T alpa preekt geen wraak Er moeten bij justitie nog wel koppen rollen PZC John de Mol Onschuldig veroordeeld Als vanavond de nieuwe tv-zender Talpa van start gaat, is de terugkeer van John de Mol definitief een feit. Door ster ren bij andere zenders weg te ko pen, heeft de mediamiljardair zijn imago van harde zakenman de afgelopen maanden onder streept. Een koele kikker, met gouden handjes. Maar ook met een zwak voor kinderen en die ren. „Ik kan zonder mij te scha men in de spiegel kijken." John de Mol gaat paleis Soestdijk kopen. Alle kantoren en studio's van de nieuwe zender Talpa worden ondergebracht in het oude verblijf van prinses Juliana en prins Bern- hard. Omdat De Mol constant een oog je op zijn sterren wil houden, worden de Talpa-paradepaardjes ook gehuis vest in het paleis, dat eerst een fikse opknapbeurt krijgt. Veel neonverlich ting aan de voorkant en elke avond vuurwerk in de tuin. Ter geruststelling van trouwe aanhan gers van het koninklijk huis: het idee ligt op de 'tekentafel' als een satiri sche serie voor de zender van De Mol. De werktitel luidt De Talpaatjes. „Honderd procent zelfspot moet het worden", grijnst John de Mol. „Alles wat tot nu toe over Talpa is ge zegd en geschreven, wordt gebruikt. Ik moet wel eerlijk zeggen dat het pro ject op de C-lijst staat. De serie komt alleen op de buis als technisch gezien de kwaliteit hoog genoeg is. Momen teel acht ik die kans minder dan vijf tig procent." „Een lange neus maken naar alle criti ci? Nee hoor, zo is de serie niet be doeld. Talpa is geen wraakoefening. Ik wil geen rekeningen vereffenen in het Hilversumse, zoals ik ook al heb gelezen. Zoiets zit niet in mij. Ik luis ter niet naar al die kritiek. Als Fons van Westerloo (de baas van RTL) zegt dat Talpa het slechte in mensen naar boven haalt en ze aanzet tot contractbreuk, haal ik mijn schou ders op. Vijftien jaar geleden zou ik nog boos zijn geworden. Nu niet meer. Ik heb Fons ook niet gebeld. Dan kan ik wel aan de gang blijven." „Waar maak je je druk om, denk ik bij die kritiek. Wij zijn de nieuwkomer; wij moeten ons invechten. RTL is de grote, trotse marktleider. Hij kan die energie beter in zijn bedrijf stoppen. Goed, ik kan me voorstellen dat er een zekere zorgelijke aandacht voor onze plannen is. Als Talpa volgend jaar mei inderdaad op een marktaandeel van tien procent staat, hoef je geen eco noom te zijn om te concluderen dat er bij de commerciële omroepen bloed gaat vloeien." Energie De regen komt met bakken uit de he mel, maar John de Mol straalt energie uit. De bovenste knoopjes van zijn overhemd los; de Portugese juni-zon kleurt nog zijn huid. De Hilversumse mediamagnaat is in april vijftig ge worden, maar in zijn ogen twinkelt jeugdigheid. „Geestelijk voel ik me stukken lekker der dan vier jaar geleden. Dat heeft alles te maken met dit bedrijf. Ik heb me weer kunnen omgeven met mensen die dezelfde bloedgroep hebben. Die het ook leuk vinden om tot diep in de nacht te bikkelen en met wie je even eens gezellig een biertje kunt drinken in een Larens café." „Wat dat betreft zijn het weer ouder wetse tijden. Sinds mei houd ik me vooral bezig met hetgeen ik persoon lijk het belangrijkst vind: de program ma's. Dat gaat soms heel ver. Vorige week hebben we uren gediscussieerd over de vormgeving van het voetbal programma. Dan gaat het gewoon een kwartier over de grootte van het gaat je in de nul als de stand in beeld komt. Loopt het rondje niet vol? Komt het duidelijk over op. het scherm? Om kwart over vier 's ochtends