Sloepoort Cup vooral meetmoment Q cd]®; wé ofëWip traaf f De wereldkampioen gaat liever de stad in Pimpelpaars met het clublogo, alles kan op kunstgras Zere voeten Hoogstandje Hoogtemeters Dakloos Lid verdienste RUGNUMMER Blessuregolf treft vrouwentennis Dream Team Hoofdklasser Hoek winnaar van voetbaltoernooi in Nieuwdorp HELSINKI - Ga er maar aan staan: 42 kilometer en 195 meter hardlo pen. In een tempo dat de meeste mensen nog niet kunnen hanteren als ze j een kilometer moeten afleggen. Geen wonder dus dat de Nieuw-Zeeland- se Rebecca Moore gisteren in Helsinki als eerste haar schoenen uittrok nadat ze over de finish kwam tijdens de WK-marathon. foto Olaf Kraak/ANP De Oostenrijkse wieleramateur Franz Venier verbeterde giste ren in de Alpen in Tirol het wereldre cord hoogtemeters. Onder toeziend oog van een commissie van de inter nationale wielrenunie UCI kwam de 42-jarige renner in 24 uur tot 19.355 hoogtemeters. Hij bereikte dit record door 79 rond jes te rijden van 5,15 kilometer met 245 hoogtemeters. Venier deed het hiermee beduidend beter dan Marcel Knauss uit Liech tenstein, die het record in handen had met 18.091 meter. Handbalclub Sittardia zit voorlo pig zonder sporthal. Het com plex De Leeuwenborgh in Sittard, waar de eredivisieclub de thuiswed strijden speelt, is in de nacht van vrijdag op zaterdag grotendeels afge- brand. De brand heeft de kantine, kantoorrruimten en kleedkamers goeddeels in de as gelegd. De sport hal zelf is redelijk intact gebleven,: maar liep wel veel waterschade op. Sittardia zoekt naarstig vervangen de ruimte, zodat de voorbereiding op de competitie kan doorgaan. Het vrouwentennis is getroffen door een ware blessuregolf. Uit de top-elf van de wereld worden ze- ven speelsters gekweld door een kwetsuur. Toch is de tennisfederatie WTA ervan overtuigd dat dit niet: veroorzaakt wordt door de overvolle kalender. „Blessures doen zich in el ke sport voor", zegt directeur Larry Scott. „Het is toeval dat zoveel speel- sters op hetzelfde moment gebles seerd zijn. Ik weet zeker dat het de volgende zomer anders is." De nummer één van de wereld, Lindsay Davenport, moest wegens een pijnlijke rug opgeven in de eer ste ronde van het toernooi van Stans- ford en meldde zich af voor San Die- go en Los Angeles. Daardoor kon Ma ria Sjarapova de nieuwe nummer een worden, maar de Russin slaagde daar niet in omdat ze zich in Los An geles wegens een pijnlijke borstspier terugtrok. Ook de winnaressen van Mijntje Donners is in Dublin be noemd tot lid van verdienste van de Nederlandse hockeybond KNHB. De recordinternational (237) is in Ierland in verband met het Eu ropees kampioenschap. Zij nam af scheid van Oranje na de Olympische Spelen van 2004 in Athene. de Australian Open (Serena Willi ams) en Roland Garros (Justine Henin-Hardenne) zijn geblesseerd, net als Venus Williams, Nadia Petro- va en Mary Pierce. Volgens WT A-directeur Scott heb ben blessures altijd invloed op het tennis, aangezien het niveau steeds hoger wordt. Speelsters moeten fy siek verbeteren om in de wereldtop mee te draaien. Daarnaast wordt de tegenstand steeds zwaarder. Ex-topper Mary Joe Fernandez meent dat het seizoen te lang is. „We moeten het tennisjaar inkorten. Daarnaast moeten tennissters hun lichaam beter leren kennen, zodat ze weten wanneer ze kunnen spelen en wanneer niet. Toen Steffi Graf, Mo nica Seles en ik speelden, moest je minimaal twaalf toernooien afwer ken. Nu moet je bij minimaal acht tien evenementen opdraven om in de top mee te draaien. Dat is te veel." o slecht als PSV het voet balseizoen vaak start, j zo'n goede reputatie op dat ge- bied heeft Feyenoord hoog te houden. De 2-0-overwinning van gisteren tegen NAC was j de negende opeenvolgende ze- j ge in de eerste wedstrijd van het seizoen voor de Rotter dammers. In het seizoen 1997/1998 h werd de reeks geopend met j een uitzege tegen MW (0-3), waarna achtereenvolgens For- tuna Sittard (1-2), FC Den Bosch (0-4), AZ (2-0), Sparta (5-0), tweemaal NEC (2-0 en j 2-1en De Graafschap (6-1) de klos