Q340 40 Pietje Bell haalt nu ook zingend kattenkwaad uit ALBUM SINGLE Piraten plunderen passerende schepen W 7 Nieuwe Kikker in zwart-wit Nu ook thuis draaibaar Meligheid krijgt overhand Muzikale smeltkroes Heerlijke wegwerprock His Dark Materials verfilmd zaterdag 13 augustus 2005 1 Jan Smit - Jansmit.com (2) 2 HDivo - II Divo (1) 3. Keane Hopes And Fears (5) i Coldplay - X&Y (4) 5 Gerard - Rene - Gordon - Top pers In Concert (3) 6 Racoon-Another Day (12) I Joss Stone - Mind, Body Soul 8. U2-How To Dismantle An Atomic Bomb (6) 9. Belle Perez - Que Viva La Vida 10 Kane-Fearless (10) 11. Mariah Carey - The Emancipa tion Of Mimi (18) 12. Jack Johnson - In Between Dreams (9) 13. John Legend - Get Lifted (8) 14 Guus Meeuwis -10 Jaar - Le vensecht (14) 15. Within Temptation - The Silent Force (13) 16 Shakira - Fijacion Oral Vol. 1 (15) 17 Anouk - Hotel New York (17) 18. Alanis Morissette - Jagged Little pill Acoustic (16) 19. Michael Jackson - The Essential Michael Jackson (24) 20 James Blunt - Back To Bedlam i '23) 21. Madeleine Peyroux - Careless Love (26) 22 Jamiroquai - Dynamite (27) 23 Michael Buble - It's Time (19) 24. Faithless - Forever Faithless - The Greatest (22) 25 The Black Eyed Peas - Monkey Business (20) 26 Jamie Cullum - Twenty So mething (25) 27 Krezip - What Are You Waiting For (29) 28 Green Day - American Idiot (30) 29 Jeff Wayne - The War Of The Worlds (34) 30 50 Cent - The Massacre (31 31. R. Kelly - Tp.3 Reloaded (28) 32. Kelly Clarkson - Breakaway (33) 33 Robbie Williams - Greatest Hits 138) 34. Missy Elliott - The Cookbook (40) 35 Gipsy Kings - The Very Best Of I H 36.Ub40-Who You Fighting For -(36) 37. Gwen Stefani - Love Angel Music Baby(32) 38. Djumbo - Jump (35) 39. Blof - Het Eind Van Het Begin (Beste Van) (-) 40. Michael Buble - Come Fly With Me(-) 1.Kane-Fearless (1) 2. Mariah Carey-We Belong To gether (2) 3. Shakira-La Tortura (3) 4. Belle Perez - Que Viva La Vida (17) 5. Akon - Lonely (5) 6. Kelly Clarkson - Since U Been Gone (4) 7. De Jeugd Van Tegenwoordig - Watskeburt?! (6) 8. Racoon - Love You More (11) 9. Daniel Powter - Bad Day (8) 10. Crazy Frog - Axel F (10) 11. Armin Van Buuren Ft Jan Vayne - Serenity (14) 12. Brainpower - Even Stil (13) 13. Guus Meeuwis - Geef Mij Je Angst (12) 14. Jannes - Een Beetje Meer (21 15. U2 - City Of Blinding Lights (9) 16. James Blunt-You're Beautiful (25) 17. Akcent- Kylie (19) 18. K3- Kuma He (18) 19. Zoop - Zoop In Afrika (Djeo Madjula) (22) 20. Anouk-Jerusalem (24) 21. Ben Moody Ft. Anastacia - Everything Burns (7) 22. Coldplay - Speed Of Sound (23) 23. Krezip - Don't Crush Me (28) 24. Gio - Fantasy Girl (-) 25. M.v.p. - Roc Ya Body (Mic Check 1,2)(31) 26. Di-rect - Webcam Girl (36) 27. Gavin Degraw -1 Don't Want To Be(20) 28. Albert West - Amarillo (-) 29. Kus - Natuurtalent (32) 30. John Legend - Ordinary People (27) 31. Joss Stone - Don't Cha Wanna Ride (30) 32. Max Graham Vs Yes - Owner Of A Lonely Heart (29) i 33. The Black Eyed Peas - Don't PhunkWith My Heart (15) 34. Djumbo - The Djumbo Jump (16) 35. Normaal - Rennen Of Stilstoan (38) 36. Green Day - Wake Me Up When September Ends (39) 37 Rimini Project - A Day In The Sun I (37) 38. Bon Jovi - Have A Nice Day (-) Missy Elliott Ft Ciara Fat Man Scoop - Lose Control (40) Eminem-Ass Like That (-) Max Velthuijs, die in janua ri op 81-jarige leeftijd [werleed, kon zijn laatste pren tenboek in de Kikker-reeks niet neer in kleur afmaken. Als hommage aan Velthuijs uitgeverij Leopold beslo- ten om Kikker in de wind als schetsboek te publiceren. Het gaat om de tekeningen die het jtetgangspunt zouden vormen J°w de gekleurde platen en een •tor Velthuijs met de handge schreven tekst. „Het biedt een JlKje op zijn werktafel", aldus fle uitgeverij. verschijnt in januari 'Wo en kost 25 euro. René Klein, één van de acteurs die Pietje Bell spelen in de musical, zet zijn handtekening op een wit doek. foto Phil