t fel we fase Scheepstimmerdijk PZC Zonnige Burghse Dag breekt records Zeven gewonden bij verkeersongeluk Veel belangstelling voor demonstratie met hagelkanon ,11 Gelegenheidsorkest maakt zich op voor vlasdagconcert indelboulevard in Zierikzee werpt schaduw vooruit ishandeling I igenda Vrije doorgang hulpdienst bepleit Vechtpartij blijkt aanrijding Duizenden euro's weg uit woning Auto loopt vast op het strand Aanrijding maandag 15 augustus 2005 fttKjeemans POR Toegegeven, [j daar gaat er nog wel Kn nootje mis maar dat is ernstig. Dirigent J. lis zeer te spreken over ye gezelschap muzikan- samen het gelegenheids- jförmt dat komende zater- j,lfl een concert de sjorSe Vlasdag afsluit, ^meerweg te denken oil man het jaarlijkse evene- i met zomaar een gewone zaterdag is blijkt bij nadering van cle dorpsring. Ongewoon veel auto's staan er geparkeerd en uit de Adriaanskerk komen welluidende klanken. Knuist re peteert er met zijn uit een kleine 50 man bestaande gelegenheids orkest en het tempo is stevig. Al leen als het echt nodig is grijpt Knuist in, spoort muzikanten aan, strooit een kwinkslag hier, een complimentje daar om ver volgens een vermanend woord te spreken. De sfeer blijft steeds ontspannen en zo hoort het ook, vindt Knuist. „Iedereen doet het voor z'n plezier." Het plan om een concert aan het Vlasdag-programma toe te voe gen en zo mensen langer in het dorp te houden dateert uit 1988. Knuist: „Anders was het dorp te gen vieren altijd in een keer leeg en dat vond ik een beetje zonde. Daarom zijn we in 1989 met het slotconcert begonnen en het is eigenlijk van het begin af aan een groot succes geweest. Elk jaar weer zit de kerk vol tijdens het slotconcert. Hoe dat komt? Ik zou het echt niet weten, maar het is wel een feit." Slotconcert Dat het slotconcert in de Adriaanskerk leeft blijkt tijdens de repetities. Op gezette tijden wandelen dorpsbewoners de kerk om even te luisteren of het allemaal wel goed komt. „Valt nu wel mee. Het is meestal druk ker", reageert Knuist. De bezoekers van het slotcon cert zaterdag staat een geva rieerd muzikaal programma te wachten met overwegend rede lijk lichte muziek. Variërend van popmuziekbewerkingen tot traditionals in een nieuw jasje. Compleet met een medley van evergreens als Oh when, the saints'en Hava Naquila. Knuist: „We kiezen bewust voor muziek die een breed publiek aan spreekt." Vrijdag is de vierde en laatste re petitie van het gelegenheidsor kest. Moet genoeg zijn volgens Knuist. „Of het moeilijk is hier een eenheid van te smeden? Nee hoor. Muzikanten zijn nou een maal altijd één grote familie." Zaterdag gaan de muzikanten tijdens de Vlasdag 'voor het echie'. Het concert wordt gehouden in de Adriaanskerk en begint om 16.00 uur. fciKleemans 1KZEE - De herinrichting jt Scheepstimmerdijk in begaat een nieuwe perio- week wordt begon- Bil het verankeren van de pand waarna - vooruitlo op de aanleg van een wan- alevard - de ruimte tussen strating van de Scheepstim- jk en de damwand opge- Kordt met grond. Bering van de vervuilde op de hoek van Gracht- a Scheepstimmerdijk, het waar ooit een gasfabriek H1 emulgatorenfabrikant ion Holland stond, is afge- nee is de weg vrij iêbouw van een nieuw 'ha- wit'van 35 appartementen «tien woningen. Daaraan is gedeeltelijke herin- ing van de Scheepstimmer- kader daarvan is februari jaar over een afstand van ariër een stalen damwand ien. Dat was nodig als ver fing voorafgaand aan