Paula Radcliffe haalt haar gram PZC PZC Het probleem van Mentsjov lijkt weer de oude Erben Wennemars Tunks-Koeman al vroeg in vorm Australische wint GP Valkens waard garathonloopster snoert critici de mond 17 Russisch podium op 1500 meter Wereldrecord speerwerpster Cuba Nederlands record Antillianen Zilver Marianne Vos bij WK Van den Goorbergh op superbike Gunnewijk wint topcompetitie Ramzi haalt derde dubbel Vl V- rt). ,JB3ür* Goede start hockeysters jnnrWilko Voordouw HELSINKI - Paula Kadcliffe ]l(!efl dan eindelijk haar eerste grote titel. De wereldrecord- houdster op de marathon won ^«isteren de wereldtitel in een lijd van 2.20.57 uur. De mara- Ihon bij de mannen werd zater dag gewonnen door de Marok kaan Jaouad Gharib: 2.10.10. maandag 15 augustus 2005 Discuswerpster gebruikt doping HELSINKI - De Indiase discuswerpster Neelain Jas- want Singh heeft tijdens de WK atletiek positief getest op doping. De 34-jarige atlete werd na afloop van de kwalificatie wedstrijden betrapt op het gebruik van pemoline. Singh is de eerste atlete die wordt verdacht van do ping. Indien ook de con tra-expertise positief uit valt, riskeert ze een schor sing van twee jaar. Overi gens hielp de dope haar met. Singh wist zich niet te plaatsen voor de finale. De Tsjechische tienkamper Roman Sebrle mag zijn zil veren medaille behouden. Zijn prestatie tijdens de WK atletiek stond ter dis cussie, omdat de atleet vlak voor aanvang van de 1500 meter een infuus met glucose kreeg toegediend. Dat zou tegen de regels zijn. Zaterdag maakte de internationale atletiekfede- ratie bekend dat Sebrle de regels niet heeft overtre den. Ook de Tsjech Tomas Dvorak werd gezuiverd van enige blaam. Hij eindig de op de WK als negende op de tienkamp. ANP In Helsinki scheen ineens wel de zon voor de vrouw die in de Brit se tabloids de afgelopen dagen werd afgebrand nadat ze had ge faald op de 10.000 meter. Vorige week zaterdag liep ze ruim ne gen kilometer op kop, maar werd in de afsluitende ronde voorbijgesneld door maar liefst acht concurrentes. Bij de Olym pische spelen, vorig jaar Athene stapte ze zowel op de 10 kilome ter als op de marathon uit. Maar gisteren haalde ze haar gram zo als alleen een groot kampioene dat kan. Lastige horzels Alsof het lastige horzels waren. Zo mepte Paula Radcliffe op de WK-marathon haar tegenstan ders van zich af. Vanaf de eerste kilometers schudde ze aan de boom. De Roemeense Constanti- na Tomescu-Dita moest zich als laatste uit het spoor van de En gelse laten zakken. Daarna volg de de concurrentie op eerbiedi ge afstand; een afstand die al leen nog maar groeide. Paula Radcliffe sloopte haar tegen standsters zoals alleen Paula Radcliffe dat kan. Door van kop af de aanval te kiezen en» heel hard door te trekken, in haar be roemde stijl. Wapperende ar men, een zwaaiend hoofd met de lange paardenstaart tegen de maat in. Kenners van de mara thon zeggen dat Radcliffe door haar onconventionele loopstijl veel kracht verspeelt. Maar wat maakt het uit: ze is de sterkste en .vestigde gisteren een nieuw record voor vrouwen op een wereldkampioenschap over een parkoers met eerst motre gen, later een waterig zonnetje. „Ik ben opgelucht en gelukkig. Ik had het tijdens het lopen vre selijk naar mijn zin." Afgesloten Druk vanuit Groot-Brittannië had ze niet gevoeld, de venijnige commentaren in de Britse pers las ze niet. „In het atletendorp waren we lekker afgesloten van de