0 Grondwet Irak moet vandaag af Meer dan 120 doden bij vliegramp 9 Tempel voor godin Nehalennia Kamer wil onderzoek naar corrupte politici Hitici touwtrekken tot het laatste moment oodtoestand |n Sri Lanka Boomkikker hijgt brede middenberm h mm Gazastrook vanaf vandaag op slot Zorgcentra beloven beterschap Heracles stunt 15 en 16 lezen we zeeuws (18° |11° N 4 Geregeld zon Een mix van wolken en zon. Droog en Lima rond 18 graden. „„„.jaargang no. 191 maandag 15 augustus 2005 ,snummer 1,25 i«i Friso Niiboer wHarald Doornbos pOET - Iraakse politici rijn er afgelopen weekeinde jet in geslaagd een grond- ,ft te presenteren. „Het lirdt waarschijnlijk wach- citot morgen", zei de Aine- aanse ambassadeur in tak, Zalmay Khalilzad gis- tren. j voegde er aan toe dat hij jopvol gestemd' was over de tstandkoming van een solide ondwet. „De verschillen tus- i alle groepen worden klei- terlijk vandaag moeten Iraak- pohtieke vertegenwoordigers a grondwet presenteren. Voor anuddag is een bijzondere zit- gvan het parlement bijeen ge spen. De grondwet zal over aniaand aan het volk worden orgelegd in een referendum. radities moeilijkste punten zijn met ime de rol die islam gaat spe- nnhet nieuwe Irak, en het fe- ralisme. Vertegenwoordigers n de sjiïtische meerderheid illen van Irak een islamitische mbliek maken waarbij alle ettenin overeenstemming moe- i zijn met de koran en andere imitische tradities, n minderheid van de sjiïten t dat echter niet zitten en eist j beperkte rol voor religie in ilitiek. Ook soennitische mos- as en Koerden willen geen br sjiïten gedomineerde isla- Itische republiek. OLOMBO - De Srilankaanse esident Chandrika Kamara- nga heeft zaterdag de noodtoe- land in haar land uitgeroepen j de moord op minister van uitenlandse Zaken Lakshman dirgamar. minister overleed vrijdaga- pdineen ziekenhuis nadat hij Bronbekenden vanuit een na- vighuis was beschoten, foewel het onduidelijk is wie jdaders waren, hield de rege- zaterdag de Tamil Tijgers iE) verantwoordelijk voor [moord. De rebellen ontken- in een verklaring echter el- ïtrokkenheid bij de aan- De noodtoestand zal voor laaide tijd gelden. De maat- de autoriteiten meer lijkheden om verdachten pakken en hen voor lange- Stijd vast te houden. Kort na ■schietpartij zijn twee mensen ingehouden. ANP/AFP/RTR pagina 2 •moord wijzigt situatie JARDENBURG - Speciaal voor pdoomkikker wordt de nieuwe rondweg bij Aardenburg op N plaatsen aangepast zodat Ml diertje een gerede kans heeft fenoversteek van die nog aan te leggen weg te overleven. overleg met milieuorganisa tie is het plan ontstaan de tus- fenberm van twee wegvakken pr hen meter breed te ma- ra. Het dier hoeft dan niet in ra keer de complete rijbaan [ratesteken, maar kan tussen- P tot rust komen. De meer kosten worden door projectcoör- taor H. Uitterhoeve van Duarzaam Veilig geraamd op ^honderdduizend euro. mj stelt dat het een geluk is dat boomkikker alleen geduren- «5,e nachtelijke uren trekt. Perdeskundigen hebben N verzekerd dat de boomkik- ra één wegvak redelijk snel ra nemen. Om die reden is er- rar gekozen de wegvakken uit aar te halen en een brede tus- raberm aan te leggen. Als de Men worden goedgekeurd, °rat de rondweg aan de noord- ,nt van Aardenburg tussen de i Pietersdij k en Smedekens- gge, voorzien van brede tus- rabermen. Sommige soennitische moslims en Koerden eisen een 'reli gie-vrije' grondwet. Maar radi cale soennieten hebben Afgha nistan als voorbeeld en willen van Irak een islamitische staat 'maken zoals de Taliban dit deed van 1996 tot 2001. Deze laatste groep doet echter niet mee in het politieke proces en richt zich voornamelijk op het onregeerbaar maken van het land door een haast eindeloos aantal aanslagen. Federalisme staat ook hoog op de agenda. De Koerden willen hun semi-onafhankelijkheid in het noorden van het land niet kwijtraken. Maar soennieten en sjiieten me nen dat Irak de kans loopt uit el kaar te vallen wanneer iedere re ligieuze of etnische groep ver gaande bevoegdheden krijgt om haar eigen zaken te regelen. De laatste week hebben sjiïti sche politici laten doorscheme ren dat als de Koerden hun auto nome status behouden, dat zij dit ook willen in het zuiden en midden van het land. Deze regio is zeer rijk aan olie en gas. Vanwege de