PZC Regels nekken streekdrankjes Voor die reis naar Amsterdam moest ik gewoon vakantie nemen Druk weekeinde voor Goereese redders ivocaatmakers: Dit scheelt ons zestig tot zeventig procent omzet Rijverbod voor drankrijder Dronken bestuurder uit de bocht Notoire drankrijder tegen de lamp Automobiliste botst op ree Zestienjarige rijdt brommer met slok op Afvalscheiding Met de hoogaars naar Sail Amsterdam Amerikaanse Nederlander begon met hardzeildag Udactie: 0113-315649 ..cv ozc.nl "iredactie@pzc.nl Kus 31, «460 AA Goes juertentie-exploitatie: s„ Midden-Zeeland: 0113-315520; „«-Vlaanderen: 0114-372770; pul; 020-4562500. 15 augustus 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland ^rPietKleemans pGH - Ze snappen er niets on, G. Mol en C. Roskam uit [tiwerve. Dertien jaar lang ebben ze hun ambachtelijk be- alcoholhoudende eier- gewoon op markten en Üaderieën kunnen verkopen en o ineens heeft de Voedsel en farenautoriteit (VWA) daar streep door gehaald. De jtrkwerfse advocaatproducen- grcpen de Burghse Dag aan te protesteren tegen de in un visie doorgeschoten regels. Ie regels zijn strikt en de con- loles streng: verkoop van alco- jlhoudende producten vanuit n (markt)kraam is verboden, ■mag klanten je product laten jen, je mag hen er zelfs van la- Muziekfestival Goese Sas ruk bezocht [ILHELMINADORP - Het Goe- Sas muziekfestival heeft giste- tn honderden bezoekers getrok- en. fel de middag traden diverse p in twee uit de kluiten ■wassen partytenten tegenover sfé Het Loze Vissertje. Alle- laal heel kleinschalig, maar atpast ook bij het kleine cafee- E. et terras puilde behoorlijk uit look op straat stonden tiental- nmensen de optredens te aan- ihouwen. Goese Sas muziekfestival erdvoor de tweede keer gehou- ten proeven, maar verkopen is taboe. Tenzij de fles geopend is en de inhoud ter plaatse gecon sumeerd wordt. Doorgeschoten regelgeving in de ogen van Mol en Roskam. Regelgeving die voor hen meedoen aan streekpro- ductenmarkten of een stand be mannen op één van de vele zo merse braderieën volstrekt on aantrekkelijk maakt. Roskam: „Het begon als hobby, later werd het - mede dankzij streek- productmarkten - deels brood winning en deels hobby maal ais ze vasthouden aan deze re gels is het voor ons einde ver haal. Dit scheelt ons zo'n zestig, zeventig procent aan omzet." Onrust Het Kerkwerfse duo maakte kort geleden, tijdens de Brouw- se Dag, kennis met de harde hand van de VWA. Het nieuwtje van de strenge controles en boe tes die hoog op kunnen lopen veroorzaakte heel wat onrust. Ook bij organisatoren van streekproductmarkten, zegt W. van den Akker van de Stichting Burghse Dag. Net als Roskam en Mol begrijpt Van den Akker simpelweg niet wat de VWA be zielt. Dit soort wetgeving gaat, vreest Van den Akker, ten koste van streekproductmartken. Uit angst voor hoge boetes zullen wijnboeren en advocaatmakers afhaken. Loco-burgemeester R. van der Wekken kan er ook met de pet niet bij. „Het komt er nu op neer dat mensen wel mogen proeven van de advocaat uit Kerkwerve of wijn uit Zeeland en dan met een slok op in de au to stappen, maar het geproefde product niet mogen kopen. Ik be grijp dit soort regels niet en ik ZIERIKZEE - Een 24-jarige automobilist uit de gemeente Schouwen-Duiveland is in de nacht van vrijdag op zater dag op de Lange Blokweg bij Zierikzee door de politie be trapt op rijden onder invloed. Dat kwam de man op een rijverbod van drie uur en een boete te staan. RENESSE - Op de Kromme Reke in Renesse is zaterdag morgen rond vijf uur een 21-jarige dronken man uit het Noord-Brabantse Gemert-Bakel met zijn auto uit de bocht gevlogen. Agenten hoorden rond genoemd tijdstip piepende autobanden gevolgd door een doffe klap. Ter plaatse troffen ze de 21-jarige op de stoep naast zijn ge crashte auto. De