Unicef in de bres voor jeugd Gaza Lobby in VS voor wapens op werk PZC Steeds meer vluchtelingen keren terug naar Burundi Stakers op Brits vliegveld Heathrow stoppen actie Duiven voor Atjeh Radicalen zouden Britse moslimjeugd ronselen voor training 0-organisatie eist extra bescherming Admiraal hekelt onbekwaamheid marine Rusland Politie Brazilië vindt deel buit van bankroof Tijgertje uit de kookpot gered Eten New York wordt gezonder Dino Bouterse krijgt acht jaar cel Protest tegen vakantie ex-nazi Duitse oud-bewindsman bestraft Nieuwe verdachte in zaak-Munir Minister Sri Lanka vermoord zaterdag 13 augustus 2005 fPnn7p. redactie buitenland VEWYORK - Tussen september aOOen juli 2005 zijn 829 kinde- öi jonger dan achttien jaar om- ifkomen door het conflict tus- m Israel en de Palestijnen. Om ((voorkomen dat dit 'buitenpro- wrlionele' aantal snel oploopt, lenen kinderen tijdens de ont manteling van nederzettingen i, de Gazastrook en Westelijke lordaanoever extra beschermd enorden. E oproep doet de directeur pp, het VN-kinderfonds Unicef, jjiin Veneman. Als de ontrui- ang. die begin volgende week U start gaat, niet vreedzaam Hóópt, voorziet ze met name Lje problemen voor kinderen. [)t helft van de Palestijnse be- jpimg in de regio bestaat uit leren onder de 18 en onder MOSKOU - De Russische mari- beschikte over alle redding- sapparatuur om de onderzeeër voorde kust van Kamtsjatka te llden, maar was niet in staat die te bedienen. Da- heeft marinechef admiraal ladimirMassorine, gisteren ge legd „Ik schaam me om te moe- en zeggen dat we alle benodigd- leden hebben, maar dat we niet 3 staat zijn die te gebruiken", sMassorine. Hij deed zijn uit raak in de marge van de her- fenkingsdiensten die gisteren in lusland werden gehouden voor 118 marinemensen die vijf aar geleden stierven in de ge- onken atoomonderzeeër ioersk. Volgens de admiraal is ramp met de Koersk 'de nodernste apparatuur' uit het luitenland gekocht. ANP/AFP SAO PAULO - Met de vondst yan ruim een miljoen euro ver borgen in gloednieuwe auto's, die woerd werden op een op- ;er, heeft de Braziliaanse po litie een belangrijke stap gezet naar de oplossing van de groot ste bankroof ooit in het land ge pleegd. De bankbiljetten, allen van 50 reais (ongeveer 15 euro), zijn waarschijnlijk afkomstig uit de :luis van de Centrale Bank in Fortaleza die vorige week werd beroofd. De oplegger werd aangehouden nabij het stadje Sete Lagoas, 2500 kilometer van waar de ankroof plaatshad. De bestuur der en de eigenaar van het ver voersbedrijf zijn gearresteerd. Hoe de politie op het spoor van ie oplegger is gekomen is niet bekend gemaakt. let officiële bedrag dat buit is gemaakt bedraagt 58,5 miljoen euro. Om bij het geld te komen groeven de bankrovers een 78 ueter lange tunnel vanuit een jehuurd huis naar het bankge- K)U\V. Ze hadden er drie maanden aan pwerkt. GPD de ruim achtduizend kolonisten zijn vele honderden kinderen, al dus Unicef. „Veiligheid voor kinderen moet prioriteit nummer één zijn voor alle betrokken partijen", aldus Veneman. Volgens haar hebben Palestijnse en Israëlische kinde ren de afgelopen jaren 'vreselijk geleden' onder het conflict in het Midden-Oosten. „De actie van volgende week biedt nieuwe kansen voor vrede, en daarbij is het van groot belang dat de vei ligheid van kinderen gegaran deerd is." Om kinderen en vrouwen die uit de nederzettingen moeten ver trekken snel hulp te kunnen bie den - medicamenten, water, on derwijs, sanitair - heeft Unicef al hulpgoederen naar het gebied gestuurd. Ook zijn extra gezondheidswei- kers getraind, met name om kin deren psychologische hulp te kunnen geven. Via voorlichtings campagnes op scholen, in wijk- gebouwen en de media is kinde ren geleerd hoe ze zich het best kunnen beschermen tegen ge vaarlijke projectielen. GPD van onze redactie buitenland GENÈVE - Veel Burundese vluchtelingen hebben vertrou wen in het politieke proces in hun land en keren naar huis te rug. Volgens de VN-vluchtelin- genorganisatie Unhcr groeit het aantal mensen dat terug gaat gestaag. Gingen in juni en juli weke lijks zo'n achthonderd vluchte lingen vanuit Tanzania terug naar Burundi, vorige week wa ren het er 4200 en de Unhcr verwacht dat het er deze maand in totaal meer dan