Stop! Niet nog meer windmolens Guantanamera Draaiboek voor vertrek Gaza Koude oorlog Rusland-Polen pyr Ik hoop dat de Groenen nooit meer in het parlement terugkeren 13 augustus 1955 zaterdag 13 augustus 2005 door Carel Goseling Rusland hoopt dat twee re cente aanvallen op Poolse diplomaten in Moskou de rela tie met Polen niet onder druk zal zetten. De Russische staatssecretaris van Buiten landse Zaken Sergei Kislyak leek oprecht toen hij de Pool se ambassadeur zijn 'diepe spijt' betuigde voor het feit dat onbekenden binnen vijf dagen twee Poolse diploma ten op straat in elkaar sloe gen. Beiden liggen in het zie kenhuis. Op de Poolse ambassade in Moskou wordt gerept over 'po litieke motieven' die aan de gebeurtenissen ten grondslag liggen. Concrete bewijzen zijn er niet, vermoedens ge noeg. Eind juli werden in Warschau drie kinderen van Russische diplomaten op straat overvallen en beroofd. Dat gebeurde door een groep jongeren die anti-Russische leuzen schreeuwden. Op het ministerie van Kislyak werden Poolse politici er met een van beschuldigd anti-Rus sische sentimenten in hun land aan te wakkei'en. Presi dent Poetin sprak van een 'on vriendelijke daad' en een 'mis daad'. Rottingsproces Na de aanvallen in Moskou er kende de Poolse minister van buitenlandse zaken, Adam Rotfeld, dat de relatie met Rusland slechter wordt. Dat is een understatement. Het rottingsproces is al jaren gaande. De Russen hebben het de Polen nooit vergeven dat zij zich onvoorwaardelijk achter de Amerikaanse inval in Irak schaarden. En dat zij zich als EU-lid meteen hard maakten voor een toekomstig lidmaatschap voor Oekraïne. Het feit dat president Kwasniewski zich bij de revo lutie in Oekraïne eind 2004 achter oppositieleider Joesjtsj- enko schaarde, zette kwaad bloed in Moskou. Dat er in Warschau een plejn vernoemd is naar de Tsjetsj eense rebellenleider Doeclaje? zint Moskou allerminst. j Het gemeenschappelijke verle- den vormt de bron van allee!, lende. In de Tweede Wereld.' oorlog pikte Stalin dooreet afspraak met Hitier een groo' deel van Oost-Polen in. Lata kreeg Polen, tot 1989, te ma., ken met het communisme naar Sovjet-model. Het Pook se parlement eiste dit jaarver- geefs van de Russische colle ga's dat zij de overeenkom?.] tussen Stalin en Hitier veroor-i delen en daarmee ook de Pool- j se bezetting. Daarnaast eis- ten de Poolse parlementariërs! excuses voor 'Katyn'. Bij Ka- tyn kwamen in de oorlog ruim 25.000 Polen om. Ver moord door de Duitsers war. de communistische verkla- i ring. Na 1989 bleken de Pole» door de Russen te zijn omge- j bracht. Die zaak zit de Polen nog heel j hoog. Dat bleek nog bij dezes. tigjarige viering van ket ein de van de Tweede Wereldoor log op 9 mei in Moskou Kwasniewski wilde Katja aankaarten bij gastheer Poe- tin, maar die had daargeeo, oren naar Dat Poetin in zijn! rede de Poolse rol in de oor log niet noemde betekende' meer olie op het vuur. Polen reageerde woedend. Zes voor stellingen van het beroemde i Bolshoiballet in Polen wer den geschrapt. Niemandi kocht kaartjes. Inmiddels is de verhouding zo danig dat in de Russische me dia openlijk over een 'Koude: Oorlog' wordt gerept. Polenis uit op confrontatie, zo is de stelling. In plaats van te stre ven naar eenheid in Europa, werkt Polen alleen aan een scheiding, is de mening die ook in politieke commentaren begint door te klinken. Don derdagavond werd een Poolse journalist op straat in Mos kou door onbekenden in el kaar geslagen. De 'oorlog' gaat verder. GPD door Wierd Puk Stop! Hongerstaking. Niet nog meer windmolens!'