gecompliceerdheid van de discussies en de verstrek kende gevolgen die de grondwet kan hebben voor de toekomst van Irak, lijkt het niet onlogisch dat de politici tot het laatste mo ment touwtrekken over wat er wel en niet in moet komen te staan. Waarnemers melden dat het eer der een 'wonder' is wanneer alle verschillende groepen tot een compromis kunnen komen. Of de grondwet dan later zal wor den aangenomen door de bevol king is nog maar de vraag. En het extreme geweld in het land heeft sommigen er van over tuigd dat het papier van de grondwet weinig invloed zal hebben op het dagelijks bloed vergieten. GPD Een Griekse politieman bewaakt het gebied rond het staartstuk van het neergestorte vliegtuig. foto Yiorgos Karahalis/RTR van onze redactie buitenland ISTANBOEL - Een Cypriotisch vliegtuig, met aan boord 115 passagiers en zes bemanningsle den, is gisteren neergestort ten noordoosten van de Griekse hoofdstad Athene. Geen van de inzittenden heeft de ramp over leefd. Het toestel, een Boeing 737 van de Cypriotische luchtvaartmaat schappij Helios, was opgestegen van het vliegveld bij de Cyprioti sche stad Larnaca. Het is niet duidelijk wat de oorzaak is van de vliegramp. Volgens een woordvoerder van het Griekse ministerie voor Openbare Veilig heid is het ongeluk mogelijk ver oorzaakt doordat de luchtdruk in het toestel wegviel. Een passa gier meldde vlak voor de crash in een sms-bericht, aan een fami lielid, dat eén van de piloten be wusteloos was geraakt. 'De pi loot ziet blauw in zijn gezicht. Vaarwel neef, we bevriezen', luidde de rest van de bood schap. In het vliegtuig zaten, voor zo ver bekend, alleen Grieks-Cypri oten, onder wie tachtig kinde ren. Het toestel was onderweg via Athene naar de Tsjechische hoofdstad Praag, meldden de Tsjechische luchtvaartautoritei ten. Zuurstofmaskers De vliegers van twee Griekse straaljagers, die het luchtruim in waren gestuurd nadat de luchthaven het contact met de Boeing verloor, zagen dat één van de piloten dubbelgevouwen in de cockpit zat en dat de zuur stofmaskers in de cabine tevoor schijn waren gekomen. Dit zou erop kunnen duiden dat de luchtdruk in het toestel was weggevallen, waardoor de zuur- Volgens de bemanning van de stoftoevoer wegviel en de tempe- straaljagers trachtte de andere ratuur drastisch daalde. Boeing-piloot, enkele tellen voordat het toestel neerstortte, met 'zwaaiende bewegingen' duidelijk te maken dat zich een COLIJNSPLAAT - Schippers in de haven van Colijnsplaat kunnen voortaan offers brengen voor een behouden vaart. Na vijf jaar van voor bereiding en twee jaar van bouwen is de Neha- lenniatempcl eindelijk klaar. Zaterdag werd hij, tijdens de Colijnsplaatse dagen, feestelijk geopend. Mede door dat jaarlijkse spektakel kwamen heel veel mensen een kijkje nemen bij het opvallende gebouwtje aan de Visserijweg. Het Nehalenniamonument is een replica van een tempeltje dat zo'n tweeduizend jaar gele den werd opgetrokken bij de havenstad Ga- nuenta, die nu op de bodem van de Oosterschel- de ligt, vlakbij Colijnsplaat. Zeelieden en koop lui vroegen Nehalennia, een Keltisch-Romeinse godin en symbool van de vruchtbaarheid en handel, om hen te beschermen tijdens hun rei zen. Keerden ze heelhuids terug, dan kreeg Ne halennia een votiefsteen, een beeldje of een al taarstuk. Heel veel van die geschenken konden omstreeks 1970 uit de Oostcrschelde worden ge vist. Commissaris van de Koningin W. van Gel der verrichtte zaterdag de officiële opening van het monument in een Romeins gewaad. Daarna werd er bij het tempeltje nog de hele middag ge zongen en gedanst. In de toekomst moet het mo nument ruimte bieden aan vergaderingen, re cepties en evenementen. foto Willem Mieras De hele Gazastrook is van af vandaag verboden ge bied voor Israëlische bur gers. Onder de codenaam 'Operatie Broederhand' gaan vandaag en morgen Is raëlische politiemensen en militairen van deur tot deur om de kolonisten aan te moedigen uiterlijk mor gen te vertrekken. Woens dag begint de gedwongen eva cuatie. De Agogische Zorgcentra Zeeland (AZZ) hebben vorig jaar flink wat steken laten vallen. Het Klaverblad, de koe pel van patiëntenorganisaties, heeft in zijn jaarverslag de tekortkomingen op een rijtje gezet. Het Klaverblad signa leert dat AZZ nauwelijks heeft gereageerd op klachten. Recent overleg daarover heeft Het w Klaverblad hoop op verbetering gegeven. De Nederlandse competitie kende op de eerste speel dag meteen een verrassing. Het gepromoveerde Hera cles was in eigen huis ster ker dan landskampioen PSV en kaapte brutaal een punt weg: 1-1. Voor het ge plaagde Feyenoord begon het nieuwe seizoen met een opsteker. In eigen huis won nen de Rotterdammers - on danks alle negatieve publi citeit rond de club - met 2-0 van NAC. Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11 en 13; Sport: 15,16, 17, 18, 19, 20,21 en 22 probleem had voorgedaan. De Boeing 737 crashte op een berg vlakbij de steden Grammatikos en Varnava, in een onbewoond en moeilijk bereikbaar gebied, ongeveer 30 kilometer ten noord oosten van Athene. Vanuit de lucht zagen reddings werkers talrijke lichamen in de wijde omtrek van het branden de vliegtuigwrak. Alleen de staart van het veronge lukte toestel was nog herken baar. Bevroren Griekse reddingswerkers had den gisteravond al meer dan honderd lichamen geborgen uit het Cypriotische toestel dat eer der in de middag ten noorden van Athene neerstortte. Volgens berichten van de Griekse televi sie leken talrijke lijken in een be vroren toestand te verkeren. Dat versterkt de vermoedens dat de machine kort voor de crash problemen had met het kli maat en de luchtdruk. De luchtvaartautoriteiten in Larnaca zeggen te beschikken over informatie dat in de Boeing kort na het vertrek een techni sche storing in het aircosysteem optrad. Het toestel steeg om negen uur plaatselijke tijd op uit Larnaca, anderhalf uur later zouden de problemen met de airco ertoe hebben geleid dat de tempera tuur in het toestel zo sterk daal de, dat de inzittenden eerst be wusteloos raakten en vervol gens doodvroren. Mogelijk zijn de inzittenden eerst door lekkende aircogassen vergiftigd. Het aanvankelijke vermoeden van een kaping werd al snel tegengesproken. De Griekse premier Karamanlis heeft zijn vakantie onderbro ken. GPD/ANP door Frank Hendrickx en Thea van Beek DEN HAAG - Er moet meer on derzoek komen naar corruptie onder politici en ambtenaren. Ie dere twijfel over de integriteit van het openbaar bestuur moet worden weggenomen. Dat vin den de Tweede-Kamerfracties van PvdA, VVD en D66. De partijen zijn geschrokken van de uitkomst van een enquê te onder de top van de ambtelij ke en rechterlijke macht in Ne derland. Daaruit blijkt dat de topbestuurders menen dat ruim 5 procent van de politici en 3,2 procent van de ambtenaren cor rupt is. De PvdA noemt die uitkomst 'zeer zorgelijk'. „Dit zijn men sen die er vanwege hun functie bovenop zitten", zei kamerlid Depla. Ministeries, gemeentes en provincies moeten van de Pv dA intensiever en vaker onder zoek doen naar corruptie. Vol gens de oppositiepartij is geble ken dat er meer gesjoemel bo ven water komt als er beter naar gezocht wordt. De regeringspar tijen WD en D66 zien eveneens de noodzaak van meer onder zoek. „We kunnen dit soort ver moedens niet om ons heen heb ben", aldus WD'er Van Beek. Het CDA vindt de uitkomsten van het onderzoek 'ongeloof waardig'. Dat 5 procent van de politici corrupt zou zijn, is een 'extreem hoge inschatting', meent kamerlid Spies. „Ik ben zelf lang ambtenaar geweest en nu politica, maar ik heb nog nooit iets gezien van corruptie", liet ze weten. Ook Hoogleraar bestuurskunde U. Rosenthal heeft zo zijn twij fels. „Aan deze cijfers heb ik niet zo veel. Ik zou graag een on derscheid willen maken naar de verschillende situaties." „Internationaal gezien staat Ne derland bij de top tien van lan den die goed scoren op integri teit", zegt Rosenthal. GPD Advertentie nummer. postcode: plaats. (postlbankrukeningnummet: O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geet daarbii éénmalig toeslemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gehad. Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19.95). Cl per kwartaal met automatische incasso 58,00). O per iaat met automatische incasso 222,50). PZCbv gaai zorgvuldig om mal persoonsgegevens. Kijk op www.pie.nl/abonneren, bel grabs 0800 - 0201231 of stuur deze bon naar. PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713, ddBO WB Boes "711688"555530 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1