Feyenoord maakt solide indruk Het was een hete voetbalzomer PZC Kalme Van der Sar maakt Ferguson dolblij Roy Makaay al vroe in seizoen in topvom Club Brugge lijdt eerste puntenverlies Keuze van trainer Koeman pakt goed uit in openingsduel met NAC (2-0) Mijlpaal Kuijt Barca heeft Supercup bijna binnen Del Piero terug in selectie van Italj Neuville speelt niet tegen Oranje Rostock ontslaat trainer nu al Breinburg wacht lange schorsing Directeur Fortuna Sittard stapt op Ronald Koeman wint met Benfica zijn eerste prijs Rentree Stevens met overwinning Jol met Spurs mede aan leiding maandag 15 augustus 2005 door Barry van der Hooft ROTTERDAM - Op het moment dat Pierre van Hooijdonk gister middag voor het eerst mocht aanleggen voor een vrije trap, was het heel even stil in de Kuip. De specialist schoot ech ter in de muur en zag nog geen twee minuten later hoe Sebas tian Pardo aan de andere kant van het veld wel scoorde. De Chileen kreeg daarbij hulp van NAC-doelman Davy Schollen, die na rust ook door Dirk Kuijt werd gepasseerd: 2-0. De overwinning waarmee de Rotterdammers het seizoen openden, was verdiend. Feye- noord was over negentig minu ten gezien de bovenliggende par- 1 tij en sloeg op de juiste momen ten toe. Van de elf spelers die aan de aftrap verschenen, wa ren drie namen verrassend te noemen: Saidi, Ghaly en Pardo. Östlund, Bosschaart en De Graaf namen balend plaats op de bank. Trainer Erwin Koeman koos te gen NAC voor een driemansver- ROTTERDAM - Met zijn doelpunt tegen NAC Breda bereikte Dirk Kuijt giste ren een mijlpaal. De Katwijker maakte voor de vijftigste keer een competi tietreffer in het Feye- noordshirt. In zijn eerste seizoen bij Feyenoord maakte Kuijt twintig goals, afgelopen sei zoen waren dat er 29. Bij FC Utrecht kwam hij in vijf seizoenen tot 51 doel punten. Kuijt was gisteren niet de enige Feye- noord-speler die een mijl paal bereikte. Alfred Schreuder speelde zijn 350e wedstrijd in het be taalde voetbal en voor Pa trick Paauwe was het zijn tweehonderdste competitie duel voor Feyenoord. dediging, met Saidi en Bahia als mandekkers en debutant Greene als vrije man. Ghaly en Pardo bezetten op het midden veld de flanken, waar het hart werd gevormd door Paauwe en Schreuder. Vooral de laatste speelde een uitstekende wed strijd, zorgde voor balans in het elftal en liet zien dat hij onmis baar kan worden voor het huidi ge Feyenoord. Koeman was tevreden over de manier waaz'op zijn ploeg in het aangepaste systeem had ge speeld. Tijdens de trainingen had hij het slechts één keer uit geprobeerd. „We wisten natuur lijk hoe NAC zou spelen en met vier man achterin zouden onze Pierre van Hooijdonk (midden) wordt bij zijn terugkeer in De Kuip in bedwang gehouden door Feyenoorder André Bahia. Serginho Greene (links) kijkt toe. foto Ed Oudenaarden/ANP vleugelverdedigers vrij komen", verklaarde de trainer. „In de op bouw zouden we dan problemen krijgen, terwijl we nu een extra man op het middenveld hadden. De spitsen waren daardoor ook makkelijker te bereiken en bij balverlies konden we sneller om schakelen om meteen druk te zetten." Sober Naast de gerehabiliteerde Schreuder viel ook Serginho Greene in positieve zin op. De van RKC overgekomen verdedi ger maakte een solide indruk en speelde op de juiste momenten sober. Greene liet echter één keer een steekje vallen. Nadat Kuijt in de 72e minuut met een droge schuiver voor 2-0 had ge zorgd, kon NAC na mistasten van Greene nog bijna terug in de wedstrijd komen. Het schot van Zonneveld ging via de han den van Patrick