buitenwereld." Nadja Wijen- berg eindigde in het marathon- geweld bij de vrouwen op de 38ste plaats in een tijd van 2.39.36. Na de helft van de marathon op het wereldkampioenschap in Helsinki - zaterdag - lag Luc Krotwaar op plaats 44. Uiteinde lijk kwam de Brabander als vijf tiende over de finish. De handen gingen de lucht in, hij had een marathon 'met karakter' vol bracht. Zijn tijd was 2.15.47 uur. Hij was de derde Europeaan. „Dit was een slagveld. Ik heb er nogal wat opgeveegd", was zijn laconieke commentaar. Klimmetjes De marathon van Helsinki was keihard. Veel felle klimmetjes en kinderkopjes. De Nederland se bondscoach Bram Wassenaar zei een 'beetje tevreden' te zijn. Jeroen van Damme werd 58ste in 2.29.22. De 32-jarige Braban der strompelde in het Olym pisch stadion de trappen af. „Wat was dit zwaar. Die heu vels, het hield niet op. Omdat ik geen vakantie kon krijgen (Van Damme werkt in Roosendaal bij een woningbouwvereniging) heb ik thuis moeten trainen. Dus nam ik in mijn trainingen wat spoorwegviaducten op. Maar dit is anders. Na 20 kilo meter had ik overal pijn." Luc Krotwaar genoot. Voor hem kan een marathon niet zwaar ge noeg zijn. Hij wil in oktober de marathon van Eindhoven in een scherpe tijd lopen, om zich te kwalificeren voor het EK van volgend jaar. GPD Paula Radcliffe neemt afstand van de Keniaanse Catherine Ndereba en Constantina Tomes- cu uit Roemenië. foto Robert Ghement/EPA HELSINKI - Het podium na de finale 1500 meter vrou wen bij de WK atletiek in Helsinki is volledig Russisch ge tint. Tatjana Tomasjova prolongeerde gisteren haar we reldtitel met een tijd van 4.00,35. Haar landgenotes Joelia Tsjizjenko en Olga Jegorova wonnen respectievelijk zil ver (4.00,93) en brons (4.01,46). ANP HELSINKI - Op de slotdag van de wereldkampioenschap pen atletiek heeft de Cubaanse speerwerpster Osleidys Menendez voor een wereldrecord gezorgd. Ze gooide in Helsinki de speer in haar eerste poging naar 71,70 meter. Het oude wereldrecord was al in haar handen met 71,54 meter. Menendez (25 jaar) veroverde vorig jaar in Athene de olympische titel. De Duitse Christina Obergfoll verbe- j terde in haar tweede poging het Europees record tot 70,03 meter. ANP HELSINKI - De mannenestafetteploeg van de Nederland se Antillen heeft bij de WK atletiek voor de tweede keer j op rij het Nederlands record op de 4x100 meter aange- scherpt. Het team met Geronimo Goeloe, Charlton Rafae- la, Jairo Duzant en Nederlands recordhouder Churandy Martina klokte zaterdag in de finale de zesde tijd in 38,45. In de series op vrijdag had het kwartet het nationa le record al verbeterd tot 38,60. Dat was toen iets harder dan de Oranje-ploeg, die in Parijs op het WK van 2003 verrassend het brons won. Oranje wist zich dit keer niet te plaatsen voor de wereldtitelsti-ijd. Frankrijk won goud op de 4x100 meter estafette in 38,08. ANP OBERWART - Wielrenster Marianne Vos heeft bij de we reldkampioenschappen junioren op de weg een zilveren medaille veroverd. Na een wedstrijd over zeventig kilome ter in het Oostenrijkse Oberwart werd ze in de sprint ver slagen door de Deense Mie Bekker Lacota. Het brons ging naar de Litouwse Rasa Leleivite. Vos greep vorig jaar de titel. ANP ASSEN - Wegracer Jurgen van den Goorbergh maakt op 4 september in Assen zijn debuut in het WK superbike, de zwaarste categorie viertaktmotoren. Hij heeft een con tract afgesloten met het Britse Cresent-Suzuki-Rizla