Jeugd kan tien gerechten kiezen PZC Het onverwachte maakt het leuk Nieuwdorper veroordeeld voor terroriseren gezin Gluurverbod Veere op verzoek politie Kattendijke krijgt er binnenkort huizen bij ,13 'katten met bestuurders of ambtenaren is straks mogelijk Iwallenballen markt Goes Infopaneel bij brug en sluis Kop-staartbotsing met vier auto's Van Dok bezoekt jarig Ambon Oorlogsmonument weer verlicht Geld voor aankoop van oud Veers document Vakantieweek in teken van water zaterdag 13 augustus 2005 ^Oplma Osman rtfjjE - Met het bespiedings- bod sluit de gemeente Veere Maan bij Vlissingen en Mid- Ljburg, Die steden hebben in Algemene Plaatselijke Veror- w(APV) al een artikel opge- Cendat het begluren van per- verbiedt. De politie heeft dit ook te doen. tón voor het verzoek is vol- ss politiewoordvoerder J. van «riek dat in de gemeente Veere de afgelopen jaren drie ge vallen van bespieding hebben plaatsgevonden. Recent was dat in Oostkapelle. In mei probeer de een gluurder daar video-op names te maken van erotische taferelen in huizen. De politie kon hem niet bekeuren omdat het bespieden in de Veerse APV niet strafbaar was gesteld. Het college stelt nu voor om de APV aan te passen zodat gluurders in de toekomst kunnen worden Veere heeft in 1997 bij de herin deling, toen uit vijf gemeenten één nieuwe ontstond, een nieu we APV gekregen. Volgens een woordvoerster van de gemeente is destijds gekozen voor het meest sobere model. „Dat hield in dat overbodige verbodsbepa lingen, zoals de stoep schoonve gen, eruit zijn gelaten. Nu blijkt er behoefte te zijn aan een uit breiding." De politie vraagt wel vaker een gemeente om de APV aan te pas sen. Dat gebeurt als de politie moet optreden tegen iets dat door de gemeente niet strafbaar is gesteld. Als het aan het Veerse college ligt, zijn voyeuristische hande lingen in de toekomst strafbaar. Ook is het dan verboden om met een verrekijker mensen in gebou wen, woonwagens of woonboten te bespieden. Politiewoordvoerder Van Mou- rick erkent dat het niet eenvou dig is een gluurder te betrap pen. „Maar als we het constate ren, kunnen we een proces-ver- baal uitschri]ven."De Politie Zeeland krijgt maar weinig klachten binnen van mensen die bespied worden. „Het komt ge lukkig niet zo vaak voor", zegt Van Mourick. Volgens hem heb ben de meeste mensen het ook zelf niet in de gaten dat er ie mand door het raam staat te glu ren. Het duurt nog zeker twee maan den voor het bespieden in Veere strafbaar wordt. De raad buigt zich op 6 oktober over het voor stel om de APV aan te passen. ritob Paardekam IUININGEN - De gemeente jnerswaal heeft tien dingen dacht die de jeugd meer bij woonomgeving en het ge- jtelijke beleid moeten be tten. Ze kunnen straks on- meer chatten met een wet- jdcr, een spel spelen met dere dorpsbewoners of leef- isgenoten les geven. de nota jeugdparticipatie it dat de jongeren in de ze- Reimerswaalse dorpen zul- verschillende achtergronden aben dat het zinloos is om één sistaand beleid op hen los te iten. Daarom krijgt de jeugd tl zoals de gemeente het ant - menu van activiteiten Kgeboden. De jongeren kun- b dan zelf iets kiezen, menukaart die in de nota ardt gepresenteerd bevat voor- cog tien gerechten. Zo is het •bedoeling dat politiek geïnte- ssoerde jongeren straks kun- ai chatten met leden van het of ambtenaren over za- swaar ze vragen over hebben die hen gewoon interesseren, de specifieke invulling nog worden nagedacht, het is niet de bedoeling om •specifieke uren voor in te las- Dechat is altijd open. B ander onderdeel is In the tore, waarbij jongeren gewa- met een camera de straat an om bijvoorbeeld onveili- isituaties vast te leggen op de plaat en verbeterin- n aan te dragen. Nog een an- OES - Na Oud-Sabbinge volgt öes met een kwallenballentoer- »i