Lodewijks naast. Het was de tweede goede redding van de doelman, nadat hij in de eerste helft een vrije trap van Van Hooijdonk onscha delijk had gemaakt. De ex-Feyenoorder vormde een aanvalskoppel met de teleurstel lende Sikora. Van Hooijdonk kreeg weinig bespeelbare ballen en zag hoe zijn ploeg naarmate de wedstrijd vorderde meer ruimte weggaf. De score had daardoor hoger uit kunnen val len, maar dat gebeurde niet. Vooral Salomon Kalou miste de scherpte om het af te maken. Dirk Kuijt keek desondanks met een tevreden gevoel terug op de eerste competitiewed strijd. „Vooral omdat we niets weg hebben gegeven", zei de in ternational. „En we maken toch altijd wel een doelpunt. Het stond vandaag goed, al moeten we wel scherp blijven. Greene speelde vandaag bijvoorbeeld een heel sterke wedstrijd, maar dat ene foutje dat hij maakt, kan in andere wedstrijden wel fataal zijn. De organisatie stond goed en met Lodewijks, Schreu der en Paauwe hebben we nu ook jongens met routine in de ploeg. Dat misten we vorig jaar op bepaalde momenten." MADRID - Met een 3-0-zege op Real Betis is de Spa^ landskampioen Barcelona in stijl begonnen aan het we voetbalseizoen. De ploeg van trainer Frank Rijk- was superieur in de eerste wedstrijd om de SuperciM gen de bekerwinnaar. Giuly, Eto'o en Ronaldinho ten na de rust de doelpunten. Ex-PSV'er Mark van Bo® mei viel in de zeventigste minuut in voor Giuly. Van Bra ckhorst kwam niet in actie. Zaterdag is de return.^ MILAAN - Alessandro Del Peiro zit voor het eerst bijna een jaar weer in de selectie van het Italiaansevoj balelftal. De spits is opgeroepen voor het vriendschaöJ lijke duel van Italië met Ierland, komende woensdag |j laatste keer dat Del Piero speelde was vorig jaar tw, Moldavië in de kwalificatie voor het WK van 2005' Duitsland. Hij maakte toen het enige doelpunt. ANP/)j]j MONCHENGLADBACH - Bondscoach Jürgen mann kan woensdag tijdens de vriendschappelijke voelt;, linterland tegen het Nederlands elftal niet over Ofa Neuville beschikken. De spits van Borussia Mond® gladbach hield zaterdagmiddag een ribblessure over a de westrijd tegen VfL Wolfsburg. ANP ROSTOCK - FC Hansa Rostock, gedegradeerd uit de Bit desliga, heeft als eerste Duitse profclub de trainer onts! gen in de de nieuwe competitie. Jörg Berger vloog g® ren de laan uit na de tweede nederlaag op rij. Zijnasa tent Frank Engel kon ook inrukken. Hansa begon het a zoen- beroerd met verlies tegen Kickers Offenbach li en 1860 München (1-4). ANP/DPA ROTTERDAM - FC Dordrecht-speler Reinhard Bra burg dreigt voor zes maanden te worden geschorst. aanklager betaald voetbal van de KNVB heeft de verded ger deze straf als schikkingsvoorstel voorgelegd. Bra burg wordt verdacht van het gebruik van cannabis.! sporen van het verboden middel werden ontdekt in deu ne die de voetballer op 22 april moest afstaan bij des pingtest na het duel met Sparta. „Het is aan Reinhardi zijn advocaat om te bepalen of zij het voorstel accept ren", aldus FC Dordrecht-manager Marco Boogers.GP! SITTARD - Pierre Wolk is opgestapt als directeur v voetbalclub Fortuna Sittard. Wolk werd vijf weken te gepresenteerd als nieuwe interim-directeur. Begin augi tus meldden Limburgse kranten dat tegen Wolk een civ le procedure loopt, omdat hij uit de kas van tweeB gische bedrijven ruim zestigduizend euro zou hebbeno: vreemd. Ook Nederlandse bedrijven hadden eenprocec re tegen Wolk aangespannen of in voorbereiding, om ze geld van hem tegoed zouden hebben. De negatieven dia-aandacht deed wolk besluiten op te stappen. GPD