>zc Ook Vlaanderen ontpoldert Voor die reis naar Amsterdam moest ik gewoon vakantie nemen Regels nekken streekdrankjes rnamse regering presenteert nieuw Sigmaplan voor Zeeschelde Vredelust wil ook duofiets Festival Goese Sas druk bezocht Man mishandeld in Goes Motorrijder gewond bij valpartij Bedrijfsinbraak Eeuwelinge in Poelwijck Met de hoogaars naar Sail Amsterdam Amerikaanse Nederlander begon met hardzeildag ^e: 0113-315649 «**PzC-nI Siredactieffpzc.nl 31.4460 AA Goes Ugftentie-exploitatie: f.,d en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ivs-Vlaanderen: 0114-372770; ponaal: 020-4562500. maandag 15 augustus 2005 editie Bevelanden-Tholen Records in de containervaart YERSEKE - Ook zorgcentrum Vredelust in Yerseke wil een duofiets. Zo'n vervoermiddel werd onlangs nog in ge bruik genomen bij Poelwijck in 's-Heer Arendskerke. Op een duofiets kan een bewoner samen met een begeleider een rondje maken. Ze zitten niet - net als op een tandem - achter elkaar, maar juist naast elkaar. Omdat een dergelij ke fiets niet wordt betaald vanuit bijvoorbeeld de WVG moet het zorgcentrum hem zelf maar bij elkaar zien te sparen. De eerste aanzet daartoe wordt gegeven tijdens de mosseldag van komende zaterdag. De opbrengst van de verkoop van het mosselbier komt in zijn geheel ten goe de aan Vredelust. Door nog wat andere initiatieven te ont plooien hopen de activiteitenbegeleiders van het zox'gcen- trum de fiets in de lente van 2006 bij elkaar te hebben ge spaard. Hij kost zo'n vierduizend euro. WILHELMINADORP - Het Goese Sas muziekfestival heeft gisteren honderden bezoekers getrokken. Heel de middag traden diverse bands op in twee uit de kluiten ge wassen partytenten tegenover café Het Loze Vissertje. Al lemaal heel kleinschalig, maar dat past ook bij het kleine cafeetje. Het terras puilde behoorlijk uit en ook op straat stonden tientallen mensen de optredens te aanschouwen. Het Goese Sas muziekfestival werd voor de tweede keer gehouden. GOES - Een 23-jarige man uit Goes is vrijdagavond mis handeld op het Schuttershof in zijn woonplaats. De man werd door een vage bekende een paar keer geslagen en ge trapt. Hij liep daarbij een paar blauwe ogen op. De mis handeling had volgens de politie te maken met een ruzie die de betrokken mannen even daarvoor hadden. KRABBENDIJKE - Een 33-jarige motorrijder uit Aar schot (B) is gistermiddag rond kwart voor vier gewond ge raakt nadat hij op de N289, ter hoogte van Krabbendijke, ten val was gekomen. Een hele groep motorrijders was aan het toeren, net voor de afslag Oostweg haalden zij een personenauto met cara van in. Voor de caravan stond echter een hele rij auto's stil om de Oostweg op te rijden. Een van de motorrijders, een 40-jarige motorrijdster uit Den Bosch schrok hiervan en ging vol in de remmen. Hierdoor raakte haar achter wiel het voorwiel van de Belg, die hierdoor onderuit ging. In het ziekenhuis bleken zijn verwondingen mee te vallen. Hij kon met de nodige blauwe plekken en twee gekneusde ribben zijn weg weer vervolgen. fwRinus Antonisse jjOES - Net als langs de Wester- sdielde worden komende jaren jjugs de Vlaamse Zeeschelde utpolderingen uitgevoerd. Het pal om het deel tussen de [feuwse grens en Gent. De Baamse regering heeft dat vast- f!fgdin het vernieuwde Sigma- in voor de Zeeschelde. Bet plan bevat maatregelen nor verlaging