op de Grote Markt. il vindt donderdag 25 augus- ;vanaf 19 uur plaats, gemeente zoekt nog teams aan het Kwallenballentoer- loi Goes 600 mee te doen. toners vanaf vijftien jaar kun- Eaan het kwallenballenspel pioen. lallenballen is een soort boe- igby, waarbij twee teams ïelk vijf personen een vijf ki- zware jutezak moeten zien te loneren in de met water ge- de emmer van de tegenpartij, jutezak wordt na een score wis zwaarder, dus het spel tgtde nodige inspanning, wedstrijd duurt zeven minu- Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen .Stationspark 28 Postbus31 «60 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) •"grid Huibers Mieke van der Jagt Fraek Janssen Bob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Jel: (0113)315500 (0113)315669 P-mail: redactie@pzc.nl 'nternet "ww.pzc.nl P-mail: web@pzc.nl der gerecht is het spel Ken el kaar. Daarin worden ook vol wassenen betrokken, omdat de jeugd vaak een verkeerd beeld van deze 'ouderen' heeft. Zo zal het niemand verrassen dat veel jongeren hun oudere dorpsgeno ten maar zeurpieten vinden, die in hun ogen niet kunnen verdra gen. Het spel moet voor een be ter onderling begrip zorgen en wordt per dorp gespeeld, bij voorbeeld in het dorpshuis. Andere gerechten zijn Peer-edu cation, waarbij jongeren met een grote kennis op bepaald ge bied leeftijdgenoten les geven en Community arts, dat jongens en meiden in staat stelt hun ar tistieke talenten te ontplooien. Verder kunnen jongeren vrijwil ligerswerk doen of zelf een mani festatie organiseren. Ook het WhoZnext-project wordt voort gezet. Dat biedt de* jeugd de mo gelijkheid om zelf sportieve acti viteiten te organiseren. Natuur lijk blijft het ook de bedoeling dat jongeren betrokken worden bij de totstandkoming van voor zieningen die voor hen zijn be doeld. Daarvoor dient het ge recht Wat, waar?. Jongeren kun nen zelf zeggen waar ze behoef te aan hebben en op welke plek ze iets willen. De gemeente hoopt de menu's meer bekendheid te geven door het verspreiden van folders. Ver der hoopt ze dat dorpsraden, scholen, buurtverenigingen en andere verenigingen met (veel) jeugdige leden actief willen mee helpen bij de uitvoering en orga nisatie van de projecten. Vrijwilligster Hannie Nowé toont in de protestantse kerk van Heinkenszand één van de pronkstukken, een historisch grafmonument. foto Dirk-Jan Gjeltema door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Het is soberheid troef in protestantse kerken, zelfs in de oude. De hervorming die niets moest hebben van versierselen, laat staan van afbeeldingen, heeft grondig haar werk gedaan. Toch openen steeds meer pro testantse kerken doordeweeks voor voorbijgangers de deuren, want - zo le ren bezoekjes aan kerken in Baarland en Heinkenszand - ze hebben altijd wel iets dat verrast. Voor het eerst deze zomer heeft de pro testantse gemeente in Heinkenszand het initiatief genomen om 'open kerk' te houden aan de Dorpsstraat. Dat is met veel enthousiasme gebeurd. Niet min der dan vijftig vrijwilligers hebben zich gemeld. Zij zijn bij toerbeurt een dag deel in de kerk aanwezig om passanten te ontvangen. Hannie Nowé is één van de vele vrijwil ligers. Niet al te veel belangstellenden zijn er op haar dag geweest. „Een paar mensen. En er komt altijd een man uit Heinkenszand een gedichtje halen. We hebben elke dag een ander liggen. Hij plakt die in." Het zijn de kleine dingen die het doen. Zo is het ook met de kerk zelf. Op het eerste gezicht ziet die er niet echt span nend uit, maar het verrassende zit 'm in de kleine dingen. Nou ja, klein. Bij de ingang van de dorpskerk staan twee pronkstukken van grote omvang, twee grafmonumenten. Het ene is gemaakt voor de in 1766 overleden Johanna van Dishoek en de in 1776 gestorven Isaac