Brabander was met hoge snelheid met zijn auto in de bocht tegen de stoeprand gereden waar door het rechtervoorwiel geheel ontzet raakte. Uit een blaastest bleek dat de bestuurder ruim driemaal zoveel al cohol had genuttigd dan toegestaan. Zijn rijbewijs werd ter plaatse ingenomen. Tevens werd tegen de Brabander proces-verbaal opgemaakt wegens rijden onder invloed. RENESSE - Een negentienjarige automobilist uit Krim pen aan den IJssel is afgelopen nacht iets voor twee uur in Renesse betrapt op het rijden onder invloed. De man moest op de Oude Moolweg een blaastest ondergaan. Hier uit bleek dat hij teveel had gedronken. Hij kreeg een rij verbod van drie uur en, na overleg met de officier van jus titie, een boete van 390 euro, die hij meteen betaalde. De man was al eerder veroordeeld voor hetzelfde feit. RENESSE - De auto van een 48-jarige vrouw uit Zierik zee is in de nacht van zaterdag op zondag rond half vier flink beschadigd ten gevolge van een aanrijding die zij kreeg met een overstekende ree. De vrouw reed over de Recreatieverdeelweg in Renesse toen er plotseling een ree overstak. Een schadebedrag is niet bekend. Over de toe stand van de ree is evenmin iets bekend. Loco-burgemeester R. van der Wekken kreeg het symbolisch 'laatste' flesje advocaat overhandigd, als protest tegen de strenge regels van Onder invloed met kapotte lamp de Voedsel en Warenautoriteit. foto Dirk-Jan Gjeltema zou veel liever zien dat de VWA haar prioriteiten elders legt. Bij voorbeeld bij het toezicht op de regel dat aan jongeren onder de zestien geen alcohol verkocht mag worden." Advocaatmakers Roskam en Mol gingen zaterdag na afloop van de Burghse Dag niet met een goedgevulde beurs naar huis, maar wel met veel steunbe tuigingen. Niet alleen van mede standhouders, vertelt Roskam, maar ook van bezoekers van de met veel zwart aangeklede eier- drank-stand. „Niemand begrijpt dit. We zijn tijdens de Burghse Dag een handtekeningenactie gestart te gen de regelgeving en dat heeft ons enkele honderen handteke ningen opgeleverd. Met dat in de hand gaan we zeker de poli tiek benaderen", aldus Roskam. RENESSE - Een 47-jarige man uit Breda is in de nacht van zaterdag op zondag in Renesse betrapt op rijden on der invloed. De man werd door de politie staande gehouden omdat hij met een kapotte koplamp reed. De Bredenaar bleek iets te diep in het glaasje te hebben gekeken. Hij kreeg een rijver bod van drie uur en een bekeuring. door Piet Kleemans STELLENDAM - De mensen van de KNRM-posten Stellen dam en Ouddorp hebben een druk weekendje achter de rug. Zowel vrijdag als zaterdag moes ten de redders in actie komen. De kustwacht piepte de beman ning van de Stellendamse red dingboot Christien vrijdagmid dag op voor een Belgisch schip in nood. Het veertien meter lange kajuit- jacht Carina was met twee opva renden van Denemarken onder weg naar thuishaven Wemeldin- ge en dat ging goed totdat de bliksem insloeg en alle electroni- ca uitviel. De twee mensen wis ten met behulp van een mobiele telefoon alarm te slaan. Na enig zoeken werd de Carina gevonden en begeleid naar de haven van Neeltje Jans. De be manning van de Koopmansdank nam het karwei van de Chris tien over zodat deze weer terug kon naar de Stellendam. De vol gende dag was het weer raak, maar nu waren het de redders van de post Ouddorp die in actie moesten komen. Even na mid dernacht werd de hulp van de Ouddorpse reddingboot Griend ingeroepen voor een motorkrui ser die bij Brouwershaven op een strekdam was gevaren. De boot, met drie personen aan boord, kwam van Port Zélande en voer naar Brouwershaven. Het vaartuig bleek bij de aanva ring met de strekdam lek te zijn geraakt en kon niet meer varen. De schade bleek bij latere in spectie omvangrijk. In de kiel werd een scheur van een meter