Het huis van Arend de Ru Zeeland helpt! zet mooie stappen Hulp zoals het zijn moet Sawasdee zoekt en brengt actie Profiel Sawasdee Diverse projecten in Cambodja succesvol afgerond c^n,bo^ vrijdag 12 augustus 2005 De Zeeuwse stichting Sawas dee houdt zich al jaren be zig met projecthulp voor Zuid- oost-Azië. Speerpunt: hulp aan de jeugd van Cambodja, het land dat onnoemelijk zwaar te lijden had onder Amerikaanse bombardementen, een militair bewind, Vietnamese overheer sing en de verschrikkingen van het nietsontziende Pol Pot-regi- me. Vele honderdduizenden verlo ren het leven, het land werd ver woest. In de nasleep van deze ellende Vallen nog elke dag slachtoffers door de vele land mijnen waarmee het land be zaaid is. Het ontbreekt in Cambodja vooral aan zorg, op velerlei ter rein. Een snel opkomend en in grijpend probleem wordt ge vormd door de gevolgen van aids. De hiv-be?mette kinderen zijn ten dode opgeschreven als niet snel en doelmatig hulp wordt geboden. De stichting Sawasdee helpt, met de steun van veel Zeeuwen, door middel van een actiepro gramma, dat voorziet in: Scholenbouw en onderwijs (basisscholen, alfabetiserings projecten, weeshuizen, techni sche scholen, vakopleidingen voor jonge vrouwen en mannen, leerkrachtenopleidingen) Inzameling en verzendt van gereedschappen, meubilaj leermiddelen, medicijnenen® dische hulpmiddelen Rechtstreekse financia steun (geldelijke adoptie)) het Kinderfonds dat voorziet voeding, kleding, medisti zorg, gezinszorg en dorpsoi wikkeling Hulpwerk in de achterbil-, ten, de aids-bestrijding, deeo vang van kindslaafjes en; (vaak zeer jeugdige) slachltf fers van prostitutie Ondersteuning van en sang, werking bij acties door denk met dezelfde doelstellingen,tij voorbeeld de Zeeuwse Founi tion for Cambodia. Ervaring hulp bij de organisatie schoolacties in Zeeland, i drijf sdonaties, benefiet-pn gramma's, wedstrijden en fooi werving bij gezelschappen.se viceclubs et cetera. Voorlichting (via media end reet voor scholen, clubs enge» schappen). Gloednieuw ïsj aangrijpende filmdocumenfe De Kinderen van de Killin Fields die de cineast Bobfc trop onlangs in samenwerk met Sawasdee in Cambodjaw vaardigde. Bij de havenstad Sihanoukvil- le, de belangrijkste Cambod jaanse plaats aan de Golf van Thailand, wordt de bouw voor bereid van het Arend de Ru-huis, een logiesgebouw voor meisjesstudenten. Mr A.C. de Ru overleed kortgele den in Middelburg aan een slo pende ziekte. Hij verwierf groot aanzien als directeur en inspira tor van The Roosevelt Founda tion, de stichting die zich we reldwijd bezighoudt met het le vend houden van de drijvende gedachte achter de Four Freedoms: vrijwaring van ge brek, vrijheid van meningsui ting, vrijwaring van vrees, vrij heid van godsdienst. Hij kwam in Zeeland in contact met het werk van de stichting Sawasdee en werd bestuurslid van de Foundation for Cambo dia, die zich met name bezig houdt met de instandhouding van onderwijsinstellingen. In Azië ontmoette hij pater Johan Visser en zag op welke, vaak moeizame, wijze de filosofie van de Vier Vrijheden daar van dag tot dag in praktijk wordt ge bracht. Arend de Ru werd een gedreven ambassadeur van de formule Ontwikkeling door On derwijs. Zeeuwse vlag Bij de Don Bosco Technische School in Sihanoukville (Kom- pong Som) wappert, tussen de palmen, de Zeeuwse vlag. Het scholencomplex is in belangrij ke mate tot stand gekomen uit de bijdragen van de actie Zee land helpt Cambodja van de stichting Sawasdee. Op het ter rein zal nog dit jaar de eerste fa se voor de bouw van een hotel school worden gerealiseerd. Dat biedt nieuwe kansen waarbij met name is gedacht