de sa- jvanhet gebied. Een sane- saarbij plaatselijk tot ne- Kterdiep moest worden ge in om vervuilde grond weg in, de ruimte tussen de dam de bestrating op te vul- ifordt de Scheepstimmer- featselijk een stuk breder idoor ruimte ontstaat voor j-plande wandelboulevard, dat dat karwei kan worden S - Een 23-jarige man uit is vrijdagavond mishan- op het Schuttershof in zijn oplaats. an werd door een vage be ieeen paar keer geslagen en iep daarbij een paar blauwe «P- ishandeling had volgens de te maken met een ruzie Ie betrokken mannen even voorhadden. Horgklachten: 10-0231231 maandag t/m vrijdag ge- irende de openingstijden; itot 12.00 uur edactie ihouwen-duiveland achtweg 23a 80 zierikzee 'tl: 0111 -454647 0111 -454657 •mail: redzzee@pzc.nl torcel Modde (chef) Pnköw ^me Soesman felita Lanting ItyBoogert (sport) CeNTRALE redactie |al|onspark 28 |postbus 31 ^60 AA goes pl: (0113)315500 ^10113)315669 pail: redactie@pzc.nl 'nternet N-pzc.nl E-mail: web@pzc.nl geklaard moet eerst een stevige verbinding worden gemaakt tus sen damwand en Scheepstim merdijk. Die verbinding gaat bestaan uit enkele tientallen ankers. Deze vijftien tot twintig meter lange ankers worden, vertelt project leider J. Scheele van de gemeen te Schouwen-Duiveland, onder een hoek van 45 graden in de bo dem geboord. Door de holle buis van het anker wordt een specia le betonsoort gespoten die zich aan het uiteinde van het anker tot een soort klont vormt. Het boorwerk voor de ankers ge beurt met behulp van een grote kraan. Deels kan deze vanaf de vaste wal opereren, maar voor het laatste stukje damwand moet het vanaf een ponton in het water. Vandaag is de Gracht- weg tussen de Caustraat en de Scheepstimmerdijk afgesloten voor alle verkeer vanwege de aanvoer van groot materiaal en materieel. Scheele verwacht dat het verankeren van de dam wand alles bij elkaar enkele we ken in beslag gaat nemen, waar na de ruimte tussen damwand en Scheepstimmerdijk opgevuld kan worden. De stalen dam wand wordt weggewerkt achter een stenen voorhangwand zodat de nieuwe damwand niet idt de toon valt in de historische loca tie, pal tegenover de monumen tale Noord- en Zuidhavenpoort. MEKACTIVITEITEN MSTEDE - Gereformeerde 'Kerk, Maandagavond-samenzang i Sjanie Smaal (zang), Gerard l(lrompet) en Harry Hamner (or- Burgh was zaterdag weer even terug in de tijd tijdens de drukste Burghse Dag ooit. door Piet Kleemans BURGH - De diabolo was er, net als de ouderwetse houten stelten. Er hing de onmiskenbare geur van paarden, ver mengd met uitlaatdampen van amech tig puffende oude tractoren en het was er druk. Heel druk. De vijftiende editie van de folkloristische Burghse Dag za terdag brak alle records. Het bezoeker saantal wordt geschat op 25.000 a 30.000 mensen en dat is meer dan ooit tevoren. Zaterdagmorgen tegen tienen. Het tot parkeerterrein getransformeerde wei land aan de rand van Burgh staat er nog redelijk leeg bij, maar dat veran dert in snel tempo. Vrijwilligers wijzen automobilisten de weg naar het parkeer terrein. En naar hartje Burgh waar het allemaal om sfeer, muziek, folklore en vooral paarden gaat. Want zonder paar den, voorzitter B. Meddeler van de Stichting Burghse Dag kan het niet vaak genoeg zeggen, geen Burghse Dag. De touwslager loopt zijn materiaal nog even na en de stoelenmatter verschikt zijn werkstukken nog eens na. Med deler probeert de microfoon vast uit en in de verte klinkt marsmuziek. Het sein