Deel hongerstakers eet weer PZC Kopstukken Hofstadnetwerk zochten een baan op Schiphol Zomerse hoosbuien veroorzaken overlast VmÊSÈÊÊÈÊÊBÊn SKSB Daling animo voor hbo-lerarenopleiding zet zich dit jaar voort Tennispromotor hield geld op Zwitserse bankrekening geheim Coalitie neemt het op voor huiseigenaren Incassoregister nu zelf aan schandpaal Justitie laks bij uitleveringseis RAF-terrorist Vier van vijf uitgeprocedeerde Iraniërs onderbreken hun actie Meldpunt haatzaaiers in aantocht Man bekent valse bommelding Vondsten op tracé Hanzelijn Modelstudente verliest kort geding Stemmen mag op meer plaatsen L zaterdag 13 augustus 2005 AMSTERDAM - Directeur H. ,an Heertum van www.incasso- vedster.nl heeft zelf een reke ning van enkele duizenden eu ro's niet betaald. Dat meldde BNR Nieuwsradio gisteren. Van Heertum zou volgens de zender in april zendtijd voor honderd reclamespotjes hebben gekre gen. maar de rekening daarvoor nooit betaald hebben. Dpincassoregister.nl kunnen be ilijven tot Wanbetaler van de dag worden gekozen, met ver melding van de naam en het te vorderen bedrag. Op de website kunnen incassobureaus en deur waarders vorderingen aanmel den en opzoeken. Het College lescherming Persoonsgegevens ieeft een onderzoek ingesteld laar de site. Volgens BNR be droeg de rekening voor de spot jes ruim 6000 euro. Van Heer tum zou gevraagd hebben of de campagne kon worden stopge zet, omdat de eerste spotjes geen reactie opleverden. BNR zegt hem toen als tegemoetko ming twintig extra spotjes gege ven te hebben. Ook Het Financieele Dagblad zou nog geld te goed hebben van Van Heertum. Volgens BNR het om een rekening van 2000 euro, voor een adver tentie die in 2003 in de krant verscheen. Het bedrijf Plasti map in Hoorn zegt eveneens nog geld van Van Heertum te krij gen. Volgens advocaat M.C. Jonkman, die Van Heertum na mens Plastimap voor de rechter Je, gaat het om ruim ilO.OOO euro. De rechter beperk- jte de oorspronkelijke claim van (35,000 euro tot dat bedrag, om- m Plastimap sommige monde linge afspraken over de levering van plastic mapjes niet kon be wijzen. Ook na het vonnis, be- gin oktober, kwamen er geen be talingen binnnen, zegt Jonk man. (Van Heertum meldde gisteren in een e-mail dat het bedrag dat |hij nog aan Plastimap moet beta- i, volgens hem te hoog is. Het (formaat van de advertenties in 'het Financieele Dagblad zou niet goed zijn geweest. Op de be schuldigingen van BNR gaat Van Heertum niet in. ANP UTRECHT - Justitie heeft drie jaar lang niets gedaan om i RAF-terrorist Knut Folkerts zijn straf voor de moord op de Utrechtse politieman Arie Kra- t nenburg te laten uitzitten. ['Bij zijn uitlevering aan Duits land in 1977 was afgesproken Idat bij strafvermindering Folk- jfirts. alsnog voor het Nederlands Ivonnis van 20 jaar celstraf zou opdraaien. Hij had levenslang 'gekregen, maar de Duitse rege- nng verleende hem in 2000 gra tie. Volgens de Utrechtse persof ficier van justitie Rutgers is pas :in januari 2004 aan de Duitse justitie verzocht Folkerts zijn Nederlandse straf in een Duitse cel te laten uitzitten. Toen was iFolkerts al ruim drie jaar vrij man. Zijn sinds 1995 bestaand proefverlof was in november 2000 in een definitieve invrij heidstelling omgezet. Het Utrechtse parket kan niet ver klaren waarom het allemaal zo lang heeft geduurd. GPD van onze redactie binnenland ASSEN - Drie van de vijf hon gerstakende uitgeprocedeerde Iraanse asielzoekers hebben hun actie na ruim veertig dagen opgeschort. Een ander is defini tief gestopt met de hongersta king, de vijfde zet de actie voor lopig