Rechtszaak over kap populieren ZONDAG GEOPEND 1 BÊÜcha Slecht weer brengt toeristen met bus en boot naar Vlissingen VERSCHOORE Kop van Evenhuis maakt Huis van Even compleet zeeuwse almanak Kaartje "Het lijkt zo vanzelfsprekend" ffiö Buien belemmeren graanoogst Oorlogsmonument weer verlicht Opknappen weg 'verkiezingsworst' Aanhouding voor mishandeling De bushalte: Aagje Dekenstraat in Vlissingen duumpje wil beeldbepalende bomen aan Damse Vaart behouden 13 augustus 2005 editie Zeeuws-vlaanderen van 12.00 tot 18.00 uur 'uitsluitend keukenshowroom. Het beeld van Gertjan Evenhuis op zijn gevel, foto Lex de Meester Toen de kop stevig tegen de gevel van Gertjan Evenhuis' woning bevestigd was, ging zijn kat er op zitten. „Ik schrok van het verhaal", zegt Maaike Vonk, die nog even geniet van het huis terwijl de Vlissingse kunstenaar zelf op vakantie is in Frank - rijk.„Die kat had wel dood kun nen vallen." De kop prijkt op ongeveer vier meter hoogte tegen de gevel. Evenhuis is beeldhouwer en maakt imposante beelden. Waar hij woont, werkt hij. In de werk plaats liggen beelden en delen van beelden. Een aantal jaren geleden heeft hij de gevel van zijn huis in de Paardenstraat op geknapt. „Om de gevel te ver fraaien en iets van zichzelf te ge ven heeft hij er een kop tegen aan gezet." Vonk, zelf ook kun stenaar, is het gewend dat Gert jan zichzelf altijd als onderwerp heeft. „Het heeft wel iets om op zijn eigen huis een kop van zijn eigen afbeelding te bevestigen en vervolgens het huis een toe passelijke naam te geven: het Huis van Even. Een van zijn zus sen wordt Evenwicht genoemd. Dat zou een mooie naam zijn voor haar huis." Edith Ramakers De vijftiger uit Terneuzen is sinds jaar en dag aangewezen op de fiets en het openbaar vervoer. Collega's beschim pen hem erom, maar zelf ko ketteert hij er graag mee: hij heeft nooit zijn rijbewijs ge haald. Mooier nog, hij heeft zich nooit aan rijles gewaagd. Te eng vond hij. En bovendien brilt hij nogal zwaar en dat speelt hem vooral in de sche meruren parten. Onlangs reisde hij per bus naar het station in Goes om daar te constateren dat de trein vertraagd was. Hij nam bokkig plaats op een bankje en wachtte lijdzaam af. Toen de trein arriveerde nam hij plaats in de eerste klasse. Met een brom overhandigde hij de conducteur zijn kaart je. Die schudde echter het hoofd en stelde vast dat de man op een kinderkaartje reis de. Het antwoord van de Ter- neuzenaar sloeg de NS'er met stomheid: „Kun je nagaan hoe lang ik op die trein heb ge wacht!" Zie de advertentie DELTA WERKT ER AAN: HET WORDT ÉCHT GEREGELD. DELTA N.V. Zes weken lang verschijnt deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen schrijft de redactie over een ander thema. Daarnaast laat de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. Hulst*, Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080 Ie originele Fotopapier! Op wi|ze Kodak Alleen TERNEUZEN - Akkerbouwers snakken naar een paar dagen droog weer. Vanwege het regenachtige zomerweer ligt de oogst van granen nu al zo'n twee weken achter op schema. Na een re genbui blijven de combines werkeloos op het land achter, tot het graan weer droog is. „De weergoden zijn ons niet echt gunstig ge zind", zegt voorzitter J. van Waes van de vakgroep akkerbouw van de ZLTO. „Iedere minuut dat het droog is moeten we gebrui ken. Maar het is heel vochtig weer en dus droogt het niet snel. Als er 's morgens een buitje