Hurgronje. Het andere herinnert ook aan een rijke heer, Corneille de Perpon- cher-Sedinitzky. Het laatste beeldhouwwerk, voor de af stammeling uit een Frans-Pools ge slacht, is al uit 1719. Vadertje Tijd staat erop afgebeeld. Hij heeft als brenger van de dood een zeis in de hand. Onder het grafmonument, ietwet verscholen, staat een familiewapen. Gastvrouw Hannie Nowé wijst op hoe het wapen is geplaatst. Om het kwijt te kunnen, moest een nis in de muur worden ge maakt. Dat zijn van die kleine dingen waarin de geschiedenis van de kerk schuilgaat. Want oorspronlijk was er wel genoeg ruimte voor de twee grafmonumenten, maar helaas moest de oude kerk waarin ze stonden in 1843 worden afgebroken. In 1809-1810, in de tijd dat de Fransen in Nederland heersten, hadden er solda ten ingezeten. Zij gebruikten het kerk gebouw onder meer als smederij en ge vangenis. En daar kon het bouwwerk niet tegen. In 1844 is onder leiding van Rijkswaterstaat - zo was dat geregeld in die tijd - de huidige kerk verrezen, een voorbeeld van wat te boek staat als waterstaatskerk. De pilaren aan de voorzijde zijn daarvan hét kenmerk, zo als ook bij de bekendere Mozes- en Aaronkerk aan het Waterlooplein in Amsterdam. Kroonluchters Hannie Nowé prijst zich gelukkig - mét de bezoekers van de 'open kerk' - dat nog een aantal oude elementen be waard is gebleven, zoals de grafmonu menten, maar ook kroonluchters uit 1728 en een zilveren avondmaalsbeker uit 1641. Het geeft de in een sobere stijl opgetrokken waterstaatskerk net dat tikkeltje meer. In Baarland waar de kerk ook 's zomers openstaat voor voorbijgangers, hoeft dat niet. De Nederlandse hervormde kerk uit de vijftiende eeuw is er nog ori gineel, alhoewel. Vanwege geldgebrek zijn in 1774 twee zijschepen afgebro- - ken. Toch oogt het gebouw nog steeds groot voor een dorp als Baarland, waar niet meer aan af te zien is dat het als handelsplaats ooit floreerde. Of een pas sant moet de moeite de oude kerk bin nen te lopen en rond te kijken, al dan niet onder begeleiding van een gids van de eigenaresse, de stichting Oude Zeeuwse Kerken. Baarland heeft, zo blijkt al snel binnen, meer dan zomaar een dorpskerk. „Veel mensen die hier komen kijken, zijn verrast", vertelt André Rietveld, se cretaris van commissie-Baarland van de stichting Oude Zeeuwse Kerken. Hij wijst op het geschilderde plafond dat getooid is met allerlei versieringen, en op de kleurrijke wandschildering ach ter de preekstoel. Rietveld: „Dat ver wachten mensen niet in een hervormde kerk." Minstens zo mooi vindt hijzelf het deel van de kerk waarin nog school is gehouden. Het houten dak, ligt er bloot. „Het is net alsof je tegen de span ten van VOC-schip aankijkt." Rietveld doet de rondleidingen voor het plezier. „Het onverwachte maakt het leuk. Zo kwam er laatst een man die de banken twintig jaar nog had geschil derd." De kerk in Heinkenszand is nog ge opend tot en met 20 augustus op maan dag en woensdag van 13.00 tot 15.30 uur en op donderdag, vrijdag en zater dag van 10.30 tot 15.30 uur. De kerk in Baarland is tot eind augus tus vrij toegankelijk op zaterdag en zon dag van 15.00 tot 17.00 uur. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 45-jarige inwoner van Nieuwdorp had eer der toegegeven zijn dochter ja renlang te hebben mishandeld. Ook bekende de man de vrien din van zijn dochter te hebben betast. De man moest zich gisteren in Middelburg voor de gezinster- reur en de ontucht verantwoor den. De verdachte kwam echter niet opdagen en werd door poli tierechter I. Woltring bij verstek veroordeeld tot 240 uur werk straf en drie maanden voorwaar- delijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Wel waren twee van zijn doch ters, onder wie het slachtoffer, aanwezig. Zij maakten gebruik van het