>zc zsx 24m SERVICE )emonstratie van onmacht PSV Jij boer kiest voor pragmatisme Tiggelman vindt norm wel grappig Tweeënhalve euro per zet Medailles geven Nederlandse atletiek een zetje in de rug £25 undskampioen maakt matte indruk tegen Heracles Almelo Van Hooijdonk: Kippenvel in Kuip Paap maakt eredivisiedebuut Hoek wint Borsele Sloepoort Cup Schalken niet naar US Open ^0113-315640 pzc.nl bus31,4460 AA Goes itentie-exploitatie: [).enMidden-Zeeland: 0113-315520; m/s-Vlaanderen: 0114-372770; il; 020-4562500. dag 15 augustus 2005 AutoTeam OPEL CHEVROLET Kijk op www.autoteam.nl tFransvan den Nieuwenhof JIELO - Het woord crisis niet, maar de doffe ogen de PSVers lieten geen ruim er misverstanden. De lands- jpioen zit beroerd in zijn vel. bevestiging van de zorgelijke waarin PSV verkeert, mzaterdag in Almelo, waar lövendus Heracles tamelijk budig overeind bleef: 1-1. eajaar waarin de toverstaf 3uus Hiddink vrijwel alles jud veranderde, was de locht naar nieuw sportief al op de eerste speeldag misgang. Hiddink draaide [ook niet omheen. „We zijn in de realiteit, in wat wisten. Een wedstrijd neu- fpjiden gaat ons goed af, we zijn niet in staat om te creëren. Eigenlijk heb- we vanavond niks uitge- 1." Hiddink onderstreepte eens dat hij zich 'se- jzorgen' maakt. „Dit is niet een incident. We zoeken naar de ideale manier van a, Als de passes steeds net lankomen, valt het tempo snlijkt het alsof er een mat- over de ploeg ligt." ogenschijnlijke matheid Ie Heracles al snel in de uiging dat er iets te halen PSV. Het team van lerPeter Bosz, dat vorig sei- de eerste divisie vijf aederlagen leed, speelde act en agressief. PSV ver- de meeste duels, was nooit en uitgekookt in de omscha- ig en daardoor ook niet do orlaat staan dreigend, ankoop van een diepgaande envelder en/of een beweeg- i aanvaller is geen luxe, PSV'er Wilfred Bouma probeert met een vrije trap de muur van Heracles te slechten. maar noodzaak. Dit team is te steriel, te statisch. Het mist bo vendien middenvelders met de voetbalintelligentie van Van Bommel en Vogel, die met één of twee voetbewegingen rust en ruimte konden creëren. De meest cruciale plek op het veld, die van centrale middenvel der, was wederom toevertrouwd aan Wilfred Bouma. De avond in Almelo werd een klein drama foto Wouter Borre/GPD voor de Helmonder, die zich nooit kon onderscheiden door dwingend en sturend te spelen. Eigenlijk ging de wedstrijd vol ledig aan hem voorbij. Op zijn plaats, daar waar Vogel vorig seizoen speelde, lijkt Cocu een veel betere optie. Hij is zo erva ren en sluw dat hij de rol van 'te lefooncentrale' op het midden veld probleemloos aan moet kun nen. Hiddink opteert ervoor om Cocu wat verder voorin te poste ren. Gezien zijn aandeel in de doelkansen en het enige doel punt is ook daar wat voor te zeg gen. Voila, het dilemma. De enige PSV'er die zich in crea tieve zin onderscheidde, was Ibrahim' Afellay, Hij kan in zijn eentje een man-meer-situatie creëren, omdat hij een individue le actie en een versnelling in huis heeft. Zijn fabuleuze drib bel in de 28e minuut was, samen met een spectaculaire omhaal van Vennegoor of Hesselink, het meest opwindende wat PSV voor rust liet zien. Alternatieven Het is mooi en triest dat Afellay in die positie verkeert. Mooi, om dat hij zo snel groeit, triest om dat PSV zo weinig