PZC ok Vlaanderen ontpoldert Dijkfeesten vragen om vervolg IPZC Vlissingse minima naar Malgrat del Mar Toekomst van visserij zorgelijk Veel belangstelling voor hagelkanon 11 Bmse regering presenteert nieuw Sigmaplan voor Zeeschelde 'oeken naar tas n auto oorzaak an aanrijding S - v V Vechtpartij blijkt aanrijding Aanhoudingen wegens bezit xtc Vernielingen aan auto's Fietsster beschadigt auto agenda maandag 15 augustus 2005 Verstraten tRESKENS - De situatie waar- visserijsector zich bevindt, aaDalle kanten zorgelijk. De fcniijn in Breskens en de plaat ste visserij worden in hun «ortbestaan bedreigd. Dat zei jöorzitter J. de Bliek van Visse- rijvereniging Ons Belang zater dag. De Bliek sprak zoals gebrui kelijk bij de opening van de Vis serijfeesten. Hij noemde de grootschalige projecten in en om de Noordzee (windturbine parken, vergroting van de Maas vlakte), die voor de visserij al leen maar nadelig lijken uit te pakken. Want ze gaan, net als de verdieping van de Wester- schelde, ten koste van visgron den. En hetzelfde geldt voor de verdieping van de Westerschel- de, waar wel het verlies aan na tuur wordt gecompenseerd, maar de visserij geen vergoe ding krijgt. De zwarte Piet ging in zijn betoog dan ook meerma len in de richting van de 'machti ge milieuorganisatie' die vol gens hem 'overmoedig gewor den door successen' zouden vin den, dat de visserij helemaal moet verdwijnen. Hij daagde hen dan ook uit om hard te ma ken dat de terugloop van vis soorten de schuld is van de (boomkor-)visserij. ^rRinus Antonisse OES- Net als langs de Wester- thelde worden komende jaren noS de Vlaamse Zeeschelde ilpolderingen uitgevoerd. Het flt om het deel tussen de KUffse grens en Gent. De aamse regering heeft dat vast- >]egd in het vernieuwde Sigma- knvoor de Zeeschelde. st plan bevat maatregelen nor verlaging van overstro- ingsrisico's en verbetering van natuur. Die komen neer op aanleg van overstromingsge- eden - deels door ontpolderen en plaatselijke dijkverhogin- totale kosten worden tot 130 geraamd op bijna 880 mil- eneuro. Daarin zit ook geld p de gevolgen voor de land- op te vangen en voor plat- andsrecreatie. eerste versie van het Sigma- mwerd in 1977 vastgesteld, het Vlaamse antwoord op ^stromingen in het Schelde- ekken in 1953 en 1976. Het is wit helemaal uitgevoerd. Afge- ipen jaren is gewerkt aan een eraening van het plan. Met leer aandacht voor behoud en Ersterking van de natuur, in mbinatie met vergroten van fveiligheid. 'erde verdieping it vloeit weer voort uit de nor Nederland en Vlaanderen zamenlijk vastgestelde Lange ■rmijnvisie voor het Schelde- ikken(richting 2030) en de vo- g jaar gepresenteerde Ontwik- chets 2010, met daarin n derde verdieping van de esterschelde. In het kader van ts moet in Zeeland langs rivier circa 600 hectare nieu- !0ES - Een twintigjarige auto- lobiliste heeft gistermiddag m aanrijding veroorzaakt toen probeerde haar tas te pak- en, die op de bijrijdersstoel ag. Dat gebeurde rond 13.35 op dc Ringbaan-Oost in De vrouw, afkomstig uit de ge- leente Hulst, lette even niet op weg en botste op de auto van n 42-jarige Goesenaar. De [Joesenaar is met onbekend let- Bovergebracht naar het zieken De vrouw heeft zich ook lier behandeling moeten stel- van een dokter. De man icht eveneens na behandeling eer naar huis. Vermoedelijk in beide voertuigen total loss. Bezorgklachten: [0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; - zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 I Postbus 8070 ■4330 eb middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 aa GOES