Mekka voor mountainbikers Reis in 5 clicks Ouderwets SAIL Amsterdam weer groot spektakel Het kuuroord Bad Münstereifel ligt veertig kilometer ten zuidoos-B' jH ten van Aken aan de voet van deBÉH Eifel. De moeite waard zijn het apothe kersmuseum en de rondwandeling met gids. Meer informatie: Eifel Touristik, tel. 0049-225 39 22 20. www.bad-muens- tereifel.de en Eifel Tourismus, tel 0049-655 19 65 60. www.eifel.info/. De jeugdherberg Bad Münstereifel heeft arrangementen voor mountambikers en kan voor groepen ook een gids leve ren. Kuurhotels zijn prijzig. Vertrek punt van de routes is het station van het stadje waar bij Schmiko Sport goede mountainbikes te huur zijn: tel. 0049-22 53 54 38 77, www.schmiko-sport.de De routes zijn aangegeven met het inter nationale mountainbike-embleem. Het mapje met de routekaarten kost 4,50 eu ro en is verkrijgbaar bij het toeristenbu reau en de plaatselijke boekwinkels. Algemene informatie: Duits Verkeersbu reau, Postbus 12051, 1100 AB Amster dam, tel. 020-697 80 66, www.duitsverkeersbureau.nl. zaterdag 13 augustus 2005 Zomershow Hellendoorn Het Gouden Theater Paleis in Avonturenpark Hellendoorn presenteert nog tot en met 28 augustus Power Flowerz, een zomershow rond drie meiden die zingen en dansen. Op 19, 20 en 21 augustus kunnen bezoekers deel nemen aan het kaartspel Yu-Gi-Oh! Het park kent dit jaar ook enkele nieuwe attracties, waaronder de familie-achtbaan De Donderste nen. Meer informatie: tel. 0548-65 55 55, www.avonturenpark.nl. Ooit was het een bezigheid voor jonge durfals, maar intussen is mountainbiken een brede sport geworden. Het stadje Bad Münstereifel in de Eifel heeft alles in zich om een nieuw bikecentrum te worden. Kreunen en racen op tien bewegwijzerde routes. Een groot deel van de bewegwijzerde routes gaat over goed berijdbare zandwegen. Foto NATASHA BLOEMHARD Lekker uit eten U bestelt een heerlijk menu en gaat er eens goed voor zitten. In gedachten ziet u de kok zich uitsloven in de keuken met verse groen ten en kruiden. Als uw hoofdgerecht ver schijnt, komen de heerlijkste geuren u tege moet. De liefde voor zijn vak als kok kunt u bijna proeven in deze verrukkelijke schotel. Helaas is de realiteit soms anders: opgewarm de magnetronmaaltijden die u met pijn en moeite naar binnen werkt. In Frankrijk zijn de eisen voor kok minder zwaar geworden, hetgeen het gebruik van kant-en-klaar pro ducten stimuleert. Gelukkig zijn er in eigen land genoeg exclusieve restaurants waar de j koks meer kunnen dan eten opwarmen. Sluis: www.oudsluis.nl: Overveen: www.bokkedoorns.nl: Scheveningen: www.seinpost.nl: Delft: www.zwethheul.nl I en Bosch en Duin: www.hoefslaq.nl. Doof TON DE JONG Het is alsof er onder mijn helm een lekkende kraan zit. Het zweet druppelt langs het stuur van mijn mountainbike op de rulle bosgrond, mijn hartslag nadert de 160. Afzien! Maar daar waren we toch voor geko men? En daar willen we het straks toch over hebben als we op het terras zit ten? We roetsjen drie dagen lang tel kens zo'n vijftig kilometer door donke re naaldbossen, langs weilandjes, door dorpjes, langs verscholen kapellen en nog een paar verrassingen. Maar daar over later. De uitvalbasis is Bad Münstereifel, een stadje met een indrukwekkend middel eeuws centrum en goed bewaarde stadsmuren. Het ligt zo'n veertig kilo meter voorbij Monschau, dat Efte- ling-stadje waar je over de koppen kunt lopen. Bad Münstereifel aan het ri viertje de Erft is anders: authentiek, in tiem. In Monschau schiet je in de stress, in Bad Münstereifel kom je tot rust. Het is niet voor niks een kuur oord. Hier beginnen de heuvels van de Eifel die reiken tot zo'n zeshonderd meter. Vanaf hier is de Eifel interessant om te mountainbiken. Maar een mooie heu velachtige omgeving is niet genoeg om uit te groeien tot een mekka voor mountainbikers. Houfalize in de Bel gische Ardennen weet hoe het moet. Een flinke variatie aan goed bewegwij zerde