Nijhuis/GPD Drieëntwintig jongetjes rennen naar de bak met zwarte verf, voor in de zaal. Ze halen één voor één hun hand door de dikke verf en laten dan hun hand druk achter op het grote, witte doek, met hun eigen naam eronder. Net als-dè" sterren op de Walk of Fame in Hollywood. Alleen be treft het hier de cast van de musical over Pietje Bell, ge diplomeerd kwajongen en leider van de bende van de Zwarte Hand. Al snel lopen de jongens door de menigte mensen, hun handen vol zwarte smurrie quasi dreigend naar ouders en elkaar uitgestoken. „Waar is de wc?", klinkt het lachend. De volwas sen leden van de cast wagen zich nu ook aan de verf om het met zwarte handen bekladde doek compleet te maken. Dit doek zal straks bij wijze van promotiepos ter meegaan op tournee. Je krijgt maar één kans om je handtekening goed te zetten, merkt Brigitte Nijman, die de zus van Pietje Bell speelt: „Mijn hand is mislukt, hij is veel te wit." Veel wordt er niet gerepeteerd op de eerste officiële repetitie dag van Pietje Bell, de musical. De cast en crew worden aan de pers voorgesteld en er is taart, met een zwarte hand erop. Daar na begint het echte werk, dan moeten ze 'keihard aan de slag', vertelt creatief producent Hans Comelissen. Binnen anderhalve maand moet iedereen klaar zijn voor de eerste voorstelling, want dan beginnen de try-outs. Dat lijkt weinig, maar stiekem zijn er al vier maanden van voor bereidingen en oefenen voorbij. Acteur Eric Beekes is al volledig in kostuum en schmink, com pleet met wassen neus met een grote wrat erop, en hij heeft het karakter van zijn personage tan te Cato al aardig onder de knie: hardhandig en met een snerpen de stem sommeert hij/zij vier van de jongens naar de piano te komen om 'een mooi liedje voor de mensen te zingen'. De musical is volledig geba seerd op de boeken over Pietje Bell, het jongetje dat in het Rot terdam van de jaren dertig aan de lopende band kattenkwaad uithaalde en menig buurtbewo ner op de kast joeg. Schrijver Christiaan van Abcoude be dacht negentig jaar geleden dit straatjochie, samen met figuren als tante Cato, de norse drogist Geelman en Pietjes vrienden Sproet, Peentje en Engeltje. In de musical worden deze en ande re rollen gespeeld door onder meer Johnny Kraaykamp jr., Ki- ki Classen en Istvan Hitzel- berger. Talenten Voor Pietje en zijn bendeleden werden vijfentwintig jonge ta lenten bij elkaar gezocht, die in vaste teams spelen. Dat is be langrijk, zegt producent Corne- lissen, omdat de jongens dan goed op elkaar ingespeeld ra ken. Logistiek is het echter niet zo simpel. „Bij het samenstellen van de groepen moet je er ook op letten, dat de jongens goed bij elkaar passen, bijvoorbeeld qua lengte", legt Comelissen uit. „Maar bij het plannen van de tour moet je goed rekening houden met waar de kinderen vandaan komen. Je kunt iemand uit Limburg niet in Delfzijl la ten spelen. En omdat ze zo jong zijn, mogen ze maar een beperkt aantal keren spelen. Het vergt dus nogal wat rekenwerk." Egbert Markering (14) uit Nij- kerk, één van de Pietjes, mag waarschijnlijk zestien keer spe len. „Maar als er iemand in mijn team zit die maar acht keer mag spelen, speel ik dus ook maar acht keer." Dat is ook lullig. „Tja, het is een hard wereldje", verzucht hij. Hij ambieert dan ook geen carrière als musicals ter: „Ik wil het later misschien wel als hobby doen. Je moet echt uitblinken in wat je doet, wil je je geld verdienen aan dit werk." Maar voorlopig staat hij volop in de belangstelling als Pietje Bell en geeft hij de laatste maand van zijn zomervakantie op om iedere dag in de Fortis Studio's aan de rand van Am sterdam te repeteren. Een leuke rol? „Ja, maar wel heel veel tekst." Ruth van Beek Pietje Bell, de musical: de try-outs beginnen op 21 sept., première op 19 okt. in het Luxor theater Rotterdam. Op 4, 5 en 6 nov. te zien in De Maagd Bergen op Zoom, 15 en 16 febr. 2006 in het Scheldetheater