Relatie Turkije-EU in zwaar weer Landbouw EU kost consument meer dan LTO hem voorrekent PZC Google Earth is vooral leuk speeltji Israël weg uit Gaza, niet van Westoever Anderhalve maand voor begin toelatingsgesprekken is het klimaat slecht 12 augustus 1955 XI* te gast vrijdag 12 augustus 2005 door Jeroen Seqenhout Toen Google eind juni voor het internetpubliek zijn eerste satellietprogrammaa- tje openbaarde, waren de reacties vooral positief. Zelfs in de VS bestaat er weinig angst dat terroristen de beel den zullen gebruiken als voor bereiding voor aanslagen. Daarvoor zijn ze vaak te oud en te weinig gedetailleerd. Mallotig en onzinnig, zo lui den vele reacties op internet nu de Tweede Kamer zorgen heeft geuit over de mogelijk heden die Google Earth biedt. Potentiële terreurdoelen in Nederland zouden makkelijk te identificeren zijn, maar in de praktijk blijkt het alle maal mee te vallen. Neder land staat amper nog op de 'kaart' van de Amerikaanse zoekmachine, met wat beel den van grote steden als Rot terdam en Den Haag. Google Earth biedt momen teel vooral een inkijkje in de Verenigde Staten. Driedimen sionale beelden van zo'n 38 grote Amerikaanse steden zijn op te vragen, maar ook luchtfoto's van populaire toe ristenattracties. Inzoomen is daarbij mogelijk. Het lukt echter niet om beel den zo scherp te krijgen dat bijvoorbeeld details van ge bouwen zichtbaar worden. Bovendien .blijft onduidelijk wanneer de foto's zijn geno men. Google zegt dat de beel den niet ouder zijn dan drie jaar, maar het is goed moge lijk dat twee straten uit de zelfde stad op verschillende tijdstippen zijn gefotogra feerd door satellieten of vlieg tuigen. Google 'plakt' de be schikbare beelden gewoon aan elkaar. Wie bijvoorbeeld een kaart van Berlijn tevoorschijn haalt, en er nog nooit is ge weest, krijgt de indruk dat de Duitse hoofdstad in aanbouw is. Het enorme Holocaust-mo nument, dat in mei dit jaar is onthuld, is nog een grote zandvlakte. De Potsdat Platz staat volgens Goo Earth vol met hijskranen, Het gaat Google echter voo om de beleving., Gebruife krijgen het gevoel dat den reld aan hun voeten ligt, n stiekeme uitzichten op mooiste plekken in de were Een bijzondere ervaring,; ker voor degenen die hennt ringen willen ophalen of j een droomreis in gedaehl hebben. Commercieel ge, kan Google er in de toekos uithalen als er informaties het programma wordt gek peld, zoals adressen van! tels en autoverhuurders. In reactie op de populant van Google Earth begoni crosoft vorige maand ooko een satellietdienst. De be den waren echter nog enkele dagen online of brak hilariteit uit over des gingen van het softwares cern om eenzelfde kunstje flikken. Microsoft bleeks ke oude beelden te gebruik dat het hoofdkantoor aartsrivaal Apple in Cupet no op de huidige locaties zichtbaar is. Een virtuelep ging om Apple weg te vag zo werd gemeesmuild. Hobby Het blootleggen van leukei caties is tot dusver de gro: ste hobby van de gebruikt van de satellietdienst! Google heeft dit niet alt kunnen waarderen. Toene journalist van de intens nieuwsdienst CNet onlas een artikel schreef met pro cygevoelige informatie 01 Google-topman Eric Schtc waren de rapen gaar. Hos de informatie (onder ik met de locatie van Schmk huis) in dertig minuten i Google-diensten vrij wa'sn gaard, besloot de internet: derneming om CNet een ji lang in de ban te doen. Ten ristische doelen kunnen vaj op de internetsatellietkaarl worden weergegeven. Vanl Witte Huis zijn alleen dec: touren zichtbaar. ANP tegen te houden. Europees Com missaris Olli Rehn, die belast is met de uitbreiding, probeert de schade te beperken en de zaak te sussen. Veel zal afhangen van wat er ge beurt op 1 en 2 september, als de ministers van Buitenlandse Zaken elkaar informeel in Groot-Brittannië ontmoeten. Formeel heeft Turkije aan alle eisen voldaan, benadrukt Rehn, maar ook hij weet dat het kli maat voor de start van de onder handelingen allesbehalve aange naam is. Eigenlijk hebben de omstandig