Arveladze in de armen gesloten Er zit nog veel meer in Rens Blom PZC Pinguïns kweken in de Sahara Marco van Basten kraakt kritische noot over play-offs 19 Georgische AZ-spits debuteert met twee goals tegen Sparta (3-0) Ajax huurt Juanfran Debuut mislukt van Omniworld merikanen blameren zich Davids mist openingsduel Lazovic en Zuiverloon verhuurd Ajax-ADO naar volgend jaar Olympische revanche hockeyers zaterdag 13 augustus 2005 IgPfThgo Brinkman IlkMAAR - De voorbereiding i?aS er een met de nodige hob- kk, maar de competitiestart Ho AZ verliep gisteravond glad- fe,sparta werd in Alkmaar een- ^idig aan de kant gezet (3-0). dankte de zege voor een «root deel aan Shota Arveladze, (Georgische spits die zijn offi cie debuut maakte. Met twee «oals. waarvan de eerste al na Jw minuten, vierde hij zijn ■gulree in de Nederlandse com- fetitie. Het Alkmaarse publiek genoot, ssloot de spits meteen in de ar en, Vooral het tweede doel- «mt van Arveladze, een subtie- f lob over de lange doelman tak, was prachtig. Met een eetjé geluk had hij daarna nog sn of twee treffers gemaakt, ifjat lukte niet, maar het signaal Ras duidelijk: Arveladze kan del zijn routine, zijn gevoel •roer positie en zijn scherpte (oor het doel een toegevoegde Kaarde zijn voor de club die vo- ngseizoen derde werd in de ere- divisie. Een staande ovatie viel Arveladze dan ook ten deel toen fej tien minuten voor tijd werd ■tervangen door ex-Spartaan Oannv Koevermans. IAZ.dat met Henk Timmer, Bar- v Opdam, Denny Landzaat en }m de Cler vier internationals aan de aftrap had, trof het met Sparta als eerste tegenstander. )e Rotterdammers hebben dit Seizoen eigenlijk maar één doel: AZ-spits Shota Arveladze (midden) wordt bejubeld door zijn ploeggenoten Tarik Sektioui (links) en Kenneth Perez. niet degraderen. Als dat lukt is de competitie voor de matige ploeg van trainer Wiljan Vloet AL.MERE - Het langverwachte debuut in het betaalde voetbal FC Omniworld is gister avond in het water gevallen. Een half uur voor het begin van thuiswedstrijd tegen BV jfeendam keurde scheidsrechter Mike van der Roest het kunst grasveld af. boor hevige regenval was het terrein, dat afgelopen dinsdag ias was opgeleverd, niet speel bar. Het duel zal op een later ÏLSINKI - De Amerikaanse irintploeg is gisteravond in ïelsinki in de series van de 4 x (00 meter afgegaan als een gie- iter. Met een B-formatie ging de ;rste wissel mis, waardoor de ipioenen van de laatste drie [WK's werden uitgeschakeld. ïerika deed voor de voorron- een beroep op Scales, Scott, lay en oudgediende Maurice ïreene. De laatste, in het verle- >n drievoudig wereldkampioen jpde 100 meter, hoefde als slot- óper alleen in actie te komen voor het terugwandelen naar de litgang van het stadion. )e ploeg van de Nederlandse fcntillen haalde wel de finale, formatie bestaande uit Gero- io Goeloe, Charlton Rafaela, Duzant en Nederlands re- irdhouder Churandy Martina le als vierde in de serie in De 38,60 betekent ook innieuw Nederlands recórd, 'e Nederlandse vrouwenploeg kerd uitgeschakeld in de series j vande 4 x 100 meter. Het kwar- fet bestaande uit Pascal van As sendelft, Jacqueline Poelman, Kramer en Judith Baarssen werd na afloop van de jrace gediskwalificeerd, omdat Plaatste wissel (tussen Kramer ftn Baarssen) niet volgens de re bels verliep. ffelena Isinbajeva bezorgde Hel- anki het eerste wereldrecord, hfe 23-jarige Russische ging bij