Moord wijzigt situatie Sri Lanka PZC CADEAU VAKANTIE AANBIEDING Casper Hobbes Bestand tussen regering en Tamil Tigers in gevaar na doden minister Bij aankoop van een schoolfiets een Jokapi Berlon rugzak t.w.v. 69,95 rsar Piet \JosUcunp ~f Kleding puzzel Heer Bommel en de Grote Onthaler recept Kaassalade met slaharten weer Sk O maandag 15 augustus 2005 door Joost Bosman De moord op de Sri Lankaan- se minister van Buitenland se Zaken Lakshman Kadirga- mar toont hoe snel de situatie in het land kan veranderen. Het is een zoveelste incident in korte tijd waardoor een nieuw open lijk gewapend conflict tussen het regeringsleger en de Tamil Tijgers (LTTE) dichterbij komt. Nog geen twee maanden gele den gloorde er hoop dat het vre desproces in Sri Lanka nieuw le ven ingeblazen zou worden. De vernietigende tsunami van eind vorig jaar dwong de regering en de LTTE tot samenwerking bij (Advertentie) Vanaf 15 augustus zijn wij weer geopend Gazelle fUMW» «j® MIDDELBURG - BREEWEG 17 TELEFOON 0118 - 613187 www.pietvoskamp.nl het verdelen van de buitenland se hulpgoederen. De overeen komst die daartoe werd geslo ten werd door velen gezien als een stap naar een definitieve vredesregeling. Wel leidde het verdrag tot het opstappen van de fel nationalis tische Singalese partij JVP uit de regeringscoalitie. De JVP be schouwt de Tamil Tijgers als een terroristische club waarmee je geen zaken doet. De vermoor de minister Kadirgamar, nota bene zelf een Tamil, behoorde tot cle meest hartstochtelijke cri tici van de LTTE. Hij voerde zelfs een lobby om de rebellen internationaal op de lijst van terroristische organisaties te krijgen. In dat licht is het niet vreemd dat de beschuldigende vinger direct na de moord in de richting van de Tijgers wees. Die ontkennen echter iets met de zaak te maken te hebben. De leider van de politieke vleu gel van de LTTE, S.P. Tamilsel- van, schoof de verantwoorde lijkheid voor de moord afgelo pen weekeinde in de schoenen van de regering zelf. „Colombo is verdeeld door een interne machtsstrijd en moet binnen de Personeel van de marine van Sri Lanka vormt een erewacht bij het lichaam van de vermoorde minister Kadirgamar. foto Anuruddha Lokuhapuarachchi/RTR eigen gelederen zoeken naar de schuldigen'", verklaarde Tamil- selvan. De moord zet het toch al moeir zaam verlopende vredesproces en de nu 3,5 jaar durende wa penstilstand in Sri Lanka onder grote druk. De afgelopen maan den zijn de noordelijke en ooste lijke provincies van het land ge teisterd door een groeiend aan tal politieke moorden. Afgelopen donderdag, een dag voor de moord, verklaarde het hoofd van de vredesdelegatie van de LTTE nog dat de rege ring een 'vuile uitputtingsoor- log' voert. Hij doelde daarmee op de beweringen dat de rege ring paramilitaire Tamil-eenhe- Moslimvrouwen dragen een hoofddoek, op dat ze minder aantrekkelijk ogen voor mannen. Een man is namahrem (ook wel haram genoemd) voor vrouwen. Dat komt er kort ge zegd op neer dat een vrouw zonder hoofddoek en kleren die haar hele lichaam volledig bedek ken - een soort Nasa-outfit dus - zich niet in het gezichtsveld van een man mag vertonen. Is ze wel gekleed volgens de islamitische voorschrif ten, dan mag ze met mannen spreken. Maar li chamelijk contact, zonder een daaraan vooraf gaan imamhuwelijk, is pertinent verboden. Zelfs handen