valt, kun je op zijn vroegst pas weer rond een uur of twee het land op." Volgens Van Waes is er nog geen re den voor paniek. „Tarwe kan nogal wat hebben. Voor het gras zaad ziet het er minder goed uit. Steeds maar afwisselend droog en nat weer is niet goed voor de kwaliteit van het graan. Het kan best zijn dat we in september nog heel goed graan kunnen oog sten, maar nu is het rijp. Nu moet het eigenlijk van het land af. Het is de hoogste tijd dat de zon gaat schijnen." Als de boeren een weekje mooi weer hebben, zijn alle graangewassen van het land af, denkt Van Waes. „Weerman Jos Broeke mag dan wel zeg gen dat het dit jaar een bovengemiddeld goede zomer is, maar voor de oogst is het tot nu toe funest. Het is niet normaal dat de maand augustus zo wisselvallig is, met dan weer droog en dan weer nat weer." foto Wim Kooyman gedactie: 0113-315649 postbus 31,4460 AA Goes Kvertentie-exploitatie: Cd.en Midden-Zeeland: 0113-315520; iuws-Vlaanderen: 0114-372770; pionaal: 020-4562500. 17 september 2005 Dutch Swing College Band BRESKENS - Het oorlogsmonument aan de Steenoven in Breskens heeft een nieuwe schijnwerper. In de nacht van dinsdag op woensdag werd de originele schijnwerper, met een waarde van vijfhonderd euro, gestolen. „We heb ben ons licht daarna bij verschillende mensen opgesto ken. Oud-visser Ko van Hanegem uit Breskens had nog een schijnwerper liggen. Die heeft hij ons ter beschikking gesteld", vertelt J. Provoost van de Stichting Oorlogsmo nument Breskens. Provoost is verguld met dat aanbod, maar de woede over de diefstal is hij nog niet kwijt. Pro voost: „We hebben de nieuwe schijnwerper vastgelast. Dat was bij het vorige exemplaar niet het geval, maar wie verwacht nu zoiets? Die diefstal maakt je niet alleen kwaad, het doet ook veel pijn." HULST - De fractie van Progressief Hulst is verbolgen over de toezegging van wethouder E. de Deckere dat de Van der Maelstedeweg in Hulst binnenkort wordt aange pakt. 'De inwoners van Hulst wordt een verkiezingsworst voorgehouden', vindt de fractie. Fractievoorzitter A. Heg- ger is er echter wel bijzonder gelukkig mee dat de Van der Maelstedeweg wordt gerenoveerd. „Immers het onder houd is jarenlang door de gemeente verwaarloosd." Waar het Hegger om gaat is het tijdstip van de toezegging. Vol gend jaar maart zijn er gemeenteraadsverkiezingen. „Zijn de gemeenteraad en de inwoners van Hulst nu door het college van B en W jarenlang voor de gek gehouden en met kluitjes in het riet gestuurd of hoe zit het nu? Wij heb ben jarenlang aandacht gevraagd voor de staat waarin de Van der Maelstedeweg zich bevindt. Steeds is dit met het zelfde argument afgewimpeld: daar hebben we het geld niet voor.De Deckere zegt de financiën nu rond te heb ben. Binnen een jaar pakt de gemeente de Van der Mael stedeweg aan. Vervolgens moet deze straat een van de be langrijkste ontsluitingswegen van Hulst worden. Hegger zegt de indruk te hebben dat het college de inwoners be wust aan het lijntje heeft gehouden om nu met een verkie zingsworst te komen. AXEL - In een woning aan de Generaal Meijerstraat in Axel zijn gistermiddag uur een 16-jarige en een 35-jarige inwoner uit Axel aangehouden. De twee worden ervan verdacht een 16-jarige inwoner uit Axel te hebben mis handeld. Advertentie Nee, de Gildeweg staat er niet bij", zegt echtpaar De Loos uit Hulst. Het tweetal stond gistermiddag bij een van de drukste bushaltes van Vlissin- aan de Aagje