Grotere rol provincie bij ramp Zeeuws varend erfgoed naar Sail 15 Palingvissers winnen geding over sluis Brouwersdam <un Gelder: burgemeester niet belasten met coördinatie streek el voor zonder ijbewijs rijden Wachten op nieuwe opzet Zeeland Seaports Grootste containerschip vertraagd Brandjes in Wissenkerke Onderzoek naar scheepswrak Drankrit met schade bestraft Werkstraf voor mishandeling Inwoner Graauw krijgt straf voor kinderporno zaterdag 13 augustus 2005 ifMaurits Sep ipELBURG - De sluis in de jotversdam moet dit najaar ■rtig dagen dicht. De rech- Middelburg heeft de eis jde palingvissers voor het be- van de dertig-dagenrege- gisteren toegewezen. ministerie van Verkeer en erstaat wil de sluis het hele door openhouden. Dat is be- voor de waterkwaliteit, om- I er dan zout en zuurstofrijk gter vanuit de Noordzee in de evelingen terechtkomt. Bo- vendien is dat goed voor de pa lingstand, aldus het ministerie. Volwassen palingen kunnen door de open spuisluis naar de Noordzee om aan de andere kant van de Atlantische Oceaan te gaan paren. De jonge palin gen keren later terug naar de Grevelingen. De palingvissers willen juist voorkomen dat volwassen palin gen wegzwemmen. Daarom hou den zij vast aan de dertig-dagen- regeling. Overigens betwijfelen zij sterk of het openhouden van de Brouwerssluis echt goed is voor de palingstand. Tijdens de zitting wezen zij er al op dat het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Voedselkwaliteit geen maatregelen neemt in het Volkerak-Zoommeer. Daar wordt juist door LNV betwijfeld of dat werkelijk zou helpen bij het verbeteren van de paling stand in het algemeen. De rechter was dat ook opgeval len. Tijdens de zitting vroeg hij de advocaat van het ministerie naar de reden waarom in het Volkerak-Zoommeer geen, en in het Grevelingenmeer wel maat regelen worden genomen. Mede om die reden had advo caat J. Vermeulen van de paling vissers goede hoop op een voor zijn cliënten positief besluit. Dat de rechter de dertig-dagen- regeling in stand laat, kwam voor hem niet echt als een ver rassing. „Je moet altijd maar af wachten of het lukt, maar wij hadden er wel vertrouwen in." Nederland is bezig met een na tionaal beheerplan voor de pa lingstand. De vissers vinden dat daarop gewacht moet worden voordat een nieuw besluit wordt genomen over de dertig-dagenre geling, zegt woordvoerder J. Ge- leijnse. Bovendien vindt hij dat Nederland niet op eigen kracht maatregelen moet nemen. Hij stelt dat alleen maatregelen in Europees verband zin kunnen hebben. Hij verwacht dat het nog wel vier tot vijf jaar zal du ren voordat in Brussel overeen stemming bestaat over die Euro pese maatregelen. De uitspraak van de rechter in Middelburg over de dertig-da genregeling blijft van kracht tot zes weken nadat de Raad van State uitspraak heeft gedaan in de bodemprocedure die de vis sers hebben aangespannen te gen de afschaffing van de rege ling. Dat betekent dat de sluis dit najaar dicht mag. Hoe het bij de Raad van State gaat aflo pen, durfde Geleijnse niet te voorspellen. arEmile Calon IDDELBURG - Bij een groot- Üaligc ramp moet de burge- lester in zijn eigen gemeente jven zodat hij van nabij lei- kan geven aan de bestrij- ig. Commissaris van de konin- iff.van Gelder vindt dat een igemccster van een getroffen ineente niet belast moet wor- s met de coördinatie van de ipenbestrijding voor een hele reek vanuit een regionaal cri- centrum ■vindt dat, in navolging van in België en Duitsland ge iteerde systeem, de coördina- bij een wat grotere ramp et komen te liggen bij de com- sarisvan de koningin. „Hier- worden de betrokken bur- meesters in staat gesteld zich pile te concentreren op de oblematiek binnen hun eigen meente", schrijft hij in een hvoord op vragen van de K-fractie. politieke groepering pleitte mgs voor het instellen van c