team. Het betekent dat VDG op het TT circuit aan de start verschijnt op een Suzuki fabrieksmachine. ANP EMMEN - Loes Gunnewijk heeft de topcompetitie voor vrouwen gewonnen. In de vijfde en laatste wedstrijd van Holland Hills Classic kwamen haar leidende positie in het klassement niet meer ingevaar. Met 231 punten bleef de renster Adrie Visser (201) en Suzanne de Goede (184) voor. De Noorse Anita Valen pakte de winst in de wed- strijd in Emmen. Slechts veertig van de in totaal 140 ge- starte rensters haalden in Emmen de finish. ANP door Mare van Veen HELSINKI - Zet haar ergens op een achterafwedstrijdje neer en ze stoot de kogel ruim over de achttien meter. Neem Lieja Tunks-Koeman mee naar een groot titeltoernooi en ze klapt dicht. moest de in Ca- levende atlete na drie po gingen afscheid nemen van haar a's in de WK-finale. Met 17.83 meter zat ze aan haar top, de elfde plaats. „Het komt er tmaar niet uit", zei ze later in de catacomben van het Olympisch Stadion, terwijl de Wit-Russi- sche Ostaptsjoek de wereldtitel piste. Tunks-Koeman plaatste zich de ?n jaren steeds voor de grote titeltoernooien. In 2002 iwon ze zelfs een bronzen plak bi) de Europese indoorkam- nschappen. Daarna kwa- er louter teleurstellingen. „Misschien leg ik wel te veel •huk op mezelf", zei de 29-jari- SPORTREDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460'AA GOES Tel: 0113-315640 Pax: 0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Pnts Bakker (coordinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) (coördinator noord) Bauke Boersma Roeland van Vliet Barry van der Hooft CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 P-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET www.pzc.nl P-mai|; web@pzc.nl ge inwoonster van London, Ont ario. „Op een groot toernooi is de ontspanning meestal weg. Maar ik kan het wel", klonk het door de tranen heen. Tunks-Koe man heeft dit seizoen een af stand van 18,59 meter achter haar naam staan. Daar zou ze za terdag in Helsinki zevende mee zijn geworden. Rutger Smith maakte de afgelo pen jaren dezelfde teleurstellin gen mee en besloot na zijn mis lukte Olympische Spelen in Athene mentale hulp te zoeken. Dit jaar haalde hij zilver bij de Europese indoorkampioenschap pen en op de WK. Zijn blokkade op grote evenementen lijkt weg. Tunks-Koeman blokkeerde za terdag als vanouds. „Toch weet ik dat ik negentien meter kan stoten. En ik wil bewijzen dat ik dat. ook kan", weigerde Tunks-Koeman zich een pro bleem te laten aanpraten. Stop pen staat niet in haar woorden boek. „Ik vind dit het mooiste vak dat er is. Ik kan iedere dag doen wat ik het leukste vind. De een piekt op zijn 25e, de ander op zijn 35e. Mijn tijd komt nog wel. We gaan vrolijk verder." Karakter heeft ze dus wel.' ANP HELSINKI - Rashid Ramzi is de derde atleet die dubbel goud binnenhaalt op de wereldkampi oenschappen atletiek in Helsin ki. Na Justin Gatlin (100 en 200 me ter mannen), Tirunesh Dibaba (5000 en 10.000 meter vrouwen) leverde ook Rashid Ramzi deze prestatie. De atleet uit Bahrein won gisteren de finale 800 me ter, terwijl hij dit WK ook al het goud had veroverd op de 1500 meter. De dubbele zege op de middenafstand was wel de eer ste in de historie van het WK. Ramzi finishte in een persoonlij ke recordtijd van 1.44,24. De 25-jarige atleet toonde zich ver uit de snelste in de eindsprint. Olympisch kampioen Joeri Bor- zakovski uit Rusland