routes die perfect onderhouden worden, prima ovemachtings mogelijk heden en een leuk sfeertje in het dorp voorde après-bike. Het is daar een suc ces geworden. Houfalize krijgt in Bad Münstereifel een geduchte concurrent. Beginner of berggeit De 22-jarige student psychologie David gidst ons drie dagen door de omgeving. Handig, zo'n meerijdende wegwijzer, maarniet noodzakelijk. Rond het stad jezijn immers tien bewegwijzerde bi- keroutes uitgezet die tussen de vijftien en de zeventig kilometer lang zijn en die variëren tussen licht en extreem zwaar. Het is maar net waar je zin in hebt. We spelen om te beginnen de rol van de beginnende mountainbiker die nog nooit in de heuvels heeft gereden. Zij kunnen bij de fietsenzaak op het plaat selijke treinstation voor een paar euro P«r dagdeel een goede mountainbike De Heisterbachertoren van het stadje. Foto's KURVERWALTUNG BAD MUENSTEREIFEL Beginners en berggeiten kunnen terecht in Bad Münstereifel huren. We doen het meest makkelijke parcours. Lichte klimmetjes over har de bospaden en landweggetjes. Geen zweet, puur ontspanning en relaxt om je heen kijken. De rol van berggeit ligt ons beter. Even onder de top van de 588 meter hoge Mi chielsberg, een van de talrijke dode vul kanen in de Noord-Eifel, vraagt David buiten adem of we er nog niet genoeg van hebben. We hijgen terug dat we nog maar net begonnen zijn en dat hij een keer mee moet gaan in de Loonse en Drunense Duinen. Op bekend ter rein krijgen we hem wel klein. Hopen we. Hier is David heer en meester. 'Vijf jaar gele den ben ik met mijn va der begonnen met het uitzetten van routes. De toeristenorganisatie heeft ons toen voor de ze klus ingehuurd. We hebben er drie jaar aan gewerkt en zorgen nu ook voor het onderhoud, want ook hier verdwijnen er helaas regelmatig bord jes', geeft hij de kwetsbaarheid van de routes aan. En ook hier geldt: hoe meer routes, hoe lastiger het onderhoud en des te groter de kans datje bordjes let terlijk mist. De routekaartjes moeten dat opvangen. Geur van regen Een bos is op zijn mooist als het zacht jes regent. Alles begint te dampen en te geuren. We zitten in een Schutzhutte ons rugzakje leeg te eten en zien hoe zich op het kiezelpad kleine stroom pjes vormen. De kiezels zorgen voor een natuurlijke drainage zodat het niet meteen een soepzooi wordt in de bos sen en dat is vooral goed voor het be houd van de draaiende delen van de mountainbike. De eerste verrassing is een kolossale ra diotelescoop die af en toe 180 graden draait. De schotel met een doorsnede van honderd meter ziet niets maar hoort radiogolven die twaalf miljard lichtjaren ver weg zijn. Een futuris tisch monument in een eeuwenoud vul- lcaangebied. Zeven klimtrajecten en twee liter zweet later wijst David naar een heuvel tje aan de andere kant van het dal, bij het gehuchtje Rodert. Daar ligt goed weggestopt voor de toerist een stukje oorlogsgeschiedenis verborgen. We klau teren omhoog tot de betonnen restanten van een grote bun ker, een van de zes bunkers waarin Hit- Ier verbleef. Het 'Fel- sennest' is na de oor log door de geallieerden opgeblazen. 'Er komt wel eens een Amerikaan in het dorp die ernaar vraagt, maar de be woners doen dan net alsof ze hem niet begrijpen. Die bunker is voor de oude ren nog steeds een taboe. Ik kijk er heel anders tegenaan.' We dalen met een vaartje van veertig snel af naar het ommuurde stadje en knijpen bij het eerste terras hard in de remmen. Wil je de volgende dag weer een beetje fit op de fiets zitten dan moet je ook nu sterk in je schoenen staan. Ze tappen er verlokkelijke loka le bieren met een hoog alcoholpercen tage. Bad Münstereifel is ook de thuishaven van de onbetwiste Schlagerkoning Hei- no met zijn handelsmerken blond haar en donkere zonnebril. Wel eens Hei- no-soep gegeten? Of Heino-chocolade? Of Heino-brood? In zijn taverne is hij dagelijks te zien en te horen. Zijn fans- hop heeft een ongekende variatie