waren op de openings- dag. Gisteren was NAC dene- gende op rij. Een fraai resul- taat. Maar PSV zal er niet i wakker van liggen. De Eind hovenaren zullen fijntjes wij- zen op de eindstanden. LONDON - Het is bepaald niet misselijk wat technisch begaafde voetballers als Thierry Henry, Dennis Berg kamp en Robin van Persie doorgaans op een voetbalveld laten zien. Maar hét hoogstandje van de Engelse Pre mier Leaguewedstrijd Arsenal-Newcastle United kwam gisteren op Highbury toch echt op naam van een ogen schijnlijke lenige streaker. foto Eddie Keogh/RTR I 'v - -é maandag 15 augustus 2005 door Wilko Voordouw Wereldkampioen zijn, schept verplichtingen. Sinds zater dag weet Rens Blom, de eerste Ne derlandse winnaar op een wereld kampioenschap atletiek, dat die ver plichte nummers niet altijd even leuk zijn. Blom en zijn vrouwelijke evenknie Yelena Isinbayeva werden zaterdag in het zonnetje gezet door Laureus, de eliteclub van atleten en andere I sporters. De twee polsstokkers kre gen een onderscheiding. Isinbayeva genoot van alle aandacht, maar Blom was liever met zijn vriendin de stad in gegaan. Het tweetal kreeg de onderscheiding uit handen van Sergei Boebka, lid van het IOC en Aardig initiatief hoor, om het Zeeuws voetbalelftal nieuw le ven in te blazen. Al lijkt het dan een kansloze missie. En de wijze waarop de door 'wijze mannen' samengestel de selectie zaterdag voorafgaand aan de prijsuitreiking van de Borse- le Sloepoort Cup werd gepresen teerd, doet ook het ergste vrezen voor de levensvatbaarheid van het plan. I Het begeleidende praatje hing name- i lijk aan elkaar van de mitsen en ma ren. 'Misschien worden deze verdedi gers benaderd en wellicht zitten de ze keepers erbij', woorden van die strekking vielen te beluisteren op de accomodatie van Nieuwdorp. Maar goed, of het nu wel of niet komt tot een Dream Team dat het in oktober of november opneemt tegen Hoek, de volgende twintig spelers kunnen in elk geval zeggen dat ze in eerste, voorlopige selectie waren op genomen. Doel: Peter Brusse (Zierikzee), Jacco Nelen (Oostkapelle). Verdediging: Geert Bosschaart (Zeelandia Middel burg), Leo de Groot (GPC Vlissin- gen), Peter de Jong (VC Vlissingen), Joël Pattenier (Oostkapelle), Joffrey Gèldof (Kloetinge), Maarten Peene (GPC Vlissingen). Middenveld: Ron nie Cremer (Oostkapelle), Bjom Lan- geveld (SSV'65), Ramazan Kesikbas 1 (Terneuzen), Micha Lekawael (Oost kapelle), Arjan Koopmans (SSV'65), Erik de Ruijter (GPC Vlissingen). Aanval: Regilio Pinas (Kloetinge), Jan Baaijens (Oostkapelle), Dennis de Nooijer (RCS), Ferry Alfons (Kloe tinge), Martin Janse (RCS), Thomas Vos (Zierikzee). van de Laureus Sports Academy, die elk jaar in een zonovergoten luxe-oord de Oscars van de sport uit reiken. Blom noemt de Oekraïner zijn held, Isinbayeva wil minstens één keer meer dan Boebka een we reldrecord breken. Het was dus een mooi podium in het Crowne Plaza in Helsinki. Vooral omdat Boebka Blom alleen maar lof toezwaaide. „De omstandigheden waren hier zwaarder dan in 1983, toen ik in deze stad mijn eerste we reldtitel won. Rens heeft intelligent gesprongen. Het was moeilijk en zelfs gevaarlijk. Hij is van het veld dat deelnam de allersterkste. Kam pioen worden is niet alleen een fy siek iets, het is ook een mentale kwestie." Lof Ook Isinbayeva zwaaide Blom lof toe. „In de omstandigheden waaron der de mannen sprongen, had ik nooit een wereldrecord kunnen vesti gen. Hoe ver ik zelf kan gaan? Dit jaar mogelijk tot 5.02 of 5.03 meter. Of ik ooit de zes meter spring? Wat moeten de mannen dan doen? Zeven meter?" Over het feit dat haar concurrentie vooral met zichzelf bezig is en nooit - een kans heeft om haar te naderen, zei de Russin: „So?" Ook aanwezig was Jean Galfione, in 1996 nog olym pisch kampioen. De Fransman neemt dit jaar afscheid en sprong in Helsinki zijn laatste grote wed strijd. Hij is vanaf nu wedstrijdzei ler, maar blijft bevriend met Rens Blom, zo belooft hij. „Toen Rens nog jong was, kwam hij vaak bij ons in Parijs trainen. Hij is een prachtige wereldkampioen