dat de traditionele openingsstoet van sjezen en in klederdracht gehulde Burg hers in aantocht is. Film- en fotocame ra's maken overuren want een dergelijk fotogeniek gebeuren zie je niet vaak meer. Het gebruikelijke ringsteken per sjees blijkt voor de gemiddelde promi nent net een brug te ver. De meeste po gingen een ring te verschalken misluk ken jammerlijk. Alleen Emily Holt- kamp-Hanse steekt alle ringen en wint de Burghse Peer. Ringlijders Verderop tonen leden van de Zeeuwse Ringlijders Vereniging hun kunnen en dat spektakel - de stoere Zeeuwse paar den doen in stevige draf flink wat zand opspatten - trekt veel publiek. Wat rus tiger is het op het pleintje bij de Burgh se Schoole waar kinderen én volwasse nen het aloude touwtjespringen beoefe nen. Waarbij een enkeling iets te opti mistisch blijkt over de eigen conditie en techniek, maar dat maakt het plezier er niet minder om. De paardenliefhebbers trekken richting Hooge Burgh want daar worden allerlei demonstraties ge geven. Warme voeten „Wat zijn dat toch indrukwekkende beesten", zegt een man met noordelijke tongval, de blik gericht op de travalje waar de smid net bezig is een paard te beslaan. Zijn blonde dochtertje griezelt bij het zien van het gloeiende hoefijzer en'het idee dat dat onderaan het paar- denbeen bevestigd moet worden. Of dat bij het paard geen pijn doet, wil ze van foto Dirk-Jan Gjeltema haar vader weten. Die stelt haar gerust. t Paard krijgt alleen warme voeten. Verder niks." Verderop zwermen lief hebbers om de klassieke automobielen. Anderen bekijken de klederdrachten show of luisteren naar een van de muzi kale optredens. Een paar uur zijn moei teloos te vullen. En zo hoort het ook in de visie van stich tingsvoorzitter Meddeler. „De Burghse Dag is meer dan de zoveelste braderie en we doen er ook alles aan dat zo te houden. Het is vooral ook een feest voor de Burghers zelf en die beleven dat ook zo. Meddeler toonde zich na afloop bijzon der tevreden over de inzet van de ruim tachtig vrijwilligers en het verloop van de vijftiende Burghse Dag. „Natuurlijk is het best een beetje beangstigend als het zo enorm druk is, maar het is alle maal zonder ongelukken verlopen. Dat het weer zich zaterdag van z'n bes te kant liet zien is volgens Meddeler niet meer dan normaal. „In al die vijf tien jaar hebben we nog nooit een Burghse Dag zonder zon gehad. SEROOSKERKE (S) - Bij een frontale botsing lussen twee au to's op de N59 ter hoogte van Serooskerke (S) zijn zaterdaga vond zeven mensen - vijf volwas senen en twee kinderen - ge wond geraakt. Het ongeluk veroorzaakte een forse ravage op de rijbaan. De weg werd ruim twee urn- afgeslo ten voor verkeer. Het ongeluk gebeurde omstreeks zes uur toen een in de richting van Haamstede rijdende auto met daarin twee volwassenen door nog onbekende oorzaak in de berm belandde. De bestuurster, een twintigjarige vrouw uit Utrecht, probeerde te corrige ren maar kwam bij die manoeu vre op de linker weghelft te recht. Ze botste frontaal op een tegemoetkomende auto, be stuurd door een 29-jarige Rid- derkerkse. Het voertuig van de Ridderkerkse kwam door de klap van de botsing in de sloot naast de N59 terecht. Alle vijf in zittenden - drie volwassenen en twee kinderen - raakten gewond en werden naar het ziekenhuis vervoerd, evenals de twee inzit tenden van de andere auto. De bestuurster uit Ridderkerk heeft vermoedelijk een whip lash opgelopen. Alle betrokke nen