Terneuzen en 3, 4 en 5 maart 2006 in de Stadsschouwburg Middelburg. Meer informatie: www.piet- jebelldemusical.nl. Jarenlang was Sid Meiers Pi rates! een van de populairste games op de computer. Het spel dateert al uit 1987 maar over leefde lange tijd allerlei ontwik kelingen, gewoon als resultaat van een meeslepende gameplay. Pas vorig jaar vond Meier, ook maker van al even beroemde ga mes als Civilization en Railroad Tycoon, het tijd worden voor een update. Dat werd Pirates! Live The Life dat sinds kort ook voor de Xbox verkrijgbaar is. De nieuwe Pirates is in alle op zichten een prachtig spel. Uiter aard is gebruik gemaakt van de nieuwste technieken. Je likt je vingers af bij de grafische hoog standjes en dat moet je niet te lang doen want er is werk aan de winkel, als je eenmaal het schip hebt ovei-genomen van die luizige kapitein van je. Met je piratenvrienden ga je op ontdek kingstocht over de wereldzeeën. Het verhaal is nog steeds hetzelf de als destijds op de Commodo re 64, maar de invulling is vele malen groter. Niet alleen plun der je passerende schepen en pak je je zwaard om de kapitein te doden en overboord te gooien, ook onderhandel je met eilandbewoners om te zien of er nog meer te halen valt. Vrouwen bijvoorbeeld. Speciaal voor de Xbox-versie zijn er een aantal leuke mini-ga- mes aan het spel toegevoegd. Ook zul je merken dat het der de-persoonperspectief wat beter is uitgewerkt dan op de pc-ver- sie. Bovendien is er de mogelijk heid om met z'n vieren te spelen en via Xbox Live kun je scores uploaden en nieuwe content downloaden. Aan het begin van het spel mag je zelf kiezen welke natie je wilt spelen. Uiteraard zijn ook de Ne derlanders van de partij, maar handiger voor beginners is het om voor de Engelsen te kiezen. Die hebben in de Spanjaarden een gegarandeerde vijand, zodat je niet verlegen zit om een ver zetje. Gert Meijer Sid Meiers Pirates! Live The Li fe: ontwikkeld door Firaxis Ga mes en uitgegeven door 2K Ga mes voor Xbox, prijs €59,95, leeftijd 12+, meer informatie op www.2kgames.com/pirates/- xbox/. j NVV9 31 do 1NVM 30X33XH3A 3Q IX(H ijd Met Shivers wil Armin van Buuren bewijzen ook als song- en tekstschrijver uit de voeten te kunnen. De tien num mers op zijn tweede artiesten plaat wijken dan ook af van zijn hedonistische sets die de num mer drie van de wereld door gaans draait als dj. De 28-jarige Van Buuren uit Leiden zoekt het hier in een mix van veel tran ce en wat techno, maar voegt daar ook structuren uit rock en pop aan toe. De stuwende dans muziek die het vooral moet heb ben van het grote gebaar wordt hierdoor ook draaibaar in auto of huiskamer. Dat Van Buuren hiermee wegkomt, heeft hij me de te danken aan de bijdragen van gastmuzikanten. Daaronder collega's als Gabriel Dresden, Remy en Roland Klinkenberg. Opvallend is de aanwezigheid van Ray Wilson, ooit zanger van Genesis. Zelfs pianist Jan Vayne1 mag opdraven in slotstuk 'Sere nity', vorige maand nog de tune van de grootste indoor rave Sen sation White. Peter van der Heide Armin van Buuren: Shivers (Armada/Astral), duur 72:49. Cover allerlei bekende pop nummers en giet die in een countryvorm. Het concept is sim pel en absoluut niet nieuw, maar werkt op het debuut van The BossHoss doeltreffend. De zeven Duitsers doen zich als Amerikaanse rednecks voor, compleet met spijkerbroeken, stoere zonnebrillen en cowboy hoeden. De lol zit hem in de re pertoirekeuze. Zo opent de cd met 'Yee Haw', één van de weini ge eigen nummers, waarna 'Hey Ya!' van hiphopduo Outkast volgt. De uitvoering is goed voor een glimlach, maar na covers van Britney Spears ('Toxic'), The White Stripes ('Se ven Nation Army'), Beck ('Lo- ser') en Beastie Boys ('Sabota ge') is het kunstje wel uitge werkt. Meligheid krijgt dan de overhand. Wat vervolgens overblijft is een vermakelijke band die nummers uit verschillende genres knap naar de hand weet te zetten en daarmee