van overstro- ningsrisico's en verbetering van natuur. Die komen neer op aanleg van overstromingsge- eden - deels door ontpolderen en plaatselijke dijkverhogin- f. Ie totale kosten worden tot BO geraamd op bijna 880 mil ls euro. Daarin zit ook geld q de gevolgen voor de land ouw op te vangen en voor plat- landsrecreatie. feeerste versie van het Sigma- en werd in 1977 vastgesteld, 'x het Vlaamse antwoord op ^stromingen in het Schelde- iekken in 1953 en 1976. Het is mit helemaal uitgevoerd. Afge- bpen jaren is gewerkt aan een erziemng van het plan. Met ger aandacht voor behoud en sterking van de natuur, in rcbinatie met vergroten van ■veiligheid. EINKENSZAND - Bij een be- rijf aan de Schouwersweg in lemkenszand is afgelopen eekeinde ingebroken. De in- aak werd gistermiddag rond ilfvijf ontdekt. Er is computer- pparatuur weggenomen, even- keen onbekend geldbedrag. Dat vloeit weer voort uit de door Nederland en Vlaanderen gezamenlijk vastgestelde Lange Termijnvisie voor het Schelde- bekken (richting 2030) en de vo rig jaar gepresenteerde Ontwik- kelingsschets 2010, met daarin een derde verdieping van de Westerschelde. In het kader van die schets moet in Zeeland langs de rivier circa 600 hectare nieu we natuur aangelegd worden. Daarin zit onder meer het ont polderen van de Hedwigepolder in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. De Vlaamse regering neemt dit pro ject mee als onderdeel van het herziene Sigmaplan. Het gaat dan om de Hedwigepolder en een deel van de Vlaamse Pro- sperpolder, totaal bijna 460 hec tare. In het herziene Sigmaplan zijn maatregelen voor de korte ter mijn (gereed in 2010) en langere termijn (omstreeks 2030 klaar) opgenomen. Het verzwaren van dijken spreekt voor zich. Daar naast zijn er twee manieren om de rivier meer ruimte te geven. Een gecontroleerd overstro mingsgebied (gog),'dat alleen bij extreem hoge waterstanden in loopt en een gecontroleerd geïn duceerd getijgebied (ggg), waar in een gedempt getij wordt toe gelaten. In het laatste geval is sprake van ontpoldering. De projecten die op korte ter mijn aangepakt moeten worden, bestaan uit: Kalkense Meersen, 606 hectare wetland (pias-dras natuurgebied); Wijmeers, ontpol deren (28 hectare) en gog (158 hectare); Bergenmeersen, 41 hec tare ontpolderen; Paardeweide, 85 hectare wetland omvormen tot gog; Paardebroek, 28 hectare wetland; Vlassenbroeksepolder, 102 hectare ggg en 137 hectare gog in te richten als wetland; Grote Wal, Kleine Wal, Zwijn, 149 hectare wetland als gog; de Bunt, 67 hectare deels ontpolde ren en deels ggg; potpolder Lil- lo, afgraven 17 hectare slik en schor. Daar komt de Hedwige- en Prosperpolder bij. Ook voor de langere termijn, na 2010, heeft de Vlaamse regering al een aantal projecten vastge steld, vooral ontpolderingen: Groot Schoor Hamme, Oud broekpolder, Uiterdijk, Groot Schoor Bomem, Stort van Hing- ene. door Rob Paardekam 's-HEER ARENDSKERKE - Met fami lie, vrienden, verplegend personeel en me debewoners vierde Pieternella Maarten- se-Meulblok zaterdag haar honderdste verjaardag in zorgcentrum Poelwijck in 's-Heer Arendskerke. De eeuwelinge werd op 13 augustus 1905 geboren in de polder bij Wolphaartsdijk. Als kind bezocht ze de school in Oud-Sabbinge. Twee keer per dag ging ze op de klompen op en neer en dan moest ze na schooltijd ook nog op het land