schudden met een man wordt ge zien als een 'haram daad'. Een meerderheid van de Turkse vrouwen lapt al le islamitische regels aan hun 'naaldhakken'. Ze noemen zichzelf moslim, maar vinden het be langrijker dat ze er verzorgd uitzien. En dat gaat nu eenmaal niet met een soepjurk aan en een doek op het hoofd die alle kleuren van de re genboog telt. Deze vrouwen bedekken daarom alleen hun hoofd als ze naar een begrafenis moe ten of wanneer thuis, op heilige dagen, uit de ko ran wordt voorgelezen. standplaats Istanboel Maar die groep vind ik zelf niet zo interessant. Mijn belangstelling gaat vooral uit naar de vrou wen die creatief proberen om te springen met de zogenoemde islamitische kledingvoorschriften. Toen ik een jaar of tien was, leerde ik een meisje kennen in Samsun, aan de Turkse Zwarte Zee. Leyla was nieuw in de wijk waar wij onze zomer vakantie doorbrachten. Ze droeg geen hoofd doek, hoewel dat wel de bedoeling was, vertelde ze mij. Leyla kleedde zich koosjer en droeg haar lange haren altijd in een strak gevlochten vlecht, die tot over haar billen hing. Haar ouders wilden pertinent niet dat ze haar lange haren liet afknippen, want dat was verbo den volgens de islam. Waarom?, vroeg ik haar op een dag. „Weet ik niet. Omdat de vrouwen en de dochters van de profeet ook altijd lange haren hadden, zegt mijn vader", antwoordde Leyla. Ik vertelde het mijn moeder, die iets mompelde over 'achterlijke Turken'. Het was primitief den ken en had niets met religie te maken, volgens haar. Op het Turkse platteland zag ik vaker jon ge meiden rondhuppelen met lange vlechten. Ve len hadden vlooien, omdat het haar na het was sen, direct in een strakke vlecht werd gevloch ten. Omdat het haar zo lang nat blijft en geen lucht krijgt, zouden vlooien er graag 'wonen'. Dat vertelde Leyla mij, die er zelf ook last van had. Toen ik dat thuis vertelde, mocht ik niet meer met haar spelen. Jaren later zag ik Leyla terug, dit keer met hoofddoek, maar met korte en ontvlooide haren. „Nu maakt het niet meer uit, niemand ziet ze toch", legde ze uit op een toon waaruit ik kon op maken dat zij ook niets begreep van al die hypo crisie. Met veel moeite probeerde ze er toch leuk uit te zien. Ze had een baantje, dus kon ze het zich veroorloven om elke dag een nieuwe hoofd- Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) HORIZONTAAL. 1. Lap; 5. pennenstreek; 7. gesprekstaal; 8. deel van een molen; 9. getroffen; 11. blunder; 14. stremsel; 16. roem; 17. ondes kundige; 18. voldoende gekookt; 19. drank; 20. broeibak; 22. adellij ke dame; 25. zanggroep; 27. ver lichtingsmiddel; 29. drastisch; 30. boom; 31. moeilijkheid. VERTICAAL: 2. Te eniger tijd; 3. kookgerei; 4. bravourestukje; 5. verwarmings toestel; 6. Spaanse landvoogd; 8. ouderloos kind; 10. boekomslag; 12. vaartuig; 13. wettig; 15. betoon; 16. eetgerei; 19. teer; 21. veldvrucht; 22. rondborstig; 23. reeks; 24. herkau wer; 26. regelmaat; 28. priesterkleed. HORIZONTAAL 5. Een tegenstrijdigheid in het geheel (8); 6. Schadelijk geluid (4); 7. Ronde stof (3); 8. Obligatie van een vereniging voor pomphouders (8); 10. Door dit materiaal wordt wate ren een aanwensel (7). VERTICAAL 1Gaat dit kunstwerk niet lang mee? (9); 2. Zet maar af, dat haarstukje! (4); 3. Te zien als een pijp? (9); 4. Negatieve vrij plaats (7); 9. Wat blijft er voor een