Sluis spaart vleermuizenkolonie HAPPY HOUR 10% PZC PZC Langs de grenspaal naar verloofde KORTING Terug in de tijd bij Morres in Hulst KruidvaH OP ALLES!' ■11 Gemeente probeert laatste plooien plan Groede Podium glad te strijken (agenda Schutters Zuiddorpe winnen cup Strenge milieu-eisen Bison van tafel Veere steunt Nieuwe Muziek Zeven auto's bekrast Waterschap gaat sloten baggeren vrijdag 12 augustus 2005 frpr Raymond de Frel (jjOEDE - De gemeente Sluis tkijkt samen met natuurbe- hermingsvereniging 't Duum- ,'k hoe de vleermuizenkolonie i het hertenpark in Groede zo un mogelijk wordt aangetast, tnatuurclub vreest dat door [uitvoering van het project joede Podium de vleermuizen mQ heil elders zullen zoeken. e natuurbeschermers kregen sieren steun van GroenLinks Sluis. Die partij, zonder ze- Is m de Sluise gemeenteraad, lende bij schrijven van W. de juck een zienswijze in op een ^gevraagde kapvergunning Cor bomen en struiken voor Iroede Podium. Dit project, aarin de herinrichting van het jienpark is opgenomen, moet dorp Groede middels een wne corridor verbinden met tot. „Op een groot aantal bo er. is in het hertenpark een srkteken gezet, maar uit de Dvraag voor de kapvergun- blijkt dat deze achterhaald jp. Het blijft dus onduidelijk d welke bomen en struiken het iat. In de aanvraag wordt ook sproken over zieke bomen en oeiproblemen door de dichte ipulatie. Een bezoek aan het ïtenpark leerde ons dat er op 5 enkel exemplaar na met de zondheid van de bomen en ruiken niets aan de hand is", rhrijftDe Houck. ichtgebied lij vreest ook dat het kappen ji; bomen funest is voor de leermuizenkolonie in de bun- ers van het hertenpark. „De bo ten en struiken zijn bij uitstek tt jachtgebied van vleermui- B, Bovendien zijn vleermuizen irds 1973 bij de wet be- thermd. Uit de aanvraag blijkt iet dat voor deze wetten en be- alingen ontheffingen zijn aan- evraagd. Het is ons niet duide- |k hoe ver de besluitvorming jnd Groede Podium is gevor- erd,maar de definitieve beslui- d moeten volgens ons nog ge- talen. Het is daarom voorba- gmet de werkzaamheden te be- Bezorgklachten: 08OO-O231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE zeeuws-vlaanderen nAlexanderlaan 45 Postbus 145 *530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 *560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 Mtiail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie iionspark 28 Postbus 31 **W AA goes Tel: (0113)315500 (0113)315669 Wail: redactie@pzc.nl 'NTERNET "ww.pzc.nl F-mail: web@pzc.nl ginnen en onherstelbare schade aan te richten", aldus De Houck. Wethouder L. Kamphuis verze kert dat er niet gekapt wordt voordat de gemeenteraad zich over een bestemmingsplanwijzi ging heeft uitgesproken. Dat ge beurt in september. „We hebben overleg gevoerd met 't Duum- pje. Als we gaan kappen, zullen we eerst met hun mensen door het park lopen om te bekijken wat er weg kan. Daarnaast heb ben we besloten twee of drie vleermuisbunkers niet te ontgra ven, wat aanvankelijk wel de be doeling was. Overigens heeft de gemeente raad vorig jaar al geld beschik baar gesteld voor Groede Po dium. We zouden dus eigenlijk al het een en ander kunnen doen, maar dat wil ik niet. Er gaat geen spade de grond in zo lang het bestemmingsplan nog niet is vastgesteld", aldus Kamp huis. Overigens speelt de veld- spitsmuis, die zich ook in het ge bied ophoudt, de gemeente Sluis nog parten. „We zijn met het mi nisterie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit nog in ge sprek over een ontheffing", meldt Kamphuis. Naast het bestemmingsplan Groede Podium komt in septem ber ook het bestemmingsplan Groede-Bad aan de orde in de gemeenteraadsvergadering. Dat behelst de uitbreidingsplan nen van de gebroeders Van Dam me van camping Groede. Zij slo ten dit jaar een 'rood - voor-groen-contract' af. Dat be tekent dat ze voor elke hectare bebouwde uitbreiding twee hec tare nieuwe natuur moeten be kostigen. Rondom het herten park is negen hectare nieuwe na tuur voorzien, dat tot stand komt als gevolg van het con tract met de gebroeders Van