voort. Dat heeft de vertrouwensarts C. van Ree van de Iraniërs gisteren gezegd. De hongerstakers die hun actie tijdelijk hebben ge staakt, eten licht voedsel als vla en soep om blijvend lichamelijk letsel te voorkomen. De arts be nadrukte dat de drie hun actie formeel niet beëindigen. Een actievoerder heeft de hon gerstaking wel formeel beëin digd, omdat hij alsnog voor een status in aanmerking lijkt te kunnen komen. Indien noodza kelijk zullen de anderen hun ac tie hervatten. „Ze lassen een pauze in om tot bezinning te ko men, maar willen richting de Im migratie- en Naturalisatiedienst (IND) wel de druk op de ketel houden", zei Van Ree. Van Ree kon niet zeggen welke honger staker definitief met zijn actie is gestopt. Gezien zijn functie kan hij niet op de overwegingen van individuele personen ingaan. De Iraniërs leefden lange tijd op water en suiker, omdat justitie volgens hen geen duidelijke re gels hanteert bij het voorberei den van de terugkeer naar het land van herkomst. Een vluchte ling kan tijdens deze procedure alsnog een verblijfsvergunning krijgen. Volgens de hongersta kers zijn er echter geen duidelij ke richtlijnen of afspraken waar Justitie zich aan moet houden. De IND reageerde verheugd op het besluit van de hongerstakers om hun actie op te schorten. „Ze moeten het land uit", zei mi nister Verdonk (Vreemdelingen zaken en Integratie) gisteren na afloop van de ministerraad. Als een van de hongerstakers door de actie zou komen te overlij den, dan zou Verdonk zich niet medeverantwoordelijk voelen, zo gaf ze aan. Ze meent dat het de eigen verantwoordelijkheid van de Iraniërs is om niet te eten. Klachtencommissie De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) stelt een onaf hankelijke klachtencommissie in uit onvrede over het asielbe leid van minister Verdonk. Ge meenten hebben steeds vaker te maken met asielzoekers die op straat komen te staan. Dat is te gen de afspraak die de gemeen ten hebben gemaakt met Ver donk, zo stelt de VNG gisteren. De commissie moet de klachten van gemeenten onderzoeken en met voorstellen tot verbetering komen. De VNG hoopt zo de Tweede Kamer te overtuigen dat het asielbeleid moet worden aangepast. Volgens de VNG is met Verdonk afgesproken dat asielzoekers, of ze nu uitgeproce deerd zijn of nog in de asielpro cedure zitten, niet op straat wor den gezet. Volgens de vereni ging is echter het tegenoverge stelde het geval. Gemeenten zor gen met hulp van hun instellin gen en particuliere organisaties voor opvang, omdat zij vinden dat ze een zorgplicht hebben. De klachtencommissie zal be staan uit drie vooraanstaande (oud)bestuurders. Zodra de na men bekend zijn, gaan ze aan het werk. ANP Een man begeleidt in Soest een vrouw op een ondergelopen fietspad. van onze redactie binnenland DE BILT - Hevige regen- en on weersbuien die van west naar oost over het land trokken, heb ben gisteren veel overlast veroor zaakt. Vooral in het centrum van het land, met name in Utrecht en het Gooi is veel regen gevallen, zei een woordvoerder van het KMNI gistermiddag. In de Gro te Houtstraat in Haarlem wer den acht winkels ontruimd, om dat de (systeemplafonds naar beneden dreigden te komen als gevolg van de regen. Dat heeft een woordvoerder van de politie gistermiddag gemeld. In de stad liepen een paar stra ten onder en kwamen putdek sels omhoog. Rotterdam werd geteisterd door een hagelbui. Sommige hagelste nen waren twee centimeter groot. De brandweer kreeg drie honderd meldingen over watero verlast en omgewaaide bomen. De zakelijke internetaanbieder Luna moest stroom van de