rol je dan je bed in en vier uur later gaat de wek ker weer. Heerlijk! Big Brother is een ander programma dat de afgelopen weken veelvuldig in De Mols agenda stond. Het idee om een vrouw in het nieuwe huis in Aals meer te laten bevallen, zorgt nu al voor de nodige commotie. De Mol en zijn 'geestverwanten' slaagden er weer in de open zenuw van de samen leving te raken. „Ik heb me verbaasd over de reacties. De opening van de Telegraaf maar liefst. Zelfs het NOS Journaal besteed de er aandacht aan. Daarbij valt me op dat journalisten dezelfde fouten maken als bij de eerste Big Brother. Opnieuw worden er aannames gedaan die nergens op gebaseerd zijn. Ergens werd al precies beschreven hoe de beelden van de bevalling eruit gaan zien. Ik kan nu al zeggen dat het in elk geval niet gaat gebeuren met de ca mera er close op." „Mij interesseert vooral de psychologi sche impact die een zwangere vrouw op de groep heeft. Zeggen de andere bewoners: ga toch lekker thuis beval len, dat is veel beter voor je. Met ande re woorden: verzinnen ze een goed koop, argument om-iemand meteen weg te stemmen? Of zien ze die vrouw- als een volwaardige deelnemer? Ver der ben ik ook benieuwd naar wat er na de geboorte gebeurt. Worden de an dere bewoners medeverzorgers of wil len ze er niets van weten?" „Het klinkt raar uit mijn mond, maar Big Brother is zo'n goed format dat we er na zeven jaar nog mogelijkhe den in ontdekken. In Nederland zitten we nu in de luxe situatie dat het pro gramma drie jaar heeft stilgelegen, ter wijl het in de rest van de wereld door liep. De kennis die daar is vergaard, kunnen we in de Nederlandse versie toepassen. Het bewijst hoe flexibel zo'n format is. Het gaat gewoon met zijn tijd mee. Met een zwangere vrouw hebben we een prachtige ba lans gevonden tussen iets wat nog niet is gedaan, maar toch op een integere manier in beeld kan worden ge bracht." „Tijdens brainstormsessies zijn ge noeg andere ideeën - die ik overigens niet noem - op tafel gekomen. Die voe ren we niet uit omdat ze mensen be schadigen. Voor mij ligt daar de grens. Het probleem is alleen dat die regel niet algemeen toepasbaar is. Voor ieder persoon ligt die grens er gens anders. Toen we met All you need is Love begonnen, hadden we bij goed mogelijk te volgen wat er in de samenleving gebeurt. Je kunt alleen niet elk facet zelf meemaken. De sa menleving is daarvoor te gecompli ceerd geworden. Daarom heb ik een zorgvuldig samengesteld creatief team om me heen verzameld. Dat be staat uit mensen die niet alleen weten wat er in de samenleving speelt door het in de krant te lezen, maar ook door het zelf mee te maken. Dus heb ik jongens in dienst de op maandag ochtend met dikke ogen op kantoor verschijnen omdat ze het hele week einde op stap zijn geweest. Maar ook mensen die een rustig gezinnetje heb ben." „Zelf ben ik zeer geïnteresseerd in po litiek. Zonder ook maar een greintje ambitie te hebben om ooit naar Den Haag te gaan. Ten tijde van Pim For- tuyn ben ik gepolst door de LPF, maar een actieve rol in de politiek is niets voor mij. Dan ben je de hele dag bezig met concessies, concessies en concessies. Dat is niet mijn sterkste kant." „Zelfs als Peter (R. de Vries) vraagt of ik op zijn lijst wil komen, bedank ik vriendelijk. Ik hoop wel van harte dat hij doorzet. Ik ken Peter al jaren en hij is iemand die recht voor zijn raap zegt wat hij wil. Niet van die halfzach te politieke antwoorden waarmee je eigenlijk geen antwoord op de vraag geeft. Ik denk dat de Nederlandse poli tiek iemand