een feestje bouwt. Gei- nige flauwekul. Peter van der Heide The BossHoss: Internashville Ur ban Hymns (Island/Universal), speelduur 56:31. Marseille was in de jaren dertig een ware muzikale smeltkroes. In de Franse haven stad klonken traditionele liedjes uit de Provence naast operettes van Vincent Scotto en zwarte muziek uit de verre uithoeken van de wereld. Moussu T (zan ger Tatou van Massilia Sound System) laat die sfeer herleven in een aanstekelijke eigentijdse mix van rauwe, akoestische mu ziek met uitgekiende elektroni ca, samples en historische frag menten. Blues, reggae, zeèballa- des, Afrikaanse en Caribische ritmes, alles komt voorbij langs deze kuststrook aan de Middel landse zee. Het resultaat doet regelmatig denken aan Manu Chao. Door drenkt van de rauwe straattaal van minderheden en kritiek op MOUSSU T de Franse politiek is dit een ode aan de zee, de mistral en vooral aan de trotse en verleidelijke ha venstad 'Mademoiselle Marseil le'. Illand Pietersma Moussu Te lei jovents: Mademoi selle Marseille (Manivette/Le Chant du Monde), duur 43:44. De cd Young for eternity van The Subways is al een maandje uit maar in de magere zomermaanden en met Low lands op komst, eist het debuut van dit piepjonge Britse drietal alsnog aandacht op. Niet omdat het een meesterwerk is, niet om dat het een mijlpaal is in de Brit se rockmuziek, wel omdat het een opklimmende band is die zich nu eens niet bedient van de postpunkritmes en een zorgvul- j dig nagemaakt jaren tachtig-ge- luid. En omdat Young for etemi- ty - inderdaad - zo jong en ener- I" giek klinkt. The Subways spuugt een overtuigende mix van grunge, garagerock en Brit- pop de wereld in. De drie heb ben goed geluisterd naar Nirva- na, The Strokes en Oasis, maar hebben duidelijk ook een eigen talent voor het schrijven van fijn doordreunende nummers. Vooral als bassiste Charlotte Cooper haar afwisselend snotte- rige en hese zang in de strijd gooit, is Young for Eternity heer lijke wegwerprock: niet om blij vend te koesteren, maar uitste kend voor kortstondige opwin ding. Vrijdag 19 augustus op Lowlands. Maaike Borst The Subways: Young for eterni ty (Warner), speelduur 42:33. In het voetspoor van The Lord Of The Rings en de Harry Pot ter-films wordt nu ook de fan- tasy-trilogie His Dark Materials van de Britse schrijver Philip Pullman verfilmd. De eerste film, gebaseerd op het boek The Golden Compass, zal worden ge regisseerd door de Brit Anand Tucker. Aanvankelijk zou Chris Weitz ('American Pie') de film regisseren, maar hij gaf het pro ject op toen hij werd geconfron teerd met de enorme 'technische uitdagingen' van het script. Schrijver Philip Pullman won in 2002 de prestigieuze Whit- bread-prijs, die in dat jaar voor het eerst aan een kinderboek werd gegund. Dit jaar werd Pull man onderscheiden met de As- trid Lindgren Memorial Award. Pullman reageerde volgens zijn fansite op internet verrukt op de benoeming van regisseur Tucker, wiens ideeën hij 'opwin dend' vindt. Anand Tucker maakte in 1998 naam met de film 'Hilary And Jackie' over het leven van de musici Jacqueli ne en Hilary Du Pré. „Ik werd onmiddellijk verliefd op His Dark Materialstoen het net was gepubliceerd", aldus Anand Tucker op de fansite. „Sindsdien ben ik een grote fan van hem geworden. De kans om het uitzonderlijke verhaal van Pullman te verfilmen, is als een droom die uitkomt." Tucker voegde er nog aan toe: „Phillip heeft een ongelooflijk univer seel verhaal gecreëerd over een held tegen wil en dank, wiens lot niets minder is dan het red den van de mensheid." Pullman is in Groot-Brittannië enigszins omstreden, omdat hij nogal stellig is in het afwijzen van godsdiensten. Hij werd al eens betiteld als 'de gevaarlijk- ste Britse schrijver'. In zijn boe ken biedt Pullman een alterna tieve wereld, waarin kinderen worden begeleid door geesten, 'daemons'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33