ftet polsstokhoogspringen over ten hoogte van 5,01 meter. Ze fhad voor de nieuwe recordhoog te twee pogingen nodig. Het was •baar 18e verbetering. ANP tijdstip worden ingehaald. De gradant FC Den Bosch opende in de Gouden Gids Divisie met een nederlaag bij Emmen (3-1). Het FC Dordrecht van Gérard de Nooijer, die negentig minu ten speelde, won met 1-2 bij Top Oss. De nieuwe club van Lionel Lord, Fortuna Sittard, maakte tegen Go Ahead Eagles een 2-0-achterstand goed en won met 3-2. Lord zat op de bank en viel niet in. geslaagd. Een mooie ploeg om te gen warm te draaien derhalve voor AZ, dat zelf de vorm nog niet had. De laatste twee serieuze oefen duels werden verloren, na een bepaald niet vlekkeloze voorbe reiding. Veel spelers ontbraken varfwege langdurige blessures, aankoop Arveladze miste twee weken omdat hij geen verblijfs vergunning had en internatio nal Jan Kromkamp vertrok naar het Spaanse Villarreal. Daar door, en door de blessure die Ron Vlaar vorige week opliep, waren er een week voor de ope ningswedstrijd tegen Sparta nog maqr drie verdedigers over in De Hout. Dat probleem werd gisteravond opgelost door Demy de Zeeuw, een speler die nog niet eens een week geleden werd gekocht van Go Ahead Eagles. De Zeeuw (22) speelde niet eerder in de ere divisie, maar hield gemakkelijk stand bij zijn debuut. Ook die andere jonge nieuweling, Stijn Schaars (21), kon terugkijken op een goed debuut in Alkmaar. De gifkikker, overgekomen van Vitesse, had 'Mister AZ' Mi chael Buskermolen uit de basis verdreven. Met het opstellen van het duo maakte trainer Louis van Gaal in elk geval zijn reputatie waar. Hij schroomt niet jonge spelers een kans te ge ven. Als start van het seizoen was de gemakkelijke zege voor AZ een meevaller. Te veel waarde mag er verder niet aan worden ge hecht. Daarvoor was de tegen stand van Sparta te armetierig. Met twee gevaarlijke schoten op doel (van Jason Oost en Ivan Cvetkov) hield de inbreng van de gasten wel zo'n beetje op. Ty perend was wat dat betreft de actie van invaller Rachid Bouaouzan. In blessuretijd om speelde hij doelman Timmer, maar schoot hij tegen verdedi ger Jaliens op. De stand was toen al 3-0, door een doelpunt van Tarik Sektioui. Een hogere scox-e werd verijdeld door, voor al, Sparta-doelman Ponk. Daardoor was de opening van het seizoen toch vooral memora bel voor de drie nieuwelingen foto Robin Utrecht/ANP van AZ. En voor hun trainer na tuurlijk. Die keerde na acht jaar terug als trainer in de eredivi sie, uitgerekend tegen de club waarvoor hij in het verleden 249 eredivisiewedstrijden speelde. AZ - Sparta 3-0 (1-0). 3. Arveladze 1-0, 49. Arveladze 2-0, 74. Sektioui 3-0. Scheidsrechter: Haverkort. Ge le kaart: Jaliens (AZ). Aantal toe schouwers: 8583. AZ: TimmerJaliens, Opdam, De Zeeuw en De Cler; Landzaat, Van Galen (68. Huysegems) en Schaars, Sektioui (80. Ramzi), Ar veladze (80. Koevermans) en Pe rez. Sparta: Ponk; De Fauiv, Olfers, Zoontjes en Gudelj; Van Bueren (75. Bruma), Van den Bergh, Po lak en Oost, Rose en Cvetkov (60. Bouaouzan). GPD door Wilko Voordouw HELSINKI - Nog steeds kan hij het maar moeilijk geloven, laat staan bevatten. Rens Blom is, op de dag na zijn goud bij het pols stokhoogspringen, geen door snee atleet meer, maar wereld kampioen. Op die waanzinnige donderdagavond vierde hij een intiem feestje met vader Wim, stiefmoeder Elisabeth en zijn Australische vriendin