aan de ver breding van het studiepakket voor meisjes. Zij vormen nu nog een kleine groep binnen het vak onderwijs. De laatste jaren werden in de hoofdstad Phnom Penh en in Si hanoukville opleidingen geïntro duceerd waarvoor een groeien de belangstelling van vrouwelij ke studenten duidelijk waar neembaar is: secretariaat, elek tronica, modevak. Daar komt nu de opleiding horeca bij. Voor de huisvesting van de stude® wordt een verblijfsgebouw op richt, gedeeltelijk meuwbc? gedeeltelijk restauratie vanü bestaand pand met monunie-- le waarde. De staf van de school heeftö de naamgeving Arend de: huis een hommage willen P gen aan diens inzet voorj kansarme jeugd van Canibol De basis voor de financieni van de bouw is gelegd tip een benefiet-golf toernooi ds gehouden op de Goese Golf-" gebouw zal bestaan uit eeflti blijfsgedeelte voor studentes' gasten, studielokalen, eenfó ken en een eetzaaltje. Bi) huis komen voorts een groentetuin en een volleyt veld. Kinderen in het Don Bosco Centre in Poipet. De stichting Sawasdee kan rekenen op de steun van ve le vrijwilligers en donateurs, de Stichting PZC Helpt (free publi city en voorlichting), de interna tionale Don Bosco-organisatie die de werkzaamheden in Cam bodja coördineert, de Zusters van Moeder Teresa, de Nationa le Commissie voor Duurzame Ontwikkeling NCDO van het Ministerie van Ontwikkelingssa menwerking (geld en goede raad). De stichting is ingeschreven bij de Kamer van Koophandel on der nummer 22.04.20.96 en is een erkende instelling ex arti kel 24 van de Successiewet. Gif ten komen aldus in aanmerking voor belastingaftrek. Adressen Sawasdee Groenedijk 2a, 4438 NN, Driewegen (Zuid-Beveland). Telefoon0113-655784 Fax: 0113-655461 E-mail: sawadi@zeelandneti Bank Sawasdee: ING 65.07.90.782 Bank Kinderfonds: Rabo 38.53.77.274 Kinderfonds Het Kinderfonds verzorgt va uit Zeeland nu reeds de firn: ciële adoptie van enkele hond; den kinderen. Dat gebeurt zonder komst van dure organisaties! bureaus. Elke eurocent ga naar het kind! Het Kinderfonds is met succi actief op de ergste pijnpunt! van Cambodja: medicijnen,vo ding, verzorging en öntwikb ling voor een halve euro perè per kind. Dat is 165 euro int jaar! door Mieke van der Jaqt Het is zover. In Sihanoukvil le, in het zuidwesten van Cambodja, is de eerste paal de grond in voor een hotelschool. Niks om in Zeeland bij stil te staan, zou je zeggen, ware het niet dat die paal en die school er nooit zouden zijn gekomen zon der de inzet van Cor en Lies Van de Zandt, eigenaars van restau rant De Stadsschuur in Goes. „Dit is ontwikkelingshulp, zoals het volgens mij zijn moet", zegt Van de Zandt. „Initiatieven die zijn aangehaakt bij bestaande organisaties en die een aanzet geyen tot ontwikkeling in een branche waar echte kansen lig- gei" Denmensen in Cambodja mogen dan arm zijn, ze zitten wel in een gebied met grote toeris tische potenties. Bovendien past diê^hotelschool in de visie van pafer Johan Visser, de man die al Jaren bezig is scholen, vooral technisch beroepsonderwijs, op te ^ëtten voor de Cambodjanen. Sawasdee, de stichting die Hec- toivLoontjes uit Ovezande heeft opgezet om pater Visser daarin te (steunen, heeft weer geresul teerd in de campagne Zeeland hetót Cambodja. Het succes daarvan komt voort uit het feit dat niet iedereen voor zichzelf een hulpactie is begonnen. De verschillende organisaties inspi reren elkaar en daardoor krijg je telkens een veelvoud van ef fecten. Van de Zandt doet al jaren mee met Sawasdee. Hij hielp met de opzet van een technische school in Sihanoukville, maar - eerlijk is eerlijk - een hotelschool spreekt een horeca-man nog