ZEEUWS Kabinet verlaagt lastendruk VEilK? PvdA op zoek naar plutonium Borssele PZC I ;u r J r J Verkenner op weg naar Mars Duistere dagen in de Dom PZC i fi CNV niet tegen Kans op vloed in West-Brabant Meer uitgekeerd na gewelddaden l Balkenende en Zalm willen koopkracht behouden Onderzoek naar mogelijk zedenmisdrijf Oosterland Hofstadgroep wilde werk Schiphol Provincie moet meer doen bij ramp AZ opent met simpele zege 19 Wisselvallig Vanuit het westen een enkel buitje. In de loop van de middag en vanavond meer regen. Maximaal 20 graden. 247e jaargang no. 190 zaterdag 13 augustus 2005 los nummer 1,75 I sl yl Je vindt de auto die je zoekt Pearyweg 6 (de Poel 2) GOES, 0113 - 56 18 12, www.autovermeulen.nl versoepeling ontslagrecht CTRECHT - Met de nieuwe [W-voorzitter René Paas valt ie praten over versoepeling van iel ontslagrecht. Dit zegt hij vooral aan zijn eerste werkdag maandag. Werkgevers vinden het ontslag recht in Nederland te star. Zij dingen al jaren aan op versoe peling. Paas wil de discussie met heil aangaan, maar stelt wel voorwaarde dat er een pre- rcntieve toets bij de ontslagaan- \Taag blijft bestaan. Daarbij is hij gecharmeerd van eer. voorstel van Tweede-Kamer- td Verburg van het CDA Om te toetsen of een werkgever vol doende heeft geïnvesteerd in een werknemer. Zo niet, dan rou de ontslagen werknemer een extra hoge gouden hand- drok moeten krijgen. Die zou hij bijvoorbeeld kunnen gebrui- jenvoor scholing om een betere positie op de arbeidsmarkt te hijgen ANP BERGEN OP ZOOM - De kans op een overstroming in West-Brabant is veel groter dan gedacht. Eens in de 25 jaar kan bijvoorbeeld Bergen op Zoom onderlopen. Dat blijkt uit de inspraakreactie die de gemeente Etten-Leur ïeeft gemaakt als reactie op de ijksnota Ruimte voor de Rivier. Ook Bergen op Zoom heeft een eactie geschreven. Maar waar Jtten-Leur het heeft over een iverstromingskans van eens in de '25 jaar, hanteert Bergen nog één maal per 1400 jaar als norm. DEN HAAG - Het aantal men sen dat een uitkering heeft ge kregen voor lichamelijke schade een geweldsmisdrijf, is vorig jaar sterk gestegen. Het Schadefonds Geweldsmis drijven keerde in totaal elf mil- >n euro uit aan 4141 slachtof- •s. Een jaar eerder was dat bijna acht miljoen euro voor ruim 3000 mensen. Dit jaar Wordt een verdere stijging ver wacht. De groei komt volgens adjunct-directeur J, Bierhoff van het fonds door een toename het aantal misdrijven, door dat het schadefonds meer geval- n kan verwerken en doordat politie en Slachtofferhulp Ne- [derland meer doorverwijzen naar het fonds, denk dat we dit jaar op ze- tot achtduizend uitkerin gen komen", zegt Bierhoff. „Vo rig jaar waren er minstens 30.000 geweldsdelicten die voor jen uitkering in aanmerking vamen. Veel mensen durven niet te komen omdat zij slachtof fer zijn van huiselijk geweld. An deren zijn onbekend met de mo gelijkheden." Alleen mensen die het slachtof ferzijn van een in Nederland ge- pleegd geweldsmisdrijf komen voor een uitkering in aanmer king. Het slachtoffer moet ern stig lichamelijk en/of geestelijk letsel hebben opgelopen en daar iuet zelf schuldig aan zijn. GPD door Fons Kockelmans en Michel Reijns DEN HAAG - Het kabinet komt in de begroting voor volgend jaar met lastenver lichting om de koopkracht van de burgers te ondersteu nen. Premier Balkenende en de ministers Zalm van Fi nanciën en Hoogervorst van Volksgezondheid hebben dat gisteren gezegd na af loop van de eerste minister raad na de zomervakantie. Balkenende en Zalm onder streepten niet te kunnen belo ven dat niemand er volgend jaar op achteruit gaat. „Individuele garanties zijn niet te geven", al dus Zalm. Maar het kabinet wil voorkomen dat hele groepen in 2006 in de min belanden, zei de premier. Volgens berekeningen van het Centraal Planbureau (CPB) drei gen de minima er volgend jaar 1 procent op acht emit te gaan, ter wijl de hogere