nodig heeft als Peter R. de Vries. Ik zal hem ook steunen, maar ik ga niet voor hem in de Kamer zitten." Spanning „Televisie, media, zijn mijn ding. Daarom heb ik er na Endemol voor ge kozen een bedrijf als Talpa op te zet ten. Iets anders heb ik niet overwo gen. Ik vind dit het leukste en kan niets anders. Wat mij betreft, stop ik hier ook nooit mee. Een afgerond idee waar ik eindig met Talpa heb ik niet. Zeker niet in timing. Ik moet er niet aan denken een leven te leiden zonder uitdagingen, spanningen, het probe ren van nieuwe dingen. Die uitdagin gen vind ik in dit vak. Het afronden van een idee en dan de kick als er een programma ontstaat dat mensen be zig houdt, waarover ze praten. Voor mij heeft dat niets met geld verdienen te maken." „Met de televisiezender Talpa maken we volgend jaar mei de balans op. Het doel is tien procent marktaandeel, maar voor hetzelfde geld worden alle programma's een flop. Dertig procent van de programmering zijn bestaande titels. De rest is gewoon nieuw. Ik schat dat het een half jaar duurt voor dat we bijvoorbeeld met de samenvat tingen van het voetbal op hetzelfde ni veau zitten als de NOS." „Ik kan wel met zekerheid zeggen dat we met een tweede zender komen. Weer een brede familiezender. Daar voor zie ik nog genoeg mogelijkheden. Vergelijk het met Heineken, dat behal ve het eigen merk ook Amstel op de markt brengt. Of uitgever Sanoma. die zowel Libelle als Margriet heeft. Als de eerste zender een beetje op de rails staat, gaan we praten met de ka belmaatschappijen. Dat zal in februa ri, maart zijn. Distributie is namelijk een eerste vereiste. Hoe die tweede zender er verder uit moet gaan zien, hebben we wel op ons netvlies." Eric de Bie en Dolf Rogmans John de Mol tijdens de opening van zijn zender Talpa, eind juni. foto Cees Zorn/GPD komen met een subsidieverzoek voor een kamerorkest. Ik reis ook niet naar Afrika om ter plekke te helpen bij een of ander project. Het geld voor die reis kun je beter rechtstreeks aan die mensen geven. Daar hebben ze meer aan dan dat ik daar met mijn grote kop rondloop. Maar laten we maar met dit onderwerp stoppen, want ik zie nu al de stapel brieven met verzoe ken die na publicatie van dit inter view op mijn bureau ligt. Al die men sen moeten we dan weer vriendelijk afwijzen. Ik kan zonder mij te scha men in de spiegel kijken en dat is vol doende voor mij." „Voor het bedenken van programma's is het belangrijk dat je weet wat men sen beweegt. Ik probeer daarom zo voorbeeld een jongen van een jaar of achttien, negentien. Hij had een video boodschap voor een meisje in een win kel gemaakt. De reactie van dat meis je had ik gezien. Die was erg denigre rend. Ze wilde niets van hem weten. Tijdens de generale repetitie, waarin we de reacties nog niet tonen, zag ik die jongen zitten. Die gaat dat niet trekken, dacht ik meteen. Als hij hoort wat dat meisje van hem vindt, stort hij in. Dus ik heb hem uit de uit zending geschrapt. Andere jongens hadden wellicht lachend hun schou ders opgehaald, maar hij zeker niet. Zo iemand moet je als programmama ker beschermen. „Ik vind dat ik een grote mate van maatschappelijke betrokkenheid heb. Ik treed daarmee echter niet naar bui ten. Ik houd voor me welke goede doe len ik steun en ik heb niet het gevoel dat ik daarvoor aan iemand verant woording moet afleggen. Het is niet mijn manier om hard te roepen waar ik mijn geld aan geef. Persoonlijk krijg ik daarvan een rare smaak in mijn mond als ik iemand zie die dat wel doet." Kinderen „Ik krijg