ontdekt en ook aan de stuur boordzijde was de scheepswand gescheurd. Schroef en roer ble ken onherstelbaar beschadigd. Twee van de opvarenden waren door de aanvaring lichtgewond aan gezicht en handen. De be manning van de Griend was om 03.00 uur weer terug op het ei gen station. ZIERIKZEE - Een zestienjarige inwoner van Zierikzee is in de nacht van zaterdag op zondag door de politie betrapt op rijden onder invloed. Omstreeks kwart voor drie za gen politiemensen een brommer over het fietspad rijden, in plaats van over de hoofdrijbaan op de Grachtweg in Zierikzee. De zestienjarige bestuurder van de brommer werd staande ge houden en hij moest een blaas test ondergaan. Hieruit bleek dat hij teveel had gedronken. Hij kreeg een rijverbod van drie uur en een bekeuring. zeeuwse almanak Toen die Vlissinger zijn grijze container wilde binnenhalen, was de rolemmer verdwenen. Er zat niets anders op dan naar de politie te gaan en de vuilnisbak als vermist op te geven. Het bewijs van de aan gifte mocht hij bij de reini gingsdienst ruilen voor een nieuwe grijze bak. Drie weken later stond buur man Bert bij hen op de stoep. Om ze hun vermiste exem plaar te retourneren. Zijn va der, verontschuldigde Bert zich, had de kliko tijdens hun vakantie per ongeluk verwis seld. Bert vertrouwde het zijn vader niet meer toe, dus zou den de buren volgende week zijn volle container buiten wil len zetten, zo luidde het ver zoek, want ze gingen wéér een weekje weg. Toen stonden er dus drie con tainers op de stoep. De oude, de nieuwe, en die van Bert. De reinigingsdienst maar weer gebeld, om er één te ko men halen. Er werd iemand gestuurd, beloofden ze. En in derdaad, de volgende morgen was de container van de bu ren weg. Met huisvuil en al. Zes weken lang verschijnt deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen schrijft de redactie over een ander thema. Daarnaast laat de PZC elke dag het licht schijiïen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. Niemand heeft meer plezier van zijn pensioen dan ik. Dat is onmogelijk." Schipper ïleo Kloet weet het zeker: hij leeft het geweldig goed getrof fen. Samen met een schipper in opleiding, drie maten en een ver slaggever van deze krant vaart lij op de hoogaars Alcyon de ko mende dagen over de Neder landse binnenwateren, op weg naar Sail in Amsterdam. De PZC doet deze week verslag lande reis. Vandaag stellen we de vijf bemanningsleden aan u voor. Schipper Theo is een ech te waterrat. Jkvaar al vijftig jaar", vertelt de 67-jarige inwoner van Sou- Inrg, „Eerst op koopvaardij - schepen, later bij het loodswe zen. En sinds ik een jaar of twaalf geleden gepensioneerd oen, besteed ik mijn tijd met na- me met het varen op de hoogaar zen van onze stichting." Daar mee bedoelt hij de Stichting Be houd Hoogaars, die dit jaar vijf- ten jaar bestaat. De stichting heeft inmiddels •toehoogaarzen in de vaart en isdruk bezig met de restauratie vaneen derde schip: de Tholen 49 Aan het roer van de boot hzi)gtTheo vooral hulp van Jenk de Muijnck uit Kortgene. ®j is schipper in opleiding. Of Cö-pilot', zoals Theo hem n°emt „We hebben bij de stich- zo'n twaalf schippers", ver- ■tode 64-jarige Henk. „Maar On aanzienlijk deel daarvan is toder dan 70 jaar. Vandaar dat hot hard nodig is dat er nieuwe tonsen bereid zijn deze oplei- te doen." Hij is al een aar- ■ngoind op weg. „Binnen een Paanmaanden hoop ik mijn pa- piertje te hebben." Joop van ^°tsel is één van de drie maten °P de boot. Al op jonge leeftijd toakte hij kennis met hoogaar- p »Als kind woonde ik aan de en in Tholen. Daar lagen De gevelsteen is aan reatauratie toe. foto Dirk-Jan Gjeltema De steen in de gevel van huis De Houttuyn aan de Veerse Kaai is dringend aan res tauratie toe. De tekst is bijna niet meer te lezen. Met moeite kan