foekomst van visserij zorgelijk Veel belangstelling hagelkanon W PZC Hoge golven voor een mooie sprong Mosseldag biedt weer veel vertier Druk weekeinde voor Goereese redders iinbere rede voorzitter in Breskens ,11 (libelboulevard iddelburg akt snel vol irk open or publiek mmelmarkt Heinkenszand Vechtpartij blijkt aanrijding Auto loopt vast op het strand Vrije doorgang hulpdienst bepleit Notoire drankrijder tegen de lamp agenda maandag 15 augustus 2005 SKENS - De situatie waar- ivisserijsector zich bevindt, malle kanten zorgelijk. De h in Breskens en de plaat je visserij worden in hun [bestaan bedreigd. „Het niet veel erger worden, de 0 zijn in zicht", zei voor- rJ.de Bliek van Visserijver- mgOns Belang zaterdag. DELBURG - De ontwikke- de woonboulevard in lorticre in Middelburg ver- [voorspoedig. Het verzamel- uir voor grotere woonwin- isvoor meer dan de helft ge jond Kerstmis moeten de hun deuren openen. tan de winkels die daar ko nt Kwantum. Die is nu ge daan de Buitenruststraat, alum krijgt in de Mortiere rinkel van 2600 vierkante vloeroppervlak. Meubel- foppeliers vestigt daar een tl met dezelfde omvang. Wandelingen met een se is derde gegadigde voor luizend vierkante meter jog niet afgerond, irojectontwikkelaar die de elraimtes bouwt en ver- t, Prince Projectmanage- uit Tilburg, is tevreden {.ontwikkeling in de Mor- „We zijn nu begonnen met duw van een vleugel van s. Daar komt in to- 14.500 vierkante meter win- limte. We hebben zestig pro- verhuurd", zegt P. van nsven. Het concept van 'een [boulevard voor alles in en et huis' is dan voltooid. In ortiere zijn dan bouwmark- en kleine meubelza- 11 tuincentra vertegenwoor- Er komt ook een iroom. Mediamarkt is de olgende die de deuren op 13 september. SER ABTSKERKE - De urmde kerk van 's-Heer kerke is tot en met 11 sep- ler elke woensdag en zater- tussen 13.00 en 16.00 uur voor het publiek. Bezoe- kunnen onder meer het dkleed 'kleuren van het ker- k jaar' zien. Dat is in 2001 lakt door tien vrouwen uit iorselse dorp. KENSZAND - Handbal- niging S.V. Orion houdt za lig 3 september een rommel- ktop het plein voor de Rabo- lin Heinkenszand. Het eve- btduurtvan 9.00 tot 12.30 [Bezorgklachten: K000231231 Bmaandag t/m vrijdag «turende de openingstij- iterdags tot 12.00 uur ÏACTIE SVEUNDEN/THOLEN Wonspark 28 istbus31 OM GOES 0113-315670 ax: 0113-315669 kredgoes@pzc.nl uank Balkenende (chef) jflrid Huibers fekevan der Jagt »oen de Vries (sport) 'amen van der Werf CENTRALE redactie Pionspark 28 Poslbus 31 WO AA GOES F (0113)315500 F (0113)315669 Nail: redactie@pzc.nl •NTERNET Nv.pzc.nl Nailiweb@pzc.nl Het enige positieve aan zijn overwegend sombere rede, was wellicht dat hij eerst van plan was geweest om te zeggen dat de grenzen zijn bereikt. Maar dat was in het geheel van slech te tijdingen hooguit een nuance. De Bliek sprak zoals gebruike lijk bij de opening van de Visse rijfeesten. Allesbehalve feeste lijk was echter zijn schets van het economisch en maatschappe lijk tij, dat de visserij bepaald niet meezit. Zo noemde hij de grootschalige projecten in en om de Noordzee (windturbine parken, vergroting van de Maas vlakte), die voor de visserij al leen maar nadelig lijken uit te pakken. Want ze gaan, net als de verdieping van de Wester- schelde, ten koste van visgron den. De Bliek noemde de wind turbines 'prestigeobjecten' die handenvol geld kosten, „maar voor de visserij is geen regeling getroffen." Geërgerd merkte hij op dat hetzelfde geldt voor de Westerschelde, waar de verdie ping wel wordt gecompenseerd met natuur, maar de visserij geen vergoeding krijgt. De zwar tepiet ging in zijn betoog dan ook meermalen in de richting van de 'machtige milieuorgani satie' die volgens hem 'overmoe dig geworden door successen' zouden