Ronde vormen nodigen uit tot aanraken Chimichurri is erg smakelijk op de steaks Meubels van spaanplaat Strandrosé Contactlens Vaattablet Samsonite SoundFM zaterdag 13 augustus 2005 Moderne designmeu bels zijn hem te ste riel, vierkant en karakter loos. Daarom maakt Pa trick Schols, geïnspireerd door de vanzelfsprekende geometrie in de natuur, ei genhandig meubels. Uit spaanplaat. Verrassend van vorm, met raadselachtige la den en luiken en altijd on weerstaanbaar tastbaar. Schilder was hij en ook nog een die met lof afgestu deerd was aan de Kunstacade mie van Maastricht. Toch knaag de steeds de twijfel of hij de rest van zijn leven wilde blijven schilderen. Hij gaf zichzelf een jaar om zijn schildertoekomst te 'overdenken'. Begon aan een meubelstuk om iets anders om handen te hebben, hoewel hij naar eigen zeggen nog geen ha mer kon vasthouden. „Ik vond die moderne meubels maar niks. Te steriel, ze missen de menselij ke maat en maken een huis tot een doodse doos", geeft Patrick Schols (45) aan. Geïnspireerd door de Italiaanse renaissancekathedralen met hun gelaagde bouwstijl maakte hij van wengé - tropisch donker hout - en ivoorhout een kast. Door de afwisseling van zwart en wit hout wist hij de kast een soortgelijke doorleefde gelaagd heid te geven als de bewonderde kathedralen. Een hels karwei volgens de kunstenaar, omdat de uiterst dunne streepjes hout stuk voor stuk gefixeerd moesten worden. Maar de moeite werd beloond. „Ik had de smaak van het meubel maken te pakken." In de ruim tien jaar dat hij nu meubels maakt, heeft hij een geheel eigen vor mentaal ontwik keld. Daarbij werkt hij steeds met hetzelfde materi aal, twee soorten spaanplaat: mdf (medium density fireboard) en osb (oriental strand board). „Goedkoop en in de meubel branche ongebruikelijk materi aal. Meestal wordt het voor on- dervloeren en dakbedekkingen gebruikt." Door het hout minuti eus te schaven, schuren en span nen verandert het neutrale, goedkope materiaal van gedaan te en krijgt het een doorleefd en duurzaam uiterlijk. Vlakke spaanplaat krijgt onder zijn han den rondingen, bogen en welvin gen: speels, mysterieus en verras send. Enkele van zijn kasten hebben vormen en motieven, die Afri kaans en Aziatisch ogen. „Ik ben niet zo voor die calvinisti sche rechte lijnen." Hoekig en minimalistisch zijn Schols' meu bels dan ook nooit. „Het ligt niet in de aard van de mens om zo vierkant en ontdaan van elke versiering te leven. Ronde vor men daarentegen nodigen uit tot aanraken en strelen. Mensen willen altijd mijn meubels aan- Kunstenaar en meubelmaker Patrick Schols: „Ik boetseer met hout." foto's Rob Oostwegel/GPD ders krijgt een meubelstuk nooit diezelfde schoonheid en vorm die je in de natuur tegenkomt. Mijn meubels moeten er zo na tuurlijk mogelijk uitzien. Zoals een takje aan een boom zit. Die vanzelfsprekende geometrie, die de natuur heeft, inspireert me. Neem bijvoorbeeld een dennen appel, met al die laagjes schub ben, prachtig." Buitenbeentje Die bijna terloopse schoonheid van de natuur weet hij treffend om te zetten in een geheel eigen vormentaal. „Het gaat er mij om een object of meubelstuk te ma ken dat geen omlijstend verhaal nodig heeft om te kunnen be staan. Mijn eigenzinnige invul ling van het begrip vormgeving maakt me tot een buitenbeentje onder de Nederlandse vormge vers. Dit feit koester ik met hart en ziel. Mijn werk vult mijns in ziens een leemte in de visie van het gewaardeerde 'Dutch de sign'. Een