>zc Redding museumcollectie nabij BÊÜcba lecht weer brengt toeristen net bus en boot naar Vlissingen Hik 31 bI VERSCHOORE "Het lijkt zo vanzelfsprekend" Iruse Oudheidkamer krijgt klimaatbeheersing Bloembakken op Krukweg Goes Goes steunt proef kweek zagers Oorlogsmonument weer verlicht Celstraf voor veelpleger De bushalte: Aagje Dekenstraat in Vlissingen Kop van Evenhuis maakt Huis van Even compleet [actie: 0113-315649 w.pzc.nl 5redactie@pzc.nl ^531,4460 AA G°es lèrtentie-exploitatie. S pn Midden-Zeeland: 0113-315520; Vlaanderen: 0114-372770; Saai: 020-4562500. lerdag 13 augustus 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland Op de originele wijze op 1 Kodak Fotopopier! Alleen bij... (Advertentie) DELTA IIILA DELTA WERKT ER AAN: HET WORDT ÉCHT GEREGELD. DELTA N.V. zeeuwse almanak Kaartje De vijftiger uit Temeuzen is sinds jaar en dag aangewezen op de fiets en het openbaar vervoer. Collega's beschim pen hem erom, maar zelf ko ketteert hij er graag mee: hij heeft nooit zijn rijbewijs ge haald. Mooier nog, hij heeft zich nooit aan rijles gewaagd. Te eng vond hij. En boven dien brilt hij nogal zwaar en dat speelt hem vooral in de schemeruren parten. Onlangs reisde hij per btis naar het sta tion in Goes om daar te con stateren dat de trein ver traagd was. Hij nam bokkig plaats op een bankje en wachtte lijdzaam af. Toen de trein arriveerde nam hij plaats in de eerste klasse. Met een brom overhandigde hij de conducteur zijn kaart je. Die schudde echter het hoofd en stelde vast dat de man op een kinderkaartje reis de. Het antwoord van de Terneu- zenaar sloeg de NS'er met stomheid: „Kun je nagaan hoe lang ik op die trein heb ge wacht!" ee, de Gildeweg staat er niet bij", zegt echtpaar De los uit Hulst. Het tweetal and gistermiddag bij een van drukste bushaltes van Vlissin- D.aan de Aagje Dekenstraat. Te zijn hier een paar uur gele- ffl afgezet door garage Hof- an, om gezellig te winkelen ter- 1 onze auto een beurt kreeg, aar we zijn niet van hier, dus tien we niet welke bus we moe- nnemen." et stel wordt naar de bushalte ffl de overkant van de weg ge- lurd. Maar de twee hebben ten haast en blijven even han en om met andere Zeeuws- temingen te praten. Ze wach- allemaal op bus 56 of ;58 die pnnaar de boot naar de over- Mbrengt. „Als we aan Hof- P hadden gevraagd om ons op te halen, dan had hij dat nog gedaan. Dat is nog eens pmooie service. Maar zo gek niet maken", zegt Loos. eerste gedachte is dat het jen hele onderneming is om KP Vlissingen te gaan voor een Onderhoudsbeurt van de auto. paar we hebben onze auto term Vlissingen gekocht. Van- De Loos uit. „En het F best gezellig om er een dagje van te maken. In Vlissingen leuke winkels. Leuker in «geval dan in Hulst." peer wachtenden zijn het met „Nee, Hulst is niet Pmeer. Sinds de Belgen niet teer komen, is het bergaf- Prtsgegaan. Het is een stil Me geworden. Hulst heeft pi geld meer en alle mooie pe, middeleeuwse dingen die rno§ ziin> worden afgebro- Tieleman, die op vakantie is r roede, is het met hem eens. Km in Zeeuw^-Vlaanderen r?ren, maar woont al weer f wa* iaartjes in Eindhoven. Dinnershow met spectaculaire luchtacrobatiek en muziek All-in prijs 59,50 (incl. diner en 4 consumpties) 9 10 september 2005 Reserveren noodzakelijk Info: www.neeltjejans.nl/nl/bencha Reserveren: 0111 - 655 6/2 E-mail: events@neeltjejans.nl WILHELMINADORP - De gemeente Goes zet bloembak ken op de Krukweg bij het Goese Meer in een poging sluipverkeer te ontmoedigen. Het gaat om een tijdelijke maatregel, waar de Belangen Vereniging Wilhelminadorp en de Vereniging van Bewoners van het Goese Meer om hebben gevraagd. De bloembakken moeten recreanten weren die in de zo mer naar het strand gaan of er vandaan komen. Veel dag jesmensen kiezen de route langs het Goese Meer en door Wilhelminadorp om de drukke Deltaweg te omzeilen. Ze rijden volgens bewoners vaak te hard. Goes overlegt mo menteel met het waterschap Zeeuwse Eilanden over een definitieve oplossing: een knip in de Krukweg. Kattendij- kenaren, die vaak via de Krukweg richting Noord-Beve land rijden, zijn daar echter massaal tegen. GOES - De gemeente Goes stemt in met het proefproject van Topsy Baits, de