Misschien is de koopavond te gewoon geworden Koopavonden koopzondagen 23 Joop van Zijp, dialectverteller 24 Het was echt oorlog in Ons Indië 25 Vier jaar onschuldig achter tralies Edactie@pzc.nl us31,4460 AA Goes tóntie-ex p I o i t a t i e j.onMidden-Zeeland: 0113-315520; «.Vlaanderen: 0114-372770; r 020-4562500. r(jag 13 augustus 2005 Koopavond in Goes De koopavond is niet meer wat hij geweest is. In alle Zeeuwse winkelsteden bespeu ren ondernemers een achteruit gang. In Vlissingen en Zierikzee wordt al over alternatieven nage dacht. De zondag is voor lang niet iedereen een optie. „Dan gaan we lekker fietsen." Maestro Gelato doet goede zaken. Het winkelpubliek dat op deze donderdagavond komt aanwandelen, de ogen dichtgeknepen vanwege de la ge zon, botst bijna vanzelf op de Goe- se ijssalon. De bankjes op de hoek van de Ganzepoortstraat en de Lange Vorststraat zijn bezet met ijslikkende consumenten. Ook Edo en Franka Meijs uit Den Bosch zijn er met hun vier kinderen neergestreken. Ontzettend leuk vin den ze de koopavond in de 'gezellige, open en vriendelijke' stad. Wel jam mer dat de winkels om etenstijd dicht gingen. Dat gebeurt in Den Bosch niet. Feilloos noemen ze een van de ar gumenten die winkeliers zelf aanvoe ren als ze proberen te verklaren waar om de koopavond niet meer is wat hij ooit geweest is. Want die indruk heb ben ondernemers in alle Zeeuwse win kelsteden. „De populariteit van de koopavond neemt absoluut af", bevestigt Hans Wieland van Wieland Schoenen Le derwaren in Terneuzen. „Er wordt door ondernemers verschrikkelijk veel over gepraat. Vroeger was het on denkbaar dat ik iemand op koopa vond vrijaf kon geven. Nu niet meer. Van de tweeënvijftig koopavonden per jaar zijn er denk ik tien of twaalf echt goed. Vroeger verkocht ik vrij dagsavonds vooral herenschoenen, want alle mannen werkten van negen tot zes. Nu verkoop ik de hele week door herenschoenen." Ook voorzitter Dan Kersten van de Zierikzeese ondernemersvereniging ZZ Neptunus ziet de koopavond in zijn stad achteruitkachelen. Hij steekt de hand in eigen boezem. „De winkels in het centrum zouden met zijn allen open moeten gaan. Hier is de ene zaak open en de andere blijft dicht. En bij velen gaat de deur om etenstijd op slot. Kun je dan verwachten dat de klanten om zeven uur weer op de stoep staan?" Precies hetzelfde verhaal vertelt Har ry van Hal van Primera in Vlissingen. „We hebben er zelf natuurlijk een beetje schuld aan dat de koopavond steeds verder terugzakt. Als we als on dernemer tussen zes en zeven dicht gaan om te eten, jagen we de mensen de stad uit. Waarom zouden ze dan na zevenen weer terugkomen?" Volgens hem staan vrijwel alle Vlis- singse ondernemers - voor zover ze open zijn - op vrijdagavond 'met erger nis' in hun winkel. „In het begin was het best interessant, die koopavond. Maar de afgelopen jaren zie je het steeds meer teruglopen." Een belang rijke oorzaak is dat veel mensen zich 's avonds op straat niet meer veilig voelen, meent Van Hal. „De koopa vond is eigenlijk van de jeugd. Ze lo pen in grote groepen door de stad. Die samenscholingen geven mensen een onprettig gevoel. Er wordt wel eens wat geroepen. Iedereen weet hoe dat gaat. Jongeren doen graag een beetje stoer." Na klachten van ondernemers is in Zierikzee de politie op donderdaga vond meer gaan controleren, aldus Kersten. „Als mensen zich onbehaag lijk voelen op straat, heeft dat effect op de koopavond." Zeer onveilig In Middelburg voelen veel potentiële klanten zich op de donderdagse koopa vond 'zeer onveilig', stelt Cees Bos van Bos Men Shop. Hij heeft zowel in Middelburg als in Goes een vestiging. „In Goes is de koopavond veel beter dan in Middelburg." Zijn Middelburg se bedrijfsleider Jelle de Vries zegt dat in de omzet te merken is dat de klanten wegblijven. „Het speelt al een paar jaar. Vooral in de winter zijn mensen bang. Af en toe houdt de poli tie een actie. Dan wordt een paar maanden lang elke donderdag gecon