meer aan. Bij het twintigjarig bestaan van hun restaurant or ganiseerden de Van de Zandtjes een benefietdiner in de Goese Grote Kerk. Dat leverde een hal ve ton op van de anderhalve ton die pater Visser dacht nodig te hebben. De rest is al van ver schillende kanten toegezegd. Architecten Dat het plan inspirerend werk te, werd wel bewezen door het Brusselse architectenechtpaar Annemie Moortel en Dirk Van- denbrande. Zij hadden een groot project afgesloten, goéd verdiend en wilden iets doen voor mensen die minder geluk hebben gehad. Ze tikten op in ternet Cambodja in en kwamen bij Sawasdee terecht en bij de plannen voor de hotelschool. Ze boden aan het complex te ont werpen en reisden verschillende keren naar Sihanoukville. „De mensen hebben verstand van zulke dingen en zagen met een in dat je, als je de potenties van het gebied wilt uitbuiten, meer moet investeren: bijna een half miljoen. Daar heb je dan wel heel veel voor. Behalve een school die aan alle West-Europe- se eisen voldoet, dito keukens, een slagerij, bakkerij, patisse rie, een zwembad, hotelaccom modatie en een restaurant waar mee je geld voor de school kunt genereren. De keukens kunnen de rest van het scholenproject en de internaten van eten voor zien. Het geld voor de tweede en derde fase moeten we nog wel er gens vandaan halen", vertelt Van de Zandt. Hij heeft er best vertrouwen in. „Pater Visser zegt altijd: Het project komt wel goed als het een keer gestart is. En gestart is het nu wel, nu de eerste fase, de ruwbouw, begon nen is." Inmiddels heeft de stich ting Sawasdee. zich garant- gesteld voor de bouw van de tweede en derde fase. Met de bouw van de hotelschool komt het scholencomplex van pater Visser 'aan het strand' te liggen. Niet alleen Sawasdee en de Brusselse architecten zien de grote potenties van de omgeving van havenstad Sihanoukville. Chinese investeerders hebben al opties op de duingrond geno men om er een hotel te ontwikke len. „Dat zou mooi zijn", vindt Van de Zandt, „Dan kunnen de afgestudeerde leerlingen meteen aan het werk. Weeskinderen De leerlingen die kunnen kiezen uit vijf verschillende opleidin gen in het hotelvak, zullen voor het grootste deel weeskinderen zijn. „Daar heb je er in Cambod ja erg veel van". In alle vijf de cursussen, die ne gen of tien maanden duren, zit een grote portie Engels en Frans. Met de hotelschool Ter Duinen in Koksijde heeft Sawas dee inmiddels een goede samen werkingsrelatie opgebouwd. Hun leerweg is aangepast aan de Cambodjaanse vraag en bij het ROC in Middelburg is die in het Engels vertaald. „De direc teur daar droomt ervan om op onze nieuwe hotelschool te gaan werken en we hebben al afge sproken dat er een uitwisseling van studenten kan plaatsvin den. Voorlopig is.dat nog even toekomstmuziek want voor de inrichting en de afwerking van de school moeten we nog een hoop geld inzamelen." Eerste aanzet tot het Arend de Ru-huis, een logiesgebouw voor meisjestudenten bij Sihanoukville. Artist's impression van de hotelschool in Sihanoukville. eerste fase, financieel gefundeerd op de inspanningen van restaurant De Stadsschuur in Goes, vordert snel. Bij de twee overige fases komt de stich ting Sawasdee opnieuw in beeld. De hotelschool kan voorzien in een actue- le behoefte. Het toerisme heeft Cam bodja, dat na jaren van vernieling nu een hoopvolle opbouw meemaakt, her ontdekt. Het spectrum wordt breder: men beperkt zich niet langer tot de tempels en paleizen van het schitte rende Angkor Wat, maar krijgt ook be langstelling voor het natuurschoon van dit land van bergen en rivieren. Het Cardamon-gebergte boeit de wa re, avontuurlijk