Üert! wil helderheid over lening gemeente PZC Op zoek naar matrassen voor de valkuil PZC W atersportclub wil vuurtoren bemand houden Jacht in de problemen Gluurverbod Veere op verzoek politie 13 'uictie betreurt gebrek aan inspraak Mosselfeesten Philippine met stadsomroepers lominee Visser tiGasthuiskerk utomobiliste lelandt in sloot près-ski Kop-staartbotsing met vier auto's Goes sluit Tiendendreef af Van Dok bezoekt jarig Ambon Infopaneel bij brug en sluis Beledigen politie leidt tot boete Presentatie boek over Rina Hendrikse-Heyboer zaterdag 13 augustus 2005 pfPiflt Kleemans JRIKZEE - De Schou- n-Duivelandse oppositiepar- jlerl! wil van het college van igemeester en wethouders «lelijkheid over de door het gelijks gemeentebestuur afge ven lening van tien miljoen to. Alert! had graag mee wil- _i praten over de beslissing de jing aan te gaan. Dat blijkt magen van de fractie ge bracht de raad vori- ■naand via een raadsbrief op te van het feit dat het in 05 bij de Bank Neder- Gemeenten (BNG) een je geldlening ter hoogte van miljoen euro had afgeslo- Hetgaat hierbij om een le mmet een looptijd van 25 r tegen een rente van ruim procent. gens het college was dat no- omdat de Wet Financiering Kentrale Overheden (Fido) inschrijft dat als bij een ge- tente sprake is van een struc- tel liquiditeitstekort - doorlo- 'dgebrek - de schuld k! worden omgezet in een vas- Bezorgklachten: '■0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE il: 0111 -454647 ix: 0111-454657 (E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Pifit Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES 'Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET www.pzc.nl ^•mail: web@pzc.nl lening. Volgens de fractie is dat verplicht vanwege de hoogte van de lening. Door het afslu- tien ervan gaat - stelt Alert! - de gemeente een verplichting aan waarvan de jaarlijkse lasten ho ger dan 5000 euro zijn. In dat soort gevallen dient het college volgens Alert! toestem ming te vragen aan de gemeente raad. Alert! baseert zich daarbij op de uitgangspunten voor het gemeentelijk financieel beleid, inzonderheid de financiële ver ordening. Ook wil de partij we ten welke schulden ertoe heb ben geleid dat bij de gemeente een structureel liquiditeitste kort is ontstaan. Verder vraagt Alert! of de gemeente alleen haar licht heeft opgestoken bij de BNG of dat ook offerte is ge vraagd bij andere financiering sinstellingen en zo ja, met welke offertes het aanbod van de BNG dan is vergeleleken. In het ver lengde daarvan ligt de vraag van Alert! onder welke voor waarden de vaste geldlening is afgesloten en of dat dan de meest voordelige voor de ge meente Schouwen-Duiveland zijn. door Wout Bareman PHILIPPINE - Tradtiegetrouw houdt Philippine in het laatste weekeinde van augustus de Mos selfeesten. De negenentwintig ste editie krijgt dit jaar extra kleur door het 500-jarig bestaan van het mosseldorp. Dat indruk wekkende jubileum werd eerder al gevierd. De Mosselfeesten kunnen worden beschouwd als een mooie afsluiting van het ju bileumjaar. De activiteiten tijdens het evene ment wijken nauwelijks af van die van voorgaande jaren. Alle 'succesnummers' zijn gehand haafd, zoals het mosselen koken (en verorberen) op de markt, de wedstrijd mosselsteken, de uit reiking van de Gouden Mossel aan een persoon of organisatie die zich verdienstelijk heeft ge maakt op promotioneel vlak en er is traditiegetrouw ook een grote braderie. Daarnaast staan tal van andere leuke activiteiten op het pro gramma zoals een grote rommel markt, een kermis en een stads omroepersconcours. Het con cours is opgezet in nauwe sa menwerking met de stichting Stadsomroep Nederland en vindt zaterdag plaats. Er doen tien stads- en dorpsomroepers aan mee, onder wie Wim de Smit uit Nisse, Gatze Demoed uit Stavenisse en Cees Blaeke uit Sluis. srt! wil van B en W weten larom verzuimd is de raad te laten doen over de ERIKZEE - Dominee Hans isser van de Pauluskerk in Rot- is zondag 21 augustus oorganger in de Gasthuiskerk Zierikzee. idienst van de Vrijzinnige Ge- eente Zierikzee heeft die zon- thema 'Hoe vinden we nd eigenlijk' en begint om uur. floop is er gelegenheid na praten met dominee Visser. IERIKZEE - Een 26-jarige au- imobiliste uit de gemeente chouwen-Duiveland is in de icht van donderdag op vrijdag ®d twee uur gewond geraakt eenzijdig ongeval op de Jlokweg in Zierikzee. De m reed op bovengenoemde Eg rechtdoor de sloot in. Ze ?p lichte verwondingen op aan lar schouder. ERIKZEE - Après-ski in de roer. Brogum in Zierikzee iat op 19 augustus helemaal t teken van dit feest, ski-artiesten als Ronnie onals (bekend van Abnor- Stefan en Alwin en de t-drive-in show treden op. avond begint om 21.00 uur. Milou Verkerke aan de brug boven de gloednieuwe valkuil, gevuld met brokken van oude bedmatrassen. Trainer Julian Ringelberg kijkt toe. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Oproepen om spullen voor de rommelmarkt of voor oude boe ken en voor oud papier zijn schering en inslag. De roep om oude bedmatrassen is wat opmerkelijker. De oproep van Gymnastiekvereniging Delta Sport uit Zierikzee trekt dan ook extra de aan dacht. „Wij zijn dringend op zoek naar oude matrassen voor de bouw van de nieuwe valkuil", luidt de toelichting. Dat maakt het allemaal nog wat crypti- scher. Gaan de leden van het tot nu toe spran kelend actieve Delta Sport het moede hoofd te rusten leggen en hebben ze daar oude matrassen voor nodig? Niks blijkt minder waar. Er is de afgelopen weken juist keihard gewerkt. „We heb ben met een groepje van circa tien ouders een nieuwe valkuil onder de brug gebouwd", vertelt trainer Julian Ringelberg met enige trots. Hij wijst naar de door bekisting omzoomde ruim te onder het gymnastiektoestel. Daar mee is een valkuil van circa twintig ku bieke meter gecreëerd. De bedoeling is dat de turners daar een zachte landing in kunnen maken. Vul ling rhet schuimrubber is daarvoor een eerste vereiste. „Heel veel schuimrub ber", benadrukt Ringelberg. „Wat er nu ligt, is nog maar een bodempje hoor. Dat zijn al ongeveer twintig in brokken gesneden matrassen. Ik schat dat we er nog wel dertig of veertig nodig hebben om een echt goed gevulde valkuil te ma ken", zegt de trainer. Hij kijkt wat verbaasd op van de vraag of al die brokken schuimrubber straks netjes worden afgedekt met een strak gespannen doek. Nu oogt het immers wat slordig. Volgens Ringelberg is dat nou net de bedoeling. Hij legt uit wat het voordeel van deze specifieke valkuil is. „Je kunt er lekker en zacht in terecht komen, zonder risico op blessures. Aan deze brug kan dan goed getraind wor den voor nieuwe oefeningen, waarbij de sporter wat vaker kan vallen. De mat ten die we bij de andere toestellen ge bruiken zijn minder geschikt om veel vuldig achtereen op te vallen. Daarbij zou je bijvoorbeeld wat sneller je schou der kunnen bezeren. Die brokken schuimrubber geven volledig mee en daardoor loop je die kans veel minder." De bouw van de valkuil heeft alles te maken met de vaste opstelling van gym- toestellen die bij de start van het ko mend seizoen in de gymzaal aan de Mu- lockstraat wordt doorgevoerd. „Het zal enorm veel tijd schelen dat er niet meer met toestellen moet worden gesjouwd en zo wordt het mogelijk ons lespro gramma uit te breiden", zegt Ringel berg. Hij benadrukt de ferme ledengroei bij Delta Sport. In de afgelopen tweeënhalf jaar steeg het aantal leden van honderd naar tweehonderd. Om dat voorkomen dat de gymnastiekvereniging volledig uit zijn jasje groeit, is besloten tot die vaste opstelling van de toestellen. Daar door moeten de jazz-dansgroepen van Delta Sport verkassen. Voor hen is ruim te gevonden bij de Beatrixschool en in het MFC. Verder is onderhuur aan de Judo- en karatevereniging niet meer mo gelijk. Zij kunnen vanaf het nieuwe sei zoen terecht in een sportzaal bij Scho- lengroep Pontes. Voorzitter Kees Verkerke laat weten dat dit alles een korte termijnoplossing betreft. Delta Sport voert intensief over leg met de gemeente én met Pontes over verkoop van de zaal aan de Mu- lockstraat en mogelijke nieuwbouw bij de Scholengroep in Zierikzee. De gym nastiekvereniging richt zich op de toe komst en daarin acht Verkerke een goed geoutilleerde gymnastiekaccommo- datie van groot belang. Delta Sport hoopt binnen enkele jaren de beschik king te hebben over een wedstrijdzaal die is goedgekeurd door de Koninklijke Nederlandse