PZC Tasman ontdekte land maar bracht geen specerijen mee wielerklassieker RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE zaterdag 13 augustus 2005 De Nederlandse ontdekkingsreiziger Abel Tasman staat weer volop in de be langstelling. Het anker van De Heemskerck, het schip waarmee hij naar Australië en Nieuw-Zeeland voer, is voor de kust van Tasmanië getraceerd. Dat beweert in elk ge val de Nieuw-Zeelandse architect, zeiler en schrijver Grahame Anderson. Hij gaat pro beren het anker te bergen. Abel Tasman werd in 1603 geboren in Lutje- gast, Groningen. Hij ontdekte in 1642 Tasmanië en Nieuw-Zeeland en bracht gro te delen van de noord- en westkust van Australië in kaart. Toch staat zijn naam niet met hoofdletters in de geschiedenis- boekjes. j Een jaar na zijn reis deed Tasman verslag j bij zijn opdrachtgevers, de heren van de Ver- eenigde Oostindische Compagnie. Het be- i stuur van de VOC kon er weinig mee. De I reis leverde geen goud, zilver, peper of noot- ;j; muskaat op. Kortom: missie mislukt. „Tja, j de resultaten telden op dat moment"zegt Ruud Spruit, conservator van het Westfries j Museum in Hoorn en samensteller van de 1tentoonstelling twee jaar geleden ter gele genheid van de 400e geboortedag van Tas man. „Hij had niet aan zijn opdracht vol daan. Vanuit Nederlands perspectief heeft Tasman alleen maar geld gekost. De Ruijter en Tromp, dat waren de helden." Ten onrechte, zegt Tasman-liefhebber en verzamelaar Martijn Hazenberg uit Heem stede. Hij was al jong geboeid door Abel Tas man. Hazenberg groeide op in het Gronin ger Grootegast, vlak bij de geboortegrond van de ontdekkingsreiziger. „In 1952, 310 jaar na de ontdekking van Tasmanië, onthul de de regering van Tasmanië in de'Neder lands Hervormde kerk in Lutjegast een pla quette." Dat leiders van Tasmanië een tocht naar Lutjegast ondernamen fascineerde Ha zenberg, zoals het hem ook intrigeerde dat een jongen van het Groninger platteland car rière kon maken als zeereiziger. In de loop der jaren verzamelde Hazenberg, die voor zijn studie rechten naar Amster dam verhuisde, van alles over Tasman. „In het winkelcentrum speurde ik tussen de mid dag graag naar boeken. Zoals dat met een hobby gaat: je wilt steeds meer." Twee maal reisde Hazenberg naar Australië, „om te zien wat ik gelezen had. Je moet je voorstel len dat hij leefde in een tijd waarin het "dorp waar je geboren was de hele wereld vormde. Er waren geen wegen, alleen zandpaden. Vervoer was er niet. Het risico om niet terug te keren van zo'n reis was heel groot. Ik ver gelijk zijn stap wel eens met een ruimtereis. Daar is een zelfde soort moed voor nodig." Collectie Hazenberg schonk kortgeleden zijn collectie van meer dan honderd boeken aan het Abel Tasman Kabinet in Lutjegast. Hij beseft wel waarom waardering voor Tasman achterwe ge is gebleven. „Nederlanders hebben wei nig belangstelling voor geschiedenis. De ont dekking van Tasman had helemaal geen ge volgen. De Nederlanders waren er niet op uit land te veroveren maar zochten alleen handelspartners. Tasman werd ten onrechte gezien als een exponent van het koloniale systeem. Omdat Tasman niet aan land ging vanwege de vijandige houding van de Mao ri's was zijn missie ook in dat opzicht mis lukt. Pas nadat James Cook honderddertig jaar later met de kennis die Tasman had op gedaan voet aan wal zette, kreeg dit conti nent betekenis. Toch is Tasman, zeker voor de zeventiende eeuw, internationaal een van de grootste ontdekkers geweest. Hij ver dient een plekje tussen Columbus en Cook." Plistoricus Graddy Boven, conservator van het marinemuseum in Den Helder is dat niet met hem eens. Het museum heeft mo menteel een tentoonstelling over 'Heersers der zee'. Tasman komt er niet in voor. „Plet is toch tekenend dat er van hem vrijwel geen portretten zijn. Cook heeft veel meer betekenis gehad. Niet dat Tasman niet be langrijk was, maar er waren veel ontdek kingsreizigers. Willem Jansz, Willem de Vla- mingh, Dirk Hartog, Jan Carstenz en ande ren gingen hem voor. Tasman stak daar mis schien net iets bovenuit, maar hij heeft niet echt veel laten zien. Hij durfde niet aan land te gaan, de Engelsen hebben het grondi ger aangepakt." Dat er toch meer waardering voor Tasman is dan voor Cook, vindt Boven niet zo ver wonderlijk. „Over die Engelse periode praat men liever niet in Nieuw-Zeeland, want dat waren onderdrukkers. Het is toch veel mooier om naar je onbesproken roots terug te gaan?" Spruit uit Hoorn vindt dat Tasman geen ge brek aan durf aan te rekenen valt. „Hij hield zich stipt aan de opdracht van de he ren van de VOC. Bovendien waren de sche pen van Tasman veel minder wendbaar dan die van Cook." Feniks Na de herontdekking van Australië en Nieuw-Zeeland door Cook herrees Tasman als een feniks uit zijn historische as. Voor zover Hazenberg kon nagaan, verscheen in 1849,'ruim tweehonderd jaar na de ontdek kingstochten, het eerste Nederlandstalig boekwerk over Tasman. Uitgever A.L. Scholtens bracht het boek 'Reizen en ontdekkingstogten van Abel Jansz. Tasman van Lutkegast' uit, door G.R. Voormeulen van Boekeren. Hazenberg kocht het vorig jaar uit de nala tenschap van Boudewijn Büch. Voormeulen van Boekeren vindt dat de rol van Tasman in de vaderlandse geschiedenis onderbelicht is. Hij wijst erop dat dank zij Tasman duide lijk werd dat Australië en Nieuw-ZeelaK niet aan Zuidland vast zaten, maar eens- gen continent vormden. Over Tasmans jonge jaren is weinig bete' In de kerkelijke archieven staat dat hijop 27 november 1631 in ondertrouw gingf Jannetje Tjaers uit Amsterdam. Hij was toen al weduwnaar van Claesge Hendnx Vlak daarna gaat hij naar de Oost. In af tus 1637 keert hij terug om in 1638 same met zijn wouw voorgoed te vertrekken. Dat er over Tasmans jeugd zo weinig ha kend is, komt omdat de kerkboeken uit Lutjegast door brand vergaan zijn. Het is Spruit wel duidelijk dat Tasman»' voor een kleintje vervaard was. „Hij was een uitstekende zeeman en hoe ze het af weet ik niet, maar het tekenen van dek* kaarten was bewonderenswaardig. Tasf wist ook goed wie hij mee moest nemen? deze reizen. Frangois Visscher en IsaacG- semans waren uitstekende tekenaars. Ni* alleen van de kusten, maar ook van hetl» en de inwoners. Van hen stammen de eerst' tekeningen van Maori's." Durk Geer»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 22