LISSABON - Trainer Ronald Koeman heeft zijn eerste prijs met Benfica binnen. In de strijd om de Portugese Supercup ver sloeg de regerend landskam pioen zaterdag bekerwinnaar Vitória de Setübal met 1-0. Tijdens het duel wond Koeman zich geregeld op over het gebrek aan tactisch raffinement van zijn spelers. Maar na afloop had de trainer louter complimenten voor de ploeg. „We hebben dit verdiend, we waren bijna de he- le wedstrijd de beste", zei Koe man. „Allëen in de laatste vijf minuten kregen we problemen. Ik ben tevreden over het werk dat mijn ploeg verzette en ook over de getoonde ambitie." Nu- no Gomes maakte in de 51e mi nuut het enige doelpunt. GPD RIJSWIJK - Huub Stevens keer de zaterdag in competitiever band bij Roda JC terug met een overwinning. De trainer zag zijn ploeg op eigen veld met 2-0 win nen van FC Twente. Sonko en Koné luisterden de rentree van Stevens op met ieder een goal. Vitesse-Heerenveen eindigde on beslist: 2-2. De Arnhemmers na men twee keer een voorsprong, maar Heerenveen kwam beide keren terug. Ook NEC-FC Utrecht eindigde onbeslist (0-0). Groningen en RKC kwamen wel tot winst. De noorderlingen won nen met 1-0 van RBC. RKC won de Brabantse derby tegen Wil lem II met 2-1, mede door twee goals van Hoogendorp. ANP door Roy Hammink DEN HAAG/LIVERPOOL - Na dat de zon in Liverpool de regen had verdreven, klaarde ook het gemoed van Alex Ferguson op. Sterker: de doorgaans nurkse manager van Manchester Uni ted was zelfs zichtbaar tevreden over zijn ploeg. Na de zege op het Hongaarse Debrecen (3-0) van dinsdag in de voorronde van de Champions League volg de er zaterdagmiddag een over winning op en bij Everton: 0-2. Twee duels, twee zeges, twee clean sheets, meer kon Ferguson zich ook niet wensen. Ruud van Nistelrooij tekende vlak voor rust voor het eerste doelpunt in LIVERPOOL - Door de 2-0-over- winning op Everton gaat Man chester United na de eerste speeldag aan de leiding in de En gelse voetbalcompetitie. De ploeg moet onder meer Totten- ham Hotspur naast zich dulden. De club van trainer Martin Jol won bij Portsmouth: 2-0. West Ham United versloeg Blackburn Rovers (3-1) en Charl ton Athletic bleef Sunderland met dezelfde cijfers de baas. Voor Arsenal, dat met 2-0 won van Newcastle United, scoorde Robin van Persie in dé 87e mi nuut de tweede goal. Thierry Henry bracht Arsenal even eer der uit een strafschop op 1-0. Chelsea won met moeite bij Wigan Atletic: 0-1. Pas in blessu retijd scoorde Crespo. ANP het Premiership en zijn aanvals- maatje Wayne Rooney strafte vlak na de pauze een enorme blunder van Everton-verdediger Joseph Yobo af. United, waar voormalig PSV'er Ji-sung Park onopvallend speel de, kwam amper meer in ge vaar. Vooral omdat de door Edwin van der Sar geleide de fensie stabieler oogt dan in de af gelopen seizoenen. „Edwin toonde zijn ervaring en kalmte", zei Ferguson na afloop over zijn nieuwe doelman. „Hij zorgde voor rust op momenten dat we het nodig hadden en had een fantastische redding in de eerste helft." Dat was op een kopbal van Tim Cahill, die door Van der Sar met een schitte rende reflex tot corner werd ver werkt. De 34-jarige doelman was wel kansloos op een schot van Marcus Bent, maar dat spat te uiteen op de lat. Van der Sar is de beste aankoop van Ferguson in jaren. De gerid derde Schot leidt de club sinds november 1986 en is een monu- Ruud van Nistelrooij bejubelt zijn doelpunt tegen Everton, maar de onbetwiste uitblinker bij Manches ter United was doelman Edwin van der Sar. foto Eddie Keogh/RTR ment op Old Trafford, maar