Gymnastiek Unie. Voorlopig is het echter nog even roeien met de riemen die men heeft en hoopt Ringelberg zo snel mogelijk de vereiste oude matrassen bijeen te hebben. Ze kunnen afgeleverd worden bij de gym zaal aan de Mulockstraat of na een tele foontje aan hem: 06-13046456, ook thuis worden opgehaald. Hij en enkele ouders staan met het broodmes gereed om ze in brokken te snijden, die matras sen. door Piet Kleemans BROUWERSHAVEN - Water sportvereniging Brouwershaven pleit voor behoud van de kust- wachtpost Ouddorp in de huidi ge, bemande, vorm. De WSV rea geert daarmee op berichten over mogelijke automatisering van de vuurtoren in Ouddorp. De Ouddorpse vuurtoren ver vult volgens de WSV Brouwers haven een zeer belangrijke func tie voor de veiligheid van be roepsvaart, visserij en water sport. De kustwachtpost houdt het weer nauwlettend in de ga ten, laat indien nodig storm- waarschuwingen uitgaan en at tendeert op windstoten en on weer. De post heeft in de visie van de watersportvereniging verder een belangrijke coördine rende taak bij reddingsacties, milieuproblemen en problemen met betonning. De radarsystemen van de Oud- dorpse kustwachtpost zijn ge koppeld aan die op de vuurto ren in Haamstede. Het werkge bied strekt zich uit over het Ha ringvliet, de Grevelingen, delen van de Oosterschelde, de Ooster- scheldemonding ten westen van de stormvloedkering tot zelfs Westkapelle aan toe. De WSV roemt de kennis van de vuurtorenwachters, die met ver rekijkers vanaf hun 58 meter ho ge post de omgeving in de gaten houden. De WSV heeft inmid dels de afdeling belangenbehar tiging van het Watersportver- bond ingeschakeld. Die gaat lob byen bij Rijkswaterstaat voor behoud van een bemande kust wachtpost in Ouddorp. VLISSINGEN - Reddingsboot de Zeemanshoop van de reddingsmaatschappij uit Breskens heeft gistermiddag een klein jacht met twee beman ningsleden veilig aan wal in Vlissingen kunnen brengen. Ter hoogte van De Wielingen brak - tij dens zwaar weer - de mast van het zeiljacht. De gehavende boot werd rond half twee opgemerkt ZIERIKZEE - Op de N59 in Zierikzee vond gistermiddag rond vijf uur een kop-staartbotsing plaats waarbij vier personenauto's waren betrokken. Ter hoogte van de rotonde met de Lange Blokweg ston den twee Duitse automobilistes stil in verband met een file. Een achteropkomende negentienjarige automobilist uit de gemeente Borsele kon door hard op de rem te trap pen nog op tijd tot stilstand komen. Een negentienjarige automobilist uit dezelfde gemeente die daar weer achter reed, kon niet meer op tijd stoppen en botste achterop zijn voorganger. Op zijn beurt schoof hij weer door tegen de auto's daarvoor. De ambulance was ter plaatse en heeft een van de inzitten den, een 8-jarig Duits meisje, ter plaatse onderzocht dat klaagde over misselijkheid, maarzij hoefde niet mee naar het ziekenhuis. De auto's van beide negentienjarige Borselse bestuurders raakten zwaar beschadigd en moesten worden wegge sleept. GOES - De gemeente Goes gaat de Tiendendreef afsluiten voor autoverkeer. Het kronkelstraatje tussen de Westsin gel en de 's-Heer Hendrikskinderendijk wordt volgens het college van burgemeester en wethouders vaak ge bruikt als sluiproute door automobilisten die vanaf de Westsingel snel naar de Goese Polder willen. Aan de Tiendendreef staat De Kring, een school voor spe ciaal basis- en voortgezet onderwijs voor kinderen met een communicatieve en/of auditieve handicap. De gemeente wil voorkomen dat er gevaarlijke situaties ontstaan als de school in- en uitgaat. VLISSINGEN - De Vlissingse burgemeester A. van Dok-van Weele brengt begin september een bezoek aan Ambon, de hoofdstad van de Molukken. De aanleiding van het bezoek is het 430-jarig jubileum van de stad. Ambon is sinds 1996 een zusterstad van Vlissingen. B. La- tuheru zal tijdens het bezoek de Molukse gemeenschap van Vlissingen vertegenwoordigen. Burgemeester Van Dok-van Weele vertrekt op 2 septem ber. Op 10 september keert zij terug naar Nederland. SLUISKIL - Alle bruggen en sluizen van Rijkswaterstaat in Zeeland worden voorzien van zogenaamde dynamische route-infopanelen (drip's). De panelen bij de bruggen over het Kanaal Gent-Terneu- zen verstrekken