inkomens 4 pro cent meer te besteden zouden krijgen. Dergelijke verschillen zijn voor het kabinet onaan vaardbaar. Het overweegt daar om volgens ingewijden aanvul lende maatregelen van in totaal ongeveer 1 miljard euro. Daar mee kan niet alleen lastenver lichting worden betaald, maar kunnen ook eerdere toezeggin gen, zoals extra geld voor kin deropvang en het afschaffen van het lesgeld voor 16- en 17-ja- rigen, worden betaald. Balkenende en Zalm toonden zich gisteren ingenomen dat de Nederlandse economie eindelijk lijkt aan te trekken. Volgens de premier blijkt dat de 'pittige maatregelen' die het kabinet heeft genomen niet voor niets zijn geweest. Ze onderstreepten dat volgens het CPB de werkge legenheid volgend jaar weer stijgt. De premier noemde de ho ge olieprijzen als een belangrij ke oorzaak dat de koopkracht voor veel burgers volgend jaar tegen lijkt te vallen. Aardgasbaten Op vragen over het inzetten van de extra aardgasbaten om de koopkracht op te vijzelen, ging Balkenende niet in. Wel wees hij erop dat dat geld volgens het regeerakoord is bedoeld voor za ken als wegen, bruggen en ken nisinfrastructuur. Zalm liet zich in dezelfde zin uit. Hij voegde er aan toe dat de begroting er be ter uitziet dan verwacht, met een tekort dat volgend jaar daalt van 2,3 naar 1,6 procent. „Dat geeft ruimte." Hoogervorst sprak tegen dat de zorgpremie volgend jaar veel ho ger uitvalt dan de raming. „Ik ga nog steeds uit van ongeveer 1100 euro." Hij zei dat het kabi net bij zijn koopkrachtmaatrege len speciaal aandacht zal schen ken aan ouderen. „Die hebben nog iets te goed." ANP door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Het PvdA-Kamer- lid Samsom neemt geen genoe gen met de uitleg die staatssecre taris Van Geel (CDA, Milieu) geeft over de bestemming van het plutonium dat de kerncen trale in Borssele produceert. Hij gaat zelf in Frankrijk op onder zoek uit. Van Geel vertelde de Tweede Kamer in juni dat exploitant EPZ hem contracten heeft laten zien waaruit blijkt dat al het plutonium dat de kerncentrale in Borssele heeft geproduceerd of nog zal produceren in het bui tenland wordt gerecycled. Het contract hierover tussen EPZ met de Franse opwerkings fabriek Cogéma is geheim, maar Van Geel heeft de aantekenin gen van zijn overleg met EPZ de ze week naar de Kamer ge stuurd. Daaruit moet blijken dat het plutonium een bestem ming krijgt als brandstof in kerncentrales die gebruik ma ken van MOX (mixed oxide fuel). Bovendien is aangegeven hoe wordt voorkomen dat het plutonium in verkeerde handen valt. De stukken overtuigen Samsom OOSTERLAND - In verband uitgevoerd. Dit onderzoek is I -«muinjAinr» - in veroana een mogelijk zedenmisdrijf dat woensdagavond na acht uur gepleegd zou zijn aan de Lage Rampertscweg bij Oosterland hebben leden van het forensisch jpstituut van de Politie Zeeland een uitgebreid sporenonderzoek (Advertentie) Öe onze wekelijkse vacature-index het alfabet van Zeeland nog niet afgerond Er zou bij het gebeuren aan de polderweg bij Oosterland een jonge vrouw gewond zijn ge raakt. Ze zou per ambulance ver voerd zijn naar het ziekenhuis. De politie sloot woensdagavond rond half negen uur de Lage Rampertse Weg af voor alle ver keer. Het sporenonderzoek ter plaatse heeft tot circa één uur geduurd. Daarna werd de weg weer vrijgegeven. Bewoners langs de afgesloten weg werden verzocht tijdens het sporenon derzoek te voet naar hun wo ning te gaan en hun vervoers middel voor de afzetting laten staan. In afwachting van de re sultaten van het onderzoek wil de politie nog geen nadere mede delingen doen. UTRECHT - In de Utrechtse Domkerk is Summer Darkness, A Gothic LifestyleMeeting van start ge gaan. Op het underground festival komen muziek stromingen als cybergothic, mediaevel, gothicme- tal, electro, darkrave en techno samen. Van 12 tot en met 14 augustus staat de Utrechtse binnenstad geheel in