werken. In 1931 trouwde Pieternel la met Anton Maartense. Na korte tijd in de Lepelstraat gewoond te hebben, ver huisden de echtelieden naar de Noord- dijk, waar ze een kruideniers- en snoep winkeltje openden. Het was hard werken voor mevrouw, want behalve de zaak had ze ook nog de zorg over vier doch ters, van wie er inmiddels één is overle den. Ook haar man stierf relatief jong. Al sinds 1965 is de Wolphaartsdijkse wedu we. Na het overlijden"van haar echtge noot heeft Pieternella nog een paar jaar aan de Noorddijk gewoond, om daarna naar de Groene Kruisstraat te verhuizen. Vorig jaar moest ze haar geliefde dorpje verlaten om zich te vestigen in zorgcen trum Poelwijck in 's-Heer Arendskerke. Daar heeft mevrouw het erg naar haar zin. Ze is nog best gezond en loopt regel matig een rondje over de gang met haar rollator. Mevrouw Maartense heeft zes kleinkinderen en negen achterkleinkinde ren. foto Willem Mieras door Piet Kleemans BURGH - Ze snappen er niets van, G. Mol en C. Roskam uit Kerkwerve. Dertien jaar lang hebben ze hun ambachtelijk be reide alcoholhoudende eier- drank gewoon op markten en braderieën kunnen verkopen en nu ineens heeft de Voedsel en Warenautoriteit (VWA) daar een streep door gehaald. De Kerkwerfse advocaatproducen ten grepen de Burghse Dag aan om te protesteren tegen de in hun visie doorgeschoten regels. De regels zijn strikt en de con troles streng: verkoop van alco holhoudende producten vanuit een (markt)kraam is verboden. Je mag klanten je product laten zien, je mag hen er zelfs van la ten proeven, maar verkopen is taboe. Tenzij de fles geopend is en de inhoud ter plaatse gecon sumeerd wordt. Doorgeschoten regelgeving in de ogen van Mol en Roskam. Regelgeving die voor hen meedoen aan streekpro- ductenmarkten of een stand be mannen op één van de vele zo merse braderieën volstrekt on aantrekkelijk maakt. Roskam: „Het begon als hobby, later werd Ijet - mede dankzij streek- productmarkten - deels brood winning en deels hobby maal ais ze vasthouden aan deze re gels is het voor ons einde ver haal. Dit scheelt ons zo'n zestig,- zeventig procent aan omzet." Het Kerkwerfse duo maakte kort geleden, tijdens de Brouw- se Dag, kennis met de harde hand van de VWA. Het nieuwtje van de strenge controles en boe tes die hoog op kunnen lopen veroorzaakte heel wat onrust. Ook bij organisatoren van streekproductmarkten, zegt W. van den Akker van de Stichting Burghse Dag. Net als Roskam en Mol begrijpt Van den Akker simpelweg niet wat de VWA be zielt. Dit soort wetgeving gaat, vreest Van den Akker, ten koste van streekproductmartken. Uit angst voor hoge boetes zullen wijnboeren en advocaatmakers afhaken. Loco-burgemeester R. van der Wekken kan er ook met de pet niet bij. „Het komt er nu op neer dat mensen wel mogen proeven van de advocaat uit Kerkwerve of wijn uit Zeeland en dan met een slok op in de au to stappen, maar het geproefde product niet mogen kopen. Ik be grijp dit soort regels niet en ik zou veel liever zien dat de VWA haar prioriteiten elders legt. Bij voorbeeld bij het toezicht op de regel dat aan jongeren onder de zestien geen alcohol verkocht mag worden. Roskam en Mol gingen zaterdag na afloop van de Burghse Dag niet met een goedgevulde beurs naar huis, maar wel met veel steunbetuigingen. zeeuwse almanak Afvalscheiding Toen die Vlissinger zijn grijze