Damme. ïïREEKACTIVITEITEN XEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur; arten, biljarten; Halle, 13,30 uur: Kaarten, biljarten; afpunt, 10.00 uur: Koersbal; 13.00 r:Kaarten, biljarten; IDZAND Evenemententerrein huttershof, 19.00 uur; Circus Renz; RAAUW - Schutterslocatie de Boom- aai, 19.00 uur: Schieting op de staan- wip; INQSTDIJK - Horecacentrum De Vo- ,20.00 uur: Kaarten; ULST De Lieve, 13.00 uur: Kaarten biljarten; lagertje, 10.00 uur; Vrijdagspel jeugd- intieweek; OSTBURG Centrum, 17.00 uur: ondmarkt; iïRANCHEMENT Muziektent likt,20.00 uur: Concert muziekvereni- wg Apollo *AS VAN GENT - Sint Albert, 13.00 p.Vrij biljarten en spelmiddag; jÜNT-JANSTEEN - Café de Kroon, JR.00 uur: Kaarten; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: li&iosvoor mindervaliden Ons Verzetje, irten en klaverjassen; rthal't Zwaantje, 9.00 uur: Bowls; uwstraat, vanaf 17.00 uur: Nacht- •ktmeto.a. optreden trio The Good, Bid Bart. Medewerkers van de Lotusgroep maken nep-brandwonden bij het publiek. door Frank Gijsel CADZAND-BAD - Alle mogelijke hulp diensten zetten gisteren spectaculaire demonstraties neer in Cadzand-Bad. Een snelle, sterke reddingsboot, brand weerwagen, hulpverleningstent en heel veel actieve hulpverleners waren te zien. Het evenement aan het Haventje trok veel belangstelling. Het Rode Kruis, EHBO, Reddingsbriga de, de vrijwillige brandweer van Cad- zand, Lotus en de Koninklijke Neder landse Reddingsmaatschappij (KNRM) toonden het publiek een staaltje van hun kunnen, 's Middags werden algeme ne demonstraties gegeven en 's avonds was de grote oefening. Het publiek kreeg een zeer gevarieerd programma voorgeschoteld, compleet met tekst en uitleg van spreekstalmees- ter Jaap Faas. De reddingsbrigade toon de hoe een hulpactie vanaf de kust in zijn werk gaat. Een onwel geworden passagier van een jacht werd binnen en kele minuten met behulp van een bootje aan wal gebracht. Lotuspatiënte Sabri- na de Winter speelde haar rol perfect. Door een te lage suikerspiegel ontston den de problemen. Op het strand stond haar moeder Yvonne, die de leiding had van de Lotusgroep, alles goedkeurend te aanschouwen. De opvang werd verzorgd door een team van het Duitse Rode Kruis en de Feuerwehr uit Remscheid. „Een mooie gelegenheid om de bestaande banden verder uit te breiden", meende Yvonne. „Ze hebben hier al vaker geoefend." Op het strand werd de diagnose gesteld en toen ging het tussen de vele toeristen door naar een gereedstaande vrachtwa gen met aan het stuur Ronnie van Hee. In de hulpverleningstent werd de oefe ning afgesloten. „Het liep als een speer", meende van Hee na afloop. De reddingsboot Winifred Lucy Verka de die opgesteld stond aan wal, kreeg heel wat bezoekers over de vloer. Wim Smits en Rini Smit gaven geduldig uit leg. Hoe het vaartuig aan zijn naam komt, wilde een dame weten. „Heel sim pel, onze boot is genoemd naar degene die een schenking heeft gedaan. Hij kost zeshonderdduizend euro en bijna alle gelden zijn op tafel gekomen door een schenking. We krijgen per uur 1,25 euro van de overheid en de rest wordt betaald uit donaties. De boot wordt aan gedreven door twee motoren van elk 450 pk en we hebben 1200 liter brand stof aan boord. Per uur verbruiken we dus 200 liter diesel. De maximumsnel heid is 65 kilometer per uur." Paul (9) en zijn broertje Michiel (4) Hoorikx uit Weert staan met open mond te kijken naar het gevaarte. „Ik denk dat ik straks op school een spreek beurt maak over de KNRM", weet Paul monter te melden. „Je kunt zo een foto Wim Kooyman spreekbeurtpakket aanvragen", legt de gids van dienst uit. Meteen gaat hij weer verder met zijn verhaal: „We worden volledig bemand met vrijwilligers en binnen vijftien mi nuten moeten we kunnen varen. Meest al voor mensen met een plezierbootje. In het hele land zijn er 650 vrijwilligers en een tiental beroepsschippers actief." Wim Smits trad een jaartje geleden toe tot de KNRM. „Het geeft een bepaalde spanning. Wat me opviel was dat de mensen hier zo fanatiek zijn. Elke twee weken hebben we een oefening. Je mag niet zo maar mee op