het teken van de tweede editie van Sum mer Darkness. foto Robin Utrecht/ANP Is de koopavond te gewoon geworden? Rooie Buurt is een dorp in de stad De blender is er weer Op vier benen door Ierland Vier kopstukken van het extreem islamitische Hofstadnet werk hebben geprobeerd werk te krijgen op de luchtha ven Schiphol. Ze verzamelden tegelijkertijd informatie over het plegen van aanslagen op de luchthaven. De in lichtingendienst AIVD voorkwam in 2002 dat één van de terreurverdachten een zogeheten 'vertrouwensfunctie' kreeg op Schiphol. Een burgemeester heeft bij een calamiteit zijn handen al vol aan zijn eigen gemeente en moet niet belast worden met de coördinatie van de rampenbestrijding voor een om liggend gebied. Dat vindt commissaris van de koningin Van Gelder, die bepleit dat de provin- K? cie in zo'n geval de regie neemt. Een bij vlagen goed spelend AZ is de competitie gister avond begonnen met een zege op Sparta: 3-0. In de Alk- maarderhout zag de nieuwe trainer Louis van Gaal dat zijn spits Shota Arveladze nu al in vorm is. De voormali ge Ajacied, overgekomen van Glasgow Rangers, scoorde twee keer. Tarik Sqjktioui maakte de derde goal. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 8 en 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 18 en 19; Reportage: 21, 22, 23, 24 en 25; Wonen: W1, W3 en W4; Trends: W5 en W6; Jong: W7; Reizen: W9 en W11 (Advertentie) CAPE CANAVERAL - De Atlas V raket met daarop een sonde die Mars gaat verkennen, komt los van het lanceerplatform op Cape Canaveral in Florida. De gisteren begon nen missie was deze week al twee keer uitgesteld. De Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) gaat vanuit een baan om Mars onder meer uitzoeken of er lang genoeg water op de planeet is geweest om leven mogelijk te maken. Het ruimteschip moet er in maart 2006 aankomen. foto Charles W. Luzier/RTR in het geheel niet. Ten eerste is onduidelijk om hoeveel pluto nium het gaat, omdat wat EPZ betreft de kerncentrale na 2013 blijft doordraaien. De weinige centrales (in Frankrijk, Duits land, Japan en Zwitserland) die het nucleaire materiaal kunnen hergebruiken, kampen volgens Samsom met grote overschotten aan plutonium. „Niemand ter wereld heeft plutonium nodig, behalve Bin Laden." Volgens hem kan hoogstens spra ke zijn van een contract met Cogéma om het plutonium te be waren. In dat geval blijft het Ne derlands eigendom. In Frank rijk is bij wet geregeld dat bui tenlands plutonium daar niet mag achterblijven. „Zo is afge dekt dat Frankrijk het nucleaire afvalputje van Europa wordt", verklaart Samsom. „Ik wil nu zelf op politiek niveau in Frank rijk gaan kijken hoeveel men hiervan weet." De uitleg die Van Geel geeft over de controle dat het pluto nium niet verkeerd terecht komt, klopt 'op papier', aldus Samsom. „Het is een standaardantwoord. Maar niet voor niets zijn de Amerikanen ongelofelijk onge rust over de hoeveelheden pluto nium die over de aarde zwerven. Ik zou de staatssecretaris best op zijn woord willen vertrou wen, maar je kunt niet zeggen: 'Het plutonium is onderge bracht, gaat u maar rustig sla pen.' Ik wil de bestemming van het plutonium aan een democra tische en parlementaire controle kunnen onderwerpen." Elke week in de zaterdagkrant Daar moetje naar toe. (Advertentie) plaats telefoon- (postibanbekeningnummer O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig tcestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand lekeningnummer Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: CD per maand met automatische incasso 19.95) CD per kwa>:aal met automatische incasso (€58.00). CD per jaar mei automatische incasso 222.501 Ki/k op mmpic.nl/abonneren. bel gratis 0800 - 0231231 of stuur deie bon naar: P7.C. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713,4460 WB Goes 8 "711688"555547 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1