informatie over de momenten waarop die bruggen draaien. Op de panelen bij onder meer de Kreekraksluizen, de Bergschediepsluis, de Zandkreeksluis, de Grevelingen- sluis, de Krammersluizen en de sluizen in Terneuzen wordt actuele informatie verstrekt voor de beroeps- en re creatievaart over bijvoorbeeld stremmingen, gepland on derhoud, het waterpeil en wachttijden. De drip's worden in de loop van volgend jaar geplaatst. Deskundigen van Rijkswaterstaat studeren nog op de uit voering en de financiering van het project; dat wordt op gezet in nauw overleg met andere dienstkringen. door Selma Osman VEERE - Met het bespiedings verbod sluit de gemeente Veere zich aan bij Vlissingen en Mid delburg. Die steden hebben in de Algemene Plaatselijke Veror dening (APV) al een artikel opge nomen dat het begluren van per sonen verbiedt. De politie heeft Veere gevraagd dit ook te doen. Reden voor het verzoek is vol gens politiewoordvoerder J. van Mourick dat in de gemeente Veere de afgelopen jaren drie ge vallen van bespieding hebben plaatsgevonden. Recent was dat in Oostkapelle. In mei probeer de een gluurder daar video-op names te maken van erotische taferelen in huizen. De politie kon hem niet bekeuren omdat het bespieden in de Veerse APV niet strafbaar was gesteld. Het college stelt nu voor om de APV aan te passen zodat gluurders in de toekomst kunnen worden aangepakt. Veere heeft in 1997 bij de herin deling, toen uit vijf gemeenten één nieuwe ontstond, een nieu we APV gekregen. Volgens een woordvoerster van de gemeente is destijds gekozen voor het meest sobere model. „Dat hield in dat overbodige verbodsbepa lingen, zoals de stoep schoonve gen, eruit zijn gelaten. Nu blijkt er behoefte te zijn aan een uit breiding." De politie vraagt wel vaker een gemeente om de APV aan te pas sen. Dat gebeurt als de politie moet optreden tegen iets dat door de gemeente niet strafbaar is gesteld. Als het aan het Veerse college ligt, zijn voyeuristische hande lingen in de toekomst strafbaar. Ook is het dan verboden om met een verrekijker mensen in gebou wen, woonwagens of woonboten te bespieden. Politiewoordvoerder Van Mou rick erkent dat het niet eenvou dig is een gluurder te betrap pen. „Maar als we het constate ren, kunnen we een proces-ver- baal uitschrijven." De Politie Zeeland krijgt maar weinig klachten binnen van mensen die bespied worden. „Het komt gelukkig niet zo vaak voor", zegt Van Mourick. Volgens hem hebben de meeste mensen het ook zelf niet in de gaten dat er iemand door het raam staat te gluren. Het duurt nog zeker twee maan den voor het bespieden in Veere strafbaar wordt. De raad buigt zich op 6 oktober over het voor stel om de APV aan te passen. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft giste ren twee Terneuzenaren veroor deeld tot boetes van 250 euro we gens het beledigen van de poli tie en het niet opvolgen van een bevel. De mannen hielden zich op 3 april in Terneuzen op in de buurt van een discotheek en ne geerden een bevel van de politie om zich te verwijderen. Daarbij hadden ze twee agenten uitge scholden. door de post bij het Schelde Coördinatiepunt in Vlissingen, die de reddingsmaatschappij infor meerde. De reddingsmaatschappij meldde dat de twee opvarenden vanuit Vlissingen op de motor konden doorvaren naar hun thuishaven in Kortge- ne. foto Lex de Meester door Melita Lanting OUWERKERK - Het verhaal van Rina Heyboer uit Sirjans- land is ruim vijftig jaar na de Ramp op papier gezet. Rina Hen drikse-Heyboer was twintig jaar toen in 1953 het water kwam. Rina Heyboer heeft bij de Ramp haar ouders, haar zusje en een broertje verloren. „Het is een be schrijving van de geschiedenis zoals ze die beleefd heeft", ver telt J. Schoof van het waters noodmuseum in Ouwerkerk. Het boek Niets bij geval is ge schreven door R. Hoogerwerf en het boek is voorzien van veel fo to's. Op donderdag 25 augustus wordt Niets bij geval gepresen teerd in het Watersnoodmu seum in Ouwerkerk, in samen werking met uitgeverij en boek handel De Ramshoorn. Tijdens de presentatie inter viewt Ria Geluk Rina Hendrik se-Heyboer en de heer Folmer. Ook hij heeft de Ramp in 1953 meegemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 53