Te|: (0113)315500 F3X: (0113)315669 Cmail: redactie@pzc.nl 'nterimet www-pzc.nl S-mail: web@pzc.nl we natuur aangelegd worden. Daarin zit onder meer het ont polderen van de Hedwigepolder in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. De Vlaamse regering neemt dit pro ject mee als onderdeel van het herziene Sigmaplan. Het gaat dan om de Hedwigepolder en een deel van de Vlaamse Pro- sperpolder, totaal bijna 460 hec tare. In het herziene Sigmaplan zijn maatregelen voor de korte ter mijn (gereed in 2010) en langere termijn (omstreeks 2030 klaar) opgenomen. Het verzwaren van dijken spreekt voor zich. Daar naast zijn er twee manieren om de rivier meer ruimte te geven. Een gecontroleerd overstro mingsgebied (gog), dat alleen bij extreem hoge waterstanden in loopt en een gecontroleerd gere duceerd getijgebied (ggg), waar in een gedempt getij wordt toe gelaten. In het laatste geval is sprake van ontpoldering. De projecten die op korte ter mijn aangepakt moeten worden, bestaan uit: Kalkense Meereen, 606 hectare wetland (pias-dras natuurgebied); Wijmeers, ontpol deren (28 hectare) en gog (158 hectare); Bergenmeersen, 41 hec tare ontpolderen; Paardeweide, 85 hectare wetland omvormen tot gog; Paardebroek, 28 hectare wetland; Vlassenbroeksepolder, 102 hectare ggg en 137 hectare gog in te richten als wetland; Grote Wal, Kleine Wal, Zwijn, 149 hectare wetland als gog; de Bunt, 67 hectare deels ontpolde ren en deels ggg; potpolder Lil- lo, afgraven 17 hectare slik en schor. Daar komt de Hedwige- en Prosperpolder bij Ook voor cle langere termijn, na 2010, heeft de Vlaamse regering al een aantal projecten vastge steld, vooral ontpolderingen: Groot Schoor Hamme, Oud broekpolder, Uiterdijk, Groot Schoor Bornem, Stort van Hing- ene. Van links naar rechts: Loesie Steinbach, Paula Stevense en André van Os. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Ze houden elke maand ongeveer 200 euro over. Daarvan moe ten ze kleren kopen, eten en leuke din gen doen. „De leuke dingen schieten er bij in en aan een weekendje weg hoef ik al helemaal niet te denken", zegt Loesie Steinbach uit Vlissingen. Omdat de Stichting Vakantiewerk Zeeland gere geld heeft dat minima tegen een geredu ceerd tarief op reis kunnen, gaan Loesie en André van Os eind september voor de eerste keer in hun leven op vakantie. Ongeveer 28 Vlissingse uitkeringsge rechtigden kunnen op 23 september voor tien dagen op vakantie naar Mal grat del Mar in de Costa Brava. „De ge meente Vlissingen draagt een steentje bij en de minima zelf moeten 110 euro bijleggen", zegt Paula Stevense van de Stichting Vakantiewerk Zeeland. „Daarbij is alles inbegrepen: de busreis, zeven overnachtingen in een drie-ster- renhotel, alle maaltijden en als er nog iets over is, gaan we met zijn allen op excursie." Het is de vijfde keer dat de gemeente Vlissingen een financiële bij drage levert voor vakantiereizen voor minima. „De eerste jaren was de bus di rect vol. Maar dit jaar blijkt dat uitke ringsgerechtigden veel problemen heb ben om de eigen bijdrage van 110 euro op te hoesten." Er zijn nog een paar plaatsen beschik baar. Loesie en André hebben ook ge twijfeld of ze mee zouden gaan. „Niet dat ik niet wilde - want als ik de recla mefolder zie dan is dit voor mij de idea le vakantie - maar ik wist niet zeker of ik geld genoeg had", zegt André (31). Sparen Hij heeft 'toch wat geld kunnen sparen, omdat zijn moeder hem af en toe een ex traatje gaf. „Het lijkt me heerlijk om tien dagen niet na te hoeven denken over geldkwesties of over hoe ik mijn geld zal besteden. Alles