. Het grote spandoek aan de provin ciale weg bij Nauen, zo'n 50 ki lometer van Berlijn, is niet te missen. In de ernaast opgestel de legertent zijn Peter Eicholz (39) en Rudolf Bachmann (82) sinds tien dagen in hongersta king. De twee mannen protesteren te gen het alsmaar uitdijende aan tal windmolenparken in de Bondsrepubliek. Onder regie van samengestelde regeringspar tij Bündnis '90/De Groenen is Duitsland in de afgelopen jaren in razend tempo volgebouwd met windturbines. Critici spre ken gekscherend over de 'Spar- gelisierung' (Spargel betekent asperge) van Duitsland door de 1 voormalige protestpartij. 1 De Groenen van milieuminister 1 Jürgen Trittin geloven heilig in de noodzaak van alternatieve energiebronnen. Duitsland kent nu 8500 windinstallaties en er 1 staan er nog eens duizenden ge pland. 'Veel Duitsers vinden de windmolens ook esthetisch heel mooi', heet het op de Groe- nen-website. 'In vergelijking met de 180.000 electricteitsmas- ten is het aantal turbines in het landschap bovendien zo goed als verwaarloosbaar.' Dood en verderf Maar Bachmann en Eichholz zijn woedend. „Die windmolens doden duizenden dieren per jaar", weet Bachmann. „En wij, de omwonenden, worden ziek van het lawaai en de turbulentie die die dingen veroorzaken. Ze staan maar een paar honderd meter van onze huizen. Plet is een schandaal dat dit in Duits land mogelijk is." De twee leden van het burgerini tiatief 'Gegenwind Nauener Platte' zijn zichtbaar verzwakt. Bachmann ('Kijk, mijn bierbuik is weg') kreeg zelfs te maken met familie en vrienden die vrèesden voor de gezondheid van de hoogbejaarde activist. Peter Eicholz, een strijdlustige Hongerstaking in Nauen. In een legertent zijn Peter Eicholz (links) en Rudolf Bachmann sinds elf dagen in hongerstaking. De SPD-politici Angelika Krüger-Leissner en Giinter Baaske luisteren naar zijn verhaal. foto Konrad Radon/GPD machinebankwerker, gaat door 'totdat de politiek zich be weegt.' Eichholz woont eigen lijk in Berlijn. Met zijn 19-jari- ge zoon kocht hij bij Nauen een oude boerderij. „Vlak in de buurt staan al enkele windmo lens. Het moeten er 25 worden. Een heel park dus! Eén van de gevolgen is dat onze huizen enorm in waarde dalen." Op 18 september, als er verkie zingen worden gehouden, kan Eicholz zijn gram halen. De grootste oppositiepartij, CDU/CSU, heeft al een herzie ning van het energiebeleid aan gekondigd. Zo willen de chris ten-democraten en liberalen de door SPD en Groenen besloten 'Atomausstieg' - de sluiting van de Duitse kerncentrales - terug draaien. Wantrouwen Eichholz is echter wantrouwig. Hij hecht weinig geloof aan een conservatief-liberaal alterna tief. „Ze kunnen zoveel zeggen. Maar ik hoop wel dat De Groe nen nooit meer in het parlement terugkeren. Ik heb die partij nooit zien zitten." Paardenfok- ster Elvira Hagen (40) is het met de kritiek eens. „Wij leven hier in en met de natuur", zegt de blonde Beierse, die in 1996 naar deze streek trok en er 100 hecta re land kocht. „Die Groenen-po- litici zijn theoretici, die in de stad wonen. Maar wij zien de ne gatieve effecten die windmolens hebben op dieren en mensen." Elvira's paarden bijvoorbeeld raken regelmatig in paniek. „Paarden schrikken snel en wen nen niet aan onverwachte gelui den. Doordat hun oren zo goed zijn, hebben ze echt last van het lawaai van de turbines. En