reddingstocht. Eerst moet je twee jaar ervaring opdoen en een training van tien dagen in Schot land ondergaan." Het meest tot de verbeelding sprekend onderdeel van de reddingsdag was de avondsessie. De opvarenden van een jacht moesten gered worden, na een uit wijkmanoeuvre voor twee drijvende va ten. Mensen aan wal raakten gewond door de ontploffing van de aangespoel de lekkende vaten. De brandweer schoot te hulp. door Frank Gijsel SLUIS - In het prille liefdes leven van Raymond van Daele (86) en Agnes Lanckriet (87) uit Sluis speelde grenspaal 361 tus sen Nederland en België bij Sint Anna ter Muiden een cruciale rol. Donderdag vierde het kwie- (Advertentie) ffK** r óe ke paar het diamanten huwe lijksjubileum. Het was voor Raymond een ha chelijke onderneming om vanaf de grens tijdens de oorlogsjaren zijn geliefde in de polders van het Hazegras bij Knokke te be reiken. „Bij die paal werd veel gepatrouilleerd en dan was het telkens zoeken naar een wegge tje om zonder aangehouden te worden naar mijn toekomstige vrouw te komen", vertelt Ray mond. „Ik kreeg wel eens tips om de patrouilles te ontwijken en daar maakte ik dankbaar ge bruik van." Niet verwonderlijk dus dat op de uitnodigingskaarten voor het feest het trotse paar bij de be wuste paal te zien is, in twee po ses: in 1938 en nu, 67 jaar later. Raymond: „We kennen elkaar al sinds 1938. Doordat mijn vader in de veehandel zat en ik mee ging, kwamen we met elkaar in contact op de boerderij van mijn schoonouders. Na de kennismaking werd met een een afspraakje gemaakt in Knokke. Helaas zorgde de oor log voor een periode van wind stilte in de liefde. Raymond moest in het Belgische leger die nen en uiteindelijk kwam hij als krijgsgevangene in Duitsland te recht. Vanaf zijn terugkomst flakkerde de liefde weer op en bleek hoe moeilijk het was zijn geliefde Agnes aan de overkant van de grens te bereiken. De in spanningen leidden uiteindelijk tot een mooi gezin waar het nooit saai was. Hij trok de we reld rond als handelaar in vee en zij voedde met grote liefde de vijf kinderen op. „Ik kom als oudste uit een gezin van tien kin deren. Dan weet je wel hoe het moet", meldt Agnes. „Samen zijn we sterk geweest, en nog steeds", voegt Raymond er gauw aan toe. „De kinderen wonen niet allemaal vlak bij de deur, maar toch is de band nog steeds sterk en daar hechten we ook erg aan." Als aangename verrassing was Bram Marteyn, die destijds als kapelaan in Sluis actief was, speciaal voor het jubileum van uit Zuid-Afrika voor enkele da gen overgekomen. Hij droeg gis terochtend in de kerk een fami- liedienst op. Naast de vijf kinderen zijn er veertien kleinkinderen en zes achterkleinkinderen. Het feest vond - hoe kan het ook anders - pal op de grens plaats in restau rant Hof ter Mude. ZUIDDORPE - Het schutterszestal van handboogvereni ging St. Sebastiaan uit Zuiddorpe heeft de felbegeerde su percup gewonnen. De schutters bleken in de finale op het schuttersterrein in Axel te sterk voor het zestal van maat schappij De Westerschelde uit Terneuzen. De afgelopen maanden hebben tien verenigingen uit Zeeuws- Vlaande ren voorronden afgewerkt op diverse locaties. Er werden door de zes schutters telkens in totaal 120 schoten gelost naar de volle wip pluimen op de 28 meter hoge staande wip. Uiteindelijk plaatsten de verenigingen St. Sebasti aan (Aardenburg), De Westerschelde (Terneuzen), De Frie zen (Graauw) en St. Sebastiaan (Zuiddorpe) zich voor de halve finale. In deze confrontaties won Terneuzen van Aardenburg en bleef Zuiddorpe de baas over Graauw. Na afloop kregen de winnaars uit Zuiddorpe symbolisch de supercup overhandigd van voorzitter G.d'Haens van de Zeeuwse schuttersbond. De bokaal zelf wordt uitgereikt tijdens de feestavond die het seizoen afsluit, begin novem ber in Koewacht. Dan worden alle prijzen van het seizoen aan de winnaars overhandigd. DEN HAAG - lijmfabriek van Bison International in Goes hoeft van de Raad van State geen kostbaar dampre- toursysteem aan te leggen, zo blijkt uit een uitspraak. Eerder eiste de gemeente Goes dat het bedrijf Perfecta