grote zagerkwekerij in de Wilhelmina- polder. Het is de bedoeling dat boeren in Wolphaartsdijk en Kats zagers gaan kweken voor het bedrijf. Topsy Baits produceert nu vooral wormen voor de hen gelsport, maar wil zich ook op de verwerking van zagers in visvoer richten. Daarvoor moet de productie omhoog, zij het dat de ruimte in de Wilhelminapolder beperkt is. Om die reden brengt het bedrijf de kweek onder bij boe ren, voor wie dat een geheel nieuwe neventak wordt. De gemeente Noord-Beveland heeft inmiddels al een pro cedure in gang gezet voor de oprichting van een zagerkwe kerij bij akkerbouwer C. van der Maas in Kats. Goes volgt nu met een procedure voor akkerbouwer M. Janse in Wolphaartsdijk. Bij beide bedrijven komt een bassin van tweeduizend vierkante meter. De proef duurt twee jaar. BRESKENS - Het oorlogsmonument aan de Steenoven in Breskens heeft een nieuwe schijnwerper. In de nacht van dinsdag op woensdag werd de originele schijnwerper, met een waarde van vijfhonderd euro, gestolen. „We hebben ons licht daarna bij verschillende mensen op gestoken. Oud-visser Ko van Hanegem uit Breskens had nog een schijnwerper liggen. Die heeft hij ons ter beschik king gesteld", vertelt J. Provoost van de Stichting Oor logsmonument Breskens. Provoost is verguld met dat aan bod, maar de woede over de diefstal is hij nog niet kwijt. Provoost: „We hebben de nieuwe schijnwerper vastgelast. Dat was bij het vorige exemplaar niet het geval, maar wie verwacht nu zoiets? Die diefstal maakt je niet alleen kwaad, het doet ook veel pijn. Maar mocht de schijnwer per ooit gevonden worden, dan krijgt Van Hanegem zijn lamp natuurlijk terug." MIDDELBURG - Een 48-jarige Vlissinger deed gisteren in Mid delburg zijn beklag over de maatschappelijke begeleiding. Hij vertelde niet terug te willen naar zijn woning zolang hij slecht begeleid wordt. Hij zei geen geld te hebben. Dat was ook de reden dat de veelpleger 29 juli dit jaar in Vlissingen op dievenpad was gegaan. Hij stal in een winkel parfum. „Dat wil de ik verkopen om aan eten te geraken", zei hij. Twee maan den eerder had hij uit een open staande auto een tas met geld, paspoort, rijbewijs en een bril weggenomen. Sinds 1 augustus zit de man in detentie. Politierechter I. Wol- tring veroordeelde de Vlissinger conform de eis tot twee maan den cel. |tuurnota ii klein museum, maar, vindt iStichting Bruse musea, wel met een fraaie collectie die j moeite van het beschermen vindt ook het dagelijks ge- van Schou- Het college lit dat de investering in de kli- atvoorziening uitstekend Stm de in ontwikkeling zijn- 'cultuurnota. Eén van de alge- De houten lambrizering in de Pronkkamer heeft, net als de kleding, zwaar te lijden onder het vocht. mene uitgangspunten daarvan is verantwoord collectiebeheer en daar draagt de komst van kli maatbeheersing zeker aan bij in de visie van Burgemeester en wethouders. „Omwille van het behoud van deze collectie is kli maatbeheersing noodzakelijk." Dat vindt ook voorzitter van de stichting A. Verschoor. Hij is dan ook zeer in zijn nopjes met de subiside van de gemeente. Goede klimaatbeheersing bete kent dat de aantasting van de museumcollectie - en dan vooral de kleding- een halt toegeroe pen kan worden en dat is niet voor z'n tijd. Op termijn kan mo gelijk ook het aangetaste hout werk gerestaureerd worden, maar voorlopig is dat nog toe komstmuziek. Airco Verschoor gaat er vanuit dat nog dit najaar, na het museum seizoen, begonnen kan worden met de aanleg van het klimaat- beheersingsysteem In een eerder stadium zijn de technische mogelijkheden al met deskundigen besproken en volgens Verschoor is het heel goed mogelijk het systeem zo in te bouwen dat het niet storend in het zicht zit foto Dirk-Jan Gjeltema „Er komen geen radiatoren of zoiets. Het werkt met luchtkana- len. 