als ze op hol slaan kunnen ze hun verzorgers gemakkelijk verwon den. Toen wij hier kwamen wo nen was er helemaal geen spra ke van de bouw van zoveel wind molens. Ons is niets gevraagd." Slachtoffers Rudolf Bachmann somt de tegen argumenten op. „Eén windmo len doodt per jaar gemiddeld drie dieren. Met 8500 windmo lens in Duitsland zijn dat meer dan 25.000 vogels en vleermui zen." Rudolf heeft foto's van een grote, bloedende ooievaar, die door een wiek werd geraakt. „Kijk, zijn poten liggen hele maal aan gruzelementen." Vroe ger, vertelt Bachmann, kwamen de reeën en de everzwijnen tot bij zijn huis. „Die beesten zijn nu weg." Peter Eichholz houdt meer van zakelijke argumenten. „Ieder een weet dat windmolens maar zo'n 70 dagen per jaar draaien. De rest doen conventionele cen trales. Het is puur ideologie en politiek. En doordat deze ener gie zwaar wordt gesubsidieerd zijn de exploitanten de enigen die er profijt van hebben. De consument draait op voor de kosten." GPD door Ad Bloemendaal Israël zet meer dan vijftigdui zend manschappen in voor de evacuatie van achtduizend kolo nisten in de Gaza-strook. Een militaire actie zonder vijand, maar met een geduchte tegen stander. Radicale kolonistenleiders heb ben aangekondigd dat hun aan hang er alles aan zal doen om de soldaten en politiemensen het werken onmogelijk te maken. Ze hebben hun operatie ge noemd naar hun strijdkleur: 'Oranje Dageraad'. Zon dagnacht, klokslag twaalf uur, gaat bij de doorlaatpost Kissu- fim de poort op slot. Vanaf dat moment hebben alleen nog de of ficiële ontruimers toegang tot Gush Katif, het blok van Israëli sche nederzettingen in de Ga zastrook. Een paar uur na de af sluiting, in de vroege ochtend van maandag, trekken de eerste legerkonvooien op naar de ne derzettingen. Soldaten gaan van deur tot deur om gezinnen te ma nen niet langer te wachten met hun vertrek. Ze krijgen tot dins dagavond twaalf uur de tijd hun boel te pakken en te verdwij nen. Het leger stelt manschap pen en 3100 containers beschik baar om te helpen. Kolonisten die niet voor dinsdagavond zijn vertrokken verliezen een deel van de financiële compensatie die de regering hun toekent. De legerleiding verwacht maan dag en dinsdag geen grote weer stand van bewoners, maar de duizenden rechtse activisten die vooral vanuit Jeruzalem en de Westelijke Jordaanoever in Gush Katif zijn geïnfiltreerd, vormen een onzekere factor. Dinsdagavond om twaalf uur is de voorbereidende fase afgeslo ten. Vanaf woensdagochtend te ontruimen. Zoals bij veiligheid soperaties gebruikelijk is, zijn de troepen ingedeeld in kringen. De eerste kring zijn de man schappen die de kolonisten daadwerkelijk hun huizen uit zetten. Weten ze de bewoners niet te bewegen naar de bussen te lopen, dan worden die bij kop en kont gepakt en naar binnen gehesen. Harder verzet wordt ge broken met waterkanonnen en eventueel traangas, maar het ge bruik van radicalere middelen is niet toegestaan. Soldaten in de tweede kring hebben een be langrijke taak. Zij moeten zor gen dat activisten van Oranje Dageraad geen toegang krijgen tot de gebieden die worden ont ruimd. Palestijnse militanten De derde cirkel bevindt zich aan de rand van het nederzettin- genblok, waar aanvallen kun nen worden verwacht van Pales tijnse militanten. De Palestijnse politie heeft beloofd ook van haar kant een bijdrage te leve ren om dat soort geweld te voor komen. Soldaten in de vierde kring kiezen positie in het grens