wordt voor mij geregeld. Ik laat alles over me heen ko men en ga genieten." Loesie (55) heeft de reis van haar drie zoons en dochter gekregen. „Ze hebben me verrast. Ze vonden dat ik het verdiende en dat ik het nodig had. Ik heb het geld niet di rect aangenomen, want je wil eigenlijk geven als moeder. Ik heb het toch ge daan omdat ik er ook trots op ben dat zij aan mij denken en dat zij wel geld hebben." André heeft ooit een vaste baan gehad „Maar het ging mis." Hij zegt dat hij graag weer wil werken, maar dat hij achtervolgd wordt door zijn verleden. „Ik word niet door het GAK goedge keurd, dus kan ik nergens aan de slag." Loesie heeft 'mankementjes'. „Ik hoef van de gemeente niet meer te sollicite ren. Als ik tien jaar jonger was geweest en fit was, dan zou ik nog wel een baan kunnen krijgen. Maar nu heb ik geen schijn van kans als ik zou solliciteren." Ze hebben 'geen werk, dus geldproble- foto Lex de Meester men'. „Zeker na de invoering van de eu ro", zegt Loesie. Ze staat zichzelf toe om af en toe een cadeautje voor haar kleinkinderen te kopen. „Dat hoor je als oma te doen. Bij de Action zie ik wei eens goedkoop speelgoed liggen of een ander aardigheidje. Die koop ik dan." Ze zeggen zichzelf zonder hulp geen en kele luxe te kunnen permitteren. „Er gaan zoveel andere dingen voor", zegt Loesie. Buitenkansje De vakantie is een buitenkansje. De reis is bestemd voor alleenstaanden en echt paren van 30 jaar en ouder en hun inko men mag niet hoger zijn dan 110 pro centvan het sociaal minimum. „Het is een individuele vakantie, maar tijdens de tien dagen ontstaan er hoogstwaar schijnlijk vriendschappen. Er is een on derling saamhorigheidsgevoel omdat ze in hetzelfde schuitje zitten. Daardoor wordt er ook gemakkelijker gepraat over persoonlijke of financiële moeilijk heden", merkt Paula op. „De ervaring is dat ze een opkikker krijgen van de va kantie en sterker terugkomen." door Edith Ramakers WESTKAPELLE - Vooral op luchting overheerste gisteren bij de organisatie van de Westkapel- se Dijkfeesten. Voor het eerst in jaren werd er weer een meer daags muziekfestival in een feesttent onderaan de zeedijk ge houden. „En als er dan weinig wanklanken zijn en het publiek plezier heeft, dan kunnen we te vreden zijn", zegt mede-organi sator Ronald van de Sande. De Westkapel se Dijkfeesten wer den zaterdagavond afgesloten met een optreden van de Beve- landse band De Deurdouwers en de Zeeuws-Vlaamse formatie The Old Firm. De Deurdouwers moesten het publiek met vrolij ke feestmuziek opwarmen. Ze deden dat met overtuiging en stoorden zich er niet aan dat er vroeg op de avond nog weinig publiek was. Bij The Old Firm liep het vol. De band heeft iets weg van Rowwen Heze. Ze spe len Ierse en Schotse folkmuziek; vrolijk en dansbaar. „We heb ben drie totaal verschillende avonden meegemaakt", kijkt Van de Sande terug. Donderdag liep de tent van 45 bij circa 20 meter vol toen Jovink en de Voe derbietels en Surrender op het programma stonden. „Succes is verzekerd met die groepen. Vrij dag was het stiller met George Baker en Alex. Maar toch was de sfeer toen heel goed." Zater dag maakten naar verwachting vijfhonderd tot zeshonderd men sen de afsluiting van de Dijk feesten mee. In het Kasteel van Batavia werd na twaalven de 'af terparty gevierd'. „We moeten zelf deze eerste ronde van de Dijkfeesten nog evalueren. Maar ik denk dat we volgend jaar ook overdag activiteiten - kinderspelen of een soort markt - in de tent organiseren. Nu was de tent overdag leeg, en hoe vaak kun je gebruik maken van een enorme tent? Die overdekte