passioneel ontwerp zonder enige concessies wil ik uitvoeren. De ziel van de kunste naar moet je kunnen zien in een ontwerp." Een permanente bron van inspi ratie is de zee-egel. „Een prach tige ronde vorm heeft die. Uit de verdeling van de gaatjes voor de stekels spreekt een nagenoeg perfecte geometrie. En hij krijgt iets geheimzinnigs als hij zich plots oprolt en afsluit voor de buitenwereld. Bovendien lijkt hij steeds van gedaante te veran deren door de wijze waarop het licht op de vaak wisselende stand van de stekels valt." In zijn bijzettafeltjes is die fasci natie voor het diertje duidelijk terug te zien, evenals in enkele van zijn kasten. „De gaatjes er in maken het plat vlak span nend en als het licht erop valt, krijg je een geheimzinnig en speels effect." Die wisselwerking tussen vorm, materiaal en lichtinval maakt dat de meubels van Schols inder daad een onweerstaanbare aan trekkingskracht op je vingers uitoefenen en je je nauwelijks kunt bedwingen om er even langs te strijken of ze aan te ra ken. Ray Simoen Meer informatie: Patrick Schols, Stationstraat 18, Beek, 046-4377108, patrickschols@hetnet.nl. In het Stedelijk Museum Roermond, Andersonweg 4, is nog tot 4 sep tember werk van Schols en ande re genomineerden van de Harry Tillie prijs te zien. raken en voelen hoe ze gemaakt zijn." In meubels moet je de hand van de kunstenaar kunnen zien en voelen, vindt hij. Geen seriewerk, niks gieten. „Dat gaat ten koste van de charme van het werk." Evenmin produ ceert hij meubels, die slechts voor de korte duur zijn ge maakt. „Ik probeer meubels te maken, die blijvende waarde hebben. Iets unieks, dat alleen de koper van mijn meubelstuk bezit. De laatjes en luiken zijn in de kasten ietwat geheimzin nig gemaakt, zodat je op het eer ste gezicht niet vermoedt dat er achter het front nog een apart laatje of zo zit." Zijn 'Petit cabinet pour lettres d' amour' is hier een fraai voor beeld van: een paars vierkant kastje, dat weer onderverdeeld is in kleine vakjes, zit verscho len achter een ronde schelpach tige vorm. Je moet de schelp openklappen om het geheim er van te kunnen zien en ontraadse len. „Ik boetseer met hout, ik schilder met verschillende vlak ken en vakken." Het dagen-, soms wekenlang schaven en schuren maakt zijn meubels erg bewerkelijk en ook kostbaar (gemiddeld 5000 euro), maar Schols ziet het als een noodzakelijk gevolg van het doel, dat hij zichzelf stelt als beeldend meubelmaker. An- Rosé is al jaren aan een opmars bezig en dat geldt helemaal voor de rosé die wordt genuttigd in de hippe Bloemendaalse strand tent Bloomingdale. Het daar ge schonken ranjakleurige wijntje is een pinotage van Zuid-Afri kaanse komaf. Bloomingdale stopte het vocht in een trendy aluminumflesje van een kwart liter en vanaf dat moment be gon de opmars. Op massafeestg als Sensation en Mysteryland was het niet aan te slepen. Slij ter DircklII biedt het flesje Bloomingdale nu ook aan, naast een gewone fles van 0,75 liter. De naam is gewoon Bloomingda le. En niet verwonderlijk biedt DircklII het aan met de kreet 'Het gevoel van het Bloemen daalse strand nu ook thuis', De kleine fles kost 1,99 euro, degro- te 3,99. Mooier word je er niet van, maar je voelt je wel beter als je Acuvue contactlenzen gebruikt. Dat beweert althans producent Johnson&Johnson. De nieuwe Acuvue-lenzen corrigeren bin nen een minuut de afwijkingen in het zicht als gevolg van astig- matisme, ook wel bekend als ci linder. Normaal staat daarzo'n