gebied tussen de Gazastrook en Israël, om te voorkomen dat nog meer 'oranje infiltranten' Gush Katif weten te bereiken. Verwacht wordt dat de operatie drie of vier weken zal duren. In de Gazastrook rekent men op fel verzet in de nederzetting Kfar Darom, waar nog niemand van de vijfhonderd ideologisch gemotiveerde bewoners verhuis dozen heeft besteld. Ook in de grootste nederzetting, Neveh De- kalim, zal het er waarschijnlijk heet aan toe gaan. Daar verblij ven zeker duizend activisten van buiten. In drie van de vier nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever, die als laatste worden ontruimd, zijn de mees te bewoners al vertrokken. Al leen de vierde, Sa-Nur, staat be kend als militant. GPD pagina 5 •Unicef in de bres voor jeugd Gaza Ortal Reuven, bewoonster van de nederzetting Gush Katif, rust vrij dag even uit tijdens de ontruiming. foto Stefan Zaklin/EPA Ook in deze krant zult u wel één van die spetterende advertenties vinden die een reisje naar Cuba aan prijst. Mijn oog viel er toevallig op om dat elders in die krant een artikel stond over Guantanamo. Als u dat reisje maakt zult U er niks •van merken. Vanuit Havana zou je in een gammele bus een paar honderd kilo meter moeten afleggen via Camagüey tot aan Santiago waar de weg ophoudt. Want deze Amerikaanse marinebasis ligt, afgeschermd in de uiterste zuid-oosthoek van Cuba, aan de baai van de provincie Guantanamo. Dat is meteen al curieus: Amerikaanse soldaten op een eiland dat nu al 45 jaar met Amerika overhoop ligt. Juist daar, aan de rand van de Sierra Maestra, waar Fidel Castro met een handvol 'guerrilleros' zijn revolutie - later zijn totalitaire regiem- begon. En gek ge noeg heeft hij dit stukje grondgebied dat al in 1903 op slinkse wijze in Ameri kaanse handen kwam nooit meer op geëist, ook niet toen hij tijdens de Ame rikaans-Russische rakettencrisis van 1962 in de positie was om samen met Chroesjtsjov die teruggave als troost prijs uit de onderhandelingen te sle pen. Nu is het een helse gevangenis, eigen lijk een concentratiekamp dat gewe tensvragen oproept: hoe is het mogelijk dat een land als Amerika daar nog steeds honderden mensen achter prik keldraad gegijzeld houdt? Het zijn ver dachten, niet meer dan dat, die in de niets-ontziende 'war on terrorism' er gens in Afghanistan, Pakistan, Irak of elders zijn opgepakt. Zij mogen geen gevangene worden genoemd, want dat zou hen formeel tot krijgsgevangene maken. En dat zou betekenen dat zij volgens de normen van de Geneefse Conventie behandeld zouden moeten worden met alle rechten van dien, waar onder het recht om na de vijandelijkhe den te worden vrijgelaten. Waren de woorden van president Bush niet Mission accomplished? Volgens die Conventie gelden voor een krijgsgevangene dezelfde regels als voor degene die hem gevangen houdt, in dit geval de Amerikaanse Uniform Code of Military Justice. Maar Bush en Rumsfeld hebben die eerbiedwaardige Conventie altijd terzijde geschoven. De ze oorlog is immers van het type 'catch-as-you-cateh-can'. Daarom moest voor de gedetineerden ook een gelegenheidstitel bedacht worden: 'vij andige strijders'. De oorlog wordt ook niet gevoerd tegen een andere staat die tot overgave kan worden gedwongen, sterker nog: er is nooit een oorlogsver klaring geweest. Nee, dit is een strijd tegen een anonieme vijand, zonder ein de, zonder -vrede. Wat betekent dit woordenspel nu voor die 500 gedetineerden? Om te beginnen zijn velen - ik schat het merendeel - vaak min of meer lukraak opgepakt. Vaak niet eens in gevechtsomstandighe den. Ze weten niet precies waarvan zij worden verdacht anders dan een an ti-Amerikaanse houding of gedrag. Het bewijs van die verdenking wordt hun 'om veiligheidsredenen' onthouden. Zij hebben geen rechtsbijstand omdat het bij de verhoren niet gaat om een rechts zaak maar om een 'administratieve zit ting' Dat gebeurt door een 'militaire commissie' die zowel rechter als partij is: 'judge and jury', en die veel minder bewijslast nodig heeft dan in de gewo ne rechtspraak. Daarmee staat Guanta namo niet alleen buiten de Geneefse Conventie, maar ook buiten de Ameri kaanse wet. Nu is dezer dagen een boek verschenen van Erik Saar, een Amerikaanse ser geant die er een half jaar heeft ge werkt: 'An eyewitness of Life at Guan tanamo'. Een onverdachte bron: Saai- was een bevlogen Republikein die na 11 september dienst nam om 'de terro risten waar ook ter wereld uit te roeien'. In zijn opleiding werd hem ver teld dat martelingen zinloos zijn omdat aldus verkregen informatie meestal on betrouwbaar is. Toen hij dat op Guanta namo toch zag gebeuren, vroeg zijn ge weten hem te kiezen: Amerikaan, sol daat of christenmens? Daarmee voegt hij met zijn boek iets toe aan de gruwe len die we al kenden, niet die van de ge- martelden, maar van de martelaren: willekeur van de ergste soort. Of - met de understatement die The Economist eigen is: 'not a nice place to be'. Die wil lekeur bleek overduidelijk toen enige tijd geleden enkele honderden gedeti neerden ineens zonder verdere verkla ring weer mochten vertrekken; en we derom nu onderhandeld wordt om ze aan enkele bevriende landen over te dragen, zeg maar te dumpen. Volgens Amnesty International is het eigenlijk een Goelag-archipel, zij het dan met dit belangrijke verschil dat de echte Goelags volgens de toenmalige Sovjet-staat nodig waren om de binnen landse orde te handhaven. Die nood zaak bestaat voor de Goelag in minia tuur Guantanamo helemaal niet, eer der het integendeel: Nu al meer dan de helft van de Amerikanen de oorlog in Irak niet meer ziet zitten, begint ook het republikeinse kamp zich zorgen te maken over deze schandvlek die het draagvlak voor president Bush in bin nen- en buitenland ondermijnt. Eind vorig jaar al besliste het Hoogge rechtshof dat de gevangenen een recht op beroep dienen te hebben en dat hun 'terreurdaden onder dezelfde rechtsre gels vallen als oorlogshandelingen'. De cynische reactie daarop van vice-presi dent Cheney: 'Guantanamo zal niet ge sloten worden want u moet begrijpen dat die gevangenen hele slechte men sen zijn'. Met zo'n haast infantiele ge meenplaats wordt de bewijslast wel erg dun. Nu valt mij ineens dat prachtige lied te binnen dat ons uit de Cubaanse folklo re is bijgebleven: Guantanamera. Kent u het nog? Het gaat over iets heel an ders, een verloren geliefde, een Guajira uit de streek. Maar in de gezongen tekst is er één regel die zó op Guantana mo kan slaan: 'Guantanamera, no sé porqué te estas portando tan mal'. Pre cies dat zou ik tegen onze Amerikaanse vrienden willen zeggen: waarom gedra gen jullie je toch zo slecht? Arnold van Niekerk OVERLEDEN - Thomas Mann, de beroemde Duitse schrijver, is gisteren op 80-jari- ge leeftijd overleden in een zie kenhuis in Zürich. Mann over leed aan de gevolgen van trom bose. Hij zal worden begraven op de begraafplaats van Kur- chlberg, vlak bij Zürich. KOPERDRAAD - In