terreurcoördinatieteam om orbereid te zijn op aanslagen. Gelder vindt zo'n team niet riig omdat de hulpdiensten, geacht de aard van het inci- nt, in staat moeten zijn ade- aat te reageren. commissaris gebruikt het itwoord aan de PvZ om zich g eens publiekelijk kritisch te laten over de regelgeving odom de rampenbestrijding. IDDELBURG - De Middel- irgse politierechter heeft giste- tn een 56-jarige drankrijder I Hulst conform de eis veroor- ttld tot vier weken cel. e verdachte beschikt al enige ren niet over een geldig rijbe- ijs. Het weerhoudt de man er iet van om in zijn auto te stap- Sterker nog: de Hulstenaar bomt er niet voor om met flinke slok te veel op achter it stuur van zijn bedrijfsauto kruipen. Zo werd de Hulste- wop 9 maart dit jaar in Vo- Iwaarde betrapt met een alco- "te van 645 microgram, at is bijna drie keer zoveel al- ihol als is toegestaan. De man üscheen gisteren niet op de zit- Dg Tegenover de politie ver harde hij zich niets van het onnis aan te trekken. „Ik blijf jijen." Zijn strafblad gaf reden n dat hij dit voornemen tl uitvoer zal brengen. Nu is het zo dat na een fikse ramp de burgemeester van de zwaarst getroffen gemeente van uit het regionaal crisiscentrum de rampenbestrijding coördi neert. Van Gelder vraagt zich af of zoiets wel wenselijk is. „Deze burgemeester wordt immers al geconfronteerd met een veel heid aan problemen." Ook merkt hij op dat het niet verstan dig is een burgemeester vanaf af stand het gemeentelijk apparaat aan te laten sturen. De burge meesters J. Lonink (Terneuzen) en J. Schouwenaar (Middel burg) lieten zich onlangs ook kri tisch uit over de plicht om bij een grotere ramp af te reizen naar een regionaal centrum. Tij dens een nabespreking van de Nationale Staf oefening Kerncen trale Borssele merkte Lonink op dat het niet verantwoord is om tijdens zo'n ramp de burgemees ters bij elkaar te zetten in een re gionaal coördinatiecentrum. Ze ker niet als er geëvacueerd moet worden. „In zo'n geval moet de burgemeester ter plaatse zijn en niet opgesloten zitten." Schouwenaar ondersteunde die woorden en dat hij in zo'n geval leiding zou geven vanuit zijn ei gen stadskantoor en niet vanuit een regionaal of provinciaal cen trum. De voorzichtige opmerking van Schouwenaar om te kijken of de provincie een coördinerende rol zou kunnen krijgen bij een wat grotere ramp, werd door de an dere burgemeesters destijds re soluut afgewezen. Desondanks ziet Van Gelder dat wel als een mogelijkheid om de zaak wat beter te regelen. Daar bij wijst hij naar het feit dat 'Zeeuwse gemeenten relatief kleinschalig zijn, terwijl het van uit het provinciaal apparaat ge makkelijker is gedurende een crisis langdurig mensen vrij te maken'. Wat hem betreft wordt er ook wat meer gekeken naar het bui tenland om lering te trekken van de oplossingen die daar ge vonden zijn voor tijden van cri sis, zegt hij in een toelichting. „Ik wil af van dat nationalis tisch gedoe. Laten we over de grenzen kijken en profiteren van de kennis die daar aanwe zig is." YERSEKE - Een deel van de Zeeuwse traditionele vloot, ongeveer twintig schepen, is op weg naar Sail Amsterdam. Vrijdagavond vertrok de klipper Avontuur vanuit Yer- seke en zondagmorgen is het de beurt aan een tiental schepen dat onder de vlag van de stichting Behoud Hoogaars vanuit Veere koers zet naar Amsterdam. De drie kotters Elisabeth uit Vlissingen, de Horizon uit Kamperland en de Sara Lena uit Goes varen via de Noordzee naar Scheveningen. Vanuit Scheveningen doen ze dinsdag mee aan de zogenaamde Haringtocht naar IJmuiden. Ongeveer 560 schepen uit heel Nederland, varend in de categorie Varend Erfgoed, zullen aan de manifesta tie in Amsterdam meedoen. Deze schepen zullen in Amsterdam zo veel mogelijk bij elkaar blijven. Tijdens SAIL 2005 Amsterdam zal het Varend Erfgoed activiteiten verzorgen zoals