heden voor gesprekken over de toetreding van Turkije nooit ge deugd. Tientallen jaren heeft de Unie Turkije met beloften aan het lijntje gehouden, en steeds opnieuw sloeg de twijfel toe wanneer het uur der waarheid naderde. Ditmaal is het niet anders. De Deense premier Rasmussen wil vóór 3 oktober nog eens uitdruk kelijk vastleggen dat gesprek ken met Turkije ook tot 'andere vormen van samenwerking' kun nen leiden dan een EU- lidmaat schap. Kroatië De Oostenrijkers willen niet met Turkije praten zolang Kroa tië in de wachtkamer zit. De. Franse regering zet de poot dwars in de wetenschap dat de meerderheid van de Fransen geen Turkse toetreding wil. De Turkse regering wil het belang rijkste probleem omzeilen en is zijn topdiplomaat in Brussel kwijt. Cyprus houdt zich intussen heel stil. Maar ook het land waar al les om draait weet zich gewa pend met een vetorecht, waar mee het de start van de gesprek ken op 3 oktober kan tegenhou den. Of zoals een Cypriotische woord voerder het Turkse dilemma for muleert: „Het is ondenkbaar dat de Turken weigeren een vol waardige lidstaat van de Euro pese Unie te erkennen, terwijl ze met datzelfde land wel aan de onderhandelingstafel willen zitten." GPD door Hetty van Rooij Nog anderhalve maand, dan beginnen de gesprekken die over een jaar of tien zouden moeten uitmonden in een EU-lidmaatschap voor Turkije. Maar binnen de Europese Unie groeit de weerstand, en in Tur kije heerst grote verdeeldheid over de koers. De vraag of het er op 3 oktober echt van komt, wordt steeds moeilijker te be antwoorden. En als de onder handelingen al beginnen, dan staat de uitkomst allerminst vast. Hoe groot de problemen in An kara zijn bleek begin deze week, toen de hoogste Turkse diplo maat in Brussel opeens opstap te. Murat Sungar is belast met de voorbereiding van de toetre- dingsgesprekken en zou vanaf 3 oktober leiding geven aan de Turkse delegatie. Er is geen ver fijnd politiek instinct nodig om te beseffen dat zijn onverwachte vertrek duidt op onmin met de Turkse regering, al ontkent Sungar dat hij ontevreden is over zijn instructies uit Ankara. Binnen de Europese Unie liggen de zaken heel anders dan in de cember vorig jaar, toen de rege ringsleiders de datum van 3 ok tober vaststelden. De Europese burger wil geen Turkije in de Europese Unie, en dat valt na de stille dood van de grondwet niet meer te negeren. Een aantal lidstaten, waaronder Oostenrijk, wil dat eigenlijk ook niet. Ankara en Brussel zijn de afgelopen maanden steeds ver der uit elkaar gegroeid. Verborgen agenda Turkije beschuldigt Europa van een verborgen agenda, en Euro pa beschuldigt Turkije ervan dat het land zich niet volledig aan de afspraken houdt. En alle bei hebben ze een beetje gelijk. De Unie heet Turkije niet echt hartelijk welkom en er zijn veel krachten aan het werk die de start van de onderhandelingen proberen tegen te houden. Aan de andere kant beschouwt Tur kije elke concessie als een neder Aanhangers van de Turkse premier Erdogan wachtten afgelopen december hun leider op in Ankara, nadat hij op de EU-top te horen had gekregen dat Brussel de toelatingsgesprekken met Turkije zou beginnen. Die datum staat inmiddels op losse schroeven. foto EPA laag, en is het land niet bereid om op een indirecte manier de republiek Cyprus te erkennen. De meningsverschillen en erger nissen komen voortdurend op hetzelfde neer: als de Turkse re gering vindt dat ze al enorme stappen heeft gezet in de rich ting van Europa, dan kunnen de Europese landen nog nauwe lijks een tegemoetkoming be speuren. „De Turken moeten le ren dat we in Brussel niet bezig zijn met loven en bieden op de tapijtenmarkt'', het premier Bal kenende zich ooit ontvallen. Hoe groot het wederzijds gebrek .aan vertrouwen is, kwam begin deze maand aan het licht door een ruzie tussen de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken, Do minique de Villepin en de Turk se premier Tayyip Erdogan. De Villepin wil dat Turkije Cyprus volledig