Middel burg stonden twee woonwagen bewoners terecht omdat zij uit een loods van de PTT in Ter- neuzen duizend kilo koper draad ontvreemd zouden heb ben. De buit hadden ze in Ber gen op Zoom in een bos begra ven. Toen ze die later weer op groeven, werden ze betrapt. Ten gen het duo werd acht maan den celstraf geëist, waarvan vier voorwaardelijk. BOEFJES - In een warenhuis in Den Haag is een negenjarig jongetje aangehouden toen hij voor tien gulden snoep wil» kopen. De winkelier vertrouw] de het niet, en seinde de poliut in. Daarop bekende het ventje sa men met een elfjarig meisje dp voorbije weken in Scheve» gen diverse portemonnee's tl] hebben gestolen uit badkle ding en badtassen, in totaal ruim zeventig gulden. Internet: www.pzc.nl Internetredactie: r fit i Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Hoofdredactie: A. L Oosthoek Bezorgklachten: D. Bosscher (adjunct) 0800-0231231 A. L. Kroon (adjunct) op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; Centrale redactie: zaterdags tot 12.00 uur. Stationspark 28 Postbus 31 Abonnementen: 4460 AA Goes 0800-0231231 Tel: (0113)315500 autom. afschrijving acceptgiro Fax: (0113)315669 per maand: 19,95 n.v.t E-mail: redactie@pzc.nl per kwartaal: 58,00 60,25 per jaar: €222.50 226,50 Lezersredacteur: A. J. Snel Voor toezending per post geldt een Stationspark 28 toeslag. Postbus 31 E-mail' lezersservice@pzc.nl 4460 AA Goes Beëindiging van abonnementen Tel: (0113)315660 uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor hel Fax: (0113)315669 einde van de betaalperiode. E-mail: lezersredacteur@pzc.nl PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Middelburg: Losse nummers per stuk; Buitenruststraat18 maandag t/m vrijdag: 1,25 Postbus 8070 zaterdag: 1,75 4330 EB Middelburg Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 Bankrelaties: E-mail: redwalch@pzc.nl ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Goes: Stationspark 28 Postbus 31 Advertenties: 4460 AA Goes Alle advertentie-orders worden uitgevoerd Tel. (0113)315670 overeenkomstig de Algemene Fax. (0113)315669 Voorwaarden van Wegener NV en volgft E-mail: redgoes@pzc.nl de Regelen voor het Advertentiewezea Terneuzen: Overlijdensadvertenties: Willem Alexanderlaan 45 maandag t/m vrijdag: Postbus 145 tijdens kantooruren 4530 AC Terneuzen zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0115)645769 Tel. (0113) 315555 Fax. (0115)645742 Fax. (0113)315549 E-mail: redtern@pzc.nl Personeelsadvertentie's: Hulst: Baudeloo 16 Tel: (0113)315540 Postbus 62 Fax:(0113)315549 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Fax:(0114)372771 Tel. (0113)315550 E-mail: redhulst@pzc,nl Fax. (0113)315549 Zierikzee: Grachtweg 23a Voor gewone advertenties: Postbus 80 Noord- en Midden-Zeeland 4300 AB Zierikzee Tel. (0113)315520 Tel: (0111)454651 Fax. (0113)315529 Fax:(0111)454657 Zeeuws-Vlaanderen E-mail: redzzee@pzc.nl Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Opening kantoren: Business to Business/Onroerend gott Maandag t/m vrijdag Tel: (076)5312277 van 8.00 tot 17.00 uur Fax:(076)5312274 Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De doe'-. aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voorff* (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en V-' ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geseleffif de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC,le zersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4