ruimte moet je uitbuiten." AXEL - Een dertigjarige en een 26-jarige Axelaar hebben in de nacht van zaterdag op zondag een vechtpartij in scè ne gezet om op die manier medische bijstand te krijgen na het veroorzaken van een ongeluk waarbij drank in het spel was. Even na één uur kreeg de politie een melding dat er twee mannen op de provinciale weg in Axel aan het vechten waren. Een getuige had een ambulance voor bei de vechtersbazen gebeld. Toen de politie en de ambulance ter plekke kwamen, bleek dat de dertigjarige letsel had aan zijn oog, dat nader bekeken moest worden in het zie kenhuis. Beide mannen werden aangehouden voor het vechten op de openbare weg en zijn overgebracht naar het politiebureau in Terneuzen. Hier bleek echter dat ze helemaal niet gevochten hadden, maar dat er mogelijk een eenzijdig ongeval had plaatsgevonden op de rotonde Drieschouwen. De politie is meteen op onderzoek uitgegaan en trof inder daad een personenauto die uit de bocht was gevlogen. De ze is weggesleept door een takelbedrijf. Verder is uit ver hoor gebleken dat de mannen het verhaal van het vechten maar hadden verzonnen, om medische bijstand te verkrij gen van een dokter. Uiteindelijk gaf de 26-jarige man toe dat hij het ongeval had veroorzaakt. Van hem is een blaas- test afgenomen en hieruit bleek dat hij teveel had gedron ken. Tegen hen wordt proces-verbaal opgemaakt. De auto van de 26-jarige is total loss verklaard. VEERE - Vier jongeren uit Bergen op Zoom zijn in de nacht van zaterdag op zondag rond half vier aangehou den wegens bezit van harddrugs. Het stel was eerder die avond niet welkom in een horecagelegenheid in de ge meente Veere, omdat een medewerker zag dat één van hen een zakje pillen had. Hij stelde de politie op de hoog te. De jongens reden weg, maar werden even later door de politie achterhaald en tot stoppen gemaand. Ze probeer den ongezien het zakje pillen uit de auto te gooien, maar dat werd opgemerkt. De verdachten zijn allen afkomstig uit Bergen op Zoom en variëren in leeftijd van zestien tot negentien. Het zakje dat uit de auto was gegooid bevatte, vermoedelijk, xtc-pillen. In totaal zijn er ruim tachtig pil len in beslag genomen. De verdachten zitten nog vast. MIDDELBURG - Op de Nieuwe Vlissingseweg in Middel burg zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag aan veel au to's vernielingen aangebracht. Van zo'n zeven auto's zijn spiegels afgetrapt. BURGH-HAAMSTEDE - Bij een val, zaterdagmiddag rond twee uur, heeft een 73-jarige fietsster een auto be schadigd. Zelf bleef de vrouw ongedeerd. Zij liep op de Weeldeweg in Burgh-Haamstede met haar fiets tussen het stilstaande verkeer door, toen de rij auto's weer ging rijden. De vrouw passeerde op dat moment net een auto met paar dentrailer, eigendom van een 51-jarige inwoner van Burgh-Haamstede. De paardentrailer kwam tegen haar aan, waardoor de vrouw haar evenwicht verloor en met haar fiets tegen de auto van een 55-jarige vrouw uit de ge meente Veere viel. Het voertuig liep hierdoor schade op. door Ronald Verstraten SINT-KRUIS - Aan de anders zo stille Buitendijk in Sint-Kruis heerste afgelopen za terdag een ongewone drukte. Heel wat mensen kwamen een kijkje nemen bij de demonstra tie van een 'schokgolfgenera tor', oftewel anti-hagelkanon in de boomgaard van Eugène Pari- daen. Toen vorig jaar 95 procent van zijn oogst verloren ging door ha gel, krabde fruitteler Paridaen zich eens nadrukkelijk achter de oren. „Vroeger kon je dat dan nog wel kwijt, maar tegenwoor dig mag er niets meer aan man keren", legt hij uit. Dus zat hij met