troleerd en dan zie je dat samenscho lingen uit elkaar worden gehaald. Dat helpt wel, maar is zo'n project afgelo pen, dan zijn de jongeren zo weer te rug." De koopavonden zijn nog wel lonend, aldus Bos, maar in Middelburg én in Goes is het wel minder geworden. „De viijdag is een belangrijkere dag gewor den. Dan zijn tegenwoordig veel men sen viij." Hoewel hij 'niet anders kan zeggen' dat dat er elke donderdagavond veel mensen op straat lopen, gelooft ook voorzitter Ron Berks van de Onderne mersorganisatie Goes (OOG) - en eige naar van kledingzaak Berco - dat het belang van de koopavond afneemt. „Waar dat in uitmondt, durf ik niet te zeggen. Uit wat ik hoor van collega's, gaat het om een landelijke trend." Dat wordt bevestigd door secretaris Els Prins van MKB (midden- en klein bedrijf) Nederland. Ze kent geen on Axel Goes Hulst Middelburg Oostburg Sluis Terneuzen Tholen Vlissingen Zierikzee vrijdag donderdag vrijdag donderdag woensdag geen koopavond vrijdag vrijdag vrijdag donderdag geen koopzondag vier keer per jaar koopzondagen elke zondag elke eerste zondag van de maand elke zondag elke zondag elke laatste zondag van de maand geen koopzondag elke laatste zondag van de maand de eerste zondag van de maanden juni, juli, augustus en september •derzoek naar de populariteit van de koopavond in Nederland, maar ze hoort wel de signalen van onderne mers uit de zevenentwintig brancheor ganisaties uit de detailhandel die bij MKB Nederland zijn aangesloten. „We horen het hier aan tafel. Het is niet iets van gisteren. Het speelt zeker al een jaar." Prins somt dezelfde oorzaken op als de Zeeuwse ondernemers. Het leefpa troon van de mensen is veranderd. Voor velen is de zondag niet meer hei lig en lang niet iedereen werkt vijf da gen van negen tot vijf. Internet De opkomst van internet is volgens haar van weinig invloed, hoewel ze er van opkijkt dat de site www.koop- avond.nl niet over koopavonden gaat maar mensen aanzet tot thuiswinke- len. „Internet is makkelijk voor men sen die zich willen informeren over een product. Kwamen ze daar vroeger tijdens koopavond voor naar de win kel, nu zullen velen eerst op internet kijken. Om het vervolgens wel in de winkel te kopen. Die vrees bestond ook met de komst van de postorderbe drijf. Sindsdien is er in Nederland nog nooit zoveel vierkante meter aan win kelruimte gebouwd." Niet overal vormen de winkeliers één front. „Als je wilt dat klanten naar het centrum toekomen, moet je dat centrum aantrekkelijk maken", aldus Prins. „Hoe meer winkels verlicht zijn, hoe gezelliger het oogt. Je moet niet na elke drie winkels op een zwart gat stuiten. Dat zorgt vaak voor een neerwaartse spiraal. Het ziet er onge zellig uit, waardoor minder mensen komen, waardoor het nog ongezelliger wordt." Het veiligheidsgevoel van de klant speelt een belangrijke rol, bevestigt Prins. Ze nuanceert dat wel. „Vroeger flaneerde men tijdens de koopavond. Dat hoorde erbij. Nu wordt een groep jongeren bijna per definitie als bedrei gend ervaren, terwijl ze meestal ge woon gezellig staan te keuvelen. Het is natuurlijk niet zo dat alle jongeren rottigheid in de zin hebben." Ook in Goes lopen veel jongeren op straat, maar Berks heeft geen aanwij zing dat dit het publiek een ongemak kelijk gevoel geeft. „Ik denk dat het wel meevalt. Er is hier ook veel socia le controle op straat." Wieland betwij felt eveneens of veiligheid een item is. „Dat hoor je in de Randstad, maar voor Terneuzen kan ik dat niet bevesti gen." In Vlissingen en Zierikzee denken on dernemers na over alternatieven voor de huidige koopavond. De Vereniging Winkelcentrum Vlissingen gaat haar leden vragen hoe ze staan tegenover het inruilen van de koopavond tegen twaalf extra koopzondagen. Van Hal is 'honderdtwintig procent' voor. „Ik zou er het liefst morgen mee begin nen. Elke kleine ondernemer rekent. Op een zondagmiddag verdien ik tien keer beter dan op een koopavond, al zijn mijn personeelslasten hoger. Elke