twintigduizend zullen zijn. In Tanzania zijn nog ruim 400.000 Burundezen. De VN-organisatie krijgt van de vluchtelingen te horen dat ze met name na de goed verlo pen plaatselijke verkiezingen in juni weer vertrouwen heb ben gekregen. De meesten hebben negen jaar doorgebracht in kampen in Tanzania en Rwanda, vanwe ge het etnische geweld tussen Hutu's en Tutsi's in Burundi. Volgende week kiest het Burundese parlement een nieu we president, de laatste stap in het overgangsproces dat na decennia van oorlog (300.000 doden) voor vrede en rust moet zorgen in het Cen- traal-Afrikaanse land. Gisteren leverden voormalige rebellenleiders van Hutu-groe- peringen wapens in bij de Ver enigde Naties. De Hutu-par- tijen die jarenlang tegen de re gering gestreden hebben, gaan nu meeregeren. De Unhcr moedigt de terug keer naar Burundi niet aan, maar helpt iedereen die vrij willig naar huis wil. Voor hen wordt vervoer gere geld van de opvangkampen naar hun dorpen. Eenmaal terug in Burundi krij gen ze voedsel voor drie maan den, matten, dekens, kleren, sa nitair materiaal, keukengerei, zeep en landbouwgereed schap. Ook zijn er golfplaten voor een nieuw huis beschik baar en worden scholen ge bouwd. GPD JAKARTA - Een Atjese student laat duiven los terwijl omstanders leuzen roepen tijdens een demonstratie in Jakarta. De betoging, gisteren, was bedoeld als steun aan het vredesverdrag tussen de Atjese rebellen van het GAM en de Indonesische regering. De overeenkomst zal naar verwachting binnenkort in Helsinki worden getekend en moet een einde maken aan decennia van bloedvergieten in de provincie Atjeh. De strijd begon in 1976 en eiste sindsdien 15.000 levens. foto Mast Irham/EPA door Ans Bouwmans WASHINGTON - De machtige wapenlobby in de VS neemt een onverwacht doelwit op de kor rel. De National Rifle Associa tion (NRA) heeft wapenbezit ters opgeroepen niet langer te tanken bij pompstations van de Amerikaanse oliemaatschappij ConocoPhillips. Het conflict draait om het recht van werknemers om vuurwa pens op te bergen in hun auto op bedrijfsterrein. In principe heeft elke onderne ming in de VS het recht om be perkingen te stellen aan het dra gen van wapens op hun pri- vé-terrein. In de Amerikaanse staat Oklahoma is eind vorig jaar echter een wet van kracht geworden die daarop een uitzon dering maakt. Geen enkele eige naar, werkgever, huurder of be drijf mag mensen zonder straf blad verbieden een pistool of ge weer te vervoeren of te bewaren in een afgesloten wagen als die staat op een plaats die voor au to's is bedoeld. Behalve Oklahoma zijn er nog enkele staten (Kentucky en Min nesota) waar dergelijke regels zijn ingevoerd, en de NRA hoopt dat andere staten dat voorbeeld volgen. De nieuwe wet is in Oklahoma echter nog niet in praktijk ge bracht, omdat een tiental bedrij ven, waaronder ConocoPhillips en energiebedrijf Halliburton, de kwestie aanhangig hebben ge maakt bij de rechter. Drie kla gers hebben inmiddels afge haakt, maar ConocoPhillips niet. „We proberen een veilige werkomgeving te creëren voor onze werknemers en vuurwa pens uit onze bedrijven te we ren, inclusief onze parkeerterrei nen", aldus een verklaring van de oliemaatschappij, die een raf finaderij heeft in Oklahoma. Volgens een woordvoerder van de Brady Campagne ter Preven tie van Wapengeweld heeft de NRA de oliemaatschappij uitge kozen omdat die het beste te ra ken is met een consumentenboy cot. ..Ik denk dat ze bang zijn de rechtszaak te verliezen en daar om hun leden willen ophitsen", aldus Eric Howard. In de meeste Amerikaanse sta ten is het toegestaan om in het openbaar een vuurwapen te dra gen indien de drager een vergun ning heeft. Veelal wordt er een uitzondering gemaakt voor scho len, overheidsgebouwen en plek ken waar alcohol wordt geschon ken. Volgens de Brady Campag ne probeert de NRA de regels steeds verder op te rekken. Zo is er in Arizona geprobeerd om vuurwapens ook in bars toe te laten, maar heeft de gouver neur daar een stokje voor gesto ken. De zaak in Oklahoma kwam in 2002 aan het rollen toen bij een bedrijfsonderzoek in Idabell bleek dat werknemers vuurwa pens in hun auto's hadden lig gen, wat indruiste tegen het be leid van hout- en papierfabriek Weyerhaeuser. Twaalf medewer kers werden