de Vlootschouw en de Grachtentocht. Ook zal een deel van het Varend Erfgoed tijdens SAIL Amsterdam 2005 een aantal omliggende steden en dorpen aandoen. Het Varend Erfgoed komt tijdens SAIL te liggen in het Oosterdok en het Aquarena, ten westen van de Verbindingsdam. De PZC redactie doet vanaf maandag in de Va kantierubriek dagelijks verslag vanaf de schepen van de stichting Behoud Hoogaars over de voorbereidingen en de activiteiten van Sail Amsterdam, foto Willem Mieras oor Rinus Antonisse IDDELBURG - Het dagelijks 'ovinciebestuur ziet geen kans Ptorte termijn een toekomstvi sie voor havenschap Zeeland Seaports te presenteren. Op zijn ^egst in de loop van 2006 kan I' met Provinciale Staten over (sproken worden. 11 januari dit jaar namen de Sta si een motie aan van G. van erGiessen (D66). De strekking de opdracht voor het dage- provinciebestuur om de andel en wandel van Zeeland sports over de afgelopen tien l.door te lichten. Toegespitst op gepleegde investeringen en daaruit voortvloeiende werkge legenheid. Met het oog op de toekomst vroe gen de Staten (op de SGP na) ook om een voorstel over de bes te organisatievorm voor het ha venschap. Het groeiende ongenoegen over de samenwerking met het Ha venbedrijf Rotterdam was voor naamste aanleiding voor de Sta- tenmotie. Toenmalig gedeputeerde G. de Kok verwachtte de klus wel in pakweg een half jaar te kunnen klaren. Dat blijkt een erg opti mistische inschatting te zijn. Er is veel meer tijd nodig, laat het dagelijks provinciebestuur we ten. Het gaat in feite om twee zaken: welk takenpakket is voor Zee land Seaports als havenbedrijf het beste (alleen beheerder of ook ontwikkelaar)? En welke vorm past daar het beste bij (ge meenschappelijke regeling of naamloze vennootschap)? Om op de vragen een goed ant woord te geven, is de wijze van samenwerken met Rotterdam van wezenlijk belang. Die is nu geregeld via de Exploitatiemaat schappij Schelde-Maas. Alle nog braakliggende gronden van Zeeland Seaports (ook de Axel- se Vlakte) zijn in ESM onderge bracht. Inmiddels heeft een delegatie van Zeeland Seaports gepraat met de directie van Havenbe drijf Rotterdam. Voorman H. Smits vindt dat de havenontwik kelingen zoals die zich in Zee land voordoen tot de kem-activi- teiten van het havenbedrijf be horen, al meent hij ook dat de huidige samenwerkingsvorm minder voldoet. Het dagelijks provinciebestuur acht het correct om Zeeland Seaports tijd te gunnen om eerst zelf een visie te ontwikkelen. Per slot van rekening is het schap nog steeds een gemeen schappelijke regeling, waarin ook Borsele, Terneuzen en Vlis singen meedoen. De provincie is slechts één van de partijen. Er moet een heleboel uitgezocht worden: wat wordt het taken pakket van Zeeland Seaports, wat blijft er over van de samen- VLISSINGEN - Het tot nu toe grootste containerschip ter wereld, de MSC Pamela, is vertraagd op zijn eerste reis in het noordwesten van Europa. Het in Zuid-Korea gebouw de schip, dat 9200 containers van twintig feet (ruim zes meter) kan vervoeren, zou dit weekeinde Antwerpen aan doen. Het schema is echter bijgesteld. In de nacht van zon dag op zaterdag komt de MSC Pamela de Westerschelde opvaren, dinsdag overdag gaat het terug van Antwerpen naar zee. De vertraging is vooral ontstaan door allerlei plichtplegingen tijdens de maidentrip. De MSC Pamela is 337 meter lang en 45,60 meter breed. Het is het eerste con tainerschip waarop in de breedte achttien in plaats van zeventien containers kunnen worden geplaatst. WISSENKERKE - De brandweer moest gisteren twee keer in actie komen om kleine brandjes in het buitenge bied bij Wissenkerke te blussen. Om twaalf uur rukte het team Kamperland - waar Wissenkerke onder valt - uit, omdat aan de Groeneweg balen hooi en stro in brand ston den. Rond half vijf was het opnieuw raak aan de Zand- hoekweg, waar