legde be slag op het zilver in 1.44,51. De Keniaan William Yiampoy won brons in 1.44,55. Titelverdedi ger Djabir Said-Guerni uit Alge rije werd vijfde. ANP door Edward Swier DEN HAAG/SAN SEBASTIAN - De nazorg had zijn uitwerking niet gemist. Sinds de Tour de France had Rabobank-ploeglei- der Erik Breukink regelmatig en intensief telefonisch contact onderhouden met Denis Mentsjov. De Rus had Frankrijk verlaten zonder ook maar het kleinste beetje zelfvertrouwen. Maar Breukinks oppeppers via de gsm hadden hun uitwerking niet gemist. Zaterdag was de Ra- bo-Rus een van de besten, zo niet de beste, in de Clasica San Sebastian. Tot een topklassering leidde dat niet, maar Breukink was al blij dat hij in het Baskenland 'een heel andere Mentsjov' had ge zien. Mentsjov werd negentiende, in een groepje dat 43 tellen moest toegeven op de Spanjaard Con stantino Zaballa. Op de Jaizki- bel, de voornaamste klim in de Clasica San Sebastian, had Mentsjov echter aangetoond dat de Rabobank-ploegleiding in de Vuelta een beter resultaat dan in de Tour mag verwachten. De julimaand was een verschrik king geworden voor de Russi sche miljoenenaankoop van de Nederlandse formatie. Na de eer ste week kreeg Mentsjov, vol gens de ploegleiding, last van een keelontsteking. Die had niet alleen een desastreuze uitwer king op zijn fysieke gestel en het klassement, waarin Mentsjov voor zichzelf een topvijfklasse ring voorspelde. Ook mentaal kreeg hij een enor me knauw. De Rus reed, omdat hem dat verplicht werd, nog wel de Tour uit, maar alle glans was uit zijn ogen verdwenen. Hij oog de grijs, grauw en geknakt. Breukink: „Maar toen ik Denis deze week in San Sebastian weer trof, zag ik direct een we reld van verschil. Hij straalde weer, zag er fris uit, Hij had goed getraind, vertrouwen ge kregen." In de koers bevestigde Mentsjov de bevindingen van zijn baas. „Hij liet zien dat hij de goede conditie te pakken heeft. Ik had niet gedacht dat hij op de Jaizki- bel bij de besten zou zitten. Dit geeft vertrouwen voor de Ronde van Spanje." Negentiende Er was één maar. In de uitslag was het goede rijden van Mentsjov nauwelijks terug te zien. Negentiende slechts. „Uit eindelijk geen grote uitslag in derdaad", aldus Breukink. Maar het was te billijken vol gens de ploegleider. Op vijftien kilometer voor de streep, in de laatste meters bergop op de Alto de Gurutze, ging Mentsjov in de aanval. Davide Rebellin, Stefa- no Garzelli en Joaquin Rodrigu ez sprongen mee. Toen in de af daling alles weer bij elkaar kwam en op een volgend via duct een zevental vertrok, zat Mentsjov, net als het sterke Ge- rolsteiner-duo Rebellin-Leiphei- mer, er niet bij. De achtervol ging was tevergeefs omdat met name de coureurs van Saunier Duval in de vorm van hun leven verkeerden. Won vorig jaar namens de Spaanse miljoenenformatie Mi guel Martin Perdiguero de Bas- kische klassieker, nu was het op nieuw een Saunier-coureur. Constantino Zaballa (27 en afge lopen voorjaar onder meer der de in de eindrangschikking van Parijs-Nice) hoefde in een kop groep je met Mazzoleni, Garzel li, Bru, Moncoutié en Zubeldia slechts één keer aan te zetten voor de winnende solovlucht. Ploegmaat Joaquin Rodriguez pareerde alle tegenaanvallen en wérd op de boulevard in San Se bastian bovendien tweede. Van de zes gestarte Nederlan ders haalde de hèlft de streep. Koos Moerenhout (59e) en Tho mas Dekker (75e) zaten in het grote peloton