aan artikelen. Maar als je voor de zevende keer 'Liebe Mutter, ein Blumenstrauss die nie verwelkt' hoort, begin je van zelf weer te verlangen naar kiezelpa den, boomwortels en stijgingspercenta ges van twintig procent. Ponymarkt in Bemmel Het bestaat nog, ouderwets zomervermaak voor het hele gezin. Zoals de jaarlijke pony- markt in Bemmel op 15 augustus, met behal ve de ponyhandel een kermis, shows, mu ziek, een warenmarkt en diverse (kinder)acti- viteiten op het gazon bij kasteel-raadhuis De Kinkelenburg. Wie de echte ponyhandel wil meemaken moet overigens vroeg uit de ve- i ren, deze begint al om 5.30 uur. Meer infor matie: www.ponymarktbemmel.nl. Hartjesdagen op Zeedijk j De Zeedijk in Amsterdam viert vandaag en morgen weer de traditionele Hartjesdagen. Dit van oorsprong middeleeuwse volksfeest is in de afgelopen jaren uitgegroeid tot een Mokums carnaval, waar duizenden bezoekers op afkomen. Met vanaf 14.00 uur straatthea ter, muziek en meezingen met het Zeedijk koor. Morgen begint om 16.00 uur de grote Hartjesparade, met een bonte stoet van man nen, die als vrouw en vrouwen, die als man verkleed gaan. Aansluitend op de Hartjesda gen staat tot en met 21 augustus het familie circus Rigolo op de Nieuwmarkt. Meer infor matie: www.zeediik.nl. Amersfoort swingt De binnenstad van Amersfoort is 20 en 21 au gustus overgoten met een Latijns-Amerikaans sausje. Beide dagen zijn er tal van gratis toe gankelijke optredens van Latijns-Amerikaan se bands en dansers, en uiteraard kan ook het publiek zelf de dansvloer op. De optredens zijn zaterdag van 12.00-01.00 uur en zondag van 13.00-21.30 in de Amersfoorte binnen stad. Meer informatie: www.diaslatinos.nl. I Cape Holland in teken Sail Attractiepark Cape Holland in Den Hel der leent haar blikvan ger, de repli ca van het VOC-schip Prins Willem (foto), tijde lijk uit aan het evene ment SAIL 2005. Ter compensatie komen er dit weekeinde di verse historische schepen naar Den Helder, waarvan een deel tot en met 27 augustus blijft. Meer informatie: tel. 0900-123 11 23, www.capeholland.nl. Ooit was het asfalt van de straat waar ik opgroeide glad genoeg om op te rolschaatsen. Eerst op ijzeren afdankertjes en na lang Kuren eindelijk op een paar dat voor zien was van rubberen wielen, die eruit zagen als de verkleinde versie van een Formule 1 raceautoband. Een zomer lang liep mijn leven op rolle tjes. maar ik was geen natuurtalent. Na veel oefenen lukte het me om - bezorgd °verde schouder kijkend en wat angstig wijdbeens - een soort achterwaartse cir- «lafte leggen. De benaming 'pirouette' waste veel eer. Entoen besloot de gemeente om het zwarte asfalt te bedekken met een af- werklaag van kleine, scherpe steentjes, nie maakten een einde aan het zachte ^gen van de warmgereden wieltjes en zo hobbelde het plezier er snel af. De rol schaatsen werden opgeborgen. Ruim veertig jaar later, op een mooie zondagmiddag, speet het me toch dat ik ■net wat langer had geoefend. Net aange komen in New York, met een wollig jhoofd van de lange reis, liep ik door j antral Park. Aan de rand van Sheep adow ligt een smeuïg stukje asfalt dat Smaakt is voor mensen met wieltjes on- Door DIRK MULDER der him voeten. Je zou het een circuit kunnen noemen, hoewel dat direct weer zo groot klinkt. Het is eerder een langge rekte dansvloer, want dat is wat daar ge beurt. De deejay Miss Behaviour, 'spe ciaal overgevlogen uit Engeland' zoals ze trots aan ons werd voorgesteld, stond achter de draaitafel. Ze had een aansteke lijke keuze in opzwepende muziek voor alle leeftijden. Een minstens zestigjarige mevrouw met geblondeerd, opgestoken haar kwam swingend voorbij zoeven. Ze droeg een zwart kunstrijschaatspakje en haar benen zagen eruit alsof ze nog best een dubbele Rietberger in zich hadden. Als danspartner koos ze een acrobati sche meneer die er tussentijds vandoor ging met drie op elkaar gestapelde fles sen water op zijn hoofd. Ondanks