container wilde binnenhalen, was de rolemmer verdwenen. Er zat niets anders op dan naar de politie te gaan en de vuilnisbak als vermist op te geven. Het bewijs van de aan gifte mocht hij bij de reini gingsdienst ruilen voor een nieuwe grijze bak. Drie weken later stond buur man Bert bij hen op de stoep. Om ze hun vermiste exem plaar te retourneren. Zijn va der, verontschuldigde Bert zich, had de kliko tijdens hun vakantie per ongeluk verwis seld. Bert vertrouwde het zijn i vader niet meer toe, dus zou- j den de buren volgende week zijn volle container buiten wil- I len zetten, zo luidde het ver- zoek, want ze gingen wéér een weekje weg. Toen stonden er dus drie con tainers op de stoep. De oude, de nieuwe, en die van Bert. j De reinigingsdienst maar j weer gebeld, om er één te ko- j men halen. Er werd iemand gestuurd, beloofden ze. En in- derdaad, de volgende morgen was de container van de bu ren weg. Met huisvuil en al. Zes weken lang verschijnt deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen schrijft de redactie over een ander thema. Daarnaast laat de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. De gevelsteen is aan reatauratie toe. foto Dirk-Jan Gjeltema De steen in de gevel van huis De Houttuyn aan de Veerse Kaai is dringend aan res tauratie toe. De tekst is bijna niet meer te lezen. Met moeite kan ontcijferd worden dat het gaat om een hommage aan een vroegere bewoner, namelijk Hendrik Willem van Loon. Die naam klinkt bekend in de oren. Zeker bij degenen die zich interesseren voor het Zeeuwse maritieme erfgoed. Bladerend in het geheugen duikt de Hen drik van Loon Hardzeildag op. De editie 2005 speelde zich half juli op het Veerse Meer af. Gaat het om de man van de gedenk steen? Veere-vorser Jan de Voogd brengt uitkomst. Inderdaad, de zeilwedstrijd is genoemd naar de bewoner van De Houttuyn. Hij woonde er slechts kort, van 1927 tot 1932. Geboren in 1882 in Rotterdam, emigreerde hij in 1903 naar de VS. Daar ontwik kelde Van Loon zich tot journa list en succesvol schrijver. In 1927 belandde hij in Veere. Van wege het opkomende natio- naal-socialisme keerde Van Loon na enkele jaren weer te rug naar Amerika. Hij overleed er in 1944. Wonend aan de Kaai te Veere had Van Loon zicht op de haven en boten, in die tijd volop platbodems en vooral om mee te vissen. Volgens De Voogd, mede puttend uit per soonlijke herinneringen, was Van Loon een ondernemend type. Hij hield wel van leven in de brouwerij. Dat bracht hem ertoe in 1928 een grote zeilwed strijd te organiseren. Het initia tief werd in 1993 weer opge pakt door de Stichting Behoud Hoogaars. Van Loons korte ver blijf in Veere maakte genoeg in druk om een gevelsteen te plaat sen. Rinus Antonisse fTiemand heeft meer plezier I li van zijn pensioen dan ik. lat is onmogelijk." Schipper Theo Kloet weet het zeker: hij bit het geweldig goed getrof fen. Samen met een schipper in pleiding. drie maten en een ver- Jggever van deze krant vaart tij op de hoogaars Alcyon de ko mende dagen over de Neder landse binnenwateren, op weg naar Sail in Amsterdam. De PZC doet deze week verslag wnde reis. Vandaag stellen we fevijf bemanningsleden aan u 'oor. Schipper Theo is een ech- fewaterrat. .4vaar al vijftig jaar", vertelt I fe'67-jarigè inwoner van Sou- !