spreekrecht. Het slacht offer ondervindt nog steeds de gevolgen van de geweldsuitbars tingen van haar vader, die ze thuis bijna vier jaar (tot en met 12 oktober 2002) lang moest on dergaan. „Ik word door mijn va der in nachtmerries achter volgd. Ik ga incognito over straat om niet door hem her kend te worden." De impact van het geweld was enorm. Ze kreeg bijna dagelijks klappen en schoppen te incasseren. Dat ge beurde meestal onder het eten en bepaald niet zachtzinnig. Het meisje werd met kracht in haar gezicht geslagen, zodanig dat er stukken van de borden vlogen. Ook kreeg ze regelmatig bestek naar haar hoofd gegooid. „Ze was altijd de klos en de zon debok van het gezin. De gevol gen zal ze de rest van haar leven meedragen", stelde officier van justitie N. de Coninck. Verdach te had verklaard in zijn drift zijn dochter wel eens een schop te hebben gegeven, omdat ze niet wilde luisteren. Strafpleitster C. Kouijzer vroeg de werkstraf iets te matigen. Ze wees op de situatie van het ge zin, dat de vrouw van haar cliënt had verlaten en de vader achterbleef met vijf kinderen. Het slachtoffer wenst geen con tact meer met haar vader. Ze had symbolisch om een schade vergoeding van één euro ge vraagd. „Ik ben niet uit op zijn geld. Ik wil alleen dat het stopt", zei ze. SLUISKIL - Alle bruggen en sluizen van Rijkswaterstaat in Zeeland worden voorzien van zogenaamde dynamische route-infopanelen (drip's). De panelen bij de bruggen over het Kanaal Gent-Temeu- zen verstrekken informatie over de momenten waarop die bruggen draaien. Op de panelen bij onder meer de Kreek- raksluizen, de Bergschediepsluis, de Zandkreeksluis, de Grevelingensluis, de Krammersluizen en de sluizen in Ter- neuzen wordt actuele informatie verstrekt voor de be roeps- en recreatievaart over bijvoorbeeld stremmingen, gepland onderhoud, het waterpeil en wachttijden. De drip's worden in de loop van volgend jaar geplaatst. Deskundigen van Rijkswaterstaat studeren nog op de uit voering en de financiering van het project, dat wordt op gezet in nauw overleg met andere dienstkringen. ZIERIKZEE - Op de N59 in Zierikzee vond gistermiddag rond vijf uur een kop-staartbotsing plaats waarbij vier personenauto's waren betrokken. Ter hoogte van de rotonde met de Lange Blokweg ston den twee Duitse automobilistes stil in verband met een file. Een achteropkomende negentienjarige automobilist uit de gemeente Borsele kon door hard op de rem te trap pen nog op tijd tot stilstand komen. Een negentienjarige automobilist uit dezelfde gemeente die daar weer achter reed, kon niet meer op tijd stoppen en botste achterop zijn voorganger. Op zijn beurt schoof hij weer door tegen de auto's daarvoor. De ambulance was ter plaatse en heeft een van de inzitten den, een 8-jarig Duits meisje, ter plaatse onderzocht dat klaagde over misselijkheid, maarzij hoefde niet mee naar het ziekenhuis. De auto's van beide negentienjarige Bor- selse bestuurders raakten zwaar beschadigd en moesten worden weggesleept. VLISSINGEN - De Vlissingse burgemeester A. van Dok-van Weele brengt begin september een bezoek aan Ambon, de hoofdstad van de Molukken. De aanleiding van het bezoek is het 430-jarig jubileum van de stad. Ambon is sinds 1996 een zusterstad van Vlis singen. B. Latuheru zal tijdens het bezoek de Molukse ge meenschap van Vlissingen vertegenwoordigen. Burgemeester Van Dok-van Weele vertrekt op 2 septem ber. Op 10 september keert zij terug naar Nederland. BRESKENS - Het oorlogsmonument aan de Steenoven in Breskens heeft een nieuwe schijnwerper. In de nacht van dinsdag op woensdag werd de originele schijnwerper, met een waarde van vijfhonderd euro, gestolen. „We heb ben ons licht daarna bij verschillende mensen opgesto ken. Oud-visser Ko van Hanegem uit Breskens had nog een