een stukje dijk in brand stond. Alleen van de eerste brand kon de brandweer gisteren met zekerheid zeggen dat hij was aangestoken. ZIERIKZEE - Duikers van het NISA, het Nederlands In stituut voor Scheeps- en onderwater Archeologie, onder zoeken momenteel een scheepswrak in de Noordzee. Het gaat naar alle waarschijnlijkheid om het wrak van De Roompot. Dit schip is in 1853 in het zicht van de thuisha ven vergaan omdat het schip op een zandbank is gestoten en lekgeraakt. De Roompot is gebouwd in de periode 1841-1844 in Zierikzee en maakte reizen naar Indië. Het scheepswrak is al een jaar of twaalf geleden ontdekt en een geliefd object voor sportduikers. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een dertigjarige inwoner van Sint Gilles-Waas voor dronken rijden duizend euro boete en een jaar rijont zegging, waarvan de helft voorwaardelijk, opgelegd. In de strafmaat werd meegenomen dat de Belgische automo bilist op 21 mei dit jaar in Clinge twee auto's ramde. De man moest zich bij het uitstappen vasthouden aan zijn au to. Hij overschreed bijna vier keer de limiet voor alcohol. De officier van justitie eiste een hogere boete, omdat het rijverbod alleen in Nederland geldt. Ook een drankrijder uit Sint-Niklaas mag in België blijven rijden. De Belg werd voor het weigeren van een blaastest op 26 maart in Hulst conform de eis veroordeeld tot duizend euro boete en tien maanden rijontzegging. De man was al eerder met justitie in aanraking gekomen voor dronken rijden. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 24-jarige inwoner van Terneuzen voor een mishandeling bij verstek tot 32 uur werkstraf. De ver dachte sloeg en stompte op 27 december vorig jaar in Ter neuzen een plaatsgenoot in het gezicht. door Aector Dooms MIDDELBURG - De foto's die hij gemaakt had van kleine meis jes, vielen in de beleving van de 35-jarige inwoner van Graauw niet onder kinderporno. „Het waren voor mij minderjarige mo dellen. Ik was mij van geen kwaad bewust. Het was nieuws gierigheid van me", beweerde gisteren de man op de zitting van de Middelburgse politierech ter. Op zijn computer werden vorig jaar oktober 1800 afbeeldingen van kinderporno aangetroffen. De officier van justitie wees de man erop dat hij zelf een doch tertje van zes jaar heeft en dus wat invoelender had moeten zijn. Op de foto's stonden meisjes van Russische afkomst in de leef tijd van zes tot twaalf jaar die misbruikt werden. „De foto's circuleren op het in ternet. Die meisjes worden heel hun leven hiermee geconfron teerd", zei de officier. Ze^hield in haar eis van 240 uur werk straf en drie maanden voorwaar delijke gevangenisstraf reke ning met zijn blanco strafblad. De politierechter nam de eis over. De pornografische beelden wer den op een Amerikaanse websi te tegen betaling aangeboden. Via een politieonderzoek in de Verenigde Staten kwam men aan de hand van creditcards op het spoor van een groot aantal afnemers van de kinderporno plaatjes, onder wie veel Neder landers. Ook verdachte had met een creditcard betaald. (Advertentie) werking met Rotterdam via ESM; als er een andere vorm ge wenst is, welke moet dat wor den; wat betekent een verande ring voor de positie van het per soneel; hoeveel tijd neemt een mogelijke omzetting in beslag? Eind dit jaar verwacht het dage lijks provinciebestuur helder heid over het standpunt van Zee land Seaports over de wijze waarop de samenwerking met Rotterdam moet worden voort gezet. De Staten krijgen de toe zegging dat ze steeds tijdig over de ontwikkelingen geïnfor meerd worden, zodat ze niet met onomkeerbare besluiten ver rast worden. COR DE JONGE 'wSNQiQ?TZoM&zfweHm INDFrCrPnMPMnr SZFfiFhJ AJ F?/=nLi Kom naar de nieuwe Tijgerkreek. Dichterbij durf je niet. Diergaarde BL1JD0RP www.diergaardeblijdorp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 55