één te ko men halen. Er werd iemand gestuurd, beloofden ze. En in- derdaad, de volgende m,orgen was de container van de bu ren weg. Met huisvuil en al. Zes weken lang verschijnt deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen schrijft de redactie over een ander thema. Daarnaast laat de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. De gevelsteen is aan reatauratie toe. foto Dirk-Jan Gjeltema De steen in de gevel van huis De Houttuyn aan de Veerse Kaai is dringend aan res tauratie toe. De tekst is bijna niet meer te lezen. Met moeite kan ontcijferd worden dat het gaat om een hommage aan een vroegere bewoner, namelijk Hendrik Willem van Loon. Die naam klinkt bekend in de oren. Zeker bij degenen die zich interesseren voor het Zeeuwse maritieme erfgoed. Bladerend in het geheugen duikt de Hen drik van Loon Hardzeildag op. De editie 2005 speelde zich half juli op het Veerse Meer af. Gaat het om de man van de gedenk steen? Veere-vorser Jan de Voogd brengt uitkomst. Inderdaad, de zeilwedstrijd is genoemd naar de bewoner van De Houttuyn. Hij woonde er slechts kort, van 1927 tot 1932. Geboren in 1882 in Rotterdam, emigreerde hij in 1903 naar de VS. Daar ontwik kelde Van Loon zich tot journa list en succesvol schrijver. In 1927 belandde hij in Veere. Van wege het opkomende natio- naal-socialisme keerde Van Loon na enkele jaren weer te rug naar Amerika. Hij overleed er in 1944. Wonend aan de Kaai te Veere had Van Loon zicht op de haven en boten, in die tijd volop platbodems en vooral om mee te vissen. Volgens De Voogd, mede puttend uit per soonlijke herinneringen, was Van Loon een ondernemend type. Hij hield wel van leven in de brouwerij. Dat bracht hem ertoe in 1928 een grote zeilwed strijd te organiseren. Het initia tief werd in 1993 weer opge pakt door de Stichting Behoud Hoogaars. Van Loons korte ver blijf in Veere maakte genoeg in druk om een gevelsteen te plaat sen. Rinus Antonisse Niemand heeft meer plezier van zijn pensioen dan ik. Datisonmogelijk." Schipper lbo Kloet weet het zeker: hij keft het geweldig goed getrof fen. Samen met een schipper in npleiding, drie maten en een ver slaggever van deze krant vaart tij op de hoogaars Alcyon de ko tsende dagen over de Neder landse binnenwateren, op weg nar Sail in Amsterdam. De PZC doet deze week verslag in dé reis. Vandaag stellen we «vijf bemanningsleden aan u Schipper Theo is een ech- awaterrat. jfvaar al vijftig jaar"vertelt 667-jarige inwoner van Sou- ..Eerst op koopvaardij- fepen, later bij het loodswe- i®.En sinds ik een jaar of staal! geleden gepensioneerd 'en,besteed ik mijn tijd met na- Net het varen op de hoogaar- Nvan onze stichting." Daar- Nebedoelt hij de Stichting Be- Hoogaars, die dit jaar vijf haar bestaat. Michtmg heeft inmiddels |eehoogaarzen in de vaart en pdruk bezig met de restauratie Pi een derde schip: de Tholen P: Aan het roer van de boot PjgtTheo vooral hulp van pk de Muijnek uit Kortgene. pi is schipper in opleiding. Of [Not', zoals Theo hem Ni „We hebben bij de stich- pzo n twaalf schippers", ver fde 64-jarige Henk. „Maar ^aanzienlijk deel daarvan is Nerdan 70 jaar. Vanclaar dat paard nodig is dat er nieuwe Nat bereid zijn deze oplei- FE te doen." Hij is al een aar- Pl! eind op weg. „Binnen een Fpaandeh hoop ik mijn pa pje te hebben." Joop van pel is één van de drie maten iPdeboot. Al op jonge leeftijd pakte hij kennis met hoogaar- f»Als kind woonde ik aan de I ven in Tholen. Daar lagen tientallen van zulke schepen." De 63-jarige Joop woont inmid dels zo'n 40 jaar in Oosterhout, maar zijn hef de voor de oude vis sersboten is daarmee niet be koeld. „Zeker nu onze stichting de Tholen 49 aan het restaure ren is. Die is nog van mijn vroe gere buren geweest. Een heel bij zondere gewaarwording is dat." Zoals veel actieve leden begon Joop bij de stichting als dona teur. Een keer of zes per jaar vaart hij mee met één van de hoogaarzen van de stichting. Maar de reis naar Amsterdam noemt hij 'uniek'. „Ik moest ge woon een week vakantie nemen. Daar was geen twijfel over mo gelijk", vertelt Joop, die in het dagelijks leven televisie- en film camera's verkoopt. Ook Ton de Neeve begon zijn loopbaan bij de stichting als do nateur. Daadwerkelijk varen trok hem echter meer. „Dat zit in de familie", vertelt Ton, die 71 jaar geleden werd geboren in Den Helder. „Daar werkten mijn vader en broers bij de mari ne. Ook in vakanties voeren we veel." De familie De Neeve deed dan soms ook Zeeland aan. „Dat was in de tijd vóór de Deltawer ken. Er lagen toen nauwelijks nog dammen. De stroming in de zeearmen was toen dikwijls zo (Sterk, dat je met stroom tegen beter kon wachten tot het getij veranderde. Dat kun je je nu niet meer voorstellen", aldus Ton, wijzend op het rustige wa ter van het Veerse Meer. Ook in zijn latere leven behield de inwoner van Hoogerheide een innige band met het water: in zijn vrije tijd was hij jaren lang zeilleraar. Bonnie Joossen is de enige vrou welijke opvarende van de Al cyon. Ze is al jarenlang actief in de stichting. „Vanaf het aller eerste begin", vertelt de 63-jari- ge inwoonster van Tholen. Ze is onder meer lid van de redactie van Consent, het tijdschrift van Behoud Hoogaars. In tegenstelling tot de heren werd het waterleven Bonnie niet bepaald met de paplepel in gegoten. „Water werd bij ons thuis altijd als gevaarlijk be schouwd. Ik had er dan ook niets mee", aldus de 63-jarige inwoonster van Tholen. Dat ver anderde toen ze haar man leer de kennen. „Hij voer, dus werd ik ook het water opgesleurd. Dat ging trouwens niet meteen goed. Tijdens mijn eerste vaar tocht stuurde de schipper me het ruim in. Ik liep alleen maar in de weg." Martijn de Koning Vier van de vijf bemanningsleden van de Alcyon. Vlnr. Bonnie Joossen, Henk de Muijnck, Joop van Gor- sel en Theo Kloet. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33