vinden, dat de visserij helemaal moet verdwijnen. Hij daagde hen dan ook uit om hard te maken dat de terugloop van vissoorten de schuld is van de (boomkor-)visserij. Volgens hem zijn daar veel verschillende oor zaken voor, waaronder terug loop van voedselrijkdom en toe voer van fosfaten. „Milieuorga nisaties zouden zich beter rich ten op onderzoek in plaats van steeds de visserij de schuld te ge ven", voegde De Bliek eraan toe. Naast de lagere vangsten, heeft de visserij ook nog eens te maken met de hogere olieprij zen, die de sector extra onder druk zet. Sanering van de sec tor, zoals de overheid wil, is daarop volgens De Bliek geen goed antwoord. „Er moet wel voldoende draagkracht blijven om visserij organisaties, vismij nen en visserij onderwijs op de been te houden. Als de sector verder krimpt, komt alles in ge vaar." Dave Fonteijn (13) maakt een mooie sprong. De jongen brengt een groot deel van zijn vakantie door in Kortgene om nog beter te leren wakeboarden. foto Willem Mieras door Rob Paardekam KORTGENE - Wie van spektakel houdt, moet zich zaterdag 27 augustus maar eens langs het Veerse Meer neste len. Daar laten de beste wakeboarders uit binnen- en buitenland de meest spec taculaire sprongen zien. Een nieuwe rage kun je wakeboarden nauwelijks meer noemen. Het grote pu bliek kent de sport misschien nog niet, maar toch wordt hij in ons land al een kleine tien jaar beoefend. Wakeboarden is te vergelijken met waterskiën, maar in plaats van op ski's staan de deelne mers op een soort snowboard of een klein formaat surfplank. De wakeboar ders worden voortgetrokken door een boot. De bedoeling is sprongen, schroe ven en andere capriolen zo goed moge lijk uit te voeren. Jacco Jansen runt al jaren het Zembla Ski Wakeboardcentre op camping De Paardekreek in Kortgene. „Zelf ben ik niet zo'n goede wakeboarder, hoor", geeft hij toe. „Maar het begeleiden van jonge talenten ligt me uitstekend." Eén van die jonge gasten is Dave Fonte ijn uit Soest. De 13-jarige sportieveling brengt zijn vakantie grotendeels door in Kortgene om een nog betere wake boarder te worden. „Als het even kan, zit ik elke dag op het water", zegt hij. „Natuurlijk moet het weer dan wel een beetje meewerken." Zaterdag werkte het weer prima mee en dus moest Dave van zijn leermeester Jacco het water op om een paar specta culaire sprongen te maken voor de foto graaf van de krant. Dat ging de eerste paar keer helemaal mis. „Kom op jon gen! Ben je een beetje zenuwachtig?", plaagde Jacco zijn pupil. „Normaal maakt die jongen de mooiste salto's", vervolgde hij. „Maar zodra hij die tele lens ziet, gaat het mis." Daarna maakte Dave alsnog een paar mooie sprongen. Jacco was tevreden. „Maar je snapt natuurlijk wel dat we hem hier nog lang mee gaan pesten", grapte hij. „Hé Dave, roepen we dan, daar is de krant weer!De jongen kon er wel om lachen. En eigenlijk was Jac co ook heel trots op hem. „Moet je na gaan, die jongen is nog maar dertien, en als je ziet wat hij allemaal al kan... een echt talent." Jacco Jansen werkt overi gens niet alleen met jongens en meiden die echt goed willen worden in het wa keboarden. Ook campinggasten die eens een keertje achter de boot willen hangen, zijn bij hem van harte welkom. Meestal vaart hij, of één van zijn colle ga's, al om een uurtje of zes 's ochtends voor de eerste keer uit. Jacco: „In onze sport is vlak water heel belangrijk. In de zomer heb je dat niet zo vaak met al die boten op het Veerse Meer. Daarom is het 's ochtends vroeg zo lekker. Dan is er nog bijna niemand. Als het weer druk wordt op het water, is het gewoon een stuk moeilijker. Dan is wakeboar den net zoiets als lopen op een trottoir met veel kuilen. Maar ja, het Veerse Meer is nou eenmaal van iedereen." De Ski