vreemdeling over? (4) In deze charadepuzzel zoeken we een woord dat bestaat uit vijf lettergrepen. Elke lettergreep én het woord zelf zijn hieronder min of meer cryptisch omschreven. Wat is het gezochte woord? De eerste is niet uitgeschakeld De tweede klinkt als een jongen Als je op de derde ligt is dat het einde En al met al is het bewijs te leveren Oplossingen van zaterdag: Kruiswoordraadsel: Horizontaal: 1. Cape; 4. mica; 7. hl; 8. roe; 10. Is; 13. chi huahua; 16. ot; 17. ei; 18. eega; 19, melk; 20. ra; 22. pi; 23. landvoogd; 25. ia; 27. ere; 29. ha; 30. erts; 31. gems. Verticaal: 1. Chic; 2. al; 3. er; 4. me; 5. cl; 6. asla; 9. opus; 11. uitgang; 12. theepot; 14. hoera; 15. uilig; 21. ever; 23. Leie; 24. daas; 26. ar; 27. es; 28. eg; 29. hm. Doorloper: makelaarmgems orakeluiaarat lensvorennone entteeomissie satertriangel taartrankaard lakoreadetree elementairore atlassensibel Visitekaartje: Beurshandelaar Puzzelland.com De Oriënt Expres verdween met een klagend gefluit in de tunnel, de beide politiebeambten te midden van rook en stoom achterlatend. Commissaris Bas stiet enkele onsamen hangende klanken uit, want het is te begrijpen, dat het ge beuren hem te veel werd. „Maar dit kan niet", zei de brigadier geruststellend. „Het is onmogelijk. De locomotief was verlaten, en dus..." „Knoeiwerk!", loeide zijn meerdere. „Dat noemt zich tegen woordig politie. Een aanfluiting!" Zijn stem deed de deu ren trillen en trok zodoende ook de aandacht van de ambte naar Dorknoper, die zich nog steeds met de conducteur in de wachtkamer bevond. „Boosheid en opstandigheid hel- Tot diep in de herfst kunt u op deze plaats recepten voor maaltijd-salades verwachten. En daarbij zal het u opvallen dat veel van dergelijke salades geen vis, vlees, wild of gevogelte bevatten. Steeds meer Nederlanders openen de week graag vegetarisch. Hoofdgerechten voor 4 personen: 2 stevige, gesloten kroppen gewone (boter)sla: 250 - 300 gram Leerdam mer kaas, dikke (ca. 5 mm.) plakken; 4 bleekselderijstengels; 50 - 75 gram walnoten; 2 sinaasappels; 1.5 eetl. aceto balsamico; enkele druppels ho ning; zout; witte peper uit de molen, mespunt fijne Franse mosterd; 4 eetl. (noten- of olijf)olie; 1 theel. verse tijmblaadjes. Neem de buitenste bladeren van de sla- kroppen. Snijd van de stronken van de kroppen flinke plakken en snijd elke krop daarna in zes gelijke parten. Spoel ze enkele malen in ruim koud water en laat uitlekken in een vergiet. Schud ze zolang tot het vocht uit de bladeren is ver dwenen. Snijd de kaas in blokjes (5 mm). Maak de bleekselderij schoon en verwijder even tuele draden van de stengels. Snijd de stengels in de lengte in uiterst smalle re pen (5 mm), en die weer in blokjes (5 mm). Breek de walnoten in kleine stukjes. Schil de sinaasappels zo dik dat ook de witte onderhuid wordt weggenomen. Snijd de partjes tussen de vliezen uit. Halveer de si naasappelpartjes en neem aanwezige pit- den steunt die zich vorig jaar af scheidden van de LTTE. Het is niet ondenkbaar dat zij de aan slag op de minister hebben ge pleegd., om zo de LTTE in een kwaad daglicht te stellen. Hoewel de Sri Lankaanse presi dent Kumaratunga meer dan eens heeft benadrukt dat de vre desbesprekingen moeten door gaan, waren de woorden van de Noorse vredesonderhandelaar Hagrup Haukland, wiens missie toezicht houdt op het