dat op 3.55 minu ten eindigde, Karsten Kroon werd 104e op 6.08. GPD «i door Ger Lammerink CALGARY - Schaatser Erben Wennemars heeft zaterdag bij de Summer Classic in Calgary het wereldrecord op de kleine vierkamp verbeterd. De wereldkampioen sprint kwam tot 146,365 punten. De oude topprestatie stond op naam van Wennemars' landge noot Jochem Uytdehaage. De specialist van de korte af standen won drie van de vier af standen, waaronder in een per soonlijk record de 5 km. In de Olympic Oval kwam Wen nemars tot de volgende tijden: 500 m/35,65 (1), 1500 m/1.44,70 (1), 3000/3.41,84 (2) en 5000/6.28,42 (1). Eerder al reed Mark Tuitert bij dezelfde wed strijden een nationaal record op de 3000 meter, 3.41,16. Op de vierkamp eindigde Wen nemars ploeggenoot Gianni Romme op de derde plaats (151,073). Tussen de twee Neder- landers klasseerde zich een Duit ser, Christian Breuer (149,386). De schaatsers zijn in voorberei ding op een seizoen, dat in het teken staat van de Olympische Winterspelen van Turijn. In Calgary waren er, afgezien van het succesje van Tuitert, nog wat zeges voor Nederlan ders. Jurre Trouw won de 1000 meter (1.10,97), Simon Kuipers de 1500 (1.47,21). Bij de vrou- wen was Marianne Timmer de sterkste op de 500 (38,56), voor Annette Gerritsen (38,77). Ger ritsen werd ook nog eens tweede op de 1000 meter (1.17,25). ANP De Spanjaard Zaballa viert, met de baret van de overwinnaar op het hoofd, de zege in de Clasica San Sebastian. foto Pablo Sanchez/Reuters door Ger Lammerink VALKENSWAARD - De Austra lische amazone Edwina Alexan der heeft gisteren de Grote Prijs van Valkenswaard gewonnen. De vriendin van organisator Jan Tops versloeg met Isovlas Pialot- ta in de barrage Katarina Offel uit Oekraïne. Afgezien van de beide vrouwen drong geen van de aanwezige wereldtoppers door tot de beslissende ronde. Jos Lansink was er wel dichtbij. De Twentse-Belg had na twee manches met Cavalor Cumano, het paard waarmee hij recente lijk bij de Europese titelstrijd vierde werd, evenmin een spring- fout. Een tijdfout echter brak hem op. Beste Nederlander was Wim Schroder. Hij werd elfde. In de eerste manche bleef hij met Eurocommerce Vancouver foutloos, in de tweede viel bij de ruiter uit Tubbergen een balk. Indruk Het succes van Alexander kwam niet geheel onverwacht. Pialotta, een in Nederland gefok te 14-jarige merrie, maakte re centelijk bij de EK in San Pa- trignano ook al indruk. Met de Zwitser Steve Guerdat, een stalruiter van Tops, werd het dier in de Italiaanse plaats zevende. Alexander had voor dat evenement bij wijze van vriendendienst Pialotta aan Guerdat uitgeleend. Dat leidde voor de Zwitsers on der meer tot zilver.in het landen- klassement. Op de zware parcoursen op de terreinen van Tops bleek ook Alexander een bekwaam amazo ne. De concurrentie op het fors I gedoteerde evenement - 50.000 euro voor de winnaar - was im mers van allure. „Ze heeft gewel dig gereden", zei een blije Tops in een eerste reactie. „Het paard is van nature snel. Dat heeft haar in de barrage geholpen." ANP DUBLIN - De Nederlandse hockeysters hebben gisteren in Dublin hun eerste wedstrijd op het EK gewonnen. Tegen Spanje won de titelverde- diger met 3-0. Bij rust was het 2-0 door treffers van Paumen (sc) en Lammers. Na rust scoor- de Karres. Schopman miste nog 1 een strafbal. Morgen is de twee- de wedstrijd, tegeri Frankrijk ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17