ontslagen. Dit leid de tot commotie onder parlemen tariërs. Jagen De jachtcultuur is diepgewor teld in Oklahoma en de volksver tegenwoordigers menen dat werknemers voor of na hun werk moeten kunnen gaan ja gen. Ze moeten dus hun gewe ren in hun auto kunnen opber gen. Dat is ook de insteek van de NRA. Voorstanders van wapencontro le wijzen er echter op dat bedrij ven regelmatig het toneel zijn van schietpartijen, en dat voor komen moet worden dat boze werknemers een wapen voor het grijpen hebben. GPD door Louise Landeweer LONDEN - De werknemers British Airways (BA) die deelnamen aan een wilde sta ting op de Londense luchtha ven Heathrow, gaan weer aan het werk. Dat meldde de lucht vaartmaatschappij gister avond. BA deelde daarbij mee dat 's avonds nog 31 vliegtuigen zou den vertrekken van Heathrow. Ongeveer duizend man grond personeel van BA had donder dag het werk neergelegd uit so lidariteit met ontslagen werkne- roers van Gate Gourmet, het ca teringbedrijf dat voor BA werkt. Dat bedrijf ontsloeg woensdag circa achthonderd jnensen die een wilde staking hielden uit protest tegen een re organisatie bij de cateraar. De BA-stakers gingen gisteren weer aan het werk naai" aanlei ding van de aankondiging dat Gate Gourmet en de vakbond TGWU gaan overleggen met de organisatie Acas, een bemidde laar in arbeidsgeschillen. Gate Gourmet-directeur Ri chard Wells ontkende tegen over de BBC te hard te zijn ge weest voor zijn werknemers. Naar zijn zeggen was het perso neel van tevoren schriftelijk ge waarschuwd dat er ontslagen vielen. Door de staking op Heathrow was BA genoodzaakt al zijn vluchten van donderdag en gis teren overdag van en naar de Londense luchthaven te annule ren. Zeker 70.000 reizigers wa ren daarvan de dupe. Ook de Australische luchtvaartmaat schappij Qantas, Sri Lankan Airlines en Finnair, die gebruik maken van onder meer de baga ge-afhandeling van BA, had den vluchten geschrapt. Tienduizenden reizigers strand- den op de luchthaven door de staking. Honderden mensen brachten de nacht door in de hal van de luchthaven. Ande ren kwamen niet eens binnen, doordat Heathrow de deuren had gesloten. Na het einde van de staking zul len passagiers nog 'enkele da gen' last hebben van annulerin- gen van vluchten, zei directeur H| Mick Temple van Heathrow gis- teren. ANP/ AFP Passagiers van vluchten vanaf Heathrow die zijn komen te ver vallen, wachten in tenten op in formatie van British Air- vvays-medewerkers. foto Lindsey Parnaby/EPA KUALA LUMPUR - Een Maleisische zakenman heeft een drie maanden oud tijgertje gered uit de kookpot van een Chinees restaurant in de hoofdstad Kuala Lumpur. De kok stond op het punt het dier te slachten en te verwer ken in gerechten, vertelde S.H. Foo aan de krant The Star van gisteren. Foo zei dat hij had gehoord dat het dier in de staat Pa hang was gevangen en naar het restaurant was gebracht. „Ik was geschokt te horen dat zo'n prachtig dier zou eindi gen als een maaltijd. Het dier moet ten minste de kans krijgen om te leven en op te groeien in een natuurpark of een dierentuin, zeker omdat de soort bedreigd wordt." Hij betaalde het restaurant een bedrag dat hij niet wilde noemen en kreeg het tijgertje mee. ANP/AFP NEW YORK - Een avondje uit eten in New York wordt mogelijk gezonder. De afdeling Gezondheid van de stad heeft de eettenten dringend verzocht geen voedsel meer te serveren met zogenoemde transvetten. Transvetten zijn bewerkte vetten die onder andere in pa tat en koekjes kunnen zitten. De meeste wetenschappers zijn het er over eens dat transvetten de kans op hartziek ten verhogen. ANP PARAMARIBO - Dino Bouterse is door de rechter in Para maribo veroordeeld tot acht jaar celstraf voor het coördi neren van activiteiten op het gebied van drugshandel en wapensmokkel. Tegen de zoon van ex-legerleider en politicus Desi Bouter se was zestien jaar straf geëist. ANP ROME - De 92-jarige Erich Priebke, die in 1998 in Italië wegens oorlogsmisdaden tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft na protesten van omwonenden gisteren zijn vakantie aan het Lago Maggiore afgebroken. Priebke had van de rechtbank toestemming gekregen voor een verblijf in de villa van een voormalig hoofd van de Gestapo, de geheime dienst