Wakeboardschool van De Paardekreek heeft voor het wakeboar den speciale boten aangeschaft, De Ma- 'libu Wakesetter VLX is de absolute top per. De boot is uitgerust met een zogeheten flight tower, waardoor nog hogere sprongen gemaakt kunnen worden. Ver der zijn er ballasttanks aan boord. Die zorgen ervoor dat de golf (de wake) ach ter de boot nog hoger wordt. Dave is zeer te spreken over de Malibu Wakesetter: „Mijn vader heeft ook een boot, maar die maakt echt niet zo'n mooie golven als deze", zegt hij. En een mooie hoge golf is vaak het begin van een goede sprong. Als het goed is, gaan er zaterdag 27 au gustus heel veel mooie sprongen ge maakt worden op het Veerse Meer. Ter hoogte van De Paardekreek wordt dan de zogeheten Wakeboard Battle gehou den. Het beloofd heel wat te worden, want er zijn veel toppers aanwezig. De kampioenen van Nederland en België bijvoorbeeld. Hun aanwezigheid is niet zo vreemd, want het gaat ergens om. De Wakeboard Battle is namelijk de finale van de Low Lands Cup; een reeks van wedstrijden waarin de beste wakeboar ders uit Nederland en België het tegen elkaar opnemen. Het spektakel begint om 10.00 uur en duurt de hele dag. Naast de echte top pers komen ook onder meer de Boys, de Rookies en de Ladies in actie. De win naars worden rond negen uur 's avonds bekend gemaakt. door Ronald Verstraten ST. KRUIS - Aan de anders zo stille Buitendijk in St. Kruis heerste afgelopen zaterdag een ongewone drukte. Heel wat men sen kwamen een kijkje nemen bij de demonstratie van een 'schokgolfgenerator', oftewel an- ti-hagelkanon in de boomgaard van Eugène Paridaen. Toen vorig jaar 95 procent van zijn oogst verloren ging door ha gel, krabde fruitteler Paridaen zich eens nadrukkelijk achter de oren. „Vroeger kon je dat dan nog wel kwijt, maar tegenwoor dig mag er niets meer aan man keren", legt hij uit. Dus zat hij met een omzetverlies van zowat 50.000 euro. Veel mogelijkheden om een dergelijke rampspoed in de toekomst te voorkomen, had hij niet. Hooguit was het plaat sen van anti-hagelnet een alter natief, Maar dat is niet alleen on handig en arbeidsintensief, maar ook tamelijk on-praktisch in een boomgaard vam enkele hectares groot. Ruim dertig jaar geleden, in 1972 om precies te zijn, heeft een Franse fruitteler er echter iets op gevonden: een apparaat dat door middel van schokgol ven de vorming van hagel tij dens een onweersbui voorkomt. Niet helemaal nieuw dus - er staan er wereldwijd nu zo'n 500 van - maar toch had Paridaen zaterdag de Zeeuwsvlaamse pri meur. Collega's uit de agrari sche en met name fruitteeltsec tor, wilden dat wel eens van dichtbij bekijken. Ze kregen uit leg van een vertegenwoordiger van het bedrijf Agrodin uit Montfort, met de alleszins toe passelijke naam H. van den Boogaard. Hij vertelde dat er al enkele van deze anti-hagelka- nonnnen in Nederland staan, maar dat België met zo'n tien tot vijftien apparaten een stukje voorloopt. Het apparaat brengt met acety- leengas een ontploffing tot stand in een naderende onweers bui. Het proces waarbij in die bui hagelstenen worden ge vormd, wordt daarbij ruw ver stoord, zodat ze uiteindelijk als gewone regen op aarde vallen. Ruw verstoord wordt wellicht ook de onmiddellijke omgeving. Op een afstand van 50 meter is het geluid zo'n 100 decibel sterk. Op enkele honderden me ters is dat echter alweer geredu ceerd tot 35 decibel. Aangezien boomgaarden veelal geïsoleerd liggen, zijn er normaliter weinig omwonenden die er last van kun nen hebben. De buren van Pari daen reageerden zaterdag alvast tamelijk laconiek op de vraag of het kanon hun nachtrust niet AXEL - Een dertigjarige en een 26-jarige Axelaar hebben in de nacht van zaterdag op zondag een vechtpartij in scè ne gezet om op die manier medische