ser verruimte in Rotterdam uitzet ten omdat hemelwater in het ge bouw liep. Van naar schatting eenvijfde van de 1700 klanten uit het midden- en kleinbedijf was de internetsite onbereik baar en werkte de e-mail niet. Grote delen van Hilversum wer den onbereikbaar doordat stra ten onderliepen. Na anderhalf tot twee uur was de situatie weer min of meer normaal. De poldergemalen rond het Zuid-Hollandse Nieuwveen kon den de grote hoeveelheid regen die in korte tijd viel, niet verwer ken. Een aannemer plaatste in opdracht van het hoogheemraad schap van Rijnland op tien foto Rick Nederstigt/ANP plaatsen noodbemalingen. In en rond Nieuwveen viel in twee uur tijd 30 tot 50 mm water. De Wegenwacht van de ANWB kreeg het ook extra druk, door dat voertuigen het als gevolg van hoosbuien lieten afweten, met name in het gebied IJmui- den-Leiden-Gouda was het raak. ANP Hfcfc"FT O EEAf 5IOTAR.E.T" VOOt*~ 7 door Frank Hendrickx en Ferdi Schrooten DEN HAAG - Vier kopstukken van het extreem islamitische Hofstadnetwerk hebben gepro beerd werk te krijgen op de luchthaven Schiphol. Ze verza melden tegelijkertijd informatie over het plegen van aanslagen op de luchthaven. De inlichtingendienst ATVD voorkwam in 2002 dat één van de terreurverdachten een zoge heten 'vertrouwensfunctie' kreeg op Schiphol. Dat blijkt uit vertrouwelijke po litiedossiers. Twee van de sollici tanten, Zakaria T. en Ismail A., bezochten volgens justitie een terroristisch opleidingskamp in Pakistan. Zakaria T: was al aan genomen door een bedrijf op Schiphol, maar kreeg een nega tief advies van de AIVD. Een ander Hofstadlid, Achmed H., had een baan in de tax-freezone van Schiphol Pla za. Deze huisgenoot van Moham med B., de moordenaar van Theo van Gogh, verzamelde op zijn laptop ook krantenartike len over het plegen van aansla gen op Schiphol. Volgens justi tie is hij de computerexpert van de Hofstadgroep. De politie wil weten waarom de mannen op Schiphol werk zochten, zo blijkt uit de processen-verbaal van de verhoren. De verdachten beroe pen zich steevast op hun zwijg recht. Eerder werd bekend dat Moham med B. in 1998 aan de slag wil de als bewaker bij het bedrijf Group 4 Securitas. Een negatief advies van de politie Haaglan den voorkwam dat hij op Schip hol kon beginnen. In 2002 was het de inlichtingen dienst AIVD die wist te voorko men dat Zakaria T. bij ISS Avia tion op Schiphol een baan kreeg. De dienst voerde een vei ligheidsonderzoek uit, omdat Zakaria T. op 'een vertrouwens functie' solliciteerde. Hij zou toegang krijgen tot extra bevei ligde ruimtes van de luchtha ven. Vermoedelijk ging het om een baan als schoonmaker. Uiteindelijk weigerde de AIVD van onze redactie binnenland GRONINGEN - Het aantal stu denten dat zich bij een hoge school meldt voor een lerarenop leiding, blijft dalen. Uit voorlo pige cijfers van de Informatie Beheer Groep (IBG) blijkt dat zich tot nu toe bijna 2 procent minder studenten heeft aange meld. Dat is gisteren gebleken uit bere keningen van de Volkskrant op basis van cijfers van de IBG. De belangstelling voor de lerarenop leiding aan de universiteiten neemt juist toe, valt uit de cij fers te lezen. Maar die interesse is onvoldoende om de verwachte tekorten de komende jaren goed te maken. De cijfers betreffen de stand van de vooraanmeldin gen per begin augustus. Het lerarentekort wordt steeds nijpender. Door de vergrijzing zijn er de komende jaren veel nieuwe docenten nodig, maar studeren er veel minder af. „Een gigantisch probleem", oordeel de minister Van der Hoeven (On derwijs) eerder al. Het departement beschouwde