van de nazi's. Priebkes straf werd in 1999 omgezet in huisarrest, we gens zijn hoge leeftijd en slechte gezondheid. Hij was in maart 1944 betrokken bij de executie van 335 burgers, on der wie vele joden ten zuiden van Rome. ANP/RTR AUGSBURG - De voormalige Duitse staatssecretaris van Defensie, Ludwig-Holger Pfahls, heeft gisteren twee jaar en drie maanden cel gekregen wegens belastingontdui king. Omdat hij al geruime tijd in hechtenis zit, komt hij spoedig vrij. Pfahls bekende dat hij van de bewapeningslobbyist Karl- heinz Schreiber circa 2 miljoen euro had aangenomen en dat niet had opgegeven aan de fiscus. Schreiber leverde namens Duitsland 36 tanks aan Saoedi-Arabië tijdens de Golfoorlog. Pfahls werd begin dit jaar uitgeleverd aan Duitsland nadat hij vorig jaar in Parijs werd gearres teerd. Hij is vijf jaar op de vlucht geweest voor de Duitse justitie. ANP/DPA van onze redactie buitenland LONDEN - Islamitische radica len in Groot-Brittannië probe ren moslimjongeren te ronselen om ze in 'trainingskampen' te in doctrineren met hun fundamen talistische gedachtengoed. Bij moskeeën is het al een aantal ke ren tot confrontaties gekomen nadat gematigde moslims de ron selaars hun praktijken onmoge lijk probeerden te maken, meld de de krant The Times gisteren. Bronnen hebben tegen de Britse krant verklaard dat de ronse laars tot de radicale islamiti sche groepering Al Muhajiroun zouden behoren. De moslimgees telijke sjeik Omar Bakri, die in Groot-Brittannië mogelijk zal worden aangeklaagd wegens hoogverraad, is de oprichter en spiritueel leider van die groepe ring. Hij heeft de aanslagen op het Londense openbaar vervoer, die 56 mensen het leven kostten, verheerlijkt. Bakri is het land ontvlucht en verblijft momenteel in Libanon. De radicale imam is gisteren, daags nadat hij was aangehou den, op last van een openbaar aanklager in Libanon vrijgela ten. Dat is van justitiële bron nen en veiligheidsfunctionaris sen in Beiroet vernomen. Het Britse ministerie van Bin nenlandse Zaken had eerder op de dag laten weten dat Bakri niet terug mag naar het Vere nigd Koninkrijk. Volgens een woordvoerster van minister Clarke is zijn aanwezigheid 'niet bevorderlijk voor het pu- JAKARTA - De Indonesische po litie heeft een nieuwe verdachte aangehouden in de zaak van de vergiftigde mensenrechtenacti vist Munir. De krant Koran Tempo meldde gisteren dat het gaat om een ad vocaat die bij Munir in de busi- nessclass zat in het vliegtuig van Jakarta naar Amsterdam in september vorig jaar. Munir stierf tijdens die vlucht, naar la ter bleek aan een arsenicumver giftiging. ANP/AFP blieke welzijn'. De afgelopen maanden zijn er meerdere op-- stootjes geweest bij de moskee in de Londense wijk Redhill. Bo ze moslimouders probeerden de radicale ronselaars de toegang tot het gebedshuis te verhinde ren. De radicalen nemen jongeren apart en volgen ze naar huis om de tieners ervan te overtuigen dat ze zich bij hen aan moeten sluiten en nodigen ze uit voor bijeenkomsten. The Times meldde vorig jaar dat er in de buurt van Crawley, na bij de Londense luchthaven Gatwick, een trainingskamp was ontdekt. Moslimjongeren werden daar de beginselen van de jihad (heilige oorlog) bijge bracht en hen werd geleerd hoe ze moeten vechten en fit blijven. ANP/RTR/AFP COLOMBO - De minister van buitenlandse zaken van Sri Lan ka, Lakshman Kadirgamar, is gisteravond om 23.00 uur plaat selijke tijd voor zijn privé-wo- ning in de hoofdstad Colombo beschoten. Hij werd onder meer vier keer in het hoofd getroffen. Een uur later overleed hij in een ziekenhuis. Wie de moord gepleegd heeft is nog onduidelijk. Zeer waar schijnlijk zit de bevrijdingsbe weging Tamil Tijgers er achter. Eerder deze maand werden twee leden van die beweging voor de ambswoning van de be windsman opgepakt. Zij waren bezig de omgeving te verkennen en te filmen. Het staakt het vuren dat de rege ring en de Tamil Tijgers begin 2002 overeen kwamen staat de laatste tijd onder zware druk. Vredesbesprekingen hebben niets opgeleverd hetgeen de Ta- mil Tijgers ertoe bracht de strijd weer gedeeltelijk te her vatten. Met de moord bestaat de vrees voor het opnieuw oplaaien van de strijd op grote schaal. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5