hebben het ziekenhuis gis teravond verlaten. De zwaar be schadigde auto's moesten door een bergingsbedrijf weggesleept worden. Brandweerlieden van de posten Haamstede en Renes- se hebben het wegdek schoonge maakt. Bij de hulpverlening wa ren politie, brandweer en vier ambulances betrokken. foto Dirk-Jan Gjeltema VLISSINGEN - De Lokale Partij Vlissingen (LPV) denkt dat het slecht gesteld is met de bereikbaarheid van het Vlissingse winkelgebied voor hulpdiensten. Zij stellen voor om in het midden van de straten een vrije doorgang te creëren van 3.50 meter breed en 4.00 meter hoog, waar door ambulancès en brandweerauto's altijd vrij baan heb ben. Ook stelt de partij vragen aan het college van B en W over de brandveiligheid in de Sint Jacobspassage. „Als de over kapping tot onveilige, brandgevaarlijke situaties leidt, dan moet de overkapping desnoods worden afgebroken", stelt de LPV. AXEL - Een dertigjarige en een 26-jarige,Axelaar hebben in de nacht van zaterdag op zondag een vechtpartij in scè ne gezet om op die manier medische bijstand te krijgen na het veroorzaken van een ongeluk waarbij drank in het spel was. Even na één urn' kreeg cle politie een melding dat er twee mannen op de provinciale weg in Axel aan het vechten' waren. Een getuige had een ambulance voor beide vech tersbazen gebeld. Toen de politie en de ambulance ter plekke kwamen, bleek dat de dertigjarige letsel had aan zijn oog, dat nader bekeken moest worden in het zieken huis. Beide mannen werden aangehouden voor het vechten op de openbare weg en zijn overgebracht naar het politiebu reau in Terneuzen. Hier bleek echter dat ze helemaal niet. gevochten hadden, maar dat er mogelijk een eenzijdig on geval had plaatsgevonden op de rotonde Drieschouwen. De politie is meteen op onderzoek uitgegaan en trof inder daad een personenauto die uit de bocht was gevlogen. De ze is weggesleept door een takelbedrijf. Verder is uit ver hoor gebleken dat de mannen het verhaal van het vechten maar hadden verzonnen, om medische bijstand te verkrij gen van een dokter. Uiteindelijk gaf de 26-jarige man toe dat hij het ongeval had veroorzaakt. Van hem is een blaastest afgenomen en hieruit bleek dat hij teveel had gedronken. Tegen hen wordt proces-verbaal opgemaakt. De auto van de 26-jari- ge is total loss verklaard. TERNEUZEN - Uit een woning aan de Jan van Galen straat in Terneuzen is in de nacht van zaterdag op zondag een geldbedrag van enkele duizenden euro's weggeno men. Het is niet bekend hoe de dader(s) de woning zijn binnengekomen. WESTKAPELLE - Op het strand in Westkapelle heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag rond half één een vakan tieganger met zijn auto vastgezeten. De automobilist dacht via het strand een rondje Walcheren te kunnen rij- den. Plij zakte bij opkomend water tot aan de bodemplaat in het zand weg. De man verklaarde dat hij in zijn woonplaats ook altijd over,het strand reed. Met behulp van een politiejeep werd de auto uit het zand getrokken. De man kreeg daarvoor de rekening gepresenteerd en een boete voor het rijden over het strand. door Ronald Verstraten SINT KRUIS - Aan de anders zo stille Buitendijk in Sint Kruis heerste afgelopen zater dag een ongewone drukte. Heel wat mensen kwamen een kijkje nemen bij de demonstratie van een 'schokgolfgenerator', ofte wel anti-hagelkanon in de boom gaard van Eugène Paridaen. Toen vorig jaar 95 procent van zijn oogst verloren ging