laatste zondag van de maand is het hier top. De boulevard trekt elke zon dag massa's mensen. Het potentieel aan winkels dat er direct achter ligt, benutten we niet. Ze verbazen zich dat meestal alles dicht is. Ik vind het een verplichting tegenover toeristen en dagjesmensen om op zondag open te zijn." Referendum Hij logenstraft daarmee Prins' stelling dat geen enkele detaillist zit te wach ten op meer koopzondagen. „Winke liers zijn al zes dagen per week aan het werk. Die willen daar geen zeven de dag aan vastplakken. MKB Neder land is helemaal geen vooi-stander van meer dan twaalf koopzondagen per jaar. En kijk naar Utrecht. Daar heeft het publiek het in een referendum in grote meerderheid afgewezen. De be volking heeft er dus ook helemaal geen zin in." In Zierikzee wordt niet gedacht aan een uitbreiding van het aantal (van vier) koopzondagen per jaar. „Dat is geen optie", zegt Kersten. „Daar is Zierikzee te klein voor." Wel heeft hij een werkgroep opgericht om te onder zoeken hoe de koopavond kan worden verbeterd. Een mogelijkheid is om uit te wijken naar de vrijdag, maar ook wordt gedacht aan andere openingstij den (om acht uur sluiten maar dan wel om etenstijd open). In Goes is de zaak simpel, daar heeft de gemeenteraad het aantal koopzon dagen op een maximum van vier ge zet. Berks denkt dat de meeste onder nemers geen belangstelling hebben voor extra koopzondagen. Om ver schillende redenen. De één omdat hij zijn vrije dag niet wil opgeven, de an der uit religieuze overwegingen. Bos zou extra koopzondagen in Mid delburg toejuichen. De samenwerking met de maandelijkse kunstroute is vol gens hem succesvol. De koopavond hoeft niet helemaal afgeschaft. „We kunnen in Middelburg ook het Zwit serse voorbeeld volgen. Daar hebben ze in januari, februaiï en maart geen koopavond." Wieland denkt de koopavond zijn langste tijd heeft gehad. „Al zal ik niet als eerste dichtgaan. Op zaterdag middag moet ik mijn klanten om vijf uur min of meer buiten zetten. Dan zou ik best een uur langer open willen blijven. En meer zondagen open, dat lijkt me ook wel wat, hoewel ik me kan voorstellen dat de detailhande laar daar niet op zit te wachten. Die zou wel op maandag of dinsdag dicht kunnen gaan. Uiteindelijk is de consu ment de baas. Als die op zondag wil gaan winkelen, hebben wij maar te volgen." Rustpunt In Goes is op dondei'dagavond geen klant te vinden die de koopavond zou willen inruilen voor meer koopzonda gen. Het echtpaar Poortvliet is spe ciaal uit Kruiningen gekomen om in kopen te doen waarvoor overdag geen tijd was. Dat doen ze niet zo vaak. „Mijn vrouw zegt net tegen me dat ze het niet zo di*uk vindt", zegt Poort vliet. „Ik zie precies wat ik verwacht te. Veel jongeren en weinig mensen van middelbare leeftijd." Maar op zondag zouden ze zelf zijn weggebleven, stelt hij resoluut. „Ten eerste ben ik er principieel op tegen. Ik ben christelijk en ik leef volgens de tien geboden. Afgezien daarvan vind ik dat er een bepaald rustpunt in de week moet zijn. Het hoeft niet hele maal een vierentwintiguurseconomie te worden." Hand in hand komen Willy en Greet van Dorst aangewandeld door de Lan ge Vorststraat. Ze zijn speciaal uit het Belgische Schoten, vlakbij Bras- schaat, naar de Goese koopavond ge komen. Dat doen ze vaker en ze gaan ook wel eens naar Roosendaal of Bi'e- da. Onveilig voelen ze zich nooit. Met verbazing horen ze dat de Nederland se koopavond ter discussie staat. „We hebben wel de indruk dat het iets min der wordt dan voorheen", zegt Willy van Dorst. „In Nederland is de koopa vond misschien te gewoon geworden, maar bij ons kun je door de week 's avonds niet winkelen. Dat begint zachtjes aan een beetje te komen. Als de koopavonden in Nederland worden ingeruild voor koopzondagen, dan ko men we niet meer. Op zondag hebben we wel iets anders te doen. Dan gaan we lekker fietsen." Ernst Jan Rozendaal foto's Mechteld Jansen I ■>1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21