kwartier voor. En de lens blijft op zijn plaats, ook als er met de ogen geknipperd wordt. Bij as- tigmatisme, een probleem dat bij dertig procent van de bril- en contactlensdragers voor komt, is het hoornvlies niet bol vormig, maar gevormd als een rugbybal. Daardoor is het beeld wazig of opgerekt. Volgens Johnson&Johnson hebben de lenzen nog een voordeel. Ze be vatten hydraclear, wat het vocht in de ogen vasthoudt en droge ogen voorkomt. Wat was er eigenlijk mis met vaatwasmiddel los in een pake: het bijbehorende maatschepje? We hebben het nooit geweten. Unilever doet nog een schepje bovenop de eigentijdse gektedis innovatie heet. Want dat vaat- wastablet, daar moet nu eenfo- lietje om. Dan kan het met jasje om in de machine en krijgen we geen vieze handen. Dus meldt de pr-manager: 'De tabletfolie is gemaakt van een unieke wa teroplosbare film en is biolo gisch afbreekbaar.' Het vliesje breekt binnen enkele seconden na de eerste golf water openen lost binnen een paar minuten op. De nieuwe Sun-tabletten kosten 6,59 euro (30 stuks). koken met Puck Kerkhoven We trakteren ons voor de laatste keer deze vakantie op een etentje bij een be taalbare restaurantketen. Deze week: Gauchos op het Jansplein in Arnhem. De waar-voor-je-vakantiegeld meter schiet naar de 9-, Stoere ambiance, sobere ge rechten maar perfect uitge voerd. Prijs is goed in de hand te houden door rustig aan te doen met bijgerech ten. Heerlijke huiswijnen! Gegrild Argentijns rundvlees met gepofte aardappel, een maïskolf en traditionele Chimichurri bij Gauchos. foto Karei de Vos/GPD Terwijl aan het tafeltje naast ons een huwelijk in ijzige stilte op de klippen dreigt te lo pen, gaan onze harten steeds sneller kloppen naarmate de avond vordert. Dit is goed zeg! Lekkere wijn, fantastisch vlees en een toetje waarvoor zelfs on ze Argentijnse Maxima zal smel ten. We zitten bij Gauchos Grill Res taurant in Arnhem, maar het had net zo goed in Eindhoven of Den Bosch kunnen zijn want een Gaucho (betekent: cowboy van de pampa's) blijft een Gaucho, in welke stad hij zich ook vestigt. Overal dezelfde lan ge menukaart, de stoere lederen gordijnen en koeienhuid op de stoelen, de open keuken afgetim merd met stalen golfplaten, en het professionele personeel. Ik hoop tenminste voor de andere vestigingen dat ze ook mensen Eindhoven, Den Haag (2), Den Bosch, Maastricht, Rotterdam (3), Utrecht, Londen (6) en Man chester. Zie ook: www.gauchos.nl. Recept voor Chimichurri la Gauchos (pittige Argentijnse barbecuesaus): Ingrediënten: 1 rode ui, 2 teen tjes knoflook, 1 grote rijpe to maat, 1 groene Spaanse peper, 2 eetlepels versgehakte peterse lie, 1/2 eetlepel versgehakte ko riander, 1,25 dl olijfolie (extra vergine), 0,5 dl witte wijnazijn, 1 theelepel zout, 1/2 theelepel versgemalen peper. Bereiding: Maak deze fleurige, dressingachtige saus één dag te voren. Pel ui en knoflook en snipper fijn. Was tomaten, hal veer ze en verwijder pitjes. Snijd vruchtvlees in kleine blok jes. Verwijder zaad en zaadlijs ten van groene peper en snipper deze ragfijn. Roer alle ingrediën ten door elkaar en bewaar op kamertemperatuur in afgeslo ten aardewerk potje of jampotje met deksel. Schep een gulle le pel Chimicurri over een gegril de Argentijnse steak en serveer met gepofte aardappel en gegril de maïskolf. Tip: Aardappels poffen op de barbecue duurt zeker drie kwar tier. In de magnetron slechts 5 minuten (800 watt). Prik hem in en gaar hem in een afgedekt schaaltje. Verpak