Dekenstraat. «We zijn hier een paar uur gele den afgezet door garage Hof- wan, om gezellig te winkelen ter sijl onze auto een beurt kreeg. Maar we zijn niet van hier, dus weten we niet welke bus we moe ten nemen." Het stel wordt naar de bushalte aan de overkant van de weg ge stuurd. Maar de twee hebben geen haast en blijven even han gen om met andere Zeeuws- Slamingen te praten. Ze wach ten allemaal op bus 56 of 58 die flen naar de boot naar de over brengt. „Als we aan Hof- s,wadden gevraagd om ons Wei'op te halen, dan had hij dat W>k nog gedaan. Dat is nog eens jen mooie service. Maar zo gek billen we het niet maken", zegt De Loos. Be eerste gedachte is dat het i Sen hele onderneming is om Daar Vlissingen te gaan voor een Onderhoudsbeurt van de auto. «Maar we hebben onze auto her in Vlissingen gekocht. Van daar legt De Loos uit. „En het best gezellig om er een dagje Dit van te maken. In Vlissingen Jjn leuke winkels. Leuker in fgeval dan in Hulst." Meer wachtenden zijn het met eens. „Nee, Hulst is niet Veelmeer. Sinds de Belgen niet neerkomen, is het bergaf waarts gegaan. Het is een stil nadje geworden. Hulst heeft Ito geld meer en alle mooie e, middeleeuwse dingen die ^°Szijn, worden afgebro- F-Tieleman, die op vakantie is n roede, is het met hem eens. JZeeuws-Vlaanderen wren, maar woont alweer to wat jaartjes in Eindhoven. Hij viert in Zeeland vakantie omdat hij van Zeeuws-Vlaande- ren is bhj ven houden en om er familie te ontmoeten. „Hulst mist de Belgen", is ook zijn con clusie. Het echtpaar Tieleman is door het slechte weer in Vlissingen terecht gekomen. „In de stad ben je minder afhankelijk van het weer. En we hadden wel zin om de boeken- en kunstmarkt te bezoe ken. Helaas lagen er niet zoveel bijzondere dingen in de kraam pjes. Ik heb een paar boeken ge kocht, meer niet." Ze wilden gisterochtend met de fiets naar de boot in Breskens gaan, maar het weer zag er niet veelbelovend uit. „We hebben de auto gepakt en geparkeerd bij het parkeerterrein bij de boot", zegt Tieleman. Het was de eerste keer dat ze met het fietsvoetveer naar de overkant gingen en ze zijn gematigd tevreden over de ver binding: „Wel aardig, maar geef ons de oude, grote boot maar, waar je een kopje koffie kon drinken bij de overtocht. Dit is toch meer een gewone bus." De twee maken zelden gebruik van het openbaar vervoer. „Maar als je zoals ik niet zo goed ter been bent, dan is het een uitkomst. Ik hoorde net van een paar mensen dat ze over de groene boulevard naar het NS-station wandelen. Dat is een mooie wandeling, maar voor mij net iets te ver." De 'veelgebruikers' van de bus sen herken je direct. Die kijken niet meer naar de bustijden, maar sluiten gewoon achteraan. „Ik neem deze bus altijd, want die stopt vlak voor mijn huis in de Lekstraat in Oost-Souburg", zegt G. van der Hooft. „Vroeger ging ik nog vaker. Toen reed ik gratis, omdat mijn man bus chauffeur is geweest en (ex)-werknemers een vrij-ver voerkaart kregen." Ze heeft het vrij-vervoerbewijs nog in haar portemonnee zitten. Het was tot juli 2003 geldig. „Daarna hebben we het niet meer verlengd, want vanaf dat moment moesten we er tweehon derd euro voor betalen. Dat komt door de belastingdienst, die niet meer accepteerde dat mijn baas ons gratis wilde laten reizen", merkt Van der Hooft Edith Ramakers Wachten op de bus in de Aagje Dekenstraat. fov p Lex de Meester (Advertentie) Dinnershow met spectaculaire luchtacrobatiek en