Renée Jay- ne. Een dag later wordt Blom ontvangen in de residentie van ambassadeur Engels. De gou den-medaillewinnaar als stra lende eregast. Nog steeds ver bijsterd, maar vooral dolblij. De ontroering slaat weer toe als Blom door de ambassadeur even naar de tuin wordt geleid voor een 'belangrijke mededeling'. Onder het 'Je maintiendrai' leest Engels een boodschap voor van koningin Beatrix. Ze roemt het historische goud. „Ik ver heug me op dit succes", aldus de vorstin. Blom stamelt dat hij het wel geweldig vindt dat 'zulke be langrijke mensen' zijn prestatie waarderen. „De hele dag had ik gisteren al het gevoel dat er iets moois kon gebeuren. Dat kwam door mijn vriendin die van een medaille had gedroomd. Ik voelde me uit stekend. Had goed gerust, voel de me beslist niet de mindere van mijn concurrenten. Maar die omstandigheden hè. Ze wa ren iets beter dan die tijdens de eerste ronde. Toen was het moei lijk de stok recht te houden. Dat kwam door de draaiwind. Nu Zesvoudig wereldkampioen polsstokhoogspringen Sergei Boebka hing Rens Blom gisteren de gouden medaille om. foto Olaf Kraak/ANP hadden we gelukkig een vrij con stante windsterkte. „In het stadion zat ik in een roes. Ik had besloten me niets van de omstandigheden aan te trekken, zoals ik vroeger zou hebben gedaan. Ondertussen zag ik dat mijn concurrenten dat wel deden. Tim Lobinger schopte tegen een abri toen hij hoorde dat de wedstrijd door ging. En die Italiaan Gibilisco stond daar te foeteren tegen de officials: 'It is crazy to jump in these conditions'. Ook dacht ik aan de Amei'ikanen. Bij hen spring je altijd in het zonnetje. Ze komen naar Europa met per soonlijke records van 5.90 meter en meer, en hier springen ze dan geen deuk in een pakje boter. Ik zelf sloot me op in mijn tunnel tje. Ik ben mentaal sterk. Mij kan niets gebeuren." Toch ging het, zeker in het be gin, heel moeizaam. Hij had gro te moeite met de lat op 5.50 me ter. Pas in zijn derde poging vloog hij zoals het hoorde. Dat kwam omdat hij een groot risico had genomen door zijn aanloop met bijna twee meter te verlen gen. Zijn coach Mare Osenberg gaf hem daartoe opdracht. „Dat was voor mij de sprong die me de zekerheid gaf dat er iets moois kon gebeuren. Ik zweefde zoals het hoorde. De sprong over 5.65, waarbij de lat vervaar lijk op de steunpuntjes danste maar keuiïg bleef liggen was voor mij het teken dat het hele maal goed zat. Eindelijk had ik eens het geluk dat je hooi't te hebben bij een grote wedstrijd." „Daarna ben ik meegevoerd. In terviews, de persconferentie, de dopingcontrole. Ik kon wel drie potten volmaken, zo nodig moest ik. Eenmaal terug in het atletendorp heb ik wat gegeten en twee biertjes gedronken. Daarna ben ik als een blok in slaap gevallen. Vier uur later was ik weer klaarwakker. Daar na begon ik te malen, het de he le wedstrijd nog eens over mijn netvlies trekken." Polsstokgala Rens Blom springt volgende week wedstrijden in Zürich en daarna op een polsstokgala in Nordemey. Hij kan nu overal ko men, maar wil selectief blijven. Alleen de beste wedstrijden met de sterkste tegenstanders. „Ik hoop dat dit resultaat de atle tiek goed zal doen. Ik heb geen slechte trainingssituatie in Sit tard, maar ik vind dat ik te vaak alleen moet springen, zonder be geleiding. Ik zie anderen hetzelf de doen. Waarom niet een partti me coach voor al die jongens die alleen trainen? Misschien helpt de