door ha gel, krabde fruitteler Paridaen zich eens nadrukkelijk achter de oren. „Vroeger kon je dat dan nog wel kwijt, maar tegenwoor dig mag er niets meer aan man keren", legt hij uit. Dus zat hij met een omzetverlies van zowat 50.000 euro. Veel mogelijkheden om een dergelijke rampspoed in de toekomst te voorkomen, had hij niet. Hooguit was het plaat sen van anti-hagelnet een alter natief, Maar dat is niet alleen on handig en arbeidsintensief, maar ook tamelijk on-praktisch in een boomgaard vam enkele hectares groot. Schokgolven Ruim dertig jaar geleden, in 1972 om precies te zijn, heeft een Franse fruitteler er echter iets op gevonden: een apparaat dat door middel van schokgol ven de vorming van hagel tij dens een onweersbui voorkomt. Niet helemaal nieuw dus - er staan er wereldwijd nu zo'n 500 van - maar toch had Paridaen zaterdag de Zeeuws-Vlaamse primeur. Collega's uit de agrari sche en met name fruitteeltsec tor, wilden dat wel eens van dichtbij bekijken. Ze kregen uit leg van een vertegenwoordiger van het bedrijf Agrodin uit Montfort, met de alleszins toe passelijke naam H. van den Boogaard. Hij vertelde dat er al enkele van deze anti-hagelka- nonnen in Nederland staan, maar dat België met zo'n tien tot vijftien apparaten een stukje voorloopt. Het apparaat brengt met acety- leengas een ontploffing in tot stand in een naderende onweers bui. Het proces waarbij in die bui hagelstenen worden ge vormd, wordt daarbij ruw ver stoord, zodat ze uiteindelijk als gewone regen op aarde vallen. Ruw verstoord wordt wellicht ook de onmiddellijke omgeving. Op een afstand van vijftig meter is het geluid zo'n honderd deci bel sterk. Op enkele honderden meters is dat echter alweer gere duceerd tot 35 decibel. Aange zien boomgaarden veelal geïso leerd liggen, zijn er normaliter weinig omwonenden die er last van kunnen hebben. De buren van Paridaen reageerden zater- dag alvast tamelijk laconiek op de vraag of het kanon hun nacht rust niet zou verstoren: „Hij r" knalt alleen bij onweer en dan r ben je toch al wakker." Geluid Desondanks wordt nog gewerkt aan manieren om het geluid te verminderen, onder andere door isolatie van de container waar op het apparaat is geplaatst. De schokgolfgenerator mag voorlopig een jaar op proef wor den gebruikt en heeft voor die periode een tijdelijke hinderwet- vergunning van de gemeente Sluis. Paridaen heeft het apparaat al sinds 1 juli staan en heeft het af gelopen vrijdag al gebruikt. Hij is ervan overtuigd dat het - werkt. „Er staat er al jaren een bij een fruitteler in Krabbendij- ke en die heeft sindsdien geen hagel meer gehad.Europees ge zien wordt er echter nog ge zocht naar 'harde bewijzen'. On afhankelijk landbouwdeskundi ge, de Belg Luc Brusschaat, za- terdag ook aanwezig, vertelde, dat geprobeerd wordt om de werking aan te tonen door mid- del van satellietfoto's. Het be- reik van een schokgolfgenerator loopt van vijfhonderd meter tof - maximaal zes kilometer. Het ap- paraat kost 45.000 euro. VLISSINGEN - Bij een aanrij ding zaterdag rond 13.00 uur iri de Scheldestraat in Vlissingen is een achttienjarige Vlissinger die op een snorfiets reed, aangere den door een automobilist die rechtsaf sloeg. De snorfietser hield er een pijn-' lijke borst aan over. De automo-i bilist, een 26-jarige Middelbur ger, zag de snorfietser over het hoofd. Auto en snorfiets raakten licht beschadigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29