muziek All-in prijs 59,50 (incl. diner en 4 consumpties) 9 10 september 2005 Reserveren noodzakelijk Info: www.neeltjejans.nl/nl/bencha Reserveren: om - 655 672 E-mail: events@neeltjejans.nl hoge bomen tot een lengte van zeven of acht meter. Herman: „Volgens deskundigen zou dat de vitaliteit van de bomen bena delen, maar uit een contra-ex pertise van De Bomenstichting blijkt het tegendeel. Een mooi voorbeeld is een afgeknakte po pulier, waarop ooievaars dit jaar een nest hebben gebouwd. Die herstelt zich prima. Het ver baast ons ook dat alleen wij zor gen hebben over de populieren. Van de stadsraad en gemeente raadsleden hoor je niets. Wij we ten ook wel dat deze bomen niet het eeuwige leven hebben, maar we willen ze zo lang mogelijk be houden. Ze horen gewoon bij de Damse Vaart." De gemeente Sluis en Rijkswa terstaat hebben inmiddels een kapvergunning voor de bomen, 't Duumpje heeft daarom een be roepsprocedure ingesteld. Het is nog niet bekend wanneer de rechtszaak dient. Burgemeester J. Sala van de ge meente Sluis wil niet reageren zolang de zaak nog in behande ling is bij een bezwarencommis- sie. Stamrot Woordvoerder E. de Feijter van Rijkswaterstaat laat weten dat er wel degelijk gekeken is naar alternatieven. „Een aantal bomen wordt gesnoeid, maar veertien exem plaren vertoonden stamrot. Dat kan gevaarlijk zijn voor mens en dier, dus willen we ze velled. We kunnen overigens nog niet beginnen met kappen, want we moeten nog wachten op het advies van de bezwarencommis- sie. Die heeft de zaak deze week in een hoorzitting aangehoord. Er loopt bovendien ook nog een Sjaak Herman van 't Duumpje gaat het om een specia- i soort, de marilandica, die in Jfederland en Vlaanderen niet ijeel voorkomt. De bomen zijn iwnderddertig jaar oud en bepa- :n het karakteristieke beeld in de Damse Vaart. „Veertien bomen zijn in beheer van Rijks- f aterstaat, zestien (bij het Blau- e Torenpad en de Smeestraat) ajn eigendom van de gemeente Sluis. üowel Rijkswaterstaat als de ge beente Sluis willen de bomen lappen, omdat ze door hun uderdom een gevaar voor mens a omgeving kunnen zijn. Wij geven toe dat er een kans be aat dat zo'n boom tijdens een orm op een huis valt, maar het raait allemaal om aanvaard- risico. En waar leg je dan e grens?", zegt Herman, olgens 't Duumpje tast de kap an de bomen niet alleen het ka rakteristieke plaatje aan, maar ook de leefomgeving van vleer muizen en uilen. jDe vleermuizen overwinteren Stenen Beer en hebben hun kraamkolonie in de holtes de bomen. Daarnaast heb ben de populieren cultuurhisto- waarde. Ze staan op elk van de Damse Vaart", liet een haalbaar- naar het te- van de dertig meter jinnr Raymond de Frel hoge bomen tot een lengte van aanvraag voor een vrijstelling zeven of acht meter. Herman: van de flora-en faunawet.Her- SLUIS - Natuurbeschermings- „Volgens deskundigen zou dat man maakt zich ook zorgen om vereniging 't Duumpje spant de vitaliteit van de bomen bena- Mn rechtszaak aan tegen de ge meente Sluis en Rijkswaterstaat om de kap van dertig monumen tale populieren aan de Damse tin Sluis te voorkomen. het ooievaarsnest, waar dit jaar nogal trouw aan hun plaats, dus kans dat er een ooievaarskolo- drie ooievaars jongen werden ge- het kan zijn dat ze volgend jaar nie in Sluis ontstaat. Dat is toch boren. Herman: „Ooievaars zijn terugkeren. Er bestaat zelfs een een attractie op zich?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 59