ontcijferd worden dat het gaat om een hommage aan een vroegere bewoner, namelijk Hendrik Willem van Loon. Die naam klinkt bekend in de oren. Zeker bij degenen die zich interesseren voor het Zeeuwse maritieme erfgoed. Bladerend in het geheugen duikt de Hen drik van Loon Hardzeildag op. De editie 2005 speelde zich half juli op het Veerse Meer af. Gaat het om de man van de gedenk steen? Veere-vorser Jan de Voogd brengt uitkomst. Inderdaad, de zeilwedstrijd is genoemd naar de bewoner van De Houttuyn. Hij woonde er slechts kort, van 1927 tot 1932. Geboren in 1882 in Rotterdam, emigreerde hij in 1903 naar de VS. Daar ontwik kelde Van Loon zich tot journa list en succesvol schrijver. In 1927 belandde hij in Veere. Van wege het opkomende natio- naal-socialisme keerde Van Loon na enkele jaren weer te rug naar Amerika. Hij overleed er in 1944. Wonend aan de Kaai te Veere had Van Loon zicht op de haven en boten, in die tijd volop platbodems en vooral om mee te vissen. Volgens De Voogd, mede puttend uit per soonlijke herinneringen, was Van Loon een ondernemend type. Hij hield wel van leven in de brouwerij. Dat bracht hem ertoe in 1928 een grote zeilwed strijd te organiseren. Het initia tief werd in 1993 weer opge pakt door de Stichting Behoud Hoogaars. Van Loons korte ver blijf in Veere maakte genoeg in druk om een gevelsteen te plaat sen. Rinus Antonisse tientallen van zulke schepen." De 63-jarige Joop woont inmid dels zo'n 40 jaar in Oosterhout, maar zijn liefde voor de oude vis sersboten is daarmee niet be koeld. „Zeker nu onze stichting de Tholen 49 aan het restaure ren is. Die is nog van mijn vroe gere buren geweest. Een heel bij zondere gewaarwording is dat." Zoals veel actieve leden begon Joop bij de stichting als dona teur. Een keer of zes per jaar vaart hij mee met één van de hoogaarzen van de stichting. Maar de reis naar Amsterdam noemt hij 'uniek'. „Ik moest ge woon een week vakantie nemen. Daar was geen twijfel over mo gelijk", vertelt Joop, die in het dagelijks leven televisie- en film camera's verkoopt. Ook Ton de Neeve begon zijn loopbaan bij de stichting als do nateur. Daadwerkelijk varen trok hem echter meer. „Dat zit in de familie", vertelt Ton, die 71 jaar geleden werd geboren in Den Helder. „Daar werkten mijn vader en broers bij de mari ne. Ook in vakanties voeren we veel." De familie De Neeve deed dan soms ook Zeeland aan. „Dat was in de tijd vóór de Deltawer ken. Er lagen toen nauwelijks nog dammen. De stroming in de zeearmen was toen dikwijls zo sterk, dat je met stroom tegen beter kon wachten tot het getij veranderde. Dat kun je je nu niet meer voorstellen", aldus Ton, wijzend op het rustige wa ter van het Veerse Meer. Ook in zijn latere leven behield de inwoner van Hoogerheide een innige band met het water: in zijn vrije tijd was hij jaren lang zeilleraar. Bonnie Joossen is de enige vrou welijke opvarende van de Al cyon. Ze is al jarenlang actief in de stichting. „Vanaf het aller eerste begin", vertelt de 63-jari- ge inwoonster van Tholen. Ze is onder meer lid van de redactie van Consent, het tijdschrift van Behoud Hoogaars. In tegenstelling tot de heren werd het waterleven Bonnie niet bepaald met de paplepel in gegoten. „Water werd bij ons thuis altijd als gevaarlijk be schouwd. Ik had er dan ook niets mee", aldus de 63-jarige inwoonster van Tholen. Dat ver anderde toen ze haar man leer de kennen. „Hij voer, dus werd ik ook het water opgesleurd. Dat ging trouwens niet meteen goed. Tijdens mijn eerste vaar tocht stuurde de schipper me het ruim in. Ik liep alleen maar in de weg." Martijn de Koning Vier van de vijf bemanningsleden van de Alcyon. Vlnr. Bonnie Joossen, Henk de Muijnck, Joop van Gor- sel en Theo Kloet. Ton de Neeve ontbreekt. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27