zijn snelheid slaagde hij erin om zijn kop zo stil te houden dat het torentje niet om viel. Twee ouwelijke mannen van een jaar of dertig rolden zich uit de zijlijn los. Ze wa ren een identieke tweeling met precies dezelfde bril en een thuisgeknipt kapsel. Je zou ze eerder op een vreemde hobby- beurs verwachten. Gelukkig waren ze vandaag hierheen gekomen. Zodra ze het asfalt roken raakten ze bevangen door een onverwachte soepelheid en ga ven een partijtje danskunst weg dat een spontaan applaus uitlokte. Een zwarte man in een breed clownspak cirkelde over de piste. Een ernstige jongen van een jaar of tien schaatste met een moe derlijke vrouw. Een look-at-me meisje type 'werkeloze actrice' stond zich enorm uit te sloven, maar ze wist de aan dacht van het publiek niet te vangen. Kon ik maar goed rolschaatsen. Zeker twee uur heb ik staan kijken met een groeiend verlangen om mee te doen. Gek, dat verwacht je toch niet in zo'n we reldstad. Er werd hier iets heel ouder wets en onschuldigs gemaakt. Dikke pret. Ze zijn ronduit imponerend, de statige viermastbarken die de komende week weer via het Noordzeekanaal Amsterdam binnenzeilen. Topschepen als de Amerigo Vespucci, met olij ke Italiaanse matrozen in het want, of de Russische Kruzensh- tem en Sedov trekken elke vijf jaar ontelbaar veel bewonde raars. Debutant Prins Willem, de replica van een VOC-schip dat normaliter in attractiepark Cape Holland in Den Helder ligt, wordt eveneens een blik vanger. SAIL is een van de grootste mari tieme evenementen ter wereld, en het nautische spektakel zet de hoofdstad komende week op zijn kop. Van 17 tot en met 22 augustus is Amsterdam voor de zevende keer thuishaven voor zo'n twintig tall ships en vele honderden historische zeil- en motorboten. In en om de IJhaven kan het publiek te recht voor een kijkje aan boord van veel schepen en een rand- programma met stunts, shows, muziek, zeilwedstrijden en vlootshows. De meeste activitei ten zijn gratis toegankelijk, en er worden vele honderdduizen den bezoekers verwacht. Thema dit jaar is 'Enjoy a world of Friendships'. De nadruk ligt daarbij op het verbinden van vreemde culturen, internatio nale vriendschappen en de rol van jongeren daarin. Tevens is er meer dan voorheen aan dacht voor moderne schepen, en is ook de Nederlandse mari ne nadrukkelijk aanwezig. Enkele hoogtepunten van het programma: op 17 augustus is er van 11.00-18.00 uur de ope ningsparade, waarbij de mees te deelnemende schepen van uit IJmuiden via het Noordzee kanaal naar Amsterdam varen. Om 21.45 uur wordt op het IJ de opening gevierd met vuur werk, muziek, een laser- en lichtshow. Deze voorstelling herhaalt zich elke avond. Op 18, 19, 20 en 21 augustus kunnen bezoekers gedurende de dag tall ships, replica's en marineschepen bezichtigen. Op 19 augustus vaart de Sedov, het grootste zeilschip ter we reld, vanaf 10.00 uur vanuit IJ muiden naar Amsterdam, om rond 14.00 uur in de IJhaven te arriveren, begeleid door stoom schepen met bloemdecoraties. Ook op 19 augustus is er van 8.30-18.00 uur een tocht van ruim honderd historische sche pen, waaronder platbodems, naar de Zaanse Schans, alsme de een scheepstocht naar Ouderkerk aan de Amstel. Op 22 augustus vertrekken alle deelnemende schepen vanaf 10.00 uur weer via het Noord- zeekanaal naar IJmuiden, om daarna het ruime sop te kiezen naar hun vaderland. Wie een en ander graag vanaf het water wil bekijken maar niet zelf over een boot(je) be schikt, kan een rondvaart ma ken met een van de reguliere aanbieders. Onder meer Hol land International vaart langs de tall ships in de IJhaven voor De Sedov is een blikvanger. 15 euro, kinderen tot dertien jaar betalen 10 euro. Belangstellenden wordt geadvi seerd zoveel mogelijk per trein te komen: www.bereikbaar.amsterdam.nl. Informatie over SAIL 2005: tel. 0900-72 45 20 05, www.sail.nl ALICE PLEKKENPOL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37