erkent, voordat de ge sprekken op 3 oktober kunnen beginnen. „Een onacceptabele nieuwe eis", brieste zijn Turkse collega. Maar de opmerking van De Vil lepin kwam niet zomaar uit de lucht vallen. Erdogan heeft, om dat de EU dat eist, vorige maand zijn handtekening gezet onder uitbreiding van de doua ne-unie tussen Turkije en de Unie met de tien nieuwe lidsta ten, inclusief Cyprus. Op die ma nier, zo redeneerden de EU-chefs in december, zou An kara het bestaan van Cyprus kunnen erkennen zonder dat hardop te zeggen. De diplomatieke truc mislukte toen premier Erdogan wel zijn handtekening zette en daarmee formeel aan de EU-eis voldeed, maar tegelijkertijd vastlegde dat dat géén erkenning van de republiek Cyprus betekende. „Wij doen niets wat tegen onze nationale belangen ingaat" is de mantra van Ankara. Op scherp Dat was reden voor een geïrri teerde De Villepin om de zaak op scherp te zetten: géén erken ning van de EU-lidstaat Cyprus, dan ook geen onderhandelingen voor het EU-lidmaatschap. En Frankrijk is, net als de andere 24 lidstaten, in staat om met een veto de start van de gesprekken door Henderiekus Wiltjer Nog in april 2002 stelde de Israëlische premier Ariel Sharon dat de nederzettin gen Netzarim en Kfar Darom in de Gazastrook net zo be langrijk waren voor de veilig heid van Israël als Tel Aviv. Ruim drie jaar later verlaat Israël de Gazastrook. Hoe gaat het verder na de terug trekking uit Gaza? In zowel Israël als de Pales tijnse gebieden klinken waar schuwende woorden dat een derde intifada zal uitbreken als het bij de ontruiming van Gaza blijft. Veel Palestijnen zijn bang dat Sharon de Ga zastrook verlaat om de greep op de Westelijke Jordaanoe- ver te versterken. Dat is op zich niet verwonder lijk. Dov Weisglass, een naas te medewerker van de pre mier, zei vorig jaar dat de te rugtrekking uit Gaza is be doeld om de 'vorming van een Palestijnse staat te voorko men. Op 'legale wijze' wordt het vredesproces bevroren, liet Weisglass weten. De bouw van nederzettingen op de bezette Westoever gaat intussen overmindert voort. Vooral rond Jeruzalem wil de Israëlische regering bijbou wen! De vrees bestaat dat de regering van Sharon zo Ara bisch Oost-Jeruzalem wil af sluiten van de rest van de Westelijke Jordaanoever. Het vertrek uit Gaza met bijna 9000 kolonisten is een voudiger dan het ontruimen van de Westoever, waar meer dan 240.000 Israëliërs wonen. Bovendien is de stap bij de be volking populair. Het kost veel geld en militairen om. de kolonisten tussen 1,3 miljoen Palestijnen in de strook te la ten leven. Het plan creëerde bovendien internationale 'goodwill' voor de rechtse regering. De Ameri kaanse president George Bush toonde vorig jaar zijn in stemming en liet bovendien weten, dat wat hem betreft Is raël aanspraak kan maken op een deel van de Westelijke Jordaanoever. Het Gazaplan van Sharon ging wel ten koste van zijn ei gen Likoed-partij. Die is ern stig verdeeld over het voor stel. Een deel van de Li- koed-ministers trad uit onvre de uit het kabinet. Zondag verliet Sharons rivaal en mi nister van Financiën, Benja min Netanyahu, de regeling. Er bestaat een kans dat de partij Sharon zal laten vallen. In de Israëlische media wordt al druk gespeculeerd over een splitsing. De oude Likoed komt onder leiding van Neta nyahu, terwijl Sharon een nieuwe partij zou oprichten gesteund door oude getrou wen uit de Likoed. De meeste waarnemei'S ver wachten trouwens dat na een succesvolle terugtrekking uit de Gazastrook de coalitie van Likoed en Arbeidspartij zal vallen en dat eind dit jaar of begin 2006 verkiezingen zul len plaatsvinden. Vooruitschuiven Mocht de inmiddels 77-jarige Sharon dan als premier terug keren, dan bestaat er nog een mogelijkheid voor hem om een definitieve oplossing van het conflict met de Pales tijnen voor zich uit te schui ven. Namelijk door gesprek ken met Syrië te beginnen. Israël veroverde in 1967 de hoogvlakte van Golan op Sy rië. Een hoofddoelstelling van de Syrische regering