Chemie BV(Bison International) een zogeheten dampre- toursysteem aan zou leggen. De Raad van State is het met Bison eens dat een dergelijk kostbaar systeem op de op slagtanks voor oplosmiddelen niet nodig is voor de veilig heid en het milieu. Volgens het bedrijf komen er nauwe lijks giftige dampen vrij. Dergelijke dampretoursystemen zijn wel verplicht bij brandstofpompen van tankstations, maar bij opslagtanks voor oplosmiddelen worden ze vol gens Bison nooit voorgeschreven. Bison schatte de aanleg- kosten op ruim 26.000 euro. De Raad van State stelt vast dat de gemeente op geen enkele wijze de noodzaak van het systeem heeft aangetoond. VEERE - De gemeente Veere steunt de Stichting Nieuwe Muziek in 2005 en 2006 met twee eenmalige subsidies van van 10.000 euro. Daarmee wil Veere bijdragen aan een op lossing voor de financiële problemen van de stichting, die onder de naam Muziekpodium Zeeland concerten in de Grote Kerk in Veere programmeert. Het geld wordt niet zo maar verstrekt. B en W van Veere stellen de voorwaar^ de dat er een structurele oplossing komt voor de tekorten en dat er iets gedaan wordt aan de geluidsoverlast die Nieuwe Muziek veroorzaakt bij optredens in de Grote Kerk. De organisatie heeft 2004 afgesloten met een tekort van bijna 80.000 euro, een flink bedrag, op een begroting van enkele tonnen. Het provinciebestuur, samen met het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen de grootste subsidieverstrekker, verwacht voor dit en ko mend jaar verliezen in dezelfde orde van grootte. Op dit moment wordt druk gezocht naar een oplossing. BRESKENS - Aan de Oosthavenweg in Breskens zijn woensdag zeven auto's bekrast door een nog onbekende dader. De politie stelt een onderzoek in. door Jean-Lou de Gucht HULST - Knus: Nederland in de jaren vijftig. Dat is de naam van de tentoonstelling die vanaf 15 september te zien is bij Mor res Wonen in Hulst. De tentoonstelling was eerder dit jaar te zien in het Noordbra bants Museum in Den Bosch. De expositie trok in iets meer dan drie maanden 180.000 bezoe kers. Een absoluut record voor het museum. De tentoonstelling geeft een beeld van het wonen en leven in de Nederlandse samenleving van de jaren vijftig. Dit beeld wordt geschetst door middel van fragmenten uit bioscoop journaals, foto's en kunstwer ken en met behulp van honder den zeldzame en alledaagse his torische voorwerpen die het le ven van vele Nederlanders - in het gezin, op school of op het werk - definitief veranderde. De expositie wil vooral een beeld geven van het alledaagse leven in de jaren vijftig. Niet al leen de grote gebeurtenissen die de voorpagina's van de krant haalden, maar eenvoudige voor vallen uit het leven van gewone burgers. Ingeklemd tussen de tumultu euze jaren veertig en zestig staan de jaren vijftig te boek als saai en benepen. Niettemin roept het tijdvak veel nostalgie op, misschien wel omdat de tref woorden 'saai' en 'benepen' be~ rusten op misplaatste vooroorde len. Of omdat in de jachtige sa menleving van 2005 een peilloos verlangen bestaat naar de rust en regelmaat van toen. Het is voor iedereen mogelijk aan de tentoonstelling deel te ne men. Zoek zelf een persoonlijk voorwerp uit de jaren vijftig uit en vertel daar een persoonlijk verhaal bij. Uit de ingezonden foto's en teksten worden de ori gineelste inzendingen gekozen. Deze mensen worden met hun object gefotografeerd en die fo to's maken deel uit van de ten toonstelling. De expositie is te zien tot en met 24 oktober. MIDDELBURG - Waterschap Zeeuwse Eilanden begint in de tweede helft van deze maand met het baggeren van vele slo ten en watergangen. Landbou wers langs kavelsloten wordt ge vraagd zo vroeg mogelijk te oog sten, zodat baggermachines de ruimte hebben. Baggeren is no dig voor een goede waterafvoer. (Advertentie) Agnes Lanckriet (87) en Raymond van Daele (86) zijn zestig jaar ge trouwd. foto Wim Kooyman Zaterdag van 9.00 tot 11.00 uur DUS OOK OP COMPUTERS. ETC. Uitgezonderd sigaretten, geneesmiddelen, zuigelingenvoeding en boeken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35