alternatieven heeft. Na rust was er niemand met ideeën. Nadat Simons van het veld werd gehaald, en Bou ma een linie terugzakte, kwam er op het middenveld wat meer ruimte. Cocu nam het initiatief om de druk op Heracles te verho gen. Na twee doelpogingen zorg de Cocu uit een hoekschop voor de 0-1. Die had bevrijdend moeten zijn. Dat PSV de voorsprong in de laatste vijf minuten nog weggaf (omdat Lucius slordig verdedig de op Sluijter) deed Hiddink nog het meeste pijn. „Een club met onze aspiraties mag dit nooit meer weggeven. Dat was van amateurniveau." GPD ROTTERDAM - De warme ontvangst in de Kuip bezorg den Pierre van Hooijdonk gistermiddag kippenvel en een brok in zijn keel. Toch had de nieuwe aanvoerder van NAC geen leuke mid dag gehad bij zijn vroegere club Feyenoord. „Dat komt omdat we hebben verloren en dat we aanvallend veel te weinig hebben gebracht", zei hij. Van Hooijdonk, die tussen 2001 en 2003 met veel succes en doelpunten in Rotterdam speelde, baalde eveneens van zijn drie mislukte vrije trappen in de Kuip. „Vooral de eer ste lag op een ideale plek. Helaas luisteren de benen niet altijd." pagina 16 Feyenoord maakt solide indruk GRONINGEN - Frits Paap uit Serooskerke heeft gisteren zijn debuut gemaakt in de eredivisie. De achttienjarige voetballer speelde bij RBC Roosendaal negentig minuten in het duel met FC Groningen (1-0-nederlaag). Paap kwam dit seizoen als stagiair bij de selectie van RBC en probeert nu een profcontract af te dwingen. Zijn basisplaats werd in de hand gewerkt door de afwezigheid van zes spelers uit de selectie van trainer Dolf Roks. NIEUWDORP - Hoek is winnaar geworden van de Borse le Sloepoort Cup. Tijdens de finaleronde van het evene ment, dat door de meeste deelnemers werd beschouwd als veredelde mogelijkheid tot het spelen van oefenwedstrij den, speelde de Zeeuws-Vlaamse voetbalhoofdklasser eerst gelijk tegen Kloetinge (1-1), om vervolgens te win nen van SSV'65 (2-0) en Oostkapelle (1-0). Op het toer nooi in Nieuwdorp werd zaterdag-eersteklasser Oostka pelle tweede, gevolgd door klassegenoot SSV'65 en hoofd klasser Kloetinge. pagina 22 Sloepoort Cup vooral meetmoment DEN HAAG - Sjeng Schalken heeft zich afgemeld voor de US Open. Dit meldt zijn persoonlijke website. De 28-jarige Limburgse tennisser kampt met een slepende achillespeesblessures. Schalken, in 2002 nog halve finalist op de US Open, was door zijn lage positie op de wereldranglijst in New York veroordeeld tot het kwalificatietoernooi. In juli maakte Schalken een kortstondige rentree. Door Schalkens afmelding is Peter Wessels de enige Nederland se tennisser die direct is toegelaten tot het hoofdtoernooi. or Rudy Boogert illSSINGEN - Het was me weekje wel voor René Tig- ilinan tijdens het HZ-toer- wi. Omdat hij geen vrij kon rijgen van zijn werk, beleefde Vlissingse schaker een lood- «aar toernooi. lalf zeven uit de veren, oyer- fwerken, 's avonds schaken, üdernacht weer naar bed. ijl spel leed er niet onder. Integendeel. Voor het eerst in zijn leven behaalde de veertigja rige een norm voor de titel in ternationaal meester (IM). Drie normen leveren uiteindelijk de titel op. „Maar wat moet ik ermee?", vroeg Tiggelman zich zaterdag hardop af. „Dat is leuk voor een jonge speler, die grootmees ter wil worden. Voor mij is schaken een hobby. Die norm is aUeen maar de