®g- „Eerst op koopvaardij- ichepen, later bij het loodswe- i En sinds ik een jaar of Walf geleden gepensioneerd *n.besteed ik mijn tijd met na- Sfmet het varen op de hoogaar- ?®van onze stichting." Daar- Eeebedoelt hij de Stichting Be- »udHoogaars, die dit jaar vijf- Naar bestaat. ^stichting heeft inmiddels ^hoogaarzen in de vaart'en Sdnik bezig met de restauratie l&neen derde schip: de Tholen "•Aan het roer van de boot j Ngt Theo vooral hulp van «enk de Muijnck uit Kortgene. is schipper in opleiding. Of Plot', zoals Theo hem ^M.We hebben bij de stich- zo'n twaalf schippers", ver fde 64-jarige Henk. „Maar ^■aanzienlijk deel daarvan is ®derdan 70 jaar. Vandaar dat «'hard nodig is dat er nieuwe ^asen bereid zijn deze oplei- te doen." Hij is al een aar- j ®e'nc'op weg. „Binnen een maanden hoop ik mijn pa- te hebben." Joop van "Orsel is één van de drie maten Pde boot. Al op jonge leeftijd ■te bi] kennis met hoogaar- f®- -Als kind woonde ik aan de J len in Tholen. Daar lagen tientallen van zulke schepen." De 63-jarige Joop woont inmid dels zo'n 40 jaar in Oosterhout, maar zijn liefde voor de oude vis sersboten is daarmee niet be koeld. „Zeker nu onze stichting de Tholen 49 aan het restaure ren is. Die is nog van mijn vroe gere buren geweest. Een heel bij zondere gewaarwording is dat." Zoals veel actieve leden begon Joop bij de stichting als dona teur. Een keer of zes per jaar vaart hij mee met één van de hoogaarzen van de stichting. Maar de reis naar Amsterdam noemt hij 'uniek'. „Ik moest ge woon een week vakantie nemen. Daar was geen twijfel over mo gelijk", vertelt Joop, die in het dagelijks, leven televisie- en film camera's verkoopt. Ook Ton de Neeve begon zijn loopbaan bij de stichting als do nateur. Daadwerkelijk varen trok hem echter meer. „Dat zit in de familie", vertelt Ton, die 71 jaar geleden werd geboren in Den Helder. „Daar werkten mijn vader en broers bij de mari ne. Ook in vakanties voeren we veel." De familie De Neeve deed dan soms ook Zeeland aan. „Dat was in de tijd vóór de Deltawer ken. Er lagen toen nauwelijks nog dammen. De stroming in de zeearmen was toen dikwijls zo sterk, dat je met stroom tegen beter kon wachten tot het getij vex-anderde. Dat kun je je nu niet meer voorstellen", aldus Ton, wijzend op het mistige wa ter van het Veerse Meer. Ook in zijn latere leven behield de inwoner van Hoogerheide een innige band met het water: in zijn vrije tijd was hij jaren lang zeilleraar. Bonnie Joossen is de enige vrou welijke opvarende van de Al cyon. Ze is al jarenlang actief in de stichting. „Vanaf het aller eerste begin", vei'telt de 63-jari ge inwoonster van Tholen. Ze is onder meer lid van de*redactie van Consent, het tijdschrift van Behoud Hoogaars. In tegenstelling tot de heren werd het waterleven Bonnie niet bepaald met de paplepel in gegoten. „Water werd bij ons thuis altijd als gevaarlijk be schouwd,. Ik had er dan ook niets mee", aldus de 63-jaiige inwoonster van Tholen. Dat ver- anderde toen ze haar man leer de kennen. „Hij voer, dus werd ik ook het water opgesleui*d. Dat ging trouwens niet meteen goed. Tijdens mijn eerste vaar tocht stuurde de schipper me het ruim in. Ik liep alleen maar in de weg." Martijn de Koning Vier van de vijf bemanningsleden van de Alcyon. Vlnr. Bonnie Joossen, Henk de Muijnck, Joop van Gor- sel en Theo Kloet. Ton de Neeve ontbreekt. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23