gouden medaille mijn omstan digheden te verbeteren." „In de vorm die ik nu heb moet ik snel 5.90 meter kunnen halen. En er is biomechanisch onder zoek gedaan waaruit blijkt dat ik tot 6 meter kan gaan sprin gen. Ik was in het verleden men taal misschien niet zo sterk. Maar deze overwinning steunt me. Er zit nog veel meer in Rens Blom." GPD Vijf jaar geleden blies het fenomeen Zeeuws voetbalelftal zijn laatste a,lera uit. Na een 5-0-nederlaag in Brouwershaven tegen Feyenoord kwa men Zeelands beste voetballers nooit meer samen in één elftal. De organisa- oevan de Borsele Sloepoort Cup wil «et fenomeen Zeeuws elftal nieuw Ie- ïen inblazen. Leuk idee, maar kans loos. Sinds enkele jaren is er in verschillen de regio's een beweging op gang geko men om een regioteam in te richten, ^houwen-Duiveland heeft een eigen e"tal,Reimerswaal, oost- en ffest-Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren Noord-Beveland. Op papier is het «tvolgens een kleine stap naar een Zeeuws elftal. De beste spelers van die regioteams vormen het Zeeuws elftal. Zou je zeggen... De Borsele Sloepoort Cup wil verder borduren op dit idee. De organisatoren zijn eind vorig seizoen bijvoorbeeld al gestart met een toernooi voor regio teams. Daarnaast spieden zes Zeeuwse 'voetbaldeskundigen' met hun kenners ogen tijdens de Sloepoort Cup naar de beste voetballers en daaruit moet een Dream Team ontstaan. Op papier is het vervolgens een kleine stap naar een Zeeuws elftal. Je hebt de beste voetballers al bij el kaar. Zou je zeggen... Maar de realiteit is iets complexer. Te genwoordig telt er slechts één belang in voetballand: het clubbelang. Zouden de hoofdklassers Hoek en Kloetinge hun spelers afstaan voor een vriend schappelijk potje met het Dream Team, terwijl ze een paar dagen later tegen pakweg Quick Boys of Katwijk spelen? Hoogst twijfelachtig. Veel te riskant; stel dat ze geblesseerd raken. En niet alleen op hoofdklasseniveau wordt zo gedacht. Bij de regioteams hebben ze daar al re gelmatig mee te maken. Juist de mensen achter de Borsele Sloepoort Cup zouden moeten weten, dat alleen het clubbelang telt in de voet balwereld. Want hoe loyaal waren de Zeeuwse toppers aan hun toernooi, toen een bekend nutsbedrijf enkele ja ren geleden met de geldbuidel ging ram melen en de Delta Cup in het leven riep? Ze kozen voor de pecunia. Daar is niks mis mee, maar het geeft wel de prioriteiten aan van de clubs. Zo'n Zeeuws elftal heeft pas een kans van slagen als de voetbalbond KNVB er achter gaat staan. De bond kan bij voorbeeld een Nederlands provincie kampioenschap in het leven roepen. Verspreid over het jaar kunnen daar voor pouleduels gespeeld worden (bij voorbeeld vier poules van drie provin cies) en de vier poulewinnaars spelen een halve finale, de winnaars daarvan een finale voor de titel 'Beste voetbal provincie van Nederland'. Maar dan nog... 'Nationalistische' ge voelens leven veel minder dan vroeger. Inwoners van Zeeland voelen zich nog Zeeuw, maar zouden een Hagenaar, AMSTERDAM - Ajax heeft zich versterkt met Juan Fran cisco Garcia, beter bekend als Juanfran. De Amsterdamse club bereikte gisteren overeenstemming met het Turkse Besiktas over het uitlenen van de 29-jarige Spanjaard. Ajax huurt hem voor de periode van een jaar met het i*echt op koop. Het contract gaat per direct in en loopt tot 1 juli 2006. Juanfran is geboi'en in Valencia en speelde vanaf 