jaarlijks duizenden verzoe ken, maar de meeste schuif ik terzijde. Ik kies namelijk bewust voor kinde ren en dieren. Twee groepen die niet voor zichzelf kunnen opkomen. Zo lang er nog kinderen dood gaan van de honger, hoef je bij mij niet aan te zaterdag 13 augustus 2005 Kees Borsboom wil niet herkenbaar op de foto, omdat hij anoniem over straat wil kunnen lopen. foto Fred Libochant/GPD Na vier jaar te hebben vastgezeten voor de moord op de Schiedamse Nienke Kleiss (10) kwam Kees Borsboom een half jaar geleden op vrije voeten. Voor het eerst doet hij zijn relaas over wat wel de 'gerech telijke dwaling van de eeuw' wordt ge noemd. Kees Borsboom voldeed niet aan het signale ment, werkte mee aan dna-onderzoek zon der dat ook maar één spoor werd gevonden. Hij was onschuldig aan de Schiedammer Parkmoord, maar werd zelfs in hoger be roep veroordeeld. Met de bekentenis van Wik H., die voor een ander zedendelict was aangehouden, kwam een jaar geleden als nog een wending in de zaak. „Ik haat Wik H. omdat hij zo lang zijn mond heeft gehou den. Aan de andere kant ben ik hem dank baar dat hij 'm uiteindelijk toch open heeft gedaan." Borsboom zag op 22 juni 2000 in het Schie damse Beatrixpark de zwaar gewonde Mai- kel (11) uit de bosjes komen en alarmeerde de politie. Ruim twee maanden later werd mj zelf aangehouden als verdachte. In mei 2001 veroordeelde de Rotterdamse recht bank hem tot achttien jaar cel plus tbs. De toen 31-jarige Borsboom werd schuldig be vonden aan het seksueel misbruik van Nien ke en haar vriendje Maikel, de moord op het meisje en een poging daartoe bij het jonge tje. Het vonnis behelsde één jaar celstraf voor seksueel misbruik van een minderjari gejongen, daterend van voor de 'Schiedam mer Parkmoord'. Hoewel Borsboom eind vorig jaar in vrij heid werd gesteld omdat hij de gruweldaad met kon hebben gepleegd, bleef bij de be trokkenen de overtuiging dat hij pedofiel is, overeind. Kees werd immers nog wel verwe ten een jongetje te hebben misbruikt en een andere Vlaardingse, minderjarige jongen te hebben benaderd voor betaalde seks. Die laatste beschuldiging leidde destijds ook tot zijn aanhouding. Het vermeende slachtoffer was de zoon van een politieman die alarm sloeg toen hij ontdekte dat Borsboom getui ge was in de Nienke-zaak. Borsboom ont kent beide feiten. „Ze moesten iemand heb ben voor de moord op Nienke en daarom hebben ze er van alles bijgesleept. De ouders van de jongen die door mij zou zijn misbruikt, hebben me een oor aangenaaid. Ik woonde destijds in het huis van mijn moe der, die bij haar vriend was ingetrokken. Zonder dat zij het wist, heb ik dat gezin in huis gehaald omdat ze wegens huurschuld uit hun woning waren gezet. Toen mijn moe der daar achter kwam, heeft ze hen opgedra gen haar woning te verlaten. Naast de aan gifte hebben die ouders ook een schade claim ingediend. Puur om mijn moeder te rug te pakken en omdat ze geld nodig had den." Murw Vooral de ouders van Nienke en Maikel zit ten, hoewel Borsboom onschuldig moet wor den geacht, nog niet veel vragen. Wat deed Kees in het park? Waarom heeft hij op een bepaald moment kledingstukken wegge gooid? Waarom heeft hij leugenachtige ver klaringen afgelegd? Waarom heeft hij nooit emoties of berouw getoond? De antwoorden komen soms vlot, soms haperend. „Ik was van mijn werk door het park op weg naar huis. Omdat mijn kleding door een valpartij met mijn scooter kapot was ge gaan, heb ik die weggegooid. En ja, leugen achtige verklaringen. Ik ben murw gebeukt door de