is en blijft de volledige teruggave van de Golan. Damascus hoopt met onder meer steun aan radicale Palestijqse groe pen en het Libanese Hezbol lah druk op Israël uit te oefe nen. De Syrische leider Bashar al Assad heeft recent al verschei dene malen aangegeven zon der voorwaarden vooraf met Israël om de tafel te willen gaan zitten. Onder de Israëli sche premier Barak (1999-2001) was er bijna vre de gesloten tussen beide lan den. Met onderhandelingen over de Golan kan de bouw van nieuwe nederzettingen op de Westoever doorgaan en kan Sharon feiten op de grond creëren. Sharon is een realist, zoveel is wel duidelijk gewor den met zijn Gazaplan, maar of hij al zover is dat hij de Westoever wil afstaan, is nog maar de vraag. ANP door Jacob Kol en Bart Kuijpers De landbouwlobby probeert hardnekkig de hoge kosten van de landbouw in de EU ver borgen te houden. Zo ook vori ge maand in deze krant door Jack Luiten, werkzaam op de af deling communicatie van LTO-Nederland. In acht stellin gen geeft hij hoog op van de waarde van de landbouw voor onze economie. Hieronder vol gen nogmaals de stellingen en hoe het werkelijk zit. -Boeren leven helemaal niet van de subsidietrog: tweederde van de land- en tuinbouw produ ceert voor de vrije markt. Als dat zo was, zou de land bouwlobby niet steeds moord en brand schreeuwen als de Euro pese Commissie in Brussel klei ne stappen probeert te zetten in de richting van een inderdaad meer vrije markt. In werkelijk heid wordt zeventig procent van de land- en tuinbouw in Neder land afgeschermd van effectieve concurrentie, een zeker teken van een zieke sector. Voor elke boer is de steunverlening onge veer 17.000 euro per jaar. - De subsidies aan de boeren zijn goed besteed: zij zorgen voor landschap, dieren en mi lieu. Integendeel, landbouw is slecht voor het milieu: mest, bestrij dingsmiddelen en afval, vervui ling grondwater, ontsiering van landschap door fabrieksmatige productie, het Groene Hart be staat uit saai grasland, ontoe gankelijk door prikkeldraad, diex'en hebben nog steeds een el lendig bestaan. De Europese Commissie en de Wereldhandels organisatie (WTO) pogen dan ook de landbouw naar buiten de EU te verplaatsen waar deze be zwaren minder gelden en waar de productie veel goedkoper is. - De vrije markt brengt hele maal geen evenwicht tussen vraag en aanbod en leidt tot ster ke prijsschommelingen. Dat is waar. Landbouwmarkten zijn instabieler dan die voor in dustrieproducten. Regulering is zeker wenselijk. Maar de land bouwlobby wil de regulering in eigen hand houden, zodat het ontaardt in het veilig stellen van de eigen positie op kosten van de gemeenschap. Regule ring dient dan ook op wereld schaal plaats te vinden, waarbij rekening wordt gehouden met consumenten, ontwikkelingslan den, milieu, enz. en niet alleen met de landbouwlobby. - Het landbouwbeleid is hele maal niet duur: slechts 39 pro cent van de EU-begroting wordt eraan besleed. Het probleem is niet het percen tage, maar dat het weggegooid geld is. Steun aan een verliesge vende sector is contraproduc tief. Geld van de EU-begroting kan veel beter worden besteed; toekomstgericht: betere infra structuur, onderwijs enzovoort. Niet duur? De steun aan de land bouw kost elk gezin met twee kinderen ongeveer 1250 euro per jaar. Dat is heel erg duur en dat geld kunnen de gezinnen be ter besteden. En het alternatief is er: importeren van zeker zo goede en veel goedkopere pro ducten van buiten de EU. Maar die krijgen geen kans. - De EU subsidieert de boeren niet meer dan elders. Dit is gedeeltelijk waar. In Ja pan, Noorwegen en Zwitserland is het nog erger. Hier blijkt de matigende invloed van de Euro pese Commissie in Brussel, die ze steeds zwaar moet bevechten op het landbouwfront. In Nieuw-Zeeland floreert de land bouw vooral doordat geen steun meer wordt verleend. - De consument betaalt heel wei nig voor de landbouwproduc ten. In werkelijkheid betaalt de con sument vele malen te veel voor suiker, vlees enzovoort. Veel