1.994 tot 2004 in de Spaanse competities voor Levante, Valencia en Celta de Vigo. Vorig seizoen kwam hij uit voor Besiktas. In totaal speelde de linksbenige Juanfran 217 wedstrijden in de Spaanse competities en maakte hij zeven doelpun ten. Juanfran is Spaans international. ANP LONDEN - Edgar Davids mist vandaag de openingswed- strijd van Tottenham Hotspur in de Premier League tegen Portsmouth. De van Inter overgekomen Nederlander is op de ti'aining geblesseerd geraakt aan de knie. Ernstig is de kwetsuur niet, volgens coach Martin Jol. „Gelukkig valt het allemaal mee. Het lijkt op een kleine blessure. Ik denk dat Davids over een week of twee weer inzetbaar is." ANP ROTTERDAM - Feyenoord heeft Danko Lazovic en Gian ni Zuiverloon verhuurd. De Servische aanvaller speelt als hij zelf de laatste formaliteiten afwikkelt het komend sei zoen op huurbasis voor het Duitse Bayer Leverkusen. Zui verloon is voor het komende halfjaar aan RKC Waalwijk uitgeleend. ANP AMSTERDAM - De eredivisiewedstrijd Ajax - ADO Den Haag wox-dt gespeeld op 7 januaii. Dat heeft de Amster damse rechtbank bepaald. Het duel stond gepland voor morgen in de Arena. De KNVB overweegt in beroep te gaan. Ajax had een kort geding aangespannen tegen de KNVB en de gemeente Am sterdam, nadat de voetbalbond deze week had besloten de wedstrijd morgen wél te laten spelen, maar op neu traal terrein en zonder toeschouwers. De KNVB moest hiertoe besluiten nadat de Amsterdamse burgemeester Co- hen tot twee keer toe de wedstrijd had verboden omdat hij niet genoeg politieagenten tot zijn beschikking had. In Den Haag waren de ploegen dit weekeinde ook niet welkom. GPD HAMBURG - De Nederlandse hockeyploeg van bonds coach Roelant Oltmans heeft gisteravond in Duitsland in druk gemaakt. Het gretige Oranje versloeg in de eerste wedstrijd van de Hamburg Masters olympisch kampioen Australië met verrassende cijfers: 3-1. Matthijs Brouwer, Rob Derikx en Roderick Weusthof maakten de Nederland se doelpunten. Het duel was een herhaling van de olympi sche finale vorig jaar in Athene tussen beide landen. Au stralië won de eindstrijd na een doelpunt in de verlen ging. Oranje speelt vandaag tegen Pakistan, dat met 1-3 verloor van wereldkampioen Duitsland. ANP een Rotterdammer en een Briellenaar zich Zuid-Hollander voelen? Dat ge voel speelt een rol bij de bereidheid van voetballers om deel uit te maken van een vertegenwoordigd elftal. Voel je binding met je woongrond, dan zul je een selectie eerder als een eer ervaren. Het Zeeuws elftal was vroeger een insti tuut. Dat zal het nooit meer worden. Clubs hebben andere belangen, spelers hebben een andere notie van eergevoel. Er moet iets op het spel staan; het moet belangrijk zijn/worden om spelers en clubs voor zoiets te porren. Momenteel is dat een opgave die gelijk staat aan het kweken van pinguïns in de Sahara. Rudy Boogert door Henri van der Steen ZEIST - Marco van Basten is nog altijd een beetje voetballer, of toch in elk geval een sportjon- gen. Gisteren kwam hij nog eens met een mooie aanval op het gelddenken in de voetballerij. En dus op de nieuwe play-offs in de eredivisie. Over het Nederlands elftal had Van Basten, die zijn selectie pre senteerde voor de oefeninter land van woensdag in Rotter dam tegen Duitsland, niet zo bar veel te vex-tellen. De jonge bondscoach lijkt met de maand serieuzer te worden, het leidde gisteren zelfs tot een