bevestiging van een goed toernooi." Een ijzersterk toernooi zelfs. Met zesenhalve punt uit negen partijen eindigde Tiggelman, nummer 16300 van de wereld, op de gedeelde tiende plaats. Door zijn winst op Koen Leen- houts in de slotronde klasseer de Tiggelman zich bovendien als beste Zeeuwse schaker. „Ik heb hier al 'ns eerder zesenhal ve punt gehaald, maar toen ver loor ik in het begin waardoor ik later makkelijkere tegenstan ders kreeg." Nu won hij in het begin en kreeg hij vervolgens allerminst gewillige tegenstanders. In de laatste zeven rondes trof hij tel kens een titelhouder aan de an dere kant van het bord: vijf in ternationale meesters, IM) en twee fidemeesters (FM). Vier keer won hij cüe op papier onge lijke strijd, één keer remiseerde en twee keer verloor hij. Al zijn partijen met de witte stukken won Tiggelman. Maar wat nu? „Niks. Ik heb sterke tegenstan ders getroffen en goed ge speeld. Toevallig levert dat die norm op. Soit. Ik vind het wel grappig. Verder niks." Belang rijker dan het meesterresultaat vond hij het om zaterdag zijn neus thuis te laten zien. De voorgaande week was hij im mers vaker op zijn werk en in de Hogeschool geweest dan thuis bij zijn vrouw en twee kin deren. ierlandse schakers bevestigen status in HZ-toernooi [Rudy Boogert iSINGEN - In de schaakwe- t Friso Nijboer bekend (en acrobaat en evenwichts- slenaar tegelijk. Een acro- tomdat hij soms halsbreken- en spectaculaire partijen lil; een evenwichtskunste- i omdat hij meer dan eens teert op het dunne draadje 'de tijdnood. Maar dat beeld (taangepast worden, zei Nij- I zaterdag na zijn toernooi - •tin Vlissingen. ertigjarige grootmeester een nieuwe filosofie: gmatiek, daar draait het pceerde hij. De crux is, fj'zo min mogelijk in de se ver2eild raakt, htost namelijk zoveel moei- ahet is niet functioneel." functionaliteit heeft Nij- juist nodig in zijn jacht op do-rating van 2600, zeg j de mondiale tophonderd. lënk namelijk dat ik dat in eb." I Friso Nijboer ook de Moldaviër Viorel Iorda- chescu, de Indonesiër Susanto Megaranto en het Nederlandse duo Daniël Steil wagen en Er- win l'Ami. Nijboer en Iordachescu gingen als koploper de slotronde in en speelden daarin tegen elkaar. Na tien zetten was de salonremi se beklonken. „Ik was tam", oor deelde Nijboer. „De vraag is: hoe ga je weg van het toernooi? Als je verliest, heb je toch een minder humeur. Daarom koos ik hier voor." Het hoorde vol gens Nijboer niet bij zijn nieu we zienswijze, maar het was wel een behoorlijk pragmatische re denering. Twee winnaars waren daardoor bekend, maar op papier konden er nog vier achtervolgers langs zij komen op zevenenhalve punt. De eerste die dat ook daad werkelijk deed, was de achttien jarige Daniël Stellwagen. De jongste Nederlandse grootmees ter ooit, die titel behaalde hij vo rig jaar in Vlissingen, won in een naar eigen zeggen pittige partij van de 'Middelburgse Rus' Vyacheslav Ikonnikov. De storm rond Stellwagens VLISSINGEN - De eerst vijl' spelers van het HZ-toernooi ontvingen zaterdag elk 875 euro prij zengeld. Een ongedeelde eerste plaats had 1750 eu ro opgeleverd, maar met vijf gedeelde winnaars werden de eerste vijf geldprijzen opgeteld en eer lijk verdeeld. Erwin L'Ami moest de meeste zetten doen voor zijn euro's: 376 in negen partijen, gemiddeld 42 zetten per partij. Hij