staakt-het-vuren, afgelopen weekeinde weinig bemoedi gend. „Ik ben er zeker van dat de wapenstilstand meer in ge vaar is dan ooit tevoren. Ik hoop van harte dat het stand zal houden." Zijn woorden wer den geïllustreerd door een aan slag op het LTTE-hoofdkantoor in de oostelijke stad Batticaloa, waar vijf handgranaten naar binnen werden gegooid. Nie mand raakte daarbij gewond. Enige hoop biedt misschien dat volgens ingewijden de meerder heid van de Tamil-bevolking het conflict meer dan moe is en niet langer bereid is de wapens op te nemen voor een zelfstandi ge Tamil-staat in Sri Lanka. Door: Grieta Spannen!®, doek te kopen. Bij elke outfit droeg ze een ande re pastelkleurige doek. Alleen haar wenkbrauwen mocht ze nooit laten epileren, want dat mocht een ongehuwd meisje niet. Alleen ontmaagde vrouwen hadden dunne lijntjes boven opgemaakte ogen. Door de jaren heen zag ik steeds meer van Leyla's (inmiddels geblondeerde) haren onder haar hoofddoek uit steken. En elk jaar verdwenen ook meer haartjes uit de 'jungle', zoals zij haar wenkbrauwen noemde. Bidden deed ze niet, vasten bestond uit 'stiekem zondigen in McDonald's'. En ze deed meer dan handjes schudden met man nen. Maar dat gaf niks, want ze bleef toch een moslim, want zo zag ze er toch nog altijd uit? Haar ouders zeiden niets over haar pasteluitspat tingen. Zolang ze die doek op haar hoofd maar bleef dragen. Leyla staat naar mijn idee sym bool voor een meerderheid van (meestal laagop geleide) moslimvrouwen in Turkije. Die gaan niet schuil onder hoofddoeken, omdat ze zo isla mitisch zijn. Maar omdat iemand ooit zei dat ze die móeten dragen. GPD Fidan Ekiz Het aantal keer dat we in Zeeland deze maand de 20 graden hebben overschreden is bedroevend laag. Maar daarin komt verander» Nadat een hogedrukgebied weken achtereen -te ver weg-opdt oceaan bleef liggen, komt zij nu naar ons toe. Het aandeel wot. j| velden neemt daardoor drastisch af, wat vervolgens een leuke impuls aan de middagtemperatuur geeft. Vandaag is het nogaa' de frisse kant met een graad of 18. De wind waait dan ook nog steeds uit noordelijke richting en voert tevens geregeld bewolb I'" aan. Het zal een mix worden van wolken en zon en wie uitdevmi ffl en in de zon vertoeft, waant zich toch alweer wat meer in de zomer. Vanavond en vannacht koelt het af naar een graad of II, terwijl de opklaringen steeds breder worden. Die brede opklann- gen houden morgen tot en met donderdag stand. De wind draai ondertussen van noord naar oost en onder invloed van de over ons heen trekkende kern van het hogedrukgebied, neemt ook de wind wat af. U kunt dat hoge drukgebied ook 'volgen' via uw barometer. De luchtdruk zal deze maandagochtend rond 1023/1024 hPa variëren en gaat morgen richting 1025 hPa. Daarna vindt er een gestage luchtdrukdaling plaats, maar dat heeft niet gelijk een weersverslechtering tot gevolg. De eerste losse bui verwachten we pas vrijdag of zaterdag. De warmste dagen lijken vooralsnog woensdag en donderdag te worden. In de meeste Zeeuwse regio's wordt het dan een graad of 24. Zeeuws-Vlaanderen maakt die dagen dan een zeer gerede kans om de zomerse waarde van 25 graden te overstijgen! Vooruitzichten Geregeld zon j n iTjj Uüjlftj weer dinsdag O woensdag O donderdag O vrijdag max. 22° 24° 24° 21° min. 12° 13° 15° 16° wind N 3 03 03 NW 4 ©Toonder Studio's