vraag daar over. Hij antwoordde: „Ik heb gemerkt dat je kwetsbaar wordt, als je grapjes maakt, dat is tenminste mijn gevoel. Boven dien ben ik niet zo heel grap pig" Dat laatste valt wel mee. maar is ook niet van groot belang. In teressant is helaas zijn vaststel ling dat je als bondscoach beter goed op je woorden kunt letten. Zelfs de grote, onafhankelijke denker Van Basten vreest pers en publieke opinie, misschien ook wel terecht. Het leidde in elk geval (opnieuw) tot een pers conferentie vol clichés en alge meenheden. Van Basten was slechts over een enkele kwestie uitgesproken, als het om Oranje ging: ja, Tim de Cler - debutant in de selectie - speelt woensdag waarschijnlijk meteen zijn eerste wedstrijd voor Oranje, omdat Van Bronck- horst geblesseerd en de spoeling op de linksbackplaats dun is. Gevangenis En ja, hij roept Van Persie straks op, ook als de speler ver oordeeld zou worden voor ver krachting, tenzij de voetballer van Arsenal natuurlijk daadwer kelijk in de gevangenis belandt. Een taakstraf zal Van Basten echter geen aanleiding geven Van Persie uit de selectie te zet ten. „Er zijn anderen voor het morele oordeel, de rechter bij voorbeeld. Ik vind dat een spe ler de kans moet hebben zich te ï'ehabiliteren, hij moet kunnen aantonen iets geleerd te heb ben." Mooi vurig was Van Basten toen hem werd gevraagd naar de 1 play-offs, de nieuwste uitvin ding van de marketeers van het voetbal. Meer wedstrijden, meer spanning, is het verkooppraatje. Van Basten trapt er niet in. „Ik vind het idee vergezocht. De competitie wordt minder belang rijk gemaakt. In plaats dat er minder wedstrijden komen en meer aan de kwaliteit wordt ge daan... Er wordt zó veel gevoet bald. Ik vind het overdreven. .Het gaat nergens meer over. Juni, juli, augustus, er is geen maand zonder voetbal." „In de voorbereiding worden clubs door Azië gejaagd voor wedstrijdjes om geld op te ha- len. Van een fatsoenlijke voorbe reiding, fysiek en mentaal, is geen spi-ake meer. Het aantal wedstrijden moet terug, dat zou moeten worden opgelegd: ver plichte vakanties, kleinere selec ties. De voorbereiding op het WK kan ook problemen geven. Misschien is de kampioen al in april bekend. Wat moet je twee maanden doen?" Knieblessure Van Bommel en Davids werden j niet geselecteerd. Dat hoeft niet te verbazen. Van Bommel moet 4 bij Barcelona laten zien dat hij de kritiek van Van Basten be- 1 grijpt, Davids (knieblessure) moet eerst iitme opdoen en ver volgens zo goed voetballen dat de bondscoach hem er weer graag bij heeft. Buiten de aan - zijn kuit geblesseerde Van Bron- ckhorst vielen Castelen, Linden- - bergh en Vlaar buiten de proce dure door kwetsuren. Van de voorlopige selectie werden bui- - ten Van Bommel ook Melchiot, Musampa, Moens, Ooijer en Ven- negoor of Hesselink niet goed ge noeg bevonden voor de 21 man tellende groep die zich maandag verzamelt voor de interland. Selectie, doel: Van der Sar (Man chester United), Timmer (AZ), ver dediging: Boulahrouz (HSV), Bou- ma (PSV), De Cler (AZ), Heitinga (Ajax), Kromkamp (Villarreal), Lu cius (PSV), Opdam (AZ), midden veld: Cocu (PSV), De Jong (Ajax), Landzaat (AZ), Maduro (Ajax), Sneijder (Ajax), Van der Vaart (HSV), aanval: Babel (Ajax), Kuijt (Feyenoord), Makaay (Bayern München), Van Persie (Arsenal), Van Nistelrooij (Manchester Uni-' ted), Robben (Chelsea). GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19