speelde van de vijf winnaars ook de langste partij. In de vijfde ronde zat hij 71 zetten achter het bord voor zijn remise tegen Tirta Chandra Pur- nama uit Indonesië. Friso Nijboer, winnaar op weerstandspunten, deed de minste zetten van het winnende kwintet: 320 in negen partijen, gemiddeld 36 per partij. Het vijftal deed dit toernooi gemiddeld 342 zet ten, wat uiteindelijk neerkomt op tweeënhalve eu ro honorarium per zet. stormachtige ontwikkeling is in middels geluwd. „Ik heb moeten leren omgaan met al die me dia-aandacht", bekende hij za terdag. „Ik kreeg in het begin het idee, dat iedereen op me ging letten en dat kwam mijn spel niet ten goede." Zijn pro gressie heeft er gezien zijn ra ting niet onder geleden. Gestaag kruipt hij naar de 2600-grens toe. „Binnen een jaar hoop ik dat doel te bereiken." De vierde speler die op zevenen- half punt uitkwam, was Stellwa gens schaakmaat Erwin l'Ami Deze - sinds kort - grootmeester uit Woerden dwong de Russi sche nummer twee van de plaat singslijst, Konstantin Landa, tot overgave. De vijfde koploper werd uiteindelijk de'Indonesiër Megaranto door een zwaarbe vochten zege op de ouwe vos Oleg Romanishin. Sinaasappel De Indiase titelverdediger en fa voriet Krishnan Sasikiran pers te tegen de Oekraïner Vadim Ma- lakhatko zijn stelling uit als een sinaasappel om ook op zevenen- halve punt te komen, maar na 58 zetten berustte de nummer vijftig van de wereld in remise. Met drie schakers op de gedeel de eerste plaats werd in Vlissin gen bevestigd, dat het Neder landse schaken in de lift zit. Een week nadat de nationale top pers in Göthenborg verrassend Europees landenkampioen wer den, roerden de subtoppers zich tijdens het HZ-toernooi. „Wij hikken tegen het vijfde bord aan", zei L'Ami zaterdag. „De top is een stuk breder gewor den." Jong Oranje-schaker L'Ami zou dolgraag aan zo'n landentoer- nooi deelnemen. „Het is voor een schaker wat voor een voet baller het Nederlands elftal is. Van Wely, Sokolov en Tiviakov steken boven de rest uit, maar ik ben ambitieus. Ik geef mezelf nu de tijd om zo ver mogelijk te komen in het schaken. Ligt mijn grens bij een rating 2600, oké; maar is dat bij 2750, ook mooi." Drie Nederlandse schakers in de topvijf van het HZ-toernooi. Zo verschiUend in voorkomen en in speelstijl, zo gelijkend in passie en in doelen. Opvallend genoeg speelden ze in Vlissingen niet te gen elkaar. Die afspraak staat nu gecalculeerd voor september, tijdens het Nederlands kam pioenschap. Dat is nü het doel van de pragmatische grootmees ter, de jongste grootmeester en nieuwste grootmeester. door Marc van Veen HELSINKI - De Nederlandse at- letieksport heeft hoogtijdagen beleefd in Helsinki. Het unieke goud van polsstokhoogspringer Rens Blom en het zilver van ko gelstoter Rutger Smith hebben van de wereldkampioenschap pen voor Nederland een onge kend succesvol toernooi ge maakt. Een eenmalige uitschie ter? „We zullen de positieve uit straling van dit toernooi een ver volg moeten geven. Het mag niet bij deze medailles blijven", verwoordde bondsdirecteur Rien van Haperen van de Neder landse atletiekunie Knau de zorg voor de toekomst. Het was de laatste jaren geen ge makkelijke opgave atletiek in Nederland te verkopen. Een sport leeft nu eenmaal op me dailles bij aansprekende interna tionale toernooien. Kijk naar het