schijnwerper liggen. Die heeft hij ons ter beschikking gesteld", vertelt J. Provoost van de Stichting Oorlogsmo nument Breskens. Provoost is verguld met dat aanbod, maar de woede over de diefstal is hij nog niet kwijt. Pro voost: „We hebben de nieuwe schijnwerper vastgelast. Dat was bij het vorige exemplaar niet het geval, maar wie verwacht nu zoiets? Die diefstal maakt je niet alleen kwaad, het doet ook veel pijn." door Frank Balkenende KATTENDIJKE - Binnenkort begint de bouw van acht huizen aan de rand van Kattendijke. Volgende week trekken machi nes door het dorp om de kavels aan de Striephoekstraat bouw rijp te maken. Faasse Faasse Projecten BV uit Kamperland ontwikkelt het aan de zuidwestkant gelegen uit breidingsplannetje, dat dertien kavels omvat. De projectontwikkelaar neemt er acht voor zijn rekening en dat zijn meteen de huizen die het eerst worden gebouwd. Direc teur R. Faasse verwacht dat de koopwoningen volgend jaar klaar zijn. De gemeente Goes heeft de pro jectontwikkelaar verplicht enke le kavels aan de gemeente te ver kopen. De drie percelen wil ze doorverkopen aan geïnteresseer de particulieren, die er wonin gen naar eigen smaak kunnen la ten bouwen. Eén kavel is be stemd voor de grondeigenaar met wie Faasse Faasse Projec ten zaken heeft gedaan. De bouw van de vier woningen vol gen na de acht van Faasse. Naast dit uitbreidingsplan wordt ook nog op een locatie in het hart van het dorp gebouwd, zogeheten inbreiding. Op het Pronova-terrein aan de Huyssen- straat verrijzen op termijn vier woningen. Het college van bur gemeester en wethouders heeft daar deze week mee ingestemd. De woningen worden ontwik keld door Willemsen Minder- man Projectontwikkeling BV uit Capelle aan de IJssel. Beide bouwplannen betekenen een forse uitbreiding van het wo ningbestand in het 516 zielen tel lende dorp. door Selma Osman VEERE - Een ontbrekend stukje geschiedenis komt waarschijn lijk terug naar Zeeland. Een Haarlems antiquariaat waakt al negen jaar over het register van criminele saecken van de Vier schaar van Veere. Het beschrijft de lokale rechtspraak van 1552 tot 1660. De Stichting Vrienden van het Zeeuws Archief wil het ontbrekende deel kopen. Het da gelijks gemeentebestuur van Veere is bereid ruim 2300 euro mee te betalen. Het register kost zevenduizend euro. Het Zeeuws Archief is eigenaar van het archief van de Vier schaar van Veere, maar heeft zelf het geld niet om het boek aan te kopen. De Vrienden van het Zeeuws Archief zoeken nu het geld bij elkaar. Zelf willen ze drieduizend euro voor hun re kening nemen. De Vereniging Vrienden van Veere heeft ruim 1600 euro toegezegd. Het register is onderdeel van een serie van vijf boeken en maakt het archief van de eigen rechtbank van Veere, de Vier schaar, compleet. In 1811 kwam er een eind aan de lokale recht spraak. De Veerse registers wor den bewaard in het Zeeuws Ar chief in Middelburg. Het ontbre kende deel beslaat de tachtigja rige oorlog van begin tot het eind. Volgens A. van der Steur van het gelijknamige antiquariaat in Haarlem is het boek in de ne gentiende eeuw kwijtgeraakt. Hij heeft het in 1996 op een openbare veiling gekocht. Het vereiste enig speurwerk om er achter te komen waar het oude manuscript thuishoort. 's-H. HENDRIKSKINDEREN- De kindervakantieweek in 's-Heer Hendrikskinderen heeft dit jaar het thema water gekre gen. Kinderen van zes tot en met twaalf jaar kunnen vanaf aan staande maandag terecht op en rond het centrale plein in het dorp. Op maandag worden er bo ten en vlotten gebouwd, terwijl de kinderen op dinsdag bezig worden gehouden met allerlei waterspelletjes. Woensdag is er een uitstapje naar Neeltje Jans en op donderdag worden alle bouwwerken weer afgebroken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 45