met een geweldige techniek. In de omstandigheden van donderdag heeft hij mentaal en fy siek iedereen een les geleerd." Eredivisievoetbal op kunstgras blijkt sinds zaterdag mogelijk. De Arena wil ook wel, produ cent Ten Cate vecht er al drie jaar om, maar Ajax ziet het niet zitten. „De voetballer is aarts conservatief. We moeten ze steeds weer overtuigen. door Steef Arts ALMELO - Niemand was zo ner veus als Ralph Jorissen zaterdag in het stadion van Heracles. De Ten Cate-directeur was verant woordelijk voor een primeur: kunstgras in de eredivisie. Hij had een dag eerder de beelden gezien van het echec bij Onuii- world, waar het duel werd afge last omdat het kunstgras niet aan de verwachtingen voldeed. Een duel op kunstgras afgelast vanwege regen. Dichter kan de artificiële ondergrond de werke lijkheid toch niet benaderen. Want dat lijkt steeds het doel van de producenten: hoe bena der je zo dicht mogelijk wat Moeder Natuur laat groeien. „We hebben onze grassprieten zelfs een beetje-vettig gemaakt. Dat zijn de echte sprieten im mers ook", zegt Jorissen. Wimbledon Van boven in het stadion oogt de mat van Heracles als het cen- trecourt op Wimbledon, met een vleug die speciaal in de mat is aangebracht om het maar zoveel mogelijk Champions League-uit straling te geven. Maar Jorissen rekent niet op complimenen. Hij heeft een geslaagde avond als er geen ramp gebeurt. Als zo'n du re Eindhovense prof maar niet zijn knie verdraait en na afloop met de beschuldigende vinger naar de kunstzoden wijst. De meeste voetbalprofs prui men kunstgras niet, weet Joris sen: „In het begin leken de voet balvelden te veel op de kunst grasvelden van het hockey. Die moeten een gladde oppervlakte hebben, zodat dat kleine balle tje goed rolt. Maar daar kon je geen sliding op maken. En als je niet goed sproeit, levert elke val- partij lelijke schrammen opj De veel gehoorde klacht |j kunstgrasvelden te hard zijng zo meer blessures veroorzak gaat in elk geval niet op vo®1 het Thiolon Grass dat Jonssw bij Heracles neerlegde. „ns hoeft niet eens te wordenV sproeid", verzekert de Ten Cs. te-directeur. Hij heeft de |L. den nog niet uitgesproken cfk gras wordt vanuit alle hoek onder water gezet door een r^' perdure sproei-installatie. Joris- sen grijnst bijna verontschi#. gend. „Het is absoluut niet dig, maar de voetballers wille het. Als dat nou helpt om ze te overtuigen." Tijdens Heracles-PSV blijkt er een heerlijke sliding op Q worden gemaakt. Het scherp zand tussen de plastic sprieie blijkt bij nadere bestuderis een zachtaardige noviteit, i nog het meest weg heeft vangt malen kokos. Ten Cate noes het Infill, dat moet de koraeat tijd nog worden ingelopen j stuift bij elk schot een stofwoli je op en elk duel laat een duide li jke imprint in het gras achter, Zodat in de rust goed is te zia dat PSV een veldoverwichthai Het duel ontwikkelt zich tot® ouderwets avondje voetbal cu hightech sprieten. Niets is \ri het lijkt. Het gras is imitafe het zand blijkt geen zan<U, landskampioen toont een trav» tie van voetbal en na aflos spreekt coach Guus Hidditi over de realiteit van PSV. „Na het ligt niet aan het veld, ges excuus", zegt de succescoach. Hogere lof verwacht Joriss niet. Voor hem is de avond slaagd. Hij weet dat zijn pro duet de toekomst heeft. „Opis WK van 2010 zal er zekerüj kunstgras worden gespeeld, li schien wel op een geel of es pimpelpaars veld. Je kunt Ik clublogo in de middencirkels: drukken. Dit veld gaat tien jae: mee en kost 5,5 ton. Feyehooi is elk seizoen zo'n anderhahi ton alleen al aan onderhoud va het natuurveld kwijt." GPD Mooie woorden. Maar Rens Blom was vooral blij dat hij na alle loftui tingen eindelijk een terrasje kon gaan pikken. door Bauke Boersma NIEUWDORP - De fans gingen uit hun dak. „Wij zijn de beste van Zeeland", klonk het zater dagavond uitbundig uit de ke len van de supporters van Hoek, dat het toernooi om de Borsele Sloepoort Cup won. Voor de spe lers en de technische staf van de Zeeuws-Vlaamse hoofdklasser was het evenement echter niet meer dan