van zijn aankooppolitiek in de laat ste jaren snapt niemand wat. Ferguson spendeerde miljoenen aan exotische namen die gewel dige miskopen bleken. Eric Djemba-Djemba, Diego Forlan, Kleberson; ze werden allemaal met veel tamtam en voor veel geld gehaald en zijn allemaal met veel verlies en stille trom vertrokken. De lijst mislukte doelmannen als opvolger voor de in 1999 ver trokken Peter Schmeichel is nog schrijnender. Massimo Taibi (7 miljoen euro), Fabien Barthez (11,5 miljoen), Ricardo (2,5 mil joen), Roy Carroll en Tim Ho ward (beiden 4 miljoen) en de koopjes Mark Bosnich, Andy Go- ram en Raimond van der Gouw kregen de kans, maar niemand deed de Deen vergeten. De Amerikaan Howard bezit nu weliswaar nog steeds het shirt met nummer 1, de onbetwiste nummer 1 van United is de man met nummer 19 op zijn rug: Van der Sar. Hij is geen showkeeper als Bartez en Taibi en zal de merchandise van United niet naar recordhoogte doen stijgen. Maar Van der Sar is betrouw baar en stopt ballen. Toch de co- re business van een keeper. De vraag blijft alleen waarom Ferguson Van der Sar pas deze zomer voor zo'n 3,5 miljoen eu ro van Fulham naar Manchester haalde. Zijn duur aangetrokken keepers gaven in de afgelopen ja ren veel punten weg. Mede daar door eindigde de ploeg in de af gelopen jaren niet in de toptwee en speelde United geen rol van betekenis in de Champions Lea gue. Met een Nederlands slot op de deur kan dat dit seizoen wel eens anders zijn. GPD Het weer mag deze zomer dan niet zo best zijn geweest, in de voetbal wereld ging het er wel heet aan toe. Niks geen rustige maanden, zonder EK of WK. Het jeugd-WK was een mooi evenement, maar tijdens dat toernooi werd Robin van Persie opgepakt en ver dacht van verkrachting. Er is nog niets bewezen en ik heb ook het gevoel dat er weinig is gebeurd. Een andere gebeurtenis die vragen op riep, was de aanstelling van Guus Hid- dink als bondscoach van Australië. Vol gens mij kun je geen twee dingen tege lijk doen, maar Hiddink denkt daar an ders over. We zullen zien hoe het uit pakt. Nu laat hij al veel verantwoorde lijkheden over aan zijn assistenten. Hid dink is meer manager dan trainer ge worden. Het is natuurlijk wel zo dat de media er op in gaan haken zodra het met PSV helemaal mis gaat. Zo zitten mensen nu eenmaal in elkaar. Bij FC Dordrecht hebben we zelf een dopingaffaire achter de rug. Reinhard Breinburg wordt verdacht van het ge bruik van cannabis en heeft ook eigen lijk direct toegegeven dat hij een joint heeft gerookt. Hij wordt nu waarschijn lijk voor zes maanden geschorst en dat vind ik weer een te zware straf. Die Bouaouzan van Sparta kreeg voor die doodschop tegen Niels Kokmeijer van Go Aheda Eagles twaalf wedstrijden, terwijl Brein burg nu een wedstrijd of twintig moet missen. En hij mag tij dens die zes maanden ook niet op een voetbalveld komen. Ik keur het niet goed wat Breinburg heeft gedaan, het was dom. Maar het roken van een joint vind ik minder zwaar dan iemand inva lide schoppen. Heel veel is er over deze zaak niet ge schreven. Dat gold wel voor het gedoe rond Salomon Kalou en Dirk Kuijt. Het was een soap van de eerste orde, waarbij twee journalisten in mijn ogen flink door de mand zijn gevallen. Ze hebben Kuijt, Kalou én Feyenoord in diskrediet gebracht en ik vraag me toch af of die twee journalisten nog be trouwbaar zijn. Of ze moeten om de tuin geleid zijn. Misschien wordt dat nog wel bewezen. Bij de start van de competitie was er vervolgens commotie rond Ajax-ADO Den Haag. De wedstrijd mocht niet worden