schaatsen en het zwemmen. Aan die prestaties ontbrak het gewoon in de Nederlandse atle- tiekwereld. Die teerde eigenlijk nog een beetje op het olympi sche succes van Ellen van Lan gen in 1992. Met het - pas later uitgekeerde - brons van de estafettemannen in Parijs (2003) kreeg de Knau het eerste gereedschap aange reikt atletiek meer en beter on der de aandacht van het grote publiek te brengen. Het onge kende succes in Helsinki - met Blom als meest populaire ambas sadeur - zorgt ongetwijfeld voor meer en moderner gereedschap in de jacht op financiële part ners. Die stonden tot augustus 2005 niet te dringen aan de poort in IJsselstein. De Knau zoekt al drie jaar naar een nieuwe hoofd sponsor. Met de medailles van Helsinki wordt die klus mis schien iets eenvoudiger. „Het is een illusie te denken dat door die twee medailles eventuele nieuwe partners in rijen voor de deur zullen staan. Je moet als or ganisatie voldoende body heb ben om aantrekkelijk te zijn voor investeerders. Daar zullen we als Knau aan moeten wer ken. De vraag is nu: hoe moeten we met dit succes omgaan? Daar zullen we de organisatie de ko mende tijd op moeten toespit sen", keek Van Haperen in Fin land al vooruit naar de toe komst. Technische kennis heeft Neder land voldoende op atletiekge- bied. Talent is er ook. Maar er zijn ook zorgen. Goede indoorac- commodaties ontbreken, waar door het moeilijk is en blijft om het gat met de internationale top te dichten. De medailles van 1 Blom en Smith, de vijfde plaats van Simon Vroemen in het door j Afrika gedomineerde veld van de steeplelopers, de achtste plek van meerkampster Karin Rückstuhl en de finaleplaats 1 van Lieja Tunks-Koeman blij ven individuele prestaties. Ver- richt door mensen met een onge- lofelijke passie en inzet. Daar tegenover stonden zwakke optredens van de steepleloop- ster Boonstra, hordenloper Se- doc, de vrouwenestafetteploeg (nota bene een van de speerpun ten), het niet kwalificeren van de mannenestafetteploeg (derde op WK 2003). Papendal Rens Blom stipte na zijn wonder- 1 baarlijke zegetocht in Finland 1 het grootste probleem direct aan. Nederland moet goede in- doorfaciliteiten krijgen, anders gaat veel talent en mogelijk suc ces verloren. „Het is fijn dat de atletiekbaan op Papendal is ge renoveerd. We hopen op 1 janua- ri ook over een goede sporthal j op Papendal te beschikken. Dat is noodzakelijk om de aanslui ting met de wereldtop te verkrij- gen en om dit succes te kunnen j uitbouwen", legde hoofdcoach Peter Verlooy de link naar de toekomst. Daarnaast zal de Knau organisa torisch moeten inspelen op de - nieuwe situatie. Die vereist ken nis en kunde op communicatie- en marketinggebied. Atletiek staat nu volop in de picture. „We zullen marktgericht moe ten gaan denken. De beschikba re gelden nog gerichter inzetten. 1 Een sport leeft met helden. Die 1 hebben we nu met Rens en Rut ger. Dan moeten we niet achter over gaan hangen en zeggen; Kijk eens hoe goed we zijn. Ver- beter je zwakke punten, ver sterk de top", omschreef Van Haperen de werkzaamheden voor de komende tijd. ANP pagina 17 WK atletiek Drie winnaars van het HZ-toernooi analyseren een partij. Aan tafel zitten Viorel Iordachescu (links) en Daniël Stellwagen en ze bekijken de suggestie van Erwin l'Ami. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15