ingestelde, natuurlief hebber. Daarnaast komen het water- en strandtoerisme opnieuw in trek. Ten tijde van de grote verwoester Pol Pot werden de vaak fraaie hotels aan de Golf van Thailand met de grond gelijk gemaakt. Daar wordt nu weer opge bouwd, naar oud voorbeeld en nieuw concept. Rondreizen door Cambodja bieden meestal vaste halteplaatsen in centra van cultuur en ingehouden vermaak als Siem Reap en Phnom Penh. Ze wor den tegenwoordig vaker en vaker afge sloten met een verblijf aan zee. Siha noukville ontwikkelt zich als de cen trumstad voor deze vorm van toeris me. Kans op werk; de keuze voor een hotel school op die plaats heeft daar veel mee te maken. Met de bouw zijn veel euro's gemoeid. Daarom wordt het pro ject in drie fases uitgevoerd. De Natio nale Commissie voor Duurzame Ont wikkeling NCDO beoordeelt of dit gro te onderwijsproject in aanmerking komt voor steun van Ontwikkelingssa menwerking. Op hetzelfde scholenterrein in Siha noukville werken de Zeeuwse Founda tion for Cambodia en de Don Bosco-or- ganisatie aan de totstandkoming van het Arend de Ru-huis, een logiesge bouw voor studenten die straks mede de horeca-opleidingen zullen bevol ken. In het dorp Santip Heap bij de noorde lijke stad Battambang wordt namens de jongerengroep van de SOW-kerken in Heinkenszand het drietal volge- maakt. Nog dit jaar kan daar een der de school worden geopend. Dan zijn, verspreid over drie provincieplaatsjes onder de Cambodjaanse zon, de Beve- landse activiteiten duidelijk onder streept. Opnieuw kunnen enkele hon derden kinderen een stapje naar een ander leven zetten. Eerder bouwde 'Heinkenszand' basis scholen in Chum Chum Bha en - onder de naam 'Barbestein'- op de oever van de Mekong in Prek Tha Roth. Daar wordt van dag tot dag gewerkt: aan de basis. scholen in en rond Poipet. Hiermee worden, dag voor dag, bijna tweeën twintigduizend kinderen bereikt. Poipet is een grensstation, de noorde lijke overgang. Aan de overkant van de streep ligt Thailand, het Land dei- Vrije Mensen. De verlokkingen van dit 'paradijs' zijn sterk. Dagelijks is er een enorme toeloop op de poort naai de vrijheid, wat klinkend geld en een beter leven. In Poipet komen de hoop en de wanhoop samen. Het is een plaats van tegenstellingen: de kakelbonte luxe van de grenscasi- no's ontplooit zich in een bedelaars oord. Kinderen leven er in omstandig heden die weinig menselijks meer heb ben. Dat verklaart de keuze van deze actie voor Poipet. Inspanningen Diep in het zuiden ligt Kompong Som, dat in de gebruikelijke naam Siha noukville nog steeds de naam van de afgetreden koning en de Franse koloni sator verenigt. Daar wordt gewerkt aan een eeheel nieuw project, een eidingen. De De actie Zeeland helpt Cambodja, waarin samenwerken de stich ting Sawasdee, plaatselijke actiegroe pen en veel lezers van de PZC, heeft enkele projecten met succes kunnen afronden. In enkele jaren werden rond twee miljoen aan contanten bi jeengebracht en werden goederentrans porten verzorgd, honderden kinderen financieel geadopteerd, scholen ge bouwd en de opvang van kindslaafjes, analfabeten en hiv-besmette kinderen geregeld. Vice-premier Sar Kheng van Cambod ja heeft onlangs 'met een dankbaar hart' het Don Bosco Centre in Poipet geopend. Dit samenwerkingsproject van Sawasdee, de dorpscommissie Qrijpskerkë en de Nederlandse ambas sade in Bangkok, voorziet in een te huis voor 59 misbruikte kinderen, een school voor analfabeetjes waar 183 kinderen hun eerste onderwijs volgen een technische vakschool waar nu 82 jongeren zijn ondergebracht. /Voorts wordt vanuit het centrum een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 8