bijstand te krijgen na het veroorzaken van een ongeluk waarbij drank in het spel was. Even na één uur kreeg de politie een melding dat er twee mannen op de provinciale weg in Axel aan het vechten waren. Een getuige had een ambulance voor beide vech tersbazen gebeld. Toen de politie en de ambulance ter plekke kwamen, bleek dat de dertigjarige letsel had aan zijn oog, dat nader bekeken moest worden in het zieken huis. Beide mannen werden aangehouden voor het vech ten op de openbare weg en zijn overgebracht naar het poli tiebureau in Terneuzen. Hier bleek echter dat ze helemaal niet gevochten hadden, maar dat er mogelijk een eenzij dig ongeval had plaatsgevonden op de rotonde Drieschou- wen. De politie is meteen op onderzoek uitgegaan en trof inderdaad een personenauto die uit de bocht was gevlo gen. Deze is weggesleept door een takelbedrijf. Verder is uit verhoor gebleken dat de mannen het verhaal van het vechten maar hadden verzonnen, om medische bijstand te verkrijgen van een dokter. Uiteindelijk gaf de 26-jarige man toe dat hij het ongeval had veroorzaakt. Van hem is een blaastest afgenomen en hieruit bleek dat hij teveel had gedronken. Tegen hen wordt proces-verbaal opge maakt. De auto van de 26-jarige is total loss verklaard. WESTKAPELLE - Op het strand in Westkapelle heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag rond half één een vakan tieganger met zijn auto vastgezeten. De automobilist dacht via het strand een rondje Walcheren te kunnen rij den. Hij zakte bij opkomend water tot aan de bodemplaat in het zand weg. De man verklaarde dat hij in zijn woon plaats ook altijd over het strand reed. Met behulp van een politiejeep werd de auto uit het zand getrokken. De man kreeg daarvoor de rekening gepresenteerd en een boete voor het rijden over het strand. VLISSINGEN - De Lokale Partij Vlissingen (LPV) denkt dat het slecht gesteld is met de bereikbaarheid van het Vlissingse winkelgebied voor hulpdiensten. Zij stéllen voor om in het midden van de straten een vxïje doorgang te creëren van 3.50 meter breed en 4.00 meter hoog, waar door ambulances en brandweex*auto's altijd vrij baan heb ben. Ook stelt de partij vragen aan het college van B en W over de brandveiligheid in de Sint Jacobspassage. „Als de overkapping tot onveilige, brandgevaarlijke situaties leidt, dan xnoet de overkapping desnoods worden afgebro ken", stelt de LPV. RENESSE - Een negentienjarige automobilist uit Krim- pen aan den Ijssel is afgelopen nacht iets voor twee uur in Renesse betrapt op het rijden onder invloed. De man moest op de Oude Moolweg een blaastest ondergaan. Hier uit bleek dat hij teveel had gedronken. Hij kreeg een rijverbod van drie uur en, na overleg met de officier van justitie, een boete van 390 euro, die hij met een betaalde. De man was al eerder veroordeeld voor het zelfde feit. door Rob Paardekam YERSEKE - De derde zaterdag van augustus komt er weer aan. De meeste Zeeuwen weten vast wat dat betekent: Mosseldag in Yerseke. Ook dit jaar puilt het programma weer uit. Aanstaande zaterdag om tien uur begint de braderie langs de havens en de oesterputten. Die duurt de hele ochtend en mid dag. In het centrum van het dorp vinden gelijktijdig allerlei activiteiten plaats: live muziek op de terrassen, een kunstmarkt rnet straatartiesten en straat theater in de Lepelstraat. Om half twaalf begint de mos selsloepenrace op de Ooster- schelde, maar echt druk zal het een half uurtje later worden bij de Julianahaven als daar het mosselen eten begint. Niet meer gratis, zoals in het verleden. Sinds enkele jaren moet voor een portie het symbolische be drag van één euro worden neex*- geteld. Verder is er een vlootschouw op de Oosterschelde (14.30 uur) en een taptoe in de Willem-Alexan- dershaven (19.30). In de Beatrix- haven staat een feesttent waar onder meer de bands Fragment, Blues Brothers Dedication Re vue en Starkoo optreden. Mu ziekliefhebbers kunnen natuur-* lijk ook weer terecht aan de Bu- renpolderweg, waar het geroem de mosselrockfestival wordt ge- houden. Ook de kermis draait weer in volle hevigheid. Die begint aan staande woensdag al. Om 22.30- uur vindt een kleinschalige vuur werkshow plaats op het haven plateau. Het grote vuurwerk in de Julianahaven mocht van de provincie niet doorgaan, omdat het laag water is en de foerage- rende vogels er last van zouden hebben. Heel wat mensen kwamen een kijkje nemen bij de demonstratie van een 'schokgolfgenerator', oftewel anti-hagelkanon in de boomgaard van Eugène Paridaen. (tweede van rechts) foto Wim Kooyman zou verstoren: „Hij knalt alleen bij onweer en dan ben je toch al wakker." Desondanks wordt nog gewerkt aan manieren om het geluid te verminderen, onder andere door isolatie van de container waar op het appai'aat is geplaatst. De schokgolfgenerator mag vooiiopig een jaar op proef wor den gebruikt en heeft voor die periode een tijdelijke hinderwet- vergunning van de gemeente Sluis. Paridaen heeft het apparaat al sinds 1 juli staan en heeft het af gelopen vrijdag al gebruikt. Hij is ervan overtuigd dat het werkt. „Er staat er al jaren een bij een fruitteler in Krabbendijke en die heeft sindsdien geen hagel meer gehad." Europees gezien wordt er echter nog gezocht naar 'harde bewijzen'. Onafhan kelijk landbouwdeskundige, de Belg Luc Brusschaat, zaterdag ook aanwezig, vertelde dat ge probeerd wordt om de wei'king aan te tonen door middel van sattelietfoto's. Het bereik van een schokgolfgenerator loopt van 500 meter tot maximaal 6 ki lometer. Het apparaat kost 45.000 euro. door Piet Kleemans STELLENDAM - De mensen van de KNRM-posten Stellen dam en Ouddorp hebben een druk weekeinde achter de rug. Zowel vrijdag als zaterdag moes ten de redders in actie komen. De kustwacht piepte de beman ning van de Stellendamse red dingboot Christien vrijdagmid dag op voor een Belgisch schip in nood. Het veertien meter lange kajuit- jacht Carina was met twee opva- x-enden van Denemarken onder weg naar thuishaven Wemeldin- ge en dat ging goed totdat de bliksem insloeg en alle electroni cs uitviel. De twee mensen wis ten met behulp van een mobiele telefoon alarm te slaan. Na enig zoeken werd de Carina gevonden en begeleid naar de haven van Neeltje Jans. De be manning van de Koopmansdank nam het karwei van de Chris tien over zodat deze weer terug kon naar de Stellendam. De vol gende dag was het weer raak, maar nu waren het de redders van de post Ouddorp die in actie moesten komen. Even na mid- dernacht was een motorkruiser bij Brouwershaven op een strek dam gevaren. Twee van de drie opvarenden wax-en door de aanvaring lichtge- wond aan gezicht en handen. De bemanning van de Griend was om 03.00 uur weer terug op het eigen station. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM Grote Markt: 19.30 uur: Vertrek zomer-stadswande- ling onder leiding van een gids; GOES - SGB-museumterrein, 11.00 uur en 14.00 uur: Vertrek stoomtrein; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; HEINKENSZAND - Achter de Hervorm de kerk, 19.30 uur: Prijsklaverjassen; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 19.30 uur: schaakclub De Zwarte Dame; WEMELDINGE De Wemef, 13.00-17.00 uur: Klaverjassen, kaarten en biljarten; 14.00 uur; Koersbal; YERSEKE Zorgcentrum Vredelust, 10.30 uur: Bewegen voor ouderen; 13.30 uur: Biljarten in de hal; Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur; Biljarten; Beatrixhaven, M.p.s. Adriana, 13.30-15.00 uur: Rondvaart Oosterschel de.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25