een meetmoment op weg naar de competitie. „Ach kijk, als je eenmaal op dat plein staat, wil je natuurlijk win nen ook", zei Sam Ysebaert, die Hoek in het laatste pouleduel met Oostkapelle hoogstpersoon lijk naar de 1-0-zege en daar mee de toernooiwinst schoot. „Maar dit toernooi stond voor ons toch vooral in het teken van de voorbereiding op het nieuwe seizoen. Er is door onze techni sche staf dan ook driftig geëxpe- i rimenteerd. De toernooizege was zeker geen doel op zich." 1 Dat gold ook voor de andere fi nalisten, waarvan Oostkapelle verrassend de tweede plaats be machtigde en SSV'65 en Kloetin- L ge respectievelijk derde en vier- de werden. „Maar schokkend is 'onze laatste plaats allerminst i hoor", zo nam de nieuwe Kloe- tinge-trainer Diederik Hiensch de criticasters van de nieuwbak- i ken zaterdaghoofdklasser voor lopig alle wind uit de zeilen. „We hebben zoveel nieuwe jon gens in de selectie, dat de perio de van inventariseren voor mij nog niet voorbij is. Dan kun je niet verwachten dat je drie we ken voor de competitiestart al i een flitsende prestatie neerzet. Bovendien was de finaledag van de Borsele Sloepoort Cup voor I. Kloetinge het sluitstuk van een I mini-trainingskamp, waarin de voetballers van de Bevelandse hoofdklasser aan een flink aan- tal straffe trainingen werden on derworpen. „Naarmate de dag I vorderde, werd dat ook steeds duidelijker zichtbaar", stelde Hiensch. „Iedereen was al ver moeid en dat werd gedurende de dag alleen nog maar erger. Zo erg zelfs, dat SSV'65 de dag Ondanks de aanwezigheid van de Hoek-spelers David Destorme noot. t Kloetinge-aanvoerder Johan de Goederen kans de bal af te spelen naar een ploegge- foto Willem Mieras die zo desastreus leek te verlo pen toch nog met een positief ge voel kon afsluiten. De zaterdag eersteklasser verloor eerst van Oostkapelle (1-0) en vervolgens van Hoek (2-0), maar liep daar na Kloetinge onder de voet: 3-0. „Ik ben tot dusver redelijk tevre den over de voorbereiding", ver telde SSV-trainer Cees Hout epen, die zaterdag moest consta teren dat zijn defensie kwets baar oogt. „Maar het is niet al leen de verdediging hoor, eigen lijk is op dit moment de hele ploeg nog wat kwetsbaar, er moet nog veel goed op elkaar worden afgestemd. En daar heb ben we nog drie weken voor." Net als Hoek, Kloetinge én Oost kapelle, dat zaterdag de schijn wekte al een heel eind op weg te zijn naar de ideale formatie voor de competitie. De Walcher- se eersteklasser kenmerkte zich op de velden van Nieuwdorp als Vanouds door een degelijke orga nisatie, maar zeker ook door het toegenomen voetballend vermo gen. Na de 1-0 tegen SSV'65, leek de ploeg van trainer Karl Vergouwen tegen Kloetinge hard op weg naar de tweede ze ge van de dag, maai" in de slotmi nuut had André Siereveld het onverdiende antwoord paraat op de openingstreffer van Ricar- do Schipper: 1-1. „Maar ik had na het duel met Hoek (1-1) bewust besloten mijn hele middenveld te vervangen, omdat ik alle jongens geregeld aan het werk wil zien", verklaar de Diederik Hiensch het matige optreden van zijn ploeg tegen Oostkapelle. „Pas nu is de perio de aangebroken dat ik ga toe werken naar zeg maar de ideale twaalf, dertien man." En zo werd er zaterdag door alle finalisten vooral veel uitgepro beerd. Veel opties liggen nog open, maar als de voortekenen niet be driegen, staat er bij Hoek één ding vast: Sam Ysebaert staat komend seizoen gewoon in de spits. De Belg scoorde zaterdag in elk duel een keer en lijkt nu al in competitievorm. „Ik hoop de goede lijn van de tweede helft van afgelopen sei- zopn door te kunnen trekken", sprak Ysebaert, die in Nieuw dorp in totaal vijf keer scoorde, maar de topscorerstitel van de Borsele Sloepoort Cup moest la ten aan SSV'er Christiaan Boon (6). „En hoewel ik net zoveel vol doening haal uit een assist als uit een doelpunt, is het toch lek ker dat ik nu al geregeld scoor. Zeker die laatste, waarmee ik de toernooiwinst veiligstelde, gaf me een lekker gevoel."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 32