enige jaren geleden het leraren tekort als het grootste probleem voor het onderwijs. ANP DEN HAAG - Internetters die stuiten op haatzaaiende en terroristische uitingen, kunnen vanaf volgend jaar te recht bij het nieuwe Nationaal Meldpunt Cybercriminali- teit. Zo mogelijk gaat het al op 1 januari open, schreef mi nister Donner (Justitie) gisteren aan de Tweede Kamer. Het is de eerste stap naar een volwaardig systeem om strafbare inhoud van berichten op internet zoals kinder porno, discriminatie en inbreuken op auteursrechten snel te kunnen verwijderen. Onmiskenbaar terechte meldin gen worden meteen doorgegeven aan de internetaanbie der die de inhoud verwijdert. Daarnaast bewaakt het meldpunt specifieke sites en nieuwsgroepen waarvan be kend is dat er illegaal materiaal voorkomt. De makers worden opgespoord. ANP ROTTERDAM - De politie in Rottei'dam heeft dinsdag een 23-jarige Rotterdammer aangehouden als hoofdver dachte van de valse bommelding bij het race-evenement Monaco aan de Maas, zondag. De man heeft bekend, meldde de politie gisteren. ANP HATTEMERBROEK - Archeologen hebben op het tracé van de Hanzelijn, de nieuwe spoorlijn tussen Lelystad en Zwolle, sporen gevonden die bewijzen dat dit gebied al in de Steentijd werd bewoond. Dit is veel eerder dan tot nu toe werd aangenomen. De vondsten leiden niet tot vertra ging in de aanleg van de lijn, meldde ProRail gisteren. Bij Hattemerbroek zijn in 'uitzonderlijk grote hoeveelhe den' fragmenten vuursteen, aardewerk, verbrand bot en houtskool gevonden. Tot op heden werd aangenomen dat in de IJsseldelta rond 2000 jaar voor Christus voor het eerst rondtrekkende jagers leefden. Nu blijkt dat er al vanaf 10.000 jaar voor Christus jagers woonden. ANP UTRECHT - Mariëlle Wubbels kan dit jaar in Utrecht niet beginnen aan een studie diergeneeskunde. De recht bank in Utrecht bepaalde gisteren dat ze terecht is uitge loot. De rechtbank deed uitspraak in een kort geding dat de Landelijke Studenten Vakbond (LSVb) had aangespan nen tegen de Informatie Beheer Groep (IBG). Wubbels, die geldt als modelstudente, behaalde haar di ploma in 2001. Dankzij een cijferlijst met een gemiddelde van 8,4 werd ze toegelaten tot diergeneeskunde. Ze zag af van de opleiding, omdat ze eerst andere dingen wilde doen. Toen ze zich toch meldde, bleek dat haar bevoor rechte positie was 'verlopen', omdat ze over een vwo-di- ploma 'oude stijl' (zonder studiehuis) beschikt. ANP DEN HAAG - Bij de gemeenteraadsverkiezingen van 7 maart 2006 kunnen kiezers zelf bepalen in welk stemlo kaal binnen hun gemeente ze stemmen. Gemeenten krij gen ook de mogelijkheid om extra (mobiele) stemlokalen te openen op drukke locaties als stations en winkelcentra. Dat heeft minister Pechtold voor Bestuurlijke Vernieu wing en Koninkrijksrelaties gisteren in een brief aan de Tweede Kamer geschreven. ANP een 'verklaring van geen be zwaar' af te geven. „De verden king van diefstal onder verzwa rende omstandigheden, ge pleegd op 4 maart 2001", was volgens de AIVD een reden voor de afwijzing. In werkelijkheid liep er al een onderzoek naar het Hofstadnetwerk. Brief Zakaria T. was ten tijde van zijn sollicitatie al geradicaliseerd. Hij zou bereid zijn aanslagen te plegen. In zijn woning is een brief gevonden die hij ruim een jaar eerder schreef aan een vriend in Marokko. „We leven hier met de ongelovigen, de vij anden van God en Zijn Gezant", aldus een passage in de brief. De 21-jarige T. geldt als vertrou weling van Mohammed B. De moordenaar van Van Gogh had voor hem een envelop achterge laten met zijn geschriften en