goedkopere - goede, zo niet bete re - producten uit Latijns Ameri ka worden uit uw boodschap pentas geweerd door torenhoge tariefmuren rond de EU-markt. - Land- en tuinbouio zijn zeer be langrijk voor onze economie: de bijdrage is tien procent van de werkgelegenheid en het natio naal product. Dit is fantasie: die bijdragen zijn respectievelijk drie en twee procent, en bovendien verliesge vend. Afbouwen van steun aan de zieke landbouw zou de werk- VLIEGTUIGBOTSING - Bij een botsing tussen twee Ameri kaanse transportvliegtuigen boven het Duitse Stuttgart zijn gisteren 66 doden geval len. De C119-vliegtuigen, zoge naamde 'vliegende verhuiswa gens', oefenden het vervoer van troepen. Eén van de vliegtuigen kreeg na de start bij een hoogte van 1300 meter motorpech, verloor hoogte en ramde het andere vliegtuig. ZEESLUIS - Rijkswaterstaat heeft gisterochtend in Cad- zand de nieuwe zeesluis offi cieel overgedragen aan heli terschap Het Vrije van SI De hoofdingenieur-dired van Rijkswaterstaat Zeel: ir. J.H. van van der Ba hield een toespraak. SLACHTING - Een hondfc gisteren op de dijken ensdi ren van Oosterland een i slachting aangericht onderi kudde schapen. De hond doodde er negen, dieren waren dusdanig i wond dat ze moesten woii afgemaakt. Schapeneigea Ringelberg heeft aangifte; daan bij de politie. Die zc nog naar de verdwenen hoiaj Landbouwsubsidies niet duur? Volgens Kol en Kuijpers kost de steun aan de landbouw elk gezin met twee kinderen ongeveer 1250 euro per jaar. foto Dirk-Jan Gjeltema loosheid verlagen (netto, dus in clusief de niet meer productieve boeren) en de groei van het na tionaal product bevorderen. Ook de verwerkende industrie zou aan concurrentiekracht win nen als ze geen gebruik meer hoefden te maken van de veel te dure producten hier. Geen won der dat bedrijven als Unilever te gen landbouwbescherming zijn. - Rond zeventig procent van het Nederlandse grondgebied ivordt gebruikt en beheerd door boeren en tuinders. Dat is .helaas waar. Daardoor woont de rest van de bevolking opgepropt op acht procent van onze vaderlandse grond en wordt de grondprijs opgedre ven. Als de zieke landbouw ver dwijnt komt ongeveer de helft van de Nederlandse grond be schikbaar om te wonen. Wat een opluchting. Bij verdubbeling voor de grond voor huizen en in frastructuur blijft dan nog 38 procent van de grond over voor natuur en recreatie. De auteurs publiceerden on langs samen met de,Wereldbank een evaluatie van het EU-land- bouivbeleid. Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redaclie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail; lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtem@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111 >454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.n| Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 19,95 n.v.t per kwartaal, 58,00 60,25 per jaar: €222.50 226,50 Voor toezending per post geldleen toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorin' einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag. 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitga* overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV ems'? de Regelen voor het Advertentiewu* Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tol 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel, (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/OnroerendS* Tel: (076)5312277 F^t: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten vcv/.uu.iuuuui, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concent.O-P aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat woi t qc (abonnementen)admmistratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienste" ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig gs de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt di :e, Postbus 31, 4460 AA Goes. ui uoor ons zorgvuiuiy a| it u dit schriftelijk melden l#™1 Behoort tot WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4