Nautisch bericht Een matige noordenwind, 4 Beaufort. Het zicht is goed, geen onweer en het kustwater is zo'n 18 graden. o Waterstanden pen niet", sprak de laatste, naar buiten tredend. „Zelfs uw agenten kunnen de Oriënt Expres niet tegenhouden. De Grote Onthaler heeft ingegrepen. Hij kan niet gedogen, dat men tegen het Plan ingaat." „Maar hoe k-kan de t-trein rij den als er geen m-machinist is?", vroeg Snuf ontdaan. De conducteur schudde met een zwijgende glimlach het hoofd, doch de ambtenaar eerste klasse, die zich wat op de achtergrond hield, legde nadenkend de wijsvinger langs de neus. „Ik veronderstel", mompelde hij, „dat hier sprake is van draadloze besturing. En dat duidt op een opstandige bewe ging. Machtovernemers houden van bestuur zonder draad." maandag Hoog water 15 augustus uur cm uur cm Vlissingen 10.20 160 23.01 162 Terneuzen 10.46 181 23.20 184 Cadzand 9.55 149 22.37 151 Roompot Buiten 10.25 126 23.06 128 Roompot Binnen 11.16 110 23.40 114 Zierikzee 11.25 131 Krammersl. West 11.36 137 Hansweert 11.06 195 23.46 197 Stavenisse/Yers. 11.36 130 dinsdag Hoog water 16 augustus uur cm uur cm Vlissingen 11.40 162 Terneuzen 12.06 184 Cadzand 11.15 151 23.49 168 Roompot Buiten 11.46 125 Roompot Binnen 12.30 109 Zierikzee 0.00 132 12.45 129 Krammersl. West 0.05 139 12.44 136 Hansweert 12.26 198 -~-- Stavenisse/Yers. 0.06 132 12.55 129 Laag water uur cm uur 4.00 154 16.30 4.20 163 16,50 3.34 146 16.16 3.59 123 16.46 4.50 115 17.15 5.00 130 17.32 4.55 134 17.24 4.35 176 17,1E" 4.53 129 17.231 mr Laag water uur cm uur 5.14 148 18,081 ff 5.45 156 18.20' 4.59 142 1748 5.26 116 1806' 6.16 108 1856' ld 6.20 124 18,55 6.15 124 19.061 5.54 168 6.19 122 19.06 ad ich- !C" door Bill Watterson PE KLANT 15 j 5H06KEEPEM K0NIN&. J PRIKKEL MIJ! IK HE$ 6ELP! L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied lichte sneeuw -Ht matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen Europa: Warmer Hans Belterman ten weg. Vang het sap dat hierbij vrijkomt op. Maak dressing door 2 eetlepels si naasappelsap, balsamico, honing, zout, peper en mosterd met elkaar te vermen gen. Blijf zolang roeren tot het zout is op gelost. Klop daarna de olie erdoor. Haal de slaparten een voor een door de dressing. Laat ze even boven de kom met de dressing uitlekken. Leg ze daarna op een schaal en schep de kaas, bleekselde rij, sinaasappelpartjes en noten luchtig door de resterende dressing. Presentatie; schep op elk bord een bergje kaassalade en schik de slaharten er naast. Bestrooi de salades met de tijmblaadjes. Geef er sneetjes licht geroosterd wit- of bruinbrood bij. In de meeste Europese regio's gaan de middagtemperaturen^l komende dagen fors omhoog. Door meer zon en beduidend f minder buien, wordt het zeer aangenaam zomerweer op veel j plaatsen, De neerslag die vandaag nog in het midden van M j continent valt, trekt naar het zuidoosten en daarachter kan de.1 kwikstijging goed van start gaan, Daar waar het vanmiddag^j 17 tot 20 graden is in Duitsland, wordt het donderdag met jl gemak 25 tot 28 graden. Ook in de Alpendalen komen eenP3S.)r hoogzomerse dagen uit de bus. Ondertussen blijft de warn® r het zuiden van Europa gehandhaafd, met 30 tot 35 graden m pI Spaanse binnenland, 28 graden in Italië en rond de 30 grade"1 Griekenland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 2