gespeeld en is nu verplaatst naar 7 januari. Daardoor is straks van een winterstop geen sprake meer. En dat terwijl er dit seizoen na de competi tie ook nog play-offs volgen. Tegen de tijd dat die gespeeld worden, hoop ik dat Talpa de reclameblokken heeft afgeschaft. Zaterdagavond heb ik voor het eerste naar het programma 'De Wedstrijden' gekeken en ik vond het helemaal niks. De duels worden goed in beeld gebracht, maar je ziet tij dens heel die uitzending meer reclame dan voetbal. Tussendoor wordt er ook nog eens veel te veel geouwehoerd. Die analyses horen in een praatprogramma thuis, 's avonds laat. En wat heb ik aan de mening van een willekeurige suppor ter? Helemaal niks, toch? Het is veel te langdradig. De mensen willen voetbal zien en niet twee samenvattingen in één uur. Gérard de Nooijer van onze sportredactie ENSCHEDE - In de Duitse pers zal de discussie de komende da gen weer in volle hevigheid los barsten. Hoe, zo vragen ze in Duitsland af, is het toch moge lijk dat de topscorer van de Bun- desliga woensdag tegen die Mannschaft op de bank zit bij Oranje? Roy Makaay snapt het zelf ook lang niet altijd, al zal hij dat nooit hardop zeggen. Zaterdag tegen Bayer Leverku- sen schoot de spits er op zijn dooie gemak maar weer eens drie in voor Bayern München (5-2), waardoor zijn totaal na twee duels al op vijf staat. Hoe wel het seizoen nog maar net is begonnen, denken alle Duitse voetballiefhebbers nu al één ding zeker te weten: Makaay wordt dit seizoen zonder enige concurrentie topscorer van de Bundesliga. „Die prijs staat on deraan op mijn wensenlijstje voor dit seizoen", zegt Mate „Ik wil kampioen worden en komen in de Champions k gue. Dat is het belangrijkste.' Niet alleen Makaay deed' zich spreken. Rafael van Vaart bejubelde zijn eerstel fer in de Bundesliga. De Ajax gekomen speler van Hi burger SV benutte in de uil® strijd bij Arminia Bii' vrije trap. HSV won met 24 Behalve Bayern München Hamburger SV zijn ook Sci ke, Werder Bremen en FCK nog zonder puntenverlies. Si ke won de beladen uitwedst bij Borussia Dortmund: 1-2,i ranyi maakte beide treft Smolarek scoorde tegen. Werder Bremen won bij 1 (2-0) door goals van Klasnii Klose. Köln verraste bij St gart, 3-2. Arie van Lent, s van Eintracht Frankfurt, seerde in het duel bij He BSC zijn eigen doelman. Fb furt verloor met 2-0. AiVP/fi van onze sportredactie BRUSSEL - De Belgische lands kampioen Club Brugge leed za terdag al in het tweede duel van de nieuwe competitie het eerste puntenverlies. Club speelde met 1-1 gelijk bij FC Brussels. Via Ishiaku kwam Club op voor sprong, maar Camargo maakte nog voor rust gelijk. Westerlo en Anderlecht lieten nog geen punt liggen. Westerlo won bij Germi nal Beerschot met 0-1 door een goal van De Wilde. Anderlecht won bij Cercle Brugge: 2-0. Akin en Mpenza scoorden. Mi losevic van Cercle kreeg rood. Frankrijk In Frankrijk gaat Paris St. Ger main na drie ronden alleen aan kop. De ploeg heeft als enige de volle buit: negen punten. Zater dag versloeg PSG Toulouse met 2-0. Beide treffers kwamen op naam van Pauleta. Auxerre steeg naar plek twee door winst op Bordeaux (1-0). Pieroni scoor de voor Auxerre, dat zeven pun ten heeft. Nantes verloor met 2-0 van Ajaccio en zakte naar plaats drie. Het duel Nice- chaux werd stilgelegd nadats porters van Nice voorweipa het veld gooiden omdat de s ter Sochaux een strafschop! Nice leidde toen met 1-0. Ni afkoelingsperiode verzihï Ilan de penalty. Ilan n zelfs 2-1 voor Sochaux van.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 16