daarna pas in aluminiumfolie en laat even nagaren in een koele zone van barbecue of grill. in dienst hebben als onze Arn hemse Janneke. Aardig, alert en doortastend bedient ze ons. Ver geet niets, ook niet als we ach teraf nog maïskolven en een ka raf water bijbestellen. We beginnen standaard met een witbiertje van de tap (€2,40, graag géén citroen in het glas) en een glas frisse rosé; de lekker ste die we de afgelopen weken proefden. Merlot Rosado van Bodega Norton uit Argentinië (€3,50). Wat opvalt, is het brand schone, fonkelende glaswerk van Gauchos; een lust voor het oog. We krijgen twee knapperige em- panada's (halvemaanvormige pasteitjes, €6,-) en een pittige smakelijke, precies goed me dium gegaarde steak. Compli menten. We krijgen er een potje Chi michurri bij; een traditionele Argentijnse barbecuesaus met tomaat, rode ui, knoflook, peter selie en koriander, die het mid den houdt tussen salsa en dres sing (zie recept). Inderdaad erg smakelijk op de steaks. De rode huiswijn (Malbec Sangiovese, €10,- voor een halve liter) blijkt uitstekend afgestemd op het ge grilde rundvlees. En de des serts? Een broodpuddinkje met chocola en een flensje gevuld met ijs van Dulche de Latte (=ingekookte, gezoete melk). Het lievelingstoetje van Maxi- gazpacho (koude zomersoep, €4,50) als voorgerecht. Gevolgd door een Churrasco de Cuadril steak van 300 gram (€15,-) voor mijn partner, die vanavond voor mager gaat, en een doorre gen Bife Ancho (ribeye van 250 gram, €14,-) voor mij, want ik weet dat de meeste smaak in de vetadertjes zit. We kijken toe hoe de kok ze voor ons bereidt op zijn vuurspuwende grill in de open keuken en vragen ons af of hij nog een haartje op zijn onderarmen over heeft. Net als de Gauchos op de pampa's ge bruikt hij uitsluitend vlees van Argentijnse stierkalveren en keert hij het slechts één maal. Het resultaat is een krachtige, ma, heb ik me laten vertellen. Kan ik me nu alles bij voorstel len. Slechts één wanklank deze avond: jammer van die nare put- lucht. Waarschijnlijk het gevolg van de zojuist losgebarsten hoosbui, gecombineerd met een aflatend rioleringssysteem. Maar ach, met zoveel culinair geluk zijn wij graag bereid een neusje dicht te knijpen. In tegen stelling tot onze buren, die hier in een mooie aanleiding zien al hun opgespaarde gif te spuien. Janneke blijft even vriendelijk glimlachen. Gauchos heeft vestigingen in Amsterdam (5), Arnhem, Breda, Een nieuwe wind waait door Samsonite. Dat heeft een nieu we baas, afkomstig van Louis Vuitton en een nieuwe designer aan het hoofd. Pro-DLX is de eerste collectie die onder hun la ding op de markt komt. Deze is vooral gericht op de zakenreizi ger van deze tijd. 'Met produc ten die comfortabel, licht en ca sual zijn, sluit de collectie aan op de hedendaagse werkomge ving en de behoeften van zaken mensen', zeggen ze bij Samsoni te. Formeel is de bagage dankz] de zachte rondingen allerminst Veel mp3-spelers bevatten al een ingebouwde fm-radio. Om het gemis goed te maken voor degenen die de radio ontberen, is er nu van Packard Bell een draagkoord, waarin behalvede hoofdtelefoon ook een radio is ingebouwd. De populariteit® de veel verkochte mp3-speleK van Packard Bell is onder mee te danken aan het speciale draagkoord dat is gecombineöt met de hoofdtelefoon. De Soucc- FM is te koop voor vijftien eui®- Wie zo'n koordje wil zondert dio, betaalt voor de Audio Kef Cord tien euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 32