rechercheurs. Ze hebben me dingen laten zeggen, die ik niet wilde zeggen. Tal van verklaringen zijn in de processen-ver baal zó verwerkt alsof ik die ook op die ma nier had afgelegd. Op een bepaald moment wist ik het gewoon niet meer. Urenlang ben ik verhoord. Ik ben tussendoor in een cel ge zet met het licht en de radio aan, zodat ik niet in slaap kon vallen. Als ik in mijn ver klaringen zei 'misschien', dan werd dat in de processen-verbaal weggelaten. Ik wist van voren niet dat ik van achteren leefde. Op den duur heb ik gezegd: 'schrijf maar op wat je wil'. Mij is zodoende een valse beken tenis afgedwongen. Ik wilde van die twee re chercheurs af zijn en heb bekend." „Berouw tonen tijdens de rechtszaken kon ik niet, want ik ben onschuldig. Emoties? Ja, die kwamen er pas uit tijdens het hoger beroep toen ik doorkreeg dat mijn hoop op een goe de afloop was vervlogen." Borsboom wil koppen zien rollen. „Om te beginnen die van officier van justitie B. Edelhauser. Ik ben het slachtoffer gewor den van haar scoringsdrift. Ik moest han gen. Ze is op mijn zaak gepromoveerd tot ad vocaat-generaal, terwijl ze uit die functie zou moeten worden ontheven. De leider van het onderzoek (R. van Gooien) valt mis schien niet eens veel te verwijten. Hij is niet meer dan een pion geweest, die niets in te brengen had. Want die Edelhauser was con- tinu op het Schiedamse politiebureau. Ze heeft de hele zaak geregisseerd. Tijdens de rechtszaak heeft ze gelogen en dingen ver draaid. Ook de rechter zou uit zijn ambt moeten worden ontheven. Die man be schouwde me al als dader en noemde mij ook zo voordat ik was veroordeeld. Mijn ad vocaat sprak dan ook terecht van bevooroor deling." Met de te verwachten vrijspraak voor Borsboom. slaan hij en zijn verdedi ging het boek nog niet dicht. Er loopt im mers een aanklacht tegen de twee recher cheurs die Kees dwongen tot de valse beken tenis. „Volgens mijn advocaat zijn ze inmid dels op non-actief gesteld. Maar er volgt ook nog een schadeclaim tegen de staat om dat ik onterecht vier jaar heb vastgezeten. 1 Die zou wel eens kunnen oplopen tot twee miljoen euro." Dat Borsboom in het verleden veel contact met kinderen had, wil hij wel toegeven. Maar dat hij op seks uit was, „nee, dat klopl niet. Ook dat zijn van die dingen die mij door de rechercheurs werden aangepraat en waarvan ik, suf geluld door die lui, heb ge zegd dat 't zo was. Ik heb een deel van mijn jeugd in tehuizen doorgebracht, waardoor ik het vertrouwen in volwassenen was kwijt geraakt. Zodoende voelde ik me meer aange trokken tot jongeren." Pedofiel of niet. Door heel wat mede-gedeti neerden kreeg hij dat stempel wel opge drukt. Dat maakte het leven in de gevange nis soms erg zwaar. „Ik ben met de dood be dreigd en zelfs enkele bewakers hebben mij het leven zuur gemaakt. Mede door de uit zichtloze situatie die mij boven het hoofd hing, heb ik een paar keer aan zelfmoord ge dacht. Ik leefde op den duur alleen maar met de gedachte dat ik nooit meer vrij zou komen. Dat was ondraaglijk. Dankzij ge sprekken met de dominee en een humanist, ben ik overeind gebleven." Borsboom heeft inmiddels een vriendin, me wie hij trouwplannen heeft. „Ze is een zus van een ex-gedetineerde, die ik in de gevan genis heb leren kennen. Zijn ouders zijn eer paar keer bij mij op bezoek geweest. Toen ik vrij kwam, kon ik bij hen onderdak krij gen. Zo heb ik mijn vriendin leren kennen. Volgend jaar willen we trouwen en een huis kopen." Sander Sonneman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25