tes tamenten. De nationale recherche heeft ook sollicitatiebrieven gevon den van Ismail A. voor een func tie op Schiphol. Hij is volgens justitie één van de leiders van het Hofstadnetwerk. Hij onder hield contacten met internatio nale terreurverdachten en was in het bezit van handgranaten, zo bleek bij zijn arrestatie in Haagse Laakkwartier. GPD pagina 5 radicalen ronselen Britse moslimjeugd van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Hilversumse belegger René van den Berg heeft verzwegen dat hij zes- tot zevenhonderdduizend euro op een Zwitserse bankrekening heeft staan. Ook een investering in Mexico hield hij verborgen. Pas nadat de curator zelf achter het bestaan van deze bezittin gen kwam, gaf Van den Berg openheid van zaken. Veertienhonderd schuldeisers zeggen 125 miljoen euro tegoed te hebben van de 48-jarige ten- nismecenas, die sinds 22 juli vastzit in het huis van bewaring in Haarlem. Gisteren werd be kend dat de Amsterdamse recht bank zijn tweede verzoek om vrijlating heeft afgewezen. Be langrijke reden is het verzwij gen van de Zwitserse bankreke ning en de Mexicaanse investe ring. Het is niet voor het eerst dat de rechtbank concludeert dat Van den Berg dingen achterhoudt voor de curator, die de belangen van de schuldeisers vertegen woordigt. Op 22 juli was dit 1 zelfs één van de redenen voor de rechter om arrestatie te bevelen. Van den Berg zegt buiten de ge vangenis veel meer kans te heb ben om het geld van de schuld eisers terug te krijgen. De rechtbank concludeert dat Van den Berg 'aanzienlijk min der gegevens heeft verschaft dan waarover hij kon beschik ken'. Ongeloofwaardig Daarnaast noemt de rechter de verklaringen die Van den Berg wél heeft gegeven, ongeloof waardig. Zo zei hij in een ver hoor op 25 juli dat een investe ring in Turkije binnen enkele da gen 9,5 miljoen euro zou opleve ren. Daar is niets van gebleken. Ook voor de bewering van Van den Berg dat hij volgende maand uit een Tsjechische inves tering ruim 70 miljoen euro krijgt, is tot nu toe geen enkel bewijs gevonden. Over de omvang van de Mexi caanse investering van Van den Berg doet de curator geen uit spraak. GPD door Paul Koopman DEN HAAG - Huiseigenaren moeten de schade die zij lijden door bouwplannen van de ge meente, toch grotendeels ver goed krijgen. Een 'eigen risico' van vijf procent zoals WD-mi- nister Dekker (Volkshuisves ting) voorstelt, is onrechtvaar dig. Dat vinden de drie rege ringspartijen VVD, CDA en D66. „Dit kan zo niet. De overheid is er voor de burger, niet omge keerd", zegt WD-kamerlid Hofstra. D66'er Van der Ham: „Het is raar om burgers te laten opdraaien voor schade die de overheid veroorzaakt." Ook de grootste regeringspartij CDA wil een stokje voor het plan steken. „Dit gaan we aan passen. Schade moet vergoed worden", aldus kamerlid Van Bochove. In oktober behandelt de Tweede Kamer de nota Ruim telijke Ordening, waarin Dek ker haar voorstel voor het verha len van zogeheten 'planschade' heeft opgenomen. Omdat er steeds vaker claims worden ingediend wegens waar deverlies van particuliere wonin gen, wil de minister een drem pel invoeren. Woonwagenkamp De eerste vijf procent van de waardevermindering zou voor rekening van de huiseigenaren komen. Pas bij een grotere waar dedaling - bijvoorbeeld door de bouw van een woonwagenkamp of bedrijventerrein - komt de ge meente over de brug. WD'er Hofstra wil het percenta ge 'eigen risico' in elk geval flink verlagen. „Eén procent ol een half procent, daar valt mis- schien over te praten." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3