een omzetverlies van zowat 50.000 euro. Veel mogelijkheden om een dergelijke rampspoed in de toekomst te voorkomen, had hij niet. Hooguit was het plaat sen van anti-hagelnet een alter'handig en arbeidsinten sief, maar ook tamelijk onprak tisch in een boomgaard van en kele hectares groot. Oplossing De Bevelandse band De Deurdouwers sloot de Westkapelse Dijkfeesten zaterdag af. foto Lex de Meester Ruim dertig jaar geleden, in 1972 om precies te zijn, heeft een Franse fruitteler er echter iets op gevonden: een apparaat dat door middel van schokgol ven de vorming van hagel tij dens een onweerebui voorkomt. Niet helemaal nieuw dus - er staan er wereldwijd nu zo'n 500 van - maar toch had Paridaen zaterdag de Zeeuws-Vlaamse primeur. Collega's uit de agrarische en met name fruitteeltsector, wil den dat wel eens van dichtbij be kijken. Ze kregen uitleg van een vertegenwoordiger van het be drijf Agrodin uit Montfort, met de alleszins toepasselijke naam H. van den Boogaard. Hij vertel de dat er al enkele van deze an- ti-hagelkanonnnen in Neder land staan, maar dat België met zo'n tien tot vijftien apparaten een stukje voorloopt. Het apparaat brengt met acety- leengas een ontploffing tot stand in een naderende onweers bui. Het proces waarbij in die bui hagelstenen worden ge vormd, wordt daarbij ruw ver stoord, zodat ze uiteindelijk als gewone regen op aarde vallen. Ruw verstoord wordt wellicht ook de onmiddellijke omgeving. Op een afstand van 50 meter is het geluid zo'n 100 decibel sterk. Op enkele honderden me ters is dat echter alweer geredu ceerd tot 35 decibel. Aangezien boomgaarden veelal geïsoleerd liggen, zijn er normaliter weinig omwonenden die er last van kun nen hebben. De buren van Pari daen reageerden zaterdag alvast tamelijk laconiek op de vraag of het kanon hun nachtrust niet zou verstoren: „Hij knalt alleen bij onweer en dan ben je toch al wakker." Desondanks wordt nog gewerkt aan manieren om het geluid te verminderen, onder andere door isolatie van de container waar op het apparaat is geplaatst. De schokgolfgenerator mag voorlopig een jaar op proef wor den gebruikt en heeft voor die periode een tijdelijke hinderwet vergunning van de gemeente Sluis. Overtuigd Paridaen heeft het apparaat al sinds 1 juli staan en heeft het af gelopen vrijdag al gebruikt. Hij is ervan overtuigd dat het werkt. „Er staat er al jaren een bij een fruitteler in Krabbendij- ke en die heeft sindsdien geen hagel meer gehad." Europees ge zien wordt er echter nog ge zocht naar 'harde bewijzen'. On afhankelijk landbouwdeskundi ge, de Belg Luc Brusschaat, za terdag ook aanwezig, vertelde dat geprobeerd wordt om de werking aan te tonen door mid del van sattelietfoto's. Het be reik van een schokgolfgenerator loopt van 500 meter tot maxi maal 6 kilometer. Het apparaat kost 45.000 euro. STREEKACTIVITEITEN GRIJPSKERKE - Imkerij Poppendam me, 14.00 - 17.00 uur: demonstratie Het Trekpaard in 't Gareel; KOUDEKERKE - Sportcentrum Cou- burg, 9.15-10.15 en 10.15-11.15 uur: Be wegen voor ouderen; MIDDELBURG Markt. 11.00-17.00 uur: Boeken- en verzamelmarkt; Kaasboerderij Schellach, Prooijense- weg, 14.00-20.00 uur: Veteranenwed- strijd ringrijden; VLISSINGEN - Open Hof, 9.10 uur Ha- tha-yoga en om 10.45 uur 55+-yoga; Yogazaal Open Hof, 19.00-20.00 uur: Djembélessen voor beginners en tus sen 20.00-21.00 uur voor gevorderden; Yogazaal, 18.00-19.00 uur: Kung Fu voor jongeren en volwassenen; ZOUTELANDE Muziektent Langst raat, 20.00 uur. Zomerconcert muziek vereniging Luctor et Emergo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11