's Zomers kun je koelen en 's winters verwarmen." De Oudheidkamer is nog open tot en met 30 september. Tij dens de Herfstvakantie is het kleine museum toegankelijk van 15 tot en met 29 oktober. Zes weken lang verschijnt deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen schrijft de redactie over een ander thema. Daarnaast laat de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. Advertentie Hij viert in Zeeland vakantie omdat hij van Zeeuws-Vlaande ren is blijven houden en om er familie te ontmoeten. „Hulst mist de Belgen", is ook zijn con clusie. Het echtpaar Tieleman is door het slechte weer in Vlissingen terecht gekomen. „In de stad ben je minder afhankelijk van het weer. En we hadden wel zin om de boeken- en kunstmarkt te bezoe ken. Helaas lagen er niet zoveel bijzondere dingen in de kraam pjes. Ik heb een paar boeken ge kocht, meer niet." Ze wilden gisterochtend met de fiets naar de boot in Breskens gaan, maar het weer zag er niet veelbelovend uit. „We hebben de auto gepakt en geparkeerd bij het parkeerterrein bij de boot", zegt Tieleman. Het was de eerste keer dat ze met het fietsvoetveer naar de overkant gingen en ze zijn gematigd tevreden over de ver binding: „Wel aardig, maar geef ons de oude, grote boot maar, waar je een kopje koffie kon drinken bij de overtocht. Dit is toch meer een gewone bus." De twee maken zelden gebruik van het openbaar vervoer. „Maar als je zoals ik niet zo goed ter been bent, dan is het een uitkomst. Ik hoorde net van een paar mensen dat ze over de groene boulevard naar het NS-station wandelen. Dat is een mooie wandeling, maar voor mij net iets te ver." De 'veelgebruikers' van de bus sen herken je direct. Die kijken niet meer naar de bustijden, maar sluiten gewoon achteraan. „Ik neem deze bus altijd, want die stopt vlak voor mijn huis in de Lekstraat in Oost-Souburg", zegt G. van der Hooft. „Vroeger ging ik nog vaker. Toen reed ik gratis, omdat mijn man bus chauffeur is geweest en (ex)-werknemers een vrij-ver voerkaart kregen." Ze heeft het vrij-vervoerbewijs nog in haar portemonnee zitten. Het was tot juli 2003 geldig. „Daarna hebben we het niet meer verlengd, want vanaf dat moment moesten we er tweehon derd euro voor betalen. Dat komt door de belastingdienst, die niet meer accepteerde dat mijn baas ons gratis wilde laten reizen", merkt Van der Hooft op. Edith Ramakers Wachten op de bus in de Aagje Dekenstraat. foto Lex de Meester jrPietKleemans UINISSE - Het geduld van Stichting Bruse Musea wordt ooiid. De gemeente Schou- n-Duiveland maakt met een van 20.000 euro instal- ie van een klimaatbeheersing- leem in de Bruse Oudheidka- 1 mogelijk. Daarmee wordt aantasting van de kwetsbare Sectie een halt toegeroepen. j Bruse Oudheidkamer is ge- jtigd in een achttiende-eeuws ndje aan de Oudestraat in iunisse. De voormalige visser is ingericht in de van grootmoeders tijd, com- jet met in plaatselijke kleder- gehulde poppen en een - g bespeelbaar - harmonium, i Pronkkamer' verkeert nog heel in authentieke staat, in- isief de markante houten lam- jzenng. De trots van het mu il is het fraaie Petrus jjout-servies, maar ook het jt aandacht gerestaureerde en het aandoenlij- oude kinderspeelgoed zijn de van het bekijken waard, lie kruidentuin achter het mu- pn staat tijdens het zomersei- is op woensdag een mosselko- rdanwel een bolusbakker. Het beeld van Gertjan Evenhuis op zijn gevel, foto Lex de Meester Toen de kop stevig tegen de gevel van Gertjan Evenhuis' woning bevestigd was, ging zijn kat er op zitten. „Ik schrok van het verhaal", zegt Maaike Vonk, die nog even geniet van het huis terwijl de Vlissingse kunstenaar zelf op vakantie is in Frank- rijk.„Die kat had wel dood kun nen vallen." De kop prijkt op ongeveer vier meter hoogte tegen de gevel. Evenhuis is beeldhouwer en maakt imposante beelden. Waar hij woont, werkt hij. In de werk plaats liggen beelden en delen van beelden. Een aantal jaren geleden heeft hij de gevel van zijn huis in de Paardenstraat op geknapt. „Om de gevel te ver fraaien en iets van zichzelf te ge ven heeft hij er een kop tegen aan gezet." Vonk, zelf ook kun stenaar, is het gewend dat Gert jan zichzelf altijd als onderwerp heeft. „Het heeft wel iets om op zijn eigen huis een kop van zijn eigen afbeelding te bevestigen en vervolgens het huis een toe passelijke naam te geven: het Huis van Even. Een van zijn zus sen wox-dt Evenwicht genoemd. Dat zou een mooie naam zijn voor haar huis." Edith Ramakers 17 september 2005 Dutch Swing College Band

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 51